'weiCescMuwa Kennismaken met de nieuwe ZVU-cursussen in De Stolpe ,,De paden op, de lanen in" Horeca op Schouwen-Duiveland heeft er druk seizoen opzitten lp Zeelandbrug Carlos de Mendonga: Makkelijk als je een beetje gek bent Zaterdag 29 september informatiemorgen deurloo intermeubel Ingebruikname nieuwe sporthal Opknapbeurt grasoever surfoefenplas Kabbelaars- bank ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 11 september 1990 Nr. 24810 3 ZIERIKZEE - Terwijl heel Nederland nog op één oor ligt, zet je alvast het terras buiten. Terwijl heel Neder land ligt te bakken op het strand, loop je met bladen bier van binnen naar buiten. En terwijl heel Nederland na een stapavondje het bed opzoekt, sla je de kassa af en neem je zelf nog een afzakkertje. Vijftien uur werk zit er op. Of met andere woorden: 1990 had een prima zomer voor de meesten; voor het werkende deel is het aanpoten geweest. Carlos de Mendonqa tijdens de Havendag. (Foto: Joop van Houdt). De publieke opitiie op Schouwen- Duiveland blijkt volledig voorbij ge gaan aan de socialisten in de provin ciale staten. Het gros van de eilande- lijke bevolking heeft massaal actie gevoerd tegen de tol op de Zeeland- brug, waaraan geen einde lijkt te ko men. Even leek het erop. dat de PvdA zich achter de VVD schaarde en een tolvrije brug in het verschiet zou liggen. Alleen het CDA bleek dwars te liggen. Maar het CDA staat niet langer al leen. Een groeiend aantal PvdA-sta- tenleden schaart zich achter de christen-democraten. En Schouwen- Duiveland kan in de buidel blijven tasten. Ja. ivordt dan verzachtend gesteld, we kunnen toch een gereduceerd ta rief bewerkstelligen. Een schrale troost, heren politici. Het feit. dat met name de bevolking van Schou wen-Duiveland getroffen wordt met een tolheffing (of bent U voorne mens om alle basisvoorzieningen naar de regio te halen?) is onterecht. Daarbij gaat het bij de meesten niet eens om die paar gulden. Al zijn er tegelijkertijd mensen, die er voor uit Goes wegblijven. Het gaat om een principe. Het gaat erom, dat Schouwen-Duiveland bedrijvigheid naar zich toe wil trekken rapport Zeeland-Noord). Het gaat erom, dat Schouwen-Duiveland zich van over ig Zeeland niet op financiële gronden ivil scheiden. Het gaat erom. dat de lasten in een sociaal-democratisch bestel nog steeds door alle schouders gedragen dienen te tv orden. De PvdA heeft politiek gezien ge voelige klappen opgelopen en zal er na de komende statenverkiezingen niet beter op worden. De partij heeft de onduidelijkheid van het CDA overgenomen en betaalt de electora le prijs. Als die socialistische Zeelandbrug-gedaChte niet veran r dert. dan kunnen de PvdA^statenle- den zich de komende maanden wel een brugkaartje besparen. Schou wen-Duiveland heeft dan even ge noeg van promotionele praatjes in de drang naar zetels. AvdW In het topseizoen krijg je als horeca-medewerker je geld niet ca deau. Het is hard werken, maar de echte liefhebber geniet ervan om na een dag ploeteren, voldaan in bed te stappen. Zo iemand is ook Carlos de Mendonga (26) uit Zierikzee. Sinds vorig jaar werkt hij als bedrijfsleider bij Auberge Maritime in Zierikzee. Op z'n veertiende jaar is hij de ho reca ingerold en heeft die - nu na twaalf jaar - nog steeds de rug niet toegekeerd. En dat zal ook niet ge beuren volgens hem „want voor de horeca moet je een beetje gek zijn. En als je het twaalf jaar volhoudt, dan doe je het graag", legt Carlos uit. Regel In de zomermaanden komt alles op de tweede plaats. Dagen van vijftien uur werken zijn eerder regel dan uit zondering. Geprobeerd wordt om de seizoenkrachten minder lange dagen te laten maken, maar iedereen weet dat het geld in de zomerperiode ver diend moet worden. In de winter loopt alles een belangrijk deel terug. Carlos de Mendonga is iemand, die het anderen graag naar de zin maakt. Iemand die uiteten gaat, doet dat volgens hem om zichzelf eens te ver wennen. „Het eten zelf is niet zo be langrijk, tenzij het niet goed is na tuurlijk". Wie uiteten gaat zoekt een gezellige sfeer en vriendelijk bedie nend personeel. Dat zijn wat Carlos betreft de voornaamste ingrediënten van een gezellige avond. Het gaat niet om het biefstukje zelf, maar om de wijze waarop het op tafel gezet worden. „Wat dat betreft is het echt niet zo belangrijk of een vork nu wel of niet goed ligt. Als horeca- medewerker moet je dat gevoel heb ben, anders ben je niet geschikt". Dat heb je of dat heb je niet, want het zou enorm veel toneelervaring vereisen, om een hele dag 'aardig en gezellig' te spelen. De drijfveer van een echte horeca- man of vrouw is de voldoening van een tevreden gast. Daar draait het al lemaal om. Maar niemand is zonder fouten; ook niet in de horeca. „Na tuurlijk kan er iets vervelends gebeu ren. Sommigen hebben nachtmerrie over schalen met doperwtjes en wor teltjes. Ze zien in een kwade droom alles over een gast heen gaan bij het uitserveren". Blunder Zelf kan de horeca-man zich ook een blunder van de eerste orde herin neren, die (vanaf heden) een eigen le ven kan gaan leiden als de Carlos- blunder. Ooit heeft hij vlees-eters in lyrische bewoordingen een sublieme rode wijn aanbevolen. Bij het ontkur ken bleek het te gaan om een witte wijn, waarmee je als alleswetende kelner door de grond kunt zakken. En niet zelden wordt er in alle drukte een kopje koffie geserveerd met alles erop en eraan, maar niets erin; koffie vergeten. „Maar als er klachten zijn, hoop je ze wel te horen te krijgen. Tevreden gasten vertellen het aan acht ande ren. Ontevreden mensen doen verslag aan duizend anderen. Dat moet je voorkomen. Maar als iemand met een klacht komt, moet hij of zij dat niet doen als het bord leeg is. Dan valt er niet veel meer te helpen". Opmerkelijke eigenschap van horeca-mensen is hun gegroeide men senkennis. Bij binnenkomst van een klant, kan men al snel zien wat het aperitief je gaat worden „maar soms vergis je je gigantisch, hoor". Maar met diezelfde mensenkennis kunnen eventuele probleempjes ook snel op gelost worden. En als je een klacht op een goede manier aanpakt, is de klant extra tevreden. Het is zoals gezegd een enorm druk seizoen geweest. Een seizoen van aan houdend terrasweer, waarbij de bier- pomp als het ware continu geopend bleef staan. Het terras zat overvol en later op de avond stroomden de eters binnen. „Na zo'n seizoen vind je het echt niet erg, als je eens met de nodi ge regen wakker wordt. Langzamer hand heb je het wel weer gehad*hoe graag je je werk ook doet", aldus Car los. Zeker na het zomerseizoen als de seizoenhulpen allemaal weer naar school zijn. Dan wordt het weliswaar wat minder druk, maar de achterblij vend medewerkers moeten dan voor twee gaan werken. In het naseizoen is het moeilijk om op bezetting te blij ven. Toch heeft Auberge Maritime volgens Carlos geen noemenswaardi ge problemen gehad met de bezet ting. En dat terwijl sommige andere horeca-bedrijven steen en been heb ben geklaagd over een leegloop met het starten van Port Zélande. Alles overziend, kan Carlos de Mendonga niet ontevreden zijn over het seizoen 1990. Hij heeft het als één van de velen op Schouwen-Duiveland druk gehad, maar goed naar z'n zin. Als er iets is, dat hem de achterlig gende periode gestoord heeft, is het de kritiek van omwonenden op het horeca-gebeuren. Zoals wellicht bekend is er onlangs een handtekeningenactie gestart in de Nieuwe Boogerdstraat tegen de overlast van de drie horeca-zaken ter plaatse. „Dat vind ik jammer, want als men nu rechtstreeks naar ons toe komt, dan proberen we eventuele pro blemen meteen in te dammen. Maar hoe je het wendt of keert, enige over last blijft er altijd. Maar hoort dat er niet een beetje bij?". ZIERIKZEE - Blijkt de kennis van de Franse, Duitse of engelse taal zich te beperken tot wat gehakkel en gesta mel of is de kennis van de moderne beeldende kunst en literatuur nihil, dan kan daar door toedoen van de Zeeuwse Volksuniversiteit verandering in worden ge bracht. Ook dit najaar worden er op verschillende plaat sen, waaronder Zierikzee en Burgh-Haamstede immers weer de nodige ZVU-cursussen gegeven. Ter inleiding van het cursusseizoen '90-'91 presenteert de Zeeuwse Volksuniversiteit zich zaterdag 29 september tussen 9.30 en 12.00 uur in bibliotheek De Stolpe 'in Zierikzee. Behalve „evergreens" zoals bij voorbeeld de talencursussen en infor- matica bevat het programma voor dit seizoen ook een aantal primeurs. Meer en meer worden allerlei maat schappelijke ontwikkelingen statis tisch weergegeven en ook prognoses Advertentie Bent u een van die mensen die door hun lengte niet lekker languit kunnen liggen in hun bed? Dat komt uw nachtrust niet ten goede. Kom eens praten met Deurloo uw bedspecialist. Hij geeft u graag persoonlijk advies - voor elke lichaamsbouw en lengte is er een passende oplossing. Haringvlieioiem J Zerik;ee Te: 01110-12946M2854 s Maandags gesloten Donderdagavond Koopavond worden aan de hand van de nodige berekeningen gemaakt. Voor wie meer inzicht in de betekenis van cij fers wil krijgen verzorgt Leen Koper een cursus statistiek voor beginners. Tijdens de vier bijeenkomsten wordt stilgestaan bij het ordenen van getal len, het interpreteren van statistische berekeningen en het doen van (voor zichtige) prognoses. Voorafgaande aan deze cursus is er dinsdag 22 ja nuari een kennismakingsbijeen komst in de vroegere prinSes Juliana- school aan het Jannewekken in Zierikzee. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Een week eerder (dinsdag 15 janua ri) wordt in 't Lange Uus (Havenpark 27) een begin gemaakt met de cursus Interieurinrichting. Deze uit vijf bij eenkomsten bestaande cursus wordt gegeven door de heren J. A. B. den Boeren W. M. van Doorn. In de lessen die steeds om 19.30 uur beginnen wordt stilgestaan bij zaken als licht, kleur, materialen en indeling. Basiscursus Wie graag wat handiger zou zijn met naald en draad kan zich de fijne kneepjes van het naaien eigen maken tijdens de eveneens nieuwe basiscur sus naaien. In veertien lessen worden de cursisten stapje voor stapje ver trouwd gemaakt met het werken op de naaimachine, het knippen van stof en het op de juiste wijze in elkaar naaien van de verschillende onderde len. Deze cursus wordt gegeven door mevrouw A. de Waal-Overwater. De eerste les begint maandag 8 oktober om 19.30 uur. Voor hen die al wat meer bedreven zijn in naaikunst maar zich ook de vaardigheid van het patroontekenen eigen willen maken geeft mevrouw A. de Waal-Overwater een cursus patroontekenen. Ook deze cursus, die woensdag 10 oktober om 19.30 uur begint bestaat uit veertien lessen. Zoete lusten. Nagenoeg iedereen ZIERIKZEE - Nog even en dan be schikken de sportliefhebbers in de regio over een tweede sporthal in Zie rikzee. De ingebruikname van de tweede sporthal staat gepland voor woensdag 19 september. De hal is dan speelklaar. De officië le opening laat nog even op zich wach ten: 24 november. Oud-sporthal be heerder J. Kloet is bereid gevonden om de eerste aftrap in de nieuwe hal te verrichten. Dat gaat omstreeks 19.00 uur gebeuren. wordt er bij tijd en wijle door over mand. Speciaal voor de liefhebbers van zo'n appetijtelijk uitziende taart geeft mevrouw J. C. H. van den Hoek- Moermond een cursus. Ook de begin? nelingen op culinair gebied wil zij via een cursus koken voor beginners op weg helpen. In zes lessen van elk drie uur worden de basisprincipes van het koken behandeld. Vooraf gaande aan de cursus, die woensdag 24 oktober begint is er woensdag 10 oktober een kennismakingsavond in de vroegere prinses Julianaschool aan het Jannewekken in Zierikzee. Nu het op Nêêrlands waterwegen steeds drukker wordt is enig inzicht in de kunst van het veilig varen be paald geen overbodige luxe. .Speciaal voor de watersporters verzorgt de ZVU samen met de Stichting Zeeuw se Vaarschool op Schouwen-Duive land een drietal cursussen: algemene navigatie, klein vaarbewijs II/veilig varen I Ia en marifoonbediening. Deze cursussen die respectievelijk uit vier, veertien en vier lessen bestaan worden eveneens in de school aan het Jannewekken gegeven. Voor het aan boord hebben van een marifooninstallatie is een machti ging vereist. Deze machtiging wordt echter slechts afgegeven wanneer de aanvrager kan aantonen de kunst van de marifoonbediening meester te zijn. In vier avonden worden de deel nemers aan de cursus marifoonbedie ning „klaargestoomd" voor het be dieningscertificaat. Het accent ligt hierbij op het zogenaamd nood-spoed en veiligheids-verkeer bij zee- en bin nenvaart. In Burgh-Haamstede (dorpshuis De Schutse) verzorgt de ZVU ook dit seizoen weer. een tweetal cursussen. Evenals vorig jaar staat daar de cur sus Meer plezier van uw siertuin op het programma. Nieuw is de cursus Geschiedenis van de Sovjet-Unie van dr S. Knigge. Met de recente ontwik kelingen in de wereldpolitiek (het beëindigen van de Koude Oorlog) is deze cursus een welkome en haast on ontbeerlijke aanvulling op het dage lijkse Oost-west nieuws. Gedurende de vier bijeenkomsten van elk twee uur wordt stilgestaan bij de theoretische en historische ach tergronden die bepalend zijn voor het economische systeem van de Sovjets en ook wordt nagegaan waarom dit systeem stagneert. De eerste les van deze nieuwe cursus is maandag 14 ja nuari om 19.30 uur in De Schutse. Historisch Een week later (maandag 21 janua ri) begint in Zierikzee (prinses Julia naschool) eveneens een nieuwe cur sus. De heren F. Beekman en H. Uil zullen gedurende tien avonden be langstellenden wegwijs maken in de principes van lokaal en regionaal historisch onderzoek. In deze cursus wordt aandacht be steed aan thema's als de historische geografie, institutionele geschiede nis, landbouw, handel en kerkelijk leven. De bijeenkomsten bestaan uit een theoretisch en een praktisch ge deelte, waarbij het opzetten en uit werken van een onderzoek worden geoefend. Evenals voorgaande jaren biedt dé Zeeuwse Volksuniversiteit de moge lijkheid tot het volgen van verschil lende talencursussen (Engels, Frans Duits en Russisch). Ook is er gelegen heid tot het volgen van meer alge meen vormende cursussen zoals mo derne literatuur, kijken naar beel dende kunst na '48 en belasting-aan gifte. Creatief ingestelde Schouwen- Duivelanders kunnen zich verdiepen in vaardigheden als calligrafie en te kenen /schilderen Het totale cursusaanbod voor het seizoen '90-'91 wordt zaterdag 29 sep tember door de ZVU tijdens de ge bruikelijke informatiemorgen in De Stolpe gepresenteerd. Tussen 9.30 en 12.00 uur zijn leden van de ZVU- werkgroep Schouwen-Duiveland en verschillende docenten aanwezig voor het geven van de gewenste infor matie. r, BURGH-HAAMSTEDE - Met de achterliggende gedachte 'Dc paden op, de lanen in' zijn gisteravond (maandag) zo'n driehonderd wandelaars vertrokken om mee te doen met de Avondvierdaagse in Burgh-Haamstede. De organisatie van dit jaarlijkse wandelfestijn, heeft dit jaar voor het eerst gekozen om in het najaar te wandelen. De driehonderd deelnemers bestaan voor het grootste gedeelte uit basisschoolkinderen. Door de wandelaars wordt iedere avond een afstand van acht of vijftien kilometer gewandeld, met ook telkens een andere route. Zo is er de eerste avond gewan deld langs de dijk. vandaag, dinsdag, wordt er gekozen voor een route door de Domeinen en ivoensdag wordt er naar de Hogezoom richting Rcnesse gelopen. De laatste avond wordt een korter rondje gemaakt, om omstreeks 20.00 uur' bij Verzorgingshuis Duinoord te eindigen. Van hieruit wordt de stoet vooruitgegaan door de Koninklijke Muziekver eniging De Witte van Haemstede om wandelaars muzikaal te begeleiden naar het sportveld van Zuijen, waar de medailles ivorden uitgereikt. (Foto: Joop van Houdt). KABBELAARSBANK - In de week van 18 tot en met 22 september krijgt de grasoever bij de surfoefen plas aan de Kabbelaarsbank een op knapbeurt. Door het droge weer van deze zo mer is het ingezaaide graszaad in het voorjaar niet goed opgekomen. Om verstuivingen tegen te gaan is het no dig dat er opnieuw gras wordt inge zaaid. Nadat het graszaad is aange bracht mag het terrein enige weken niet gebruikt worden omdat de jonge grasplanten dan nog te kwetsbaar zijn. Het terrein wordt daarom met rood-wit lint afgezet. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee Directie: D. L van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee: telefoon. 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071. 01110-12449. (niet voor bezor- ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0.90. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vnjdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80 Contracttarieven op aanvraag De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3