JIKKEMIEN Gouden huwelijk in Zierikzee Speurtocht naar bommen Noordwelle Gremlins 2 draait in Concertzaal Zierikzee 4 ZIERIKZEE - ,,Met zo'n vrouw als ik heb kun je van alles". Dat zegt W. van der Hulle (75 jaar) uit Zierikzee. Hij vierde deze week samen met zijn echtgenote C. P. van der Hulle-van der Schelde (74 jaarhet vijftigjarig huwelijk. Velen in Zierikzee kennen het echtpaar Van der Hulle als de mensen van het Duyvelandts Koffie- huys. ,.Ik heb van alles gedaan hoor", aldus Van der Hulle. ,,Maar het Duyvelandts Koffiehuys vond ik het leukst". Hij begon ooit als koeiewachter. Daarna was hij onder meer werkzaam in een kunstmestfabriek en als verzekeringsadviseur. Voof een grote oliemaatschappij heeft hij een tijdje als chauffeur gewerkt. ..Toen ben ik op gegeven moment naar Den Haag gegaan en daar heb ik een oliehandel overgenomen. Daar zat toen goede handel in", aldus Van der Hulle. Hij voert er meteen aan toe dat het eigenlijk niet helemaal zijn stiel was. ..Daarom heb ik 1954 het Duyvelandts Koffiehuys overgenomen". Een goede keus, zo bleek want het echtpaar Van der Hulle dreef het koffiehuis 22 jaar lang. Van der Hulle is nu al een tijdje in ruste'. „Maar als je wat voor me weet begin ik zo weer hoor". Het huwelijksjubileum iverd in familiekring gevierd. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE Basisonderwijs De gemeente Zierikzee heeft in sa menwerking met de zes plaatselijke basisscholen, de Beatrixschool en het Regionaal Pedagogisch Centrum Zee land, een herdruk uitgegeven van de voorlichtingsbrochure over het basis onderwijs in Zierikzee. De brochure wordt onder meer via het informatie pakket voor nieuwe inwoners, ver spreid. Fietsenstalling Burgemeester en wethouders van Zierikzee hebben besloten een proef te nemen door twee parkeervakken op het Havenplein in te richten als fietsenstalling. In deze nieuw in te richten stalling is plaats voor 32 fiet sen. De stalling, die naar verwach ting half oktober klaar is, is gesitu eerd in de zuidwest-hoek van het Havenplein, bij de Appelmarkt. Scheepstimmerdijk Een aantal bewoners van de Scheepstimmerdijk heeft een klacht ingediend over de te hoge snelheid van het verkeer in deze straat. De dienst gemeentewerken en de rijks politie hebben verschillende móge lijkheden bekeken om deze overlast te beperken. Het college van Zierik zee stemt in principe in ipet het aan brengen van plaatselijke wisselende rijbaanversmallingen cq asversprin- gingen. Belanghebbenden kunnen van gedachten wisselen over dit plan tijdens een openbare zitting in de trouwzaal van het stadhuis. De bij eenkomst is>maandag 10 september en begint om 19.30 uur. NCOV De ledenvergadering van do Zeeuw se afdeling van het Nederlands Chris telijk Ondernemers Verbond heeft een nieuw bestuur gekozen. Voorzit ter is M. Sinke uit Middelburg, vice- voorzitter is M. Dekker uit Vlissin- gen en verder bestaat het bestuur uit de leden J. Dees uit Zaamslag, J. A. Francke uit Oostkapelle en M. C. de Schipper uit Krabbendijke. NCOV- functionaris A. A. Seis is als secreta ris aan het bestuur toegevoegd. Sinke gaf in zijn toespraak aan, dat er ko mend najaar veel werk verzet moet gaan worden ten behoeve van de on dernemers in het midden- en kleinbe drijf. Verder kondigde Sinke aan, dat de Zeeuwse leden vanaf november dit jaar hun eigen blad krijgen met het accent op regionaal nieuws. Lichtboei In het gebouw van hot Leger des Heils in Zierikzee, de Lichtboei, is er zondag 9 september een bijeenkomst met de korpscadettengroep. die on langs naar Portugal is geweest. Mede werking wordt verleend door het ei gen zangkorps, de muziekgroep en de tamboerijngroep. Collecte In de week van 10 tot en met 15 sep tember gaan de collectanten weer op pad voor PIT. Dit Protestants Inter kerkelijk Thuisfront zet zich in voor het welzijn van dienstplichtige mili tairen. ZIERIKZEE/DREISCHOR/ OUYVERKERK Meer bewegen Dinsdag 18 september starten in Zierikzee. Dreischor en Ouwerkerk de groepen Meer Bewegen voor Oude ren onder leiding van Anke Deurloo. In Zierikzee komen twee groepen bij een in het gebouw van de Kruisver eniging aan het Jannewekken (tussen 14.30-15.15 uur en 15.30-16.15 uur). In Dreischor komt een groep bijeen in de gymnastiekzaal aan de Nieuwe Schoolstraat tussen 09.00-09.45 uur. In Ouwerkerk tenslotte is er een bij eenkomst in het dorpshuis tussen 10.15-11.00 uur. Wie belangstelling heeft voor een van de bijeenkomsten kan bellen met Anke Deurloo, 01110- 16267. SCHARENDIJKE Forumavond De afdeling Middenschouwen van de PvdA houdt dinsdag 9 oktober een forumavond met als thema' 'Recrea tie, een lust of een last?'. In het forum hebben zitting de Recron, de Zeeuwse Milieu Federatie en een lid van de provinciale staten. De bijeenkomst is in de Putmeet en begint om 20.00 uur. BURGH Perenverkoop Traditiegetrouw is er zaterdag 15 september weer de perenverkoop in Burgh. Volgens gebruik verkoopt de 'veilingmeester' de peren per boom. De verkoop begint om 09.30 uur. ZONNEMAIRE Lumineus idee? Zaterdag 8 september wordt bij Paauwe in Zonnemaire de zogenaam de Paauwe design-trofee 1990 uitge reikt. Het bedrijf heeft eertijds een wedstrijd uitgeschreven om 'slapen de' talenten wakker te schudden. Op dracht was het ontwerpen van een functionele, goed ogende TV-kast, waarbij het probleem van de diepte verspringing van het TV-gcdeelte naar het kastgedeelte verantwoord opgelost moest worden. Alle deelne mers aan de wedstrijd zijn uitgeno digd. Paauwe is voornemens het win nende ontwerp daadwerkelijk uit te voeren. BRUINISSE NCVB De Nederlandse Christenvrouwen Bond afdeling Bruinisse komt op donderdag 20 september weer bijeen in het NH-verenigingsgebouw, aan vang 19.45 uur. Op de agenda onder andere een lezing door J. van Leer dam die als thema heeft: Geloofsver nieuwing. Voor dinsdag 11 september staat een fietsmiddag op het pro gramma. Vertrek om 13.30 uur vanaf het jeugdgebouw. GOES Staatssecretaris Staatssecretaris H. J. Simons van Vervolg van pagina 1 premiewoningen voor Noordwelle kwijt zou raken hetgeen gevolg zou kunnen hebben voor de leefbaarheid van deze kleine kern, herzag de Ex plosieven Opruimingsdienst zijn standpunt. Westerschouwen steeg ,,met stip" op de kandidatenlijst" van de EOD. Een handelwijze die door Van Meerten ten zeerste wordt gewaardeerd. Inmiddels zijn de explosievenex- perts van de EOD hun onderzoek be gonnen met het horen van getuigen. Met name een vroegere boerenknecht die na de Tweede Wereldoorlog mee hielp bij het dichten van de bomkra- ters en -kuilen in en bij Noordwelle bleek een dankbare bron van infor matie. Uit zijn relaas kwam naar vo ren dat er na de oorlog zowel grote bomkraters als kleine gaten, veroor zaakt door blindgangers waren. Vermoeden Op grond van die getuigenverkla ringen vermoeden Offringa en Bon- vanie dat erbij het sportveld wellicht enkele vliegtuigbommen liggen. An derhalve dag nauwgezet speuren met een bomlocator heeft echter nog niets explosiefs aan het licht gebracht. Met hun apparaat waarmee niet alleen de aanwezigheid van gevaarlijk oor logstuig kan worden opgespoord maar ook kan worden afgelezen hoe diep de bom ligt, hebben ze een groot deel van het terrein bij het sportveld uitgekamd. Zonder dat daarvoor ex tra veiligheidsmaatregelen moesten worden getroffen. Op dit moment is daar volgens Van Meerten ook geen enkele aanleiding toe. Die maatrege len zijn pas nodig wanneer blijkt dat er inderdaad gevaarlijk oorlogsmate riaal verborgen ligt. Van Meerten: „Om beide medewer kers van de EOD niet bij hun spcur- werkzaamheden te storen wordt het sportveld nu niet gebruikt." Mochten Offringa en Bonvanie bij hun speur- pogingen echter op niet-geëxplodeer- de vliegtuigbommen stuiten dan zul- volksgezondheid brengt morgen, vrijdag 7 september, een bezoek aan Zeeland In de ochtend voert hij een gesprek met volksgczondheidsgede- puteerdc W. Don en diverse afgevaar digden uit de Zeeuwse gezondheids zorg. 's Middag is Simons te gast bij de gemeente Goes, waar hij aan het einde van de middag een peiseonfe- rentie zal houden. Fellowship De Women's Aglow Fellowship komt woensdag 12 september voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeen in hotel Terminus. Vanaf 09.45 uur spreekt Truus den Hartigh uit Am sterdam Ze is verbonden aan de Ver eniging tot Heil des Volks en wei'kt onder prostituees en drugsverslaaf den. Kinderoppas is geregeld. Afscheid Het bestuur van het Grond- Pacht en Taxatiebureau van de ZLM en de CB'LB West-Nederland, neemt vrij dag 14 september afscheid van ing J. Vroegop, die na een dienstverband van 26 jaar zijn werkzaamheden gaat beëindigen. Vroegop was medewer ker/taxateur van Gropatax. De recep tie is in de Nobelaer te Etten-Leur. VLISSINGEN Vertrek Drs C. Hartog, plaatsvervangend voorzitter van de directie van de bv Koninklijke Maatschappij de Schel de, heeft per 1 september zijn functie neergelegd wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd. Hartog was se dert 1975 directeur financiële en eco nomische zaken van de Schelde. AARDENBURG Hogeschool De Volkshogeschool in Aardenburg houdt vanaf 28 september om 19.30 uur tot 30 september 16.00 uur een cursus met als titel Je levensloop op de planken. De cursus is bedoeld voor vrouwen, die in hun leven zoeken naar een diepere betekenis. Gewerkt wordt vanuit de basisprincipes van Psychosynthese. Voor. informatie kan gebeld worden met 01177-1259. Advertentie len er afhankelijk van de zwaarte van de bom en de diepte waarop deze zich bevindt de nodige veiligheidsmaatre gelen worden getroffen alvorens deze op te graven en te demonteren. Welke maatregelen wenselijk zijn wordt door de gemeente Westerschouwen in nauw overleg met EOD en ministerie van financiën bepaald. Mocht zich een zware jongen onder het aardoppervlak bevinden (een vijfhonderd of duizendponder) dan achten Offringa en Bonvanie het niet uitgesloten dat de bevolking van Noordwelle voor korte tijd moet wor den geëvacueerd. Mocht dat omwille van de veiligheid gewenst zijn dan kan daarvoor het gemeentelijk ram penplan uit de kast worden gehaald. In dit plan wordt immers ook aan dacht besteed aan evacuatie. Kostbaar Zowel Van Meerten als Offringa en Bonvanie hopen dat het zover niet zal komen. „Voor het dorp hier hopen we dat we niets vinden" zo zeggen beide EOD-ers tussen hun werkzaamheden door. Ook Van Meerten hoopt dat het onderzoek dat naar verwacht van daag (donderdag) wordt afgesloten niets explosiefs aan het licht zal bren gen. Afgezien van alle ongemakken die het demonteren van een of enkele bommen de Noordwellenaren bezorgt kijkt Van Meerten ook wat bezorgd naar de kosten die zo'n operatic met zich meebrengt. Weliswaar heeft de gemeente bij 's lands schatbewaarder aangeklopt voor een vergoeding (het ministerie van financiën vergoedt negentig pro cent van alle kosten) maar de ge meente zal dit bedrag, dat mogelijk in tonnen zal lopen hoe aan ook moe ten voorfinancieren. Van Meerten: ..Mocht er wat liggen dan is het door de weke ondergrond zeer wel moge lijk dat het projectiel op aanzienlijke diepte ligt. Bij verwijdering zijn in zo'n geval bronbemaling en het aan brengen van damwanden noodzake lijk en ook het treffen van extra vei ligheidsmaatregelen zal geld kosten" aldus de directeur gemeentewerken Vrijdag- 7 september Nederland J 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Interpolis, verslag van het Interpolis schaaktoernooi in Tilburg. IX.00 uur Heiligdomsvaart 1990, ver slag van de ommegang die op zondag 26 augustus jl. gehouden werd in de straten van Maastricht. 18.25 uur Lekker weg, vandaag in lx'eu warden. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Blue revolution, 8-delige se rie over de betrekkingen tussen de mens en de zee. Af 1. 5. 20.20 uur Boggle, spelprogramma. 20.50 uur Curieus, Carl Huybrechts ontvangt twee bekende Nederlan ders. 21.35 uur Inspecteur Morse, Engelse misdaadserie. Afl.: Vijand voor het leven (2). 22.25 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Lekker weg. Vandaag: Lek ker weg in hot dal van de Overijs selse Vecht. Herh. 23.35 uur De obsessie (The black mar ble), Amerikaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Dieren van de Middelland se Zee, natuurdocumentaire. 16.26 uur Diamond Award Festival 1989, muziekprogramma. 17.14 uur IJsland, natuurfilm. 17.34 uur De teenage hero turtles, te kenfilmserie. 17.58 uur T. en T., Amerikaanse serie. 18.21 uur Heathcliff Co, tekenfilm serie. 19.58 uur Tik tak, kleuterserie. 19.03 uur Familie Oudenrijn, serie. 19.28 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Op goed geluk, spelpro gramma. 21.15 uur 'Allo 'allo, Engelse comedy serie. Afl. 10. 21.45 uur 25 jaar STER, documentaire over 25 jaar STER-reclame op de Ne derlandse televisie. 22.00 uur Hemingway, 4-delige mini serie uit 1987. Deel 1. 23.50 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.00 uur Mavera, korte documenta tie over Turkse kunst en cultuur. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het klokhuis. 19.10 uur Romeo en Julia op de brom mer, reportage over het maken van een brommerballet in Nijmegen. 19.40 uur Vogels kijken, natuurdocu mentaire. 19.54 uur Uitzending van de Partij van de Arbeid. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Man and music, deel 1: Monteverdi in Mantua, tweedelige documentaire over de componist Monteverdi, zijn politieke en zijn mu zikale rol aan het hof van Mantua. 21.17 uur Florentijnse spelen uit 1589, serie voorstellingen aan het hof van de Medici in 1589. Deel 4. 21.33 uur Studio sport, met atletiek: IAAF Grand Prix finale te Athene. 22.00 uur NOS-Laat, achtergrondin formatie. 22.45 uur Studio sport, met atletiek: IAAF Grand Prix finale te Athene 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 12.00 uur Koningsfeesten 60/40, pu blieke verjaardagshappening voor het Koninklijk Paleis te Brussel n.a.v. de 60e verjaardag van Zijne Majesteit Koning Boudewijn. 17.30 uur Het Capitool, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 100. 18.05 uur Postbus x, jeugdserie. 18.35 uur Oproep der kabouters Spaans/Nederlandse tekenfilmserie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Elvis, 13-delige Amerikaan se serie over het vroege leven van El- vis Presley. Afl. 1. 20.25 uur Schieten om te doden, tv- film. 22.10 uur Huizen kijken, reeks over bouwen, verbouwen en wonen. 22.25 uur Kunstzaken. Aansl. Paardenkoersen. 22.30 uur Vandaag. 22.50 uur Tijd is geld, programma over mensen en geld. 23.00 uur Vrijdagnachtfilm: Nacht werk, Amerikaanse speelfilm. 00.45 uur Coda, Café Het Puttertje, van Ida Gerhardt. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant 18.35 uur Mooi en meedogenloos, afl. 5. 19.00 uur Programma van de Libera le Radio- en Televisie-Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Koningsfeesten 60/40, Bou dewijn, koning en politicus. Voorma lige nationale pólitici gaan de kon- klijke invloed na op de grote dossiers tijdens Boudewijns regering. 21.00 uur Ten huize van Frans Groot- jans, terugblik op de loopbaan van een prominente Vlaming. 21.40 uur Uitgelezen: De nachtwacht in het donker, Paul de Grauwe, au teur van De Nachtwacht in het don ker in gesprek met de critici Jozef De- leu en Mare Reynebeau. ZIERIKZEE - In de Concertzaal te Zierikzee draait zaterdag 8 en zondag 9 september de film Gremlins 2, Synopsis. De film begint beide avonden om 20.00 uur en is geschikt voor liefhebbers van alle leeftijden. Daniel Clamp (John Glover) is pro jectontwikkelaar in New York. Hij is steenrijk en heeft grote bouwplan nen. Vanuit zijn hypermoderne Clamp Centre met sprekende liften en automatische draaideuren, heeft hij zich voorgenomen heel Chinatown plat te gooien om daar een kantoor complex neer te zetten. Hij heeft ie dereen al uitgekocht. Behalve mr Wang, die een winkel tje met oude Chinese spullen heeft. Hij heeft ook een Gizmo. Als Wang overlijdt heeft Clamp vrij spel en Gizmo slaat op de vlucht. Hij wordt echter door wetenschappers gevan gen. Dan ontstaat er een strijd om Gizmo vrij te krijgen met de inspan ning van Billy Peltzer (Zach Galli- gan), een werknemer van Clamp. Als Gizmo echter per ongeluk met water in aanraking komt, komen de boze Gremlins op de proppen. HILVERSUM - Voorzitter J. van der Reijden (63) van de NOS stapt over naar Veronica. Een woordvoer der van deze omroep bevestigde dat Van der Reijden zo spoedig mogelijk het voorzitterschap op zich zal ne- Ze stond prachtig en sneed gladjes, maar toen hij een dag of drie bezig was voelde zijn lichaam als gerad braakt en moest hij braken 's Ochtends ging Jikkemien met de zeekei (sikkel) onder haar arm naar het land Ze sneed breder stroken af dan Simon gedaan had. al werd haar rug stijf en brandden de blaren in haar handen. De volgende dag en de hele week daarna ging ze in zijn plaats en sneed de haver en een gedeelte van de rogge af tot de laatste halm. Krijn Wisse kwam een paar keer kijken en verwonderde zich over de kracht van de zwijgende vrouw. De meeste boeren haalden hun hele oest droog binnen en betaalden een extraatje aan het volk. Met Annetje- liesje (eerste donderdag in mei en ok tober nis de meiden en knechts zich opnieuw verhuren) gingen de knechts naar de markt. Ze liepen aan lange rijen met de meiden door de straten van de stad, dronken een brnnde- wijntje en tract.ccrden op boerenjon gens en zoete likeur. Ze zongen en dansten en ontspanden zich na de zware weken op het hete land. De ar beidersvrouwen drentelden tussen het stadse volk en deden hun inko pen. die zij in de grote oorkorf aan hun arm borgen. Jikkemien reed mee op de verenwa gen van het Olmenhof. Ze zat op de achterbank met Leune Schietekatte en de kinders. Bel, bel, zei Leune steeds, wat reutele (praten) die guus toch, ik oore d'r glad ketievig van. Er zat meer volk op de wagen. Jan- ne had haar plaats naast de boer. Op de tweede bank zaten de vrouw van de timmerman en haar dochter, die heel wat met de boerinne te bedisse len hadden en deden of Jikkemien en Leune er niet waren. De zware boter- korf was naar de achterbank ge werkt, die hield Leune op haar schoot. Af en toe verzette ze haar be nen. Liet mien 'm noe is vast-ouwe, zei Jikkemien halverwegen, dat is gin vrachte voor een oud mens. Maar dat was niet naar Leune's zin. Een oud mens, keef ze dadelijk, wat dienk je toch, ik bin nog glad nie boven de jacren, zukke snaakjes ad ik best kunnen ebbe. Ze pakte Arend, die zich benauwd terugtrok, bij z'n schouder. De zon scheen pal op de huif. Krijn Wisse liet zijn vrouw de leinde (leid sel) vasthouden en koppelde de zij kant van de wagen wat op. Leune knipperde met haar kleine oogjes, duwde Jikkemien aan en schoof dan voorzichtig de doek weg die over de boter lag. Ze drukte haar duim in een pond en likte die smakelijk af. Beuter bouwe en opmaeke. dat kan ze, die groöse kedeê daer, lekkere Door DIGNATE ROBBERTZ 6 beuter, buurvrouwe. Jikkemien schaamde zich. Janne zou wel denken dat zij ook geproefd had. Vooraan in de stad moesten de tim- mermansbezinne en haar dochter uit stappen. Jikkemien duwde de kin ders naar voren. Gaen julder d'r ook mer uut, dan loope we een eindje vor de stieve-beênen Leune gichelde begrijpend. Voor Jikkemien van de wagen ging stak ze haar duim, waar een dikke dot boter op zat, in de hoogte en knikte vrien delijk. Het najaar kwam onverwacht met veel wind en regenbuien. Het land was al doorweekt voor de suiker peeën gerooid werden. Simen had twee paar kousen aan en nog waren zijn voeten iedere avond doornat. Rillerig kroop hij bij het vuur, dat Jikkemien opstookte zoveel ze kon. Als de boer op het land kwam liet hij Simen naar de stad rijden met een voer peeën, dan was hij een halve dag onderweg. Maar Jannis reed liever zelf. hij vond het kruipen door de kleiderige klei geen werk voor een paardenknecht en Simen vroeg nooit iets. die zweeg en werkte. Vroeger ja ren had hij alleen de peeën gereden, de voeren zelf geladen, hoog opgesta peld zoals geen het hem kon verbete ren. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4