Gewoonten in haarverzorging Grotere jeansmode Fijn fitness-wear Goede schoenen, meer wandelgenot Regencape met een speelse opdruk NIEUWSBODE EXTRA 12 september itiu In tic achttiende eeuw verschilt de haar verzorging nog sterk van onze tegenwoordige gewoonten. Pas door onze kennis van microbiologische samenhangen, het gevaar van microben, die huidziekten veroorzaken en de technische vooruitgang, die ons stromend water en doelmatige droogapparaten verschafte, maakt voor ons het bijna dagelijks wassen van haar zinvol. In de zeventiende en achttiende eeuw geloofde men met de stofkam al het vuil uit het haar te kunnen verwijderen en bovendien de uitwaseming van de hoofdhuid te bevorderen. Water werd met groot wantrouwen bekeken. Men was ervan overtuigd, dat het in de poriën kon binnendringen, schade kon aanbrengen aan de organen en ziekten kon overbrengen. Dus werd de onder de pruik kaalgeschoren schedel liever met brandewijn gereinigd. Pas aan het eind van de achttiende eeuw bevolen artsen aan ook haar met water te wassen. Moeizaam en niet altijd onschadelijk voor het haar bleef deze procedure tot de uitvinding van de eerste shampoo in 1904. Voordat de permanent duurzame krullen leverde, behandelden vrouwen zowel als mannen hun haar met krultangen. In het oude Rome maakte men vooral gebruik van een verhitte krulstok, het Calamistrum, voor het aanbrengen van golven in het haar. Marcel Grateau kon pas in 1872 door de uitvinding van zijn onduleerijzer natuurlijk uitziende krullen tot stand brengen. Voor de uitvinding van waterstofperoxide stelden vrouwen hun haar urenlang bloot aan de zon om de begeerde gouden kleur te krijgen. Romeinse dames droegen tijdens de keizerlijke periode pruiken, die van het haar van blonde Germaanse slavinnen waren vervaardigd. Welgestelde Romeinen hielden van het effect van stofgoed in het haar. Tegen het versmade rood gebruikte men nog in de vorige eeuw de loodkam, ondanks de voor de gezondheid schadelijke bijwerkingen. In het bijgeloof/volksgeloof en bij mytische handelingen speelt haar een belangrijke rol. Haar bevat levenskracht geloofde men in vroegere culturen (zo verloor Samson zijn kracht, nadat Delila zijn haar had afgeschoren). Het zou zelfs na de dood doorgroeien. Pas in de achttiende eeuw stelde men wetenschappelijk vast, dat het haar slechts schijnbaar langer werd. In werkelijkheid krimpt de huis van de overledene door uitdroging. Haar mocht alleen bij wassende maan geknipt worden, omdat het anders niet meer zou aangroeien, dachten velen nog in de vorige eeuw. Offers in de vorm van haar zouden de Goden gunstig stemmen. Greep men een vijand bij zijn kuif beet, dan was dat een teken van zijn onderwerping. Frankische koningen liéten hun tegenstandei's scheren om ze van troonopvolging uit te sluiten; lang haar gold als een onderscheidingsteken van het koningsgeslacht. Men verwachtte wonderen van afgeknipt haar in geval van koorts en andere gebreken, maar het kon ook onheil aanrichten. Zo zou in mest begraven haar in slangen veranderen. De heksenvervolgers waren ervan overtuigd, dat haren broedplaatsen van tovenarij waren. Vermeende heksen schoor men dan ook alle lichaamshaar af om de daarin vermoedde duivels te verdrijven. Aan de haarkleur meende met het karakter te kunnen herkennen. Zwartharigen werden voor melancholiek, blondharigen voor opgewekt en roodharigen voor prikkelbaar gehouden. Nog tegenwoordig lijden velen onder deze duizenden jaren oude vooroordelen. Al in de achttiende eeuw bewaarde men haarlokken als aandenken in sieraden of medaillons:' Geheel uit haar vervaardigde sieraden waren vooral in de late Biedermeiertijd geliefd. Vaak werden ze door kappers gemaakt. Zo ontstonden horloge- en halskettingen of ingelijste bloemboeketten als herinnering aangeliefdcn en gestorven mensen. Het knippen van het haar betekent voor veel mensen ook een behoorlijke ingreep op hun geestelijk welzijn. Al in oude culturen stonden op een vergrijp aan het haar of een baard van een ander zware straffen; de eer werd aangetast. Tegen vijanden en misdadigers werd als gevoelige straf het afscheen van het haar ingesteld. In Frankrijk werden in de achttiende eeuw dieven met het afknippen van het haar bestraft. Voor het terechtstellen met de guillotine werd het nekhaar geschoren als een laatste vernederende procedure. E11 werden na de Tweede Wereldoorlog niet veel vrouwen die met de Duitsers sliepen, kaalgeschoren? De fitnesscolleeties zijn veelzijdig', ieder model heeft ongekende gebruiksmogelijkheden. De diverse pakjes, topjes en maillots kunnen met elkaar gecombineerd worden. Hierdoor mag fitness-kleding in geen enkele wintersportkoffer ontbreken, want het is uitstekend te gebruiken als basis voor een après-ski. Maar het voldoet ook bijzonder goed als zwempak. Het losse broekje kun je dragen over de lange maillot of de kuitmaillot. Hieroverheen staat dan een T-shirt of een sweater uit de schaatscollectie weer charmant en ook het gevoerd lycra schaatsjack doet het goed in de fitnessruimte. Een nieuwe uitblinker is de modieuze katoen/lycra joggingbroek met een totaal nieuwe pasvorm. Het is; geen wijd model zoals we dat al zolang kennen, het is geen strakke maillot, maar een werkelijk slankgesneden model: heel elegant en verrukkelijk comfortabel, ook thuis. Gespecialiseerd in trendgerichte combinaties voor modebewuste vrouwen met een grote maat, brengt Modestudio Excelle collecties voor de maten 46 tot en met 62. Voor de komende winter is dat een uitgewerkte jeanslijn in blauw, gebleekt en zwart en een comfortabel belijnd combinatiemode-programma. De jeansmodellen vallen op door hun aparte details zonder contrasterende sierstiksel, zakverwerkingen en een prima pasvorm. Naast de basics, bestaande uit jeanspantalons en rokken, maken twee nieuwe pantalonmodellen met elastiek in de taille een nieuw model met asymmetrisch verwerkte loopsplitten, een wijdere vijf-pocket-broek en gevoerde en ongevoerde jacks in jeans of katoen hun opwachting. Ook een wijde jeansbroek (gaucho-model met wijde pijpen) is in zeven-ounce jeans verkrijgbaar. In het combinatie-programma vragen gevoerde wollen blazers, ongevoerde blazers val velours en /'of linnen/katoen diverse modellenblouses, sportieve pantalons en een tricotserie van broekrokken en shirts de aandacht. Ze zijn uitgevoerd in de nieuwe winterkleuren en natuurlijke materialen als katoen, viscose, katoen/linnen en wol. Regencapes geven kinderen veel bewegingsvrijheid, omdat ze ruim vallen en praktisch zijn bij het aan- en uittrekken. De sluiting is dikwijls eenvoudig, door bijvoorbeeld twee metalen drukknoppen bij de hals. De opening aan de zijkant kan door een drukknop kleiner worden gemaakt, waardoor een extra opening voor de armen ontstaat. De capes zijn verkrijgbaar in verschillende modieuze kleuren als prunus, grasgroen en hemelsblauw. Een opdruk in de vorm van een kip met kuikentjes geeft een cape een extra speels karakter. Voor het najaar bieden de schoenfabrieken wederom een scala aan mogelijkheden. Schoenen voor te wandelen, voor naar het werk, voor kinderen in de groei en voor elegante damesbenen. Wandelen, een favoriete vrijetijds-besteding, vereist geen speciale uitrusting. Wandelen kan overal en is goed voor iedereen. De mate van het wandelgenot kan echter wel bepaald worden. Hoe beter de schoenen lioe meer plezier in wandelen. Het comfort van de nieuwe zooitechniek is ook terug te vinden in een business- schoen voor heren. De stijl is klassiek, de Engelse broque. Het model is gemaakt van zacht kalfsleer en bestaat - verder nog uit een molière en een loafer, alle verkrijgbaar in klassieke kleuren'. Voor jongens in de leeftijd van vijf tot acht jaar is er de 'Hardware', een sportieve collectie schoenen. De collectie haakt in op de ruimtevaart en bijvoorbeeld tv-series als Star-Trek. Diverse ruimtevaart-details in reliëf en fluoriscerende accenten geven de schoenen een opvallend uiterlijk. De zool is gemaakt van duurzaam P.U. en heeft een computer key-board motief. De schoenen zijn gemaakt van leer en hebben een prima pasvorm. Voor elegante damesbenen zijn comfortabele 'Ultiem Comfort' schoenen verkrijgbaar. De schoenen zijn gemaakt volgens de Californische maakwijze. Die garandeert een comfortabele en flexibele schoen. Het leer van de sandalen is bijzonder zacht en soepel. De zool van latex geeft extra loopcomfort en schokabsorptie. Speciaal voor dit doel is de 'Air-Rider' ontwikkeld. Een robuuste herenschoen met een gebogen zooiprofiel voor een betere afwikkeling van de voet. Dit vermindert de inspanning van de beenspieren. De zool heeft een netwerk van horizontale en verticale luchtkanalen voor de schokdemping. Het bovenwerk is gemaakt van soepel, waterafstotend leer. Een dubbele hielversteviging zorgt voor extra steun en beschermt de achillespees. De Air-Rider is verkrijgbaar in verschillende kleuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 15