I Als u vindt dat het gemak de mens dient, zijn wij u graag van dienst met de NIEUWS TE MELDEN? Veel klachten over het klimaat kantoorgebouwen gemeente Z I I rikzee ZIERIKZEE DE CRANESTRAAT II uw PLAATS UW FAMILIEBERICHTEN IN DE ZN H. SCHOONAARD 01110-14282 H5E5E33BEB USSESSH Tijdig begrip kan veel ellende voorkomen Reageer: De bank met de S doet meer C3 voor uw privérekening. Hoogeveense politie op zoek naar eigenaar van vinger redaktie bellen 01110-16551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 scpte mber 1990 Nr. 2481 't Is God Die in zijn wijs beleid ons met een zoon en broertje heeft verblijd. Hij spaarde en gaf nieuw leven weer. Het is een wonder keer op keer. JACQUES PETER (Patrick) SJAAK GILJAM TONNY G1LJAM-VERHOEK KEESJAN MARK JEROEN RIEN CHRISTIAAN SASKIA 9 september 1990 Dorpsweg 38 4311 RL Bruinisse PLAATS FAMILIEBERICHTEN INDE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Langs deze weg willen wij u hartelijk danken voor al uw feli citaties, in welke vorm dan ook na de geboorte van onze dochter en zusje DEIDERE. FAMILIE PET Bruinisse, september 1990 Heden overleed geheel onverwacht onze geliefde zwager en oom GOMMERT MARCELIS KLOMPE Weduwnaar van GEERTJE KOSTER in de ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam, Scha rend ij ke: A. H. KOSTER Emmeloord, 9 september 1990 Wittesteijn, Revelzand 82 Hierbij maken wij bekend, dat wij wegens verhuizing onze olieverkoop na bijna 40 jaar gaan beëindigen. Wij bedanken iedereen voor het genoten vertrouwen dat wij in die jaren van u mochten ontvangen. J. S. DE FEITER J. DE FEITER-DE BOER 4325 ED Renesse, september 1990 Lindelaan 35 BEGRAFENIS-ONDERNEMING VOLLEDIG VERZORGDE UITVAARTEN /NI DAG EN NACHT BEREIKBAAR Contact adressen Burgh-Haamstede K. Schoonaard Weeldeweg 7 01115-1742 Ellemeet-Scharendijke e.o. Fam. D. de Graaf-de Feiter Burg. de Bruynscraat 12 Ellemeet 01117-1434 TE ONTBIEDEN B OP GEHEEL SCHOUWEN-DUIVELAND I Landelijk V.P.C. Antwoordnr. 9089 3500 ZA Utrecht Tel. (030) 33.15.49 STREEKNIEUWS u leest hel altijd in de Zierikzeesche Nieuwsbode Een mens doet niet graag iets moeilijk als het ook gemakkelijk kan. Neem bijvoorbeeld geld ontvangen en betalen. Met een Privé- rekening bi] de bank met de S bespaart u zich een hoop tijd en moeite, omdat u er in feite'een 'boekhouder' bij krijgt. Een medewerker die nauwkeurig en altijd op tijd uw ontvangsten en betalingen bijhoudt en overzichten maakt zodat u altijd weet hoe u ervoor staat. Bij uw Privérekening krijgt u een map met overschrijvings- tormulieren, portvrije enveloppen en een duidelijke handleiding. Ook uw rekening-overzichten passen in die map. Met de bijbehorende Privérekening-pas kunt u bij ruim 1000 kantoren van de bank met de S geld van uw rekening opnemen. Wilt u meer weten (ook over Eurocheques en automatische betalingen), kom dan even langs hij ons kantoor. spaarbank Nutsspaarbank Zierikzee, Havenpark 16, cel. 01110-14051 DEN HAAG - Steeds meer mensen die in kantoorge bouwen werken, hebben klachten over hun gezondheid en het klimaat op hun werkplek. De meest voorkomende klaehten zijn vermoeidheid, hoofdpijn, neus- en keel- klachten en oogklachten. De meeste klachten over het binnenklimaat betreffen de temperatuur, te droge lucht en de luchtkwaliteit. ge lucht (43,5 procent), over verlich ting (30 procent) en over storende geluiden (circa 25 procent). Huid klachten werden gemiddeld door 6,8 procent van de deelnemers aan het onderzoek gerapporteerd. Zo'n 19,5 procent van de ondervraagden uitte oogklachten en 23,5 procent neus- en keelklachten. Tegen de gemiddeld 9 procent klaagde over koorts. Ruim 20 procent had neurologische klachten, zoals hoofdpijn en vermoeidheid. Dit blijkt uit onderzoek van het mi nisterie van sociale zaken, dat door minister De Vries met een begelei dende brief aan de Tweede Kamer is aangeboden. De bewindsman wil opdrachtge vers en architecten ertoe bewegen om nieuwe of te verbouwen kantoorge bouwen waar mogelijk te voorzien van natuurlijke ventilatie. Ook moe ten werknemers op kantoor zelf de temperatuur kunnen regelen. Lucht- bevochtiging moet volgens de minis ter worden vermeden. Er werden 61 kantoorgebouwen be zocht, ongeveer 1Ü.000 werknemers kregen een vragenlijst voorgelegd en ruim 7000 van hen stuurden de lijst ingevuld terug. Uit het onderzoek blijkt dat de klachten in de onderzochte gebouwen sterk uiteenlopen. Klachten over de temperatuur werden het meest geuit (gemiddeld 52,5 procent van de on dervraagden). Daarbij is het verschil tussen de on derzochte gebouwen opvallend. In een gebouw werd slechts door 5,9 pro- cerit van de werknemers geklaagd over de temperatuur, terwijl in een ander gebouw het percentage ruim 89 procent was. Droge lucht Veel klachten waren er ook over de luchtkwaliteit (gemiddeld 45,7 pro cent van de ondervraagden), over dro- De mate waarin klachten worden geuit, blijkt volgens het onderzoek samen te hangen met onder meer de beleving van de werksituatie en de tevredenheid over de manier waarop klachten binnen de organisatie wor den behandeld. Ook uit men meer klachten naarmate men minder te vreden is over de behandeling van klachten. Uit het onderzoek blijkt verder dat vrouwen meer klachten hebben gemeld dan mannen. Mensen met allergie en of cara uit ten meer klachten dan mensen zon der deze aandoeningen. Mensen die de mogelijkheid hadden om zelf de temperatuur van hun werkplek te re gelen. rapporteerden minder klach ten dan mensen die dat niet konden. Oogklachten kwamen vooral van dra gers van contactlenzen. In gebouwen met een luchtbevoch- tigingsinstallatie werden veel huid-, neus- en keelklachten geuit. In na tuurlijk geventileerde gebouwen blij ken minder klachten voor te komen dan in mechanisch geventileerde ge bouwen. Er is een duidelijk verband tussen het frequent verrichten van beeld schermwerk en klachten over de ogen en de verlichting. Er werd geen dui delijk verband gevonden tussen klachten en de leeftijd en het oplei dingsniveau van dq deelnemers. HOOGEVEEN - De politie van Hoogeveen is sinds zondagmorgen op zoek naar de eigenaar van een stuk vinger. Het licliaamsdeeltje is af komstig van een tot nu toe onbeken de, ongeveer 45-jarige man. De man drong zondagmorgen bin nen bij een hoogbejaard echtpaar en wilde daar niet meer weg. De 83- jarige bewoner wist de onbekende echter de deur uit te werken. Toen die buiten stond, probeerde hij de voor deur weer open te drukken. Nadat de krasse bewoner die met vereende krachten had dichtgedrukt, vond hij het vingerkootje van de indringer op zijn deurmat. De Hoogeveense politie wil de man graag aanhouden wegens huisvrede breuk. Het slachtoffer heeft zioh in middels in het plaatselijke zieken huis laten behandelen. Het zieken huis weigert echter zijn identiteit be kend te maken Desondanks ver wacht de politic de man toch binnen kort te kunnen opsporen. Commissies De adviescommissie voor het welzijnsbeleid'in de gemeen te Zierikzee vergadert dinsdag 18 séptember om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Er wordt gesproken over een achttal subsidieverzoeken. Vereniging Stad en Lande vraagt ruim 2500,- voor het uit brengen van het laatste deel van een serie veldnamenboe- ken over Schouwen-Duiveland. Dit deel zal voornamelijk informatie bevatten over Zierikzee en Middenschouwen. Majorettevereniging ,,Mini Stars" wil in de toekomst uni formen en batons aanschaffen. Hiervoor is een subsidie aanvraag ingediend. De A.N.B.O. afdeling Zierikzee vraagt 7000,- voor de wijk- bus 60 Het experiment met deze wijze van vervoer is erg aangeslagen. De Stichting Jeugd EHBO vraagt subsidie voor een op 16 juni jl. gehouden publiciteitscampagne en Werkgroep Wer ken met Vrouwen" vraagt subsidie voor de te organiseren cursus „Omgaan met spanningen" en voor het jaarlijks ver zorgen van cursussen voor vrouwen. De Federatie Maatschappelijke Dienstverlening consta teert dat ouderen steeds vaker gebruik maken van het alar meringssysteem. Om deze hogere kosten te dekken vraagt men meer subsidie. De Stichting Schouws Spel vraagt een structureel subsidie voor haar activiteiten en de Stichting Bejaarden (en Gehan dicapten) alarm Zeeland, welke tot doel heeft zelfstandig wonende ouderen te voorzien van een alarminstallatie, vraagt geld voor de aanschaf van 200 alarmapparaten. Indien u belang heeft bij een van de agendapunten, of u wilt gewoon eens komen kijken hoe het er bij de gemeente aan toe gaat, dan bent u van harte welkom. U hoeft u niet van te voren aan te melden. Een fotocopie met de agenda punten en een korte toelichting is beschikbaar. Voorafgaande aan de behandeling van een agendapunt mag u het woord voeren. Aanwijzing parkeergelegenheden voor grote voertuigen Burgemeester en wethouders maken bekend dat het op grond van artikel 5.1.7, lid 2 van de Algemene plaatselijke verordening is verboden een voertuig, dat met inbegrip van de lading, een lengte heeft van meer dan 6 meter te parke ren op een door het college aangewezen weg, waar dit par keren naar hun oordeel buitensporig is met het oog op de verdeling van beschikbare parkeerruimte. Volgens de toe lichting op dit artikellid beoogt deze bepaling optreden mogelijk te maken tegen het parkeren van grote voertuigen op de weg omdat het gepaard gaat met een excessief ge bruik van de weg. Gelet op het vorenstaande, hebben burgemeester en wet houders besloten het parkeren van dergelijke voertuigen te verbieden op de openbare weg, met uitzondering van: a. parkeerterrein hoek Scheldestraat/Laan van St. Hilaire; b. loswal Sas en aansluiting deel Vissersdijk (ter lengte van het Shellterrein); c. achterste gedeelte Grevelingenstraat ten noorden van het Haringvlietplein; d. de Industrieweg. Deze parkeergelegenheden zijn op de plattegrond nader aangegeven. Het verbod geldt overigens niet op werkdagen van maandag tot en-met vrijdag, dagelijks van 08.00 uur tot 18.00 uur. Slachtoffers hebben recht op hulp Bij een misdrijf is er bijna altijd sprake van een dader en een slachtoffer. Bij een diefstal, inbraak, mishandeling, discriminatie of aanranding richt de meeste aandacht zich op de dader. Die moet worden gepakt en gestraft. Wat er met het slachtoffer gebeurt, hoe hij of zij de problemen oplost en de vaak verschrikkelijke ervaring verwerkt de kranten besteden er geen aandacht aan en het publiek staat er meestal niet bij stil. Hulp is mogelijk In het verleden we^f wel erkend dat slachtoffers van een misdrijf steun verdienen, maar waren er weinig mogelijk heden deze hulp ook op vakkundige wijze te geven. In 1987 schreef de minister van Justitie een brief met richtlijnen voor begeleiding van slachtoffers van een misdrijf. Hij schreef die brief over een beter slachtofferbeleid aan poli tiecorpsen en justitionele instanties. Er is intussen ook een netwerk van bureaus voor slachtofferhulp, waarvan er nu al ruim zeventig zijn, verdeeld over het hele land. De hulp aan slachtoffers is nu goed georganiseerd en er wordt op de ze instellingen dan ook steeds vaker een beroep gedaan. Twee soorten hulp Het blijkt dat er bij slachtoffers van een misdrijf behoefte is aan twee soorten hulp. De eerste ligt vooral op het prakti sche vlak, want men heeft materiële schade geleden: eigen dommen zijn vernield of gestolen, bij lichamelijk letsel kan men inkomsten derven. Daarnaast is ^r de 'geestelijke' schade: de schrik, het verdriet, de pijn en vooral: die ingrij pende inbreuk op je privé-leven. Deze emotionele schade laat zich voelen vaak lang nadat het misdrijf zelf als 'zaak' door politie en justitie is afgesloten. Hoe kunt u hulp krijgen? Er is hulp mogelijk op vele terreinen en beslist niet alleen als het gaat om vergoeding van geleden schade. In alle ge vallen is he,t verstandig de politie naar deze mogelijkheid te vragen. Meestal zal zij u zelf al wijzen op deze mogelijk heid voor persoonlijke hulp. U ontvangt dan het adres en te lefoonnummer van het dichtstbijzijnde Bureau voor slach tofferhulp dat u kunt benaderen. De opvang en begeleiding en ook de adviezen die u van dit bureau krijgt, zijn koste loos. Die hulp kan direkt na het misdrijf maar ook in een later stadium worden gevraagd. Welke hulp Is mogelijk? Er is o.a. door het Ministerie van Justitie een brochure uit gegeven met als titel: 'Slachtofferhulp, u hebt er recht op'. Daarin staan de mogelijkheden genoemd van hulpverle ning die de bureaus u kunnen geven als dat nodig zou zijn. Dit zijn ze: hulp bij emotionele problemen als angst, woede, schaam te of agressie, bij praktische problemen als het na een inbraak inzetten van een nieuw slot, meegaan naar een arts of ziekenhuis, meegaan naar politie, de officier van justitie of de straf rechter, bemiddeling verlenen tussen u en de dader als het con flict kan worden bijgelegd, regelen van de schadevergoeding met dader of verzeke ring, invullen van formulieren en schrijven van brieven of ver zoekschriften, verstrekken van informatie hoe u in de toekomst een misdrijf kunt voorkomen. Manieren van schadevergoeding Als u als slachtoffer van een misdrijf de geleden schade wilt verhalen op de dader of op bepaalde in stanties dan zijn daarvoor een aantal mogelijkheden, waarover de al ge noemde brochure alle informatie geeft. De schadevergoeding kan worden geregeld via de politie, via de officier van justitie of door de strafrechter. In al deze gevallen moet wel de dader be kend zijn. Is deze niet opgespoord, dan kan een uitkering worden gevraagd uit het Schadefonds Geweld misdrijven. Ook is schadevergoeding mogelijk via het Waarborgfonds Motor- verkëer als het misdrijf temaken heeft met de bestuurder van een auto die na een aanrijding is doorgereden of niet verzekerd was. Ook is in bepaalde gevallen een bijdrage mogelijk van een particulier fonds. In alle gevallen kan de medewerk(st)er van het Bureau voor Slachtofferhulp u de gewenste informatie geven. De brochure over slachtoffer hulp waarin uitvoerig is beschreven wat er wel en niet mo gelijk is, kunt u afhalen in het stadhuis van Zierikzee. Tijdelijke afsluiting Scheepstimmerdijk In verband met de uitvoering van rioleringswerkzaamhe den in de Scheepstimmerdijk, zal die straat vanaf 11 sep tember tot ongeveer 9 november, gedurende bepaalde pe rioden, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, voor alle rijverkeer afgesloten zijn. Slachtoffers van een inbraak, een overval of een ander mis drijf hebben recht op hulp. Gemeentelijke financiële steun bij bedrijfsvestiging in Zierikzee Zierikzee is een monumentenstad aan de Ooster- schelde met een prachtige historische stadskern. De stad, gelegen op het voormalige eiland Schouwen- Duiveland, is een regionaal verzorgingscentrum voor ongeveer 30.000 inwoners. Er zijn daarom veel voor zieningen op het gebied van onderwijs, sport en cul-_ tuur. Zierikzee is via de Zeelandbrug verbonden met Goes en Vlissingen, via rijksweg N 59 met Rotterdam en via het Havenkanaal met de Oosterschelde. Reductie op de grondprijzen Zierikzee heeft twee terreinen voor bedrijfsvestigin gen, waarvoor gereduceerde grondprijzen gelden. De Zuidhoek, gelegen ten zuiden van de stad is ge schikt voor industriële bedrijven. Prijs per m2 35,— en 45,— excl. BTW. Haringvlietstraat, gelegen ten westen van de stad tussen de oude binnenstad en een nieuwbouw wijk is bestemd voor ambachtelijke en dienstver lenende bedrijven, kantoren en detailhandel in dq non-food sector. Prijs per m2 70,— excl. BTW. Premieregeling arbeidsplaatsen Naast deze red uct iep rijzen is er een extra premie te verkrijgen bij bedrijfsvestiging in Zierikzee, mits aan enkele voorwaarden wordt voldaan. De belangrijkste zijn dat de vloeroppervlakte ten minste 400 m2 bedraagt én er per 200 m2 vloeropper vlakte één arbeidsplaats gecreëerd wordt. Deze premie bedraagt 30,— voor de eerste 1000 m2 en 15,— voor de volgende 1000 m2. Het maximale be drag van deze premie is 45.000,—. Informatie over bedrijfsvestiging in Zierikzee, als mede een aanvraagformulier voor de premieregeling arbeidsplaatsen is verkrijgbaar bij de directie Ge meentewerken, Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee, tel. 01110-13151. Gemeente Zierikzee NIEUWS is de wekelijkse mededelingenrubriek van de ge meente. Redactie: Bureau Voorlichting, Postbus 5003, 4300 KA Zierikzee. Tel. 01110-13151 MONUMENTENSTAD - PAREL AAN DE OOSTERSCHELDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 7