'Het had beter geweest als er eerder met project was gestart' Beschuit met muisjes door geboorte van Jersey-stier JA SAMAN BV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vandalisme-bestrijding Balen van Vandalen Feest op kinderboerderij de Punt in Zierikzee WA> ffir- pa eiar Overmatig alcoholgebruik 0ED THUIS IN HET NIEUWS VAN IQHOUWENDU! VELA ND Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1990 147ste jaargang Nr. 24799 Diploma's Stichting Expositie Moeizaam De gedipomeerde verpleegkundigen moeten Marzas heeft als trouwe schrijver plaats moe- Schilderijen en objecten van Bas 'Sayers bij VV Zierikzee is maar moeizaam langs de elf de gezondheiszorg trouw blijven. (Pag. 3). ten maken voor een nieuwe stichting. (Pag. 4). Transartic in Zierikzee. (Pag. 6). van WIK gekomen. (Pag. 9). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De diepste wanhoop uit zich in een glimlach. Etienne Rey ZIERIKZEE - Volgens Marielle Schiettekatte en Ma rian van Rijswijk zou het project Balen van Vandalen meer effect gehad hebben als er eerder in het jaar gestart was. „Als er eerder begonnen was met het contacten leg gen van bedrijven, gemeenten en instanties was dat be ter geweest. Nu moest dit gebeuren met terugwerkende kracht", vertelt Marian van Rijswijk. Of het project ef fect heeft gehad tot nu toe kunnen de beide vrouwen nog niet zeggen. „Er moet eerst nog een evaluatie plaatsvin den met Beke", aldus Marian van Rijswijk en Marielle Schiettekatte. ,,Op nummer één staat wel het ver- .nielen van auto's, bijvoorbeeld het bekrassen en antennes breken. Op nummer twee staat het vernielen van hekjes en brievenbussen op wegen van de cafê's naar de camping en op nummer drie staan de vernielingen aan duinovergangen: prullenbakken in brand steken, verkeersborden af breken en helmgras en rijshout ver nielen", somt Marian van Rijswijk op. Het project Balen van Vandalen is afkomstig van dr B. M. W. A. Beke, criminoloog. Het project is opgezet om zogenaamde knelpunten te con stateren, punten waar vaak vernie lingen gepleegd worden. Na afloop van het project worden deze gegevens geëvalueerd om van daaruit te zoeken naar preventieve maatregelen. Het project is vooral gericht op de preven tie". Verlichting ,,Als er bijvoorbeeld veel auto's vernield worden op een parkeer plaats die slecht verlicht is, kan het zijn dat de vernielingen teruglopen, als er goede verlichting komt", laat Marian van Rijswijk weten. Het pro ject werd gestart op 1 juli. Marian van Rijswijk: ,,We hebben als basisin structie gekregen dat de contacten met de burgers belangrijk is". Om een registratie te kunnen maken van het vandalisme zijn er meldingsfor mulieren die door particulieren, ge meente en andere instanties ingevuld kunnen worden. ,,Dat is het blauwe formulier. Die hebben we op veel plekken neerge legd, zoals bibliotheek, VVV, scho len, jeugdverenigingen en de gemeen te. Deze meldingsformulieren, het 'rode' een uitgebreidere, zetten wij om voor Beke. Daar waar nodig, gaan we naar aanleiding van het blauwe formulier bij de mensen kijken, als ze daar prijs op stellen", laat Marielle Schiettekatte weten. Het bij mensen gaan kijken is vol gens de beide vrouwen ook een stuk je preventie. „Wij kunnen, voor zover dat in ons vermogen ligt, de mensen tips geven om de vernieling te voor komen". Op de vraag of mensen de twee registratoren niet zien als een verlengstuk van de politie zegt Ma rielle: „Telefonisch hebben mensen dat idee wel eens". „Soms is er al vier keer bij mensen iets vernield. Mensen worden dan on geduldig en willen dat er iets aan ge daan wordt". Marian van Rijswijk: „We laten die mensen dan eerst hun gal spugen en gaan dan daarna ge woon door. Als het al vier keer ge beurd is, vragen we vaak aan de col lega's van de politie of zij daar wat extra willen surveilleren". Door de twee vrouwen is naar aanleiding van de binnengekregen formulieren een top-drie gemaakt. Begin augustus hebben de beide Advertentie Voor: CV-installaties Onderhouds- abonnementen naar: Constructeurs/ Installateurs Julianastraat 40 4301 NC Zierikzee Telefoon 01110-12647 vrouwen de werkzaamheden op het voormalig eiland gesplitst. „Mariel le heeft het gebied van Zierikzee, Duiveland en Bruinisse en ik doe de gemeenten Westerschouwen, Mid- denschouwen en Brouwershaven. Ik ben gestationeerd in Renesse. We hebben dat gedaan, omdat het an ders teveel reistijd zou kosten", ver telt Marian van Rijswijk. De vrouwen hebben bij het opstar ten van het registratiepunt geen handleiding gekregen. Marielle Schiettekatte: „We zijn een beetje in het diepe gegooid, maar hebben wel basisinstructies gekregen". Marian vult haar aan met te zeggen dat het echter niet zo is dat dat ten koste is gegaan van het project. De registrato ren hebben ten minste één keer per week contact met Beke. Naar aanlei- ding van de formulieren die zijn bin- nengekomen maakt dr Beke een lokatie-analyseschets. Knelpunten „Het is dan de bedoeling dat Beke met de gemeente om de tafel gaat zit ten om de knelpunten te bekijken en om hen een oplossing te bieden", legt Marian van Rijswijk uit. Het project duurt in principe twee maanden. „Dat is eigenlijk veel te kort. Nu is het alleen de registratie en de analy se. Eigenlijk moet je dan doorgaan tot januari, om te kijken of het effect gehad heeft", aldus Marian van Rijs wijk.- „Er zijn wel acties aan de gang om geld bij elkaar te krijgen om het project voort te zetten tot januari, maaiK<jafrg'ëM,filïoët van de gemeenten afkomen en niet van Beke". Voor de beide vrouwen is het dan ook nog on bekend of het project een vervolg zal krijgen. Het contact zoeken met de bena deelden heeft nog een andere doel stelling. „Als mensen het 'blauwe' meldingsformulier hebben ingevuld en wij langskomen met het 'rode' for mulier, dat uitgebreider is, kunnen de mensen hun handtekening zetten, zodat het een aangifte wordt", legt Marian uit. Dit is met het eerste formulier niet het geval, dat is alleen een melding. „We proberen mensen altijd over te halen om toch aangifte1 te doen. Op deze manier komen er bij de politie ook meer aangiften binnen", vertelt Marian. Volgens de registratoren is de gemeente de grootste benadeelde van vandalisme. Het zijn vooral ei gendommen van de gemeente die ver nield worden. „De gemeente is voor vernieling niet verzekerd en vernie ling is toch een grote schadepost". Kosten/baten „Het is Beke die naar de gemeente een kosten/batenplaatje maakt". vervolg pagina 3 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het project is door de bedenkers als boven vorm gegeven. ZIERIKZEE - De pakken beschuit staan in overvloed klaar op het aanrecht van de kantine. Het is feest op kin derboerderij de Punt in Zierikzee, waar de Jersey-koe Pieternella na vier zware bevallingsdagen het leven heeft gegeven aan Tommie. De symptomen voor de beval ling waren prima, maar toch moest de bevalling opge wekt worden met een prik. Alles is goed verlopen dus is beschuit met muisjes op zijn plaats. Drinken doet ie als de beste (Foto: Joop van Houdt). Kinderboerderij-beheerder én voorzitter Leo Lievense kan sinds woensdagmorgen half negen weer op gelucht adem halen. En met hem de vrijwilligers Sjaan Winkels, Desiré Dekker, Wendy Sies, Harold Vierge ver, Trees Krakeel en Sjako Dekker. „Want zonder die vrijwilligers is het echt niet mogelijk. We hebben 24 uur per dag de wacht gehouden", laat Lie vense weten. De Jersey-koe Pieternella is vijf jaar oud en had vorig jaar ook al een bevalling op de boerderij. Tben liep het echter triest af met een doodge boorte. Pieternella is nu al zo'n drie jaar op de kinderboerderij en is ge schonken door een mevrouw uit Zwijndrecht. „Die heb ik meteen op gebeld met het nieuws. Ze komt don derdag meteen kijken". Lang De bevalling heeft lang op zich la ten wachten. Pieternella is op 25 ok tober vorig jaar geïnsemineerd. Met een draagtijd van 270 tot-280 dagen had Tbmmie dus al op 30 juli geboren kunnen worden. Het werd woensdag 22 augustus. Het gaat overigens goed met de kinderboerderij. Lievense heeft deze week de dierenbescherming op be zoek gehad en vanuit die hoek kwa men volgens zijn zeggen alleen maar complimenten. En dat is weieens an ders geweest. Op last van de dieren bescherming moest de kinderboerde rij in het verleden - voor het Lievense-tijdperk - de poorten slui ten. „Ik vroeg toen ons een paar maanden te geven en dat gebeurde, gelukkig maar". Nu hebben inmiddels 20.000 men sen de kinderboerderij bezocht sinds 1 januari. En daarmee is Lievense te vreden, zeker gelet op het regenachti ge voorjaar. Het valt hem op dat steeds meer toeristen de boerderij weten te vinden. Iedereen kan er gra tis naar binnen lopen, maar vaak ge noeg wordt er toch spontaan wat in de kas gestoken. Op het moment, dat Lievense zijn verhaal doet, stapt er een Duitse heer naar binnen en vraagt waar hij zijn gift kan laten. Geld wat de boerderij overigens altijd hard nodig heeft. Want al krijgt men veel (ook de die renartsen werken tegen een sterk ge reduceerd tarief), het runnen van een 'kinderboerdeij kost geld. Blijven Het is de vraag of Tommy in de toe komst kan blijven. Volgens Leo Lie vense behoort de Jersey-stier tot de gevaarlijkere stiersoorten. En mis schien past dat niet binnen de kinder boerderij. „We moeten wel kindvrien delijke dieren hebben. Het is immers een kinderboerderij". Maar hoe het ook loopt, Tbmmy is voorlopig in de kinderboerderij en kan vanaf afgelo pen woensdag door iedereen bewon derd worden. Verwachting tot vrijdagavond: Warm en vrij zonnig In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist en een minimum temperatuur van omstreeks 15 gra den. Overdag vrij zonnig en in de avond in het zuiden van het land een kleine kans op een lokale onweers bui. Middagtemperatuur ongeveer 27 graden. Zwakke tot matige wind, uit richtingen tussen oost en zuid.- WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 27 aug. Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 18 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: var. 3 Zondag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noord 2 Maandag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 107r Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: var. 2 ZON- EN MAANSTANDEN 24 aug. Zon op 06.37, onder 20.47 •Maan op 11.28, onder 21.33 Eerste Kwartier: 28 augustus (09.34) HET WEEKOVERZICHT - DE BILT - Morgen, vrijdag, belooft, het een warme en vrij zonnige dag te worden. Wel komt in de loop van de dag wat hoge sluierbewolking opzet ten, maar de zon krijgt ruimschoots de kans. De komende nacht en vroege ochtend komt weer plaatselijk mist voor bij een minimumtemperatuur van omstreeks 15 graden. De middag- temperatuur loopt uiteen van 25 gra den op de Waddeneilanden tot 29 gra den in het zuiden van het land. De wind is zwak tot matig en waait uit richtingen tussen oost en zuid. Een onweersstoring boven Spanje trekt in onze richting en kan zaterdag aanlei ding geven tot een lokale onweersbui. Vanaf zondag blijft het droog en over wegend zonnig weer en de middag- temperatuur ligt dan rond de 23 gra den. BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh- Haamstede 'heeft zich een éénzijdig ongeval voorgedaan. Dit gebeurde dinsdag omstreeks 22.30 uur in Haamstede ter hoogte van Lijnzaad nummer 14. J. J. Z. uit Burgh, reed onder invloed van alcohol het tuin hekje om en de tuin in. Na een ademanalyse van de politie bleek het percentage tamelijk hoog. De auto beschadigde het tuinhekje en de tuin. De dader kreeg een rijverbod van de politie opgelegd. In het kader van het lik-op-stuk-beleid zijn twee personen is Renesse aangehouden wegens hinderlijk drankgebruik. On der hinderlijk drankgebruik verstaat de politie het drinken op straat. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Wij willen ook goed nieuws thuis, J^|rR|K/tts( Htp— en een gratis proefabonnement van MtuwsBom U 2 weken. 1 -i Naam Adres Postcode Telefoon Plaats Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1