Zeespiegelrijzing centraal op wisselexpositie in Delta Expo Bijeenkomst in het kader van het na-oor logs Neo-Barokorgel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Westerschouwen boos over komst 75 asielzoekers Fietser gewond bij aanrijding Wh PÊ Omroep Zeeland live in Zierikzee i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang: Nr. 24812 WAARIN OPGENOMEN Meer groen Creatief Modeshow Zwemvierdaagse De PvdA-Duiveland wil meer groen bij de par- In de gemeente Brouwershaven is een nieuwe Warme tinten en fraaie dessins stonden een- Ook in Nieuwerkerk en Zierikzee kan men keerplaatsen die worden aangelegd bij het organisatie die cursussen op creatief gebied traal bij de modeshow van Holty Mode. (Pag. deelnemen aan de Nationale Zwemvierdaagse sportveld te Oosterland. (Pag. 3). organiseert. (Pag. 3). 4). die op 24 september begint. (Pag. 9). (1797 - 1889) Zij zingt de kroonzang aller waereld-zangen, de op zandig veld neerdonderende zee. Van Eeden Burgemeester Niemantsver- driet: ,,Dit gaat zo maar niet". BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschouwen heeft verbolgen gereageerd op de plaatsing door het ministe rie van wvc van 75 asielzoekers in ruitercentrumpension Lisi- duna en hotel de Zilvermeeuw in Burgh-Haamstede. ,,Dit gaat zo maar niet", reageert burgemeester J. L. Niemants- verdriet-Leenheer. ,,Er is to taal geen contact over deze zaak geweest. We kwamen er zondag heel toevallig achter, terwijl de mensen vrijdag aan gekomen zijn. Zo werkt het niet tussen bestuurders". Het gemeentebestuur ver wacht vandaag, vrijdag, twee ambtenaren van het ministerie om over de zaak te praten. De plaatsing van de 75 asielzoe kers heeft financiële conse quenties voor de gemeente in verband met extra administra tieve werkzaamheden, voert Niemantsverdriet aan. Zeker in onze gemeente is hiervoor de capaciteit niet vrij op de be treffende afdelingen". Een woordvoerster van het ministerie van wvc wijst des gevraagd op de groeiende stroom asielzoekers en de ver minderde bereidwilligheid van gemeenten voor opvang. Door heel Nederland worden asiel zoekers tijdelijk, in afwach ting van uitbreiding van op vangcentra, in hotels, pensions en dergelijke geplaatst, zo laat zij weten. ,,Deze verblijven voldoen aan alle gemeentelijke voor waarden en ook van het ver blijf van andere gasten hier wordt de gemeente niet op de hoogte gesteld', zo voert de wvc-woord voerster aan. ,,We kunnen de asielzoekers nu een maal niet op straat laten lopen, dan wordt de situatie helemaal onbeheersbaar". Delta Expo-manager F. H. van Spaandonk: ''Geprobeerd inzicht te geven in complex probleem'' NEELTJE JANS - „Hoeveel het water zal stijgen weten we niet. En volgens de weten schap hebben we minstens 20 jaar nodig' om daar achter te komen. En als we het over 20 jaar weten dan is de kans groot dat we te laat zijn met het nemen van maatregelen". Dat zei F. H. van Spaandonk, algemeen manager van Delta Expo gisteren, donderdag, in zijn toespraak ter gelegenheid van de opening van een wisselexpositie in Delta Ex po. Op die expositie draait het allemaal over zeespiegelrijzing. „We hebben niet de pre tentie antwoorden te geven. Wel hebben we geprobeerd een inzicht te geven in de com plexiteit van het probleem", aldus Van Spaandonk. De opening van de wisselexpositie in Delta Expo werd opgeluisterd dooi de aanwezigheid van een groep leer lingen van de Openbare Scholenge meenschap Thorbecke uit Rotterdam Alexanderpolder. ,,De reden van hun aanwezigheid zal duidelijk zijn", ai- dus Van Spaandonk. Alexanderpol der is de diepst gelegen polder van Nederland: zo'n zes meter beneden NAP". Natte voeten Voor G. de Goede, hoofd van de Rot- terdamse scholengemeenschap, was de eer weggelegd om de officiële ope ningshandeling te mogen verrichten: het doorwaden van een bak met wa ter. Natte voeten dus voor ipe Goede en hoewel bedoeld als ludieke ope ningshandeling symboliseerde dat hetgeen er kan gebeuren als men niet tijdig ingrijpt. Ter illustratie van zijn toespraak verwees Van Spaandonk naar de noodkreet van de bewoners van Kiri bati, een eilandengroep in het zuiden van dc Stille Oceaan. Als gevolg van het broeikaseffect dreigt men daar letterlijk natte voeten te krijgen. BURGH-HAAMSTEDE - D. L. uit het Duitse Wuppertal moest medisch worden behandeld vanwege een scheurtje in zijn oor. Een verwonding die hij opliep bij een aanrijding die donderdag plaatsvond op de krui sing Kloosterweg/Vroonweg te Burgh-Haamstede. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 8.30 uur. C. B. uit Renesse reed met zijn auto over de Kloosterweg komen de vanuit de richting Badweg. Op de kruising van de Kloosterweg met de Vroonweg wilde hij linksaf slaan. Hij zou daarbij hebben verzuimd om voorrang te geven aan C. B. die met zijn fiets over het fietspad langs de Kloosterweg reed. De Duitser werd geschept en belandde op de motorkap van de auto. Hij werd daarbij gewond aan het oor. Zijn flets werd behoor lijk beschadigd en ook de auto van de Renessenaar liep schade op. Van Spaandonk: ,,Is de situatie nu werkelijk zo alarmerend als uit de kranteberichten blijkt? Is de emotio nele oproep van de Republiek Kiriba ti aan de internationale gemeenschap om maatregelen te nemen terecht9'In de expositie geven we hierop geen- antwoord. Het enige antwoord dat er gegeven kan worden is: -We weten het niet'. ,,En dat, zo betoogde Van Spaan donk, is nu juist het vervelende, het bedreigende. Want er is wel iets aan de hand: een trendmatige stijging van het zeeniveau die volstrekt nor maal is wordt waarschijnlijk beïn vloed door de stijging van de tempe ratuur op aarde". ,,Door het warmer worden van het zeewater zet het uit en dit heeft een behoorlijke extra stijging tot gevolg", aldus Van Spaandonk. Hij tekende daar meteen bij aan dat we daar in Nederland in principe niet wakker van hoeven te liggen. ,,Wij beschik ken over voldoende geld en water bouwkundige kennis om op termijn het tij te keren, maar het ligt alle maal wat anders voor een groot aan tal ontwikkelingslanden' Lange traditie Met zijn kustlijn van 350 kilometer kent Nederland immers een lange traditie van strijd tegen de zee. Aller lei technieken zijn ontwikkeld om het land tegen het water te bescher men. Dit jaar is imjuni het besluit ge nomen om de huidige kustlijn van Nederland te handhaven, maar daar bij is geen rekening gehouden met een mogelijk versnelde zeespiégelrij- zing. Uiteraard wordt wel, met gebruik making van allerlei geavanceerde meettechnieken, de vinger aan de pols gehouden, maar volgens des kundigen zijn die technieken ontoe reikend voor het meten van een zeespiegelbeweging. Nieuwe technieken zouden een ant woord moeten geven op de vraag in welke mate de verschillende factoren die zeespiegelrijzing beïnvloeden. Pas dan kunnen volgens de weten schappers nauwkeurige voorspellin gen worden gedaan over de te ver wachten zeespiegelrijzing. Wetenschapsdag Deze, en andere, onderwerpen wor den in de wisselexpositie uitgebeeld middels foto's, documenten, dia's, kaarten en grafieken. Met een, een- vqudig te bedienen, computer kun nen actuele waterstanden in Neder land .op een beeldscherm zichtbaar gemaakt worden. Met de wisselexpo sitie haakt Delta Expo in op actuele ontwikkelingen op het gebied van waterbouwkunde. In het kader van dit onderwerp wordt op 14 oktober een Wetenschapsdag gehouden. Tij dens die dag verzorgen wetenschap pers vanuit verschillende disciplines lezingen over zeespiegelrijzing. Delta Expo is dagelijks toegankelijk van 10.00 tot 17.00 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Natte voeten voor schooldirecteur G. de Goede die de officiële openingshandeling verrichtte. (Foto: Joop van Houdt). In de Gasthuiskerk te Zierikzee: ZIERIKZEE - Het distriet Zeeland van de Nederlandse Organisten Vereniging houdt zaterdag 6 oktober een bijeenkomst die zich voornamelijk in en om de Gasthuiskerk te Zierikzee zal afspelen. De bijeenkomst gaat over de Nederlandse orgelbouw en wordt toegespitst op het in sommige kringen verguisde Neo-Barokorgel. Dit orgeltype dat in de periode 1950-1975 in vele kerken werd gebouwd, is vooral in Zeeland sterk vertegenwoordigd, doordat de ramp aan een zeergroot aantal kerken en vooral aan ve le zich daarin bevindende orgels onherstelbare schade heeft aangebracht. Nu, al weer enige tijd na die perio de, heeft de Nederlandse orgelbouw zich steeds meer van dit toen ideaal geachte orgeltype afgekeerd. De groeiende belangstelling voor oude muziek en een authentiek mogelijke uitvoering daarvan heeft de oriënta tie op de tradities in de orgelbouw van de 17e en 18e eeuw sterk doen toe nemen. Intensieve bestudering van archieven en van de historische in strumenten zelf tijdens restauraties ervan hebben de kennis over en de in zichten in deze tradities aanzienlijk verbeterd. Orgeltype Over het Neo-Barokorgel, zoals men het orgeltype van de jaren 50 en 60 snel is gaan noemen, leven, ook nu nog, sterk verschillende meningen. Voor de één gaat er niets boven de ka rakteristieke klank met zijn onge kende helderheid en doorzichtigheid, waardoor een stijlzuivere uitvoering van Barok-werken (Bach, Buxtehu- de) weer mogelijk werd. Voor de an der zijn de koelheid en agressiviteit van de klank redenen om de voor keur te hebben voor warmer geïnto- neerde orgels uit vroegere of juist re centere tijd. Vast staat, dat de naam Neo-Barok ten onrechte een sterke associatie suggereert met de eigenlij ke Barok. Nu wc in een latere tijd objectiever op dit orgeltype kunnen terugkijken moet geconcludeerd worden, dat de toenmalige oriëntatie op de histori sche orgclbouwpraktijk maar zeer oppervlakkig was. Sommigen bewe ren zelfs, dat het veeleer om een ge heel nieuw en eigentijds orgeltype Ring. De orgeldag in Zierikzee, begint om 10.30 uur. Het programma bestaat uit een tweetal voordrachten, dat zal worden gehouden in het kerkelijk centrum achter de Gasthuiskerk en wel door Frans Brouwer, directeur van de Hogeschool voor de Kunsten te Utrecht en Hans Kriek, orgeldes- kundige te Didam. Brouwer belicht tijdens de ochtend vanaf 11.00 uur de ontwikkelingen, die - vooral in Duits land onder de naam Orgelbewegung - hebben geleid tot de bedoelde ont wikkeling in de naoorlogse orgel bouw in Nederland. Concert Daarna zal om 11.45 uur op het Marcussen-orgel in de Gasthuiskerk een concert worden gegeven door Bram Beekman, organist van de Ja- cobuskerk te Vlissingen. In dit con cert zal ook aandacht worden ge schonken aan de muziek die tijdens de bewuste periode is ontstaan. Tij dens de lunchpauze zal men in drie andere kerken in Zierikzee terecht kunnen om de daar uit de betreffende periode daterende orgels te beluiste ren. Het zijn de Rooms-Katholieke Kerk, de Gereformeerde Kerk en de Christelijke Gereformeerde Kerk, alwaar respectievelijk de organisten Wim Boer, Theo Faber en Jan Hage door middel van korte bespelingen, die elk om 13.00, 13.30 en om 14.00 uur beginnen, de karakteristieken van deze instrumenten ten gehore zullen brengen. Vervolgens wordt het programma om 14.30 uur in de zaal naast de Gast huiskerk voortgezet, waarbij Kriek een kritische evaluatie van de be wuste orgelbouwperiode zal geven te gen het licht van de huidige inzichten en ervaringen, maar tevens zal hij proberen aan te geven welke beteke nis deze periode heeft gehad voor de hedendaagse orgelbouw en restaura tiepraktijk. Tbnslotte zal er ruime ge legenheid voor discussie met de beide inleiders worden gegeven, die daar voor deel uitmaken van een panel en waarin ook twee orgelbouwers, Bouwman van Van Vulpen en Fama van Fama en Raadgever, en een advi seur, A. van Beek uit Zwolle, zitting hebben. Stellingen De heren hebben daarvoor ieder en kele stellingen gedeponeerd, die zij dienen te verdedigen. Aan deze dis cussie kan uiteraard het publiek ook deelnemen. Tijdens de orgeldag is er een stand van Lindenberg Boekhan del met bladmuziek en langspeelpla ten, respectievelijk CD's aanwezig. DEN HAAG - Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft via de Nederlandse ambassadeur Ve ling, in Kuwayt de Nederlanders daar geadviseerd Kuwayt te verlaten en zich naar Bagdad te begeven. Dit heeft een woordvoerder vaa het mi nisterie bekendgemaakt. Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden In de nacht en ochtend kans op en kele mistbanken. Minimumtempera tuur van 10 graden aan zee tot 6 gra den in het binnenland. Overdag zonnige perioden en een middagtem- peratuur van omstreeks 18 graden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 18 sept. Zondag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 19 graden Wind: oost 3 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 9 graden' Middagtemp.: 19 graden Wind: noordwest 3 Dinsdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 307o Min.temp.: 8 graden Middagtemp.: 18 graden Wind: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 sept. Zon op 07.14, onder 19.56 Maan op 02.36, onder 18.29 16 sept. Zon op 07.15, onder 19.53 Maan op 03.59, onder 18.46 17 sept. Zon op 07.17, onder 19.51 Maan op 05.20, onder 19.01 Nieuwe Maan: 19 sept. (02,46) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ten westen van Ierland is een nieuw hógedrukgebied aangeko men dat komende dagen bij ons het weer gaat beïnvloeden. Op de oost flank stroomt wat koelere en drogere lucht naar ons land. Deze lucht be reikt ons in de loop van de nacht maar er moet toch nog met een enkele mistbank rekening gehouden wor den. De temperatuur daalt in het bin nenland tot ongeveer 6 graden en op sommige plaatsen kan vlak aan de grond de temperatüur zeer dichtbij 0 graden komen. Overdag zijn er weer zonnige perioden maar ook enkele stapelwolken. Het kwik loopt dan niet verder op dan tot' een graad op 18. De wind waait uit het noordoos ten en is zwak tot matig. Op zondag ook nog weinig verandering in het zonnige weerbeeld. ZIERIKZEE - Omroep Zee land brengt morgen, zaterdag, een rechtstreeks verslag van de Skeelerwedstrijden in Zie rikzee, die om 13.00 uur in Poortambacht beginnen. Alles begint met jeugdwedstrijden. Later op de middag is de eigen lijke wedstrijd van B-rijders. SCHQUWENWMLm Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÖG SNELLER, BEL 01110-16551 t jt W'' w'"en ool< 90eli ™euws "1U'S- en een gratis proefabonnement van 2 weken. Naam /If RIKZFfSCHf H Ml UWSBODI KH li Adres Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1