Protestants-christelijke ouderen vormen afdeling JIKKEMIEN Steun en begeleiding mensen die thuis demente ouderen verzorgen Personnel brengt goede live-act Gremlins 2 draait in Concertzaal Zierikzee Landelijke regeling snelle motorboten De Concertzaal te Zierikzee 4 Vier zorginstellingen organiseren samen contact-gespreksgroepen ZIER1KZEE - Voor zover bekend zijn op Schouwen-Duiveland ongeveer 60 a 70 men sen wiens dagelijks leven wordt bepaald door de zorg voor een demente partner of an der familielid die ze op zich hebben genomen. Een zorg die niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk erg veel vraagt. „Het is niet gemakkelijk om iemand waarvan je houdt te zien veranderen van een volwaardige partner tot een geestelijk wrak", aldus de directeur van verpleeghuis Corneliastichting, A. Schouw. Via samenwerking van deze zorginstelling en de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening, de Kruisver eniging en het RIAGG, ontstond het initiatief om een contact-gespreksgroep te organi seren. Een gespreksgroep om partners, familieleden en andere verzorgers van demente ouderen te kunnen steunen en begeleiden bij de taak die ze op zich hebben genomen. voorbeeld van een patiënt die in bed plast. Maar ook kan er worden ge praat over de emotionele problemen die er bestaan bij de mensen die een dementerende verzorgen". Onderlinge contacten VHjdag u september De contact-gespreksgroep wordt geleid door het hoofd dagbehande ling Corneliastichting, Rob Vaillant en ziekenverzorgende van de Kruis vereniging Schouwen-Duiveland, Ti neke van Duren. Zij volgden een spe ciale training om zich te bekwamen in het leiden van een dergelijke ge spreksgroep. Het is de bedoeling om enkele keren per jaar weer opnieuw met een gespreksgroep te starten. De cursus omvat acht bijeenkomsten die telkens twee uur duren en er kunnen maximaal tien mensen aan meedoen. Steunen Volgens Vaillant en Van Duren is het de bedoeling om de verzorgers van dementerende ouderen te steu nen met praktische wenken en vooral ook bij de emotionele verwerking van de gebeurtenissen waarmee zij worden geconfronteerd bij de dage lijkse verzorging van hun partner. Mensen nemen vaak ongelooflijk lang de taak op zich om te zorgen voor demente ouderen die nog thuis zijn. Wij denken dat het zinnig is om die mensen bij elkaar te brengen om dat ze erg veel van elkaar kunnen le ren, Hoe ga je om met een demente oudere?' Hoe verwerk je voor jezelf de dingen die daarbij komen kijken? Het verder achteruit zien gaan van degene die je verzorgt. Het feit dat je ZIERIKZEE - Minister Maij- XVeggen wil zo spoedig mogelijk ko men tot een nieuwe, landelijke rege ling voor speedboten en waterscoo ters (jetski's). De ontwikkelingen in het gebruik van kleine, zeer snel va rende type boten ging zo snel dat er bij het ministerie van verkeer en wa terstaat al een nieuwe regeling in voorbereiding was. Het Centraal Overleg Verkeersveiligheid te Water (COVW) had hiertoe ook geadvi seerd. Nu er dit seizoen echter enkele do delijke ongevallen met waterscooters zijn gebeurd, vindt minister Maij- Weggen dat de nieuwe regeling er voor het volgende watersportseizoen moet zijn. In de nieuwe regeling wordt er zoveel mogelijk landelijk, in het- Binnenvaartpolitiereglement (BPR) geregeld. Registratieplicht, technische eisen en algemene ge dragsregels komen in het BPR. Vooral ook nieuw wordt een lande lijke maximum snelheid van twintig kilometer per uur voor alle typen speedboten die overal gaat gelden waar geen speciale banen of gebieden voor snelvaren zijn aangewezen. door die verzorging heel erg aan huis bent gebonden". Het tweede motief om de gespreks groep op te richten was het tegen woordige beleid om ouderen zo lang mogelijk thuis te houden. ,,De capa citeit van verpleeghuizen en bejaar denoorden is onvoldoende om de toe nemende vergrijzing op te vangen. Daarom wordt steeds meer aandacht besteed aan voorzieningen waardoor ouderen thuis verzorgd kunnen wor den", aldus Schouw. Vaak gaat er vanwege de lange wachtlijsten ook geruime tijd overheen voor mensen een plaatsje kunnen krijgen in een zorginstelling. ,,De cursus is ook be doeld om die wachtperiode beter te overbruggen". De onderwerpen die tijdens de contact-gespreksgroep worden be sproken worden bepaald in nauw overleg met de cursisten. ,,Het is mo gelijk dat we informatie geven over de achtergronden en verschijnselen bij dementie. Over de verzorging, bij- Uit ervaringen met dergelijke ge spreksgroepen elders in Nederland is gebleken dat van daaruit vaak onder linge contacten ontstaan die ook na afloop van de cursus in stand blijven. Mensen noterén eikaars adres en te lefoonnummer en nemen contact met elkaar op om elkaar te steunen". De kosten voor de contact-ge spreksgroep worden gedragen door de vier organiserende zorginstellin gen. ,,Het is voor de eerste keer dat vorm wordt gegeven aan de meer in tensievere samenwerking tussen de diverse zorginstellingen", aldus Schouw. Volgens de directeur is dit initiatief het begin van een langere reeks vormen van samenwerking. De eerste gespreksgroep begint op 19 september en vindt plaats in de Corneliastichting. „Maar het is ook mogelijk om de cursus op lokaties overal elders op het eiland te organi seren. Dat hangt af van de plaatsen waar de deelnemers vandaan ko men". Voor de eerste cursus hebben zich zeven deelnemers aangemeld. Belangstellenden kunnen zich dus nog voor deelname aanmelden bij de Corneliastichting. De kosten die er aan zijn verbonden betreffen alleen de koffie die men tijdens de cursus drinkt. Vervolg van pagina 1 waarin deze meer worden gewaar deerd. Dit kan door samenwerking met andere bonden (in COSBO-ver- band). Hoe de taken en organisatie van een ouderenbond eruit zien werd door de secretaris van het PCOB- gewest. L. Lous uitvoerig uit de doe ken gedaan. Een van de belangrijkste doelstellingen van de PCOB is de al gemene belangenbehartiging van al le ouderen. Dat er op dit punt nog heel wat werk aan de winkel is on derstreepte Lous door te wijzen op de AOW-achterstandvan 13%. Ook op pensioengebied bestaat er een onge lijkheid waarvan in het bijzonder de vrouwen de dupe zijn. Bij overlijden van de man krijgen ze immers een ge ringere uitkering dan omgekeerd het geval is. Bereikbaar Die algemene belangenbehartiging is ook nodig voor het betaalbaar en bereikbaar houden van voorzienin gen op het gebied van de gezond heidszorg en de volkshuisvesting. Zelfstandig wonen van ouderen is al leen mogelijk wanneer woon- en zorg voorzieningen dicht bijeen liggen. Andere taken die de PCOB, een bond met circa 50.000 leden, in zijn vaandel heeft staan zijn educatie en voorlichting, het bevorderen van de emancipatie van de oudere, het bie den van individuele hulp waar de professionele hulpverlening ophoudt en het organiseren van sociaal-cultu rele activiteiten voor de leden. Ofschoon Lous aan het begin van zijn betoog beklemtoonde dat een ou derenbond niet in de eerste plaats be stemd is voor gezelligheid (hoe be langrijk ook), organiseren de ver schillende PCOB-afdelingen ook reisjes, excursies en soms ook bewe gingsactiviteiten. Emancipatie Een van de belangrijkste taken waarvoor de PCOB zich gesteld ziet is het streven naar een gelijkwaardi ge plaats van de oudere in de samen leving. Lous: „Dit moet niet worden verward met kreten als wij ouderen eisen". Het is meer een kwestie van het bevorderen van een situatie waar in recht wordt gedaan aan de oude ren". Bestuur Na deze inhoudelijke uiteenzettin gen moesten er tijdens deze eerste bijeenkomst ook nog een paar prakti sche zaken worden geregeld, zoals de bezetting van het bestuur en de naamgeving van de nieuwe afdeling. Het had nog enige voeten in de aarde voordat beide zaken naar ieders te vredenheid waren opgelost. Het voorstel van gewestvoorzitter Maas om de nieuwe afdeling Noord-Zee land te noemen leverde bij de aanwe zigen weinig enthousiasme op. Uit eindelijk werd gekozen voor PCOB-afdeling Schouwen-Duive land. Mocht de verkiezing van de drie be stuursleden K. T. de Jonge (voorzit ter), M. Lagendijk en C. J. van der Maas geen enkel probleem vormen' moeilijker was het om twee dames voor het bestuur te vinden. Deze zou den zich vooral bezig moeten houden met activiteiten van huisbezoek. Of schoon gewestelijk voorzitter Maas enkele dames zeer nadrukkelijk en persoonlijk aansprak om deze „mooie en dankbare taak" op zich te nemen, waren daar om uiteenlopende redenen (soortgelijke werkzaamhe den in kerkelijk verband en prakti sche vervoerproblemen) geen kandi- ZIERIKZEE - Jongerencentrum Brogum maakt zaterdag 15 september zich op voor een optreden van Person nel De Gooise formatie Personnel onderscheidt zich duidelijk van andere Nederlandse groepen. De muziek klinkt Amerikaans: anders dus. De band is een buriBeling van Nederlandse topmuzikanten, die hun sporen reeds verdienden in Herman Brood's Wild Romance, the Free Lance Band, de Stijle Wand, Carlsberg en de Regende Manne. Ze hebben al een live-reputatie opgebouicd in binnen- en buitenland en ze gaan als eerste buitenlandse band een tour maken door Albanië. Als gevolg van het uitbrengen van de CD Only, was de band in de maand augustus op Radio 3 'lokschijf'. Momenteel wordt er veel aandacht aan Personnel besteed vanwege de goede kwaliteit van de live-act van de band. Het concert begint om 22.30 uur. De zaal gaat om 21.00 uur open. daten voor te vinden. Wel werd de contributie (drie tientjes voor een echtpaar en achttien gulden voor een alleenstaande) vastgesteld en werd afgesproken om dinsdag 30 oktober opnieuw samen te komen. Namens de Stichting Welzijn Ouderen op Schou wen-Duiveland feliciteerde ouderen- functionaris Ruud van der Weide de aanwezigen met de nieuwe PCOB- afdeling. Advertentie vertoont zaterdag 15 sept. 20.00 uur zondag 16 sept. 20.00 uur We zeiden het toch... I hou je aan de rege/. Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Interpolis, verslag van het Interpolis schaaktoernooi in Tilburg. 18.00 uur Landelijk jongerenkoren festival, verslag van dit festival dat op 9 en 10 juni jl. in Rijsbergen werd gehouden. 18.30 uur De muppetshow, gaste: Twiggy. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Blue revolution, 8-delige se rie over de betrekkingen tussen de mens en de zee. Afl. 6. 20.20 uur Holland Casino Schevenin- gen festival, internationaal vocaal concours. 21.40 uur Curieus, Carl Huybrechts ontvangt twee bekende Nederlan ders. 22.25 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Vincent van Gogli op de voet gevolgd, 6-delige documentaire serie over Vincent van Gogh. Afl. 2. 23.25 uur Lekker weg. Vandaag: Het Éemland. Herh. 23.55 uur Hostile witness, Ameri kaanse tv-film. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Dieren van de Middelland se Zee, natuurdocumentaire. 16.29 uur Diamond Award Festival 1989, muziekprogramma. 17.18 uur De ratelslang, natuurfilm. Herh. 17.34 uur De teenage hero turtles, të- kenfilmserie. 17.59 uur T. en T., Amerikaanse serie. 18.24 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 18.58 uur Tik tak, kleuterserie. 19.03 uur Familie Oudenrijn, serie. 19.28 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Op goed geluk, spelpro- gramma. 21.15 uur De leukste thuis, home- deo-bloopers. 21.45 uur 'Allo 'allo, Engelse comedy serie. Afl. 11. 22.15 uur Hemingway, 4-delige mini serie uit 1987. Deel 2. 00.05 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.30 uur Voorlichtingsprogramma voortgezet onderwijs. 18.00 uur Paspoort. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Hier waak ik, documentai re over de Algemene Rekenkamer. 19.35 uur Vogels kijken, natuurdocu mentaire. 19.54 uur Uitzending van D'66. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Europese internationale di rigenten meesterklas, impressie van het slotconcert gehouden op 31 augus tus j.l. in het Concertgebouw te Am sterdam en de voorbereidingen hier toe. 21.28 uur Spotters, Engelse examen film van de Royal Academie 1989. 22.00 uur NOS-Laat, achtergrondin formatie. 22.45 uur Terreur als cultuurver schijnsel. 22.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur Het Capitool, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 107. 18.05 uur Postbus x, jeugdserie. 18.35 uur Oproep der kabouters Spaans/Nederlandse tekenfilmserie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Elvis, 13-delige Amerikaan se serie over het vroege leven van El- vis Presley. Afl. 2. 20.25 uur Weekendfilm: Agatha Christie - De zaak Styles, Britse tv- film. 22.10 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. 22.25 uur Kunstzaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag. 22.50 uur Tijd is geld, programma over mensen en geld. 23.00 uur Vrijdagnachtfilm: Cat peo ple, Amerikaanse speelfilm. 00.55 uur Coda, Stille tocht, van Ste- faan van den Bremt. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant 18.35 uur Mooi en meedogenloos, afl. 10. 19.00 uur Programma van de Vlaams- Nationale Omroepstichting. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Godsdiensten, 5-delige se rie over de godsdiensten in België. Deel 1. 21.00 uur Modem. De stille kracht van Reddy Kilowatt. Twintig jaar ge leden werd elke invloed van zwakke elektromagnetische velden op het menselijk organisme door de weten schap als nonsens van de hand ge daan. Maar nu weet men dat door zwakke electromagnetische velden de groei van de cellen beïnvloed kan worden. 21.50 uur Concert. 22.15 uur Sport extra, paardesport Lanaken, samenvatting. ZIERIKZEE - In de Concertzaal te Zierikzee draait zaterdag 15 en zondag 16 september de film Gremlins 2, Synopsis. De film begint beide avonden om 20.00 uur en is geschikt voor liefhebbers van alle leeftijden. Daniel Clamp (John Glover) is pro jectontwikkelaar in New York. Hij is steenrijk en heeft grote bouwplan nen. Vanuit zijn hypermoderne Clamp Centre met sprekende liften en automatische draaideuren, heeft hij zich voorgenomen heel Chinatown plat te gooien om daar een kantoor complex neer te zetten. Hij heeft ie dereen al uitgekocht. Behalve mr Wang, die een winkel tje met oude Chinese spullen heeft. Hij heeft ook een Gizmo. Als Wang overlijdt heeft Clamp vrij spel en Gizmo slaat op de vlucht. Hij wordt echter door wetenschappers gevan gen. Dan ontstaat er een strijd om Gizmo vrij te krijgen met de inspan ning van Billy Peltzer (Zach Galli- gan), een werknemer van Clamp. Als Gizmo echter per ongeluk met water in aanraking komt, komen de boze Gremlins op de proppen. EINDHOVEN - Garanties dat er de komende jaren nooit meer wordt be zuinigd op onderdelen die in het ka der van de sociale vernieuwing met de daarvoor in aanmerking komende gemeenten worden afgesproken, zijn niet te geven. Dat zei minister Dales (binnenlandse zaken) in het Eindho- vense stadhuis waar opnieuw vijf ge meentebestuurders hun handtekenin gen zetten onder het convenant sociale vernieuwing. Leune Schietekatte had verteld dat de metresse (vrouw van een hoofdon derwijzer) een werkster nodig had. Ze moest gaan vragen of zij komen kon, dat gaf wat meer verdienste. Janne's stem galmde door het huis. Mie te briengt is waswae- ter. Jikkemien begon de mahoniehou ten stoelen te wrijven, maar ze bleef prakkizeren Als Simen de winter nu maar doorhaalde zonder veel dagen thuis te blijven. En als het waar was, wat ze vermoedde Nog een mond erbij en zelf een paar maanden niet in staat om te werken. De rimpels om haar mond trokken strakker en ze moest weer stijf met een hand in haar lenden drukken. Op het erf waren gedempte gelui den van paarden en wielen; Jannis lachte luidruchtig. Met zijn lange be nen stapte hij over de sneeuwhopen en riep een gekkigheid tegen Miete, die haar verhit hoofd uit het bakkeet- raam stak. Jikkemien wreef en boen de en rekende. Ze had de stoelen op een rij voor de kast gezet toen Miete met haar doek kwam. 't Is kwart over elve, vrouw Joosse. Ik ebbe je klompen op de plaete gewermd. Jikkemien bedankte haar. Ze moest door de sporen van mannen- klompen naar huis lopen'. Een zwak winterzonnetje scheen door de grijze nevel, de besneeuwde takken glin sterden. Over het schuurdak zwier den hongerige meeuwen en op de mestvaalt vochten de mussen. Ze moest zich reppen om de aardap pels op tijd gaar te hebben. Na het eten verschoot Simen vijf minuten zijn ogen. Meer tijd was er niet. De geit en de hoenders moesten nog gevoerd worden en klokslag één uur gingen ze weer achter elkaar naar het hof. De arreslee stond voor de deur. Jan- ne stond erbij. Ze had haar overdoek met de chenille bloemen en met de lange dubbelgeknoopte franjes aan. De figuren in haar ondermuts glansden van de stijfsel en bij iedere stap glommen de zilveren schoen gespen van onder haar merinosse rok. Miete duwde Jikkemien aan. Kiek is, een galon an d'r schorte van een palm breed en ik kriege gin rieks- daelder in 't jaer meer Krijn Wisse kwam achter zijn vrouw. Over zijn lakens pak had hij een dikke duffel, die halverwegen dichtgeknoopt was. Jikkemien zag dat de klapstukken van de boer nog groter waren dan de broekstukken (kleinere en grote zilveren platen aan de Zeeuwse boerenbroekband) van Simen. Het volgend jaar als 'Arend een nieuw broekje kreeg moest ze zien een paar tweedehands broekstukjes voor hem te kopen, bedacht ze, ter- Door DIGNATE ROBBERTZ 10 wijl de slee met de rinkelende bellen het hof afreed. De vos grinsde toen hij het hek uitdraaide en met de kop in de hoogte de dreef bedraafde. Miete klapte de onder- en boven deur dicht. Ziezó die is opge- oepeld. En een nisten onder d'r staert! Tweê blookjes (briketten) in de stove en een paeredeken en wolle wanten en 't dekzeil Ze noemde alles met een hoge stem net of ik nie wete. En dan nog moppere dat ik de ingze (hengsel) van de stove nie ge- poest ad Jikkemien luisterde niet. Ze bleef de slee nakijken tot die de grindweg opreed. 't Zou mooi zien, die broekstikjes, peinsde ze hardop. Het was al lang dag en de hoenders liepen al een paar uur hongerig langs de ren, toen Max Wattèl eindelijk wakker werd. Hij geeuwde een paar keer luid, rekte zich eens flink en zwaaide dan z'n benen over de bed steeplank. Even keek hij verwonderd naar zijn kousen, die hingen tot over zijn enkels gezakt. Het boezeroen had hij ook nog aan. Alleen z'n buis en broek lagen scheef op een stoel. De klok wees kwart over tien. Max bromde en geeuwde nog eens. Vier uur slaap was niet veel, maar hij had ook niet meer nodig. (wordt Vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4