Gemeenteraad Zierikzee akkoord met grondprijs Structuren van oude muren inspiratiebron voor etsen Huwelijk Bijna honderdvijftig gulden per vierkante meter Kunstenares/docente Petra Spek exposeert in de. Eenhoorn W Van Essen uit raad Zierikzee Van optreden door Marie Cécile Moerdijk tot lezing over het leven van Jacob Cats Nieuw jaarprogramma afdeling Schouwen NBvP ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 augustus 1990 Nr. 24802 3 Gelijke plichten, gelijke rechten. Homosexuelen hebben als ieder an der het recht op een huwelijksvol trekking op het stadhuis. De ge meente is er om iedereen te dienen niemand uitgesloten dus. Daarom is het een goede zaak dat de Wester- schouwse VVD en de Zierikzeese PvdA de discussie aangezwengeld hebben. Dat deden ze naar aanlei ding van een brief van twee homo- sexuele mannen, die graag in de echt verbonden willen worden. Ze zoeken een gemeente met een bereidwillige ambtenaar van de burgerlijke stand. Maar de discussie over dergelijke huwelijksvoltrekkingen hoort ei genlijk niet in de gemeente plaats te vinden. Immers, er is een wetgeving die een en ander bemoeilijkt. Daar naast is de ambtenaar van burgerlij ke stand geen verantwoording ver schuldigd aan de gemeenteraad. Discussie op lokaal niveau kan dan ook alleen dienen als aangevertje voorde landelijke politiek. En in het verleden is gebleken, dat het wel voorgekomen is, dat gemeenten een dergelijke aanzet geven. De meerderheid van de samenle ving anno 1990 zal een huwelijk tus sen twee homosexuelen accepteren. Het is ook te verwachten, dat ge meenten binnen afzienbare tijd ho mosexuelen uit de eigen gemeente op het stadhuis krijgen met een soortge lijk verzoek. Het is goed om vooraf een duidelijk standpunt in te nemen. AvdW ZIERIKZEE - Alle fracties in de Zierikzeese gemeente raad hebben ingestemd met het uitgeven van grond in Poortambacht 9 (achter Mantelmeeuwstraat). De koper betaalt bijna 150 gulden per vierkante meter (inclusief BTW) en verplicht zich tot een afname van 600 a 700 vier kante meter. Dat is besloten tijdens de jongste gemeenteraadsvergadering van Zie rikzee. Al eerder werd er in commis sie-verband gepraat over de grond prijs. Met name vanuit het CDA werd kritiek geuit om de grote kavels, die het voor mensen met een kleinere beurs onmogelijk maken d^ar te gaan bouwen. Wie een kavel van 700 vierkante meter koopt is alleen al voor de grond meer dan 100.000 gul den kwijt; een voor Zierikzeese be grippen behoorlijk bedrag. Bekeken is of er enkele kleinere ka vels gecreëerd kunnen worden. Daar blijkt de mogelijkheid toe te bestaan. In plaats van de geplande 38 kavels, denkt de gemeente nu aan zo'n 42 stukken grond. Het precieze aantal is echter nog niet bekend. De CDA-ster M. A. Bij de Vaate-Rozendaal toonde zich ingenomen met die mogelijk heid. Beurzen Niet alleen wordt de grond hiermee iets bereikbaarder voor 'kleinere beurzen', ook zal de gemeente - vol gens haar zeggen - gemakkelijker van de grond afkomen. Aan het begin van de raadsvergade ring was eigenlijk alleen het stand punt van de PvdA nog niet bekend. Het raadslid D. van der Wekken ont hield zich in een eerdere commissie- vergadering van een standpunt. Nu bleek echter, dat ook zijn fractie met het aangepaste plan mee kan. Zijn Wethouder Van Gastel: Ontsluiting Poortambacht 9 pas als het echt no dig is". fractie had met name problemen met de wijze van de grondprijsbereke- ZIERIKZEE Afgelast van een volle- De geplande open da groot aantal fruitteelt- gronds. groentebedrijven op 1 en 2 september gaat in Zeeland niet door. In Zierikzee zou J. L. C. Roggeband meedoen. Maar de fruitteeltbedrij- ven hebben het momenteel te druk met de oogst. Computercursus Het Buro Arbeidsvoorziening van de Intergemeentelijke Sociale Dienst begint het nieuwe seizoen met een computercursus. Deze cursus begint dinsdag 11 september in het gebouw van de Dag- en avondschool in de Manhuisstraat (lokaal vroegere Vrij- werkcentrale). De computercursus is bedoeld voor mensen met een uitke ring en anderen die als werkzoeken de bij het Arbeidsbureau staan inge schreven. Tijdens de cursus die wordt gegeven door P. van Wijngaarden ma ken de cursisten kennis met de com puter en enkele toepassingsprogram ma's zoals onder andere het veel gebruikte Word Perfect 5.0. Behalve tekstverwerking komen ook pro gramma's voor bestandenbeheer en boekhouding etc. aan de orde. Bij vol doende belangstelling wordt er in vier groepen les gegeven en wel dins dags en donderdags van 9.00 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Aan melden voor deze cursus is mogelijk bij C. Minna'ard van het Buro Ar beidsvoorziening, telefoon 01110- 14654, tst. 31. Ook mensen die in de eerste helft van het jaar hebben mee gedaan wordt verzocht mee te delen of ze nog belangstelling hebben zodat zij verder kunnen gaan met oefenles- sen. Vrouw en Werk In september begint Vrouw en Werk Zeeland in een aantal plaatsen, waaronder ook Zierikzee met een cursus Vrouw en Werk. Deze cursus, die twaalf weken duurt is een oriën tatie op werk en/of opleiding. De cur sisten krijgen bovendien een inzicht in het scala van beroepen en opleidin gen. De cursus in Zierikzee wordt in de Lichtboei (Poststraat 37) gegeven en begint donderdag 13 september ZIERIKZEE - De structuren van oude muren en het strijklicht dat daarop valt. Vloeren met daarin fresco's die half uitgesleten zijn. Klassieke verhalen en kinderte keningen. Voor de 26-jarige kunstenares/docente Petra Spek uit Rotterdam zijn het bronnen waaruit zij de in spiratie put voor het maken van haar etsen. Tot en met zaterdag 1 september is in de expositieruimte de Een hoorn aan het Havenpark te Zierikzee de eerste indivi duele tentoonstelling van haar werk te zien. Petra Spek is pas afgestudeerd aan de Hoge School voor de Kunsten in Rotterdam waar zij werd opgeleid voor docente. Daarnaast volgt zij al zes jaar lessen aan de Rotterdamse Kunstacademie om zich te bekwamen in de etstechniek. Een techniek die door zijn veelzijdige mogelijkheden een belangrijke inspiratiebron vormt voor de kunstenares. Op de expositie zijn ook etsen te zien die zijn gemaakt naar aanlei ding van het klassieke verhaal van Dante over de hel, velden met zonne bloemen in Italië, kindertekeningen en een televisie-uitzending over de sterren en het heelal. De meeste etsen zijn uitgevoerd in blauw/groene aquatinten. ,,Die kleur kom je veel tegen in Italië". De afbeeldingen zijn vaak opgebouwd uit twee of drie ge deelten. ,,Ja, dat idee van een twee- of drieluik spreekt me aan. Dat vind ik een mooie eenheid". Behalve etsen omvat de expositie ook een aantal sculptuurtjes gemaakt van oude etsplaten. Het zijn extravagante af beeldingen van stoelen. Openingstijden Petra Spek koos Zierikzee als loka- tie voor haar eerste individuele expo sitie omdat ze de Eenhoorn zo'n mooie ruimte vindt. ,,Ik hoorde er van via een medeleerling op de aca demie en in Rotterdam is zo weinig plaats om te exposeren". De expositie is tot en met zaterdag dagelijks te be zichtigen van 11.00 tot 18.00 uur en donderdag tot 21.00 uur. Verschillende structuren „Met etsen kun je zoveel verschil lende, heel mooie structuren berei ken. Dat komt omdat je hele gekke dingen kunt doen met die etsplaten". Zo maakt Petra Spek door het ge bruik van sterke zuren kartelige ran den aan haar afbeeldingen en creëert zij bijzondere structuren in haar et sen door stukjes kant of andere stof jes, suikerkorrels, aluminiumfolie, stukjes hout of folie in haar platen te drukken. „Door zo te experimenteren kun je hele mooie, fijne structuurtjes krijgen". Technieken die Petra Spek ge bruikt om de dingen weer te geven die haar inspireren. Dat zijn vaak de structuren van oude muren en vloe ren en hét strijklicht dat daarop valt. „Tijdens een reis naar Zuid-Italië heb ik daar veel van gezien". Het is niet de bedoeling van de kunstenares om de dingen die haar inspireren na te maken. „Ik kijk er naar, onthoudt het en werk het thuis uit". met een informatiemorgen, die om 9.30 uur begint. De cursus zelf begint een week later (20 september) en duurt tot en met 13 december. De lestijden zijn van 9.30 tot 11.30 uur en van 12.00 tot 14.00 uur. Voor informa tie en/of aanmelding voor de infor matiemorgen kunnen vrouwen zich in verbinding stellen met het kantoor van Vrouw en Werk in Goes, telefoon 01100-20329. BURGH-HAAMSTEDE Koorconcert Comt nu met Sangh is de naam van het interkerkelijk mannenkoor uit Middelburg dat op vrijdag 7 septem ber optreedt in de Nederlandse Her vormde kerk te Haamstede. Het uit 18 mannen bestaande ensemble wordt versterkt door het Interkerke lijk Kerkkoor Haamstede. Beide ko ren brengen een scala van a capella liederen ten gehore dat varieert van historische kerkmuziek tot moderne Duits- én Nederlandstalige werken. De instrumentale omlijsting van het koorconcert wordt verzorgd door or- 'ganiste Annet van der Linde en het fluit/hoboduo Heieen Bakker en Bert Jansen. Het koorconcert begint om 20.00 uur. Werkhondenvereniging Met het oog op de start van het nieuwe seizoen houdt de Werkhonden Vereniging Schouwen-Duiveland za terdag 8 september vanaf 13.30 uur open huis op haar terrein aan de Ho ge Zoom (bij de oude veilinghallen). Tijdens deze open middag kan men met zijn vragen terecht bij de be stuursleden en instructeurs. Ook kan men zich inschrijven voor.de verschil lende cursussen die de Werkhonden vereniging dit seizoen organiseert. Bovendien wordt er door een demon stratie gedrag en gehoorzaamheid ge geven, waarin allerlei aspecten van de gehoorzaamheidstraining worden belicht. Het cursusprogramma dat de Werkhondenvereniging voor dit na jaar heeft opgesteld bestaat uit Ele mentair Gedrag en Gehoorzaamheid; een cursus voor alle' hondenrassen. Daarnaast worden ook de opleidin gen VZH, TJV, IPO en Speurhond ge geven. Deze is speciaal voor de grote- ning. De gemeente wilde trucjes toe passen om de grond niet nog duurder te maken. En die trucjes gaan ten koste van reserves met andere doel einden. Wethouder L. J. van Gastel stelde de raad gerust met de opmerking, dat een derde ontsluiting van het ge bied op de Laan van St Hilaire (nabij de volkstuintjes) pas dan wordt uit gevoerd als daartoe de noodzaak be staat. „We willen namelijk ook eerst het geld binnen hebben", hield hij de raadsleden voor. Tijdens de vergadering werd ook ingestemd met het verhuren van de Vismarkt/St Jacobshofje aan Ria Go- luk uit Nieuwerkerk. Ze gaat het on derverhuren aan Interieurshop Den Boer bv, Schouws.spel en het poppen theater. Daarnaast heeft ze de moge lijkheid nog een vierde gegadigde te zoeken. Wel willen burgemeester en wethouders weten wie die eventuele vierde huurder wordt. Dat ter geruststelling van onder meer de VVD-er J. J. Geleijnse en de PvdA-woordvoerder G. H. Brand. De mogelijkheden van verhuur zijn offi cieel omschreven als "publieksge richte activiteiten" en dat vond met name Brand wat „breed geformu leerd". P. de Rijke, CDA-wethouder, hield hem echter voor dat het louter en alleen om sociaal-culturele activi teiten zal gaan. Welputten De gemeenteraad stelde verder een wijziging in de subsidieverordening stadsvernieuwing vast. Hiermee wordt het mogelijk subsidies af te ge ven voor kleine monumenten als ka rakteristieke stoepen, stoephekken, kelderingangen en stoeppalen. W. F. Sprengelmeijer (SGP) heeft gevraagd te onderzoeken of hier ook welputten en stoepbanken bij betrokken kun nen worden. Het college zegde toe dit te zullen bezien. ZIERIKZEE - Het Zierikzee se C'DA-raadslid H. van Essen gaat naar alle waarschijnlijk heid in december van dit jaar de gemeenteraad verlaten. Van Essen maakt hiermee zijn eer ste ambtstermijn niet af. H. van Essen De CDA-er gaat zijn huidige werkgever - het Waterschap Schouwen-Duiveland - de rug toekeren en gaat als CNV- districtsbestuurder in Overijs sel aan de slag. Daar gaat hij op 1 november aan het werk. Een en ander maakte hij be kend tijdens de raadsvergade ring in het Zierikzeese stad huis. Raadsvoorzitter mr. J. J. P. M. Asselbergs zei diens ver trek te betreuren, maar kon hem wel gelukwensen met z'n nieuwe werkkring. In decem ber wordt stilgestaan bij het vertrek van Van Essen. re rassen. Nadere informatie is verkrijgbaar bij Jan Blom (01110- 17243) en Bas Visser: 01110-16458. DREISCHOR Laatste concert Musi-voca Op zaterdag 8 september vindt in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor de laatste zang- en muziek avond plaats die voor dit seizoen werd georganiseerd door de stichting Musi-voca. Het betreft een optreden van het Sommelsdijks mannenkoor Ons Koor en de muziekvereniging Oosterlands Fanfare uit Oosterland. Het repertoire van het Sommeldijks mannenkoor omvat zowel geestelijke muziek als opera-, operette- en pöpu- laite,muziek. Het staat onder leidïng van Willem Meyboom. Oosterlands Fanfare presenteert zich in Dreischor met een gevarieerd programma met onder andere werken van Jacob Haan en Willy Hautvast. Ook staat eep so listisch optreden op het programma van de percussionist Marcel van der Maas die onder leiding van het fanfa rekorps Sparkling Drums vertolkt. Het programma begint om 20.00 uur. NOORDGOUWE Muziek Show korps Rust Roest geeft vrij dag 31 augustus een wervelende show op het sportterrein in Noordgouwe. Dit spektakel begint om 19.45 uur. Muziekvereniging Con Amore treedt 25 oktober eveneens in Noordgouwe op. Iter gelegenheid van het tachtigja rig bestaan verzorgt Coii Amore in de kerk van Noordgouwe een jubileum concert. Dit begint om 19.30 uur. OOSTERLAND Oud papier Ten bate van defending van de Ge- ZIERIKZEE - Het nieuwe jaarprogramma van de afde ling Schouwen van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen is uit. Het programma omvat een vijftien tal activiteiten dat voornamelijk plaatsvindt tijdens de maandelijkse afdelingsavonden. Exposante Petra Spek. (Foto: Joop van Houdt). Hoogtepunten in het programma zijn de regionale bijeenkomst in de Nederlandse Hervormde kerk te Dreischor op 11 september waarbij Marie Cécile Moerdijk optreedt en de regionale feestavond in het dorpshuis te Nieuwerkerk waarbij het 60-jarig bestaan van de bond in Nederland wordt gevierd. Vrouwenconferentie Het programma begint met een bij eenkomst op 4 september waarbij P. J. de Rooy-Janse uit Wemeldinge ver telt over haar bezoek aan de vrou wenconferentie in Nairobie en een sa- farireis door Kenia. Op 14 september staat een excursie naar het kuuroord in Noordgouwe op het programma. Een huishoudelijk onderwerp, een film en een demonstratie van het ge bruik van de magnetron staat cen traal tijden de bijeenkomst op 24 ok tober. En een maand later komt de geschiedenis aan bod. De heer Kats- man uit Wolphaartsdijk verzorgt dan een lezing met dia's over het leven van Jacob Cats. Op 20 december is het Kerstavond en op 3 januari nieuwjaarsreceptie. Traditioneel is ook de jaarvergade ring die wordt gehouden op 15 janua ri. Een maand later op 12 februari houdt de nieuwe dijkgraaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland, A. reformeerde Gemeenten wordt zater dag 1 september oud papier en vod den opgehaald. De actie start om 9.30 uur. Verzocht wordt het papier gebun deld gereed te zetten. BRUINISSE Afscheid B. de Groot Tbr gelegenheid van het afscheid van de Bruse gemeentesecretaris B. de Groot wordt er donderdag 20 sep tember een bijzondere raadsvergade ring gehouden. Deze vergadering wordt gehouden in 't Durps'uus aan de Molenstraat en begint om 14.00 uur. Na deze bijeenkomst volgt een besloten receptie, 's Avonds om 20.00 uur kunnen Bruenaren tijdens een openbare receptie afscheid nemen van hun gemeentesecretaris. DEN HAAG - „Zeer teleurstellend. In feite worden we met een kluitje in het riet gestuurd en wil de minister die bezuinigingen in het vormings werk er gewoon doordrukken". Dat zei directeur G. Michielse van de Ver eniging van Volkshogescholen en Vormingscentra maandag na afloop van een langdurig onderhoud met mi nister D'Ancona van WVC over de voorgenomen bezuinigingen in de vormingscentra. P. de Haan een lezing over het water schap. Plattelandsvrouwen nu is het onderwerp waarover B. de Boer uit uit Colijnsplaat spreekt op 20 maart. Op 16 april gaan de leden van de afde ling naar de provinciale vergadering die in Goes wordt gehouden. Rotstuinen In dezelfde maand maar dan op 23 april houdt de heer Goudswaard uit Tholen een lezing over rotstuinen. In de maand mei is het jaarlijkse reisje van de afdeling gepland en in juni de buitenmiddag. De maandelijkse bij eenkomsten worden gehouden in res taurant Mondragon te Zierikzee en beginnen om 14.00 uur. De regionale bijeenkomsten zijn 's avonds. Behalve de bijeenkomsten die zijn vermeld in het jaarprogramma heb ben de leden van de afdeling de mo gelijkheid om deel te nemen aan de activiteiten die worden georgani seerd door diverse commissies en clubs die zich bezig houden met spe cifieke onderwerpen. Zo heeft de af deling een fietsclub, een gymclub, een leeskring, een zangkoor, een agrarische-, een culturele-, een inter nationale- een pers- en een tuincom- niissie. Verder wordt een cursus we derwoord en kraaltjcsbreien georganiseerd. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3