JA 'Dieptriest dat ondernemers niet meewerken aan Zeeland ZIEN' Jannie Heikamp stopt na 34 jaar verpleegkundige te zijn geweest SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sluitingspeil Stormvloed kering- blijft drie meter i Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Omhoog Afscheid Zendtijd Strafschoppen De verontreinigingsheffing gaat naar a e waar- Nogeens terugblikken met inmiddels oud Vanaf 1 september gaat Omroep Zeeland een Bruse Boys na veel strafschoppen toch nog schijnlijk fors omhoog. (Pag. 3). brandweerman Tromper. (Pag. 4). uur extra uitzenden. (Pag. 5). ronde verder in bekerduel. (Pag. 7). DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1990 147ste jaargang Nr. 24803 ■WAARIN OPGENOMEN (1797 - 18B9) Het succes van denkbeelden hangt niet af van hunne juistheid. Wijnaendts Francken SCHIPHOL - Bij de Nederlandse luchtvaartmaatschappijen waren tot woensdagavond iaat nog geen vei"zoe- ken binnengekomen van de Neder landse overheid om een vliegtuig be schikbaar te stellen voor het ophalen van Nederlandse vrouwen en kinde ren uit Irak en Kuwayt. Alleen Trans- avia Airlines is benaderd door de Ne derlandse ambassade in Egypte met de vraag of het eventueel mogelijk is een Nederlands vliegtuig vanuit Irak naar een van de nabij gelegen landen te laten vliegen. Slechts helft Westerschouwse commissie financiën wil geld beschikbaar stellen voor actie om ondernemers alsnog te interesseren Z1ERIKZEE - Het plan om het waterpeil waarbij de schui ven in de Stormvloedkering worden gesloten te verhogen naar 3,25 meter plus NAP is voorlopig van de baan. Rijkswaterstaat heeft beslo ten het waterpeil waarbij de schuiven worden neergelaten te handhaven op 3,00 meter plus NAP. De hoogte die mo menteel van toepassing is. Na de zware stormen in januari en februari van dit jaar is van di verse zijden, waaronder het waterschap, bij het Rijk aange drongen op een vervroegde evaluatie van de sluitingsstra tegie. De bespreking van de di verse aspecten die het gevolg zijn van het sluitingpeil dat men kiest is gepland in 1992. Maar in verband met de erva ringen die werden opgedaan tijdens de stormen afgelopen winter acht men het noodzake lijk om de evaluatie eerder te plannen. BURGH-HAAMSTEDE - „Het is een dieptriest zaak dat de ondernemers in Westerschouwen niet willen mee werken aan het informatiesysteem Zeeland ZIEN. Ik vind het ook een kortzichtige zienswijze". De woorden van dr H. J. van Zuylen (VVD) lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Hij was een van de twee commissie leden die tijdens de vergadering van de adviescommissie financiën de ondernemers in Westerschouwen 'een laat ste kans' wilden geven op subsidie door de gemeente van het informatiesysteem. J. van den Berge (SGP/RPF/GPV) Hij was dan ook van mening dat de gemeente de kar van Zeeland ZIEN niet moet trekken door het project te subsidiëren. Ook C. Verton verklaar de om die reden Zeeland ZIEN voor gezien. Samen met commissielid H. J. Klatter (CDA) stond hij positief ten aanzien van een speciale actie waar mee de provinciale VVV samen met de WV's in Renesse en Haamstede de diverse onderiiemers nog eens zal trachten te interesseren voor Zeeland ZIEN. Een informatiesysteem waar bij de ondernemers via een apparaat, dat zij zelf moeten aanschaffen, naar de WV informatie doorspelen over de logiesplaatsen in hun bedrijf die nog vrij zijn. Niet bereid Gebleken is dat het grootste deel van de ondernemers in Westerschou wen die een camping, hotel of andere verblijfsrecreatieve voorzieningen beheren, niet bereid zijn om die infor matie regelmatig in te tikken in zo'n apparaat. ,,Ze hebben geen zin om mee te werken", aldus commissielid Maar Van Zuylen (die tevens voor zitter van de VVV Haamstede is) hield een vurig pleidooi voor invoe ring van het informatiesysteem. ,,Als de gemeente niet meer wenst te betalen zal de VVV het zelf moeten doen. Desnoods via een verhoging van de contributie van de VVV-Ie- den. Behalve informatie over de logies- en kampeerplaatsen die nog vrij zijn, bevat het systeem ook veel andere gegevens die we nodig heb ben. Bijvoorbeeld het weerbericht en de evenementen". Klatter (CDA) was het met hem eens. „Als de onderne mers willen meedoen is het nog mo gelijk om de subsidie van de gemeen te veilig te stellen, anders is het gedaan met die subsidie". Hij en Van Zuylen adviseerden om 9.200 gulden beschikbaar te stellen voor de actie van de WV's. Verton en Van den Ber ge adviseerden negatief. Een verhoging van drie cent naar 40 cent per inwoner. Dat vraagt de Zeeuwse stichting voor het gehandi captenbeleid aan de gemeenten op Schouwen-Duiveland voor het ver voer van gehandicapten die willen sporten. De stichting is pas ontstaan uit een fusie van twee andere organi saties en wil nu een en ander op nieuw op een rijtje zetten. De bijdra ge die aan de gemeenten op Schou- wen:Duiveland wordt gevraagd is nogal wat hoger dan die van de ande re gemeenten in Zeeland omdat hier veel vervoer met busjes nodig is en grotere afstanden moeten worden af gelegd. Wat veel van het goede De leden van de commissie finan ciën vonden een verhoging tot 40 cent per inwoner echter wat veel van het goede. „Zeker als je het grote verschil ziet met gemeenten elders in Zeeland waaraan men 6 a 8 cent per inwoner vraagt", aldus Van de Berge. De com missie besloot dat een en ander eerst besproken moest worden met de an dere gemeenten op Schouwen-Duive land voor men definitief advies zou uitbrengen. „Zeker is wel dat de ge handicapten er niet onder mógen lij- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ,,Ik heb er altijd met plezier gewerkt en nooit spijt van gehad ZIERIKZEE - „Ik heb altijd met plezier gewerkt en heb er nooit spijt van gehad", vertelt Jannie Heikamp- van Duivendijke uit Zierikzee. Jannie Heikamp begon op zestien-jarige leeftijd als verpleegster en besloot per 1 juli 1990 als verpleegkundige te stoppen. „Ik heb me al tijd voorgenomen om op m'n vijftigste te stoppen". Wat haar verdere plannen zijn, weet ze nog niet. „Dat is alle maal nog een beetje vaag. Maar er is nog zoveel te doen, ook als verpleegkundige", laat Jannie Heikamp weten. „Als klein meisje van zes jaar wist trok zij in 1958 naar Dordrecht waar ik al dat ik zuster wilde'worden. Ik Jannie Heikamp de drie-jarige oplei- weet nog dat ik vroeger zuster speel de met mijn broertje. Hij was ver- standelijk gehandicapt en tijdens het spelen had ik aan hem een dankbare patiënt. Mijn moeder, dat weet ik nog goed, die nam dan een handdoek en bond die om mijn hoofd en tekende er met een rood kleurpotlood een rood kruis op". Op zestien-jarige leeftijd besloot Jannie Heikamp om in de verpleging te gaan, iets waar haar moeder in eerste instantie niet zo blij mee was. Stiekem „Er was toen weinig opvang voor verstandelijk gehandicapten en mijn moeder vroeg dan ook: „Wie moet er dan toch voor je broertje zorgen". Mijn moeder vond het wel mooi dat ik zuster wilde worden, maar wilde me ook niet missen". Zeker van haar zaak, dat ze de verpleging in wilde, ging ze stiekem solliciteren. Ze schreef een brief waar haar toenmali ge buurman haar bij hielp. „Mijn va der was schipper en was daarom niet zo vaak thuis, daarom besloot ik niet zo ver van huis te gaan en in Oostka- pelle te solliciteren", aldus Jannie Heikamp. Een week nadat ze de brief geschre ven had, kreeg ze bericht terug dat ze op gesprek moest komen. „Mijn moe der had de brief opengemaakt, dat ging nog zo in die tijd, en liet die mijn vader, die toen thuis was, lezen. „Kijk toch eens wat Jannie gedaan heeft", was de reactie van mijn moe der tegen mijn vader. Die zei toen: „Wil jij zo graag zuster worden, dan mag jij zuster worden". Hij heeft mij toen naar Oostkapelle gebracht". Daar begon in 1956 haar loopbaan. Bij Zeehopitium Zonneveld te Oost kapelle, een kindersanatorium bij tb- patiëntjes. „Ik ben daar begonnen als verpleeghulp. Na anderhalf jaar zei den ze daar tegen mij dat het zonde was ik dat ik daar bleef werken". Het was zonde volgens hen, omdat ze daar geen opleiding kon volgen en dat ze daar niet verder kon komen. Zo ver ding tot verpleegkundige ging vol gen. Oostkapelle „Ik heb het in Oostkapelle altijd heel goed naar mijn zin gehad. Dat was open verpleging. We zaten heel vaak buiten met de kinderen, dan werden de bedjes en tafeltjes en stoeltjes buiten gezet. Ik was daar zo vrij als een vogeltje". In het Gemeen teziekenhuis te Dordrecht was dat wel anders. „Ik kwam daar te werken op een zaal met veertig mannen, op zoals dat heette 'mannenheelkunde'. We moesten overdag werken en 's Janny Heikamp-van Duivendijk: ,,Ik ivist al vanaf mijn kinderjaren dat ik zuster wilde worden(Foto: Joop van Houdt). avonds cursussen volgen. In die tijd was het A-diploma hard werken". De A staat voor algemeen. Met dit diploma'kan men werken als gedi plomeerd verpleegkundige in een ziekenhuis. „Als je de opleiding gf had, kreeg je vroeger een kale speld. Daarnaast kon je je aantekeningen voor de kraam- en kinderafdeling ha len. Ik heb er spijt van dat ik het ooi evaartje nooit gehaald heb". Ondanks' dat mede-collega's haar vertelden dat het beter was om ineens door te gaan voor het 'ooievaartje' deed ze dit niet. Na een jaar als gedi plomeerd verpleegkundige gewerkt te hebben in het Gemeenteziekenhuis te Dordrecht, verhuisde ze in 1962 naar Zierikzee, waar-ze in het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis ging wer ken. „Ondertussen had ik verkering gekregen' en ben in '64 getrouwd. Toen ik in verwachting raakte ben ik blijven werken. In die tijd was er een regel, dat al? de schort niet meer paste, je dan je ontslag moest nemen. Ze vonden dat toen geen gezicht, zo'n dikke buik. Dat was uit den boze", vertelt Jannie-Heikamp. Baby Na de komst van de eerste baby is Jannie 's avonds in het ziekenhuis gaan werken totdat ze, twee jaar later opnieuw in verwachting was en haar ontslag moest indienen. „Na het tweede kind ben ik vrijwilligerswerk gaan doen bij het Rode Kruis afde ling Zierikzee. Ik heb daar mijn EHBO- en EHBR-diploma gehaald. De R staat.voor rampen". Als vrijwil ligster bij het Rode Kruis is Jannie docente geweest bij de Colonne in Zierikzee. Jannie: „Dat heb ik vijf tien jaar gedaan. In die tijd deed je ook vrijwilligerswerk in het Rode Kruis Ziekenhuis". Vrijwillig „Bijvoorbeeld als bijrijdster op de ambulance en in de weekenden als verpleegster op de interne afdeling. Daar hadden we vrijstellingen voor". Naast het vrijwilligerswerk waren haar werkzaamheden niet op de ge zondheidszorg gericht. „Ik was daar naast filiaalhoudster van een stome-. rij. Je werkte dan ook wel met men sen, maar dat was toch anders. Ik kon me soms niet voorstellen dat mensen zo'n heisa konden maken als er bij voorbeeld een knoop van een jas was, terwijl er zoveel meer was, om je druk over te maken. Door het vrijwilligerswerk op de Interne afdeling van het ziekenhuis, kwam ze in contact met broeder Bou- man. „Deze vroeg mij of ik niet part time wilde gaan werken. Dat heb ik toen met beide handen aangepakt. De verpleging zat er toch in. In '77 ben ik weer begonnen en heb de win kel vaarwel gezegd". Haar man werkte op dat moment bij de ambulance-dienst en zo was het mogelijk dat hét echtpaar om de week een weekend samen vrij had. Van Zuylen: ,,Diep triest". den. Het vervoer moet worden gere geld". De commissieleden behandelden tijdens de vergadering 31 agenda punten. Zo brachten zij onder andere een positief advies uit terzake de be groting 1991 van de stichting Ge meenschappelijke bibliotheekvoor ziening Schouwen-Duiveland. Een begroting waarvan de totale kosten 54.700 gulden bedroegen. Een bedrag waarin de kosten van de: bibliobus niet meer zijn opgenomen omdat die voortaan bij de begroting van het bi bliotheekfiliaal in Haamstede wor den opgenomen. Positief was de commissie ook ten aanzien van de kosten voor het op schonen en herstructureren van het algemeen archief en het archief van de dienst gemeentewerken. 67.000 gulden in totaal. Met de werkzaamhe den in het algemeen archief zal naar verwachting al snel worden begon nen, het archief van de dienst ge meentewerken volgt later. „Op het moment dat weekenddien sten veranderden, hij kreeg toen één keer in de drie weken dienst, heb ik op de afdeling gevraagd of ik ook één keer in de drie weken weekenddienst kon draaien". Iets wat niet kon. „Dat snap ik ook wel, want als ik er niet ben, moet een ander dat overnemen en dat zou oncollegiaal zijn", laat de verpleegkundige weten. Weekenddienst Dat zij om de week een weekend dienst moest draaien, betekende voor haar dat ze één keer in de vijf weken een weekend samen met haar man vrij was. Iets wat voor haar eigenlijk te dol was. „Ik heb toen laten weten, dat, als er een ander baantje voor vijftig procent vrij kwam en waarbij ik de weekenden vrij kon zijn, ik dat graag wilde", vertelt Jannie. Zo ver ruilde de verpleegkundige haar baan van de interne afd.eling voor die van recovery-af deling. Op deze afdeling was ze de weeken den en de feestdagen vrij. „Ik heb toen verteld dat als het eens nodig zou zijn, ik het niet erg zou vinden om eens een weekend te werken. Dat is nu in al die tijd maar twee keer ge beurd". Op de recovery-af deling of verkoever-kamer kon ze, volgens haar eigen zeggen, veel voor de men sen doen. „De mensen die net van de opera tie-kamer komen, worden in de reco- very-ruimte 'wakker'. Bij het wakker worden moeten de eerste controles vervolg pagina 3 ■Verwachting tot vrijdagavond: Koel Opklaringen, afgewisseld door een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 12, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige zuid westenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 3 sept. Zaterdag: Zonneschijn: 10% Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Zondag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: variabel 2 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 31 aug. Zon op 06.49, onder 20.30 Maan op 18.33, onder 00.58 Volle Maan: 5 september (03.46) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een zone met regen- en onweersbuien vormde de overgang van de warme en koele lucht. De bui enzone lag aan het einde van de och tend boven het midden vjmjjet land. De komende nacht zal tijdens opkla ringen in het binnenland de tempera tuur tot ongeveer 10 graden dalen, dat is 7 graden lager dan de afgelopen nacht. In de koele lucht zullen mor gen, vrijdag, opklaringen worden af gewisseld door een bui. Veel regen wordt er voor morgen niet verwacht. Zaterdag daarentegen kan een natte dag worden. Boven het westen van de Oceaan is een storing tot ontwikke ling gekomen, die zaterdag West- Europa zal bereiken. Advertentie Voor: Airconditioning Sanitair Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 DEN HAAG - De echtgenote van de secretaris van de Nederlandse am bassade in Kuwayt, mevrouw Damoi- seaux, is dinsdag met haar drie kin deren de Iraaks-Turkse grens gepasseerd en wordt vandaag, don derdag in Ankara verwacht. Dit heeft een woordvoerder van buitenlandse zaken desgevraagd bevestigd. Maandag Dinsdag - Honderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 -•>ë- Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1