CDA'er J. Huizer gekozen tot nieuwe Bruse wethouder L Zuchtend akkoord met forse verhoging van havengelden JA 12bé f> Zierikzeese Commissie financiën: Botsing tussen voetganger en fietser Inbrekers aangehouden in Bruinisse CDA na vier jaar weer vertegenwoordigd in college Geen open dag bij dierenasiel in Zierikzee IN HET mm VAN ft ERIKZEESCH E NIEUWSBODE VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24808 Mestdebat Post Eco-park Hockey De landbouw ziet het mestdebat met grote zorg Sirjansland heeft als enige Kern op Schou- Voor wat betreft de gemeente Duiveland kan Marijke van der Borg'ht; klein van lijf en leden, tegemoet. (Pag. 2). wen-Duiveland geen eigen postvoorziening. het eco-park in Ouwerkerk van start. (Pag. 4). maar groot in woord en daad. (Pag. 9). (Pag 3). WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) Alle begin is moeilijk, maar zonder begin geen einde. Spreekwoord ZIERIKZEE - „Maakt u het niet al te bont?". De leden van de Zierikzeese commissie financiën wilden donder dagavond best aan dit verzoek van B. W. Schot, voorzit ter van de vissersvereniging Helpt Elkander voldoen, maar stonden wat betreft de verhoging' van de havengel den eigenlijk min of meer niet hun rug tegen de muur. Gelet op de wenselijkheid van een uniform tarievenstel sel plus de niet geringe kosten van de haven is een (voor sommigen) forse verhoging van de havengelden onver mijdelijk. Dat een aantal havengebruikers in de toekomst behoorlijk in de buidel zal moeten tasten voor het gebruik van de haven bleek donderdagavond toen vanaf de publieke tribune ta riefsverhogingen variërende van twintig tot tweehonderdvijftig pro cent werden genoemd. Dat aan een verhoging van de ha vengelden na acht jaar niet te ontko men valt, daarover waren de aanwezi gen (watersporters, vissers en ondernemers) het met de commissie eens eens, maar dergelijke excessieve verhogingen als door een speciaal in het leven geroepen werkgroep voor gesteld, dat was hen toch te gortig. Uniform tarievenstelsel Dat er aan een voor sommige ge bruikers fikse tariefsverhoging niet te ontkomen is, verdedigde wethou der L. J. van Gastel (financiën) door erop te wijzen dat juist de gebruikers die jarenlang slechts een luttel be drag hebben betaald nu geconfron teerd worden met de grootste stij ging. Volgens de wethouder werd het tarievenstelsel tot nu toe gekenmerkt door een ongeregelde samenhang van betalingen. Om tot een meer uniform en daardoor rechtvaardiger tarie venstelsel te komen moeten sommige gebfuikers aanzienlijk meer gaan be talen, terwijl zij die de afgelopen ja ren behoorlijk wat havengelden heb ben betaald er nu relatief het guns tigst van af komen. Milieu-eisen Er is echter nog een andere reden waarom het Zierikzeese college de havengelden onder de loep heeft ge nomen. Gezien de aanzienlijke in vesteringen ten gevolge van de aange scherpte milieueisen dreigt de gemeente in toenemende mate geld te moeten pompen in de haven, terwijl ook de derde parttime havenmeester betaald moet worden. Het dekkings percentage is dan ook van 89% terug gelopen tot 62%. Verwacht wordt dat de haven ook de komende jaren de ge meente nog aardig wat geld zal kos ten. Geld dat voor een deel door de gebruikers van de haven moet wor den opgebracht., Hard Dat dit bij sommige gebruikers hard aan -zal komen vermeldde voor zitter H. Botterweg van de water sportvereniging Zierikzee. Nu zijn vereniging sinds april dit jaar btw- plichtig is zal een tariefsverhoging van 20% er flink inhakken. Voorzit ter B. W. Schot van Helpt Elkander" vond dat de gemeente het met een verhoging van honderddertig procent wel wat te bont maakt, gelet ook op het voorzieningenniveau in de haven. Met een nog forsere tariefsverho ging (tweehonderd vijf tig procent) kwam ondernemer Bouwman op de proppen. Met drie sleepboten en een tankponton in de haven zal hij een be hoorlijk bedrag moeten betalen om dat er per m2 haven moet worden be taald. De commissieleden bleken onder de indruk te zijn van deze forse tariefsverhogingen, al vonden zij unaniem dat bijstellen van de haven tarieven noodzakelijk is gezien de aanzienlijke kosten die door de ge meente ten behoeve van de haven worden gedaan. Geleidelijk Aanvankelijk werd er dan ook ge pleit voor het verzachten van al te ex cessieve verhogingen (meer dan hon derd procent)door deze geleidelijk door te voeren. Volgens havenmeester en lid van de werkgroep R. Visscher betekent die stapsgewijze doorvoe ring van de tariefsverhogingen echter dat er minder inkomsten zijn. Wet houder Van Gastel haakte daarop in door te stellen dat door deze handel wijze de huidige scheve situatie nog voort zou duren, PvdA-commissielid D. van der Wekken zette zijn vraagte kens achter de practische uitvoer baarheid van deze gefaseerde tariefs verhoging. Akkoord Omdat er zo gauw geen betere oplossing binnen handbereik lag ging mevrouw M. A., BijdeVaahy Rozend'aal, die als eersie**voor een stapsgewijze verhoging nad gepleit toch akkoord terwijl ook Van der Wekken (PvdA), de liberaal J. J. Ge- leijnse en W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF/GPV) zich achter de opzet van dé werkgroep (een inhaalopera tie volgens Van Gastel) schaarden. Havenmeester Visscher probeerde de pijn nog wat te verzachten door erop te wijzen dat eerder in het verleden ook sprake is geweest van een forse verhoging toen de tarieven niet lan ger op grond van de tonnage maar op grond van het aantal m2 werden vast gesteld. Eenvoudiger was het voor de com- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ..Een inhaal manoeuvrezo noemde wethouder L. J. van Gastel de voorge stelde aanzienlijke verhogingen van de havengelden. "■missie om een advies te geven-over een structurele subsidie voor de wijkbus 60 Toen twee jaar geleden met dit experiment werd begonnen kende de gemeente het wijk buscomi té een startsubsidie toe. Nu gebleken is dat deze voorziening in de behoef te voorziet willen b en w jaarlijks een subside van zeven mille verle- Een idee dat door alle commissiele den met instemming werd begroet al hadVan der Wekken nog een klein probleempje. De sociaaldemocraat had zich in het ambtelijk advies wat gestoord aan financieel/economische termen als dekkingspercentage etc. De aard van deze voorziening voor ouderen maakte een dergelijke ter minologie volgens Van der Wekken niet zinvol. Van Gastel was dat niet met hem eens. Bij de afhandeling van de finan ciële zaak horen dergelijke termen wel degelijk in het advies te worden vermeld. Waar de commissie ener zijds heel snel was met het toekennen van zeven mille bleek ze op een ander punt zuinig aan te willen doen. De vergelijkende budgetanalyse van VB Accountants, die de gemeente jaar lijks achthonderd gulden kon wat de commissie betreft best worden afge schaft. Verwachting tot zaterdagavond: Een enkele bui Half tot z\yaar bewolkt en een en kele bui. Minimumtemperatuur om streeks 10 graden, middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Noordwes ten wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig of hard, 6 a 7. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 11 sept. Zondag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Wind: noordwest 4 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 18 graden Wind: noordwest 3 Dinsdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 9 graden Middagtemp.: 20 graden Wind: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 sept. Zon op 07.02, onder 20.12 Maan op 20.56, onder 11.37 9 sept. Zon op 07.04, onder 20.09 Maan op 21.22, onder 13.06 10 sept. Zon op 07.05, onder 20.07 Maan op 21.57, onder 14.31 Laatste Kwartier: 11 sept. (22.53) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - De depressie die van daag voor veel wind en buien zorgt trekt over het noordoosten van ons land naar Duitsland weg. Morgen ligt ons land echter nog steeds binnen de invloedssfeer van dit lagedrukge bied. Met een matige en langs de kust een krachtige of harde noordoosten wind wordt onstabiele lucht aange voerd en valt er een enkele bui. Zon dag blijft het overwegend droog maar drijven er nog steeds wolkenvelden vanaf de Noordzee over onze omge ving. Pas na het weekeinde gaat de bewolking breken en krijgen we ge leidelijk meer zon. ZIERIKZEE - De veertienjarige R. Z. uit Schiedam liep gisteren bij een aanrijding verschillende kneuzingen op. Z. rende de rijbaan van Kerkhof Nz op en zag daarbij fietser E. K. uit Zie rikzee over het hoofd. Door de bot sing tussen voetganger en fietser kwam de fietser ten val. De fiets liep flinke schade op en ook K. zelf kwam er letterlijk niet zonder kleerscheu ren vanaf. BRUINïSSE - Op verdenking van diefstal uit auto's zijn gisteren in Bruinisse drie mannen uit Den Haag opgepakt. Het gaat om H. J. i/d H (23), S. F. (33) en M. H. (20). Bij de politie kwam gisteren, don derdag. omstreeks 01.00 uur een mel ding binnen dat er op een parkeerter rein langs de Hageweg in Bruinisse auto's opengebroken zouden worden. Toen de politie kort daarop ter plaat se arriveerde bleek dat vier auto's opengebroken waren. De ruiten wa ren met tegels ingegooid of ingesla gen. Uit twee auto's was de radio weg genomen. Bij de andere twee auto's was het niet gelukt de radio's weg t nemen. Uit het ingestelde onderzoek en uit getuigenverklaringen bleek dat de daders vermoedelijk in een huisje in de buurt van Bruinisse verbleven. Omstreeks 11.00 werden vijf man aangehouden. Uit het onderzoek bleek dat twee van hen niets met de zaak te maken hadden. Zij werden in de loop van de middag weer vrijgela ten. Do drie verdachten zijn in verze kerde bewaring gesteld. De twee ge stolen autoradio's zijn in het huisje teruggevonden. BRUINISSE - Met algemene stemmen is CDA-fractievoorzitter J. Huizer tijdens de gemeenteraadsvergadering gisteren, donderdag, in het gemeentehuis van Bruinisse gekozen tot wethouder. Huizer volgt daarmee de onlangs door een verkeersongeval om het leven gekomen wethouder A. J. Bal op. „In mei waren we hier nog blij mee ge weest, maar nu overheerst de droevige gedachte", aldus de nieuwe CDA- fractievoorzitter J. S. Wiebrens in een kort dankwoord. Hij stelde dat het CDA zijn beste beentje voor zal zetten om samen met de andere politieke partijen een beleid uit te stippelen dat de toets der kritiek kan doorstaan. „En dat ten goede komt aan de ge meenschap van Bruinisse". Algemeen Belang woordvoerster M. C. Maaskant-Okkerse: ..Er kan toeer een college met ervaren bestuurders opereren Voordat het voorstel om Huizer te benoemen tot wethouder in stem ming werd gebracht werden door de verschillende raadsfracties verkla ringen afgelegd. Allereerst vroeg C. van den Berge namens Lijst van de Velde het woord. ,,Wij als Lijst van de Velde hebben een reeks van jaren een wethouder geleverd en nu wij door omstandigheden het op dit moment niet kunnen zijn wij onze kiezers een verklaring schuldig", aldus Van den Berge. Zetelverlies Hij bracht in de eerste plaats het ze telverlies tijdens de in mei gehouden gemeenteraadsverkiezingen in herin nering. Daarnaast hebben wij door u allen bekende omstandigheden een bekwaam bestuurder verloren, wat een grote slag betekent voor onze par tij", aldus Van den Berge. Hij legde vervolgens uit dat Lijst van de Velde na ampel beraad heeft besloten geen nieuwe wethouder te leveren. Dit vanwege de geringe be stuurlijke ervaring van de voor Lijst van de Velde zittende raadsleden. ,,Wij moesten wel even slikken al vorens wij tot het besluit kwamen te vragen of het CDA bereid was een wethouder te leveren. Uitspraken als 'Lijst van de Velde loopt aan de lei band van Algemeen Belang' tijdens de laatste coalitiebesprekingen de den ons wel onrecht vinden wij. Te vens hebben wij ons de laatste maan den verbaasd over de felle oppositie- voering. Tbch leek het ons bestuur lijk de beste oplossing om onderhan delingen te beginnen met het CDA ter invulling van dc opengevallen plaats", aldus Van den Berge. Respecteren Algemeen Belang-woordvoerster M. C. Maaskant-Okkerse stelde in een stemverklaring respect te hebben voor het besluit van de fractie Lijst van de Velde. ..Binnen de ontstane si tuatie kon de huidige coalitie derhal ve alleen verder gaan, indien Alge meen Belang een tweede wethouder zou leveren, daarbij rekening hou dend met de onvoorwaardelijke steun van Lijst van de Velde". Zij tekende daar meteen bij aan dat een dergelijke handelswijze mo gelijk zou zijn, maar niet aantrekke lijk. ,,Dc indruk zou kunnen ont staan dat Algemeen Belang alleen op partijbelang uit is", aldus mevrouw Maaskant. Zij stelde dat dat in zou druisen te gen de principes van Algemeen Be lang. ..En ook nu zijn wij binnen onze partij unaniem van mening dat voor alles hot dorpsbelang ofwel het alge meen belang moet blijven prevaleren boven ons partijbelang". Mevrouw Maaskant sprak tot slot haar vertrou wen uit in de nieuwe coalitie. ,,Er kan weer een college met ervaren be stuurders opereren, hetgeen enkel ten voordele van de Bruse gemeen schap kan dienen". Ook de SGP/ RPF-fractie sprak bij monde van G. E. Houtekamer haar vertrouwen in de nieuwe wethouder uit. Vertrouwen Burgemeester A. Vogelaar stelde in een korte toespraak dat in de ogen van het college een sfeer van vertrou wen een basisvoorwaarde is waarin gewerkt kan worden. Tbt Huizer: ,,U zult er iets voor in moeten leveren maar daar staat tegenover dat u iets kunt doen voor de Bruse gemeen schap". De nieuw benoemde wethouder heeft in zijn portefeuille: gemeente werken (inclusief havenbeheer) socia le zaken en maatschappelijk werk, volkshuisvesting en milieuzaken. Voor het overige is de taakverdeling binnen het college hetzelfde gebleven met dien verstande dat burgemeester Vogelaar ruimtelijke ordening erbij heeft gekregen. ZIERIKZEE - In tegenstelling tot eerdere berichten zal het dierenasyl Schouwen-Duiveland aan de Zand weg te Zierikzee 15 september niet deelnemen aan de landelijke open dag van de asiels. Het hoofdkantoor van de dierenbe scherming heeft deze week een be richt voor media uit laten gaan. waarbij ook Zierikzee werd ge noemd. Een woordvoerder van het asiel laat echter weten, dat afgezien is van een open dag, omdat dit vorig jaar al gebeurd is bij het vijfjarig ju bileum. Tfevens levert een open dag organisatorische problemen op. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al hel nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis mei de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Teletoon Wi| willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. ;irrtik7ttMHtn Mil UWSRODl U Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1