Een diploma voor de baas en hamburgers voor de hond SGP/RPF Duiveland voor het eerst akkoord met bijdrage bibliotheek DE ZIERIKZEESCHE COURANT Omdat de gemeente verplicht is om een openbare bibliotheek uitspraken over het feu dat de in stand te honden'1 Eerste- en Tweede Kamer SGP-fractie komen naar Schouwen- Duiveland Diefstal van bromfiets Bromfietsster gewond bij aanrijding Co Folmer uit Dreischor heeft succes met Labrador Andor Diefstal uit auto P a jitr Behoorlijke schadepost bij poging inbraak auto GOED THUIS r~ WIVELANi c.B' U ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1990 147ste jaargang Nr. 24804 WAARIN, OPGENOMEN (1797 - 1889) Landbouwschap Eco-park Wiebe Keikes Landbouwschap protesteert tegen beleidsnota Ouwerkerk wil een ecologisch park realiseren Eendenkooien op Schouwen. (Pag. 5). van het waterbeheer Veerse Meer. (Pag. 2). bij het krekengebied. (Pag. 3). Paardensport Arnold Kriens werd met Mister Ed Nederlands kampioen bestgaand rijpaard. (Pag. 9). Blaffende honden bijten niet. Spreekwoord NIEUWERKERK. - Hoewel men nog steeds zijn beden kingen heeft ten aanzien van het gehalte van een aantal boeken dat wordt uitgeleend via de openbare biblio theek, liet de Duivelandse SGP/RPF-fractie voor het eerst andere belangen prevaleren boven haar eigen prin cipiële bezwaren. Tijdens de gemeenteraadsvergadering, donderdagavond in het gemeentehuis te Nieuwerkerk, ging men voor het eerst akkoord met de financiële bij drage die de gemeente jaarlijks beschikbaar stelt voor het in stand houden van de openbare bibliotheekvoorzie ningen op Schouwen-Duiveland. standpunt gewijzigd". De belangrijk ste reden voor die wijziging bleek het feit te zijn dat de gemeente verplicht is om een openbare bibliotheekvoor ziening in stand te houden. Het was dus ook voor het eerst dat niet een minderheid, maar het volle dige college van b en w aan de raad voorstelde om akkoord te gaan met de begroting van de stichting Ge meenschappelijke Bibliotheekvoor ziening Schouwen-Duiveland. Reden voor wethouder C. Flikweert (SGP/ RPF) om hierop een toelichting te ge ven. ..Vanaf het begin heeft de SGP/RPF-fractie tegen deze begro ting gestemd en de wethouder heeft zich daaraan altijd geconformeerd. Maar naar aanleiding van een discus sie binnen de partij hebben we ons Ietsje minder Instemming was er er ook over het feit dat de financiële bijdrage van de gemeente Duiveland in de begroting 1991 van de stichting Gemeenschap pelijke Bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland toch wat min der hoog is uitgevallen dan waar het aanvankelijk naar uitzag. In plaats van bijna 121.000 gulden-betaalt Dui veland in 1991 bijna 116.000 gulden. Een daling die werd veroorzaakt door een aanpassing van het bedrag per uitleenuur van de bibliobus. L. Meerman (SGP/RPF) vroeg zich af of het nodig is dat de bibliobus in Nieuwerkerk en Oosterland weke lijks twee uur staat. Hij stelde voor om te bezien of die staantijd terug gebracht kan worden tot een mir per week. Op die manier zou ook de fi nanciële bijdrage van Duiveland ver der kunnen worden verlaagd. Raadsvoorzitter burgemeester A. Bergshoeff vertelde dat het aantal staanuren van de bibliobus in de di verse kernen van de gemeente Duive land vorig jaar nog kritisch is beke ken. ,,Toen is gebleken dat een sta- tijd van twee uur in Nieuwerkerk en Oosterland toch het minimum is om- f dat het vrij druk is in de bus. Het is eerder nodig dat de bus er wat langer staat dan korter". De burgemeester attendeerde Meerman er op dat het bedrag per uur groter wordt wanneer de bibliobus minder lang komt. De begroting 1991 van de bibliotheek voorziening werd vervolgens una niem goedgekeurd. Waarbij de PvdA- en de CDA-fractie hun voldoening SGP/RPF nu voor het eerst niet tegen stemde op principiële gronden, Leeuwenburg De agenda van de eerste raadsver gadering na de grote vakantie stond helemaal in het teken van plan Leeu wenburg. Zonder discussie werd met een hamerslag besloten om vier stuk ken grond in Leeuwenburg te verko pen aan mensen en een bedrijf dat daar woningen wil bouwen. Ook de vaststelling van de planningslijsten nieuwbouw en verbetering van wo ningen 1991 tot en met 1995 werd met een hamerklap beklonken. Volgens, die lijst worden in 1991 in Ouwerkerk vier woningen in de sociale huursec tor gebouwd, in Oosterland zes in de sociale koopsector en mogen in de he le gemeente elf woningen worden ge bouwd die niet worden gesubsidieerd door het rijk; in de zogeheten vrije sector. M. Klaassen-Meijer (CDA) sprak haar bezorgdheid uit over een on langs verschenen rapport waarin de aanbeveling staat dat een basis school minstens 350 leerlingen zou moeten hebben. „Dan zouden we in de hele gemeente nog maar een open bare basisschool mogen hebben". Wethouder Flikweert en burgemees ter Bergshoeff waren van mening dat het slechts om een aanbeveling ging. „We hoeven er niet al te veel waarde aan te hechten, het zijn geen echte plannen". Bergshoeff zegde wel toe de kwestie aan de orde te zullen stel len op 5 oktober aanstaande wanneer de complete Eerste- en Tweede Ka merdelegatie van de SGP Duiveland bezoekt. NIEUWERKERK - Op vrijdag 5 oktober brengt de voltallige Eerste en Tweede Kamerfractie van de SGP een bezoek aan Schouwen- Duiveland. De politici bezoeken daarbij alle gemeenten behalve Bruinisse en Brouwershaven. Het precieze pro gramma is nog niet bekend. De dele gatie bestaat uit Eerste Kamerlid H. G. Barendrecht en de Tweede Kamer leden B. J. van der Vlies, J. T. van den Berg en C. N. van Dis. ZIERIKZEE - R. E. uit Zierikzee deed aangifte van diefstal van een bromfiets. Het voertuig stond op de parkeer plaats bij het ZWN-station te Zierik zee. Ondanks het feit dat het voertuig op slot stond werd de bromfiets woensdagavond gestolen. Het ging om een al wat oudere damesbrommer van het merk Sparta. De kleur is oranje. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Mevrouw L. G. uit Kerkwerve moest zich on der dokterbehandeling stellen van wege een hersenschudding die zij opliep bij een aanrijding donderdag op de kruising Kraayensteinweg/Da- leboutsweg nabij Haamstede. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 11.15 uur toen L. G. met de bromfiets, komende vanaf de Daleboutsweg, de Kraayensteinsweg wilde oprijden. Volgens de politie zou zij daarbij geen voorrang hebben verleend aan O. L. H. uit Schuddebeurs die met zijn bromfiets over het fietspad langs de Kraayensteinweg reed en juist de kruising naderde. Er ontstond een aanrijding waarbij beide bromfiet sen behoorlijk werden beschadigd. O. L. H. liep geen noemenswaardige ver wondingen op, maar L. G. moest me disch worden behandeld. DREISCHOR - Een raadsel: Z'n vader is een Engels man en z'n moeder is een Zweedse. In een medische keu ring komt hij er prima vanaf met een HD-negatief en een Pra-cataract. Wie is dat? Het antwoord is verrassend. Het gaat om de zevenjarige Labrador Fogel Hlara Andor uit Dreischor. Deze week mag Andor zich - mede dankzij het doorzettingsvermogen van zijn baas Co Folmer - de enige A-gediplomeerde jachthond van de regio noemen. De wissel-plaquette krijgt thuis een mooi plaatsje. „Wie zegt dat ie niet trots zou zijn, die liegt", reageert Co Fol mer. moor in on vandaar dat dc keuze op een Labrador gevallen is. RENESSE - In de nacht van woens dag op donderdag werd ingebroken in de auto van de Duitser W. P. Het voertuig stond geparkeerd langs de Scharendijkseweg te Renes- se. Dieven forceerden het rechterpor- tierslot en gingen er vandoor met-een sporttas met daarin sportartikelen, met een autoradio/cassettespeler ter waarde van 900 DM en een leren jas ter waarde van 600 DM. Daarbij komt nog de schade die werd aangericht door de braak. Co Folmer is een hondenliefhebber in hart en nieren. In het verleden had hij twee Duitse herders, waarmee hij ook trainde. „Maar niet een bedrijf aan huis wilden we honden met een ander karakter. Je kunt zeggen wat je wilt, maar met herders heb je een grotere kans, dat er keer iets verve lends gebeurt dan met een labrador". Dat ligt volgens Co Folmer lang niet altijd aan de eigenaren, al wordt dat door 'boze tongen' wel beweert. „Je kunt een goede hond wel slecht maken, maar andersom gaat niet. Ik héb weieens een hele lijn familie) van herdershonden gezien, die alle maal bijterig waren. Dat krijg je er niet uit". Daar had Folmer geen trek Adres Via de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging vond hij zeven jaar geleden een adres in Baarn. Andor bleek in het nest al een prima hond en daarom was de keuze niet moei lijk. „Ik weet nog dat we naar Baarn toe moesten voor de hond. Wij gingen niet kijken, maar de mensen daar be keken ons. Zo gemakkelijk krijg je een goede hond niet mee". Maar Andor is meegegaan naar Dreischor en al na zo'n zeven maan den startte Folmer met de training. Cfi Folmer met zijn succesvolle Andor (Foto: Joop van Houdt). „Dat is eigenlijk wat te vroeg, maar met de nodige ervaring kun je er wel aan beginnen". Volgens hem zal An dor nooit een echte Nederlandse kampioen worden, maar toch be hoort het dier tot de betere Labra dors. Dat is wel gebleken, tijdens de vele tentoonstellingen die Co Folmer in dertijd met Andor bezocht. Niet zon der trots haalt hij er een dikke map bij met talloze getuigschriften, waar op het woord 'uitmuntend' opmerke lijk vaak staat geschreven. Na vier jaar stopte hij ermee en ging zich vol ledig toeleggen op het trainen van jachteigenschappen, want de Labra dor is voor alles een echte jachthond. Om het C-diploma jachthonden te behalen moet de hond aan behoorlijk wat eisen voldoen. Datzelfde geldt voor het B-diploma, laat staan het eindresultaat: de A-proef. En wie zakt voor A, moet de volgende keer ook C en B weer overnieuw doen. Dat is Folmer vier keer overkomen. Toen hij afgelopen zaterdag dan als enige Schouwen-Duivelander het jachtdi- ploma behaalde, was het feest. Bij de traditionele barbecue na de proeven, werd ook Andor met ham burgers in de watten gelegd. Zo'n goed werkende hond krijg je niet ca deau. Folmer moet dagelijks aan de slag mét de viervoeter en de drukte van een eigen bedrijf moet hij ook in goede banen leiden. „Het zal slechts hoogst zelden zijn, dat ik maandag en dinsdagavond niet met de hond aan het werk kan". Papieren Volgens Folmer (en de papieren zijn stille bewijsstukken) mag Andor een op alle fronten goede hond genoemd worden. Röntgen-foto's hebben aan getoond, dat het dier HD-vrij. HD is een gevreesde oogafwijking. En ook de ogen zijn met dé pra cataract excel lent. Dat maakt het dier geschikt voor het fokken van waardige opvol gers. Iedere dekking door Andor le vert baas Co Folmer achthonderd gul den op. Toch doet hij het met beleid. „Je hebt er niets aan als je het met een matige teef laat doen". Folmer ziet graag een zuivere lijn. Daarvoor heb je dieren nodig, waar van zeker is dat ze goed gezond zijp. Het hebben van een stamboom-hond is nog geen garantie, dat je een goede hond in huis hebt. Daarvoor hem je nog een fokadvies nodig. Die van An dor is prima. Co Folmer is een enthousiast pra ter („niet alleen als ik over de hond praat boor"), die de tijd lijkt te ver geten in een gesprek. Tot in details legt hij uit hoe sommige oefeningen in elkaar steken, welke moeilijkhe den de hond tegenkomt en welke fou ten vermeden moeten worden. En re ken erop, dat dc keurmeesters streng zijn. Een klein blafje kan funest zijn en een eend iets te ruw in de bek ne men bij het apporteren is al snel een diskwalificatie. „Dan kun je meteen stoppen". Doordat het dier bij de jacht inge zet wordt, worden er hoge eisen ge steld aan de Labradors. Het dier mag de 'prooi' natuurlijk niet beschadi gen in de bek. Ook mag het een fa zant niet opjagen in een al te enthou siaste bui. Desalniettemin is Folmer iemand, die het verplichte gebruik van honden bij de jacht desnoods in de wet zou laten vastleggen. Want het is - hoe onlogisch het mis schien ook klinkt - diervriendelijker om met honden te jagen dan zonder. Als een jager een eend aanschiet en het beest belandt aan de andere kant van een sloot of raakt uit het zichts- veld van de jager, dan wordt het beest zonder honden niet gevonden. Zo'n dier kan een dag of langer onnodig lijden, om alsnog te sterven. Met jachthonden komt het dier in 99% van de gevallen bij dé jager terecht. Enthousiast Folmer, zelf een enthousiast jager, gaat dan ook niet zonder Andor op stap. En hij raadt iedereen riiet een goed getrainde Labrador aan om het zelfde te doen. Ook niet-jagers, want ook op Schouwen-Duiveland bestaat de mogelijkheid om met de hond als picker-up dienst te doen; een soort hulp van de jager. „Dat is voor de honden leuk, want ze willen wel wer ken". Co Folmer is samen met onder meer Cor Bolijn en Sari Tienpond-Bolijn wekelijks in de weer met Labrador liefhebbers. „Cor en Sari doen het meeste werk en ik kan daarbij hel pen". Met regelmaat komen de Labrador-bezitters bij elkaar in Ouwerkerk. Afgelopen weekeinde was Midden-Zeeland uitgekozen voor de diploma-tests. Andor is erdoor en wat Folmer betreft is hij de komende tijd wel vaker aan het werk voor het diploma. „Ik heb het nu op zak, maar sommige punten kunnen nog wel wat hoger". Verwachting tot zaterdagavond: Aanhoudend koel Vannacht opklaringen, plaatselijk mist en minimumtemperatuur om streeks 12 graden, overdag bewol king, gevolgd door af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra den. Matige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 4 sept. Zondag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 21 graden Wind: noordwest 3 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 22 graden Wind: zuidwest 3 Dinsdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Wind: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 sept. Zon op 06.51, onder 20.28 Maan op 19.00, onder 02.07 2 sept. Zon op 06.52, onder 20.26 Maan op 19.21, onder 03.23 3 sept. Zon op 06.54, onder 20.23 Maan op 19.38, onder 04.42 Volle Maan: 5 september (03.46) HET WEEROVERZICHT DE BILT - In het weekeinde blijft het vrij koel. Na het weekeinde wordt Jiet 's middags ruim 20 graden. In het front dat donderdag over ons land trok, kwam boven Zuid-Frankrijk een golfvormige storing tot ontwik keling, die vandaag naar Duitsland trok. De bewolking ervan reikte tot over ons land. In het oosten viel af en toe regen. Zaterdag houden we het ook niet de hele dag droog. Van nacht zijn er opklaringen en vormt zich plaatselijk mist. Een volgende Oceaanstoring brengt morgen veel bewolking, waaruit af en toe wat re gen zal vallen. Zondag komt' de zon nu en dan door, de kans op regen is dan klein. BURGH-HAAMSTEDE - H. C. J. C. uit Burgh-Haainstede werd voor ongeveer 1000 gulden gedupeerd doordat een poging tot inbraak in zijn auto werd gedaan. Dat gebeurde in de nacht van woensdag op donderdag terwijl dc auto stond geparkeerd bij het school plein te Haamstede. Onbekend geble ven dieven sloegen om ongeveer 01.00 uur een ruit van de auto in en pro beerden vervolgens om de autoradio er uit te slopen. Dat lukte niet, maar de schade die zij aanrichtten was aan zienlijk. Maandag Dinsdag Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra'met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. Vul die bon dus snel in, of nóg sneller, bel 01110-16551 jè Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. 7IFRIK7FIS( HF. M NIFUWSBODF UI Naam Adres Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1