Foto-expositie Zeeland Toen in teken van watersnoodramp streeknieuws Boerenboeldag Brouw brengt 9000 gulden op Bij Delta Expo in ir Topshuis op Neeltje Jans Aantal bezoekers Firato zeer teleurstellend Zierikzeese brandweer negende bij landelijke wedstrijden ,,Schoolroutes onveiliger door minder basisscholen" Het droevig lot van Bommenede Welvarende plaats van de aardbodem weggevaagd 4 NEELTJE-JANS - De watersnoodramp in 1953. Dat is het thema van de foto-expositie die tot 21 oktober is te zien in het restaurant bij de Delta Expo in het ir Tops huis op Neeltje Jans. De expositie vormt een-vijfde deel van een overzichtstentoonstelling van het werk van de fotografe Eva Besnyo. De overige vier delen van de expo sitie zijn elders in Zeeland te zien. In het Verenigingsgebouw te West- kapelle staat het thema zeewering centraal bij de foto-ecpositie. In het Hof te Domburg de landbouw. In de Grote Kerk te Veere zijn foto's van Besnyo over klederdracht te zien'en in het ramschip Schorpioen te Mid delburg staat het thema feest cen traal bij de foto-expositie. "Ibsamen vormen deze vijf expositie's een over zichtstentoonstelling van de foto's die Besnyo maakte in de dertigeren veer tiger jaren. Dat was de periode waarin de, in Hongarije geboren, fotografe in Zee land was. In 1930 vestigde zij zich vanuit Boedapest als zelfstandig fo tografe in Berlijn, om twee jaar later naar Nederland uit te wijken om het nazisme te onvluchten. In 1933 vestig de Eva Besnyo zich in Westkapelle. In de jaren daarna maakte zij naam als fotografe. Zij was- een van de initiatief neemsters voor de expositie Foto '37 die in 1937 werd gehouden in het Ste delijk Museum te Amsterdam. Zij maakte architectuurfoto's voor de bladen De 8 en Opbouw en haar foto's werden afgedrukt op kinderpostze gels. Besnyo maakte foto's die wer den opgehangen in de schepen ss Nieuw Amsterdam, ss Pendrecht en de AVRO-studio. Zij werd ook be roemd vanwege de foto's die zij maakte van de actief an Dolle Mina in de zestiger jaren. 1982 werd voor het eerst een over .htst-mtoonstel- ling van haar werk gemaal t. De overzichtstentoonstelling Zee land Tben is georganiseerd in het ka der van de Zeeland cultuurmaand die in september van dit jaar voor de tweede keer wordt georganiseerd. Op de foto's in het restaurant in het Tbps- huis zijn vooral beelden te zien van de ravage die de watersnoodramp aanrichtte in het dorp Stavenisse op Tholen. De inspectie van de Schelde- dijk, die op Tholen over een afstand van meer dan 1800 meter werd ver nield, en het zware werk van het her stel zijn eveneens door Besnyo vast gelegd. De expositie omvat twee brede pa nelen die elk ongeveer tien foto's om vatten. De expositie Zeeland Toen, de watersnoodramp was zaterdag voor het eerst voor publiek te bezichtigen en blijft nog op Delta Expo tot en met 21 oktober. De openingstijden lopen parallel met de openingstijden van Delta Expo. De Watersnoodramp van 1953 is het thema van de foto-expositie Zeeland Toen die tot en met 21 oktober is te zien in het Ir. Topshuis op Neeltje Jans. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE UW houdt contactavond De Stichting Unie van Vrijwilligers afdeling Zierikzee houdt woensdag 5 september een contact-avond in het UW-gebouw. Op de agenda staat on der andere de verkoopdag in oktober en Borrendamme. De contact-avond wordt afgesloten met een Frans tint je. Open Monumentendag Dit jaar wordt de Open Monumen tendag gehouden zaterdag 8 septem ber. Deze ene dag in het jaar bestaat de gelegenheid om allerlei histori sche en monumentale bouwwerken, welke normaal alleen van buiten te bekijken zijn, ook van binnen te be kijken. Zierikzee, met 561 bescherm de rijksmonumenten in de Top 10 van plaatsen in Nederland met het groot ste aantal monumentale gebouwen, doet uiteraard aan dit evenement mee. Er zijn maar liefst achttien mo gelijkheden om zaterdag 8 september een monument in Zierikzee te bezoe ken. Twee panden zijn dit jaar voor het eerst te bezoeken: Havenpark 8, in gebruik bij Provinciale Waterstaat en Sint Domusstraat 66, waar Vrij metselaarsloge De Ster in 't Oosten is gevestigd. Hier vlakbij ligt de on langs gerestaureerde Vismarkt, waarvan nu ook de woninkjes te be zichtigen zijn. De bekende en wat minder bekende monumenten, zoals het stadhuis en Stadhuismuseum, 's Gravensteen, Burgerweeshuis, No- belpoort, Noord-en Zuidhavenpoort, Molens De Hoop en Den Haas, St. Lievensmonstertoren, Gasthuiskerk, Nieuwe Kerk, St. Willibrorduskerk, 's Landskamer (Waterschap), Bakke rijmuseum Om den Broode (Zeelan- dia) en het oude pand Oude Haven 54 (Sociale Dienst) zijn van 10.00 tot 17.00 uur geopend en gratis toeganke lijk. In diverse gebouwen vinden ac tiviteiten plaats. In de Nieuwe Kerk staat een tweetal exposities opge steld, het Monumenten Inventarisatie Project met betrekking tot Schou- wen-Duiveland en over de Monumen- tenwacht. In diverse kerken wordt re gelmatig het orgel bespeeld. De Gasthuiskerk toont haar collectie avondmaalfcilver en de RK-kerk de voorwerpen voor de eredienst. In het stadhuis, Burgerweeshuis en de Gast huiskerk zijn rondleiders en sup poosten in onder andere Schouwse -klederdracht. Zeelandia toont om 11.30 uur en 16.00 uur in het audito rium de oude bedrijfsfilm en in de trouwzaal van het stadhuis is gere geld de Nederlandse versie van de film 'Elf eeuwen Zierikzee' over acti viteiten uit 1949 te zien. Provinciale Waterstaat houdt in haar pand Ha venpark 8 een expositie met als on derwerp De provincie Zeeland en Ver keersveiligheid. Daarnaast zijn er maquettes te zien betreffende weg- en dijkaanleg en wordt er antieke land- meetapparatuur en kaartmateriaal tentoongesteld. De gemeente Zierik zee hééft voor deze Open Monumen tendag een informatiefolder met be schrijving van alle evenementen en een overzichtskaartje uitgegeven. De ze folder is verkrijgbaar vanaf don derdag 6 september bij de VVV en Bureau Voorlichting van de gemeente en tijdens de open Monumentendag bij alle deelnèmende gebouwen. Te vens is er een wedstrijd aan de Open Monumentendag verbonden. Kinde ren van vijf tot en met veertien jaar kunnen een bijzonder gebouw teke nen en hiermee een prijs winnen. De wedstrijdformulieren liggen bij alle deelnemende monumenten. BURGH-HAAMSTEDE Bijeenkomsten ANBO Na het zomerreces gaan de maande lijkse bijeenkomsten van de afdeling Westerschouwen van de ANBO weer van start. Op woensdag 5 september vindt een bijeenkomst plaats in dorpshuis De Schutse te Burgh- Haamstede. Daarbij verzorgt me vrouw Blom-Schaleven uit Renesse voordrachten uit een Zeeuwse verha len bundel. Behalve leden van de AN BO zijn ook andere belangstellenden welkom op de bijeenkomst. Aanvang 14.30 uur. 5 Leger des Heils in de Burght Op zaterdag 15 september komen vanuit Leger des Heils-korpsen uit het hele land mensen naar de Burght in Burgh voor een zogeheten Geeste lijke Dag. Op het programma staan, zang, getuigenis, een lezing en ex pressie. Vanuit het korps Zierikzee nemen 34 heilsoldaten aan de bijeen komst deel. De Geestelijke Dag duurt van 9.30 tot 16.30 uur. KERKWERVE/NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Oud papier SV WIK haalt zaterdag ,8 september oud papier op in Kerkwèrve, Noord- gouwe en Schuddebeurs. Men ver trekt om 9.30 uur. Het papier graag gebundeld op de stoep zetten. BRUINISSE Bijeenkomst De Gereformeerde Vrouwenvereni ging in Bruinisse komt morgen, dins dag 4 september, voor de eerste keer in het nieuwe seizoen bijeen. De nieu we presidente is mevrouw K. de Waal. Vervolg van pagina 1. waarin allerlei modellen van oude wagens stonden. Een kraam waarin veel te zien, maar niets te koop was. ,,Ik houd net zoveel van mijn karren als van mijn vrouw, en die verkoop ik ook niet", aldus H. J. van der Wekken uit Brouwershaven die alle modellen maakte. Een driewielige wipkar, een glazen wagen en een Scharenslijpers handkar. .Vroeger voor de ramp reed iedere middenstander met een kar door de straten. Ik heb 28 jaar in Zie rikzee gewoond. Toen had je daar een levendige handel". Als grondstof voor zijn werkstukken gebruikt Van der Wekken eikenhout dat hij langs de straat vindt in de vorm van stoe len en bedden die de mensen neerzet ten voor de vuilnisophaaldienst. De tekeningen maakt hij zelf aan de hand van originele karren of plaatjes of hij haalt ze uit boeken van de mo delbouwvereniging. Traditioneel bij de Boeren boeldag van de Schouw is de veiling. Een vei ling die dit jaar werd geleid door een Postzegelvereniging De postzegelvereniging G. J. Peelen start het nieuwe seizoen weer op don derdag 6 september. De avond is in het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw en ze begint voor de jeugd om zeven uur er. voor de senio ren om acht uur. Scouting Door omstandigheden is de brade rie van de Bruse scouting afgelopen zaterdag niet doorgegaan. Nu is het gepland voor zaterdag 8 september. Vanaf 10.00 uur kunnen belangstel lenden terecht op het Kerkplein. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de voormalige garage van Zuidgeest aan de Nieuwstraat 12. AMSTERDAM - Het aantal bezoe kers aan de Firato, de tweejaarlijkse tentoonstelling van consumenten- ektronica die van 24 augustus tot en met 2 september werd gehouden in de RAI in Amsterdam, is ver achter gebleven bij de verwachtingen. In to taal 193.962 mensen kwamen een kijkje nemen, tegenover 267.410 twee jaar geleden. De organisatie wijt de daling aan een combinatie van factoren. In de eerste plaats moet het warme weer veel mensen ervan hebben weerhou den een bezoek aan de RAI te bregen. Ook zou de Firato een tot de verbeel ding van een breed publiek spreken de noviteit hebben ontbeerd. In 1982 vormde bijvoorbeeld de presentatie van CD-spelers een publiekstrekker van de eerste orde. Een derde reden voor het massaal wegblijven van de bezoekers kan de afname van het aantal live-optredens zijn geweest. De 140 exposanten hebben volgens de organisatie desondanks goed ge draaid. Met name tijdens de twee vakdagen op 22 en 23 augustus zijn er goede zaken gedaan. Het niveau van de bezoekers lag hoger dan in voor gaande jaren, aldus een woordvoer der. Uit de voorlopige resultaten van een enquête is gebleken dat de bezoe kers gemiddeld vier uur op de Firato bleven, tegenover drie uur twee jaar geleden. De gemiddelde leeftijd was 33 jaar. Tijdens de vorige Firato was dat 31 jaar. Een kwart van de bezoe kers kwam dit jaar voor het eerst op de Firato en 94 procent deelde mee dat de tentoonstelling geheel of voor een belangrijk deel aan de verwach tingen had voldaan. AMSTERDAM - Hoewel de gemid delde levensverwachting van 60- plussers de komende tientallen jaren nauwelijks stijgt, neemt hun gezond heidstoestand en vitaliteit wel aan toonbaar toe. Een lang leven met een steeds kortere periode van ziekte en invaliditeit wordt voor veel mensen werkelijkheid. nieuwe veilingmeester, schooldirec teur M. Biesma. Hij bracht zo'n 100 artikelen aan de man waaronder een blaasbalg, en complete doka-uitrus ting, een trapnaaimachine en een ko peren kroon. De veiling bracht in to taal 2750 gulden op. Bijna een derde deel van de totale opbrengst van de Boerenboeldag. Ook de verkoop van oliebollen, consumpties en boeren kaas bracht meer op dan in vorige ja ren gebruikelijk was. Het evenement werd de hele dag zo druk bezocht dat de auto's stonden geparkeerd tot op de Delingsdijk, ZIERIKZEE - Een ploeg van de Zierikzeese vrijwillige brandweer is .negende gewor den bij de landelijke wedstrij den eerste klas lage druk. De wedstrijden vonden zater dag een september plaats in Zutphen. De Zierikzeese ploeg mocht er aan deelnemen door zich eerst te plaatsen bij de provinciale wedstrijden en daarna bij de gewestelijke wedstrijden. De ploeg werd ge leid door onderbrandmeester M. Bin. De landelijke wed strijd werd gewonnen door een ploeg uit Blaricum. Maar Zie rikzee liet met een negende plaats op landelijk niveau ook een goede indruk achter. ZIERIKZEE - Inkrimping van het aantal basisscholen in ons land zal de verkeersonveiligheid van de jeugd onderweg en van school sterk doen toenemen. Veel kinderen zullen na melijk een grotere afstand moeten aflegen zodat zij met meer (moeilij ke) verkeerssituaties te maken krij gen. Dat is de reactie van Veilig Verkeer Nederland (VVN) op het recente voor stel van de Projectgroep Schaalver groting Basisonderwijs aan staatsse cretaris Wallage (onderwijs). Het voorstel behelst basisscholen met minder dan 250 leerlingen op te hef fen of samen te voegen. Dit uit een oogpunt van kostenbeheersing en kwaliteitsverbetering. In een brief aan de staatssecretaris noemt VVN-voorzittcr drs. H. van den Bergh het idee onvoldoende doordacht en hoogst onverstandig, zeker gezien het overheidsstreven het aantal verkeersslachtoffers in het jaar 2000 met 25 procent terug te dringen. Door uitvoering van de plannen zou het aantal basisscholen naar schatting de helft kleiner worden. Dat betekent dat ongeveer 40 procent van de 1,4 miljoen scholieren naar een andere school moet. Kinden die bij voorbeeld nu nog naar school kun nen lopen zullen dan de fiets nemen waarbij zij te maken krijgen met an dere verkeerssituaties, zols drukkere wegen, kruispunten en spoorweg overgangen. ZIERIKZEE - Wie in de gravure-reeks van de uit de tweede helft van de 17de eeuw daterende uitgave Speculum Zelandiae (Spiegel van Zeeland) het ge zicht op Bommenede of Bommenee bewondert kan Xich moeilijk voorstellen dat deze eens welvarende plaats als het ware van de aardbodem is wegge vaagd. De erder genoemde gravure, bijzonder fraai van kwaliteit, is zeer waarschijnlijk het laatste „portret" van deze hoge heerlijkheid alvorens de zee haar verwoestend werk deed. Bommenede was in verschillen de opzichten belangrijk; niet het minst door haar strategische lig ging. Geen wonder dus dat veld heer Mondragon deze sterkte al- leerst wenste te veroveren aleer hij met zijn Spaans leger het beleg voor Zierikzee sloeg (1575). Kloosterbezitting Bommenede wordt al in een schriftelijke bron uit 1153 ge noemd als een bezitting van het Cisterciënzer klooster Ter Duinen. Het was toen nog een klein afzon derlijk eilandje, door de Sonne- mare gescheiden van Schouwen- Duiveland. Als gevolg van de in poldering van verschillende schor ren „groeide" Bommenede als het ware vast aan het nabijliggende grote eiland waarmee het één ge heel werd. De parochie Bommenee behoor de in de 12de en 13de eeuw tot het dekenaat Voorne. De enigszins uitstekende landtong waarop Bommenede was gelegen bleek extra kwetsbaar voor het geweld van de golven. Nadat het in de 14de eeuw (het precieze jaar is on bekend) een prooi van de zee werd duurde bet nog tot omstreeks 1412 eer tot herbedijking werd overge gaan. Als heerlijkheid behoorde Bom menede toen tot Schouwen- Duiveland maar in kerkelijk op zicht tot Voorne. Visserij en scheepvaart bloeiden en de voor uitzichten leken voor deze woon gemeenschap in alle opzichten gunstig ondanks verschillende overstromingen en een grote brand in de eerste helft van de 16de eeuw. Privilege Een overstroming in 1570 die ook elders in Zeeland en daarbui ten zeer grote schade had aange richt had tot gevolg dat Philips II aan Bommenede een privilege verleende om de droogmaking van het gebied te bevorderen (1571). Opnieuw nam de welvaart toe en werden er versterkingen aange legd om dit strategische punt ook tegen een mogelijke vijand-over- land te beschermen. De strijd die Mondragon met zijn soldaten te gen Bommenede ondernam had vérstrekkende gevolgen. Hoewel men naderhand wederom fortifi caties aanlegde bleken verschil lende delen van de vernielde dij ken ook na herstel bijzonder kwetsbaar. Grote bedragen wer den geïnvesteerd om Bommenee tegen de zee te verdedigen; uilein delijk zonder vruchtbaar resul taat. Een grote dijkdoorbraak op 26 januari 1682 was het voorspel van het definitieve einde. Na aan vankelijk provisorisch herstel be sloten de Staten van Zeeland in 1683 geen geld meer uit te geven voor de dijkage bij Bommenede. De bewoners vertrokken, de hui zen en gebouwen werden aan de golven prijsgegeven.... Wiebe Keikes Bommenede in het laatst ran de zeventiende eeuw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4