39-bö Q Commissie RO-Zierikzee ziet niets in café in Vrijpoortje Niet sluiten van kering tijdens januari-storm juiste beslissing JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT W. F. Sprengelmeijer: Verkeerd bezig als we hier ja tegen zeggen Volgens voortgangsrapport directie Zeeland Rijkswaterstaat: Vragen over disco-avonden in dansschool WA> Wh P£ 61LV L K Gewond na botsing met verbandkist ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gezondheidszorg Inspraak Scriptie Tennis Kritiek van de rekenkamer op het bouwbeleid Kritische kanttekeningen binnen de commissie Reitse van der Wekken kreeg voor een scriptie Reinier Louwerse is clubkampioen geworden in de gezondheidszorg. (Pag 2). RO over Oosterschelde Natuurmonument. over het mestbeleid een eervolle vermelding. van TC-Scharendijke. (Pag. 7). (Pag. 3). (Pag. 5). DINSDAG 4 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24806 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het grootste van alle plannen is dat van partij kiezen. Vauvenarques ZIERIKZEE - De commissie ruimtelijke ordening' (ro) van de gemeente Zierikzee heeft zich unaniem uitgespro ken tegen de verbouw van het pand Vrijpoortje 2 tot café-restaurant. „Ik denk dat we verkeerd bezig zijn als we hier ja tegen zeggen", stelde commissielid W. F. Sprengelmeijer (SGP/RPF). „Ik voel me met de rug te gen de muur gezet". De overige commissieleden drxikten zich wat minder fel uit, maar de uitkomst bleef hetzelf de. Een café-restaurant is niet bespreekbaar. Het pandje in kwestie, een oud pak huis, is eigendom van rar. G. Nijland. De gemeente wil het pandje graag ge restaureerd zien, maar Nijland wil dat alleen als het verbouwd mag wor den tot café-restaurant. ,,Dat is voor mr. Nijland een absolute voorwaar de", aldus commissievoorzitter bur gemeester mr. J. J. P. M. Asselbergs. Souplesse Namens de Vereniging Stad en Lan de werd tijdens de commissieverga dering het woord gevoerd door be stuurslid P. A. Boot. Hij pleitte voor het betrachten van souplesse in dit geval. ,,Dit pandje is enig in Zeeland en dit moet behouden blijven", aldus Boot. Het pleidooi van Boot om toe stemming te verlenen voor de vesti ging van een café-restaurant in 'het pand vond, zo bleek tijdens de verga dering, echter maar weinig weer klank bij de commissie. Commissielid W. F. Sprengel meijer toonde zich, zoals al aan gestipt, zeer resoluut in zijn afwij zing van het verzoek van Nijland. ,,Ik zeg hier gewoon nee tegen". Sprengelmeijer zette zijn woorden kracht bij met de opmerking dat zich in de onmiddellijke nabijheid van het pandje een bejaardencentrum be vindt. ,,En als daar een café-restau rant komt, komt er hertje tot in de la te uren. Een café-restaurant past daar helemaal niet", aldus de SGP/RPF- woord voerder. Coulant PvdA-commissielid M. R. de Jong- Van Loo stelde allereerst vast dat de gemeente al jaren vruchteloos onder handelt met Nijland. ,,En de gemeen te is daarbij altijd heel coulant ge weest", aldus mevrouw De Jong. Zij stelde dat als men zou besluiten tot verbouw tot café-restaurant men daarmee wel een precedent zou scheppen. Met andere woorden: als men het daar toe zou staan, hoe kan men het dan elders in de Zierikzeese. binnenstad verbieden. CDA-woord voerder H. van Essen haakte in op die laatste opmerking van mevrouw De Jong. „Eerder heb ben wij ons als gemeenteraad uitge sproken tegen verdere uitbreiding van de horeca in de binnenstad en nu worden we voor het blok gezet en dat is een situatie waarin ik niet ge plaatst wil worden". VVD-commissielid J. J. Geleijnse hield zich in eerste instantie wat meer op de vlakte. Hij verklaarde op dat moment' geen ja en geen nee te willen zeggen voor wat betreft het verzoek van Nijland. „Ik zou verder willen zoeken naar een compromis", Advertentie Voor: Dakbedekking Goten in zink of koper naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 aldus de liberaal. „We.willen alle maal dat het pandje gerestaureerd wordt". Ordinaire centenkwestie Asselbergs stelde in zijn reactie op de opmerkingen uit de commissie on omwonden dat een en ander in zijn ogen feitelijk niets meer of minder is dan 'een ordinaire centenkwestie'. Volgens het relaas van Asselbergs zou met de restauratie van het pandje naar schatting 450.000 gulden ge moeid zijn. Een deel komt voor reke ning van de rijksoverheid, maar ook Nijland zelf zou een steentje bij moe ten dragen. Hij heeft zich bereid verklaard er 75.000,- in te steken en van de kant van de gemeente is aangeboden een zelfde bedrag beschikbaar te stellen. Nijland wil echter alleen restaureren als Vrijpoortje 2 een café-restaurant mag worden. Ook Asselbergs liet weten daar per soonlijk niets in te zien. „Maar wat voor het college wel bespreekbaar is, is de vestiging van een restaurant in het Vrijpoortje", aldus de burgemees ter. Hij liet weten dat er constructies bestaan waarbij in het Vrijpoortje wel een restaurant zou mogen worden gevestigd zonder dat men het gevaar loopt dat het restaurant na verloop van tijd omgebouwd wordt tot disco. „Dat café is de angel", aldus Assc.i- bergs. Tearoom „Een tearoom-restaurant zou wat ons betreft bijvoorbeeld wel kun- nën", zo vervolgde Asselbergs. „Ik zou graag willen weten hoe u als com missie daarover denkt". Sprengel meijer reageerde met de opmerking ook gekant te zijn tegen de vestiging van een restaurant in het Vrijpoortje. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's fpKiii Als het aan mr. G. Nijland ligt wordt het oude wijnpakhuis (voorgrond) om getoverd in een café-restaurant-galerie (archieffoto). „Ik geloof niet dat we dat moeten doen". PvdA woordvoerder De Jong liet een ander geluid horen. „Maar het blijft de vraag of we dan geen prece denten scheppen". CDA'er H. van Essen stelde het col lege wel de ruimte te willen geven om verder te onderhandelen met Nij land. Geleijnse sloot zich daar aarze lend bij aan. Burgemeester Assel bergs toonde zich tevreden met de uitkomst van de discussie. „Ik ben blij dat u de deur niet helemaal hebt dichtgegooid". ZIERIKZEE - De beslissing om de Oosterscheldekering niet te sluiten tijdens de storm op 25 januari van dit jaar is een juiste beslissing geweest. Dat stelt de directie Zeeland van Rijkswaterstaat in haar voortgangsrapport over de periode van april 1989 tot april 1990. Destijds kwam nogal wat kritiek los op die beslissing die door sommi gen zelfs onverantwoord werd genoemd. Ook toen hield Rijkswaterstaat staande dat het achterland niet in gevaar is geweest. Tijdens stormen in februari werd de kering wel gesloten. Tijdens de januari-storm ging de kering niet dicht. Later, in februari, werd de kering drie keer gesloten. (Archieffoto). De directie Zeeland van Rijkswa terstaat benadrukt in de voortgangs rapportage dat tijdens de storm op 25 januari er slechts een geringe verho ging van de waterstand te registreren was. In februari lag het .wat anders. „Deze keer traden er sterke wa terstandsverhogingen op", aldus de voortgangsrapportage. In februari werd de kering drie keer gesloten. Voorspellingen Door het relatief grote aantal stor men heeft Rijkswaterstaat flink wat ervaring op kunnen doen met de ef fecten van een sluiting van de Storm vloedkering. In de voortgangsrap portage wordt op verschillende aspecten ingegaan. Allereerst stelt men dat de effecten die sluiting van de kering heeft op het Oosterschelde- bekken niet wezenlijk afwijkt van de indertijd berekende effecten. Niettemin constateert men wel een aantal ontwikkelingen dat mogelijk met de stormen en de sluiting van de kering te maken kan hebben. Zo con cludeert men dat de erosie van de plaatgebieden in de Oosterschelde in het betreffende halfjaar groter is ge weest dan in de twee jaar ervoor. „Onduidelijk is welk gedeelte van die erosie moet worden toegeschre ven aan de sluitingen van de Ooster scheldekering", aldus de voortgangs rapportage. Voor wat betreft het plaat- en schorgebied Dwars in de Weg en de Krabbenkreek zou geen schade toegebracht zijn te wijten aan sluiting van de kering. Visserijpercelen De visserijpercelen hebben bij de stormen in januari en februari van dit jaar zware schade opgelopen. Rijkswaterstaat heeft die schade in de Oosterschelde vergeleken met die in onder meer de Waddenzee. „Uit die vergelijking komt naar voren dat de sluiting van de Oosterscheldekering geen extra schade tot gevolg heeft ge had", aldus de voortgangsrapporta ge. Wel stelt men dat de afgenomen stroomsnelheden effect hebben op de organismen in de Oosterschelde. De gehalten aan zwevend stof zijn lager geworden en daardoor is de Ooster schelde nog helderder geworden dan zij al was. Dat houdt tegelijkertijd in dat de concentratie voedingsstoffen in het water minder is geworden. Dat speelt vooral in de zomermaanden. Dat ge brek aan voedingsstoffen wordt weer gecompenseerd door de voedingsstof fen die mosselbanken afscheiden. Te gelijkertijd wordt het water gefilterd door diezelfde mosselbanken, waar door de hoeveelheid plankton laag blijft. Het ziet er volgens Rijkswater staat naar uit dat de mosselen een be langrijke bijdrage leveren aan de be schikbaarheid van voedingsstoffen in de Oosterschelde. Vogels Voor wat betreft de broedvogels in de Delta stelt Rijkswaterstaat dat de aantallen van de meest karakteristie ke kustbroedvogels stabiel zijn of toenemen. „In de Oosterschelde zelf treedt er echter een afname op als ge volg van de wijzigingen in het ge bruik van voormalige werkterreinen die goede broedmogelijkheden boden en door .de toegenomen recreatie druk". ZIERIKZEE - VVD-raadslid J. J. Gelijnse is verontrust over de plannen van een dansschool in Zierikzee om disco-avonden voor scholieren te organiseren. Dat bleek gisteravond, maan dag, tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Zie rikzee. In een wervende folder die in Zierikzee huis-aan-huis ver- speid werd kondigt de dans school aan op iedereen eerste zaterdag van de maand disco avonden voor scholieren te wil len gaan houden. 'Met veel licht en geluid zoals vorig sei zoen' zo kondigt men aan. Volgens Geleijnse zouden dergelijke disco-avonden (ge- luids)overlast bezorgen. „Nu is er al sprake van overlast, en dat zou dan nog erger worden. Dat zou spijtig zijn", aldus de liberaal. Hij vroeg burgemees ter Asselbergs van Zierikzee om uit te zoeken of dergelijke disco-avonden vrij toeganke lijk worden of alleen bestemd zijn voor leerlingen van de dansschool. Asselbergs zegde toe zich in de disco-plannen te. zullen verdiepen. „Het is vol strekt normaal dat er in een dansschool gedanst wordt, maar dat moet dan wel beperkt blijven tot de eigen leden", al dus de burgemeester. Verwachting tot woensdagavond: Wisselvallig Wisselend bewolkt, vooral aan de kust enkele buien. Later op de dag toenemende bewolking gevolgd door regen. Minimumtemperatuur onge veer 9 graden, middagtemperatuur circa 18 graden. Matige westen wind, aan de kust vrij krachtige wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 8 sept.: Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 11 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 5 sept. Zon op 06.57, onder 20.18 Maan op 20.06, onder 07.24 6 sept. Zon op 06.59, onder 20.16 Maan op 20.20, onder 08.46 Laatste Kwartier: 11 sept. (22.53) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De komende dagen staat onbestendig weer op het menu. Woensdag zal niet eens de slechtste zijn. Dat is te danken aan een zwakke rug van hogedruk, die ons land dan passeert. Opklaringen in de nacht zorgen ervoor dat de temperatuur zakt naar ongeveer 9 graden. De mid dagtemperatuur loopt op tot circa 18 graden. Dat is ook de temperatuur van het Noordzeewater, warm genoeg om buien te laten ontstaan. Deze drij ven met een matige westen wind het land binnen. Aan de kust waait een vrij krachtige wind, dat is 5 Beau fort. Later op de dag neemt de bewol king toe gevolgd door regen. De rest van de week blijft het wisselvallig. KERKVVERVE - De 83-jarige B. H. uit Kerkwervc is maandag gewond geraakt na een botsingmet een ver bandkist. Na behandeling door de huisarts kon de man weer naar huis. H. was passagier aan boord van de buurtbus toen deze maandagmiddag omstreeks 14.30 uur over de Heuvels- weg reed. C. T. uit Aken wilde met zijn personenauto de Heuvelsweg op^ draaien, maar zag daarbij het busje over het hoofd. Buurtbuschauffeur H. J. S. uit Zierikzee kon een aanrij ding alleen voorkomen door krachtig te remmen. Slachtoffer H. werd door die plotselingemanoeuvre verrast, schoot uit zijn stoel en kwam met zijn hoofd onzacht in aanraking met de verbandkist. De bejaarde man hield er een hoofdwond aan over. Maandag - Dinsdag - Donderdag Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÖG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1