NIEUW! Lokale vakantieradio kan alleen onder paraplu van streekomroep Protestants-christelijke ouderen in regio vormen nieuwe afdeling JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal bouwmaterialen Inbraak in Ellemeet Terughoudende reacties op plan radio-enthousiasten WA> my pa Bitr Automobiliste wijkt uit voor kat Pas opgerichte PCOB-afdeling telt zo'n honderdzestig leden Dure sigaret Du,*l!Io4» 32b£) Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Herinrichting Bom Steun Skeelerwedstrijd De tweede fase van de herinrichting van het De bom en de ontmanteling ervan is in Noord- Mensen die thuis een demente partner of fami- Zaterdag wordt in de Zierikzeese wijk Poort- Bruse centrum is begonnen. (Pag. 2). welle het gesprek van de dag. (Pag. 3). lielid verzorgen kunnen deelnemen aan een ambacht een skeelerwedstrijd gehouden. contact-gespreksgroep. (Pag. 4). (Pag. 7). DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1990 141ste jaargang Nr. 24811 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een mens is oud, wanneer hij zich niet verder kan ontwikkelen, geen veranderingen meer on dergaat. Dan is een mens oud. Knut Hamsun NIEUW-HAAMSTEDE - Ongeveer 1250 gulden is de waarde van het bouwmateriaal dat werd gestolen van een bouwterrein aan de Esdoorn- weg te Nieuw-Haamstede. Onbekenden gingen er vandoor met stukken goot, afvoeren en fit- tingpijp. Aannemer E. van W. uit Hel- levoetsluis deed woensdag aangifte van de diefstal. ELLEMEET - Tijdens het afgelo pen weekend werd ingebroken in een woning aan de Kuyerdamseweg te Ellemeet. Dieven drongen via de achterzijde de woning van E. P. van de N. binnen. Zij doorzochten het huis en haalden daarbij alles overhoop. Meegenomen werd een portemonnee met daarin een onbekende hoeveelheid geld. Advertentie Met 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik 'van 1000 m3 per jaar. Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - Als het aan D. C. Bins uit Barendrecht ligt komt er op Schouwen- Duiveland een speciaal radio-station dat gedurende vijf maanden per jaar 24 uur per dag programma's in de ether brengt die speciaal gericht zijn op de recreant. „Het sta tion moet een zodanige uitstraling hebben dat de gemiddelde toerist het idee heeft dat we speciaal voor hem/haar draaien", aldus Eins in een brief aan de gemeente Wester- schouwen. Die brief behelst een verzoek om steun aan het plan. Navraag bij het Com missariaat voor de Media leert echter dat het plan alleen kans van slagen heeft als men zou opereren onder de paraplu van Streekomroep Scliouwen-Duiveland. al in een vroeg stadium schipbreuk zal leiden. Volgens Marga Peters, be leidsmedewerkster van de afdeling zendtijd en kabelzaken van het Com missariaat voor de Media, kan het plan niét verwezenlijkt worden om dat er al een streekomroep bestaat op Schouwen-Duiveland. Het feit dat die streekomroep alleen nog maar op papier bestaat en nog nooit in de ether is geweest maakt wat dat be treft geen verschil. Volgens Bins komt het veelvuldig voor dat recreanten in de Schouwse Westhoek evenementen missen om dat ze niet op de hoogte waren van het feit dat deze op stapel stonden. ,,Hier zouden de organisatoren van deze activiteiten, in samenwerking met de gemeente en de VVV op in moeten spelen door deze activiteiten tijdig kenbaar te maken aan de va kantiegasten", aldus Bins. Hij kop pelt daar de opmerking aan vast dat 'gezien de ervaring in het buitenland' een radiostation goed in deze behoef te zou kunnen voorzien. Aanvulling Een lokale vakantie-omroep zou volgens Bins een welkome aanvul ling zijn op het bestaande informatie- net. Hij stelt dat de uitzendingen van de regionale omroep, Omroep Zee land in dit geval, gericht zijn op de bewoners van een bepaald gebied en niet op de vakantiegasten. ,,De va kantiegasten hebben bovendien een volledig ander gedragspa troont—Ze. zijn tenslotte op vakantie. Dientenge volge hebben zij, zowel qua informa tie als muziek, een volledig ander be hoeftepatroon", aldus Bins. Een dergelijke vakantie-omroep zou naar het idee van Bins 24 uur per dag in de lucht moeten zijn. „Een plaats waar mensen vakantie vieren bruist de gehele dag en nacht van de activiteiten", aldus Bins. Hij vindt dat een lokale vakantie- omroep, 2oals hij zich die voorstelt, ook uitzendingen in een andere taal dan het Nederlands zou moeten ver zorgen. ,,In een vakantieoord verblij ven niet alleen Nederlanders, maar ook Duitsers en Engelsen", aldus Bins. ,,De taal die gebruikt wordt tij dens de uitzendingen moet hieraan aangepast zijn". Financiering Waar het geld vandaan moet komen om een degelijke vakantie-omroep op poten te zetten wordt niet duide lijk uit de brief van Bins aan de ge meente Westerschouwen. Wel stelt hij dat het welslagen van de hele onder neming staat of valt met een volledi ge samenwerking van gemeente, poli tie, toeristische dienstverlenende in stellingen en het bedrijfsleven met de op te zetten vakantie-omroep. Ook laat Bins doorschemeren dat een dergelijke omroep wellicht met dé hulp van vrijwilligers zou kunnen draaien. „Het lijkt ons leuk om men sen die op vakantie zijn en ervaring niet radio hebben de mogelijkheid te geven om programma's te maken of nicuws-bulletins te'Iatcn verzorgen Bins zegt verder over nationale en internationale contacten te beschik ken. Voldoende, volgens Bins, om zelf al een aantal disc-jockeys, journa listen, technici en administratieve medewerkers, te recruteren. „Daar naast zouden we graag in contact ko men met lokale mensen die zich voor het station in willen zettenaldus de woordvoerder van de initiatiefne mers. Problemen Het lijkt er echter op dat Bins plan „Op grond van de media-wet kan er in een bepaald gebied maar één streekomroep zijn", aldus mevrouw Peters. Binnen die streekomroep zou men dan in principe vrij zijn om pro gramma's te maken die speciaal toe gesneden zijn op de recreant. Voorwaarde is volgens mevrouw Peters dan wel dat de programma raad van de streekomroep akkoord dient te gaan met de programmering. „Maar in wezen is een streekomroep bestemd voor de plaatselijke bevol king en niet voor de vakantiegan- gfcrs", aldus mevrouw Peters. Zij kent daarbij aan dat wel ruimte verkregen zou kunnen worden als de streekomroep een tweede frequentie zou krijgen. „Maar dat zit er voorlo pig niet in. Daar is op dit moment te weinig ruimte voor in de ether". Proefballon Gabri de Groot, één van de mensen achter Streekomroep Schouwen-Dui veland reageert wat verbaasd op de vraag of hij al benaderd is door Bins of -een van de andere radio hobbyisten. „Voor mij is het helemaal nieuw. Maar het lijkt mij wel een leuk idee", aldus De Groot. Op de vraag of hij eventueel in zee zou wil len gaan met Bins houdt hij een slag om de arm. Hij sluit een eventuele samenwer king niet op voorhand uit. „Maar wij zijn er als streekomroep ook voor de toeristen, maar niet alleen voor hen". In november vorig jaar kreeg de streekomroep een zendvergunning voor vijf jaar. „Wij zijn de zaak nog rustig aan het opbouwen. Het moet goed doortimmerd zijn", aldus De Groot. Peter van Houten, eindredacteur bij Omroep Zeeland, stelt in een eer ste reactie noch ongelukkig noch blij te zijn met het plan van Bins. „Mis schien dat het een aanvulling zou kunnen zijn, maar wat dat betreft is de opzet ons nog niet helemaal dui delijk". Van Houten tekent daarbij aan dat onder meer Omroep Zeeland behoor lijk wat aandacht besteedt aan de evenementen in de regio. „Maar ik denk dat wij toch een andere functie hebben dan een lokale omroep. Mis schien zouden we ook wel iets meer kunnen doen aan regionale evene menten". BRUINISSE - Een kat die de rij weg overstak was de directe oorzaak van een aanrijding die woensdag morgen plaatsvond op de Deltastraat te Bruinisse. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 9.30 uur. Mevrouw P. R. van der M. uit Bruinisse reed met een personenauto over de Deltastraat toen vlak voor haar auto een kat de rijbaan opliep. Zij week uit voor het dier en botste daarbij tegen de geparkeerd staande auto van J. de W. uit Bruinisse. Beide voertuigen werden daarbij bescha digd. De kat bleef ongedeerd. Verwachting tot vrijdagavond: Rustig herfstweer In de nacht en vroege ochtend op veel plaatsen mist of mistbanken. Mi nimumtemperatuur 8 graden in het binnenland, aan zee ongeveer 12 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Overdag zonnige perioden. Weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 17 sept. Zaterdag: Zonneschijn: 607c Kans op neerslag: 107c Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 3 Zondag: Zonneschijn: 507 Kans op neerslag: 207c Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: oost 3 Maandag: Zonneschijn: 407c Kans op"neerslag: 507 Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 sept. Zon op 07.12, onder 19.58 Maan op 01.13, onder 18.06 Nieuwe Maan: 19 sept. (02.46) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Bepalend voor het weer in West-Europa is een nogedrukge- bied, dat langzaam van de Britse ei landen naar de Noordzee trekt. De dagen worden korter, waardoor de temperatuur 's nachts flink daalt. De komende nachten komt de minimum temperatuur in het binnenland op on geveer 8 graden uit. Bij weinig wind ontstaat dan gemakkelijk mist of mistbanken. Dat gebeurt ook de ko mende nachten. Overdag, na het oplossen van de mist, schijnt de zon we'ër volop. In de middag stijgt het kwik tot ongeveer 20 graden. Accep tabel nazomerweer dus. Dit hand haaft zich tot na het weekeinde. ZIERIKZEE - De protestants-christelijke ouderen op Schouwen-Duiveland hebben sinds dinsdagmiddag hun eigen PCOB-afdeling. In de Christelijke Gereformeerde kerk in Zierikzee waar de oprichtingsvergadering werd gehouden kozen de vele aan wezige vijftigplussers unaniem voor de naam PCOB-afdeling Schouwen-Duiveland. Een afdeling die bij oprichting al honderdzestig leden telt. Een resultaat, waarover de heer K. T. de Jonge, die tijdens deze eerste vergadering als afdelingsvoorzitter werd gekozen, tevreden bleek te zijn. „Boven verwachting" noemde hij dit aantal leden. Meer leden zijn echter altijd welkom. De Jonge: „Het be langrijkste is dat u binnen de familie- en kennissenkring over de PCOB spreekt". De Jonge wees ook op de wenselijkheid om samen met de andere ouderenbond een construe- De belangstelling voor de nieuwe ouderenbond bleek groot. (Foto: Joop van Houdt). tieve bijdrage te leveren aan het ou derenbeleid in Nederland en in de re gio. Die samenwerking, zo voegde gewestelijk secretaris L. Lous later eraan toe richt zich op materiële za ken. Op immaterieel gebied opereren de verschillende bonden meer afzon derlijk. Hoe en in welk verband de PCOB ook te werk gaat, steeds is de Bijbel het uitgangswoord. Beeldvorming Gewestelijk voorzitter A. Maas ging vooral in op de overwegend ne gatieve beeldvorming over ouderen en ouderdom. Maas verweet de maat schappij op dit punt een tweeslachti ge houding. Enerzijds wil iedereen graag oud worden. Anderzijds be staat er angst voor de gevolgen van het oud worden. In nota's wordt vaak gesproken over de problematiek van de ouderdom. Maas: „De beleidsma kers van nu zouden zich moeten reali seren dat ook zij ouder worden. Zou den zij het dan prettig vinden om als een probleem te worden afgeschil derd? Dat oud worden weinig populair is verduidelijkte Maas met een serie sy noniemen zoals zeurderig, hulpbe hoevend en uitgerangeerd. Ook het respect van jongeren voor ouderen is voor verbetering vatbaar. In sommige andere culturen daarentegen speelt de oudere gezien zijn leeftijd een meer prominente rol. Media Ook de media hebben volgens Maas schuld aan die negatieve beeldvor ming over ouderen door de aandacht sterk op de zwaar hulpbehoevende ouderen te leggen. Een bezinning op die vaak negatieve houding jegens ouderen is volgens Maas dan ook ge wenst. De Bijbel waarin de ouder dom meerdere keren als zegen van God wordt beschreven dient daarbij als uitgangspunt. „Eerbied hebben voor de ouderdom is een gebod dat de Bijbel ons oplegt". Functie Het keren van die wat ongunstige betekenis van het oud worden/zijn is volgens Maas vooral ook een taak van de oudere zelf. Alleen wanneer die zich actief en onafhankelijk (vol wassen) opstelt verdient hij respect. Belangrijk hierbij is ook het vrijwil ligerswerk door ouderen voor oude ren. Dit dient als gelijkwaardig aan betaald werk te worden gezien. De gewestelijk voorzitter van de PCOB wees de aanwezigen erop dat een ongelijkwaardige behandeling op grond van leeftijd steeds vroeger wordt ervaren. Met name de leeftijds grens die soms voor het uitoefenen van een bestuursfunctie wordt gehan teerd is uit den boze. De PCOB moet zich dan ook sterk maken voor een maatschappij waarin de ouderen een gelijkwaardige positie innemen en vervolg pagina 4 BRUINISSE - Het feit dat E. W. L. uit Nieuwerkerk even niet op de weg lette omdat hij in zijn auto bezig was met rookgerei zou de directe oorzaak zijn geweest van een frontale botsing waarbij een auto en een vrachtauto werden beschadigd. Het ongeluk gebeurde donderdag om ongeveer 10.00 uur op de Rijks weg N59 op de Grevelingendam nabij Bruinisse. E. W. L. uit Nieuwerkerk zou volgens de politie even niet goed op de weg hebben gelet omdat hij be zig was een sigaret of shagje op te ste ken. Hij kwam daardoor met zijn per sonenauto gedeeltelijk op de rij strook voor tegemoetkomend verkeer terecht. Daar kwam een vrachtauto aan bestuurd door S. H. C. V. uit Lo- pik. De Nieuwerkerker botste met een gedeelte van de voorzijde van zijn auto frontaal op de vrachtauto. Beide voertuigen werden daarbij bescha digd. Geen van de inzittenden liep noemenswaardige verwondingen op. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode' En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schpuwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon ->!- Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. 7IFRIK71 TS( Ht H MFUWSBODf U Plaats Handtekening Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1