NIEUWS OP WIELEN JIKKEMIEN Een nieuwe krachtpatser van Renault: de 21 Turbo Quadra berichten stukken 1 I 1 Beelden uit industrieel verleden van Kanaalzone 5 Exposities in Middelbug. en Terneuzen Sas van Gent Ernstige kritiek medewerkers AID op leiding Mosselaanvoerders en mosselhandelaars Snelle en luxueuze vierwielaandrijver Huwelijk (3) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 september 1990 Nr. 24805 MIDDELBURG - Aandacht voor het industrieel verleden van de Ka naalzone, dat is het doel dat de werk groep industriële archeologie van de Zeeuwse Culturele Raad wil berei ken met het op poten zetten van een drietal exposities in Middelburg, Sas van Gent en Terneuzen. De expositie in Middelburg loopt van 3 september tot en met 13 oktober. De andere twee tentoonstellingen lopen van 8 tot en met 29 september. De naam Kanaalzone is sinds de vijftiger jaren de gebruikelijke aan duiding voor het Zeeuws-Vlaamse ge bied in de directe omgeving van het kanaal Terneuzen-Gent. Het indu strieel verleden van de Kanaalzone begint in feite bij de aanleg van het kanaal in 1825. De Kanaalzone kan worden gezien als het oudste indus triegebied van Zeeland. Objecten In de drie tentoonstellingen wordt een beeld geschetst van de geschiede nis achter elf in de Kanaalzone gesi tueerde objecten. In Terneuzen bij voorbeeld wordt onder meer de locomotievenloods op het spoorwe gemplacement onder de loep geno men en in Sas van Gent wordt onder andere de schijnwerper gericht op het gebouw van de Suiker Unie fabriek. Sommige van de objecten laten zich op het eerste gezicht moeilijk duiden vanwege de gedaanteverwis seling die ze in de loop der tijd heb ben ondergaan. Van andere objecten is de oorspron kelijke functie verloren gegaan. Ie der object daarentegen herinnert aan een vorm van bedrijvigheid of tech niek uit het verleden. In het Zeeuws Documentatiecentrum in Middelburg zijn foto's van alle objecten te zien. In het cultureel centrum De Roselaar in Sas van Gent en het VVV-kantoor in Terneuzen wordt nader ingegaan op de bedrijvigheid en techniek waar aan de verschillende objecten herin neren. Dit gebeurt aan de hand van foto's, documenten, archivalia en voorwerpen. De werkgroep industriële archeolo gie heeft ook een boek samengesteld -onder de titel Beelden uit het in dustrieel verleden van de Kanaalzo ne. Het eerste exemplaar van dat boek wordt vrijdag 7 september in het stadhuis van Terneuzen overhan digd aan mevrouw ing. I. J. J. van Rest, burgemeester van Sas van Gent en W. de Zeeuw, loco-burgemeester van Terneuzen. ZIERIKZEE - Medewerkers van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij in het rayon Noord-Oost hebben in een brief aan minister Braks ernstige kritiek geuit op de leiding. Deze wordt onder andere verweten dat ze zich onvol doende achter het personeel opstelt. Het ministerie van landbouw en vis serij heeft het bestaan van het schrij ven bevestigd. Op de inhoud van de brief willen de briefschrijvers en het ministerie niet ingaan omdat de spanningen bij de AID ,,als een interne zaak worden be schouwd". HILVERSUM - Er moet een lande lijk mist-meldcentrum komen. Dit centrum zou snelle, eenduidige infor matie moeten geven over de mistsitu- atie op de wegen. Dit staat in een rap port van de werkgroep Mist, dat binnenkort aan de regering wordt aangeboden. In de werkgroep zitten vertegenwoordigers van de Algemene Verkeers Dienst van de Rijkspolitie in Driebergen, de ANWB en het Re gionaal Overlegorgaan Verkeersvei ligheid Noord-Brabant. BRUINISSE - Tot dusver gelukte het de mosselkwekers redelijk goed om ondanks het fraaie zomerweer het verschil tussen wat werd aange voerd en wat na enkele dagen op de verwaterpercelen kon worden opge vist binnen redelijke perken te hou den. Het normale verschil is 30 a 35%. Indien veel mosselen de reis van de Waddenzee naar Yerseke niet over leven schiet het verwaterverlies als een pijl omhoog. Met de kwaliteit die de consument koopt heeft dit niets te maken. De ge schoolde mosselen die de handel aan de winkeliers en restaurants aflevert worden in koelwagens vervoerd. Het verlies dat op de verwaterpercelen wordt geconstateerd wordt door ko per en verkoper gedeeld. De hoge temperatuur op woensdag 29 augus tus was voor beiden fataal. De marge ingebouwd tussen koopprijs en ver koopprijs was volsterkt onvoldoende. De helft van dat verlies werd op de aankoper verhaald. De prijzen hand haafden zich op een redelijk peil. Van de zes partijen die maandag 27 augus tus uit Zeeland werden aangevoerd werden er vier beneden de honderd gulden verkocht. Een partij voor 102,40 en een partij voor 105,69. - N' V ;V'. - x o ZIERIKZÈË - Renault heeft een nieuwe kracht patser op de markt gebracht. Eerder verscheen de Renault 21 Turbo Quadra al op de Franse markt, maar sinds kort is de snelle sedan ook in Nederland te krijgen. Met de komst van de nieuwe vierwiel- aangedreven 21 vervalt de 21 Turbo met voorwiel aandrijving. De wagen wordt in Nederland geleverd in sedanuitvoering en is uitgerust met een tweeliter turbomotor, uiteraard compleet met drieweg gere gelde katalysator. Een technologisch hoogstandje van Renault De verkoop van auto's met vier- wielaandrijving heeft op de Euro pese automobielmarkt de laatste jaren een hoge vlucht genomen. In Frankrijk is tussen 1985 en 1988 de markt voor dit soort voertuigen met liefst 100 procent toegeno men. In diezelfde periode nam het aandeel op de Europese markt met 63 procent toe. Veilig De nieuwe telg van Renault is niet alleen snel, maar ook luxueus én veilig. Uit de tweeliter kracht bron heeft men een vermogen van 16,2 ouderwetse pk's weten te per sen. Dat vermogen wordt via een viscose-koppeling verdeeld tussen voor- en achterwielen. Vijfenen- zestig procent gaat naar de vooras en 35 procent naar de achteras. Afhankelijk van de grip van voor- en achterwielen kan die krachtsverdeling worden beïn vloed. Op die manier blijft het wegcontact zo lang mogelijk ge garandeerd. Bovendien is de 21 Turbo Qua dra standaard uitgerust met een Anti Blokkeer remsysteem (ABS). De nieuwe Renault heeft voor ge ventileerde schijfremmen en is aan de achterzijde van 225 mm me tende massieve schijfremmen voorzien. Het remsysteem wordt hydraulisch bekrachtigd. Luxe Naast snel is de nieuwe fransoos ook zeker luxueus te noemen. Centrale portiervergrendëling met afstandsbediening behoort tot de standaarduitrusting van de sedan en hetzelfde geldt voor de stuurbekrachtiging. Het sportieve karakter van de nieuweling wordt aan de buitenzijde onderstreept door de lichtmetalen velgen. De zijruiten van de 21 Turbo Quadra zijn elektrisch te bedie nen, evenals de buitenspiegels die ook nog eens elektrisch ver warmd zijn. Wie nog meer luxe wil moet daar wel voor betalen. Zo is er voor de wagen een elektrisch be- dienbaar zonnedak, lederen be kleding en een speciale Renault radio te krijgen. Hoewel de door snee 21 Turbo Quadra-rijder zijn raspaardje niet als muilezel zal gebruiken heeft Renault er wel voor gezorgd dat er heel wat baga ge meekan. De kofferruimte is kleiner dan in de 'gewone' uitvoe ringen van de 21, maar die kan vergroot worden door de achter bank geheel of gedeeltelijk neer te klappen. Vijfbak Zoals al gemeld is de 21 Turbo Quadra uitgerust met een tweeli- termotor in het vooronder. Verder is de wagen uitgerust met multi- point-injectie en een Garrett T3 turbo-compressor. In de cockpit van de nieuwe 21 een dik bekleed sportstuur en een kort pookje dat de vijf versnellingsbak bedient. Goedkoop kan de nieuweling van Renault niet genoemd worden: 73.750,-. Maar exclusiviteit moet nu eenmaal betaald worden De nieuwe krachtpatser van Renault; de 21 Turbo Quadra. Du prijzen die voor de Waddenzee mosselen werden betaald waren in zoverre bijzonder dat van de zestig partijen die woensdag werden aange voerd er maar drie de honderd gulden niet haalden. Zes partijen werden verkocht voor een prijs tussen 100,- en 110,-. Achttien partijen besom- den 100,- tot 120,- en 24 partijen 120,01 tot 130,-. Negen partijen werden nog gelost in de prijsklasse 130,- tot 140,-. Geen uitschieters in de prijzen dus deze week, want nor maal gaan er meer partijen van min der dan honderd gulden over de klok en worden meer partijen van 140,01 tot 180,- afgedrukt. Donderdag wa ren 13 ladingen aan de veiling. Onge veer 6000 tonnen bruto en 5000 ton nen netto. Tbtale aanvoer in de week van 26 tót 31 augustus was ruim 40.000 tonnen netto. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Scheveningen (toez.): P. Schalk te Zevenbergen; te Ooste lijk Flevoland (Herv. Geref.) (t.b.v. Swifterbant): J. B. Beijer te Colijns- plaat. Aangenomen naar Haarlem-Scho ten: mw. J. E. T. Nak-Visser, kand. te Overveen; naar Rotterdam-Centrum als studentenpredikante: mw. J. L. Falkenburg te Dokkum (part-time). Gereformeerde Kerken Beroepen te Koudekerk aan den Rijn (part-time): mw. drs. P. Kwast, kand. te Hilversum. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Leerdam: C. Bos te Urk (Maranathakerk). Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Kockengen: C. M. Buijs te Gameren; te Oud-Avereest-Balkbrug: E. van Rooi- jen te Beusichem en Zoelmond; te Zoetermeer: J. J. W. Jdouthaan te Zwolle. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Oud-Beijerland: L. Blok te Nunspeet. Veemarkt Leiden LEIDEN, 3-9. Prijzen slachtrunde- ren per kg geslacht gewicht, zonder nier en slotvet, inclusief BTW (vol gens PVV). Aanvoer slachtrunderen 755, waar van 125 mannelijk. Mannelijk super 9,10-f 10,30. Mannelijk extra kwal. 8,05-/ 9,00. Mannelijk le kwal. 7,10-/ 8,05. Han del redelijk en prijzen gelijk. Manne lijk 2e kwal. 6,50-f 7,20, mannelijk 3e kwal. 6,00-/ 6,50. Handel rede lijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk su per 9,50-/ 12,25. Vrouwelijk extra kwal. 7,40-/ 9,20. Vrouwelijk le kwal. 6,20-/ 7,40. Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 5,40-f 6,10. Vrouwelijk 3e kwal. 5,00-/ 5,40. Worstkwaliteit 4,00- 4,90. Handel redelijk en prijzen ge lijk. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht inclusief BTW. Aanvoer slachtschapen 130. Zuig- lammeren 6,50-/ 8,00. Handel rede lijk en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per stuk inclusief BTW: Zuiglammeren 110-/ 150. Aanvoer totaal 885 stuks. Baltic Sun, 1-9 t.h.v. Uddevalla naar Odda. Kaapgracht, 3-9 300 .n.w. Surabaya naar Fremantle. Nedlloyd Barcelona, 1-9 230 w.n.w. Marquise eilanden naar Los Angeles. Nedlloyd Hoorn, 2-9 225 n.w. Jeddah naar Singapore. Nedlloyd Rotterdam, 1-9 360 z.w. Nou- rmea naar Jakarta. Dinsdag 4 september Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.07 uur De ontvoering van Tracy en Jay, Amerikaanse speelfilm. 15.55 uur Ja, natuurlijk extra, na tuurfilm over het regenwoud in Ecua dor. 16.42 uur Ted's televisite, Ted de Braak bezoekt een Nederlands be drijf. Herh. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Bollo, Bries en bondgeno ten, jeugdserie. 18.04 uur Davy Crocket, Amerikaan se jeugdserie. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Kerkepad, serie over land schap en kerken. 19.51 uur Zo vader zo zoon, spelpro- gramma. 20.26 uur NCRV filmcyclus: Liefde op het eerste gezicht, 9-fiIms over liefde en romantiek. Vandaag: Lady and the highwayman, Engelse speel- film. 22.04 uur Hier en nu, actualiteitenru briek. 22.44 uur Muzikaal intermezzo, Mar- greet de Jongh, orgel speelt werk van Franck. - 23.00 uur Journaal 23.10 uur Emmy Verhey, viool en Car los Moerdijk, piano. 23.36 uur Huizen van Oranje: Kasteel van Gorp te Gorp. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Euro Country Music Masters 1990, country en western- muziekwedstrijd. 18.05 uur De TV show op reis. Ivo Nie- he op bezoek bij bekende buitenlan ders. Herh. 18.55 uur Tik tak, kleuterserie. 19.00 uur TROS Sport extra: Camel Trophy 1990, reportage over de 11 edi tie van deze rally. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Baby M, 2-delige tv-film. 22.10 uur TROS Aktua, actualiteiten rubriek. 22.40 uur Dear John, 22-delige Ame rikaanse comedyserie. Afl. 17. 23.10 uur Brigitte Bardot: S.O.S., 3-delige Franse serie over de bescher ming van diersoorten. Afl. 1. 00.05 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 17.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Skoalle-tv. 14.56 uur Voorlichtingsprogramma cursusprogramma najaar 1990. 15.15 uur Geschiedenis en archeolo gie van de bijbel. Les 5. 18.00 uur Waar ik geboren ben, docu mentaire serie. Afl. 1. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 18.55 uur Het Klokhuis 19.10 uur Robin of Sherwood, jeugd serie. 20.00 uur Journaal 20.24 uur Buitenlandse schrij versportretten, serie filmportretten. 21.14 uur De oude dag in het badhuis, reportage over openbare badhuizen in Japan die vooral door ouderen veel bezocht worden. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie. 22.45 uur Keerpunt in de bewape ningswedloop, documentaire over nu cleaire bewapening. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.30 uur Het Capitool, Amerikaanse serie. 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 97. 18.05 uur Plons, Afl.: Plons en de bo terbloem. 18.10 uur Draaimolen, reeks voor kinderen. 18.20 uur Sprookjestheater, vandaag: De drie wensen. 18.35 uur Johan en Pierewiet, 16-delige tekenfilmserie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De drie wijzen, quiz waarin twee kandidaten moeten raden wie van de drie panelleden een juist ant woord geeft. 20.40 uur Zeker weten? Rechtstreeks praat- en discussieprogramma. 21.50 uur The Doors in Europe, docu mentaire rond de legendarische troep The Doors. 2.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Vandaag. 22.50 uur Van Pool tot Evenaar, docu mentaire. 23.50 uur Coda, Sonate 1: Allegro maestoso tempo di marcia, van Paga- nini, uitgevoerd door Patrick van Ne- telbosch, mandoline en Frangois Lau- wers, gitaar. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant 18.35 uur Mooi en meedogenloos, afl. 2. 18.58 uur Babel, wekelijkse nieuws brief. 19.28 uur Programma-overzicht. 19.30 uur Journaal 20.00 uur Cross Creek, Amerikaanse speelfilm. 22.00 uur Programma van de Socia listische Omroep. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge zonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Een korte reactie op de ingezonden brief van ds. H. J. Boer uit Sirjans- land over mensen met een homo- sexuele geaardheid. Kort, omdat ik eigenlijk niet zo hou van brieven over en weer en het gebruik van bijbelteksten daarin. Ook ik wil mij in mijn leven laten lei den door het woord van God. In te genstelling tot ds. Boer ben ik echter van mening dat de kerk ook jie homo fiele medemens dient te aanvaarden zoals hij /zij is (zoals we elkaar alle maal moeten aanvaarden zoals we zijn) en zo naast die mens wil staan. Als het nodig is in de strijd tegen hen die hen niet aanvaarden. Wat betreft het oordeel, denk ik dat we dat maar aan God moeten overlaten. Hij is on eindig veel groter dan ons kleine, (vaak kleinzielige) mensenhart. A. Visscher-Danser Zierikzee Achter de hoge elzenhaag, die bij de schuur van Max Wattèl al begon, was het scheve huisje van Leune nauwe lijks te zien. Ze woonde daar al, sinds ze was opgehouden met bakeren, om nu eindelijk, zoals ze zeide d'r beê- nen ook is onder een eige taefel te ste ken. Jarenlang had Leune Schietekatte door het eiland getrokken van het ene dorp naar het andere, ze kende el ke boerderij en ieder arbeidershuisje. En nu verdiende ze haar kost met jak ken naaien en mutsen opdoen en het huishouden van Max Wattèl te onder houden. Niemand had Leune ooit andere ge kend dan krom, hinkelend en vinnig met de tong. Het jonge volk stak de gek met haar. Ze geloofde aan spoken en weerwolven en zou voor geen geld 's avonds langs de Vrouwendijk ge gaan zijn. Het deugde daar niet, trouwens het was altijd gevaarlijk bij nacht en on tij langs een kerkhof te lopen. Als ze daar over sprak, schommelde haar wonderlijk groot hoofd heen en weer tussen haar scheve schouders en rin kelden de gouden strikken met waai ers togen de zware krullen. Want Leu ne was groös. Zondag en door de week droeg ze goud, een dubbele rij kroonspclden in haar ondermuts, het brede snoer bloedkoralen hing slap om haar rimpelige hals. Als ze naar de kerk ging, had ze de brede ouder wetse schoenen aan, die volgens haar zeggen nog van haar moeder waren. De dikke zilveren gespen glommen van onder haar blauw en bont ge streepte greinen keuzen (rokken). Ik dienke dat 't mee Max nog is bekaaid afloopt, buure, zei ze ineens ie zwalt eêle nachten deur den duu- ne, 't is een werk dat gin daglicht ver- draegt De laatste tak viel van de stam. Jikkemien klom naar beneden. Ze vond dat de boom er nu uitzag als de marskramer zonder armen, die een paar keer per jaar door het dorp kwam en met z'n knie zijn bakje openstootte. De witte plekken leken wonden, ze streek er langs, het voelde zijig zacht en rook rinzig. Och, zei ze, je moe je over Max niet zó over-oop elpe, ie zal wezelik in gin zeven duiven gliek loope. Leune gichelde even, haar scherpe oogjes gluurden vanachter de gouden waaiers. Ze stak haar vinger in de hoogte en zei ernstig: Jie weet toch waer of un geboren is En ie durf strikken te zetten tussen de grae- ven 't is schande Alia, Leune, je moe niet zó ver- zinne, zulke diengen doe Max nie. De donkere lucht was dichterbij ge dreven. Leune sloeg de schort over haar muts voor de eerste grote drup pels, die begonnen te vallen. Door DIGNATE ROBBERTZ 4 Ze hinkelde onder het afdakje naast de houtstapel. Windvlagen suisden door de struiken en brachten koelte. Jikkemien zocht Arend, die met een paar kakkerlakken speelde. Hij wilde buiten blijven en in de regen staan. Tben hij tegenstribbelde pakte ze hem onder haar arm. De staartklok wees vier uur. Jikke mien maakte vuur in de musterd, die dwars over de haard lag en ging op haar knieën zitten om in de blaaspijp te blazen. Het hout was nog niet hele maal droog, de rook prikkelde in haar keel, ze hoestte en veegde de tra nen uit haar ogen. Arend hielp mee stoken, hij zocht de fijne stokjes uit de houtbak en mikte ze in het vuur. Het koffiewater in de berookte ketel begon te zingen en de gemalen bonen geurden door den uuze. Een felle regenbui sloeg tegen het huis, kletterde langs de ramen en spoelde de weg schoon. In driftige geultjes liep het water onder de haag door. Op de zolder was een lek. Jikke mien hoorde regelmatig de druppels vallen. Bij de schouw of naast het venstertje moest het zijn. De bui dreef snel over. Tben het droog was zette ze dadelijk het raam op een klosje om de rook te laten weg trekken. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5