Periode van herinrichting centrum met feestelijk tintje afgesloten Zierikzeese brandweer neemt afscheid van nestor Tromper JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onthulling herinneringsplaquette bij brulboei Kraanplein WA> mr P£ 8i tr Tweeëndertig jaar trouwe dienst Onder invloed achter het stuur GOED TTJJIS IN HET NIEUWS SCHOUWENBUmim ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Taal Havendag Verschillen Surfen Strijdlustige taal tijdens reünie van Zevibel in De Havendag in Zierikzee was erg gezellig en Conditionele verschillen kosten vv Bruse Boys De gehele nationale jeugdtop was present tij Zierikzee. (Pag. 2). boordevol tradities. (Pag. 3). de overwinning. (Pag. 6). dens de NK-surfen. (Pag. 7). MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 147ste jaargang Nr. 24801 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleisterplaatsen. Democritus voering van de herinrichting alle maal gepasseerd is. Plannen, hoorzit tingen. overleg, met de toenmalige stedebouwkundig adviseur ir V. van Hezik en de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg, verschillende com missievergaderingen en uiteindelijk de toestemming van de gemeenteraad in december '88 gingen aan de werk zaamheden vooraf. Aanvankelijk zouden deze werk zaamheden in drie fasen worden uit gevoerd. Dankzij de drie ton uit het knelpuntenpotje kon het centrum Dit nummer bestaal uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De jarenlange periode van herinrichting van het Zierikzeese stadshart is nu écht voltooid. Met een bijeenkomst in de Vierschaar van het stadhuis en daaropvolgend de onthulling van een herinneringspla quette hij de brulboei aan het Kraanplein werd een defi nitief punt achter deze ingrijpende én kostbare werk zaamheden in het centrum gezet. Met ingang van dit jaar moet Zie- rikzee het met zeker drie ton minder doen. De toekenning van de vergoe ding uit de Knelpuntenpot vergoedt volgens Maris-Koster die achteruit gang. Onderbouwd Dat Zierikzee die drie ton kreeg was vooral een kwestie van het indie nen van een goed project en een goed meerjarenprogramma. ..Goed onder bouwd en beantwoordend aan de crL teria" aldus Maris-Koster, die hierbij Afgaande op een uitspraak van vice-voorzitter C. Holty van de Zie rikzeese Ondernemers Centrale is het niet uitgesloten dat de facelift van Havenplein. Havenpark, Kraanplein en Oude Haven in de toekomst een vervolg krijgt. De ZOC heeft het bu reau voor ruimtelijke vormgeving Kort en Verton gevraagd om een schets te maken voor een mogelijke aanpak van het Havenkwartier. Dit ontwerpplaneen cadeau van de ZOC voor het gemeentebestuur, zal naar alle waarschijnlijkheid tijdens de voorjaarsvergadering van de ZOC aan de leden en het gemeentebestuur worden aangeboden. Behalve deze blik op de. toekomst richtte Holty ook de schijnwerpers op de voltooide herinrichting van het centrum, dat zo stelde hij ,,een prach tig resultaat heeft opgeleverd". Als blijk van waardering voor het ge meentebestuur schonk hij namens de ZOC een boom, die vermoedelijk in het najaar op het Kraanplein zal wor den geplant. Een origineel geschenk dat in de toekomst zeker historische waarde zal krijgen, was de in boek vorm verwerkte fotoreportage van de vroegere stedebouwkundige ir V. van Hezik. Als verwoed amateur-foto graaf heeft hij het verloop van de werkzaamheden voor het gemeente bestuur vastgelegd. Burgemeester mr J. J. P. M. Assel- bergs, wethouder publieke werken P. de Rijke, gedeputeerde E. Maris-Kos ter en Van Hezik zelf richten zich uit sluitend op het verrichtte monster- karwei waarbij het gehele centrum van Zierikzee ,,op de schop" werd ge nomen. Gedeputeerde Maris-Koster die on der meer belast is met het beheer van de provinciale Knelpuntenpot be perkte zich in haar toespraak vooral op de financiële kant van het gehele project. De uitvoer ervan is mede mo gelijk gemaakt doordat Zierikzee drie ton uit het „Knelpuntenpot" kreeg. Dit fonds maakt het mogelijk om in wat kleinere gemeenten nood zakelijke maar wel dure projecten uit te kunnen voeren. Een bijdrage uit dit fonds kwam ook voor Zierikzee als een geschenk uit de hemel. Niet alleen gezien het prijskaartje-van ruim twee miljoen dat aan de herin richting van het centrum hing. maar ook gelet op het teruglopen van de vergoeding die Zierikzee voor haar stadsvernieuwing ontvangt. Advertentie Voor: Staalconstructies AGA-industriegas naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 van de gelegenheid gebruik maakte om andere gemeenten aan te sporen om eenzelfde werkwijze te hanteren. Bovendien' had de gedeputeerde zich ervan overtuigd dat het geld in Zie rikzee goed besteed is. Ook het feit dat de herinrichting van de binnenstad een combinatie van verkeers- en vervoerselementen, verfraaiingselementen (zoals het ter rein rond de muziektent) en noodza kelijke elementen is, die uiteindelijk de waarde van het centrum vergroten heeft meegespeeld bij het toekennen van een bijdrage uit de Knelpunten pot. Door deze opknapbeurt wordt niet alleen het economische belang (Zierikzee wordt toeristisch aantrek kelijker) vergroot maar wordt ook de verzorgende functie van Zierikzee als centrumgemeente versterkt. Lof had de gedeputeerde ook voor de Zierik zeese Ondernemers Centrale die als eerste met een plan voor de binnen stad kwam (Het plan recreatiefwin- kelen van Kort en Verton opm red). Mevrouw Maris-Koster kon het niet nalaten om bij deze gelegenheid nog even de discussies over de tolhef fing op de Zeelandbrug aan te stip pen. Het bewijs dat deze verbinding er ligt is volgens haar een bewijs dat het provinciebestuur Schouwen-Dui- veland niet links laat liggen. Ze wees erop dat haar collega De Voogd druk bezig is inet het onderzoeken van een eventuele reductieregeling. „In ieder geval", zo. voegde,hurgenjeester mi; J. J. P. M. Asseibergs daar in zijn dank woord aan toe, „wordt de discussie over de tolheffing op de Zeelandbrug uitgesteld tot november. Aanvanke lijk was deze discussie gepland voor 21 september. Chronologie In zijn betoog ging burgemeester Asseibergs nog eens na wat er in die vier jaar van vooi-bereiding en uit- Vier jaren van voorbereiding én uitvoering war$n nodig om het stadshart van Zierikzee een ander en ruimer aanzien te geven. (Foto: Joop van Houdt). vervolg pagina 4 Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe zon en warm In de nacht en ochtend kans op mistbanken. Minimumtemperatuur ongeveer 14 graden. Overdag af en toe zon en vrijwel overal droog. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 31 aug.: Woensdag: Zonneschijn: 50%. Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: zuidoost 2 Donderdag: Zonneschijn: 407r Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: west 3 Vrijdag. Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 aug. Zon op 06.44, onder 20.37 Maan op 16.12, onder 23.11 Eerste Kwartier: 28 augustus (09.34) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het hogedrukgebied waarvan het centrum boven Polen ligt, trekt verder naar het oosten weg. Maar de aanvoer van warme en vocljtige lucht blijft morgen nog wel even voortduren. Komende nacht ko men er dan ook weer mistbanken, die pas na zonsopkomst verdwijnen. De temperatuur daalt tot ongeveer 14 graden. Overdag wordt er wat bewol king aangevoerd van een front van een Occaandepressie. De depressie zelf blijft voorlopig ver van ons ver wijderd. Tevens kan er enige bewol king uit Frankrijk bij komen. Maar ondanks dat is de zon toch af en toe te zien. De middagtemperatuur komt ojd omstreeks 25 graden. De wind waait uit een oostelijke richting en is zwak tot matig. ZIERIKZEE - ,,De Zierikzeese bevolking is je veel dank verschuldigd, want je bent uit het allerbeste brand weerhout gesneden. Zeer bescheiden, altijd op de achter grond maar meer dan aimabel". Zo'karakteriseerde bur gemeester mr J. J. P. M. Asseibergs zaterdagavond de persoon van scheidend brandweerman H. C. Tromper, de nestor van het Zierikzeese brandweerkorps. Brandweerman H. Trnmper had erg tegen zijn afscheid opgezien. Toen hij echter met de paardentram thuis werd op- gekaald. kon er toch wel weer 'n lachje af. (Foto: Joop van Houdt). Als het aan Tromper had gelegen was dat afscheid nog een aantal jaar tjes uitgesteld. Aan de brandweer heeft de grijze Zierikzeeënaar im mers zijn hart verpand. Evenals de tijd is echter ook de leeftijd onverbid delijk. Hoe jong je je ook voelt, met zestig is het voor een brandweerman afgelopen. Een regel waarmee ook Tromper werd geconfronteerd. Wie tweeëndertig jaar brandweer man is, is zonder meer een bijzonder geval. Dat signaleerde ook burge meester Asseibergs in zijn toespraak. Het afscheid nemen van een man met een zo indrukwekkende staat van dienst was dan vol gey s de burge meester niet eenvoudig. „Dat doet een beetje pijn." Gezien de bijzondere staat van dienst van „opa" Tromper ging Asseibergs uitvoerig in op de persoon van deze nestor van het Zie rikzeese brandweerkorps. Mohikanen „Ik denk dat je een van de laatste der Mohikanen bent die zo lang lid wil en kan zijn van de vrijwillige brandweer" aldus Asseibergs, die kort inging op het carrièreverloop van Tromper binnen het brandweer korps. Do beminnelijke Zierikzeeë naar meldde zich in juli '58 aan als brandwacht bij de brandweer. Na ruim tien jaar werd hij (januari '69) bevorderd tot brandwacht eerste klas. Inzet Via een functie als onderbrand meester klom Tromper op tot brand meester en tot juli '90 vervulde hij de ze functie met grote inzet. Wie Tromper dc afgelopen jaren zocht kon hem altijd wel in de garage vin den waar hij zich tussen het rollend en technisch materieel in zijri ele ment voelde. Ook het regelen van on der meer de garagediensten behoorde tot zijn verantwoordelijkheid. Verzwaring Behalve de uitbreiding van het ta kenpakket van de brandweer zorgde ook de ontwikkeling van de techniek voor een verzwaring van de taak van Tromper. Burgemeester Asseibergs meende dan ook stellig dat de huidi ge auto er beduidend anders uitziet dan de wagen waarmee Tromper in zijn eerste jaren als brandweerman uitrukte. Gezien de jarenlange staat van dienst van Tromper hoopte As seibergs dat deze zijn ervaringen ooit nog eens in een boek zou verwerken. Een ijdele hoop overigens, zo gaf de scheidende brandweernestor in zijn dankwoord te kennen. Prettig mens Hoe dan ook, Asseibergs was er ze ker van dat het Zierikzeese brand weerkorps in Tromper een trouwe kracht en een prettig mens verliest. Een persoon, die zo volgens het hoofd van de brandweer, altijd op de achter grond wilde blijven en die bepaald geen sensatiezoeker was. „Je bent go- woon Tromper" aldus Asseibergs. vervolg pagina 4 BURGH-H AAMSTEDE - De Rijks politie Schouwen-Duivcland bekeur de J. B. uit Haamstede vanwege het besturen van een auto terwijl hij on der invloed was. Het rijgedrag van J. B„ die zondag avond om ongeveer 20.30 uur met zijn auto op de Ring te Haamstede reed, was voor de surveillerende politie agenten aanleiding om hem te contro leren via de blaasproef. Toen de Haamstedenaar weigerde daaraan mee te werken werd hij meegenomen naar het politiebureau te Zierikzee waar hij een nacht werd vastgehou den. Doordat hij weigerde om mee te werken aan de ademtest kon niet pre cies worden vastgesteld hoeveel alco hol de Haamstedenaar in zijn bloed had. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. 0E NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon - -»6- Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats Handtekening Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1