Opbrengst actie-dag Kunst en Eer minder dan verwacht Subsidie voor Wijkbus 60-plus Inwonertal Zeeland met vijfhonderd toegenomen Ongeveer 1850 gulden netto Voor het eerst sinds '81 weer vestigingsoverschot Nieuw jaarprogramma afdeling Duiveland NBvP Van opmaken koude schotels tot Tussen kunst en kitsch oud-wethouder S. Overbeeke overleden Auto vliegt spontaan in brand Diefstal foto-apparatuur Twaalf automobilisten achter het stuur met teveel alcohol Duitse boot helemaal uitgebrand Diefstal navigator Twee auto's beschadigd bij frontale botsing I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE m uandag 3 september 1990 Nr. 24805 3 De muzikanten van Kunst en Eer moesten met hun rommelmarkt/fancy-fair uitwijken naar het leegstaande voormalige pand van Albert Heijn. (Foto: Joop van Houdt). meer bij zit en de baarden er af zijn. Dan in de pan met een beetje uien, selderie en prei en peper en zout er bij. Meer niet, het water dat in de mosselen zelf zit, zorgt voor de smaak. Zo worden de mosselen op de mosselkotters zelf ook klaarge maakt". 400 kilo mosselen In totaal werd zaterdag onder de Beuze 400 kilo mosselen gekookt of vers verkocht. Volgens Schot hadden vooral Duitse vakantiegasten belang stelling voor de mosselen. ,,Dat had ik niet verwacht want Duitsland is toch niet zo'n mosselland. Meestal zijn het meer de Belgen en Fransen die op mosselen afkomen". Ondanks het enthousiasme waar mee ongeveer 30 (van de in totaal 70) muzikanten van Kunst en Eer het eve nement vorm gaven bleef de op brengst dit jaar achter bij de ver wachtingen. ,,Het is wat tegengeval len. Het streven was om met de actie dag zo'n 3000 gulden bijeen te bren gen. Het werd 1850 gulden netto", al dus C. van Geesbergen. Regenachtig Hij dacht dat dat tegenvallende re sultaat te wijten was aan het regen achtige weer zaterdagochtend waar door men het evenement vanaf het Havènplein verplaatste naar het leeg staande voormalige pand van Albert Heijn. „Enkele spelletjes die we had den gepland konden daardoor niet doorgaan. En we hadden natuurlijk concurrentie van de triathlon waar veel mensen blijkbaar liever een kijkje gingen nemen". In het leegstaande pand was een rommelmarkt ingericht, er draaide een rad van avontuur, men kon een gokje wagen met een prikblok, de elektrische spiraal of 21-kaartjes en er kon worden geschoten bij een schietkraam. De blaaskapel van Kunst en Eer, Oor ons noe, nam regel matig plaats bij de muziektent voor een concert onder leiding van Cor van der Linde. Onder de Beuze was het de hele dag druk met mensen die een bakje mos selen kwamen eten of verse mosselen kwamen kopen. De Zeeuwse lekker nij werd klaargemaakt door Huib Niet iedereen had zin in de lekkernijen die werden verkocht tijdens de actie dag van Kunst en Eer. (Foto: Joop van Houdt). ZIER1KZEE - ,,De laatste verse mosselen. Wie maakt me los?". De fluitist van de Koninklijke harmonie Kunst en Eer, Ab Zwart gaf er zaterdag blijk van bijna net zo goed te kunnen roepen als dwarsfluit spelen. Bij de Beu ze te Zierikzee trachtte hij de aandacht van het publiek te trekken voor de evenementen die daar plaatsvonden in het kader van de actiedag vaq de muziekvereniging. Een evenement dat is bedoeld ter versterking van de kas, zodat tijdig nieuwe instrumenten, andere uniformen en nieuwe muziekboeken kunnen worden gekocht. Schot uit Zierikzee. ,,Nee, ik ben geen lid van Kunst en Eer maar ik kom ie der jaar de mosselen koken voor die jongens". Dat koken gebeurde in twee grote wasketels geheel volgens de regels van de kunst. „Eerst goed schoonmaken zodat er geen zand NIEUWERKERK - Het leren opmaken van koude scho tels tot het beoordelen van antiek tijdens een bijeen komst die Tussen kunst en kitsch is genoemd. Het staat allemaal in het nieuwe programma voor het seizoen 1990/1991 dat werd gepresenteerd door de afdeling Dui veland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou- UBBERGEN - De 96 bewoners van een voormalig klooster in Ubbergen hebben in de loop van het weekeinde allemaal hun woning weer kunnen betrekken, nadat er zaterdagmorgen vroeg brand uitbrak op de zolderver dieping van de kapel bij het klooster. NIEUWERKERK - Zondag is in het Zweedse Rode kruis Ziekenhuis te Zierikzee op 84- jarige leeftijd de oud wethouder van Duiveland Sa muel Overbeeke overleden. De heer Overbeeke was geduren de 47 jaar raadslid van de ge meente Duiveland en de vroe gere gemeente Nieuwerkerk. Hij was een van de eerste men sen die werden nbenoemd tot ere-burger van de gemeente Duiveland. Hij werd geboren in Nieu werkerk en werkte in de land bouw. Later was hij werkzaam als administrateur bij de Christelijke Woningbouwver eniging Duiveland. In 1931 nam de heer Overbeeke zitting in de gemeenteraad van Nieu werkerk als raadslid voor de AR. Later kwam hij met een ei gen lijst uit en na de samenvoe ging van AR, CHU en KVP tot CDA vertegenwoordigde Over beeke deze partij. Van 1970 tot zijn afscheid als gemeente raadslid in 1978 was de heer Overbeeke werkzaam als wet houder en de laatste vier jaar van deze periode ook als loco- burgemeester. Hij zette zich ge durende zijn raadsperiode bij zonder in voor de onderwijs voorzieningen in Duiveland. Bij zijn afscheid in 1978 werd hij benoemd tot ere-burger van Duiveland. De heer Overbeeke overleed na een kortstondige ziekte. ZIERIKZEE - In de eerste helft van 1990 is het inwonertal van Zeeland met ruim 500 mensen toegenomen. Dat is een tweemaal zo grote groei als over 1989. Dat blijkt uit cijfers die de Provinciale Planologische Dienst heeft opgevraagd bij de Zeeuwse gemeenten. Vorig jaar groeide het aantal inwoners van Zee land met 255 mensen. Op de eerste plaats heeft de bevol kingsgroei te maken met het vesti gingsoverschot. In de afgelopen jaren was het aantal mensen dat zich in Zeeland vestigde al toegenomen. Nu is er ook sprake van een afname van de vertrekstroom. Verder heeft het geboorte-overschot bijgedragen aan de bevolkingsgroei. Geleidelijk De gunstige ontwikkeling mani festeert zich niet in elke regio. Op Schouwen-Duiveland was er het afge lopen halfjaar sprake van een gelei delijke bevolkingsgroei. Per saldo is er op het voormalige eiland sprake van een lichte groei en wel van 29.965 naar 30.041. Alleen in de gemeente Duiveland valt een daling van het in wonertal met 23 mensen te bespeu ren. Brouwershaven heeft er 23 inwo ners bijgekregen terwijl Bruinisse 18 zielen meer telt. De gemeente Mid- denschouwen kan zich verheugen in een bevolkingsgroei van 21. In Wes- terschouwen zijn er twee inwoners bijgekomen. Het sterkte gegroeid is Zierikzee. Per saldo zijn er daar 35 mensen bijgekomen. Vooral Midden-Zeeland vertoont een forse bevolkingsgroei. Op Wal cheren is het vertrekoverschot weer iets verder afgenomen, met name door de ontwikkeling in Middelburg. In Vlissingen is het vertrekoverschot op hetzelfde niveau gebleven als in 1989. Zuid-Beveland kende het afge lopen jaar weer meer vestigers. Omslag Opmerkelijk is de ommekeer op Tholeri en Sint Philipsland. Een paar jaar geleden had men daar nog te kampen met een vertrekovergchot en nu is er sprake van een vèstiginggs- overschot. In Zeeuws-Vlaanderen is sprake van een afname van het inwo nertal. De bevolking van West Zeeuws-Vlaanderen is met niet min der dan 113 mensen gedaald. Het in wonertal van Zuid-Beveland is het sterkst gegroeid, en wel met 262 men sen. BRUINISSE - De Bruse brandweer moest zaterdagmiddag uitrukken om de auto van T. M. uit het Duitse Mölln te blussen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Hogerwerfsweg te Bruinisse. Door onbekende oorzaak ontstond om on geveer 15.00 uur brand in het motor gedeelte van de Duitse Opel. De brandweer had het vuur snel onder controle maar de auto werd behoor lijk beschadigd. ZIERIKZEE - De Belgische vakan tiegast L. J. C. J. uit Beveren was niet blij toen hij ontdekte dat zijn tas met daarin dure foto-apparatuur was ge stolen. De diefstal vond vrijdag om 13.00 uur plaats toen de Belg in een winkel in de Sint Domusstraat rondkeek. Hij zette de tas even naast zich neer, liep rond in de winkel en kwam toen tot de ontdekking dat de foto-tas moest zijn gestolen. De foto-tas be vatte een foto-toestel plus lenzen ter waarde van bijna 2000 gulden. ZIERIKZEE - Bij een grootscheep se alcoholcontrole zaterdagnacht werden op Schouwen-Duiveland 12 automobilisten aangehouden die een auto bestuurden terwijl ze teveel hadden gedronken. De alcoholcontrole werd gehouden door de stagegroep van de Rijkspoli tie Schouwen-Duiveland in samen werking met de verkeersgroep Zee land en enkele mensen van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland. Met vier opvallende politievoertui gen hielden zij op diverse plaatsen op de doorgaande wegen en polderwe gen ruim 150 weggebruikers aan voor een alcoholcontrole. Daarbij kregen 8 automobilisten een rijverbod opge legd. Drie bestuurders hadden zoveel alcohol in hun bloed dat ze behalve een rijverbod ook een boete van 250 gulden kregen opgelegd. En bij een automobilist was het alcoholgehalte in het bloed zo hoog dat proces verbaal werd opgemaakt.. Hij zal zich te zijner tijd voor de rechter moeten verarft woorden voor rijden onder in vloed. SEROOSKERKE - Van de recrea tieboot van K. H. uit het Duitse Wup- pertkl bleek niets over dan geblaker de resten. Zaterdag vloog de boot na een ontploffing spontaan in brand. Dat gebeurde om ongeveer 16.00 uur in de Schelphoekhaven nabij Se- rooskerke. K. H. liet zijn boot vanuit de haven het water opdrijven en trachtte toen de motor te starten. Bij de tweede poging vond een ontplof fing plaats en ontstond brand. De Duitser sprong overboord en slaagde erin een lijn van de boot te pakken en het brandende vaartuig naar de kant te trekken. Daar werd het zeven me ter lange kajuitjacht geblust door de brandweer Westerschouwen die in middels ter plaatse was. Het voertüig bleek geheel vernield. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de ontploffing en de brand. Vermoedelijk speelde daarbij benzinedampvorming onderin de boot een rol. BRUINISSE - P. I. N. uit het Bra bantse Dinteloord deed bij de politie aangifte van diefstal van een naviga tor uit zijn boot die in de jachthaven Bruinisse lag. De diefstal vond plaats tussen 19 en 31 augustus, de periode dat de Bra bander niet op zijn zeiljacht was. De diefstal betreft een Dekka navigator waarvan de waarde niet bekend was. wen. Het programma bestaat uit bijeen komsten die beurtelings plaatsvin den in de Oosterhof te Oosterland, Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk en het dorpshuis te Ouwerkerk. Het pro gramma begint op 6 september met een avond die de titel Tussen kunst en kitsch' rhéëkreeg. De Middelburgse antiquair B. Witte komt naar de Oosterhof om oude voorwerpen die de leden meebrengen te bespreken en de waarde ervan te schatten. Een week later, op donderdag 13 september, worden de Duivelandse plattelandsvrouwen verwacht in We- meldinge voor een uitwisselingsbij eenkomst die wordt verzorgd door de Zuid-Bevelandse afdeling. Op 3 okto ber maakt men een excursie naar de vliegbasis Woensdrecht. Eveneens in oktober gaan de plat telandsvrouwen naar de' Scholenge meenschap Schouwen-Duiveland waar de heer Cooman hen informeert over het opmaken van koude scho tels. De activiteiten van Veilig Ver keer Nederland staan centraal tij dens een bijeenkomst in Ouwerkerk op 31 oktober die wordt verzorgd door de heer Pieterman. Op 29 november verzorgt mevrouw Spierings in de Oosterhof een pop- penshow. Op 20 december wordt kerstavond gevierd in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk en op 8 januari is het Nieuwjaarsreceptie in de Oosterhof. De gebruikelijke jaarvergadering is gepland op 24 januari 1991. Toneelstuk De Plattelands Jongeren Zuid voe ren voor de NBvP op 19 februari een toneelstuk op in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk en op 23 april staat Ouwerkerk centraal tijdens de dia presentatie Ouwerkerk vroeger en nu die wordt gepresenteerd door me vrouw Veltman. In mei is de jaarlijk se busreis gepland en in juni wordt het seizoen afgesloten op een manier die nog niet bekend is. SEROOSKERKE - Een beschadig de vrachtauto en een personenauto die total loss was. Dat was het gevolg van een frontale botsing die vrijdag middag plaatsvond op de Seroós- kerkse weg nabij Serooskcrke. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 15.45 uur toen J. G. A. uit Den Bosch met een vrachtauto over de Scroos- kerkse weg in dc richting Zierikzee reed. Volgens de politie zou hij met zijn auto grotendeels op het linkerge deelte van de rijbaan hebben gere den. Vanuit de tegenovergestelde richting kwam een personenauto be stuurd doorC. V. D. S. uit Eindhoven. Deze bestuurder kon de voor hem op doemende vrachtauto niet meer ont wijken. Er vond een bijna frontale botsing plaats waarna de personen auto in de bebossing naast de rijbaan tot stilstand kwam. Het voertuig werd daarbij zo zwaar beschadigd dat het total loss werd verklaard en moest worden weggesleept. Ook de vrachtauto werd beschadigd. Deson danks liep geen van de inzittenden noemenswaardige verwondingen op. De afdeling Duiveland neemt ook deel aan de gezamenlijke avond van alle plattelandsvrouwenafdelingen op 11 september in Dreischor. Daar bij treedt Marie-Cecile Moerdijk op. En aan de gezamenlijke avond waar bij het het 60-jarig bestaan van de landelijke bond wordt gevierd. Die jubileumavond is op 21 maart 1991 in Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk. Zoals gebruikelijk bij afdelingen van de NBvP zijn ook in Duiveland diverse clubs en commissies actief die bijeenkomsten en cursussen orga niseren die los staan van het jaarpro gramma. De presidente van de afde ling Duiveland is L. E. de Jonge-van 't Hoff. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449, (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,90. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesje9" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIRklK7.EE - Nu een proef van twee jaar wil het college van b en w van Zierikzee voor het project Wijkbus 60-plus nu een vaste jaarlijkse subsidie beschikbaar stellen van f 7000.-Dat blijkt uit de stukken voor de vergadering van de commissie financiën en volkshuisvesting van de gemeente Zierikzee op don'derdag 6 september. De vergadering wordt gehouden in de raadzaal van het Zierikzeese stadhuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de vergadering naast de subsidie aan de wijkbus de tarieven havengeld van de gemeente. Die moeten aangepast worden omdat de kosten voor de gemeente gestegen zijn door onder meer de aanstelling van een derde havenmeester. Verder komt aan de orde de rekening 1989 van de Volkskredietbank, de jaarstukken over 1989 van woningbouwvereniging Beter Wo nen en het herstel van inbraakschade aan schoolgebouw De Noordzelke. In de nacht van 28 februari op 1 maart werd daar ingebroken hetgeen een schade van f 2630.- opleverde. Aan de gemeente ie gevraagd dat geld beschikbaar te stel len. Ook aan de orde komt de afrekening 1988 van de subsidie aan de Zeeuwse Muziekschool. In totaal zou de gemeen te nog ruim f 5500.- aan de muziekschool moeten betalen. ArchieffotoI

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3