NIEUW! 'Het wordt steeds moeilijker om nog resten op te vissen' Grootscheepse schoonmaakactie van start in Westerschouwen SAMAN BV 32bofl DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schouderblad mastodont belangrijkste vangst Kor en Bot-tocht Vooruitlopend op gemeentelijk milieubeleidsplan Vakantiewoning volledig uitgebrand SCHOUWEN-DUimt rM Auto's zwaar beschadigd bij aanrijding IN HET NIEUWS VAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Medaille Evacuatie Monumentendag Nummer Een ere-medaille in zilver voor de Zierikzeese Er is vrijwel een volledige evacuatie nodig in Ondanks het matige weer is de Monumenten- Zierikzee is in openingsduel van competitie Noordwelle. (Pag. 3). dag in de regio goed bezocht. (Pag. 4). meteen op haar nummer gezet. (Pag. 6). aannemer L. Quant. (Pag. 3). MAANDAG 10 SEPTEMBER 1990 ll?slc jaargang Nr. 24809 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Schoonheid is een broos goed. Ovidius ik zou geen Nederlandse naam kun nen geven voor het dier waar dit van afkomstig is", aldus Kortenbout-Van der Sluis. Hij schat de leeftijd van het stuk gewei op zo'n twee miljoen jaar. Ongeveer drie miljoen jaar oud is volgens Kortenbout het sleutelbeen van een schelvis dat zaterdag in de netten van de Levina Wilhelmina be landde. Kortenbout-Van der Sluis is ervan overtuigd dat er van nog veel meer diersoorten resten terug te vin den zijn in de bodem van de Ooster- schelde, maar zo herhaalt hij, het wordt na de bouw van de Storm ZIFRIKZFESt Hl PI \IFUWSBODlWI Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al hel nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 i ji W'l willen ook goed nieuws thuis. en een gratis proefabonnement van "W f 2 weken. Adres Postcode Plaats: Telefoon Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12 4300 VB Zierikzee Constructeurs/Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Met f 350,- subsidie verdient de Nefit-Turbo zichzelf al terug bij een gasverbruik van 1000 m3 per jaar. BURGH-HAAMSTEDE - Vandaag', maandag', is in de gemeente Westerschouwen een grootscheepse schoonmaakactie van start gegaan. „Het is niet zo dat het nu vuil is, maar het kan nog schoner", aldus wethouder ir. C. W. Veerhoek. Het schoonmaakwerk wordt uitgevoerd door een ploeg van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek en gaat naar verwachting vier weken in beslag' nemen. Ook het brandweercorps van Wester schouwen draagt haar steentje bij. De schoonmaakactie betreft de complete gemeente, inclusief de buitengebieden. warme meer kwamen er vooral meer dagjesmensen naar de Schouwse Westhoek en meer gasten betekent nu eenmaal meer afval. Uit de kern Re- nesse kwamen bij de gemeente klach ten binnen over urinestank. Volgens Veerhoek heeft dat veel te maken met het warme weer. Nor maal gesproken regenen die geurtjes weg, maar nu hleef het hangen", al dus de wethouder. Als voorproefje op de grote schoon maakactie is het korps Renesse van de brandweer inmiddels in actie ge komen om de straten in Renesse schoon te spuiten. En dat heeft gehol pen. De stank is weg", aldus Veer hoek. Het is de bedoeling dat alle straten in de complete gemeente de zelfde behandeling ondergaan. Compleet De gemeente Westerschouwen is vastbesloten om de schoonmaakactie in een keer goed aan te pakken. De mensen van De Zuidhoek krijgen op dracht om alles wat des gemeenten is- te zuiveren van zwerfvuil. Men hoopt dat de schoonmaak aanstekelijk werkt en dat de mensen uit de dorpen zelf hun eigen woonomgeving goed schoon 2ullen houden. Volgens Veerhoek is liet de eerste keer dat een gemeente zelf een derge lijke schoonmaakactie begint. Eer der zijn in verschillende gemeenten wel acties van particulieren geweest, zoals bijvoorbeeld de Vrienden van Westerschouwen Veerhoek zegt desgevraagd dat druk gewerkt wordt aan het gemeen telijk milieubeleidsplan. ,,Maar we worden afgeremd door de hogere overheden". Hij benadrukt dat in dat plan niet alleen maatregelen worden aangedragen om vuil weg te halen, maar vooral om te voorkomen dat de woonomgeving vervuilt. Afremmen autoverkeer ZIERIKZEE - Het schouderblad van een mastodont, dat was de meest belangwekkende vangst die de 41ste tocht van het genootschap Kor en Bot zaterdag oplever de. Drs. G. Kortenbout-van der Sluis, al 41 jaar vaste gast aan boord van de ZZ8 Levina Wilhelmina toont zich zeer tevreden met de vondst. „Maar het wordt wel steeds moeilijker om dergelijke resten op te vissen. Door de bouw van de Stormvloedkering verzanden de diepe put ten en daar deden we altijd de mooiste vondsten", aldus Kortenbout-van .der Sluis. vloedkering steeds moeilijker om de ze boven water te krijgen. Zand Na de bouw van de Stormvloedke ring is de stroming in de Oosterschel- de veranderd. Daardoor slibben vol gens Kortenbout-Van der Sluis de diepe putten, de beste vindplaatsen voor fossiele resten, dicht. ,,De bot ten komen onder het zand terecht en zijn niet meer te vinden". Als het aan hem lag zou er, voordat er helemaal niets meer boven water te halen valt, wel een meerdaagse speurtocht naar fossiele resten on dernomen kunnen worden. Voorzover Kortenbout-Van dei- Sluis weet is de jaarlijkse tocht van Kor en Bot met de ZZ8 nog steeds uniek in Nederland. „Er zijn wel meer van die tochten, maar nergens stelt een mosselschipper zijn schip gratis ter beschikking van de weten schap zoals hier in Zierikzee", aldus Kortenbout. SCHARENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag is op een bunga lowpark bij Scharendijkc de vakan tiewoning van J. M. O. volledig uitge brand. Er raakte niemand gewond. O. verliet de woning 's ochtends en toen hij omstreeks 1.20 uur 's nachts terugkwanl leek er nog niets aan de hand. Op het moment dat O. de deur opende echter volgde een explosie en in minder dan geen tijd was het huis een vlammenzee. De brandweer ver moedt dat de man zijn elektrische fri tuurpan 's ochtends heeft aangezet en vergeten uit te zetten waardoor deze oververhit is geraakt. De technische recherche stelt een nader onderzoek in naar de oorzaak van de brand. Een ploeg van de Renesser brandweer in actie. (Foto: Joop van Hondt). Met de schoonmaakactie loopt de gemeente Westerschouwen volgens wethouder Veerhoek in feite vooruit op het gemeentelijk milieubeleids plan. ,,Ik zie het ook als kwaliteits verbetering voor de gemeente", aldus Veerhoek. Hij sluit niet uit dat er in de toekomst meer van dergelijke ac ties op poten gezet worden. „Als het nodig blijkt te zijn kunnen we hier iets structureels van maken", aldus kde wethouder. Volgens Veerhoek is er het het afge lopen seizoen sprake geweest van meer vervuiling dan anders. Door het Binnen het kader van het gemeen telijk milieubeleidsplan wordt ver der druk gewerkt aan maatregelen voor het terugdringen van het auto verkeer. Het streven is om de gemeen te Westerschouwen aantrekkelijker te maken voor de fietsers. Dat zou kunnen door verbetéring van de be staande fietspaden en het aanleggen van nieuwe. Veerhoek laat weten dat wat hem betreft geen loze kreten geslaakt worden. „Het is ons ernst en dat zullen we ook laten zien". NOORDGOUWE - Bij een aanrij ding zaterdag op de Heereweg in Noordgouwe raakten twee auto's zwaar beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde zaterdag middag omstreeks 12.45 uur toen H. E. de J, uit Zierikzee vanuit een uitrit rechts de weg op wilde draaien in de richting Noordgouwe. Op dat mo ment reed J. W. B. uit Dreischor met zijn bestelwagen over de Heereweg in de richting Kerkwerve. De J. zag de bestelwagen te laat en kon een aanrij ding niet meer voorkomen. Beide auto's raakten zwaar beschadigd aan de voorzijde. Advertentie AMSTERDAM - De vierde Open. Monumentendag heeft zaterdag ruim een half miljoen mensen getrokken die her en der in het land opengestel de monumenten bezochten. Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden Wolkenvelden en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Zwakke tot matige noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/'m vrijdag 14 sept.: Woensdag: Zonneschijn: 50%. Kans op neerslag: 107o Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noord 3 Donderdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10^ Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 3 Vrijdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 11 sept. Zon op 07.07, onder 20.05 Maan op 22.48, onder 15.48 Laatste Kwartier: 11 sept. (22.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied met centrum boven de Britse eilanden, trekt de komende dagen heel lang zaam naar het oosten. Morgen, dins dag, staat boven ons land nog een zwakke noordelijke stroming. Daar mee worden wolkenvelden aange voerd en voornamelijk in het noord oosten valt hier nog een bui uit. De komende nacht wordt het niet kouder dan een graad of 12. Morgenmiddag loopt de temperatuur op tot zo'n 18 graden. De wind is zwak tot matig en waait uit noordelijke richtingen. Na morgen komt ons land geheel onder invloed van het eerder genoemde ho gedrukgebied. De wolkenvelden ma ken dan plaats voor flinke perioden met zon en de middagtemperatuur wordt dan circa 20 graden. Ze waren er al al vroeg bij, de men sen van Kor en Bot en de bemanning van de ZZ8. Rond de klok van achten wendde de Levina Wilhelmina de ste ven voor de inmiddels traditionele zoektocht naar fossiele resten van diersoorten uit lang vervlogen tijden. Aan boord behalve Kortenbout-Van der Sluis onder meer burgemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs, voorzitter van het genootschap. Drie miljoen jaar Rond half vijf in de middag meerde de mosselkotter weer af aan de Nieu we Haven. „We hebben verschillende dingen gevonden, maar dit is toch wel dc meest spectaculaire vondst", aldus Kortenbout-Van der Sluis, het schou derblad van de mastodont tonend. UTRECHT - Als de geplande verho ging van de benzine-accijns van acht cent dit najaar niet doorgaat, komt de financiering van de uitbreiding van het spoorwegennet mogelijk in gevaar. Door de Golfcrisis en de daar mee samenhangende verhoging van de benzineprijs, is het onduidelijk ge worden of de accijns op benzine dit najaar nog een feit wordt. Van deze diersoort heeft men inmid dels al aardig wat resten in de netten weten te krijgen. De mastodont was zoals de naam reeds doet vermoeden, bepaald geen klein dier. Het beest behoorde tot de olifantachtigen en had een schouder hoogte van zo'n 2,5 meter. De mastodont leefde miljoenen ja ren geleden op wat nu de Oosterschel- de is. maar wat heel lang geleden vas te wal was. „Het was nog niet het grootste dier dat toen leefde", verdui delijkt Kortenbout-Van der Sluis. „Er was ook nog een olifant met een schouderhoogte van 5 meter". Sabeltandtijgers Volgens Kortenbout-Van der Sluis moeten er vroeger ook sabeltandtij- gers rond hebben gezworven over wat nu de bodem van de Oosterschelde is. „Maar daar hebben we nog maar heel weinig van terug kunnen vinden", al dus Kortenbout Verder werd tijdens de speurtocht van Kortenbout-Van der Sluis en de zijnen onder meer een stuk hertegewei boven water ge haald. „Het is niet van het edelhert, maar Drs. G. Kortenbout-van der Sluis met cte buit: een stuk schoitderblad van een mastodont. (Foto: Joop van Houdt). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1