In herfstvakantie grootse gezinsbeurs voor Zeeland Talloze gemeenten buigen zich over mogelijkheid homo-huwelijk Ontvangen belasting in een schoenendoos WEEKENDSERVICEDIENST Gondelvaart afgelast Vlaamse verkeersminister wil lagere maximumsnelheid Coca-Cola bekendste merk ter wereld WATERSTANDEN Veerboot Vlissingen- Breskens Seminar over de toekomst van de winkel in jaar 2004 Stickeractie tegen Krant op Zondag DEURLOO B.V. 2 BROUWERSHAVEN - De geplande gondelvaart zater dag 15 september gaat niet door wegens een gebrek aan belangstelling. Er waren niet voldoende schepen om de gon delvaart door te laten gaan. Vlaardings paar bedolven onder reacties BRUSSEL - Als het aan de Vlaam se ministerie van verkeer, Johan Sauwens, ligt wordt de maximum snelheid op sommige snelwegen in Vlaanderen op 1 januari verlaagd van 120 naar 90 kilometer per uur. Hij wil zo het aantal dodelijke onge vallen terugdringen, zo zei hij voor de Belgische radio. Sauwens' voorstel geldt voor de zo genoemde expreswegen, dat zijn ge lijkvloerse vierbaanswegen die bij elkaar zo'n 700 kilometer lang zijn. Vele staan bekend als „dodenwegen" vanwege het grote aantal dodelijke ongelukken. De door hem bepleite snelheidsbeperking heeft ook het voordeel dat er op energie wordt be spaard, zo zei Sauwens. De Vlaamse minister heeft niet het laatste woord in deze zaak. Volgende week dinsdag bespreekt hij zijn voor stel met zijn collega's van de Waalse deelregering en de centrale regering in Brussel. Pas als die het met hem eens zijn, kan het noodzakelijke wetsvoorstel worden ingediend. ZIERIKZEE/WESTERSCHOUWEN - „Het is hier ie dere avond raak, we worden continu gebeld", verzucht Gerard Kuipers. Sahnen met zijn vriend Frans Stello heeft hij een ware actie ontketend. Het Vlaardingse ho mopaar wil trouwen en heeft eind juli alle gemeenten daarvoor aangeschreven. Die brief heeft veel beroering veroorzaakt bij de lagere overheden. De ene na de andere gemeenteraad spreekt zich nu in debat uit over de princi piële vraag of homo's in de gemeente zouden moeten kunnen huwen, zoals Zierikzee en Westerschouwen bij voorbeeld. der meer Alkmaar, Hoogezand, Vlis- singen, Beverwijk en Leeuwarden komt bijval en zouden ambtenaren van de burgerlijke stand zich bereid hebben verklaard het huwelijk te willen voltrekken. „Maar wij houden ons hoofd koel. We hebben van nog geen gemeenteraad iets zwart of wit". Strijen reageerde als eerste posi tief. Politiek Schiedam nam deze week een motie aan waarin de raad het toejuicht als ambtenaren van de burgerlijke stand (ABS'ers) bereid zijn het huwelijk te voltrekken. Ook heeft een raadslid uit Schiedam die tevens al benoemd is als ABS, laten weten zijn nek te willen uitsteken. Ook Strijen heeft een raadslid gevon den die eventueel de plechtigheid op zich wil nemen. Het homopaar heeft van de ge meentebesturen „alleen maar" posi tieve reacties gekregen op de brief, afgezien van een enkele gemeente die zich beroept op haar geloofsovertui ging. „De reacties zijn heel positief. Hirsch Ballin heeft wel geroepen 'on der mijn bewind geen homohuwelijk' en dat ons land hier nog niet aan toe is. Maar Nederland is er wel degelijk aan toe", aldus Kuipers, die wijst op de vele adhesiebetuigingen. Ook uit de gemeenteraden van on- Trappelen Dan nog staan de twee niet te trap pelen om zich in de echt te laten ver binden. „We wachten eerst alle reac ties af. Het is een serieuze zaak. Zo'n gemeente en ABS'er moet goed besef fen waar ze aan beginnen. Voordat het zover komt moeten er eerst nog tal van vragen worden beantwoord. Wat zijn de consequenties bijvoor beeld als het huwelijk ontbonden wordt? Als de ABS'er niet gesteund wordt door het college en de raad, wordt de zaak in de rechtsfeer ge trokken. Dat willen we niet. Het moet in de politieke sfeer worden aangezwengeld. Verder moet de gemeente een dege lijke know-how hebben en voorbe reid zijn op een eventueel proefpro ces". Steeds meer gemeenten roepen dat het paar bij hen welkom is. „Door alle publiciteit durft zo'n gemeente als Strijen bijvoorbeeld nauwelijks meer terug te krabbelen". Stello en Kuipers, die al achttien jaar bij elkaar zijn, willen trouwen om dezelfde rechten te krijgen als een hetero-paar. Alleen via een hu welijk kunnen rechten van derden worden afgedwongen, zoals pensioe nen, verzekeringen en sociale voor zieningen. „We hebben wel de plich ten, maar niet te rechten". Homo's hebben niet de mogelijkheid te trou wen terwijl ze aan alle sociale voor zieningen wel moeten meebetalen. Dat is discriminatie, vindt het man- nenpaar. De brief van het duo bevatte drie vragen: vindt het college dat een hu welijk tussen homo's mogelijk moet zijn? Is dit alleen een taak van de lan delijke politiek, of heeft een gemeen tebestuur daar ook zelf verantwoor delijkheid in? En: „Is uw gemeente in dat geval bereid een verzoek daartoe van onze kant welwillend te benade ren? Wij zijn bereid naar uw gemeen te te verhuizen". Ook de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) is bedolven door telefoontjes. De VNG heeft daarop ónlangs een circulaire ver stuurd naar de gemeenten waarin ze haar standpunt uiteenzet. LONDEN - Zweden houden het meest van Volvo, Westduit- sers adoreren Mercedes en Britten kiezen voor Marks and Spencer. Het bekendste en meest bewonderde merk ter wereld is echter Coca-Cola, terwijl Sony op een goede tweede plaats komt. Dat blijkt uit een onderzoek van het Londense adviesbu reau Landor Associates, waar van de resultaten zijn gepubli ceerd in de Financial Times. Coca-Cola en Sony zijn de eni ge merken die in alle onder zochte landen in de top-100 be landden en die zowel in Europa, de Verenigde Staten en Japan in de top-50 voorkwa men. Nog steeds geven de onder vraagden voorkeur aan mer ken uit hun eigen regio. In de top-20 in de VS komen alleen Amerikaanse merken voor, ter wijl de Japanse top-10 nog ruimte heeft voor twee buiten landse merken, te weten Merce des en Rolls-Royce. Europa zet Coca-Cola bovenaan en Sony op een tweede plaats, waarna vooral Europese merken vol gen. De top-10 wereldwijd bevat Sony en Toyota uit Japan en Mercedes en Nestlé uit Europa. De andere zes merken komen uit de VS: Coca-Cola, Kodak, Disney, McDonalds, IBM en Pepsi-Cola. ZIERIKZEE - De administratieve organisatie en de interne controle bij de belastingdienst voldeed vorig jaar niet aan de minimumeisen. Dat conclu deert de Rekenkamer uit rapporten van de interne accountantsdienst en eigen onderzoek. Dat geldt niet alleen de geautomatiseerde systemen en andere administratieve procedures die zich aan het directe blikveld van de belastingbetaler onttrekken. Bij bezoeken in 1989 aan acht van de ruim tachtig ontvangkan toren stuitten controleurs van de Rekenkamer op drie balies waar contant betaalde belastingschul den in een schoenendoos werden gedeponeerd. Als die „kas" op drukke dagen dreigde te overstro men werd de hulp ingeschakeld van een persoon die het overtolli ge geld „afroomde" waarin de kassier aantekende hoeveel geld hij meenam. In kluizen werd meer belasting geld bewaard dan is toegestaan. Bankcheques en girobetaalkaar ten voorzag de kassier niet van gi ronummer en naam van het ont vangkantoor. Daarmee staat de deur open voor de kassier om die cheques op eigen naam te stellen en te innen. Bij een van de ontvangkantoren waar het geld op een onveilige plaats stond kon de werkruimte direct worden betreden. De Re kenkamer trok direct aan de bel om overvallers de pas af te snij den. In een ander geval bleek het stil alarm te zijn uitgeschakeld. De minister van financiën zal ac- tie ondernemen om hierin verbe tering te brengen. Enige zorg De Rekenmaker heeft „enige zorg" over de beloofde verbetering van de accountantscontrole op de juistheid van de belastingont vangsten. Vorig jaar boekte de in terne accountantsdienst op dit punt „weinig vooruitgang" en de automatisering en reorganisatie binnen de accountantsdienst ge ven aanleiding tot problemen én vertraging bij het uitvoeren van een actieplan om daarin verbete ring te brengen. De Rekenkamer kon niet vaststel len of de administratieve organi satie van de nieuwe belastingeen heden voldoet aap minimumnor men omdat er niets tot weinig over op papier staat. De minister van financiën vindt dat ook niet doel matig. De belastingdienst wordt gereorganiseerd en dan kan je niet permanent een geactualiseerd handboek hebben voor de admini stratieve organisatie en de interne controle, meent hij. De stand van de automatisering vormt een knelpunt voor een ade quate integratie van werkproces sen en belastingmiddelen die met die reorganisatie wordt na gestreefd, zo concludeert de Re kenkamer. De Rekenkamer acht zich niet in staat om een goedkeu rende verklaring af te geven over de rekening 1989 van de belasting dienst omdat de accountantscon trole niet volledig is. De Rekenkamer kan evenmin „met zekerheid" verklaren of de investeringspremies krachtens de WIR (vorig jaar een kleine 3,3 mil jard gulden) rechtmatig en volle dig zijn. Over het jaar 1988 was de Rekenkamer daar nog „redelijk zeker" over. Sindsdien wordt er echter strenger geoordeelden de problemen bij de belastingdienst spelen bij het hardere oordeel ze ker een rol. Over de ontvangsten van het fonds investeringsreke ning, waaruit de WIR-premies worden betaald, vorig jaar 4,3 mil jard gulden, heeft de Rekenkamer „redelijke zekerheid". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Zierikzee Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 21 september Actuele informatie over afwijkingen: Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 15 september 00.40 137 07.05 -11? 13.25 121 19.40 -132 16 september 02.15 158 08.30 -120 14.45 140 20.55 -145 17 september 03.15 174 09.30 -123 15.40 153 21.50 -152 15 september 12.30 112 06.25 -104 18.40 -124 16 september 01.00 149 07.35 -111 13.25 134 19.40 -138 17 september 01.50 170 08.15 -114 14.05 151 20.15 -147 15 september 00.40 146 07.05 -119 13.35 129 19.40 -139 16 september 02.25 166 08.30 -127 15.00 149 20.50 -152 17 september 03.35 186 09.25 -129 16.00 167 21.45 -158 15 september 00.50 152 07.05 -124 13.35 135 19.45 -143 16 september 02.15 174 08.35 -131 14.50 158 20.55 -157 17 september 03.20 193 09.35 -134 15.40 174 21.50 -164 DEN HAAG - De twee Nederlandse fregatten in de Straat van Hormuz, de Witte de With en de Pieter Florisz, zullen op 22 december in Den Helder terugkeren. Zij worden vervangen door de Jacob van Heemskerck en de Philips van Almonde. Deze twee schepen vertrekken op 19 november en zullen begin december in de Golf aankomen. Dit heeft minister Ter Beek van defensie meegedeeld. VLISSINGEN - Met ingang van 18 september vertrekt de eerste veer boot van Breskens naar Vlissingen op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag om 4.20 uur. Dat is een uur eerder dan gebruikelijk. De eerste afvaart vanaf Vlissingen blijft 4.50 Dat komt doordat de dubbeldekker Prinses Juliana als gevolg van werk zaamheden in de fuik in Vlissingen op werkdagen 's nachts afmeert in Breskens. De normale thuishaven is Vlissingen. Verwacht wordt dat de werkzaamheden twee maanden du ren. In die tijd kan van de gelegenheid gebruik worden gemaakt de extra toevloed van bietentransporten te verwerken. Door de sluiting van de suikerfabrieken in Sas van Gent moet het landbouwgewas met vracht wagens naar West-Brabant worden gebracht. Chriet Titulaer spreekt voor Zeeuwse winkeliers GOES - Op dit moment staat het elektronisch betalen bij winkeliers in Nederland volop in de actualiteit. In de meeste winkels zouden terminals moeten komen die in directe verbinding staan met de bank van de detaillist en met de bank van de consument. Elektronisch betalen is volop in het nieuws. Hetzelfde gaat op voor zaken als voorraadbeheer en automatisch bestellen van nieuwe goederen. Vooral in vakbladen wordt veel aandacht be steed aan winkelautomatisering in het algemeen. Omdat een half jaar geleden een aantal, in Zeeland actieve organisa ties al besloot om op 22 oktober een seminar over deze toekomstgerichte onderwerpen te houden, is de Zeeuw se winkelier een van de eersten die, compleet met demonstraties van ap paratuur, wordt geïnformeerd. Voor het seminar 'De winkelier in 2004, de taillist of futuroloog' zijn voor aanstaande sprekers uit Nederland aangetrokken. Futuroloog Onder de sprekers bevindt zich als futuroloog Chriet Titulaer, die in een dia-presentatie een toekomstbeeld met elektronica zal schetsen. Voorzit ter J. ten Hoopen van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond is op 22 oktober de voorzitter van het gezelschap sprekers. Ir H. J. A. de Vrind van Rabobank Nederland spreekt over het onderwerp 'Kan de detaillist voldoen aan de toekomstige betaalbehoefte van de consument?'. Verder spreekt P. J. Munsterman van UAC-Transcom BV en A. Maas dam van Schuitema Zuid. Het semi nar wordt gehouden in Hotel Goes en begint om 13.30 uur. In Zeelandhallen te Goes GOES - Als op vrijdag 12 oktober de scholen hun deu ren sluiten en de herfstvakantie begint gaat in de deze week failliet gegane Zeelandhallen vrijwel gelijktijdig een grote beurs voor het hele gezin van start. De beursor- ganisatie mikt op 30.000 bezoekers uit alle delen van de provincie. Drie beursorganisatoren werken samen aan wat in de loop der jaren moet uitgroeien tot een begrip: de beurs Wonen Wensen. Het publiek moet van 12 tot en met 17 oktober, in de herfstvakantie dus, meteen ver trouwd raken met het programma dat geboden wordt. Wonen Wensen heeft een naam die doet denken aan het interieur maar het beursprogram ma lijkt meer op dat van de huis houdbeurs en algemene gezinsbeur zen. Zo prijken er op de deelnemerslijst allerlei bekende namen van Zeeuwse deelnemers die al sinds jaar en dag meedoen aan de grootste beurzen van Zeeland. Bemitex naaicentrum van Vliet demonstreert bijvoorbeeld nieuwe machines. Een bekende naam op grote Zeeuwse beurzen is ook die van bruidshuis Fiesta: bekend van modeshows en videopresentaties die in de stand werden gegeven. Bezoe kers van de nieuwe beurs Wonen Wensen kunnen ook weer genieten van een deelname als die van bakke rij Dick Bunt en de bijbehorende hapjes. Er worden ook allerlei shows en kleine optredens verwacht, want de beurs moet een gezellig vakantie uitje worden voor het hele gezin. De entreeprijs wordt laag gehouden en kinderen hebben zelfs gratis toegang, waardoor de entreekosten voor gezin nen met kinderen niet te hoog wor den. Wonen Wensen wordt een beurs voor heel Zeeland, met naast Zeeuw se deelnemers ook bedrijven uit an dere delen van Nederland die graag op deze manier een groot publiek wil len bereiken. Voor de bezoekers ont staat zo een aantrekkelijk program ma. Wonen Wensen heeft natuurlijk veel nieuws over alles in en rond het huis. Maar dat is zoals gezegd lang niet het enige. De organisatie is op dit moment bijvoorbeeld druk bezig met de opzet van een modepark of mode plein. Rond een intiem pleintje in de Zeelandhallen tonen verschillende modezaakjes de nieuwe herfst- en wintercollectie. Dames- en herenkle ding wordt ook geshowd in mode shows die de bezoekers die eenmaal een entreekaartje hebben gekocht gratis worden aangeboden. De gezelligheid van een beurs in de herfstvakantie is natuurlijk niet de enige trekker. Veel bezoekers zullen bewust afkomen op alle exposanten met nieuwtjes voor in en rond het huis. De organisatoren kondigen nu bijvoorbeeld al verschillende deelne mers aan die parketvloeren leveren en ook alles kunnen vertellen over verschillende kwaliteiten en bijbe horende prijzen. Grote zaken laten meubilair zien en daarnaast zijn er kleine speciaalza ken die met bijzondere dingen ko men. Naast klassieke en moderne meubelen staat bijvoorbeeld een in rotan en manou gespecialiseerde deelnemer op de beurs. De bezoekers uit Walcheren, de Be- velanden of Zeeuws Vlaanderen kun nen zodoende ook zien wat Het Dui- velands Meubelhuis te bicden heeft. Brugman Keukens is zo'n voor beeld van een zaak die je in het hele land vindt en die ook vertegenwoor digd is op de beurs. Brugman Keu kens kan met de allerlaatste keu kensnufjes komen, want de nieuwste vestiging staat toevallig in Goes. „Zoveel ideeën, zoveel schoons, zo veel nuttigs, zoveel leuks en zovepl plezier", zo vat Wonen Wensen de beurs wervend samen. Want op de beurs is er ook ruimte voor bijvoor beeld reizen of fietsen. Voor winke liers en zaken, maar ook voor deelne mers zoals het Evangelisatie Centrum en de Gezamenlijk Kerken. Nieuwè produkten die wel degelijk met het huis te maken hebben zijn: renovatie-produkten voor wie zelf aan het huis werkt, plafonds en ook isolatiematerialen. Er werken drie bekende beursorga nisatoren samen aan de komst van Wonen Wensen, te weten: Organisa tiebureau Delooze (bekend van de ook in Zeeland gehouden Contacta voor bedrijven), organisator H. Joos- sens en T. Lindssen, manager van de Zeelandhallen. RHENEN - De Nederlandse Vereni ging tot Bevordering van dc Zon dagsrust en dc Zondagsheiliging voert een stickcractie tegen dc Krant op Zondag, die 14 oktober voor het eerst zal verschijnen. Dc vereniging vreest, dat dc krant in het begin gra tis ter kennismaking wordt aangebo den. Mensen kunnen met de sticker op de brievenbus duidelijk maken, dat ze van een op zondag verschijnen de krant niet gediend zijn. De vereniging ziet de Krant op Zon dag als een nieuwe ondermijning van de zondagsrust. De zondag wordt daarmee steeds meer gelijk aan de andere dagen, wat ingaat tegen hel vierde gebod. De vereniging roept de Nederlanders op een „bolwerk" op te richten tegen de ontheiliging van de dag des Heeren. Tot eind september Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Cor Lieve. De Burght. Dagelijks tijdens kantoor uren. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. T/m zaterdag 15 september Zierikzee Expositie Bas Sayers in Noordhaven poort. Dagelijks (m.u.v. maandag) van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. T/m 29 september Burgh-Haamstede Expositie Kunst als proces (werk van zes kunstenaars). Bewaerschole. Maandag t/m zaterdag tussen 13.30 en 16.30 uur. T/m zondag 21 oktober Neeltje Jans Foto-expositie Zeeland toen waters noodramp. Delta Expo. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 15 september Zierikzee Concert van Personnel in Jongeren centrum Brogum. Zaal open 21.00 uur. Burgh-Haamstede Geestelijke Dag Leger des Heils. De Burght. Van 9.30 tot 16.30 uur Zonnemaire Concert en lampionoptocht. Muziek tent I. M. van de Bijlstraat. 19.30 uur. Ouwerkerk Fancy-fair van openbare basisschool 't Stoofje aan de Haneweg 5. Van 14.00 tot 17.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst verstandelijk gehandicapten. Zaal kerkgebouw Molenstraat. 14.15 tot 16.15 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen. Tweede Grevelingenweek Nederland se Kruiser Kampioenschappen en Open Belgische Kampioenschappen „420". Zonnemaire Concert muziekvereniging Nut en Uitspanning Zonnemaire en lam pionoptocht in de mobiele tent. 19.30 Zondag 16 september Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Tweede Grevelingenweek Ne derlandse Kruiser Kampioenschap pen en Open Belgische Kampioen schappen „420". Maandag 17 septémber Zierikzee CNV-Seniorenbijeenkomst in de Christelijke Gereformeerde kérk aan de Zevengetijstraat 11. 13.00 uur. Bijeenkomst Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Brouwershaven Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 18 september Zierikzee Commissie welzijnsbeleid. Stadhuis. 19.30 uur. Bijeenkomst CPB over positie Zuid- afrikaanse vrouw. Zaal Gereformeer de kerk. 19.45 uur. Kerkwerve Begin nieuwe seizoen van bejaarden- soos Kerkwerve. In verenigingsge bouw 't Zuudènde. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie welzijn in gemeentehuis. 19.30 uur. Ledenvergadering van de NCVB, af deling Westerschouwen. In de zaal bij de Gereformeerde kerk te Haamste de. 19.45 uur. Brouwershaven Bejaardensoos Brouwershaven start nieuwe seizoen. Zaaltje kerk Boston plein. 14.30 uur. Bruinisse Diploma-uitreiking aan enkele leden van het brandweerkorps. In de brandweerkazerne. 20.00 uur. Woensdag 19 september Zierikzee Bijeenkomst NCVB afdeling ouderen in de zaal van het Hervormd Kerk centrum. 14.30 uur. Algemene ledenvergadering van Kruisvereniging Schouwen-Duive- land in het wijkgebouw, ingang Gast huisboomstraat. 20.00 uur. Eerste vergadering van NCVB afde ling Zierikzee van het seizoen in bo venzaal van Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Kerkwerve Ledenvergadering van de NCVB afde ling Kerkwerve in verenigingsge bouw 't Zuudènde. 19.45 uur. Scharendijke Commissievergadering voor be zwaarschriften. In het gemeentehuis. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEÖEURS - TEL. 01110-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2