A DtilS gemeente Z i rikzee Orde en rust in het stadsgebied ZIERIKZEE loodsmedewerker/ heftruckchauffeur M. P. van 't Hoff bv BEL 01110-17314 H. SCHOONAARD Nuyu Wij gaan met vakantie C. W. JONKER a. th. buijs SUCCESJES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rechtsbronnen van Zierikzee KRANT NIET ONTVANGEN? 8 BEGRAFENIS-ONDERNEMING VOLLEDIG VERZORGDE UITVAARTEN 01110-14282 DAG EN NACHT BEREIKBAAR Contact adressen DE CRANESTRAAT II Burgh-Haamstede K. Schoonaard Weeldeweg 7 01115-1742 Ellemeet-Scharendijke e.o. Fam. D. de Graaf-de Feiter Burg de Bruynscraac (2 Ellemeer Oil 17-1434 TE ONTBIEDEN L.OP GEHEEL SCHOUWEN-DUIVELAND I van 27 augustus t/m 10 september Daarom deze week korting op vele artikelen 25 op alle kamerplanten 10-50 korting op glas en aardewerk Kom dus even langs bij Bloemen- en tuincentrum Hogezoom 20, Haamstede aOOOOOOOOOOOOpOGOOOOOSOSOSOOOOCC administratiekantoor en belastingadviesburo Gaarne verzorgen wij uw administratie, rapportage of belastingaangifte Maakt u eens een afspraak; wij komen dan vrijblijvend bij u langs. Ons kantoor is ook 's zaterdags geopend en wel van 10.00 tot 12.00 uur, opdat wij u nog beter van dienst kunnen zijn. Groeneweegje 13 (naast zwembad en sporthal) 4301 RN Zierikzee Telefoon 01110-17490 (fax 17296). Te koop: Jonge hennen tegen de leg. Cees Snijders, Verrenieuw- straat 50 of Hem 21. Tel. 01110- 12521, Zierikzee, Het beste onderhoudsmiddel voor uw leren meubelen, in 20 kleuren. Deurloo, Haring- vlietplein 4, Zierikzee. Grote opruiming in alle soor ten garens vanaf 1,- per bol. Wolboerderij, tel. 01110-12179. Opruiming tuinmeubelen, kussens, parasols e.d. bij Het Geschenkenhuis - Haamste de, telefoon 01115-1331. Handgebreide truien en vesten vanaf 25,-. Wolboer derij, tel. 01110-12179. bezorgt u al het nieuws uit de regio Dakproblemen, kies voor de onderhoudsvrije oplos sing. Bel Flexibekleding, tel. 01115-2300. Personeel gevraagd: Hulp gevr. voor in de huish. 3 morgens per week te Brou- wershaven. Tel. 01119-1728. Diversen: Maandag 3 sept. begint de Middenstandscursus weer. Cursusgeld 450,-. Inlichtin gen en aanmelding bij de di recteur: P. R. M. v. d. Snep pen, tel. 01110-12442. Voor het ambachtelijk her- of opnieuw stofferen van meu belen. Nieuwe bankstelkus sens in stof of leer. Stoel-, caravan- en bootkussens, per fect op' maat. Gaat u toch ook naar de speciaal hiervoor in gerichte Meubelstoffeerderij Goudzwaard, Meelstraat 22- 24, Zierikzee. Tel. 01110-12491 b.g.g. 16314. ZIERIKZEE - Met de bewerking en uitgave van de Zierikzeese rechtsbronnen hadden W. Bezemer en A. S. de Blécourt een zware taak op hun schouders geno men. Het resultaat van hun arbeid zag in 1908.het licht. Mr. Bezemer was inmid dels overleden. Beide rechtsgeleerden moesten verschillende moeilijkheden overwinnen; niettemin was de verzameling rechtsbronnen van Zierikzee „min der volledig dan ze kon zijn". Mr. de Blécourt vermeldde in zijn inleiding dat de voornaamste oorzaak hierin was gelegen, ,,dat verschillende stukken, aanwezig in het gemeentearchief van Zierik zee, die vermeld worden in den ge schreven catalogus" van het oud archief dier gemeente mij niet konden worden toegezonden, wijl dit opnieuw moest worden geor dend en ze voorloopig niet te vin den waren Lijvig boekwerk Men'zou zich aan grote overdrij ving schuldig maken bij de bewe ring dat de uitgave van de Zierik- zeesche rechtsbronnen zich laat lezen als een boeiende roman. Daarvoor is het taalgebruik uit de 15de en 16de eeuw te weinig toe gankelijk, de formuleringen te ge compliceerd. Wie zich de moeite geeft om toch zo goed mogelijk door te dringen in de diverse teksten van de keu ren, de ordonnanties, de eedsfor mulieren en de regelen van rechts vorderingen zal allerlei wetens waardigs kunnen tegenkomen. De bevolkingsaanwas van Zie rikzee nam in de 14de eeuw al flink toe; in het poorterboek wer den gedurende deze eeuw niet minder dan vijfduizend nieuwe burgers ingeschreven. Westendorp Boerma heeft aangetoond dat de stijgende welvaart zich afspiegel de in bepaalde beroepen zoals dat van goudsmid, wijnkoper, pastei bakker, pelswerker, beeldsnijder en harnasmaker. Een dergelijke zich snel uitbrei dende stedelijke samenleving vroeg uiteraard om handhaving van orde en rust. Allerlei bepalin gen moesten het doen en laten (vooral het laten) van de burgerij in goede banen leiden. De rechts bronnen geven ons enig inzicht. Het valt moeilijk om ons een voorstelling tc maken van de in onze ogen chaotische gang van za ken binnen het stadsdomein. Ste delijk en landelijk leven gingen binnen de stadsmuren als het wa re in elkaar over. Oude kaarten to nen duidelijk aan dat grote delen van het grondgebied werden ge bruikt voor verbouw van graan en groente terwijl allerlei soorten vee op verschillende plaatsen bin nen het woongebied waren ge stald. Tot voor kort (misschien veertig jaar geleden) kon men een dergc lijke situatie nog in een stad als Kampen aanschouwen! Het was ook in die late Middeleeuwen al een probleem om het mestover schot voor de burgers niet al te on aangenaam tc doen zijn Mede om die reden was er een bepaling dat niemand ..eenige mishoopen" zou mogen vergaren op de openbare straat of openbaar pad. Ook op het huisvuil werd gelet al was er nog geen sprake van containers: ,,item dat men geen vuylncsse opt pleyn van de nveuwe crane leggen en zal" Er waren ook allerlei keuren op het loslopen van schapen en var kens, op de zondagsrust, op hèt te ren van schepen binnen bepaalde stadsgedeelten (i.v.m. brandge vaar), de bewerking van vlas en het ingooien van ramen van ker ken en huizen! Dit laatste kwam blijkbaar nog al eens voor. De boete moest dan in ieder geval worden betaald: ,,ende zullen die ouders betaelen voor haere kinderen oft dienstbo den" Vanzelfsprekend waren er aan zienlijk zwaardere delicten denk- baa2'. Ernstige criminele zaken konden de Zierikzeese burger wel eens een verblijf bezorgen binnen het Gravensteen. De zgn. „waer- heytboucken" van Zierikzee, lo pende over een periode van 1498- 1811 bevatten een rijk scala van de meest uiteenlopende soorten wan daden. De schepenen van de stad had den het er druk mee. Een veroor deelde kon eventueel in beroep gaan bij het Hof van Holland en Zeeland en naderhand zelfs bij de Grote Raad van Mechelen als het om zeer grote persoonlijke of za kelijke belangen ging. Dat gebeurde vaker dan men zou verwachten. Prof. De Smidt schreef hierover: „Zierikzee was in de Middeleeuwen een belang rijke stad. Het was blijkbaar de moeite waard door te procederen tot voor de Mechelse Grote Raad zoals blijkt uit de ruim honderd zaken die uit de periode 1450-1570 bekend zijn". Wiebe Keikes Gravensteen ie Zierikzee: plaats om zonden te overdenken GEVRAAGD: Telefoon 01114-1720 of 1962 Bereikbaar tot 20.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DÉ KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Voor alle moderne vreemde talen (o.a. Spaans), maar ook voor wiskunde, biologie, aardrijkskunde, geschiedenis èn OPEN INSCHRIJFDAG TEKENEN 23 AUGUSTUS 9.00-12.00 uur en 19.00-21.00 uur Manhuisstraat 2, 4301 BK Zierikzee Telefoon 01110-16368 diverse cursussen (PDB, tekstverw.) Raadsvergadering Maandag 27 augustus 1990 wordt de eerste raadsvergade ring na de zomervakantie gehouden in de raadzaal van het stadhuis. Deze maandelijkse vergadering begint om 19.30 uur. Op de agenda staat de vaststelling van het meerjarenpro gramma restauratie monumenten 1991 tot 1995; de toevoe ging aan reserve jeugdbeleid en de vorming van een reserve emancipatiebeleid; de benoeming van leden, niet raadsle den zijnde, van de adviescommissie voor het welzijnsbeleid en de vaststelling van de verordening betreffende fractie vertegenwoordigers in de vaste commissie van advies en bijstand. Het college van B W stelt voor kredieten te verlenen voor de aanpassing .van de bewegwijzering op het kruispunt Laan van St. Hilaire-Scheldestraat-Weststraat, voor de aan leg van een riolering in de Scheepstimmerdijk en voor de uitvoering van de derde fase van de vernieuwing van de openbare verlichting in de binnenstad en de wijk Malta. De gemeenteraad zal de herziening van het bestemmings plan Poortambacht 7, alsmede het bestemmingsplan Binnenstad-Noordoost en de planningslijsten nieuwbouw en verbetering 1991-1995 vaststellen. De onlangs gerestau reerde Vismarkt zal worden verhuurd aan mevr. C. J. Geluk en ten behoeve van de bouw van de tweede sporthal wordt een perceel grond aan het Groeneweegje verkocht aan de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland. Op de agenda staan verder het vaststellen van een gemeen telijk rampenplan, de fusie PZEM/WMZ en het verlenen van kredieten voor onderhoud aan schoolgebouwen en ver vanging van meubilair. Iedere burger kan een raadsvergadering bijwonen. Heeft u interesse in de plaatselijke politiek en wilt u regelmatig een raadsvergadering bijwonen, dan kunt u een abonne ment nemen op alle raadsstukken. Dit betreft een exem plaar van de raadsagenda, de daarbij horende voorstellen van burgemeester en wethouders (ofwel het college) aan haar gemeentei-aad en het verslag van de vorige vergade ring. De raadsstukken worden ruim een week voor de ver gadering toegestuurd. Een jaarabonnement op de raadsstukken kost 35,—. Heeft u belangstelling, dan kunt u zich opgeven bij de afdeling In terne Zaken op het stadhuis, tel. 01110-13151. van te voren aan te melden. Een fotokopie met de agenda punten en een korte toelichting is beschikbaar. Voorafgaan de aan de behandeling van een agendapunt mag u het woord voeren. Bouwaanvraag perceel Grachtweg 3b De burgemeester van Zierikzee maakt bekend dat door de heer W. H. Bouma, Grachtweg 3b te Zierikzee, een bouw aanvraag is ingediend voor het plaatsen van een serre op het perceel Grachtweg 3b, kadastraal bekend gemeente Zie- rizkee, sectie G nr. 578. Deze bouwaanvraag is in strijd met het geldende bestem mingsplan „Malta". Burgemeester en wethouders zijn be reid aan dit bouwplan medewerking te verlenen door inge volge artikel 18a van de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrijstelling te verlenen van de voorschriften van dit be stemmingsplan. In verband met het voorgaande liggen de'op de bouwaan vraag betrekking hebbende bescheiden met ingang van 22 augustus a.s. gedurende veertien dagen voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, van 09,00- 12.00 uur ter inzage. Gedurende de hierboven genoemde ter mijn kan een ieder zijn (gemotiveerde) bezwaren tegen het verlenen van vrijstelling aan het college van burgemeester en wethouders, Postbus 5003, 4300 KZ Zierikzee, schrifte lijk kenbaar maken. Goeie vraag- Kan ik ook een raadsvergadering bijiuonen en daar vragen stellen? Het eerste is mogelijk want vergaderingen van de gemeen teraad zijn gewoonlijk openbaar. U bent er dus welkom. In bijzondere gevallen kan de raad het besluit nemen een be sloten vergadering te houden. Ook heeft de burgemeester de bevoegdheid toeschouwers op de publieke tribune te la ten vertrekken of deze te laten ontruimen als zij de orde in de raadszaal verstoren. Vragen stellen tijdens een raadsver gadering is voor niet-leden van de raad niet mogelijk. Veel onderwerpen, waarover de raadsleden beslissen, ko men eerder in de verschillende vergaderingen van-de com missies van advies en bijstand aan de orde. Ook deze verga deringen kunt u bijwonen en hierbij kunt u wel gebruik maken van het spreekrecht. De verschillende commissievergaderingen worden in deze rubriek aangekondigd. Commissie De commissie Openbare Werken en Milieu vergadert op dinsdag 28 augustus 1990 om 16.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Aan de orde komt het rapport „Eilandelijke afstemming en coördinatie van milieubeleid" van de ambtelijke werk groep Milieuhygiëne Schouwen-Duiveland. In dit rapport wordt getracht te komen tot gedetailleerde eilandelijke af spraken over de uitvoering van de Hinderwet en is gezocht naar mogelijkheden om het milieubeleid van de afzonder lijke gemeenten te coördineren en/of tot samenwerking te komen. Verder bespreekt de commissie het extra krediet dat nodig is voor de actualisering van het basisrioleringsplan. Daar na komt het krediet dat nodig zou zijn voor het bouwrijp maken van de eerste fase van het nieuwe bestemmingsplan Poortambacht 9, ter sprake. Indien u belang heeft bij een van de agendapunten, of u wilt gewoon eens komen kijken hoe het er bij de gemeente aan toe gaat, dan bent u van harte welkom. U hoeft u niet Open Avond REC Het regionaal Educatief Centrum (het REC) houdt op maan dag 27 augustus een Open Avond in het gebouw van DAS- Zeeland aan de Manhuisstraat in Zierikzee. Van 19.00-21.00 uur kunnen belangstellenden terecht voor informatie over alle activiteiten van het komend seizoen op Schouwen-Duiveland. Het REC is op Schouwen-Duiveland met name actief voor volwassenen, die eerder geen kans hebben gehad op een voortgezette opleiding. Het basisonderwijs voor volwasse nen biedt mensen de gelegenheid zo nodig met lezen en schrijven te beginnen. Voorts is er de Open School, die een brede algemene vor ming mogelijk maakt, naast de vakken Engels en Neder lands. De bruggroep is een nieuwe versie van de eerder gegeven opstapcursus. In de bruggroep kunnen mensen zich voorbe reiden op de mavo voor volwassenen. Tijdens deze Open Avond kunt u informatie krijgen over een geheugencursus, die in samenwerking met de Stichting Welzijn voor Ouderen voor het eerst in Zierikzee wordt ge geven alsmede over diverse beroepsopleidingen voor werk zoekenden, die in Goes of Middelburg gevolgd kunnen wor den. Bezoekers van de Open Avond, die een bon uit „De Klin ker", welke deze week huis-aan-huis verspreid wordt, mee nemen, kunnen meedoen aan een prijspuzzel. Bent u niet in de gelegenheid deze Open Avond te bezoeken, dan kunt u voor meer informatie vanaf 27 augustus bellen met het REC in Goes, telefoon 01100-31170. Afsluiting van straten op Havendag Op zaterdag 25 augustus worden voor alle verkeer afgeslo ten: de laan van St. Hilaire vanaf de Westbrug de Hoofdpoortstraat het Bolwerk en 't Luitje de Zevenhuisstraat en Nwe Bogerdstraat vanaf de Kre- pelstraat de Venkel-, de Molenstraat en het Lange Groendal vanaf de St. Domusstraat dc Kapellestraat vanaf Karsteil de Nieuwe Haven tussen de Oude Haven en de Hoofd poortstraat De afsluiting duurt van 12.00 uur tot ongeveer 22.00 uur. Gemeente Zierikzee NIEUWS is de wekelijkse mededelingenrubriek van de ge meente. Redactie:. Bureau Voorlichting, Postbus 5003. 4300 KA Zierikzee. Tel. 01110-13151 MONUMENTENSTAD - PAREL AAN DE OOSTERSCHELDE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 8