'Gelukkig dat de oude mensen, die er vanaf wisten, nog leven' Investering van drie ton nodig voor aanleg tussenberm Hogeweg Mogelijk nog een bom sportveld Noordwelle Gemeente stelt voor waarden aan subsidie voor Zeeland ZIEN Museum haven Zierikzee onderwerp praalwagen bloemencorso Nieuwe gemeentegids van Zierikzee 'De bom' gesprek van de dag in Noordwelle Onder infiltratiepijp Waterleiding Gemeente: verbeterd Veiligheid fietsers en voetgangers aanzienlijk Firma Garage Kerkwerve Minimaal eenderde van bedrijven moet op systeem zijn aangesloten11 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dondwdag U seplembur lSWIt Nr. 24811 3 DORDRECHT - Bij een snelheids controle met fotoradar op de A16 tus sen Moerdijkbrug en 's-Gravendeel zijn woensdag tussen 08.00 en 15.30 uur 1.170 chauffeurs betrapt op te hard rijden. ZIERIKZEE - Het plan om de Oude Haven te Zierikzee in te richten als museumhaven wordt in het Nood-Hollandse plaatsje VVinke gebruikt als thema voor een praalwagen in het jaarlijkse bloemencorso. Het bloemencorso vindt plaats op zondag 23 september. Het jaarlijkse evenement staat dit jaar helemaal in het teken van de zes projecten die zijn ge nomineerd voor de KLM Toe risme Trofee 1990. Een wed strijd die wordt gehouden in het kader van het Europees Jaar voor het Tberisme. Ge meenten werden hierbij uitge nodigd om samen met het toe ristisch bedrijfsleven een nieuw toeristisch produkt te ontwikkelen waarin de lokale cultuurhistorie een belang rijke plaats in neemt. Zoals be kend scoorde het door Zierik zee gelanceerde plan om de Oude Haven in te richten als museumhaven heel hoog. Het bleef over bij de laatste zes die kans hebben op de hoofdprijs. Op donderdag 20 september wordt tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Beurs van Berlage in Amsterdam bekend gemaakt welk plan in aanmer king komt voor de KLM Toe risme Trofee. EINDHOVEN - De Universiteits raad van de TU Eindhoven heeft het college van bestuur een aantal voor stellen gedaan om het geschonden vertrouwen te herstellen. Een woord voeder van de Technische Universi teit Eindhoven heeft dit meegedeeld. ZIERIKZEE - Binnenkort wordt in de gemeente Zierikzee een nieuwe gemeentegids huis-aan-huis ver spreid. Een informatief boekje dat de naam Vraagbaak Zierikzee draagt. In de vraagbaak zijn de namen en adressen van vele instellingen, ver enigingen en clubs in de gemeente Zierikzee opgenomen. Zierikzee laat de vraagbaak jaarlijks opnieuw drukken. Nieuwe inwoners van Zie rikzee krijgen bij de vraagbaak ^èen informatiepakket over hun nieuwe woonplaats. NOORDWELLE - Het oude, rustieke kerkje aan de Ring, de bijna lege straat en de geurende rozenperken stralen in de middagzon een serene rust uit. Een rust die bedrie- gelijk is. Want achter de stille gevels van de huizen in Noordwelle wordt sinds vorige week druk gepraat over 'de bom'. Een Engelse 500 ponds vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog die al ruim 45 jaar onder de grond van het sportveld te Noordwelle blijkt te liggen. Grond waarin men binnenkort heipalen gaat slaan ten behoeve van nieuwe woningen. Een voormalige inwoonster van Noordwelle, de 94-jarige mevrouw W. Jonker-Knuyt trok aan de bel toen ze van die plannen hoorde. „Ik zei tegen mijn kin deren dat is allemaal mooi. Als er maar geen ongelukken gebeuren. Want daar ligt nog een blindganger die niet is ontploft". Haar kinderen gaven die informa tie door aan de gemeente Wester- schouwen en ook daar werd de op merking van de 94-javige vrouw serieus genomen. En terecht, want onderzoek door de EOD (Explosieven Opruimings Dienst) wees uit dat er inderdaad een bom lag en geen klein tje ook. Dinsdag 18 september wordt heel het dorp geëvacueerd vanwege het risico dat de ontmanteling van het gevaarte met zich meebrengt. Aan wat er zou zijn gebeurd wanneer men argeloos was gaan heien, daaraan denkt men in Noordwelle met enig afgrijzen. „Gelukkig dat de oude mensen, die er er vanaf wisten dat die bom er lag, nog leveh". De 94-jarige W. Jonker-Knuyt wist dat er onder het sportveld te Noordwelle een blindganger lag. ,,Mijn man heeft samen met een buurhian het gat dicht gegooid waarin de bom lag". „Ja, de bom en de ontmanteling er van is het gesprek van de dag", aldus kapper W. Lokker. „En terecht na tuurlijk. Het is niet zomaar niks. In het begin werd er hier in Noordwelle nog licht over gedacht. Maar met alle maatregelen die worden genomen dringt het nu tot de meeste inwoners door dat het toch wel een hele grote bom is die daar onder het sportveld ligt. Dat is toch een gek idee. Vroeger hebben we op dat veld gekorfbald, er zijn huttendorpen gebouwd, kamp vuren gestookt en er is met de tractor overheen gereden. Terwijl we ons nooit hebben gerealiseerd wat voor projectiel daar onder de grond lag. Vanmorgen liep ik zo over het dorp en zag de kerk staan. Je moet er toch niet aan denken dat dat allemaal in eens verdwenen zou zijn als die ont manteling mis zou gaan. Sommige mensen hier op het dorp vinden alle voorzorgsmaatregelen die worden ge troffen flauwekul. Die vinden dat er een hoop bombarie voor niks wordt gemaakt. Maar het gaat wel om een niet ontplofte bom van bijna 250 kilo zwaar". A. D. van der Wijst uit Noordwelle vindt de maatregelen niet overbodig maar kan er toch niet wakker van liggen. „Ik maak me niet zoveel zor gen over dat bommetje. Als hij wer kelijk gevaarlijk zou zijn zouden ze de inwoners van Noordwelle vorige week gelijk al hebben geëvacueerd. Het gevaar komt pas bij de ontman teling. Van der Wijst heeft nooit ge weten dat er een blindganger lag on der de grond van het sportveld. „Ik las het in Dorpsnieuws. Maar als je bedenkt dat daar vlakbij in de oor log twee huizen zijn weggebombar deerd is het eigenlijk niet zo verba zend". Mevrouw C. Dekker bekijkt de si tuatie als een echte Zeeuw; nuchter. „Die mensen uit de stad geloven ge lijk alles en raken dan in paniek. Wij niet, we vertrou wen er op dat men die bom onschadelijk zal maken. Maar ik zou toch niet graag willen ruilen met de mensen die dat moeten doen". On danks haar nuchterheid denkt ze er toch ;met enige verbazing aan terug dat ze haar kinderen vroeger altijd naar het 'speel weit je' boven op de bom stuurde. „Maar ja, als kind speelden wij in de oorlog ook buiten. Als er dan een bombardement kwam vlogen de granaatscherven soms te gen je benen. En de mensen die nu in dé woestijn in Saoedi-Arabië zitten, dat vind ik veel erger. Die lopen een groter risico dan wij hier met die bom in de grond". Een van de oudere mensen die zich nog wel herinneren dat in de Tweede Wereldoorlog een blindganger te recht kwam in het gebied is mevrouw W. Jonker-Knuyt. Op 94-jarige leef tijd woont zij in verzorgingstehuis Duinoord, nadat Noordwelle onge veer veertig jaar lang haar woon plaats was. „In de Tweede Wereldoor log waren we geëvacueerd in Woerden en daar hoorden we al dat er bommen waren gevallen in Noorwelle. Toen we terugkwamen ging mijn man werken op de boerderij Holland. Samen met een buurman heeft hij toen het gat dichtgegooid waarin de bom lag". De informatie van mevrouw Jon ker was de directe aanleiding voor het onderzoek waarbij de EOD de bom op 2Vz meter diepte in de grond onder het sportveld ontdekte. „Ik wist niet dat hij zo diep was gevallen en ook niet dat het zo'n zware was. Ja, het heeft voor de mensen van het dorp heel wat teweeg gebracht dat ik heb gezegd dat er nog een blindgan ger lag. Had ik mijn mond maar ge houden. Maar dat had ook niet ge kund, want dan waren er misschien slachtoffers gevallen als ze waren gaan heien. Het is te hopen dat het goed afloopt. Gelukkig dat ze zulke maatregelen nemen want het is vlak bij het dorp. Mijn jongste zoon woont kortbij dat gat. We zullen het beste er maar van hopen". Over de voorlichting over de bom en de maatregelen die worden geno men in verband met de ontmanteling zijn de meeste inwoners van het dorp goed te spreken. „Het is grandioos. Donderdagmorgen is het projectiel gevonden en donderdagavond had ie dereen in het dorp al een schrijven in de bus. De dag daarna werd een hoor zitting gehouden waarbij alles heel goed werd uitgelegd", aldus kapper Lokker. Gedachten Hij is ook bestuurslid van de dorps vereniging en zodanig betrokken bij de maatregelen rondom de ontmante ling die aanstaande dinsdag plaats vindt. „Hoe nader het bijkomt, hoe meer je er over gaat denken. Je gaat er van uit dat er niets gebeurt, maar voor hetzelfde geld ligt Noordwelle plat". Aan de telefoontjes die hij krijgt merkt de kapper dat andere dorpsbewoners er ook zo tegenaan kijken. „Men zit er over te dubben wat men bij de evacuatie mee moet nemen uit zijn huis. Alles wat dier baar is heeft de gemeente gezegd. Maar er is zoveel dierbaar. Je kunt toch je hele huis niet leegdragen". Foto's, geld en waardepapieren, lij ken de artikelen die de meeste inwo ners van Noordwelle dinsdag voor de zekerheid mee zullen nemen bij de evacuatie. „En de dieren natuurlijk. Er is hier bijvoorbeeld een duiven melker die 300 postduiven heeft. Die dieren worden in manden met een vrachtauto van de gemeente naar het Topshuis gebracht. Het is een hele or ganisatie. Maar toch is het een geluk dat het allemaal op deze manier .kan gebeuren. Stel je voor dat ze pas 50 jaar later op het idee waren gekomen om daar te gaan bouwen. Dan had niemand meer geweten dat daar een bom lag". NOORDWELLE - De EOD (Explosieven Oprui ming-s Dienst) is door de gemeente Westerschouwen op de hoogte gebracht van de mogelijkheid dat op het sportveld te Noordwelle nog een bom onder de grond ligt. Verantwoordelijkheid Men heeft die informatie van een 84-jarige inwoner uit Renesse die zich zegt te herinneren dat tij dens de Tweede Wereldoorlog in het betreffende gebied twee gaten zijn dichtgegooid waarin bommen lagen. Tijdens het onderzoek vorige week, waarbij de EOD de 250 kilo zware Engelse vliegtuigbom ont dekte die aanstaande dinsdag wordt ontmanteld, werden geen verdere vondsten gedaan. Maar volgens de informant zou de twee de bom onder een infiltratiepijp van de Waterleiding liggen. Daar door zouden de detectoren van de EOD worden misleid. Volgens directeur dienst ge meentewerken W. van Meerten is het de verantwoordelijkheid van de EOD om al dan niet nader on derzoek te doen naar een mogelijk tweede bom. „Gezien de ervaring van de afgelopen tijd geven we al le tips en geruchten op dit gebied door aan de EOD en worden ze on derzocht. In de oorlog is vanaf de Ring van het dorp tot het sport veld een aantal bommen gevallen. De meeste daarvan zijn geëxplo deerd. Het is niet duidelijk of het in dit geval om een blindganger of een geëxplodeerde bom gaat". APK ZDIËS^ keurings station BOVAG lid Grote of kleine beurten. Uitlaten, banden, accu's tegen scherpe prijzen. Kerkweg 16, 4321 AB Kerkwerve Telefoon 01110-15210 Velocitas Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om het huurcontract met sportvereniging Velocitas te be ëindigen. Velocitas huurt het sport veld van Serooskerke van de gemeen te, maar heeft onlangs schriftelijk la ten weten de huurovereenkomst te willen verbreken. Eigenlijk zou dc vereniging, for meel gezien, het sportveld tot 1993 moeten huren van de gemeente. „Het is ons inziens niet reëel de vereniging te verplichten de huurovereenkomst uit te zitten", aldus het college. „Zeker gezien hun financiële posi tie is dat niet wenselijk". Velocitas heeft de gemeente gevraagd om te ruggave van de huur over 1990, maar dat gaat het college weer net iets te ver. Zij vindt dat de vereniging de ze ven maanden huur, alles bij elkaar 568,75, alsnog aan de gemeente dient af te dragen. Ook aandacht voor het archief tij dens de gemeenteraadsvergadering. Het college stelt voor een bedrag van 50.000,- beschikbaar te stellen voor de herstructurering van het archief van de gemeente Westerschouwen. Volgens het college is het hard nodig. „De noodzaak van een goed archief dient niet te worden onderschat", al dus het college. PARIJS - Frankrijk overweegt de import van Mercedessen, BMW's en andere grote Duitse auto's te verbie den, als de Bondsrepubliek niet over gaat tot het instellen van snelheids beperkingen op de Duitse wegen. Dat heeft de Franse minister van milieu, Brice Lalonde, verklaard in een inter view. Volgens Lalonde brengen de grote Duitse auto's schade toe aan het Franse milieu. NIEUWEGEIN - De Industrie- en Voedingsbond (IVB) CNV wil het werkgevers aanzienlijk moeilijker maken om arbeidsongeschikte werk nemers te ontslaan. Dat blijkt uit de noto Ongeschikte arbeid en arbeids ongeschiktheid, die de CNV-bond in Nieuwegein heeft gepresenteerd. BURGH-HAAMSTEDE - Voor de tweede fase van de aanleg van tussen bermen langs de Hogeweg bij Haam stede is een investering van drie ton nodig. Het college van b en w stelt de raad voor dat geld beschikbaar te stellen. Eerder werd bij wijze van proef al 700 meter van de Hogeweg voorzien van een tussenberm. Die ingreep heeft volgens het college van b en w van Westerschouwen de veiligheid van fietsers en voetgangers aanzienlijk ver beterd. Het voorstel staat op de agenda van de gemeente raadsvergadering van maandag 17 september. De verga dering wordt gehouden in het gemeentehuis te Burgh-Haamstede en begint om 19.30 uur. De aanleg van een verhoogde berm' tussen rijbaan en fietspad was een initiatief naar aanleiding van klach ten over te hard rijdende auto's. Men voelde zich niet veilig op het fietspad en om daar verandering in te brengen kwam de gemeente met het plan. Bij wijze van proef werd eerst 700 meter van de Hogeweg voorzien van een tus senberm. Resultaat Volgens het college van b en w heeft Advertentie men daarmee het beoogde resultaat bereikt. Gesteld wordt dat de veilig heid van fietsers en voetgangers aan zienlijk verbeterd is door de aanleg van de verhoogde tussenberm. Ook is volgens het college de rijsnelheid van de auto's teruggelopen. De proef kan derhalve als geslaagd worden beschouwd. Reden voor de gemeente om meteen het resterende deel van de weg ook aan te pakken. Voor het eerste deel had de gemeen te een bedrag van bijna twee ton uit getrokken. In de praktijk bleek men aan f 148.000,- al voldoende te heb ben, zodat men 50.000,- over hield. Voor de tweede fase dient de gemeen te drie ton te investeren. Als daar ge noemde halve ton van afgetrokken wordt dient er derhalve nog tweeë- neenhalve ton op tafel gelegd te wor den. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Wester schouwen wil in de toekomst alleen subsidie verle nen aan Zeeland ZIEN als minstens eenderde van de recreatiebedrijven in de gemeente zich aan laat slui ten op dit logies-informatiesysteem. Dat blijkt uit het voorstel van het college zoals dat tijdens de ge meenteraadsvergadering van maandag 17 septem ber aan de raad wordt voorgelegd. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Eerder werd de gemeentelijke subsidie aan Zeeland ZIEN be sproken binnen de commissie fi nanciën van de gemeente. De uit komst van die discussie was dat slechts de helft van de commissie zich uitsprak voor continuering van de subsidiëring. Zij stelden de ondernemers in Westerschouwen nog 'een laatste kans' te willen ge ven. Logies-informatie Zeeland ZIEN is een logies- Zeeland ZIEN is een logies- informatiesysteem. Z. I. E. N. staat voor Zeeland In het Electro- nisch Netwerk. Het systeem maakt het moge lijk dat mensen die in de Schouw- se Westhoek naar een kampeer- plaatsje of een plaatsje in een hotel zoeken ook buiten VVV- kantooruren aan informatie kun nen komen. Om het systeem goed te laten werken is het aan te bevelen dat zoveel mogelijk recreatieonderne mers, via een terminal, informa tie doorgeven over de'plaatsruim te op hun bedrijf. Dat houdt in de praktijk in dat de bedrijven een video-textermi- nal van 750,- aan moeten schaf fen. „De bedrijven zijn daar schijnbaar niet toe bereid zodat de VVV-kantoren zelf die bedrijven moeten gaan nalopen om de ge wenste informatie te krijgen", al dus het college. „Dat is echter zeer arbeidsintensief en onnodig om slachtig. Bovendien is die werk wijze ook niet in overeenstem ming met de gedachte achter het systeem". Onverantwoord De gemeente heeft in het verle den al aardig wat geïnvesteerd om het systeem op gang te krijgen, „Het is niet veel langer meer ver antwoord om een systeem ten nut te van de recreatiebedrijven in stand te houden indien diezelfde bedrijven niet bereid zijn daaraan positief mee te werken", aldus het college. Nog één jaar Dat standpunt is ook kenbaar gemaakt aan de provinciale VVV en van die zijde is erop aangedron gen om nog niet af te haken. Uit eindelijke uitkomst van de discus sie was dat de gemeente het nog een jaar aan wil zien. Als na dat jaar niet minstens eenderde van de recreatiebedrijven zich aan gesloten heeft bij Zeeland ZIEN zet de gemeente een punt achter haar medewerking. Uitgever: BV. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166.00; losse nummers f 0,90. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor bet einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) 1 630. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3