Historie bom Noordwelle berichten Geografen bezoeken Schouwen- Duiveland Vissers willen duidelijkheid over het oostelijk Wad St. Jacobs- schelp mogelijk alternatief voor tong en schol Schouwen-Duiveland in Oude Ansichten Van duisternis naar licht... NOORDWELLE - De jongeren is het waar schijnlijk een raadsel, maar de oudere inwo ners van Noordwelle we ten misschien nog hoe de bom op het sportveld te recht gekomen is. Een van de inwoners reikte de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode een oude prent aan met een begeleidende brief. Daar uit blijkt, dat Noordwelle in de periode van voorjaar 1944 tot eind oorlog 1945 was geëvacueerd. Toch waren er enkele mensen in het dorp bezig met het laden van huis- .raad. Toen de bommenwerper over kwam, waren ze daarmee bezig. De mensen zijn gelukkig tijdig ge vlucht van de onheilspellende plaats, want ook de huizen ter plaatse (zie pijl) zijn geraakt. Daar woonde van rechts naar links de familie D. Oosse, weduwe Van As met haar zoon Jaap en L. den Boer met zijn vrouw Janne Koster. Tot het winkeltje van Clement zijn deze huizon ontruimd. De briefschrijver zelf wist niet dat er nog een bom in het sportveld lag. Een bom, die de bevolking van Noordwelle volgende week dins dag 18 september voor een tweede keer uit haar huis haalt. De Ring van Noordwelle rond 1930. ZONNEMAIRE Lampionoptocht De harmonievereniging uit Zonne- maire, Nut en Uitspanning sluit op zaterdag 15 september haar zomer- programma af met een concert in de muziektent aan de I. M. van de Bijl straat. Aansluitend op het concert wordt een lampionoptocht voor de jeugd gehouden. Het concert begint om 19.30 uur. Onder leiding van Ger- rit Voogt speelt men onder andere In troducing the Band, Samba for flu tes, Moments for Morricone en Pomp and Circumstance nummer een. Aan het eind van het concert worden enke le marsen ten gehore gebracht voor de ouderen uit het dorp die dan terug keren van hun jaarlijkse uitstapje. Daarna is de jeugd aan de beurt. On der begeleiding van Nut en Uitspan ning kunnen ze meelopen met een lampionoptocht door het dorp. De lampionnen worden gratis beschik baar gesteld door de Oranjevereni ging en uitgedeeld in het dorpshuis. Als de weersomstandigheden niet ZIERIKZEE - Onder leiding van aardrijkskundeleraar Frans Beekman uit Zierikzee brengt een aantal historisch geografen zaterdag 15 septem ber een bezoek aan Schouwen- Duiveland. Tijdens deze excursie, een initiatief van de afdeling His torische Geografie van het Ko ninklijk Nederlands Aard rijkskundig Genootschap, richt de aandacht zich op de historische informatie die het landschap geeft. Ondanks alle aanpassingen zoals ruilverka velingen en Deltawerken is er in dit gedeelte van Nederland nog steeds een aantal opmerke lijke oude cultuurlandschap pen te zien. De historische ge ografen zullen tijdens hun excursie het inlagen-landschap langs de Oosterschelde en de binnen-duinontginningen van Schouwen en Goeree bezoeken. Waterschap Het gezelschap wordt om streeks 11.30 uur in 's Landska- mer van het waterschap aan het Havenpark in Zierikzee ontvangen. Daar zal streekar chivaris H. Uil een inleiding over het Waterschapsarchicf houden. Frans Beekman die de excursie leidt zal vervolgens ingaan op enkele historisch- geografische aspecten van het cultuurlandschap in Zuidwest- Nederland. Inlagen Na de lunch in de Drie Moria nen vertrekken de historisch geografen richting Schouwse duinen. Op hun tocht worden ook de inlagen langs de zuid kust van Schouwen aange daan. Via Goedereede keert het gezelschap vervolgens te rug naar Rotterdam, het eind punt van de excursie. zouden meewerken aan het evene ment vindt het concert plaats in het dorpshuis. Aanvang 19.30 uur. OUWERKERK Fancy-fair Openbare basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk houdt zaterdag 15 sep tember van 14.00 tot 17.00 uur een fancy-fair in en om de school. De acti- viteitenmidag wordt feestelijk ge opend door muziekgezelschap Nieuw Leven. Tijdens de middag zijn er sport en spelactiviteiten, kan er gesmikkeld en gesmuld worden en is er van alles te zien en te kopen. Te vens zijn er diverse activiteiten, zoals het rad van avontuur, de kop van Jut, het computerspel, mini-midget golf en het- stokvangspel, waarbij ver schillende hoofd- en troostprijzen, te winnen zijn. Voor geïnteresseerden is er een dia-serie over oud-Ouwerkerk te zien. Voor de allerkleinsten is er touwtje trekken, ballonnenprikken en kunnen zij zich laten schminken als clown, tijger of prinses. Een on derdeel van de fancy-fair is de kin- derkunstmarkt. Vercler kan er ge snuffeld en gerommeld- worden tussen allerlei spullen en/oi boeken. Mister Mario neemt dé aanwezigen mee naar het land van de goochel kunst. De opbrengst van de fancy- fair is bestemd voor gym- en klimma- teriaal voor de kinderen. BRUINISSE Burgerlijke stand In de periode van 10-8 tot 10-9 wer den in Bruinisse drie kinderen gebo ren; Yi Wah Lui, Izaak Wanner Schults en Willem Marinus Feijtel. In diezelfde periode overleden: Abra ham Jan Bal, Martinus van Geijl en Catharina Elisabeth van den Berge- Witte. Cornells Johannes Sluijter en Leentje Adriana Versendaal, beiden afkomstig uit Bruinisse, traden met elkaar in het huwelijk. Collecte In de maanden juli en augustus werd in Bruinisse gecollecteerd voor de Mbuma zending. Deze collecte heeft 301,20 opgebracht. Gevers en collectanten hartelijk dank. GOES Toneel Toneelgroep Platogo uit Goes heeft voor het aanstaande speelseizoen een klucht in studie genomen en wel 'De kat op het dak' (Cat on the fiddle) door John Dole, vertaling Karei van Bosheim. Deze klucht met vele ver wikkelingen en dolkomische situa ties heeft alles in zich om het publiek een paar gezellige en ontspannen uur tjes te bezorgen. De première is zater dag 3 november in De Prins van Oranje te Goes. Platogo verzorgt ie der jaar diverse voorstellingen in stad en regio en is inmiddels een be kende verschijning op de Zeeuwse po dia. De spelers van De kat op het dak zijn Anita van Boven, Addy Flipse, Jaqueline Lamper, Jacqueline Vos, Arie Hage, Dré de Koning, John de Kraker en Huib Mol. De souffleuse is Anneke Hage en de regie is in handen van Ron Thiry. Nedlloyd Barcelona, 13-9 verw. te Vancouver Nedlloyd Hoorn, 10-9 260 w Sabang naar Singapore Nedlloyd Houtman, 10-9 te Singapore Baltic Sun, 16-9 verw. te New Haven Kaapgracht, 11-9 te Bunburry Pacific Peeress, 11-9 te Mongla ZIERIKZEE - Ing. J. K. Nooitge- dagt, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond wil duidelijkheid over het oostelijk Wad. Hij hecht weinig waarde aan het onderzoek van het RIN door middel waarvan men er achter wil komen of de garnalenvis serij al dan niet nadelig beïnvloed wordt door het kweken van mosselen en of het vissen op mosselzaad het eco-systeem nadelig beïnvloedt. Aan de ene kant staan de mossel kwekers, die beweren dat uitbreiding van hun areaal aan kweekgrond voor mosselen op de Waddenzee met een deel van het oostelijk Wad, waar de mosselen op dieper gelegen percelen zouden moeten worden gekweekt, om ze voor stormschade te behoeden, aan de andere kant de garnalenvissers, die beweren, dat ze het oostelijk Wad niet kunnen missen voor hun visserij, omdat garnalen een zandige wat ste vige ondergrond nodig hebben om hun voortbestaan te garanderen. Mosselen maken een stevige onder grond zacht en slikkerig, omdat ze hun voedsel tot zich nemen door het water waarin ze leven te filtreren, daardoor ontstaat een opeenhoping slib als gevolg van deze filtrering. De garnaal komt het meest tot zijn recht en ook het meest voor op de randen van de geulen die de mosselkwekers juist nodig hebben als ze spreken over diepere percelen. Voorbeeld is de zgn. Zoutkamper laag, het gebied dat de kwekers wil len innemen, maar dat juist door de garnalenvissers niet kan worden ge mist. Verder vrezen de garnalenvis sers toename van zeesterren, krabben en jonge vis, alsmede haarvorming en wier en zeesla, hinderlijk bij do verwerking van garnalen. Nooitgedagt is namens de Vissers bond aan tafel gaan zitten met C. van Liere namens ZEVIBEL (Zeeuwse Visserij Belangen) en met. vertegen woordigers van het ministerie van landbouw en visserij waren als derde partij op de vergadering waar de standpunten werden uitgewisseld aanwezig. men wil nu voor I januari 1991 een onderzoek afgerond hebben dat door het RIVO of een ander onafhankelijk instituut zou moeten worden gehou den. Door ZEVIBEL werden concessies gedaan over de aanleg van de proef- percelen, waardoor de garnalensector voor hun visserij weinig schade zou den ondervinden. BRUINISSE - Zit er voor Neder landse vissers, die moeite hebben om te overleven, omdat hun quotum tong en schol, de vissoorten waarvan ze tot dusver afhankelijk waren niet meer voldoende is om hun bestaan op te funderen perspectief in de vis serij op Sint Jacob schelpen. De St Jacob schelp is een lekkernij die men op de menu's in Nederland nog slechts sporadisch vindt, maar die in de zuidelijker landen als Spanje en Frankrijk zeer gewaardeerd wordt. Er is een goede markt voor en ze wor den goed betaald. De kokhanenvissèrij was een kwart eeuw geleden ook nog van wei nig betekenis, althans in de Zeeuwse Deltawateren, maar nu is ze niet meer weg te cijferen en brengt jaar lijks honderd miljoen gulden op, ook al is het visje in Nederland niet ge liefd. Alleen St. Jacobsschelpen zal men hier niet vinden, men moet naar de Engelse kust om er een goede boter ham in te verdienen. Zierikzee na zonsondergang ZIERIKZEE - Menigeen zal zich even de ogen heb ben uitgewreven bij het lezen van een bedrag van honderdduizend gulden, benodigd voor uitbreiding en vervanging van Zierikzeese straatverlichting. Het gaat daarbij om de openbare verlichting in het stadscentrum en in de wijk Malta. Goede verlichting op pleinen, in straten en in stegen is een goede zaak en dient de veiligheid. Een paar eeuwen geleden was er in Zierikzee om die reden ook al sprake van enige straatverlichting maar op de lantaarnpalen ge plaatste lichtpunten waren door gaans niet meer dan gloeiende spijkers... Toen in de loop van de negentiende eeuw het gaslicht in de plaats kwam van petroleum verlichting hadden onze voorou ders het gevoel dat het nu niet be ter kon. Toch zou al spoedig ook het gas op zijn beurt wijken voor allerlei vormen van elektrische verlichting. In de (late) Middeleeuwen was er nog geen sprake van een of an dere vorm van openbare verlich ting. Wie zich bij donker buitens huis begaf deed dat uiteraard voor eigen risico. Dat laatste was door gaans niet gering. Stadsbesturen (ook dat van Zierikzee) waren zich de onveiligheid na het invallen van de duisternis zeer wel bewust. Zij hielden streng vasl aan enkele bepalingen die de Zierikzeese bur ger bij donker in acht moest ne men: wie na het luiden van de stadsklok 's avonds „wandelt son- der kaerslicht" kon rekenen op een forse boete! (keurboek 1429). Het duurde in de diverse steden en in de grotere dorpen nog tot de 17de eeuw eer er enige openbare verlichting werd geplaatst. Het ging dan nog maar om enkele pri mitieve lantaarns in het centrum: in de omgeving van raadhuis en kerk(en). Verbeteringen op dit ge bied voltrokken zich slechts zeer langzaam. De enkele jaren gele den gerestaureerde twee lantaarns bij het bordes van de Nieuwe- of Grote kerk van Zierikzee zijn on getwijfeld de oudste exemplaren die tot de dag van vandaag niet door nieuwe zijn vervangen. Er zal in deze lantaarns die in 1848 bij het gereedkomen van het gebouw werden geplaatst oorspronkelijk gaslicht hebben gebrand; mis schien een tijdlang in de eerste pe riode zelfs nog petroleumlicht... Dodelijk gevolg Wie meent dat in de loop van de negentiende- en in het begin van de twintigste eeuw Zierikzee zich in licht baadde vergist zich. In de ze eeuwenoude stad waren toen nog talrijke plaatsen die in sche mer waren gehuld. Zo ook de zoge naamde sleepkaaien aan Oude- en Nieuwe Haven. Dit waren hellin gen waarbij men met behulp van paardekracht balken en beesten bij de wal kon optrekken. Deze hellingen waren doorgaans vrij steil en trapvormig. Een van de sleepkaaien bevond zich tegen over het Paardestraatje. De paar den, die hun last aldaar omhoog moesten trekken liepen meestal tot in deze straat.... Bij duisternis waren deze sterk aflopende plaat sen levensgevaarlijk. Dat onder vond de Zierikzeese dokter Spruijt op de avond van 8 februari 1917. Door het donker misleid fietste hij via de steile kant van de sleepkaai de Oude Haven in „met dodelijk gevolg".... Het duurde nog tot 1932 eer de kademuur op die plek werd dichtgemaakt en opgemetseld. Wiebe Keikes Eén van de twee oudste straatlantaarns van Zierikzee, in 1848 ge plaatst bij de Nieuwe" kerk. Van Urk uit wordt dat door enkelen met succes gedaan en het is het Zeeuwse bedrijf van Franken uit Goes dat zich gaat toeleggen op ma chines voor het verwerken van St. Ja cobsschelpen, maar ook voor het aan- brengen van St. Jacobsschelpen aan kweeklijnen. Oorspronkelijk was Franken in Goes het adres voor landbouwmachi nes, later voor verwerkingsmachines voor de graan- en zaadindustrie en twintig jaar geleden, toen op Yerseke vraag was naar allerlei machines voor het verwerken van mosselen pakte men ook deze uitdaging op en ging men experimenteren en steeds verder verbeteren van machines, die de handenarbeid op dit gebied, zo veel mogelijk gingen vervangen. Men produceert machines voor de gehele wereld, speciaal voor de visse rij en de schelpdierenverwerking en de jongste telg aan deze boom is nu ook verwerking en op andere manier behandelen van de St. Jacobsschelp, die zoals gezegd een visje (weekdier) bevat waarin niet alleen Franken met zijn machines, maar ook anderen voor de visserij perspectief in zien. 90/333. Een heel oude foto uit Seharendijke van een of ander kaninginncfecstDe afgebeelde personen wer den aanvankelijk niet herkend, maar mogelijk duiken er na het plaatsen in deze krant toch nog wat namen op. Correspondentie over deze rubriek: Cor Pols, Postbus 30, 4300 AA Zierikzee. Tel. (01110) 12754. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Oud-Vossemeer: D. A. Snijder te Abbenbrock (part time). Gereformeerde Kerken Beroepen te Vriezenvccn: drs. W. den Braber te Vries; te Almelo: drs. R. S. van Dijk te Noord Scharwoude. die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Groningen: G. J. van Aalst te Benthuizen. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND Donderdag 13 september, 19.30 uur ds J Koster, Dirksland. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 10-9. Op de paarden markt in Utrecht werden heden 83 paarden en 91 veulens en pony's aan gevoerd De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 2950-3800; ou de paarden 1950-/ 2800; 3-jarige 2025-/ 2950; 2-jarige 1600 2725; veulens 650-/ 1675; hitten 700- 1650; slachtpony's 525-/ 1450; Shetlandse pony's 325 650. Prijzen per kg geslacht gewicht: Slachtpanrden 4.20-6,25 en jonge slachtpanrden 5,25 6,50. De handel was redelijk en de prij zen hoger. Aardappelbeurs ROTTERDAM. 10-9. Consumptie aardappelen, los verladen af bedrijf, per 100 kg. exclusief BTW. Klei-aardappelen: Bintje 40-50 mm 16,00-18,00; Bintje 40-55 mm 18,00-/ 20,00; Bintje 50 mm op waarts 19.00-/ 21.00. Bintje 50 mm opwaarts (frites) 18,50-/ 19,50. Ei genheimer 40 mm Opwaarts in zak ken 21.00 24.000. Zandaardappclen: Bintje 40/50 mm 11,50-/ 12,50, bintje 50 mm opw. (fri tes) 17.00-/ 17,50. Exportaardappclcn: Bintje klei 45 mm 20,00-/ 21,00; blankschilligc rassen 40 mm opwaarts (in zakken): 18,00-/ 19,00. Voeraardappelen 5,50 7,50. Stemming rustig. Eicrvciling Eivcba b.v. BARNEVELD. 11-9 - Aanvoer 2.500.200 stuks. Stemming: redelijk Prijzen per 100 stuks: eieren van 50- 51 gram wit 6.72 en bruin 6.85- 7,05. van 55-56 gram bruin 7,99- 8.10; van 60-61 gram wit 9,52- 9,80 en bruin 10.81 - 10.95; van 65- 66 gram wit 12.01-12,60 en bruin ll.i«i-13.48.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6