Recreatiestrand Oostflakkee Middelburg verliest het Holografiemuseum Startsein spandoeken actie in Zierikzee Belangengroep voor vrouwen met een WAO/AAW-uitkering WATERSTANDEN Geldgebrek Veel illegale verbrandingen in oostelijk deel Schouwen- Duiveland Fikse agenda commissie financiën in Westerschouwen Overlast rondom de Steeg in commissie Initiatief van Stichting Vrouw en Werk MIDDELBURG - Hel holografiemuseum in Middelburg, het enige in Ne derland, is niet meer. De rechtbank in Den Bosch heeft eind vorige week op verzoek van de stichting die het museum beheerde het faillissement uitge sproken. Het holografiemuseum Dennis Gabor in de Zeeuwse hoofdstad kampt al sinds de oprichting, drie jaar geleden, met financiële problemen. Op de luchtfoto .is goed te zien, waar het recreatiestrand gesitueerd is. OOSTFLAKKEE - Nog dit jaar zal worden begon nen met de aanleg en ver betering van een recrea tiestrand op het Hellegats plein-oost. Zwem- en surf- liefhebbers kunnen in 1991 gebruik maken van het voor hun speciaal ingerich te terrein. Het gebied aan de voet van de Ha ringvlietbrug heeft zich de laatste 10 jaar spontaan ontwikkeld tot een re creatieve voorziening, welke al vele zomers drukke tijden kent. Op topda gen blijken duizenden mensen bezit te nemen van het strand. Voorzienin gen zoals parkeergelegenheid, 'toilet ten en beveiliging ontbreken echter, of zijn niet berekend op deze drukte. De gemeente Oostflakkee heeft daarom al in 1986 het initiatief geno men Öm een plan op test'ellën'voór de aanleg van een volledig ingericht strand nabij de twee bestaande baai- Gekozen werd voor een gefaseerde uitvoering van het plan met voorkeur voor de aanleg van het grote strand. Vorig jaar kwam ook de toezegging van het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij en van de pro vincie om de eerste fase van het re creatiestrand te subsidiëren. Het ministerie zal 75% van de kosten voor zijn rekening nemen, de provincie 15% en de gemeente tenslotte 10%. De totale projectkosten zijn geraamd op een bedrag' van 720.000 gulden. Ontwerp Het inrichtingsplan voor het re creatiestrand is uitgewerkt door de Grontmij. De capaciteit van het par keerterrein wordt vergroot tot ca. 1000 plaatsen. Op het strand komen twee toiletgebouwen te staan. Voör de veiligheid van. zwemmers en sur fers worden drijvende tallenlijnen in de baai aangebracht. "Het 'stfand krijgt een opknapbeurt en wordt in gezaaid. In de directe omgeving wor den afschermende grondwallen ge maakt en struiken bijgeplant. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door wegenbouwmaat schappij Heijmans B.V. Op 3 septem ber zal hiermee worden gestart. Tij dens de werkzaamheden wordt gezorgd dat het strand in de weekein den bruikbaar is. Er wordt naar ge streefd voor 1991 het grootste gedeel te van de werkzaamheden gereed te hebben. In het voorjaar wordt de laatste hand gelegd aan de nodige, groenvoorzieningen, waarna de re creanten weer zonder belemmeringen gebruik kunnen maken van een re creatiestrand dat aan hun wensen te gemoet komt. Het beheer van het strand is voorlo pig ondergebracht bij de gemeente Oostflakkee. Of dit in de toekomst onder het natuur- en recreatieschap Haringvliet valt, is nog niet zeker. Vast staat wel dat met de inrichting van het gebied als recreatiestrand, aan een groeiende behoefte in de re gio wordt voldaan. Het mooie weer van het afgelopen seizoen heeft het museum volgens de voorzitter van het inmiddels opgehe ven bestuur, G. Molier, de nekslag ge geven. Pogingen om sponsors te wer ven onder het Zeeuwse bedrijfsleven liepen op niets uit. Niet verwonder lijk, meent Molier, gezien de financië le situatie van het museum. Het begin Een groepje enthousiaste holo- grammenverzamelaars richtten begin 1988 het pand aan de Gortzakstraat in met de driedimensionale platen uit een eigen verzameling. Later werden meer hologrammen aangekocht. Aan het eind van het eer ste jaar gingen de museumdeuren dicht als gevolg van interne conflic ten. Een hernieuwde poging in 1989 mislukte wederom. De gemeente slaagde er echter in een nieuw be stuur te formeren en met geldelijke steun een nieuwe start te bewerkstel ligen. Na de opening in februari van dit jaar met de nodige publiciteit leek het aanvankelijk de goede kant op te gaan. „Het bezoekersaantal in het voorjaar ging de prognoses te boven", vertelt Molier. „Het vreselijk mooie weer hield hierna de mensen echter weg. Het plan om een groot aantal sponsors te vinden mislukte en ook actie onder de plaatselijke midden stand is niet geslaagd". Enkel De entree-gelden zijn volgens de ex- voorzitter niet eens voldoende om de huur van het pand te betalen, laat staan om het in de voorgaande jaren ontstane financiële gat te dichten. „Het pand was ook eigenlijk te duur", voegde hij hieraan toe. „Het nieuwe bestuur had zich begin dit jaar voorgenomen de zaak een half jaar aan te zien. Wij konden niet doorgaan geld van de gemeenschap te gebruiken". Toch heeft Molier de hoop nog niet helemaal opgegeven. „De bezoekers zijn enthousiast over deze unieke ten toonstelling", weet hij. De hernieuw de sluiting van het holografiemu seum gaat ook burgemeester C. Rut- ten van Middelburg aan het hart. Van de ongeveer honderd tentoongestelde hologrammen was het grootste ge deelte particulier bezit. De ongeveer dertig stukken uit het bezit van de voormalige stichting zijn momenteel bij de curator. „Wij zullen ons best doèn öhï hiervoor een geïnteresseerdè LEIDEN - In het Academisch zie kenhuis in Leiden is zaterdag de schrijver en psycho-analyticus dr. Lieuwe Hornstra (82) overleden. Hij schreef zowel in het Nederlands als in het Fries. Het meeste van zijn werk verscheen nadat Hornstra en zijn echtgenote Johanna Elizabeth Ver- wer eind 1968 naar het Friese Bakhui zen bij Stavoren verhuisden. DUIVELAND - Tijdens de maande lijkse inilieuvlucht die de politie met een helikopter boven Schouwen-Dui- veland hield, ontdekte men vooral in het oostelijk deel van Schouwen- Duiveland veel plaatsen waar land bouwers illegaal afval hadden ver brand. Volgens de politie is het al vele ja ren de gewoonte van landbouwers om op hun land afval te verbranden. In verband met de nieuwe milieuwetge ving is dat niet meer toegestaan. Dat komt omdat daarbij vaak ook plastic verpakkingsmateriaal en kratten van bestrijdingsmiddelen en regulier huisvuil wordt verbrand. Dat veroor zaakt giftige gassen in de lucht. De politie is in eerste instantie waar schuwend opgetreden tegen de land bouwers op wiens land een brand- plaats werd gesignaleerd. Als bij nacontrole blijkt dat opnieuw spul len zijn verbrand wordt proces verbaal opgemaakt. Vervolg van pagina 1 keersgebruiker te handelen zou in een boekje kunnen worden verwerkt. Wat de financiering hiervan betreft noemde Asselbergs de mogelijkheid van de Actie -25%. Na deze toespraken, waarbij de ver richtingen van WN-man M. Pieter man uitbundig werden geprezen kwam het moment waarop de eregast van deze dag, opa Oudenrijn verwel komd moest worden. Met' name de leerlingen van het basisonderwijs die buiten stonden te wachten keken halsreikend naar deze alleraardigste opa uit. Ook opa Oudenrijn die het roze spandoek bij zich had, had zo zijn me ning over de actie. Volgens opa is het een bar trieste zaak dat automobi listen via een felgekleurd spandoek geattendeerd moeten worden op (brom)fietsende scholieren. Opa Ou denrijn was er stellig van overtuigd dat de jeugd meer geattendeerd wordt op het verkeer dan volwasse nen. Op de witte ANWB fietsen, die spe ciaal voor deze gelegenheid waren ge huurd vertrok het gezelschap rich: ting Laan van Saint Hilaire, waar het spandoek halverwege aan twee vlag- gemasten werd bevestigd. Dit ge beurde door voorzitter De Voogd en burgemeester Asselbergs die in het bakje hoog boven de hoofden van de leerlingen door opa Oudenrijn van de nodige aanwijzingen werden voor zien. Het bevestigen van het spandoek, dat de gemeente Zierikzee 32,50 gul den heeft gekost betekende het offi ciële startsein van deze spandoeken actie, die een eerste aanzet vormt voor een bredere actie met voorlich ting op school en eventueel een controle-actie. Ook wordt door het ROVZ en het RPCZ (Rijkspedago- gisch Centrum Zeeland) hard ge werkt aan een drie jaar durend pro ject om de verkeerseducatie in het onderwijs te optimaliseren. Dit jaar nog zal dit project bij wijze van proef op drie scholen worden uitgevoerd. Spel Na het officiële gedeelte 's morgens werd de dag in sporthal Onderdak voortgezet. In aanwezigheid van opa Oudenrijn die het geheel van de kant met een wijze grootvader-blik ga desloeg amuseerden ruim veertig leerlingen uit het voortgezet onder wijs zich 's middags met het ver- keersspel Kijk goed uit. Spelend le ren leert immers het best. ROERMOND - Bij een gecompli ceerde botsing aan de Nederlands- Westduitse grens bij Roermond is de 45-jarige W. Duda uit het Westduitse Mönchen-Gladbach op slag gedood. Dat heeft een woordvoerder van de gemeentepolitie van Roermond mee gedeeld. In razende vaart passeerde Duda met zijn auto de grenspost, schampte een daar links van de weg geparkeerd staande wagen, ramde vervolgens twee andere auto's en kwam tegen een patatkraam tot stil stand. koper te vinden en in overleg trach ten te bewerkstelligen dat de collec tie weer openbaar wordt", aldus Rut ten. BURGH-HAAMSTEDE - De IVes- terschouwse commissie financiën krijgt woensdag 29 augustus maar liefst 31 agendapunten op haar bord. De commissie komt om 19.30 uur bij een in het gemeentehuis. De commissie spreekt over de ex ploitatiesubsidie 1989 Stichting Dorpshuis Noordwelle, de gewijzigde begroting 1990 dorpshuis Seroosker- ke, de begroting 1991 bibliotheek Schouwen-Duibeland, Zeeland ZIEN (bijdrage 1990), jaarrekening 1989 Stichting Economische Ontwikke ling Zeeland, een subsidieverzoek van de Stichting slachtofferhulp Zee land, de begroting van de Interge meentelijke Sociale Dienst, aanvaar- ding van een monument voor de Redders Burghsluis, herstructure ring/bewerking archief door bureau ADRP, jaarverslag Stichting Vervoer Beoefenaars Gehandicaptensport, begroting 1991 Federatie Maatschap pelijke Dienstverlening, jaarreke ning 1989 bibliotheek de Schutse, ga rantiesubsidie Algemene Nederland se Bond van Ouderen, subsidiever zoek werkgroep Werken met vrou wen, verhuurbeëindiging sportveld Serooskerke, buskosten excursie brandweer, subsidieverzoek Schouws. Spel, vervanging gym-, nastiekmaterialen gymzaal Haam stede, subsidieverzoek bejaardenso ciëteit Renesse, vaststelling gemeenterekening 1989, aankoop lichtmast en takel- en hefgereed- schap brandweer, subsidieverzoek jeugd- en tienerwerk Serooskerke, votering krediet voor het aanbrengen van tussenbermen Hogeweg, tweede gedeelte, aanbrengen van een extra kluis/safe en de voortgang begroting 1991. ZIERIKZEE - Op verzoek van het SGP-raadslid W. F. Sprengelmeijer gaat de Zierikzeese commissie alge mene- en bestuurlijke zaken binnen kort praten over overlast in de omge ving van discotheek de Steeg. Afgelopen zomer heeft zich een aantal avonden overlast voorgedaan buiten de discotheek. Dat heeft de discotheek-eigenaar een waarschu wing van de gemeente opgeleverd. Daarom is de zaak het resterende deel van de zomer om 03.00 uur geslo ten in plaats van 04.00 uur. Sprengelmeijer wil graag de brief van de gemeentelijke dienst algeme ne zaken behandelen in de commis sie. Wat hem betreft kan dat besloten. Voorzitter mr J. J. P. M. Asselbergs stemde in met het verzoek, maar zei dat het des commissies is of er achter gesloten deuren gepraat gaat worden of niet. Tijden en standen volgens gctijdetafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP. ZIERIKZEE - Zeeland heeft als laatste provincie nu ook zijn eigen belangengoep voor vrouwen met een WAO- en AAW-uitkering. Door toedoen van de Stichting Vrouw en Werk is de witte vlek die Zeeland op dit ter rein was nu opgeheven. De belangengroep zal zich bezig gaan houden met het organiseren van studiedagen en het houden van spreekuur. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzee 29 augustus 09.30 120 03.25 -116 22.05 112 15.50 -106 30 augustus 10.30 100 04.35 -100 23.25 96 17.15 -100 Roompot Buiten 29 augustus 08.40 112 02.35 -107 21.20 102 15.40 - 97 30 augustus 09.45 91 04.15 - 93 23.00 88 17.00 - 94 Bruinisse 29 augustus 09.50 132 03.20 -122 22.15 123 15.40 -110 30 augustus 10.35 110 04.50 -102 23.20 102 17.35 -105 Wemeldinge 29 augustus 09.45 134 03.25 -127 22.10 123 15.50 -115 30 augustus 10.40 110 04.35 -107 23.40 104 17.20 -105 Doodtij: 30 augustus Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Anderhalf jaar reeds besteedt Vrouw en Werk Zeeland aandacht aan de positie van vrouwen met een WAO- of AAW uitkering. De positie van de ze groep vrouwen is volgens Vrouw en Werk in veel gevallen vergelijk baar met die van herintredende vrou wen. Vrouwen met een WAO- of AAW- uitkering hebben daarnaast vaak ook nog een werkloosheidsuitkering en zijn daardoor verplicht te sollicite- In hun oude beroep terugkeren is gezien hun arbeidsongeschiktheid vaak niet meer mogelijk en dus zul len deze vrouwen zich evenals de her- intreedsters moeten oriëiiteren op de mogelijkheden en onmogelijkheden van de arbeidsmarkt. Daartoe be hoort ook kennis van opleidings- en scholingsmogelijkhcden die de kans op een baan vergroten. Studiedagen Tfen einde inzicht te krijgen in de vragen die onder vrouwen met een WAO- of AAW-uitkering leven heeft Vrouw en Werk Zeeland vorig jaar drie studiedagen georganiseerd. Uit deze bijeenkomsten bleek onder an dere dat er behalve vragen die recht streeks te maken hadden met de te rugkeer in het arbeidsproces ook vragen over de gang van zaken bij de instellingen als de Gemeenschappe lijke Medische Dienst en de Bedrijfs verenigingen bestonden. Ook bleek er behoefte te bestaan om samen met lotgenoten van gedachten te wisselen over de eigen situatie. Aparte Gezien deze uitkomsten besloot Vrouw en Werk Zeeland dat een apar te belangengroep voor vrouwen met een WAO/AAW-uitkering gewenst was. Een initiatief dat (financiële) steun kreeg van de provincie Zeeland en het ministerie van WVC. Het pro ject wordt tot begin '91 begeleid door Ingrid van Velthoven en Nellie Theu- nisse. Beiden zullen de belangen groep ondersteunen bij het organise ren van studiedagen en het opzetten van spreekuren. Spreekuur Dit spreekuur wordt vanaf donder dag 6 september elke donderdag in het kantoor van Vrouw en Werk (Nieuwstraat 47) gehouden en wel tussen 14.00 en 16.00 uur. Vrouwen met vragen over de ziektewet of WAO- en AAW-uitkering kunnen gebruik van dit spreekuur maken. Ook staat dit wekelijkse spreekuur open voor vrouwen die gewoon even hun hart willen luchten. Behalve de oprichting van deze Be langengroep heeft de Stichting Vrouw en Werk Zeeland in overleg met de GMD een Banen en berocpcn- oriëntatie-cursus opgezet. Deze cur sus Aan het Werk met WAO/AAW' is bedoeld voor trouwen met een WAO/ AAW-uitkering die serieuze plannen hebben om weer aan de slag te gaan. Ook deze cursus begint in september. Gedurende de bijeenkomsten wor den de cursisten wegwijs gemaakt in de kansen en mogelijkheden op de arbeidsmarkt. Daarbij wordt een overzicht gegeven van de omscho lingscursussen in de provincie en wordt geoefend met hel schrijven van sollicitatiebrieven. Binnen de cursus worden ook verschillende ex cursies gemaakt. Tot eind september Burgh-Haamstede Expositie aquarellen Cor Lieve. De Burght. Dagelijks tijdens kantoor uren. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. T/m zaterdag 15 september Zierikzee Expositie Bas Sayers in Noordhaven poort. Dagelijks (m.u.v. maandag) van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Tot en met 1 september Zierikzee Expositie van Petra Spek in de Een hoorn. Geopend maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. Tot en met zaterdag 2 september Zierikzee Expositie etsen Petra Spek. De Een hoorn. Dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur en donderdags tot 21.00 uur. Dinsdag 28 augustus Zierikzee Commissievergadering Openbare Werken en Milieu in stadhuis. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Commissie algemene zaken in ge meentehuis. 16.00 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Wim de Penning uit Nieuw Lek- kerland. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert door Jan Jongepier uit Leeuwarden in de Grote of Sint Nico- laaskerk. 20.00 uur. Oosterland Fietstocht van NBvP afdeling Duive- land. Start om 13.30 uur vanaf De Oosterhof. Woensdag 29 augustus Zierikzee Informatie-avond voor omwonenden Mulockstraat 44, in de grote commis siekamer van het stadhuis. 20.00 uur. Donderdag 30 augustus Zierikzee Vergadering fractie PvdA. Stadhuis. 20.00 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Johan den Hoedt uit Ridder kerk. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Noordwelle Contactavond voor leden en niet- leden van Kynologen Club Zeeland met informatie over de Gehoorzaam heidscursussen, in het dorpshuis. 20.00 uur. Nieuwerkerk Openbare raadsvergadering gemeen te Duiveland. Gemeentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Gemeenteraadsvergadering in ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 31 augustus Zierikzee Bevestigings- en intrededienst van ds. J. Oosterbroek in de Christelijke 'Gereformeerde kerk om 19.00 uur. Zaterdag 1 september t/m zondag 21 oktober Neeltje Jans Foto-expositie Zeeland toen waters noodramp. Delta Expo. Dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 1 september Brouwershaven Boerenboeldag, rommelmarkt met veiling van Chr. Basisschool De Schouw in loodsen Gebr. Van Ast bij de Delingsdijk. 9.00 tot 17.00 uur, vei ling om 13.30 uur. Viering eeuwfeest KNWV. Gehele dag diverse activiteiten, inlichtingen VVV en Watersportvereniging. Bruinisse Braderie scouting bij muziektent. 10.00-12.00 uur. Vrijdag 7 september Burgh-Haamstede Concert Interkerkelijk mannenkoor Comt nu met sangh. Nederlandse Hervormde kerk Haamstede. 20.00 uur. Zaterdag 8 september Brouwershaven/Zonnemaire/ Noordgouwe/Dreischor Open Monumentendag, monumenten gratis te bezichtigen. Inl. VVV. Brouwershaven Bazar in de Grote of Sint Nicolaas- kerk. Concert in de Grote Kerk, m.m.v. Christelijke Oratorium Vereniging uit Middelharnis met Vocaal Ensem ble Magnificat o.l.v. Rinus Verhage. 20.00 uur. Dreischor Concert van de Stichting Musi Voca in de Nederlandse Hervormde kerk. m.m.v. Oosterlands Fanfare met man nenkoor Ons Koor uit Sommelsdijk. 20.00 uur. Dinsdag 11 september Dreischor De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt een muziek avond m.m.v. mevr. Marie Cécile Moerdijk in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2