JA autoschade? de kortste weg naar herstel KORT AUTOSCHADE Nieuwe Intertoys speelgoedzaak in winkelcentrum van Zierikzee Niet bijzonder, wel typerend Is theatersport in regio levensvatbaar? Besluit oever verbinding Westerschelde niet in december 250 vierkante meter kinderspeelgoed De Roo Van der Veen Talencursussen na herfstvakantie in Goes Geografen bezoeken Schouwen- Duiveland GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND NIEUWSBODE EXTRA 12 september 5 Advertentie Banninklaan 8 4301 NN Zierikzee Tel. 01110-13551 DEN BOSCH/DEN HAAG - Over een aantal jaren zullen vrijwel alle onderdelen van afgeschreven auto's voor hergebruik geschikt te maken zijn. Voor de resterende delen is dan een milieuvriendelijke verwerking mogelijk. Dat verwacht de Stiba, de belangenvereniging van professione le slopers van autowrakken. Op dit moment zijn in de slopersbranche zo'n 2.100 bedrijven actief. Volgens L. Reuzer van de Stiba is het grootste deel hiervan slechts handelaar in auto-onderdelen. Advertentie DIEFSTAL! beveilig met ING. JAAP VISSER geluidstechniek/beveiligingen ELLEMEET 01117-1875 MIDDELBURG - De definitieve tracékeuze voor een vaste verbinding over de Westerschelde (WOV) zal op zijn vroegst in februari genomen kunnen worden. Besluitvorming hierover in de vergadering van pro vinciale staten in december, zoals was gepland, is volgens gedeputeer de mr. J, A. de Boe niet haalbaar. Het advies van de Raad van de Water staat zal niet voor december beschik baar zijn, aldus de verklaring van De Boe. „Voor behandeling in de statenver gadering van 16 december is dan de voorbereidingstijd te kort. Dat is on verantwoord". De Zeeuwse gedepu teerde bevestigt verder dat de vaste verbinding over de Westerschelde mo gelijk meer gaat kosten dan de beoog de 31,5 miljoen gulden. De VVD-frac- tie merkte deze week op dat de provincie de WOV-spaarpot bovenma tig laat doorgroeien. „Maar er zijn nog een paar tracé's in beeld die uit milieu-oogpunt beter maar ook duurder zijn", aldus De Boe. Hij spreekt hierbij over „moge lijk een aantal .miljoenen meer Het provinciebèstuur hoopt op niet al te lange termijn offertes onder ogen te krijgen van een aantal 'aannemers combinaties. De berekeningen hebben overigens allemaal betrekking op het tracé van Terneuzen naar Zuid-Bevelahd. „De aannemerscombinaties hebben zelf aangeboden een offerte op dit tracé te maken. Wij hebben in gesprekken al tijd benadrukt dat wij nog een keuze uit verschillende tracé's moeten ma ken", aldus De Boe. Een ruime keus aan kmderspeelgoed bij de nieuwe Intertoys aan de Mol in Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - In het pand aan de Mol te Zierikzee, waar tot voor kort de doe-het-zelf-zaak van de familie Van der Klooster zat, heeft zich opnieuw een winkel ge vestigd. Ook nu weer onder leiding van de familie Van der Klooster, maar deze keer hebben ze een hele andere richting uitgekozen, namelijk de richting van het kin derspeelgoed. Onder begeleiding van het speelgoedcon cern Intertoys hoopt men een naam op het gebied van kinderspeelgoed op te bouwen in Zierikzee en haar om geving. De zaak beslaat een ruimte van 250 vierkante meter. Een winkel waar menig kinderhartje sneller gaat kloppen bij het zien van al het moois. Een waar kinder-paradijs aan speel goed. Men heeft van alles in huis. Speelgoed; zelf te maken schilderij en, mecano, een uitgebreide keus. Voor meisjes, jongens, -baby's, peu ters, kleuters en de speelse volwasse ne. En dit voor prijzen die iedereen aanspreekt. In elke prijsklasse is er al iets leuks te krijgen voor de kinde- Advertentie Registeraccountants Accountants-Administratieconsulenten Belastingadviseurs Vestigingen in Goes, Middelburg, Oud-Beijerland, Rotterdam, Sliedrecht en Zierikzee Vraag vrijblijvend onze brochure Bel 01110 -17 155 Maatwerk door Mensenwerk ren. Al het speelgoed dat Intertoys verkoopt is gekeurd en goedbevon- den voor de leeftijdsgroep die op de verpakking staat aangegeven. Baby's kunnen bijvoorbeeld niet de ogen uit een teddybeer loskrijgen waarbij het gevaar kan ontstaan dat ze het inslik ken. Momenteel staat mevrouw Van der Klooster zelf ook in de winkel tesa- inen met drie meisjes personeel. In de toekomst, als de oudste zoon uit dienst komt, wordt het zijn zaak. Men denkt voorlopig genoeg te heb ben aan de drie meisjes, maar in de toekomst hoopt men toch uit te brei den. „Als we aan extra personeel moeten gaan denken is de omzet er ook naar. En dat is altijd leuk", aldus mevrouw Van der Klooster. Het personeel heeft een interne op leiding gevolgd onder leiding van het Intertoys concern. Dit gebeurde door enkele weken mee te draaien in een andere Intertoys speelgoedzaak. Ook mevrouw Van der Klooster heeft deze 'vooropleiding' gekregen. Een goed idee volgens haar. „Je leert tijdens die paar weken dingen over de produkten die je verkoopt. Dat is belangrijk, want als mensen vragen aan je stellen moeten ze het idee heb- SEROOSKERKE - Rijzonder is het niet. maar wel typerend voor de warme zomer, die inmiddels achter ons lijkt te liggen. Heren der staan overvolle fruitbomen te popelen om geplukt te worden. Ook bij Maggy Leng- kcek, die aan de Oude 'Zandweg in Serooskcrke woont. Ze heeft zo'n dertig bomen in de tuin staan, die nooit bespoten zijn. Ook kwam er nooit kunstmest aan te pas. En toch een prima resultaat, want in de achttien jaar dat ze de bomen heeft, zijn de peren nog niet zo groot geweest. ben dat ze iemand voor zich hebben die er werkelijk iets van af weet", zo zegt zij. Op de vraag waarom de familie Van der Klooster een speelgoedzaak is be gonnen nadat ze met de doe-het-zelf- zaak waren gestopt antwoordt zij: „We hadden dit pand te huur aange boden en Intertoys kwam een kijkje nemen samen met nog iemand die de winkel zou gaan runnen. Toen kwam bij ons de gedachte dat als ze er ie mand in wilden zetten die geen erva ring had in deze branche, wij dat zelf ook wel konden". „Intertoys zag dat ook wel zitten. De winkel draagt hun naam maar wij zijn de licentiehouder. En zo is liet balletje aan het rollen gegaan. Er gaat natuurlijk wel even iets aan vooraf. Ik bedoel, het is toch een flin ke investering, je moet er zelf wel he lemaal achter staan anders moet je niet aan zoiets beginnenzo ver volgt zij. „We doen nu alles nog onder bege leiding van Intertoys, want we heb ben geen ervaring in deze branche", zo vervolgt zij. „Zonder hun hulp red je het niet. Zij hebben zoveel ervaring opgedaan in de loop van de jaren op het gebied van kinderspeelgoed en het runnen van een speelgoedzaak. Daar kun je als leek niet tegen op", zo vervolgt mevrouw Vaii der Klooster. „Ze hebben ook iemand van hun concern hierheen gestuurd om ons bij te staan de 'eerste dagen, want we wisten natuurlijk nog niet alles over de prijzen. Maar met hun hulp ver liep alles prima" aldus de blijde eige naresse. De winkel is binnen een recordtijd van drie weken ingericht. Het inte rieur werd aangepast aan de groep waar men zich op richt: de kinderen. Daar werd flink wat aandacht aan besteed. „Het interieur en de inrich ting van een speelgoedzaak is toch iets anders dan het interieur van een doe-het-zelf-zaak", aldus mevrouw Van der Klooster. Maar het resultaat is er zeker naar. Alles ziet er heel vriendelijk en vro lijk uit. De kinderen (en hun ouders) kunnen alles bekijken en aanraken en kunnen eventueel advies vragen aan het personeel. En- men kan er voor een klein bedrag al een leuk ca deautje kopen. Reacties „De reacties van de klanten zijn ook heel leuk", aldus mevrouw Van der Klooster. „Mensen zeggen dat ze het een mooie winkel vinden en dat ze blij zijn dat er een zaak bij is geko men. Dat is natuurlijk leuk als ze dat uit zich zelf zeggen. Ze hoeven het tenslotte niet te zeggen. De mensen' zijn geneigd sneller iets te zeggen als ze het niet mooi vinden dan te zeggen dat ze het mooi vinden", zo zegt zij. Ook de andere winkeleigenaren aan de Mol reageren plezierig. „Ze noemen het een aanwinst voor de straat. Het is natuurlijk ook een hele fleurige winkel. De dingen die de mensen kopen worden allemaal inge pakt in het vrolijk gele Intertoys- papier. De eerste dag liep er gewoon een gele wolk vanuit de zaak". „We hadden 500 ballonnen gekocht voor de kinderen om uit te delen. Binnen twee dagen waren we er hele maal doorheen. Op die manier maak je natuurlijk een beetje reclame voor je zaak. Want als kinderen ergens dol op zijn is het wel op ballonnen", be sluit mevrouw Van der Klooster. Waarna ze weer snel verder gaat met haar werk in de winkel, want ook al is ze de 'cheffin', ze werkt net zo hard mee. „We zijn tenslotte een team", zo zegt ze zelf. "We moeten het samen doen en we moeten de zaak zelf tot een succes maken. Dat kun je niet in je eentje". ZIERIKZEE - Nederlanders kun nen zich in het algemeen aardig ver staanbaar maken in diverse talen. Om professioneel zaken te doen met het buitenland is echter meer nodig dan een mondjesvol Engels, Duits, Spaans, Frans of Italiaans. Zeker nu de eenwording van de interne markt in zicht komt en Europa '92 de ge moederen bezighoudt is talenkennis een factor die de concurrentiepositie op een buitenlandse markt mede kan bepalen. Talenkennis is voor vele bedrijven van levensbelang om succesvol af te zetten op de buitenlandse markt. Hoewel het Nederlandse bedrijfsle ven echt wel weet wat export is, on derschat zij dc consequenties van ge brekkige talenkennis. Die paar woorden, wat handgebaren en een vriendelijke glimlach zijn niet vol doende om met de buitenlandse han delspartner te communiceren. Aan vullende opleiding is daarbij hard nodig. De Kamer van Koophandel reikt daarbij de helpende hand. Ook dit jaar worden, in samenwerking met de sector EAO van de Hogeschool West-Brabant, Afdeling Bedrijfsop leidingen, cursussen verzorgd op het gebied van Commercieel Frans, En gels, Duits en Spaans. Nieuw in het aanbod is de cursus Commercieel Ita liaans en de cursussen Technisch Duits, Engels en Frans. De cursussen worden 's avonds ge geven door eerste graads docenten. Een zekere voorkennis op HAVO- niveau wordt daarbij verondersteld. Alleen dc cursussen Spaans en Ita liaans beginnen op nul-niveau. De lessen worden gegeven in het ge bouw van de Bestuursacademie aan de Westsingel 90a te Goes. Dc cursusduur is 25 avonden. Alle opleidingen starten na de herfstva kantie. De prijs van de commerciële en technische talencursussen bedraagt 1050,-per persoon. Bij het secretari aat van de afdeling Bedrijfsopleidin gen is een folder verkrijgbaar. Tele foon 076-250666 (dagelijks van 00.00-17.00 uur). ZIERIKZEE - Onder leiding van aardrijkskundeleraar Frans Beekman uit Zierikzee brengt een aantal historisch geografen zaterdag 15 septem ber een bezoek aan Sehouwen- Duiveland. Tijdens deze excursie, een initiatief van de afdeling His torische Geografie van het Ko ninklijk Nederlands Aard rijkskundig Genootschap, richt de aandacht zich op de historische informatie die het landschap geeft. Ondanks alle aanpassingen zoals ruilverka velingen en Deltawerken is er in dit gedeelte van Nederland nog steeds een aantal opmerke lijke oude cultuurlandschap pen te zien. De historische ge ografen zullen tijdens hun excursie het inlagen-landschap langs de Oosterschelde en de binnen-duinontginningen van Schouwen en Goeree bezoeken. Waterschap Het gezelschap wordt om streeks 11.30 uur in 's Landska- mer van het waterschap aan het Havenpark in Zierikzee ontvangen. Daar zal streekar chivaris H. Uil een inleiding over het Waterschapsarchief houden. Frans Beekman die de excursie leidt zal vervolgens ingaan op enkele historisch- geografische aspecten van het cultuurlandschap in Zuidwest- Nederland. Inlagen Na de lunch in de Drie Moria nen vertrekken de historisch geografen richting Schouwse duinen. Op hun tocht worden ook de inlagen langs de zuid kust van Schouwen aange daan. Via Goedereede keert het gezelschap vervolgens te rug naar Rotterdam, het eind punt van de excursie. DEN HAAG - Het aantal uitgespro ken faillissementen in januari tot en met augustus 1990 bedroeg 2.351. Dat is vier procent lager dan in dezelfde periode van het vorig jaar, toen 2.461 faillissementen werden uitgespro ken. ZIERIKZEE - Het afgelopen seizoen trainde een groepje van acht volwasse nen (leeftijd tussen de zestien en vijftig jaar) onder leiding van Reint Laan zich in het spelen van geheel geïmproviseerd toneel, met het doel zich in Thea- terSport wedstrijden te meten met andere TheaterSportGroepen in Neder land. Ondanks al het enthousiasme en in zet kwam het - doordat de groep toch iets te klein blijkt te zijn - niet tot het spelen van wedstrijden of andere op tredens. Daarvoor heeft de organisatie drin gend meer mensen nodig die het leuk vinden te spelen, iedere week te trai nen (donderdagavond van 7-9.30 uur) en.... binnenkort met optredens te be ginnen! Er zijn inmiddels TheaterSport Groepen in Amsterdam, Rotterdam, Zwolle, Nijmegen, Alkmaar, IJmond, Breda, Antwerpen en Brussel. Op het gebied van TheaterSport is Zeeland nog een witte plek op de kaart maar dat zou snel kunnen veranderen.... Wat is TheaterSport? Twee teams van meestal vier spe lers dagen elkaar uit tot het spelen van scenes. Onderwerpen, persona ges, situaties worden aan het publiek gevraagd. Rechters letten op de spel regels en blazen af als ze het bijv. saai vinden. Het publiek bepaalt vaak welke partij het best, mooist, ontroe rendst enz. enz. gespeeld heeft. Reint Laan speelt mee in de Thea tersportvereniging De Blauwe Engel die iedere maand in Theater 't Kapel letje in Rotterdam speelt tegen groe pen uit het hele land. Hij geeft ook improvisatieles op cursuscentrum KUUB3 (bij Nighttown) te Rotter dam. In het programma Glad IJs van Be rend Boudewijn werden ook Thea- terSporttechnieken gebruikt, maar er ontstond geen wedstrijd tussen verschillende groepen. Ook bleef de inbreng van het publiek beperkt. Maar het geeft wel een indruk van wat de bedoeling is: met weinig of niets hele scenes spelen. Daarom:.... leert de groep saaiheid te vermijden, het gevaar in het spel opzoeken! Er worden verhalen verzonnen: Moord, science-fiction, relaties, opera of een adembenemende liefdesgeschiede nis. Proefmaand Deze maand houdt de groep een proefmaand voor belangstellenden: donderdag 13 september, 20 septem ber en 27 september, aanvang 19.00 uur, slot 21.30 uur. Plaats: Scheeps- timmerdijk 4, Zierikzee (boven de Zeeuwse Stromen). Het is noodzake- lijk gemakkelijk zittende kleding aan te hebben omdat er vrij stevig fy siek getraind wordt. Leeftijd 16 jaar en ouder; Kosten: per maand 25,— als bijdrage voor de repetitieruimte en onkosten. Het blijkt dat na een beginperiode van ongeveer 6 maanden de meeste TheaterSportGroepen zichzelf kun nen bedruipen door de onkostenver goedingen die uit optredens verkre gen worden. Op den duur kan de bijdrage dus vervallen. Informatie 01114-1639. Maandag Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over bet bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OP NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon ■>f- Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. /IFRIK7FFUHFf| MIFUWSBODF Hl Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5