3265 -ft Eerste fase restauratie molen De Lelie begonnen 'Het verschil tussen een oliebol en een boek' Zwemmen, fietsen en lopen SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Werkzaamheden naar verwachting in oktober 1991 gereed Boerenboeldag brengt 9000 gulden op voor rijdende kliniek van Brouwse ontwikkelingsiverkster Jetty Stouten Wh PÊ Storing uitgeverij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Tegenvallende opbrengst Gegroeid Watersnoodramp Weinig actie De opbrengst van de actie-dag van Kunst en Het inwonertal van Zeeland groeide in de eer- De foto-expositie Zeeland Toen in het Topshuis Er zat weinig actie in dc streekderby Eer bleef met 1850 gulden achter bij de ver- ste helft van 1990 met 500 mensen. (Pag. 3). op Neeltje Jans staat in het teken van de Wa- Brouwershaven-Duiveland. (Pag. 6). wachtingen. (Pag. 3). tersnoodramp. (Pag. 4). MAANDAG 3 SEPTEMBER 1990 147ste jaargang Nr. 24805 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Wilt g' om uw huis niet wenen bouw dan met eigen stenen. Spreekwoord SCHARENDIJKE - ,,Hij staat er bij als een verlepte lelie, maar volgend jaar is het weer een bloeiende lelie", aldus molenmaker W. Herrewijnen uit Spijkenisse. Onder zijn leiding werden vrijdagmiddag met behulp van een kraanwagen de wieken van kó renmolen De Lelie gehaald. Het overblijvende deel van de uit 1866 daterende molen le verde een onttakeld beeld op. Maar toch was het een glorieuze dag voor de molen, die aan de Elkerzeeseweg tussen Scharendijke en Eikerzee staat. Eri voor alle inwoners van de gemeente Middenschouwen. Met het afhalen van de wieken is namelijk een be gin gemaakt met de restauratie van het monument. Naar verwachting is De Lelie in oktober/november 1991 weer helemaal in oude luister hersteld. „Het zal tijd worden", aldus molen maker Herrewijnen. Hij doelde daar mee op de toestand waarin De Lelie verkeert nadat er jaren overheen gin gen eer de gemeente Middenschou wen het monument kon aankopen en het geld dat nodig is voor restauratie beschikbaar kwam. Uit het bestek dat werd opgemaakt door de Rijks dienst voor Monumentenzorg blijkt dat restauratie van De Lelie 325.000 gulden kost. Daarvan wordt 126.000 gulden door de rijksoverheid be taald, bijna 82.000 gulden door de provincie Zeeland en ruim 118.000 gulden door de gemeente Midden- schouwen zelf. Container Voordat de kraanwagen in aetie kwam werden de wieken van de mo len ontdaan van hun houten heklat- ten. ,,Die gaan de container in want we maken ze helemaal opnieuw". Toen de ontluisterde wieken, de roe den,- met- de-kraanwagln naar- bene den waren gehaald werden ze ter plaatse in stukken gezaagd. ,,Voor de oud ijzerhandelaar, want die zijn ook niet meer bruikbaar", aldus de mo lenmaker. Het afhalen van de wieken bete kende overigens niet dat de restaura tie nu achter elkaar door zal worden uitgevoerd. ,,Dit is alleen de start van de restauratie. Om de subsidies veilig te stellen moet die voor eind september hebben plaatsgevonden. Maar we hebben het zo druk in de molenmakerij dat we pas in de loop van 1991 kunnen beginnen met de de finitieve restauratie", aldus Herre wijnen. Die restauratie houdt in dat het overgrote deel van de molenonderde len opnieuw wordt vervaardigd uit materialen die daar vroeger ook voor werden gebruikt. Zo moeten het wie- kenkruis,- de staartbalk, het kopbe- schot, de deuren en de vloeren van de molen volledig worden vernieuwd. Sommige onderdelen worden zelfs vervangen door meer authentieke. Zo krijgt De Lelie in plaats van de krui- -liewasaarmee de kop van de molen op de wind kon worden gezet, weer een haspel. Een apparaat waarmee dat in de vorige eeuw gebeurde. Ook wordt de betonnen vloer op de begane grond weer vervangen door een au thentieke houten vloer. Houtsoorten In de molenmakerij gebruikt men voor het maken van die originele on derdelen houtsoorten zoals iepen, ei ken, bilinga, azijnhout, pokhout, palmhout en grenen. ,,Wat vroeger werd gebruikt bij het maken van een molen gebruiken we weer. Er komt ook veel handwerk bij kijken", aldus de molenmaker. Hij omschreef de res tauratie van De Lelie als een routine klus. „Maar het is wel heel belang rijk dat het gebeurt. De Lelie is een mooie kleine 'molen. Het is goed dat hij behouden blijft. Want- molens symboliseren een bloeitijd in de ge schiedenis van Nederland". Volgens Herrewijnen zijn gerestau reerde korenmolens, die weer graan kunnen malen, ook een alternatief. „Nederland heeft maar drie broodfa brieken. Als-er-nog eens gekke dir gen zouden gebeuren Waarbij die worden opgeblazen, zit zo heel Ne derland zonder brood. DÜin kunnen Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De Lelie wordt van haar wieken ontdaan. (Foto: Marijke Folkertsma). altijd de korenmolens weer worden gebruikt". Ook zonder dergelijke ex treme dingen is het volgens de mo lenmaker van belang dat men De Le lie regelmatig laat draaien en malen wanneer hij eenmaal is gerestau reerd. ,,Er worden vrij veel iepen houten onderdelen in de molen ver werkt. Als die in beweging blijven is de kans dat er wormpjes inkomen klein. Als de molen veel stilstaat heb je dat veel sneller". DEN HAAG - Staatssecretaris Wal lage van onderwijs ziet niets in een verplichte Nederlandse literatuur lijst voor HAVO en VWO-scholieren. Dat blijkt uit antwoorden van Walla ge op vragen van de Tweede-Kamer leden Beinema (CDA) en Nuis (D66), die naar de Tweede Kamer gestuurd zijn. Advertentie Voor: Gaskachels Zelfbouwpakketten C.V. naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 BROUWERSHAVEN - „Een oliebol eet je op en een boek verslind je". Uit een tekst in de boekenkraam bleek dat dit het verschil was tussen oliebollen en boeken. Tijdens de Boerenboeldag die zaterdag werd gehouden in Brouwershaven werden zowel de oliebollen als de boeken met honderden verkocht. Maar ook allerlei andere spullen waaronder een aantal oude landbouwwerktuigen verwisselden grif van eigenaar. Hoe wel bij de opzet van het evenement ieder jaar weer meer de nadruk wordt gelegd op het creëren van kijkplezier, was de opbrengst van de Boerenboeldag zaterdag groter dan ooit tevoren: negenduizend gulden netto kan worden overgemaakt naar de Brouw se ontwikkelingswerkster Jetty Stouten, die haar werk in het Afrikaanse Burkina Fa- so wil uitbreiden door met een rijdende kliniek de dorpen in te trekken. Zij was dit jaar het doel waarvoor ongeveer 20 ouders, bestuursleden en leerkrachten van de christelijke ba sisschool De Schouw hun Boeren boeldag opzetten. Een jaarlijks te rugkerend evenement, dat sinds de viering van het 700-jarig bestaan van Brouwershaven zijn folkloristisch karakter heeft behouden. En steeds verder versterkt, zo bleek zaterdag in de loods van de gebroeders Van Ast waar het evenement plaatsvond. Landbouwwerktuigen Het overgrote deel van de medewer kers liep rond in de Schouwse of Zuid-Bevelandse klederdracht of was minstens gekleed als 'boer'. Er wer den groenten, aardappelen, uien en oude landbouwwerktuigen verkocht. En ook de dieren die sfeerbepalend waren bij de boerenboeldagen die in vroeger tijd op Schouwen-Duiveland werden gehouden ontbraken niet. Po ny's, schapen, geiten, konijnen en zelfs twee kalveren lieten zich bekij ken. maar waren niet te koop. „Het zijn dieren uit het hertenkamp bij hot Slingerbos tc Brouwershaven. En de kalveren en de schapen zijn van enke le ouders van leerlingen", aldus alge meen organisator van de Boerenboel dag, M. Hanse uit Brouwershaven. „We hebben ze geleend om de sfeer van een folkloristisch evenement te versterken. Want we streven er naar om behalve door koopjes het evene ment vooral door kijkplezier aan trekkelijk te maken". Dat kijkplezier was ruimschoots aanwezig. Alle 'rommel' die de vrij willigers van De Schouw het afgelo pen jaar verzamelden was zorgvul dig uitgesorteerd en vormde de basis ZIERIKZEE De spetterende start van de tweede (kwart)-triathlon vart Zicrikzee. die afgelopen zaterdag werd gehouden Winnaar werd de ijzersterke junior-triatleet uit Middelburg. Floris-Jan Koole (20). Als eer ste senior kwam over de meet op het Kraanplein Jan-Bart Jasperse uit Oost-Souburg. Meer over deze tweede Sehouioen-Duivelandse deeltriathlon op de sportpagina. (Foto: Joop van Houdt). lit** voor een aantal kraampjes dat voor zien was van grappige uithangbor den. Zo kon men onder andere een kijkje nemen bij Tussen kunst en kitsch, bij Kiek kiek elektriek, bij beddenspecialist Koos Snurk(t) en de kledingkraam Kapitein, waar men klanten trok met de reclametekst: U zou wel gek zijn als u meer betaalde. Er waren dan ook genoeg mensen die tijdens de Boerenboeldag een spijkerbroek of blouse uit de rekken visten en 'op de gis' kochten. „Nee, een paskamer hebben we niet, maar ze kunnen even in de wc gaan pas sen", aldus de in Schouwse dracht ge klede verkoopster. Bij de boeken kraam vormde een wand van schuin- geplaatste veilingkisten een heuse boekenkast waarin men de roman van zijn keuze kon zoeken. „Twee uur nadat de Boerenboeldag begon had den we al voor 500 gulden verkocht. Je ziet vooral veel mensen die boeken van een bepaalde schrijver verzame len", aldus A. Rottier die de boeken kast beheerde. Een flink bedrag als men in aanmerking neemt dat de meeste boeken voor een gulden of minder werden verkocht. De verza melaars en liefhebbers van informa tieve boeken konden in de kraam naast de boekenkast terecht en ook voor de pocketboeken was een aparte kraam ingericht. De Ouwe karre De Ouwe karre heette de kraam vervolg pagina 4 Verwachting tot dinsdagavond: Enkele buien Half tot zwaar bewolkt. In de nacht en vroege ochtend regen, wegtrek kend "aar het oosten. In de loop van de r g enkele buien. Minimumtem peratuur ongeveer 16 graden. Mid- dagtemperatuur omstreeks 18 gra den. Matige zuidwesten wind, kracht 3 a 4, overdag draaiend naar noord west en aan de Hollandse en Zeeuwse kust mogelijk toenemend tot krach tig, 6. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 7 sept.: Woensdag: Zonneschijn: 30%. Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 4 Donderdag: Zonneschijn: 20% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: west 5 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 17 graden Windkracht: west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 4 sept. Zon op 06.55, onder 20.21 Maan op 19.52, onder 06.03 Volle Maan: 5 september (03.46) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Nadat een Oceaanfront, dat in ónze buurt stagneerde, op zon dagmiddag en tijdens de afgelopen nacht langdurig lichte regen bracht, nadert vannacht vanaf de Oceaan al weer een nieuw regengebied. Dit pas seert in de nanacht en vroege ochtend van west naar oost over het land. Na de passage draait de zuidwesten wind naar noordwest en neemt in de middag langs de Hollandse en Zeeuwse kust mogelijk toe tot krach tig. Dan stroomt via de Noordzee koelere lucht naar ons land. In deze lucht kunnen boven het Noordzeewa ter dat momenteel zo'n 18 a 19 graden meet, gemakkelijk buien ontstaan. Deze drijven op dinsdagmiddag en -avond ook ons land binnen. De mid- dagtemperatuur blijft dan bij 17 of 18 graden steken. Ook op wat langere termijn bezien blijft het wisselvallig. ZIERIKZEE - In verband met een technische storing is de maandageditie van de Zie- rikzeesche Nieuwsbode later gedrukt dan gebruikelijk. In een aantal gevallen kan hier door een vertraging in de be zorging zijn opgetreden. Voor deze onvoorziene situatie excu seert de uitgeverij zich. Tevens spreekt ze de hoop uit, dat technische storingen in de toe komst niet meer tot vertraging zullen leiden. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 jk Wij willen ook goed nieuws thuis, -Ijl en een gratis proefabonnement van "9 9 2 weken. Naam Adres Postcode Teletoon Plaats Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1