Vrijdag muzikale opening van heringericht Zierikzee „Blijf gezondheidszorg trouw, we hebben jullie hard nodig" Kamer van Koophandel bezorgd over plannen PTT Start verkeers- actie in Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Inbraak in Zierikzee Project Balen van vandalen had beter eerder van start kunnen gaan Spontane start tractor ramt twee auto's Commissie ruimtelijke ordening Westerschouwen ZIERTKZEESCHE'NIEUWSBODE Donderdag 23 augustus 1990 Nr. 24799 3 ZIERIKZEE - De reorganisa tieplannen van de PTT, waar door onder andere een aantal kleinere postkantoren zal wor den gesloten hebben bij de Ka mer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord-Zeeland tot ongerust heid geleid. In een schrijven aan de directie van de PTT- Post geeft de Kamer uiting aan deze bezorgdheid. De reorganisatie van de PTT zal tot gevolg hebben dat een aantal postkantoren omgezet wordt in postagentschappen, terwijl een aantal kleinere postkantoren, met name op het platteland, dicht zal gaan. De Kamer wijst in haar reactie op het belang van een postvoorzie- ning in de kleine kernen in Midden- en Noord Zeeland. De bedrijven in die kernen hebben een duidelijke behoefte aan een dergelijke voorziening ter plaatse. Ook speelt de aanwe zigheid van een postkantoor een rol bij de leefbaarheid in deze kleine kernen. Havenplein centraal ZIERIKZEE - De spandoe kencampagne Wij gaan weer naar school van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland gaat maandag 27 augustus van start in Zierik zee. Bij de start is onder meer Opa Ouderijn (gespeeld door Piet Hendrikse) uit de gelijk namige televisieserie present. Een groep leerlingen uit het voortgezet onderwijs, genodig den, gedeputeerde J. D. de Voogd (tevens voorzitter ROVZ), de Zierikzeese burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs en Opa Ouderijn ontmoe ten elkaar om 10.15 uur in de Rijksscholengemeenschap Pro fessor Zeeman te Zierikzee. Na een welkomstwoord door ie mand van het gemeentebestuur is het woord aan De Voogd, die het hoe en waarom van de actie uit de doeken gaat doen. Om 11.10 uur geeft De Voogd het officiële startsein van de actie en vertrekt het voltallige gezelschap op de fiets naar sporthal Onderdak. Na een lunch is er het verkeersspel Kijk goed uit met 42 leerlingen uit het voortgezet onderwijs. Het is de bedoeling dat opa Ou derijn met een helikopter naar de scholengemeenschap komt. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee: postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot Ï0.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449 (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 1/30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% BTW. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 1130 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - Een woning aan de Platteweg te Zierikzee werd op 22 augustus (woensdag) het doelwit van een dievengilde. De lieden met de grijpgrage vingers wisten zich toe gang tot de woning te verschaffen door de achterdeur te forceren. Mee genomen werden enkele gouden tientjes, sieraden en geld. De schade bedraagt, volgens een woordvoerder van de politie, enkele honderden gul dens. Vervolg van pagina 1 Hiermee bedoelen de vrouwen dat preventie soms veel geld kost, maar dat daar tegenover staat dat de repa ratiekosten van de vernielingen vaak veel hoger zijn. ,,Een oplossing die we vaak van de mensen horen is: er moet meer gesurveilleerd worden. Daar zijn veel kosten mee gemoeid. Maar'misschien minder dan het tel kens vervangen van materialen. Beke probeert de gemeente over de schreef te trekken", laten Marielle en Marian weten. Er is bij de twee vrouwen nog een belangrijk punt wat hen van het hart moet: ,,Het is wel zo, dat dit project van Beke nieuw is. Maar de politie van Schouwen-Duiveland is erg voor uitstrevend in het project Veel Voor komende Criminaliteit, dat al jaren draait op het eiland". Onder het WC project vallen onder andere de onderdelen vandalisme, buit uit auto's en inbraak tweede huis. Marian: ,,Dat is ook de reden dat wij hier zo goed ontvangen zijn, omdat zij zo vooruitstrevend zijn". De contacten met de politie zijn goed. ,,Wij gaan nu mee met surveilleren. Je moet zien waar je over praat". Op de vraag of het voor hen niet frus trerend is om te zien wat er zoal ver nield wordt, zegt Marielle: „Het hoort bij ons werk. Je krijgt wel te maken met de negatieve mentaliteit van mensen. Ze komen andermans ei land vernielen". Jeugd „Maar het is ook eigen jeugd die za ken vernielt. Het is gewoon heel jam mer dat je geen pasklare dplossingen hebt voor de mensen die de vernielin gen door een geven. Mensen aan de te lefoon hebben vaak scheef verwach tingspatroon. Ze willen een pasklaar antwoord", laat Marian weten. Ma rielle en Marian vinden het moeilijk om een voorbeeld van de ergste ver nieling aan te geven. „Dat is heel grensverleggend". „Ik vind het bijvoorbeeld al heel erg als er vijftien jonge bomen ge knakt worden, maar een ander vindt het erger als er vijftien auto's be krast zijn". Volgens Marian zijn men sen zelf ook grensverleggend. „Inwo ners van Renesse reageren al met: „Ja, we wonen nou eenmaal in Re- nesse, dat vandalisme hoort er nu eenmaal bij. Laat maar zitten". Dat is een houding die we moeten door breken. Vandalisme hoort er hele maal niet bij". De twee registratoren vinden het jammer dat het project niet eerder ge start is: ,,'t Had beter geweest als het ruim voor het seizoen begonnen was. Nu hebben we het project in handen en loopt het toerisme terug". Op de vraag hoe de toekomst er voorhen uit moet zien zeggen zij heel duidelijk: „Doorgaan tot 1 januari". 16.30 uur. Omstreeks 16.30 uur tot 17.30 uur is er een performance van de volksdansgroep Folklorite dn ori gineel Zuid-Bevelands kostuum. Nederlands De groep bestaat uit vijfentwintig leden in de leeftijd van twintig tot vijfenvijftig jaar. Het programma omvat authentieke Nederlandse dan sen, al dan niet verpakt in een folklo ristisch gebeuren. Folklorite bestaat vijf jaar en draagt een Zuid-Beve- landse dracht van omstreeks 1850. Het is een zondagsdracht en wordt niet meer gedragen. Folklorite heeft een eigen zeven koppig orkest. Bezoekers krijgen het volgende programma voorgescho teld: De vier jaargetijden, Dronke mansserie, Boerenbruiloft en Zee mansserie. De groep komt uit Hein- kenszand. Vervolgens is er tussen 18.45-19.15 uur een optreden van de plaatselijke showband Rust Roest. Deze band marcheert af via de Oude Haven- Nieuwe Haven, waar ter inluiding van de Havendag (zaterdag 25 augus tus) nog even gespeeld wordt. Op de Nieuwe Haven is er om 21.00 uur een optreden van de Costa Nostra Jassgang. Zes muzikale maffioso la ten sinds enkele jaren hun sporen na op jazz-festivals, braderieën, bruilof ten enzovoort. De band vertolkt de jazz uit de plaats waar ze vandaan komt: Chicago. De band is niet vies van de nodige muzikale humor. Vijftien kersverse gediplomeerde ziekenverzorgsters in Verpleeghuis Corneliastichting te Zierikzee ZIERIKZEE - Met de woorden: „Blijf de gezondheidszorg' trouw, we hebben jullie hard nodig", sprak Rijksgeconnniteerde A. E. T. Coenders-van Loon de vijftien nieuwe ziekenverzorgden toe, die zojuist hun diploma en daarbij behorende speld in ontvangst genomen hebben. De Rijksgecommiteerde kwam vanuit Den Haag en was bij een aan tal eindgesprekken, dat onderdeel uitmaakte van het eindexamen. Van de vijftien ex- leerlingen waren er drie afkomstig van Schouwen-Duiveland die de twee jaar en zeven maanden durende opleiding met goed gevolg hebben afgesloten. hoofd van de school bent", aldus het verhaaltje van Van der Wel, wat voor hilariteit zorgde. Bedoeling Met het verhaal had Van der Wel een duidelijke bedoeling. „Ik hoop dat niemand van jullie zal wegkrui pen voor de verantwoordelijkheid en dat jullie deze onder ogen zien. Jullie hebben een verantwoordelijkheid voor de bewoners, het woon- en leef klimaat van de bewoners en het team". Van der Wel liet weten dat waardering voor hun werk belang rijk is. „Niet alleen de woorden van waardering zijn belangrijk. Via de laatste CAO-onderhandelingen staat er nu ook een geldelijke waardering tegenover het werk". Van der Wel had zo'n vermoeden, dat er door de pas geslaagden dezelfde avond wel een feestje gehouden zou worden: „Dat jullie dan morgen de dekens over jul lie hoofden willen trekken kan ik voor één keer begrijpen, maar niet vaker". Gulden liet desgevraagd nog weten dat de opleiding komende maandag opnieuw start met twee groepen, een totaal van 41 leerlingen. Een gegeven wat positief klinkt, omdat het in de ze tijd van onderwaardering van het beroep erg moeilijk is om groepen 'vol te krijgen', zoals bijvoorbeeld in Rotterdam en omstreken. „Er had den zich bij ons zoveel leerlingen aangemeld, dat er een selectie moge lijk was", aldus Gulden. Vijftien leerlingen luisteren naar de toespraak van de directeur van de school, waarna zij de felbegeerde speld en di ploma in ontvangst namen. (Foto: Joop van Houdt). De drie Schouwen-Duivelandse verzorgenden zijn Marianne de Man, Silvia Besling-Tanis en Ine Gunter, Zij hebben, met de twaalf leerlingen die geslaagd zijn, hun opleiding ge volgd aan de Stichting Opleidings school voor Ziekenverzorgenden te Goes. „De reden dat we de uitslag van de examens in de Corneliastich ting doen, is omdat we een prima sa menwerking hebben met het ver pleeghuis. Een andere reden is dat er nu zoveel mensen hun diploma in ont vangst nemen dat er in een ander huis niet zo veel plaats is", aldus A. Gul den, djrecteur van de opleiding in Goes: Inservice Bij de opleiding zijn de huizen Ter ■Valcke en Ter Weel in Goes en Ter Weel in Rilland aangesloten. „De leerlingen hebben een inservice-op- leiding gevolgd", vertelde Gulden. Wat inhoudt dat de leerlingen werken en leren combineren. „We proberen tijdens de opleiding de theorie en de praktijk zo veel mogelijk op elkaar af te stemmen. „Het is de bedoeling om van 1991 het 'jaar van de gezond heidszorg' te maken, waarin de be drijfstak gezondheidszorg zich ruim zal presenteren via alle media", laat Gulden de aanwezigen tijdens de uit reiking weten: „Niet alleen het op poetsen van een imago zal van belang zijn, het werkelijk verbeteren daar waar mogelijk is van het imago van de ziekenverzorgende, het verpleeg huis in onze sector van de gezond heidszorg is een essentieel onderdeel, anders is alle moeite tevergeefs". „Ik beloof dat ik geheim zal hou den al hetgeen mij in de uitoefening van het beroep van ziekenverzorgen den als geheim is toevertrouwd of wat daarbij als geheim te mijner kennis is gekomen of waarvan ik het vertrouwelijk karakter moet begrij pen". Zo klonk officieel de belofte die werd beantwoord met Ja, ik be loof. Met deze woorden en het onder tekenen van het diploma traden de leerlingen binnen in de wereld van de gediplomeerden. Gulden liet de vers gediplomeerden weten dat ze nu, na al de inspannin gen best even mochten uitrusten. „Maar, er moet niet uit het oog verlo ren worden dat je 'bij moet blijven in je vak. Er verandert veel'in de zorgin stellingen. Natuurlijk heeft dit effect op de werkzaamheden van de verzor genden. Aan hen worden hogere eisen gesteld. Scholing blijft niet meer be perkt tot een keer in je leven een be roepsopleiding volgen. Wil je als zie kenverzorgende bijblijven of hogerop komen dan zijn cursussen, trainingen of aanvullende opleidingen nodig", meende de directeur. Hij was er zich van bewust dat nieuw gediplomeer den niet op een preek zaten te wach ten, maar wilde de belangrijkheid van bijscholing de ex-leerlingen niet onthouden. „Tijdens de gesprekken die ik de afgelopen dagen gehoord heb, heb ik veel termen gehoord", Iaat Rijksge commiteerde Coenders-Van Loon de aanwezigen weten. De Rijksgecom miteerde is afkomstig uit Den Haag en heeft als functie van het ministerie van wetenschap volksgezondheid en cultuur te kijken hoe het toegaat tij dens deze gesprekken. Coenders-Van Loon: „Maar door alles heen hoorde ik als belangrijkste de zorg voor de bewoner. Jullie zijn allemaal enorm gemotiveerd, willen zo goed mogelijk zorgen voor de bewoners die al zo veel moeten missen". De Rijksgecommiteerde haalde nog de ljo&e werkdruk en de lage sa lariëring aaii. ,',Als je bljjft gelóven in.de.zoxg voor de medemens denk ik dat het allemaal wel goed komt". Een uitspraak die niet door iedere verzorgende en/of verpleegkundige in dank zal worden afgenomen, daar de salariëring nog steeds ver achter blijft, bij het bedrijfsleven en de werkdruk op vele werkplaatsen te hoog is. P. C. van der Wel, hoofd verpleging bij de Corneliastichting sprak de kersverse ziekenverzorgenden na mens de aangesloten instellingen toe. „Ik wil beginnen met een verhaal tje", vertelde Van der.Wel, „Er ligt een- jongen in,bed en wordt-door zijn moeder wakker gemaakt. Hij trekt de dekens.over zijn hoofd en zegt t.eT gen zijn moeder dat h,ij nooit meer naar school.wil, omdat ze hem daar pesten en voor gek 2etten. Als zijn moeder aandringt vraagt hij waarom hij dan naar school moet. Dan zegt zijn móeder: „Ten eerste omdat- je 41 jaar bent en ten tweede omdat je het BURGH-HAAMSTEDE Een niet alledaagse aanrijding deed zich voor dinsdag 21 augustus op industrieterrein De Roterij te Burgh-Haamste- de, zo deelde een woordvoeder van de politie vandaag (don derdag) mee. Een vrachtauto, bestuurd door J. C. P. R. uit Kerkwerve, reed op het indus trieterrein achteruit een zij wegje in, waarbij deze een stil staande tractor raakte. Door de botsing startte de tractor van K. M. O. C. uit Burgh-Haamstede spontaan en begon te rijden, waarbij deze twee auto's raakte. Eén van de auto's werd hierbij door een hekwerk heengeduwd. De twee eigenaren van de personenau to's zijn J. N. F. v. d. H. uit Yer- seke en J. C. P. R. uit Kerkwer ve. De laatste is dezelfde als de bestuurder van de vrachtwa gen. De schade die werd gele den door de voertuigen is niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - De Wes- terschouwse commissie ruimtelijke ordening komt maandag 27 augustus bijeen in het gemeentehuis te Burgh- Haamstede. De vergadering begint om 19.30 uur. De commissieleden spreken onder meer over een bezwaarschrift gericht tegen het ontwerp bestemmingsplan Mairewèg en een bezwaarschrift te gen het ontwerp bestemmingsplan Groenewoud. ZIERIKZEE - Nu de herinrichting van de Zierikzeese binnenstad een feit is, vindt de officiële opening hiervan morgen, vrijdag, plaats tussen 16.00 uur en 17.00 uur op het Havenplein. In de middag is er een muziek- en volks- dansprogramma op dezelfde lokatie. Een groep genodigden komt om 15.00 uur bijeen in het stadhuis, waar een aantal toespraken wordt gehou den. Vervolgens gaat het gezelschap naar het Havenplein voor de officiële opening. Na een rondwandeling door de stad wordt er bij de brulboei op het Kraanplein een herinneringspla quette aangebracht en gaat de groep terug naar het stadhuis. Het eerste muzikale optreden tij dens de feestelijke dag komt van Cor ner Cats (rock-a-billy/jive). Deze band treedt op tussen 13.30 uur en The Cosfl Nostra Jassgang. Corner Cats.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3