'In elke pop die ik maak gaat een stukje van mijn ziel mee' ^>cSI ft Explosieven Opruimingsdienst doet onderzoek in Noordwelle JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inbraak in Zierikzee Eenzijdig ongeval In deze fase geen enkele reden tot ongerustheid VAN FRAASSEN REISBURO Alie Mol maakt al dertien jaar porseleinen poppen WA> U6f P Bltr OED THUIS IN HET NIEUWS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND NIEUWSBODE Jarig Bezoek Huwelijk Clubkampioen Con Amore in Noordgouwe vieri binnenkort De Kiwani's Schouwen-Duiveland hebben Het echtpaar Van der Hulle in Zierikzee is al Kersverse clubkampioenen van LTC Zierik2ee haar tachtigste verjaardag. (Pag. 3). Roemeense kinderen ontvangen. (Pag. 3). vijftig jaar bij elkaar. (Pag. 4). bekend geworden. (Pag. 7). DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24807 WAARIN OPGENOMEN {1797 - 1889) De boog kan niet altijd gespannen zijn. Spreekwoord ZIERIKZEE - Dinsdag werd inge broken in de woning van V. D. V. uit Zierikzee. De dieven verschaften zich toegang tot de woning door de ach terdeur te forceren. Er werd niets ge stolen. Op het tijdstip van de inbraak wa ren de bewoners van het huis niet thuis. De politie vermoedt dat de in brekers vruchteloos op zoek zijn ge weest naar geld. BROUWERSHAVEN - Bij een een zijdig ongeval bij Brouwershaven raakte dinsdag de auto van G. D. uit Zonnemaire total loss. D. raakte niet gewond. D. reed met haar auto over de Gaan- dersweg bij Brouwershaven, een weg die recentelijk van een nieuwe grind- laag is voorzien. Door onbekende oorzaak raakte zij in een slip en de auto belandde naast de weg. Advertentie NOORDWELLE - „Ze hebben de bom gevonden". Met een van opwinding overslaand stemmetje deelt een jeugdige Noordwellenaar dit aan zijn kameraadje mede om er ver volgens als een speer vandoor te gaan. Deze voor het ventje zo belangrijke boodschap blijkt allesbehalve correct, want na ruim anderhalve dag speuren op en rond het sport terrein in Noordwelle hebben G. Offringa en H. M. Bonvanie van de Explosieven Opruimingsdienst nog niets van hun „gading" ontdekt. Holland International Op donderdagavond, de gezellige koopavond in Zierikzee zijn wij vanaf heden geopend. Op de maandagmorgen nemen we dan vrij. Catoo en Nadja. Dam 1 - Zierikzee Tel. 01110-17300 voor TICKETS en VAKANTIEREIZEN Woensdagmiddag rond één uur. Noordwelle ligt er rustig bij en koestert zich in de laatste stralen van een zomers zonnetje. Niets wijst erop dat de dorpelingen gespannen en angstig het speurwerk van de twee explosievenexperts G. Offringa en H. M. Bonvanie volgen. Geen wegver sperringen, geen politiemensen die al te nieuwsgierige dorpelingen op een afstandje houden. Niets van dat al les; alles gaat gewoon z.'n gangetje zo als altijd. Er is in deze fase, waarin bepaald moet worden of er blindgangers lig gen en zo ja op welke diepte en van welke grootte, dan ,ook geen enkele reden tot ongerustheid volgens direc teur gemeentewerken W. van Meerten en de twee EOD-ers. Er moet immers eerst nog worden aangetoond of er daadwerkelijk blindgangers (niet geëxplodeerde vliegtuigbommen) in de grond verborgen liggen. ,,Op dit moment kunnen we alleen zeggen dat we het vermoeden hebben dat er wei eens wat zou kunnen liggen" melden Offringa en Bonvanie-die sinds dins dag het terrein met een bomlocator centimeter voor centimeter afspeu ren. Waarschuwing ,,Je thag wel uitkijken-voor blind gangers als je daar wilt gaan bou wen". Deze waarschuwing van een hoogbejaarde inwoonster uit Noord welle werd door het gemeentebestuur serieus genomen. Gezien het bombar- dement op het dorp, waar in de oor logsjaren veel Duitsers bivakkeer den, was het immers niet uitgesloten dat er aan de rand van het dorp wel licht nog enkele niet ontplofte vlieg- tuigbommen verborgen lagen. Explo sief materiaal dat bij het bouwrijp maken van het terrein bij het sport veld wellicht voor fikse brokken zou kunnen zorgen. De gemeente Weslerschouwen aar zelde een maand geleden dan ook niet om de Explosieven Opruimings dienst in Culemborg en het ministe rie van financiën in te lichten over de mogelijke aanwezigheid van explo sief oorlogstuig op gemeentegrond. Van Meerten :,,De veiligheid vraagt erom dergelijke waarschuwingen se rieus te nemen". Het werd de direc teur gemeentewerken echter snel dui delijk dat Westerschouwen op dit punt bepaald geen uitzonderingspo sitie inneemt. Geduld Aanvankelijk gaf de EOD te ken nen dat Westerschouwen nog even ge duld moest hebben. Andere gemeen ten die min of meer in hetzelfde schuitje als Westerschouwen zaten waren eerder aan de beurt. Toen ech ter het gevaar dreigde dat Wester schouwen door deze onverwachte te genslag zijn contingent van vier vervolg pagina 4 mÊl Leden van de Explosieven Opruimingsdienst zoeken bommen in Noordwelle. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Neem tien keer dezelfde mal en geef hem aan tien poppenmaaksters en je krijgt tien verschillende poppen". Dat zegt Alie Mol. Deze maand precies dertien jaar geleden begon zij met het maken van porseleinen poppen. Een hobby waar zij nog steeds heel haar ziel en zaligheid in legt. „Die bevlogenheid moet er ook zijn, anders kun je wel ophouden", aldus mevrouw Mol. „In elke pop die ik maak gaat een stukje van mijn ziel mee". Dertien jaar geleden deed Alie Mol samen met de Zierikzeese kunstena res Marja de Lange mee aan een boet- seercursus. „We werkten toen met verschillende technieken in verschil lende materialen. Eerst met papier machee en later met porselein. Ik dacht dat ik dat helemaal niet zou kunnen, maar ik kon er meteen al goed mee overweg". Op de vraag wat haar zo aan spreekt in het materiaal porselein antwoordt mevrouw Mol zonder aar zelen: „Het is het levensechte dat er in zit. Het is ook heel teer materiaal". Het maken van een pop begint voor mevrouw Mol met pet gieten van het vloeibare materiaal in gipsen vorm. Exposante Alie Mol. (Foto: Joop van Houdt). Vervolgens moet het materiaal dro gen. ,,Als je het dan na zo'n anderhalf uur uit de vorm haalt is het wat ze noemen leerhard", vertelt de pop- penmaakster. Voor haar begint op dat moment het creatieve werk. Met een klein mesje worden be paalde accenten aangebracht in de nog ruwe vorm. „Elke pop heeft toch duidelijk haar eigen identiteit", al dus mevrouw Mol. Het verschil zit in de details, de ogen die je gebruikt, de pruik die de pop aangemeten krijgt en tot slot de kleding waarin het werkstuk gehuld wordt. Ziel De poppen zijn voor mevrouw Mol zo'n beetje haar kinderen. Geen kou de poppen, maar 'levende' wezens met karakter en een eigen ziel. „Het belangrijkste wat dat betreft zijn de ogen. De ogen zijn de ziel van een pop. Als ik aan een pop begin weet ik al precies hoe die eruit moet gaan zien". Na het aangeven van accenten door hier en daar wat materiaal weg te snijden of door het in een iets andere vorm te kneden volgt het schuren van het materiaal. Dat schuren gebeurt met een nylon kous en een vinger en moet zeer om zichtig gebeuren. „Met je vinger voel je elke oneffenheid in het materiaal, maar je moet heel voorzichtig zijn want porselein is erg breekbaar. Als je maar even iets te hard knijpt of drukt is het kapot". Details Het schuren van het porcelein is een tijdrovende bezigheid. „Het moet echt helemaal glad zijn. Er mag geen enkel krasje meer in zitten", stelt me vrouw Mol. „Je moet echt steeds in het licht kijken of alles perfect glad is voordat je dc blos op de wangen, aan gaat brengen". Die blos is één van de details die dc uitstraling, dc gelaatsuitdrukking van de pop bepaalt. Eén van dc din gen die van elke nieuwe pop weer een heel andere maakt met een eigen ka rakter. In het oeuvre van poppenmaakster Mol zowel ouderwetse als moderne poppen. „Als ik nu terugkijk zie ik heel duidelijk verschil tussen mijn werk in het begin en mijn werk nu", aldus mevrouw Mol. „Ik ben steeds gedetailleerder gaan werken". Vol gens de poppenmaakster is het daar bij wel heel belangrijk dat je kritisch op hgt eigen werk blijft. „Wat dat be- treft heb ik steeds weer éen soort faa langst, maar dat is eigenlijk wel goed". Populair Volgens mevrouw Mol wordt het poppenmaken steeds populairder. Op haar expositie in galerie De Een hoorn in Zierikzee heeft zij naast in woners van Schouwen-Duiveland ook heel wat bezoekers elders uit den lan de mogen verwelkomen: de echte lief hebbers. „Vooraf ben ik ook gebeld door een mevrouw die eerst wilde we ten hoeveel poppen ik hier tentoon stelde. Ze was eerder ergens geweest waar maar vier poppen tentoonge steld stonden. Hier staan er zeven tig". De poppen van Alie Mol zijn te koop, maar eigenlijk zou ze liefst zelf de kopers uit willen zoeken. Zij geeft grif toe dat ze soms maar met moeite afstand doet van een pop. Als ze het idee heeft dat een pop geen goed 'thuis' krijgt zegt zij ook weinig moeite te doen om de koop er door te krijgen. „Met mensen die een pop van mij willen kopen omdat ze er echt dol op zijn voel ik ook een soort binding", aldus mevrouw Mol. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Buien en veel wind Wisselend bewolkt en buien, som mige met onweer en hagel. Minimum temperatuur ongeveer 10 graden. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Krachtige westenwind, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 10 sept. Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: noordwest 4 Zondag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: noordwest 3 Maandag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 7 sept. Zon op 07.01, onder 20.14 Maan op 20.36, onder 10.11 Laatste Kwartier: 11 sept. (22.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een kleine depressie die zich hedenochtend nabij Schotland ophield is flink in activiteit toegeno men. Dit lagedruksysteem trekt het komend etmaal over de Noordzee naar Denemarken en heeft het weer boven ons land komende nacht en morgenoverdag volledig in zijn greep. Er worden buien aangevoerd met een westelijke stroming. Deze buien zijn zeer actief en bij sommige komt on weer en zelfs hagel voor. De zon laat zich tussen dit alles ook af en toe zien maar niet uitbundig. De wind is bo ven land krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer neemt de wind toe tot hard en mogelijk zelfs tot stormach tig, windkracht 8. Vanaf zaterdag komt er weer enige verbetering in het weer. Advertentie Voor: Centrale verwarming Warmwatervoorziening naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon 7ir RiKZfhou g Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van I NiruwsBODt 2 weken. i Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1