Bru ziet kinderopvang in Zierikzee niet zitten Ouwerkerker wil eco-park realiseren bij krekengebied streeknieuws ■■njj 'welbeschouwd' Vijf deelnemende gemeenten voor Open Monumentendag Palingbedrijf krijgt geen Bruse standplaats Asielzoekers Meer kansen voor gastouderproject Bromfietser én fietser gewond bij aanrijding Verdeeldheid binnen gemeenteraad Verblijfsrecreatie gebaseerd op. ecologische en milieuvriendelijke randvoorwaarden Beëdiging raadslid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 augustus 1990 Nr. 21804 3 Gaat de waarde van een koopwo ning naar beneden als er asielzoe kers in de straat komen wonen? Een voor enkele bewoners van de Zierik- zeese Muloekstraat actuele vraag. Daar komen in het najaar asielzoe kers. De gemeente kan bij monde van wethouder sociale zaken Groen geen antwoord geven. Althansde ge meente ziet' vooralsnog geen aanwij zingen. dat de komst van asielzoe kers de prijs van een woning drukt. Maar het antwoord is eigenlijk nog veel éénvoudiger. Ronduit nee. Al leen de komst van asielzoekers in de straat kan onmogelijk effect hebben op de waarde van een woning. Wél de wijze, waarop de asielzoekers door de buurt zelf worden bejegetid. Als de buurt een negatieve stemming gaat creeëren over de asielzoekers, dan dreigt de buurt zelf een negatief imago te krijgen. En dat heeft onher roepelijk consequenties voor dé waarde van woningen. Om die reden kan het dus absoluut niet zo zijn, dat asielzoekers gewei gerd worden. Om diezelfde reden kan een schadeclaim nooit serieus genomen worden. Zelfs niet als er zich in een buurt escalaties voor doen, zoals onlangs in Bruinisse. Daar werd een asielzoekende familie wegens wangedrag het huis uitgezet en tiaar elders gemanoeuvreerd. Wie kan aantonen, dat zelfs in dit extreme geval de Britse woning markt' in elkaar gezakt is, mag dat zeggen. Nee, natuurlijk is dat niet ge beurd. Daarbij komt overigens nog, dat het overgrote deel van de asielzoe kers op Schouwen-Duiveland terug gestuurd wordt. Ze zijn slechts tijde lijk bewoner van een straat. En dat maakt het helemaal onmogelijk om die mensen de schuld te geven van waardedalingen. Gelukkig is de meerderheid van de Muloekstraat realistisch genoeg om dat in te zien. AvdW BRUINISSE - Binnen de gemeenteraad van Bruinisse is er weinig animo voor een gecentraliseerde kinderop vang in Zierikzee. De kans, dat daar Bruse kinderen naar toe gaan, lijkt een deel van de gemeenteraad on waarschijnlijk. Dat werd duidelijk tijdens de gemeente raadsvergadering, waar gesproken werd over het onder zoek naar regionale samenwerking om de zogenaamde stimuleringsregeling kinderopvang vorm te geven. in zijn visie overduidelijk. Volgens hem bestaat er in Bruinisse voors hands geen behoefte aan kinderop vang. Hij noemde de opvang (voor kinde ren van 0 tot 4 jaar - red.) een verkap te vorm van subsidie aan het bedrijfs leven. ,,Het is geen taak van de gemeenten, maar van de bedrijven zelf. Maar waar hebben we 't in vre desnaam over. Iedere rechtgeaarde moeder ziet toch graag de eerste stap jes van haar kind", aldus Houteka mer, die de regeling verder een subsi die voor de dubbele inkomens noemde. J. Huizer (CDA) zei te betwijfelen of bij een gecentraliseerde kinderop vang Bruse kinderen gebruik zullen maken van de voorziening. Hij ziet dan ook liever onderzocht of er in Bruinisse een gastouderproject opge zet kan worden. De coördinatie van een gastouderproject kan via een kin derdagverblijf. Dat kan uitkomst bieden voor ouders die geen moge lijkheid hebben hun kind naar Zie rikzee te brengen. Het Algemeen Belang-raadslid M. C. Maaskant-Okkerse sloot zich bij Huizer aan voor wat de opmerking van de centrale kinderopvang in Zie rikzee betrof. Verder werd er inhou delijk nog niet veel gesproken over G. E. Houtekamer. De stimuleringsregeling is bedoeld voor vrouwen, die ondanks hun moe derschap toch graag betaalde arbeid verrichten. Vaak is het ontbreken van goede kinderopvang een rem. Daar aan moet met de rijksregeling een einde komen. G. E. Houtekamer was de plannen. Het Bruse college had het onderwerp eigenlijk alleen als informatie naar de raad bedoeld. Tbch reageerde burgemeester A. Vo gelaar op de reacties vanuit de raad. Ook op de opmerkingen van Houte kamer. ,,Hoc men ook over kinderop vang denkt, we leven gelukkig in een vrij Nederland. Of je vervolgens als overheid subsidies moet geven, is een beslissing van Uw raad", aldus Voge laar. ,,Het is moeilijk elkaar te over tuigen". Tijdens de raadsvergadering werd T. van Oostenbrugge beëindigd ^ls gemeentesecretaris en J. C. Walprt als diens vervanger. Afscheid werd er genomen van Corina Hart (notuliste) en de assistente van de bode, To Han- se. Vogelaar maakte verder van de ge legenheid gebruik om de raad te in formeren over de onderzoeken naar verontreinigde grond onder de te bouwen sportzaal. Onderzoek heeft uitgewezen, dat de gemeente met een gez*ust hart kan gaan bouwen. De gemeenteraad maakte verder 40.000 gulden vrij voor de realisatie van een fiets/voetgangersbrug over de plaatselijke Grevelingensluis. Een en ander kost zes. ton. Maar het rijk betaalt 480.000 gulden. De resterende 120.00 gulden wordt verdeeld over het Grevelingenschap, de provincie en de gemeente Bruinisse. Door diverse raadsleden werd ge vraagd een goede ontsluiting te reali seren naar het dorp. Als dat niet ge beurt, zijn de mogelijkheden van de brug voor de eigen bevolking be perkt. Volgens C. J. van Liere (wet houder Algemeen Belang) zijn er ge sprekken met Rijkswaterstaat gaan de, die wat de ontsluiting betreft de goede richting uitgaan. ZIERIKZEE - De 13-jarige scholier H. M. uit Nieuwerkerk en de 16-jari- ge bromfietsbestuurster M. de B. eveneens uit Nieuwerkerk moesten beiden worden opgenomen in een zie kenhuis vanwege verwondingen die zij opliepen bij een aanrijding don derdag op het fietspad langs de Rijksweg N59 nabij de rotonde te Zierikzee. De aanrijding vond plaats om onge veer 14.40 uur toen H. M. in een groepje van acht scholieren over het fietspad in de richting Nieuwerkerk fietste. Hij reed op de linkerhelft van het fietspad en kon vanwege de ande re fietsers niet naar de rechterhelft uitwijken toen vanuit de tegenover gestelde richting M. de B. op haar bromfiets kwam aanrijden. De jon gen zou daarom zijn uitgeweken naar de linkerzijde van het fietspad. Dat deed de bromfietsbestuurster ook waardoor een frontale botsing volg de. Beide voertuigen werden daarbij behoorlijk beschadigd. Beide jonge ren werden gewond overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis te Zierikzee en H. M. moest van daar worden vervoerd naar het zie kenhuis in Goes. BRUINISSE - Een deel van de Bruse gemeenteraad wil van het colle ge tekst en uitleg over de weigering van een standplaatsvergunning aan het palingbedrijf J. de Waal. Het staat niet voor alle raadsleden vast, dat er in Bru geen plaats meer zou zijn voor een vishandel. J. S. Wiebrens (CDA) vroeg als eerste een verklaring aan wethou der C. J. van Liere (Algemeen Be lang). Aanleiding was de brief van De Waal, waarin hij bezwaar maakte tegen de weigering. Van Liere kon Wiebrens niet een-twee drie zeggen wat de redenen waren en stelde, dat de brief nog binnen het college moest worden bespro ken. Dat verbaasde L. J. van den Bos (SGP) ,,want U heeft de stand plaats toch al geweigerd7". Op het punt dat burgemeester A. Voge laar enige uitleg wilde geven over de beargumentering, stelde Van Liere er bezwaar tegen te hebben, nu de discussie binnen het college nog gevoerd moet worden. Later in de discussie bleek, dat Van Liere nog wist welke stukken de raadsleden wel of niet hadden en kon Vogelaar zijn verantwoor ding beginnen. De weigering is in eerste instantie een stuk branche bescherming. Als tweede argu ment noemde Vogelaar de ge vraagde lokatie. Rondom het Kerkplein leidt een stand tot on gewenste verkeerssituaties. Concurrentie „Maar ik zeg U toe tijdens de commissievergadering hier dieper op in te gaan", aldus Vogelaar. Toen Van den Bos zei concurrentie prima te vinden na de bedroeven de resultaten van een warentest in een landelijke ochtendkrant, werd hem door Vogelaar de mond ge snoerd. Vogelaar:,,Past U op, dit voorbeeld is niet juist". OUWERKERK - De Ouwerkerker H. van Damme heeft het plan opgevat om bij het krekengebied in Ouwerkerk en een recent door Staatsbosbeheer aangelegd bos een zo geheten eco-park te realiseren. Het gaat om park voor verblijfsrecreatiè dat is geba seerd op ecologische en milieuvriendelijke randvoorwaarden. Op donderdag 6 septem ber zal de Duivelandse commissie algemene zaken zich tijdens een openbare vergade ring in het gemeentehuis te Nieuwerkerk over het plan buigen en vervolgens een ad vies uitbrengen aan het college van b en w. Van Damme wil het eco-park reali seren bij het krekengebied Ouwer kerk en een recent door Staatsbosbe heer aangelegd bos. Het eco-park zou wat inrichting, accommodatie en milieu-technische uitwerking betreft moeten aansluiten op deze natuurlij ke omgeving. Van Damme heeft van zijn plan uitgewerkt in een start notitie die hij voorlegt aan de ge meente Duiveland, de Kampeerraad en Staatsbosbeheer. De Ouwerkerker gaat pas tot de verdere uitwerking van het plan over wanneer de visie van deze instanties bekend is. Speelveld in Sirjansland Hoe de adviescommissie algemene zaken van de gemeente Duiveland er over denkt wordt dus donderdag be- Recreatieve plannen voor tiet Ouwerkerkse krekengebied. wenselijk of niet? (Foto: Joop van Houdt) kend. De commissieleden buigen zich tijdens die vergadering ook over een plan van de directeur van de openba re basisschool Sirjansland. G. Oele heeft een verzoek ingediend om een speelveld aan te leggen op een gedeel te van het volkstuinen-complex dat nabij de basisschool ligt. In het com plex staat een behoorlijk aantal tui nen leeg. Oele stelt voor om de tuinen die wel zijn verhuurd zodanig te ver schuiven dat een aaneengesloten ge heel vrijkomt dat geschikt is voor een speelveld voor zijn leerlingen. Uit overleg met de gebruikers van de volkstuinen is hem gebleken dat deze mensen bereid zijn dat via zelfwerk zaamheid te realiseren. Tijdens de vergadering brengt men verder advies uit over een plan om bij het sportterrein aan de Weel straat te Öosterland 28 parkeerplaat sen en een trottoir aan te leggen. En over de naam van bet nieuwe bestem mingsplan ten westen van de Stolp- weg te Nieuwerkerk. Eerst bestond het idee om dit Locnsweg 1 te noe men, maar via een voorstel vanuit dc Duivelandse gemeenteraad bestaat nu het plan om het gebied de histo risch verantwoorde naam De Plassc of Noord-Plasse te geven. Dc vergadering donderdag in het gemeentehuis begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende wor den gevolgd. ZIERIKZEE Schildersclub Dinsdag 11 september en donder dag 13 september start Schildersclub Perspectief in Zierikzee weer met hat nieuwe seizoen in het UVV-gebouw. Al heel wat jaren organiseert de schildersclub tekenen- en schilder cursussen. Die zijn bedoeld voor men sen, die met teken en/of schilderen willen beginnen en voor een ieder die al een stapje verder is. Tijdens deze avonden kunnen leden oefenen met diverse technieken en materialen on der creatieve leiding van grafisch ont werper en schilder Kees van de Wete ring. Buiten het vrij tekenen en schilderen wordt er veel aandacht be steed aan basistechnieken, zoals schetsen, landschapstekenen, per spectief-tekenen, portret-tekeningen, aquarelleren en schilderen. Er wordt met uiteenlopende materialen ge werkt. Het komende seizoen is in principe al volgeboekt, maar wie in januari of het volgend seizoen aan de slag wil, kan bellen met 01110-14358. Een heel andere activiteit van Per spectief is de workshop Airbrush- techniek. In samenwerking met crea tief centrum Passé Partout worden diverse workshops georganiseerd. Hierbij bestaat de mogelijkheid na der kennis te maken met deze specia le techniek. PCOB Het gewest Zeeland van de PCOB (Protestants Christelijke Ouderen Bond) komt dinsdag 11 september bijeen in de Christelijke Gerefor meerde kerk te Zierikzee. De bijeen komst begint om 14.30 uur. Na een openingswoord door voorzitter K. T. de Jonge spreekt A. Maas (voorzitters Gewestbestuur) over de positie van ouderen in de maatschappelijke sa menleving. Na hem wordt het woord gevoerd door L. Lous (secretaris van het gewest), die spreekt over de taak en organisatie vande ouderenbon den. Voor de aanwezigen bestaat vol doende gelegenheid om na de pauze te discussiëren over de inleidingen. Wie vervoer wenst kan bellen met 01110-13796. CNV Het Christelijk Nationaal Vakver bond houdt maandag 17 september een CNV-Seniorenbijeenkomst in de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat 11 te Zierikzee, om 13.00 uur. Tijdens de bijeenkomst wordt een tweetal onderwerpen be sproken: de toekomst van de ziekte kostenverzekering, wat wordt toege licht door mr T. W. Duijst, CNV-des- kundige op dit gebied en Thuis zorg/Mantelzorg, wat worden bespro ken door A. Maas uit Middelburg. Woensdag 31 oktober wordt te Goes door het CFO in samenwerking met hét CNV dezelfde onderwerpen be sproken. BURGH-HAAMSTEDE NVvH De zomerstop is weer voorbij en het nieuwe seizoen is weer begonnen. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Westerschouwen start met de activiteiten dinsdag 11 september met een wandeling in Zie rikzee onder leiding van een hostess van de VVV Zierikzee. Er wordt ver trokken vanaf de Schutse om 13.30 uur. Dinsdag 25 september wordt er een avond 'Ikabana' Japanse bloem- sierkunst gehouden door mevrouw M. Moorman-Brakman. Plaats van de activiteit is de Schutse en begint om 14.00 uur. f Jy Ook Slot Haamstede kan 8 september bezocht worden. SCHOUWEN-DUIVELAND - In de diverse eilandelijke gemeenten is een programma samengesteld voor de Open Monumentendag op zaterdag 8 sep tember. Voor zover bekend wordt hieraan deel genomen door de gemeenten Brouwershaven, Duiveland, Westerschouwen, Zierikzee en Bruinisse. Van Middenschouwen is niets bekend. In Brouwershaven zijn te bezichti gen het stadhuis, de Grote- of Sint- Nicolaaskerk en de kleine molen te Brouwershaven, de Nederlandse Her vormde kerken te Noordgouwe en Dreischor en er wordt aandacht ge schonken aan de beelden van Jacob Cats te Brouwershaven en Prof. Zee man te Zonnemaire en aan de traval- jes in Dreischor en Noordgouwe. In de Grote- of Sint-Nicolaaskerk wordt een bazar gehouden en in Brouwers haven kan men een rondrit maken met een paardenkoets. Bij het VVV- kantoor te Brouwershaven is een Mo numenten-fietsroute. In de gemeente Duiveland nemén de volgende monumenten deel: de ko renmolen en de Nederlandse Her vormde kerk in Öosterland, de ko renmolen en de Nederlandse Hervormde kerk in Nieuwerkerk en het voormalige bedrijfsgebouw de Meestoof aan de Rijksweg 25 tussen Zierikzee en Nieuwerkerk. Opengestelde monumenten in Wes terschouwen zijn: Slot Haamstede, de Plompetoren, boerderij Craijenstein, molen de Graanhalm en de Neder landse Hervormde kerk te Haamste de, de woningen Dorpsring 4 en Stoofweg 42-44 en de Nederlandse Hervormde kerk te Noordwelle, de Nederlandse Hèrvormde kerk van Serooskerke en Burgh plus Slot Moermond en de Nederlandse Her vormde kerk te Renesse. Als beziens waardigheid is de commandobunker te Haamstede te bezichtigen. Bij de VVV's van Renesse en Haamstede en bij de genoemde monumenten is gra tis een monumentenkaart van Wes terschouwen verkrijgbaar. Een echt paar in klederdracht zal een rondrit maken langs de diverse open monu menten. In de kerk te Burgh hangt een fotocollage waarop de geschiede nis van de kerk te zien is. In Zierikzee zijn 18 monumenten BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse komt donderdag 6 sep tember om 19.30 uur bijeen in liet ge meentehuis. Dan zal het nieuwe raadslid J. L. Kempc geïnstalleerd worden. Kempe komt in de raad na het over lijden van wethouder A. J. Bal, die enige tijd geleden bij een verkeerson geval om het leven kwam. Tijdens de vergadering worden de taken van de heer Bal hergeschikt. Tevens zal er een nieuwe wethouder gekozen moe ten worden. Vast staat vooralsnog niet of Bal's Lijst van de Velde zelf met een kandidaat komt, of mogelijk het CDA de gelegenheid krijgt een wethouder te leveren. open, te weten het stadhuis, het Gra vensteen, het Burgerweeshuis, de No- belpoort, de Noord- en de Zuidhaven poort, de molens De Hoop en Den Haas, de Vismarkt, de St. Lie- vensmonstertoren, de Gasthuiskerk met korenbeurs, de Nieuwe Kerk, de St. Willibrorduskerk, het pand 's Landskamer, het bakkerijmuseum Om den broode en de panden Oude Haven 54, Havenpark 8 en St. Domus- straat 66. Op een aantal lokaties zijn gidsen in klederdracht aanwezig en in ver schillende kerken wordt regelmatig het orgel bespeeld. In het bakkerij museum worden bedrijfsfilms van Zeelandia vertoond en in de Nieuwe Kerk zal een tentoonstelling plaats vinden over het Monumenten Inven tarisatie Projekt. Verder rijdt tussen 10.30 en 16.00 uur de paardetram door Zierikzee. In Bruinisse kan de Oudheidkamer bezocht worden. Advertentie Nu is het de tijd om uw ketel te vernieuwen BEL 01110-14739 IÖÖK S AVONDS EN IN HU WEfKtNDi VINSTALLATIEBEDRIJF D. OOMS H BRHDSTMAT WltRwm-mitOOti 3110 147J9 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor- 9'ng) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar 1 166,00; losse nummers 1 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hef einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracltarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3