DAS ruikt aan Shakespeare 'Gunstig leefklimaat in Nederland maar ook hardnekkige problemen' Ontmoeting Zeeuwse militaire oorlogs- en dienstslachtoffers Openbaar Ministerie biedt wegtransport excuses aan WATERSTANDEN Sneldiensten naar Rotterdam ook zaterdag Conclusie Sociaal Cultureel Planbureau in rapport Gehandicapte student wordt door OV-jaarkaart dubbel gepakt Bijeenkomst in marinekazerne Vlissingen BREDA - Het Openbaar Ministerie in Breda heeft de ondernemersorganisa tie NOB wegtransport zijn excuses aangeboden voor de beschuldigingen dat een relatief groot aantal Bra bantse transportonderne mingen bij het vervoer van hasj betrokken is. Dit mel den de betrokken partijen in een gezamenlijke ver klaring. De beschuldiging stond vermeld in het jaarverslag 1989 van het Bredase parket. Tijdens een toelichting op dit jaarverslag kon hoofdofficier van justitie mr, A. Kalthoff hierover twee weken geleden geen nadere informa tie verstrekken. NOB wegtransport toonde zich uiterst verbolgen over de ze beschuldiging, te meer omdat er geen enkel concreet feit werd ge noemd. Conflict Beide partijen hebben het conflict deze week uitgesproken. In de geza menlijke verklaring werd gesteld dat het betreffende tekstgedeelte onge lukkig geredigeerd is. Het is welis waar zo dat veel hasj-transporten over de weg plaatsvinden, maar de vervoerders wisten dat niet. Er is dan sprake van schuldeloze betrokken heid, aldus de verklaring. De paar keer dat er wel een verden king tegen een transporteur was, kon die niet hard worden eremaakt. Het parket in Breda heeft geen enkele aanleiding te veronderstellen dat het wegtransport in Breda min of meer structureel en te kwader trouw be trokken is bij het transport over de weg van hasj, aldus de gezamenlijke verklaring. MAARDRIEL - Op de Maas bij Maasdriel zijn twee Nederlandse vrachtschepen met elkaar in aanva ring gekomen, nadat de schipper van een van beide schepen het roer had overgegeven aan zijn 14-jarige zoon om even naar het toilet te kunnen. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor, de schade was aanzien lijk. ZIERIKZEE - Met ingang van de nieuwe dienstregeling worden ook op zaterdag sneldiensten uitgevoerd tussen Zierikzee en Rotterdam Zuid plein en vice versa. Dat maakt streekvervoersmaatschappij Zuid- West Nederland bekend. De vertrektijden van de ritten zijn zodanig gekozen dat met name het winkelend publiek gebruik kan ma ken van de snel dienst. De ritten wor den uitgevoerd onder lijnnummer 130. In de middag is er aansluiting naar Westenschouwen met de lijnen 133 en 134. 's Morgens vertrekt de sneldienst om 8.40 uur van het busstation in Zierikzee. 's Middags vertrekken de retourritten van Rot terdam Zuidplein om 15.51 en 16.51 uur. De bus stopt onderweg alleen nog in Bruinisse. ZIERIKZEE - Een groep van ongeveer vijftig leerlingen van de DAS in Zierikzee (waarvan een deel op de foto) is zaterdag vertrokken voor een kort uitstapje naar het Friese Diever. Daar iverd het beroemde stuk Hamiét van Shakespeare opgevoerd. Het was voor de groep Engels lerende deelnemers niet zozeer bedoeld om de taal op te vijzelen. Meer ging het om het proeven aan de Engelse cultuur. De groep was zaterdagnacht weer terug. En dat is wel nodig, want morgen, dinsdag, begint DAS het nieuwe leerjaar. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Hoewel de leefsituatie in Nederland als „betrekkelijk gunstig" om schreven kan worden, kampt ons land met een aantal hardnekkige problemen. Die conclusie trekt het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) in het vanmiddag, maandag, in Rijswijk gepresenteerde sociaal en cultureel rapport 1990. Het sociaal en cultureel rapport verschijnt in de regel iedere twee jaar en wordt door het SCP gezien als „een uitgebreide beschrijving en analyse van de ontwikkelingen in onze samenleving". Het planbureau baseert zich daarbij niet alleen op de meest recente statistische en andere gegevens maar ook op onderzoek naar opinies en meningen die onder de bevolking le ven. Deze keer werd bovendien aan een internationaal vergelijkend onderzoek meege daan. Met name dat internationaal verge lijkende onderzoek bevestigt volgens het SCP de conclusie over de betrek kelijk gunstige leefsituatie in ons land. Want ook al behoort Nederland ,,naar Westeuropese maatstaf tot de landen met een laag welvaartspeil", de Nederlander komt in dat onder zoek tegelijkertijd naar voren „als een burger die niet ontevreden is met de gang van zaken in zijn land" en bo vendien veel optimistischer over zijn economische vooruitzichten is dan nog maar enkele jaren geleden. Ook blijkt uit het onderzoek dat de sociaal-economische nivellering in Nederland „in vergelijking met het buitenland tamelijk ver is voortge schreden". Het SCP pleit ter bestrijding van de bestaansonzekerheid onder meer voor een betere informatievoorzie ning over uitkeringsrechten en een gericht gebruik van de bijzondere bij stand. ZIERIKZEE - De Gehandicapten raad heeft minister Ritzen (onder wijs) verzocht maatregelen te treffen om te voorkomen dat gehandicapte studenten het slachtoffer worden van de regelingen rond de OV- studentenkaart. De raad zegt dat de gehandicapte student anders door de regeling „dubbel gepakt" dreigt te worden. Studenten die door hun handicap gebruik moeten maken van aange past vervoer, krijgen hiervoor meest al een vergoeding uit de AAW. Op de ze vergoeding wordt een bedrag ingehouden ongeveer gelijk wat zij zouden betalen voor het openbaar vervoer, als zij daarvan wel gebruik zouden kunnen maken. Deze regeling geldt overigens ook voor scholieren van 18 jaar en ouder. Door de invoe ring van de OV-studentenkaart dreigt een dubbele strop voor de gehandi capten omdat iedere maand een be drag op de basisbeurs zal worden in gehouden. Op die manier betalen zij dus twee keer voor vervoer waarvan zij geen gebruik maken. De Gehandi captenraad heeft minister Ritzen ge vraagd de betrokken studenten te in formeren hoe zij moeten handelen, als zij geen gebruik kunnen maken van de OV-studentenkaart. Problemen Niettemin kampt Nederland op sociaal-economisch gebied met een aantal hardnekkige problemen. Het SCP noemt in dat verband vooral het hoge en nog steeds groeiende aantal arbeidsongeschikten in ons land én het, ondanks een verbeterde werkge legenheidssituatie, eveneens toene mende aantal langdurig werklozen. Ook wijst het SCP erop dat de bestaansonzekerheid in Nederland is toegenomen. Terwijl de werkloosheid ook in Ne derland inmiddels naar gemiddeld Westeuropees niveau is gedaald, neemt het aantal langdurig werklo zen nog steeds toe. Ook etnische min derheden en lager opgeleiden hebben volgens het SCP weinig profijt van het groeiende aantal banen. Het planbureau neemt aan dat de werk loosheid onder etnische minderhe den drie tot vijf keer zo hoog is dan onder autochtonen. Nederland behoort wat de uitgaven aan sociale zekerheid betreft nog steeds tot de koplopers in EG- verband, aldus het planbureau. Tbch is de bestaansonzekerheid in Neder land de afgelopen jaren toegenomen. Die toename zit hem volgens het SCP overigens niet in het aantal mensen dat door bestaansonzekerheid wordt getroffen. Dat aantal steeg tussen 1979 en 1983 van 5 naar 10 procent van de bevolking. Sindsdien is dat per centage rond de 10 blijven schomme len, maar is het bedrag dat bestaans- onzekere huishoudens jaarlijks te kort kwamen gegroeid van 1.600 naar ruim 1.900 gulden per jaar. Bestaan sonzekerheid komt volgens het SCP vooral veel voor bij eenoudergezin nen, zelfstandigen, werklozen, ar beidsongeschikten. AOW-ers en jon geren. Tijden en standen volgens ge tijde taf el Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 4 september 04.05 166 10.00 -117 16.15 155 22.20 -148 Roompot Buiten 4 september 02.40 169 08.35 -115 14.50 159 20.55 -148 Bruinisse 4 september 04.20 179 10.00 -125 16.35 166 22.20 -157 Wemeldinge 4 september 04.05 188 10.05 -131 16.20 179 22.25 -162 Gemiddeld Op terreinen als gezondheidszorg, onderwijs, huisvesting en cultuur komt Nederland in de internationale vergelijking volgens het SCP goed of gemiddeld tevoorschijn. Zo worden in Europa alleen Zweden en Zwitsers ouder dan de Nederlanders die ge middeld de leefijd van 76,8 jaar berei ken, precies twee jaar meer dan een decennium geleden. De zuigelinggesterfte ligt in Neder- landop een gunstig laag niveau. Dat geldt ook voor het aantal verkeerson gevallen en „het praktizeren van na delige leefwijzen". Alleen ten aan zien van het roken maakt Nederland in Westeuropees verband volgens het SCP een wat ongezonde indruk. Ook constateert het SCP een ster ke groei van de vraag naar geestelij ke gezondheidszorg. „Voor een kwart te verklaren uit het feit dat ook geestelijk gehandicapten tegenwoor dig ouder worden, maar voor drie kwart moet die groei worden gezocht in zaken als de verruiming van de indicatie-criteria, afwenteling van de arbeidsmarkt en dergelijke". Wat het onderwijs betreft neemt Nederland volgens het SCP slechts op een terrein een bijzondere positie in. Nergens in West-Europa volgen zo veel kinderen de een of andere vorm van speciaal onderwijs. Het planbu reau zet dan ook vraagtekens bij de ■"efficiency van het basis-onderwijs. Die neemt volgens het SCP zelfs snel ler af dani die voor bijvoorbeeld het wetenschappelijk onderwijs groeit. Ongelijkheid Voor het overige 'volgt Nederland op onderwijsgebied het algemene Westeuropese beeld: minder leerlin gen die gemiddeld langere onderwijs- carrières maken waarvan vooral het middelbaar en hoger beroepsonder wijs hebben geprofiteerd- Dat gemid delde geldt overigens lang niet ieder een. Sociale en etnisch-culturele afkomst bepalen volgens het planbu reau nog steeds verschillen in onder- wijsposities. „Het beleid om onge lijkheid in het onderwijs tegen te gaan, is tot dusver weinig succesvol geweest", aldus het SCP dat ook voor de toekomst geen aanleiding ziet „tot hooggespannen verwachtingen". Qua wonen is de Nederlander vol gens het SCP minstens zo goed en vaak zelfs beter af dan zijn mede- EurojDeanen. Nederland kent van de vergeleken landen de jongste woning voorraad en het hoogste aantal ka mers per woning. Driekwart van de Nederlandse woningen wordt cen traal verwarmd en-huizen zonder bad of douche komen nauwelijks meer voor. Nederlanders geven, met de Denen en de Westduitsers, meer geld uit aan recreatieve genoegens dan andere EG-burgers. Vooral audio-visuele ap paratuur is daarbij volgens het SCP sterk in opmars, op de voet gevolgd door buitenlandse vakantiereizen. Uitgaven aan gedrukte media be vinden zich daarentegen „op een ni veau dat nog steeds beduidend onder dat van 1980 ligt". In-vergelijking met andere Westeuropese landen „slaat Nederland echter ook op dat terrein geen slecht figuur". De Nederlandse boekenproduktie per duizend inwo ners behoort tot de hoogste van de EG en ook qua museumbezoek scoort Ne derland hoog. Alleen voor het toneel en de bioscoop heeft de Nederlander betrekkelijk weinig belangstelling. Criminaliteit Minder tevreden is het SCP over de ontwikkeling van de criminaliteit in Nederland. Wat dat betreft is de in de jaren '70 nog bestaande 'achterstand' van Nederland op een groot aantal andere Westeuropese landen inmid dels grotendeels ingehaald. Hoewel ook het SCP daarbij aangeeft dat de Nederlandse criminaliteitscijfers in sterkte mate worden bepaald door de kleinere vermogensdelicten. Net als in andere Westeuropese lan den is het ophelderingspercentage in Nederland de afgelopen jaren ge daald, in Nederland zelfs iets sterker dan elders in West-Europa. Nederland neemt wat de straftoe meting betreft nog altijd een bijzon dere positie in. Nergens in West- Europa wordt meer geseponeerd en nergens worden gemiddeld mildere vonnissen geveld. Nederland kent bovendien het laagste aantal gedeti neerden per 100.000 inwoners. Overi gens is de jeugdcriminaliteit volgens het SCP behoorlijk gedaald. Het SCP constateert dat „het opi nieklimaat in de jaren '80 hoe langer hoe meer afkerig is geworden van dis criminatie". Daarbij gaat het volgens het planbureau niet alleen om discri minatie van minderheden maar ook om de ongelijke behandeling van mannen en vrouwen of van ouderen en jongeren. Het SCP noemt het opmerkelijk dat er sprake is van een stijgende steun voor democratische vrijheden als het recht op demonstreren, staken en dienstweigering. Volgens het plan bureau was die steun in 1989 groter dan in de jaren '60. maatschappelijk werkers in alle af delingen. VLISSINGEN - „Dat er herdacht wordt is vanzelfspre kend; de 'gedurende de oorlog en de jaren daarna gesla gen wonden worden nog steeds gevoeld". Dat schrijft de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienst slachtoffers in een persbericht waarin een bijeenkomst van Zeeuwse militaire oorlogs- en dienstslachtoffers in de marinekazerne in Vlissingen wordt aangekondigd. In het kader van de viering van het 45-jarig bestaan van de Zeeuwse BNMO-afdeling verwacht men zaterdag 8 sep tember ongeveer 200 leden op een herdenking. eigenlijk nooit een echte bevrijding is gekomen. Dat het 45-jarig beslaan gevierd wordt is volgons Paree net zo vanzelfsprekend. Springtij: 7 september Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Het gaat tijdens de herdenking in de Vlissingse marinekazerne niet al leen om de viering van het negende lustrum. „Zeker zo belangrijk is dat het dit jaar 50 jaar geleden is dat Ne derland bij de Tweede Wereldoorlog werd betrokken en dat toen in de mi litaire gelederen de allereerste Ne derlandse slachtoffers zijn gevallen", aldus het persbericht. Zinvol Herdenking en viering vormen vol gens afdelingsvoorzitter Paree van dc Zeeuwse afdeling van dc BNMO een zinvolle combinatie. Hij stelt dat er voor de invalide geworden militairen „Dc BNMO betekent voor haar le den al 45 jaar lang een gerespecteer de 'steun en toeverlaat", aldus Paree. ,,Ecn bclangenbehartigende vereni ging die in menig materieel en imma terieel opzicht een pleitbezorger is". Dc BNMO is in dc loop dor jaren uitgegroeid tot een organisatie die vcciai langs professionele weg hulp weet tc verlenen, ongeacht of het om lichamelijke of geestelijke proble men gaat. Dc BNMO beschikt over Bijstaan Deze maatschappelijk werkers kunnen de leden op deskundige wijze bijstaan. Even belangrijk, volgens het persbericht van de BNMO, is dat dc leden elkaar tijdens bijeenkom sten kunnen opvangen en ervaringen kunnen uitwisselen. „De BNMO- afdclingen vervullen daarbij een niet te onderschatten taak". Naast dez*zorg cn aandacht die de regionale afdelingen aan hun leden besteden biedt dc bond centraal van uit Doorn meerdaagse programma's van nazorg. In voorkomende gevallen verleent de bond ook diensten bij het zoeken naar oplossingen'op juridisch, me disch, psychologisch en recreatief ge bied. De samenkomst in de marine kazerne in Vlissingen gaat zaterdag 8 september om 11.00 uur van start. In de middaguren verzorgt pianist Louis van Dijk samen met het ensemble van dc Mariniorskapel uit Rotterdam een optreden. Dc bijeenkomst wordt omstreeks 16.30 uur afgesloten met een rijsttafel. Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Cor Lieve. De Burght. Dagelijks tijdens kantoor uren. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. T/m zaterdag 15 september Zierikzee Expositie Bas Sayers in Noordhaven poort. Dagelijks (m.u.v. maandag) van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. T/m zondag 21 oktober Neeltje Jans Foto-expositie Zeeland toen waters noodramp. Delta Expo. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 3 september Scharendijke Start van de repetities van Christe lijk Gemengd Zangkoor Sursum Cor- da. Brouwershaven Openbai'e vergadering adviescom missie volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening. Stadhuis, 20.00 uur. Oosterland Excursie Witlofstudieclub Schouwen- Duiveland. Bedrijf J. L. Schoof, Ho- gezand weg 1. 19.30 uur. Woensdag 5 september Zierikzee Contactavond van Unie van Vrijwilli gers in het UVV-gebouw aan de Kerk hof ZZ. 19.30 uur. Donderdag 6 september Zierikzee Commissie financiën en volkshuis vesting. Stadhuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Openbare vergadering commissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Ruilavond G. J. Peelen. NH-vereni- gingsgebouw. Vanaf 19.00 uur. Vrijdag 7 september Burgh-Haamstede Concert Interkerkelijk mannenkoor Comt nu met sangh. Nederlandse Hervormde kerk Haamstede. 20.00 uur. Zaterdag 8 september Burgh-Haamstede Werkhonden Vereniging Schouwen- Duiveland houdt open dag op haar terrein aan Hogezoom. Vanaf 13.30 uur. Brouwershaven/Zonnemaire/ Noordgouwe/Dreischor Open Monumentendag, monumenten gratis te bezichtigen. Inl. VW. Brouwershaven Bazar in de Grote of Sint Nicolaas- kerk. Concert in de Grote Kerk, m.m.v. Christelijke Oratorium Vereniging uit Middelharnis met Vocaal Ensem ble Magnificat o.l.v. Rinus Verhage. 20.00 uur. Dreischor Concert van de Stichting Musi Voca in de Nederlandse Hervormde kerk, m.m.v. Oosterlands Fanfare met man nenkoor Ons Koor uit Sommelsdijk. 20.00 uur. Bruinisse Braderie door scouting. Bij de mu ziektent. Van 10.00 tot 12.00 uur. In verband met Monumentendag is het pand aan de Oudestraat 27 ge opend van 13.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 11 september Burgh-Haamstede De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen gaat wandelen in Zierikzee, vertrek vanaf de Schutse. 13.30 uur. Dreischor De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt een muziek avond m.m.v. mevr. Ma'rie Cécile Moerdijk in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 13 september Zierikzee Informatiebijeenkomst cursus Vrouw en Werk in De Lichtboei, 9.30 uur. Zaterdag 15 september Nieuwerkerk Contactbijeenkomst verstandelijk gehandicapten. Zaal kerkgebouw Molenstraat. 14.15 tot 16.15 uur. Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen. Tweede Grevelingenweek Nederland se Kruiser Kampioenschappen en Open Belgische Kampioenschappen „420". Verlichte gondel vaart, bij schemer vertrek vanuit de oude haven. Zonnemaire Concert muziekvereniging Nut en Uitspanning Zonnemaire in de mo biele tent. 19.30 uur. Zondag 16 september Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Tweede Grevelingenweek Ne derlandse Kruiser Kampioenschap pen en Open Belgische Kampioen schappen „420". Maandag v september Zierikzee CNV-Scniorenbijeenkomst in de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zcvenget ijst raat II. 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2