Portretten én landschappen van Tie Hof in De Eenhoorn Programma derde Havendag Zierikzee streeknieuws Doktersvrouw in de jungle STREEKDICHTERS Toenemende belangstelling voor portretkunst De nieuwe weg planning ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 augustus 1990 Nr. 24798 ZIERIKZEE - Een haarscherp observatievermogen plus het talent om datgene wat wordt waargenomen tref fend op het witte schilderslinnen te zetten. Over die kwaliteiten beschikt schilderes Tie Hof uit Ritthem die tot en met zaterdag 25 augustus met haar portretten én landschappen in galerie De Eenhoorn in Zierikzee expo seert. Portrettiste Tie Hof voor het portret van haar dochter. (Foto: Joop van Houdt). Voor Tie Hof is De Eenhoorn een vertrouwde omgeving. Zes jaar gele den streek ze voor het eerst in deze kleine galerie aan het Havenpark. neer. Dat beviel zo goed dat ze nader hand nog verschillende keren ,,op herhaling" is geweest. „Ik denk dat dit de zesde of zevende expositie hier is" schat de van oorsprong Belgische kunstenares voorzichtig in. De beperkte afmetingen van De Eenhoorn plus de lichtinval maken deze ruimte tot een prima onderko men voor haar werkstukken. Boven dien ontmoet ze hier regelmatig oude bekenden die belangstelling hebben voor haar werk. DEN HAAG - Het CDA is mordicus tegen een verplichte boekenlijst voor het eindexamen in VWO en HAVO. Het CDA-Kamerlid Beinema heeft er bij staatssecretaris Wallage van on derwijs op aangedrongen 'nooit en te' nimmer' akkoord te gaan met dit voorstel van een adviescommissie» Tékenen en schilderen. Het zat er bij Tie Hof al vroeg in. Als klein meisje voorzag ze haar jongere broer tje van „zelf gefabriceerde" stripver halen. De liefde voor penseel en palet resulteerde - na de nodige discussies - uiteindelijk in een tweejarige oplei ding aan de Kunstacademie van Brugge. Alhoewel haar ouders dat niet zo zagen zitten. Tie Hof: „Er werd in onze familie veel over kunst gesproken, maar dan meer als lief hebberij". De periode kort na de Tweede Wereldoorlog waarin alles in het teken stond van het economisch herstel speelde daarbij ook niet be paald in haar voordeel. Tijdens haar opleiding aan de aca demie raakte zij in contact met de veelzijdige kunstenaar Joost Maré- chal, een man bij wie zij nog jaren lang „in de leer was" om zich als schilderes verder te ontwikkelen. Het duurde echter nog geruime tijd voordat ze voor het eerst exposeerde. „Ik heb dat exposeren héél lang uit gesteld, pas in 1975 had ik mijn eerste expositie" herinnert Tie Hof zich. Het is niet bij die ene expositie geble ven. Sinds '75 is haar werk op tal van plaatsen in België en Nederland, waaronder Zierikzee te zien geweest. Portretten Tie Hof is vooral bekend als por trettiste. Een genre dat door de op komst van de fotografie ten dode op geschreven leek, maar waarvoor tegenwoordig weer meer belangstel ling blijkt te bestaan. Regelmatig wordt zij dan ook ingeschakeld als ie mand zich voor een speciale gelegen heid wil laten portretteren. Een wens, die in tegenstelling tot vroege re eeuwen toen het zich laten portret teren een voorrecht van de welgestel- den was, nu bijna gemeengoed is. Innerlijk Dat op linnen zetten van de persoon vereist meer dan alleen een scherp oog én een grondige kennis van de anatomie. Het portret dat Tie Hof voor ogen heeft moet immers méér zijn dan alleen maar goed gelijkend. „Ik probeer altijd ook het innerlijk van de persoon in het portret tot uit drukking te brengen". En daardoor verschillen haar portretten dus we zenlijk van foto's. Dat innerlijk ontdekt de portret tiste die Breitner als haar grote voor beeld noemt, tijdens de gesprekjes die ze met de te portretteren persoon heeft. Het kan voorkomen dat die zich in zijn rol van model hoogst on gemakkelijk voelt. Om te voorkomen dat het portret een verkrampt per soon laat zien beperkt het eerste con tact zich soms uitsluitend tot een gesprekje om zo het ijs ,te breken. Ook tijdens het poseren stimuleert de kunstenares haar model soms om over een prettige ervaring te praten. Dit om het gevaar van optredende vermoeidheid in te dammen. Poseren is immers een inspannende bezig heid. Wil er een treffend portret op het witte linnen verschijnen dan moet het model gemiddeld zo'n keer of vier poseren in het atelier van de schilderes. Ofschoon het accent van Tie Hof op het portret ligt, bevat de huidige ex positie naast afbeeldingen van haar dochter en zichzelf ook een aantal landschappen. Niet alleen omdat de meeste portretten in opdracht wor den gemaakt maar ook om aan te ge ven dat ze meer kan dan alleen perso nen afbeelden, ,,'t Is af en toe een verademing om landschappen te schilderen" vindt de kunstenares die zich in het bijzonder aangetrokken voelt tot ongerepte gebieden en de De in totaal twaalf olieverfschilde rijen waaruit de expositie bestaat vormen dan ook een afwisselend ge heel. Landschappen en portretten wisselen elkaar af, terwijl ook het kleurgebruik voor de nodige variatie zorgt. Nu eens zijn die mengkleuren rijkelijk op het linnen aangebracht dan weer lijken de tinten op een door zichtig aquarel. Tbt en met zaterdag 25 augustus is het werk van Tie Hof te zien in galerie De Eenhoorn en wel dagelijks tussen 11.00 en 17.00 uur. Waar is de rust, die hier eens was Toen ik hier pas kwam wonen. Hoe mooi was dat Maar 't komt niet terug De Touristenzijn gekomen. De dammen klaar 't was zo gebeurd De middenstand floreert. Maar de natuur staat op de tocht Zij voelt zich erg bezeerd. Het gras hoeft niet meer mals te zijn De koeien zijn nu weg gedaan, Zo veel melk, dat mocht niet meer. De boer besluit: Dan maar meer graan. De gouden gloed van tarwe aren Ziet men ook zo veel niet meer. De boer gaat tenten nu vergaren En zet ze op de akkers neer. Toch wel mooi, al dat kamperen Dat je vroeger niet veel zag. Maar fatsoen, kunnen velen niet leren Zij denken dat hier alles mag. Parkeren, vernielen, de boel versmeren Verkeersborden trekken zij krom. En toch roepen nog vele bewoners: Belgen, Duitsers, Hollanders kom! Gooi je afval mnaar op 't strand Hier is toch geen politie bij de hand. Maar nee... nu wordt het toch te mal Want kijk: De wegen zijn te smal. Al is de grond nu van een boer Zij hebben dat zo dadelijk nodig! Kopen van ieder maar een deel De Tourist" heeft anders ook niet veel. Later ligt de weg dan beter. Breed geworden is hij ook Veel meer mensen kunnen komen ,,Den Osse" is helemaal van de kook. Waar is onze mooie Grevelingen? Men doet en bouwt er gekke dingen. Is men daar gelukkig mee, of niet. Straks is er geen natuur meer, zelfs geen stukje riet. An de Jonge, Brouwershaven Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierik- zeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierik- zcesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen wor den vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. BREDA - Naast Noord- en Zuid- Limburg is nu ook West-Brabant een belangrijk produktiecentrum voor amfetamine geworden die bestemd is voor Scandinavië en Engeland. Het geld dat hiermee wordt verdiend, wordt in toenemende mate aange wend voor de handel in cocaïne. Dat schrijft het Openbaar Ministerie in Breda in zijn jaarverslag 1989. Boven dien ontpopt West-Brabant zich steeds meer als een gebied waarin op grote schaal hasj wordt ingevoerd. Woensdag' 22 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Gullivers reizen, tekenfilm. 16.40 uur Bush Tucker Man, serie na tuurfilms over Australië. 17.10 uur Flap uit, kindermagazine. Presentatie: Lanny van Rhee. Herh. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Vrouw zijn, vrouwenmaga zine. Compilatie van het afgelopen seizoen. Presentatie: Paulien Lens. 18.05 uur Our house, Amerikaanse se rie. Afl. 8. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Ronduit Radar, jongeren magazine. v 19.56 uur De Campbells, serie. 20.25 uur Bamboe, Engelse documen taire over deze plantensoort. 21.15 uur Gospel gala, muziekpro gramma. 21.55 uur Vrouwen in beweging, pro gramma over veranderingen in de maatschappij en onder vrouwen. 22.25 uur Aartsvaders, serie over de stamvaders van de Israëlieten. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Orgelpraclit, Klaas Jan Mulder bespeelt het orgel van de Gro te Kerk te Zwolle. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 84. 18.05 uur Plons, Afl. Plons en het roomijsventje. 18.10 uur Black beauty, 26-delige Britse jeugdserie. Afl. 2. 18.35 uur Storybook international, 12 volksverhalen uit alle hoeken van de wereld. Afl. 8. 19.00 uur Festivals of the world, 12- delige Australische documentaire se rie van Albert Falzon. Deel 9. 19.25 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Tatort, Duitse politieserie. Aansl. Baraka-uitslagen. 21.35 uur Krokant, culinair magazi ne. 22.30 uur Nieuws. Aansl. paarden- koersen. 22.45 uür Sport extra, voetbal: Belgi sche competitie, samenvatting. 23.00 uur Coda, Manufactuur, van Kees Ouwens. BRT 2 18.55 uur Nieuwskrant. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws 20.00 uur Sucre noire, Canadese docu mentaire van Michel Regnier over een moderne vorm van slavenhandel. 20.55 uur Na alle vlees, de Noordne derlandse auteur J. F. Vogelaar praat over zijn werkmethode. Herh. Aansl. Verkeerstip. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.00 uur Mijn eerste keer, kinderpro gramma Vandaag: Mijn eerste keer kayakken. 17.25 uur Sportgala, vandaag: Het Western sportgala. 18.15 uur Countdownspecial: David Bowie, muziekprogramma. 19.00 uur Run the gauntlet, interna tionale sportwedstrijden vanuit Vey- sonnaz, Zwitserland. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Crime story, Amerikaanse misdaadserie. 21.20 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. Presentatie: Hans Emans en Elsemieke Havenga. 21.55 uur Married with children, co medyserie. 22.25 uur Twilight zone, serie myste rieuze verhalen. 23.10 uur Pin up Club, erotisch maga zine. 23.40 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 19.00 uur Sesamstraat. 19.15 uur Studio sport. 20.00 uur Journaal 20.20 uur Overbrug die afstand, film van de Missie Verkeersmiddelen Ak- tie. 20.25 uur Van gewest tot gewest, re gionaal magazine. 21.02 uur Een gevoel van meer, tv- film. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie. 22.30 uur Studio Sport. 23.00 uur Festival Oude Muziek. 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Donderdag 23 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur De vuurtorenfamilie, Aus tralische serie. Afl. 9. VARA's Kindermenu met om: 18.04 uur De Freggels, tekenfilmse rie. 18.18 uur De tovenaar van Oz, teken filmserie. 18.40 uur De Snorkels, tekenfilmse rie. 19.00 uur Journaal. 19.22 uur Een klas apart (Head of the class), Amerikaanse comedyserie. 19.47 uur Labyrinth, spelprogramma gepresenteerd door Peter Jan Rens, 20.17 uur Bergerac, Engelse politiese rie. 21.16 uur Tien voor taal, taalstrijd tussen Vlaanderen en Nederland. 22.03 uur De Oprah Winfrey show, Amerikaans praatprogramma. 22.45 uur Jazz at the Smithsonian, hoogtepunten van dit jazzfestival. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur De kloof, discussie over Haagse regels en Nederlandse werke lijkheid. Vandaag: wie betaalt belas ting? Herh. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Wunder der Erde, Duitse natuurfilmserie. Afl. 12. 16.45 uur Riptide, Amerikaanse serie. 17.30 uur David de kabouter, teken filmserie. 17.55 uur Toppop gold, muziekmaga- zine. 18.20 uur Ontdek je plekje. Vandaag: Brugge. Herh. 18.30 uur Tennis, magazine. 19.00 uur Colour in the creek, jeugd serie. 19.25 uur Pauze tv, jongerenmagazi ne. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur AVRO audio video spekta kel 1990: spelen met communicatie, informatief amusementsprogramma live vanuit de RAI. 22.05 uur De roeping, portret van een jonge vrouw die non wordt. 23.00 uur The beauty queens, 3-delige documentaire serie over Helena Ru binstein, Elisabeth Arden en Estée Lauder. Deel 3. 00.05 uur Journaal. Nederland 3 09.00,13.00 en 18.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.45 uur Jong geleerdjongeren programma. 19.00 uur Sesamstraat. 19.15 uur Studio sport. 20.00 uur Journaal 20.20 uur Samuel Falklandshow, bio grafische revue over Herman Heijer- mans. 21.39 uur Florentijnse Spelen uit 1589, deel 2. 21.48 uur De verhalenvertellers, serie verhalen uit heel de wereld. 22.00 uur NOS-laat, achtergrondin formatie. 22.30 uur Ca va, Frans voor begin ners, voorlichtingsprogramma. 22.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 85. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de flap uit. 18.10 uur Black beauty, 26-delige Britse jeugdserie. Afl. 3. 18.35 uur Avonturen in Maple Town, (Maple Town story), 26-delige Japan se tekenfilmserie. Afl. 13. 19.00 uur De Franse revolutie, 6- delige reeks. Afl. 5. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Het Capitool (Capitol), Amerikaanse serie. Afl. 41 en 42. 20.40 uur Matlock, Amerikaanse se rie met Andy Griffith. Afl.: Het ge nie. 21.30 uur Panorama. 22.25 uur Kunst-zaken. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Coda: Les furies, uit sonate opus 27/02, van Ysaye uitgevoerd door Edith Volckaert, viool. BRT 2 18.55 uur Nieuwskrant 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws 20.00 uür De restauratie van de Six tijnse kapel, de restauratie van de Sixtijnse kapel in het Vaticaan is een werk van lange adem dat door de Ja panse Nippon Television Network Corporation óp de voet gevolgd wordt. Het tweede deel van deze do cumentaire behandelt de restauratie van het plafond zelf. 20.50 uur Filmportret, Harold Lloyd, deel 1. ZIERIKZEE - De organisatie van de derde Havendag in Zierikzee heeft het officiële programma voor zaterdag 25 augustus nu op papier staan. De organi satie is er in geslaagd een interessant en vooral ook gevarieerd programma op te zetten. Het laatste woord is aan het weer. NEELTJE JANS Zeiljacht in vanglijn Door de hevige vloedstroom kwam in de nacht van zaterdag op zondag het Belgische zeiljacht Melusine uit Nieuwpoort in de veiligheidslijn voor de Stormvloedkering terecht. Het jacht kon in die netelige positie niet direct geholpen worden omdat de reddingsboot Koningin Beatrix naar de Noordhinder onderweg was om een stoffelijk overschot op te ha len dat in zee gesignaleerd was door de coaster Brogland uit San Lorenzo. Bovendien was de Roompotsluis niet geopend om de binnenboot Harder naar buiten te laten. Maar nood breekt wet en de Harder werd alsnog bemand en buiten de bedieningsuren van de sluis toch naar buiten geschut. De Harder heeft de onfortuinlijke Belgen naar binnen gesleept. BRUINISSE Laus Deo De repetities van het Christelijk Gemengd zangkoor Laus Deo begin nen weer op donderdag 23 augustus, om 20.00 uur in de Gereformeerde kerk onder de Noorddijk. Nieuwe le den zijn welkom. Helpt Elkander De Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander begint het nieuwe seizoen weer op dinsdag 28 augustus om half acht in het NH-verenigings- gebouw. Nieuwe leden en gasten zijn van harte welkom. 's Morgens om 11.30 uur worden ge nodigden ontvangen aan boord van de Stad Zierikzee van rederij Den Breejen. Na een koffiemaaltijd is er een rijtoer door de mosselprinses en de burgemeester. De koets wordt mu zikaal begeleid door Kunst en Eer. Dan is om 13.30 uur de opening aan 't Luitje. Terwijl het gezelschap geno digden op de ZZ 10 het water op gaat, barsten elders de festiviteiten los. Op het water is er bijvoorbeeld om 14.00 uur jeugdzeilen. De reddings brigade geeft tussen 14.45-15.30 uur een staaltje van haar kunnen. De Kleine Jantjes treden op tussen 17.00- 17.30 uur en aansluitend is er tot 18.00 uurzeekano-varen. Tussen 18.00-18.45 uur is er boegsprietlopen en om 21.00 uur start de fakkeloptocht. Aan 't Luitjeis zogezegd de opening om 13.30 uur. Tussen 14.00-18.00 uur speelt onder meer het Scheldetrio. In de pauzes zijn er optredens van Coco de clown of Mario de goochelaar. Bij de poort kan er onder meer om 14.00 uur geschminkt worden en is er een springkussen. Liefhebbers van para- sail kunnen vanaf 14.00 uur hun hart ophalen bij de Havendijk. Bij de poort staat Modelbouw Flakkee tus sen 14.00-20.00 uur en Oor ons noe speelt vanaf 21.30 uur. Kraampjes en terrassen Dat is slechts een greep uit de vele activiteiten. Langs de haven zijn kraampjes en terrassen te vinden bij Lotus, Auberge Maritime, de Ban- jaard, bij de mosselen-stand (want die zijn er ook volop te vinden) en de Suikerbiet. Eetkraampjes zijn er van Lotus, Auberge Maritime, Hogerhei- de (Banjaard en Suikerbiet), de BB- bakker en Verwijs. 91 „Weet je, Evelyn, je had gelijk daar straks de bevalling van de vrouw van de medicijnman is al dagen gele den begonnen, maar het kind is nog steeds niet geboren. De vroedvrouw heeft haar opgegeven en haar dus aan haar lot overgelaten en nu heeft de man me gevraagd om haar te helpen. Ik heb hem gezegd dat het. nu het al zo ver is, mogelijk is dat de vrouw en het kind onder mijn handen stervën, maar het kan zijn dat ik in ieder ge val het kind kan redden. Hij zei, dat hij het begreep". Plotseling klonk dreunend donker het geluid van 5e drums uit Gbingba- ta op. „Ik heb nog nooit zo woest op de tamtams horen slaan", zei Evelyn na dat ze minutenlang geluisterd had den. „Het is de laatste machteloze po ging om de boze geest uit de arme vrouw te verdrijven". „Maar waarom doen ze dat juist nu? Heb je dan niet gezegd, dat hij zou proberen haar te helpen?" „Nee". „Waarom niet, Harry „Ik heb gezegd, dat ik het alleen kon doen als jij het goedvond". „Maar wat heb ik daarmee te ma ken, Harry? Je moet het doen!" „Je zei toch daarstraks, dat je niet alleen wilde zijn vanavond?" „Dat zei ik ook, maar ik zal het zien uit te houden". „Maar er is veel tijd mee gemoeid. Shorty mag niet helpen bij een beval ling en Martha moet dus mee. Het kan wel diep in de nacht zijn voor het kind gehaald is". „Hoe bedoel je „De keizersnede is de enige moge lijkheid". „Dan moet het en het zal de mensen tonen wat je voor ze kunt doen!" „Meen je werkelijk, dat je het niet erg vindt om alleen te blijven van avond?" „O ja, ik vind het wel erg, maar dat is zo onbelangrijk, Harry. Jij moet toch je plicht doen?" „Je bent een goede vrouw voor me, Evelyn! Dat bedoelde ik, toen we over het brengen van een offer spraken. Nu doe je het spontaanweg, vanzelf". Hij liep snel naar de deur en riep om Humbug. „Zeg tegen Martha en Shorty alles voor een operatie klaar te maken en ren dan naar het dorp en zeg tegen de medicijnman, dat hij zijn vrouw on middellijk naar het ziekenhuis moet brengen". „Ja sir". Humbug vloog weg. „Het is hard, dat ik nog bijna geen uur bij je geweest ben op een dag als vandaag, liefste", zei Harry. „Neem het me maar niet kwalijk en weet dat ik van je houd". „Ik begrijp het wel. Ga maar. Ik zal bidden voor haar en voor ons". Een droge snik volgde op haar woorden. Door JENS LARSEN Toen vermande ze zich weer en zei: „Ik zal voor sterke koffie laten zor gen". „Dank je Evelyn!" Hij kuste haar, zei toen: „Blijf niet op om op me te wachten. Het is beter, dat je wat slaapt. Zal ik je nog een tablet ge ven?" „Nee. Het is wel goed". Hij kuste haar en liep toen de ka mer uit, zijn gedachten al bij dc ope ratie. Eigenlijk was Evelyn blij, dat ze nu alleen was. Er was zoveel om over te denken er móest zoveel beslist wor den. Ze was zelf geschrokken van haar impulsief aandringen om weg te gaan. Eigenlijk was er geen gesprek geweest tussen hen, hij had niet an ders kunnen doen dan toestemmen omdat hij van haar hield. Ze voelde zich schuldig, terwijl ze eraan lag te denken hoe hij naar het hospitaal ge gaan was. Na deze slopende dagen ging hij al zijn kunde inzetten om het kind van een inlandse vrouw te red den. Wat betekende dat? Ze wist. dat Harry van hun eigen kindje evenveel gehouden had als zij. Maar ondanks de pijn die ze achter zijn ogen gezien had, ging hij door met zijn werk. Hij leed net als zij, maar hij scheen kracht te hebben om het te dragen en beschikbaar te zijn voor anderen. Ze ging weer in bed en maakte dc klam boe vast. (wordt vervolgd) 1 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5