Vergoeding schoolzwemmen voor bijzonder onderwijs Huurder voor Vismarkt 'welbeschouwd' Bijna één ton voor ontwikkelen plan voor centrum Zonnemaire Trouwen homoseksuelen ter discussie stellen Niet begrepen! CDA-voorstel maakt geen schijn van kans Snelheids controles op Schouwen- Duiveland Onderzoek naar vliegtuig bommen in Noordwelle 4 Oplevering nieuwbouw Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 augustus 1990 Nr. 24798 3 BROUWERSHAVEN - Bijna één ton moet het gemeentebestuur van Brouwershaven op tafel leggen voor het ontwik kelen van een plan voor het centrum van Zonnemaire. Volgens dit plan zal in het centrum op beperkte schaal woning bouw worden gepleegd terwijl ook rekening wordt gehouden met extra parkeerruimte. Ook wordt in dit plan gedacht aan uitbreiding van het dorpshuis met onder meer een ruimte voor het houden van spreekuur. De vroegere kleuter school en mogelijk ook de huidige gemeentewerkplaats zullen aan de slopershamer ten prooi vallen. Het Groene Kruisgebouwtje zal als alles volgens plan verloopt door de gemeente Brouwershaven worden aangekocht. Dit plus het ontivikkelen van een plan voor het dorpscentrum gaat circa 94.000 gulden kosten. Een bedrag waarmee de vier Brouwse fracties (PvdA, VVD, CDA en GPV/SGP/RPF) maandagavond unaniem in konden stemmen. WD Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - Naar aanleiding van een brief aan de gemeente Westerschouwen, en andere Nederlandse gemeenten, van de mannen G. Kuipers en F. Stello wil de VVD-fraktie dit punt in een late re raadsvergadering ter discussie stellen. In de brief van Kuipers en Stello blijkt dat heiden een duurza me relatie met elkaar, personen van hetzelfde ge slacht, willen aangaan. „Dit is een principe kwestie", aldus C. A. Hoorweg tijdens de gemeente raadsvergadering in het gemeentehuis van Wester schouwen te Burgh-Haamstede. Volgens loco-burgemeester ir C. W. Veerhoek, burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer was afwezig wegens vakantie, was er naar aanleiding van de brief van beide heren een schrijven ontvan gen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) waarin staat het trouwen van personen van hetzelfde geslacht een kwestie is van morele overwegingen van de ambtenaar van de burgerlijke stand. „En in het burgelijk wet boek staat geschreven dat één man met een vrouw kan trouwen. Er wordt niets geschreven over het zelfde geslacht", laat Veerhoek weten. Het eerste argument wordt di rect door Hoorweg tegengespro ken. „Men zou ook kunnen over wegen een tweede of derde ambtenaar aan te stellen. Maar dat is voor later". Wethouder G. J. W. van der Salm (PvdA) laat de raadsleden weten dat betreffende dit onderwerp druk op de wetge ving uitgeoefend kan worden. Vol gens Van der Salm wordt er hier mee een daad gesteld. C. Verton (PvdA) mengde zich ook in de kor te discussie: „Als dit tot de moge lijkheden gaat behoren, wat in de toekomst zeker zal gebeuren, zal dit in de wetgeving moeten veran deren. De partijen die hier princi pieel achter staan zullen dit wel op de lange baan kunnen schui- Er moeten dan zoveel wetten verandert worden, het ministerie zal overwerkt worden". De loco- burgemeester liet de raadsleden hierop weten: „We hebben alleen te maken met het burgerlijk wet boek, maar zullen op dit punt ze ker terugkomen. BROUWERSHAVEN - Het bijzonder onderwijs in Brouwershaven kan met ingang van augustus evenals het openbaar onderwijs aanspraak maken op een vergoe ding voor het schoolzwemmen. Tot dit besluit kwam de Brouwse gemeenteraad maandagavond unaniem, nadat eerder een voorstel van het CDA om deze vergoeding met terugwerkende kracht (vanaf augustus '85) toe te kennen geen schijn van kans maakte. Heeft U het ook nooit begrepen, waarom uitgerekend in het zomer seizoen de rotonde in Zierikzee on derhanden wordt genomen? Dat heeft - voorspelbaar - al de nodige ke ren tot onoverzichtelijke situaties geleid. Bij tijd en wijle heeft het ver keersplein meer weg van een botsau- tobaan, waarde wagens echter (nog.) steeds in staat zijn elkaar te ontwij ken. Maar goed, het zij zo. Maar waar om worden de werkzaamheden niet zorgvuldiger uitgevoerd. Momenteel hebben de wegwerkersdammen op geworpen van overbodig zand. Daar door is het zicht op het verkeersplein tot een minimum beperkt. Tel daar bij op de vaak te hoge snelheid van de voertuigen, die vanuit de richting Nieuwerkerk de rotonde op rijden, en het gevaar is nabij. Kunnen de verantwoordelijke da mes en heren niet eens ter plaatse gaan bekijken in hoeverre hieraan een einde gemaakt kan worden. Als het transporteren van het zand (want het zal nog wel nodig zijn) wat meer kost. dan is dat vast wel ergens te vinden. AvdW BEESEL - De ouders van een vijfja rig meisje uit het Noordlimburgse dorp Offenbeek (gem. Beesel) hebben aangifte gedaan bij de politie over het mogelijk plegen van ontucht dooi de 60-jarige pastoor met hun dochter tje. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. ROTTERDAM - Acht bewonersor ganisaties in de Rotterdamse deelge meente Charlois hebben een kort ge ding aangespannen tegen de gemeente Rotterdam en tegen de Wo ningbouwvereniging Onze Woonge meenschap (OWG). De bewoners wil len via de rechter afdwingen dat de gemeente en de woningbouwvereni ging de garantie geven dat er in hun wijk geen overlast komt van prostitu ees. De kosten voor het schoolzwemmen zijn niet inbegrepen in de zogeheten Londovergoeding en ook de over schrijdingsregeling blijkt niet op te gaan voor de kosten van het zwemon- derricht op school. Sinds 1985 toen de Wet op het basisonderwijs werd inge voerd zijn de kosten voor het school zwemmen dan ook steeds in rekening gebracht bij de besturen van het bij zonder onderwijs. Een werkwijze waarbij geen spra ke was van financiële gelijkstelling tussen openbaar- en bijzonder onder wijs. Nu er van de zijde van De Schouw en de Zonnewijzer, twee bij zondere basisscholen in de gemeente Brouwershaven, is geklaagd over de financiële lasten van het school zwemmen wil het Brouwse college, conform het advies van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten ook het bijzonder onderwijs een vergoeding voor het schoolzwemmen toekennen, hierdoor behoeven de kosten niet lan ger te worden doorberekend aan de schoolbesturen. Deze tegemoetko ming - gedacht wordt aan een kleine drieduizend gulden - moet uit de alge mene middelen worden gedekt. Gelijkstelling De door het college van b en w be pleite financiële gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs werd door de Brouwse raadsfracties maandagavond zonder meer onder schreven. Daarbij wqrd met name door de VVD en de PvdA ook het be lang van het leren zwemmen onder streept. Een visie die ook door onder wijswethouder S. C. J. B. Loschacoff- de Kanter naar voren werd gebracht. Het CDA echter ging nog een duide lijk stapje' verder-door ervoor te plei ten om die gelijkstelling met terug werkende kracht (tot augustus '85) door te voeren. Dan pas zou er daad werkelijk sprake zijn van gelijkstel ling. Staande de vergadering kwam het CDA dan ook met een wijzigings voorstel ten einde de kosten van de afgelopen vijf jaar terug te betalen aan de bijzondere basisscholen. Daar dit wijzigingsvoorstel niet door de benodigde drie handtekeningen was vergezeld werd het aanvankelijk niet in stemming gebracht. Met algemene stemmen werd besloten om deze ge lijkstelling vanaf augustus '90 in te voeren. Na een korte schorsing aan het ein de van de vergadering werd het CDA wijzigingsvoorstel, door toedoen van de vertegenwoordiger van klein rechts, P. van der Meide die dit voor stel alsnog van de benodigde derde handtekening voorzag, toch nog in stemming gebracht. Met een duidelij ke meerderheid (negen tegenstem mers en twee voorstanders) werd het initiatief van de beide christendemo craten echter van tafel geveegd en bleef het collegestandpunt (alleen vergoeden vanaf augustus '90) over eind. Muziekschool Minder stroef verliep de behande- Op de valreep zorgde P. van der Mei- de (GPV/SGP/RPF) ervoor dat het CDA-wijzigingsvoorstel alsnog in stemming kon worden gebracht. (Fo to: Joop van Houdt). ling van het verzoek van de Zeeuwse Muziekschool om de subsidie met 2771 gulden (zijnde tachtig lesduu- reenheden) te verhogen. Die verho ging is wenselijk omdat er voor afge lopen jaar vier leerlingen op de wachtlijst stonden en er nu dertien nieuw aangemelde leerlingen niet kunnen worden geplaatst. Ten gunste Ondanks de kanttekening dat er reeds een behoorlijk bedrag door de gemeente wordt uitgegeven aan mu ziekbeoefening en ondanks de ge wenste terughoudendheid jegens sub sidieverhogingen is het Brouwse col lege er toch voorstander van om de subsidie aan de muziekschool met tachtig lesduureenheden te verhogen. Dit gezien het feit dat het aantal leer lingen van muziekverenigingen dat op de wachtlijst staat aanzienlijk is opgelopen en de gemeente niet bijster veel voor jongeren in Brouwershaven doet. Daarnaast speelt ook mee dat Brouwershaven volgens b en w min der subsidie per inwoner aan de mu ziekschool betahlt. Om die reden wil het college ingaan op dit subsidiever zoek waardoorde totale subsidie voor 1991 ruim dertigduizend gulden zal bedragen. Ofschoop SGP/RPF/GPV-vertegen woordiger P. van der Meide de uit spraak dat er in de Smalstad niet bij ster veel voor jongeren wordt gedaan bestreed, kon hij evenals PvdA, CDA en VVD akkoord gaan met deze sub sidieverhoging. Die, zo viel uit de woorden van wethouder Loschacoff- De Kanter op te maken, min of meer voortvloeit uit de wens dat elke kern in de gemeente zijn eigen muziek korps heeft. Minder eensgezind leken de raads leden te zijn toen de bouwaanvraag van A- L. van de Velde uit Noordgou- wc ter sprake kwam. Deze wil zijn grocnverzorgings-hovenierbedrijf aan de rand van Zonnemaire (aan de Zuidweg) vestigen. Momenteel is dit bedrijf over verschillende lokaties verspreid. Ofschoon het terrein dat de onder nemer voor ogen heeft een agrarische bestemming heeft behoeft de komst van een dergelijk bedrijf volgens het college geen problemen op te leveren. Burgemeester L. N. Labruyèrc stelde dat het hier een agrarisch gebied be treft waar ook agrarische bebouwing is toegestaan, al erkende de Brouwse eerste burger dat het bedrijf wel een bepaalde claim op de open ruimte legt. Daarbij maakte Lnbruyère dui delijk dat het terrein in het aange paste bestemmingsplan (voor Zonne maire Kom) de functie detailhandel met tuincentrum krijgt. Dit laatste moet voorkomen dat zich daar bedrij- I UTRECHT - Het geduld van trein- reizend Nederland wordt danig op de proef gesteld. De Nederlandse Spoor wegen hebben minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) een brief ge stuurd met voorstellen voor de tarie ven voor 1991. ven vestigen, die de karakteristiek van het gebied aantasten. Aanvankelijk had met name de PvdA-woord voerder A. de Vlieger de nodige moeite met deze bouwaan vraag. Tben echter bleek dat het col lege van plan is de ruime bestemming detailhandel wat te beperken met de subfuncie tuincentrum konden de so ciaaldemocraten ook akkoord gaan met het voornemen van het college om een voorbereidingsbesluit vast te stellen zodat de bouwaanvraag van de hovenier kan worden toegekend. ZIERIKZEE - Het korps van de Rijkspolitie Schouwen-Duivenland te Zierikzee heeft drie snelheidscon troles gehouden, te weten in Nieu werkerk, Moriaanshoofd en in Eiker zee. In Nieuwerkerk is gecontroleerd tussen 17.30 en 18.00 uur. De snel heidslimiet bedraagt daar 70 kilome ter per uur. Er werden 179 voertuigen gecontroleerd waarvan vier overtre dingen geconstateerd werden. De hoogst gemeten snelheid in Nieuwerkerk was 93 km/per uur. Bij Moriaanshoofd is gecontroleerd tus sen 16.00 en 17.00 uur. De snelheidsli miet die geldt bij Moriaanshoofd be draagt 80 kilometer per uur. Er zijn door de politie 441 voertuigen gecon troleerd waarvan acht overtredingen werden vastgesteld. De hoogstgeme- ten snelheid daar was 109 km/per uur. Aan de Elkerzeeseweg is gecontro leerd tussen 14.00 en 15.00 uur. Bin nen de bebouwde kom, waar maar vijftig kilometer per uur gereden mag worden, werden vijftien overtre dingen geconstateerd van de 96 ge controleerde voertuigen. De hoogst gemeten snelheid is 102 kilometer per uur. BURGH-HAAMSTEDE - In het begin van de maand sep tember wordt, als het ministe rie haar goedkeuring verleent, een begin gemaakt met een on derzoek naar eventuele vlieg tuigbommen die zijn overge bleven uit de Tweede Wereldoorlog, Dit werd be kend gemaakt tijdens de raadsvergadering in het ge meentehuis van Westerschou wen te Burgh-Haamstede. Het onderzoek, verricht door de af deling Explosieven Opruiming van de Koninklijke Lucht macht, wordt gehouden in het kader van de uitbreidingsplan nen in de kern Noordwelle. Loco-burgemeester ir C. W. Veerhoek. die plaatsvervanger was tijdens de vergadering van burgemeester J. L. Niemants verdriet-Leenheer die afwezig was wegens vakantie, liet we ten dat dit niet betekent dat de huizen ontruimd moeten wor den. „Mocht het zover komen, dan hoort u dit ruim op tijd". I BRUINISSE - Deze week worden aan de Singel in Bruinisse zes huur woningen opgeleverd die werden ge bouwd in opdracht van woningbouw vereniging Beter Wonen te Zierikzee. Deze aanpasbare bejaardenge- schikte woningen zijn gebouwd door Bouwbedrijf Boogert uit Oosterland naar een ontwerp van Leo de Jonge Architecten te Rotterdam. Aanpas baar betekent dat de woningen be reikbaar en bezoekbaar zijn voor rolstoelgebruikers en zonodig op een voudige wijze, tegen geringe kosten, kunnen worden aangepast aan de handicap van de bewoner(s). De woningen, met een netto maandhuur van 495,00, hebben een woonkamer, slaapkamer, badkamer en keuken op de beganegrond en één slaapkamer op de verdieping. De ka mers op de beganegrond kunnen op eenvoudige wijze tot een Z-kamer worden samengevoegd. De kamer op de verdieping kan eenvoudig in twee kamers worden gesplitst. Het project is een herhaling van een type woning dat al op Schouwen- Duiveland staat. Herhaling van een woningtype levert een kostenvoor deel op en verlaagt daarmee de huur prijs. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 630. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee gaat de gerestaureerde Vismarkt en het aangrenzende St. Jacobshofje verhuren aan Ria Geluk voor een prijs van 3600 gulden per jaar. Geluk, in Zierikzee actief binnen diverse middenstandsorganisaties, gaat de Vismarkt gebruiken voor publieksgerichte activiteiten. De gemeente raad wordt maandag 27 augustus gevraagd met de huurovereenkomst akkoord te gaan. De raad komt om 19.30 uur bijeen in het stadhuis. De vergadering is openbaar toegankelijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3