Ideale basisschool telt zeker zo'n 500 leerlingen Rust op de Brouwersdam Brochure milieubeweging: alleen halvering autokilometers helpt WATERSTANDEN Geen geld provincie voor wegen in Tholen 2 tegenover, zo stelt de brochure, dat de uitgaven veel groter zijn: 14 tot 19 miljard. Kosten-posten zijn onder meer aanleg en onderhoud van we gen, politie en justitie en herstel van milieuschade, ,,voor zover in geld uit te drukken". De auto levert uiteraard ook econo misch voordcel op. Te denken valt bij voorbeeld aan de functie van Neder land als distributieland. De SNM- WNF uitgave stelt daar tegenover de moeilijk in te schatten" maatschap pelijke kosten, zoals luchtvervuiling en verkeersdoden (volksgezondheid) en de aantasting van het landschap. De organisaties onderkennen de ontwikkeling van steeds schonere" motoren. Toch achten zij deze term ten onrechte gebruikt. Met een scho ne" motor zou „hooguit de vervuiling te beperken" zijn. Motorische verbe teringen zijn bovendien zeer gevoelig voor afstemming en onderhoud. De brochure noemt het beleid van de overheid „niet erg consequent". De nieuwste plannen spreken „ge lukkig" over het inhalen van achter standen bij het openbaar vervoer, „maar tegelijkertijd ook over nieuwe en bredere wegen". Dat is „iets heel anders dan een duidelijke afrem ming", zo concludeert de brochure. Volgens een woordvoerder van ver keer en waterstaat Zijn de overheids- doelen in de bestrijding van de verzu ring, genoemd in de brochure van SNM en WNF, de 'algemene' doelen. Voor het autoverkeer wordt in 2010 een bezuiniging nagestreefd van 75 procent en niet van 80 a 90 procent. De woordvoerder noemt dit 'de meest haalbare keuze'. Maij-Weggen heeft bovendien, zo meent haar woordvoerder 'optimisti scher verwachtingen' over de techni sche mogelijkheden voor schonere auto's dan Natuur en Milieu en het Wereldnatuurfonds. De berekening van het ministerie van de hoeveel heid stikstofoxyden en koolwa terstoffen komt uit op 117 tot 133 mil joen kilo in 2010 De brochure komt uit op 184 miljoen kilo. Daarmee geldt dan wel, zo geeft de woordvoerder toe, dat nog altijd een gat zit tussen de overheidsdoelstel- lingen en de reëel te verwachten uit stoot van schadelijke stoffen door auto's. „Maar de getallen zitten dan wel aanzienlijk dichter bij elkaar", aldus de woordvoerder. was niet direct duidelijk of de conclu sie die de SNM WNF brochure trekt onderschreven kon worden. De brochure van SNM en WNF noemt de ontwikkeling van het weg verkeer „een ramp" voor de natuur en het milieu De organisaties willen met hun publikatie een zakelijke en feitelijke bijdrage leveren aan de dis cussie over de auto. die tot nu toe „veel te emotioneel" is geweest. De cijfers in de brochure zijn voor een groot deel afkomstig van „gere nommeerde instituten" ais het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Het weten schappelijke RIVM-rapporl Zorgen voor morgen uit 1987 vormde de ha- sis voor de opstelling van het Natio naal Milieubeleidsplan van de over heid. Het autoverkeer levert de overheid jaarlijks zo'n 10 miljard gulden aan inkomsten op. Daar staat Terugdringen schadelijke stoffen ZIERIKZEE - Pas bij een halvering van het aantal verreden autokilometers kan de overheid haar doelstellingen voor het terugdringen van een aantal schadelijke stoffen in het jaar 2010 bereiken. Dat staat in de brochure Auto en milieu, uitgegeven door de Stichting Natuur en Milieu (SNM) en het Wereldnatuurfonds (WNF). De brochure is tot stand gekomen door adviezen en financiële steun van onder meer de ministeries van VROM (milieubeheer) en verkeer en waterstaat. Bij dc berekening van dé noodzaak tol halvering van het aantal autokilo meters concentreert de brochure van SNM en WNF zich op de stoffen stikstofoxyden en koolwaterstoffen. De overheid wil in 2010 de uitstoot van deze stoffen met 80 a 90 procent verminderd zien In totaal zou het au toverkeer in dat jaar 86 miljoen kilo mogen uitstoten. Een vergelijking echter met de nor men die vanaf 1992 voor auto's gel den. laat zien dat de uitstoot van stikstofoxyden en koolwaterstoffen 184 miljoen kilo zal bedragen in 2010, meer dan het dubbele. Daarbij gaat de SNM-WNF brochure uit van de „meest optimistische" veronderstel lingen, zoals goed afgestelde en on derhouden auto's, en normen voor ook vracht: en bestelwagens. Een woordvoerder van BOVAG/ RAI kon maandag nog niet op de bro chure reageren. In de eerdere brochu res van de autobranche werd de auto als niet bedreigend voor het milieu omschreven. De BOVAG/RAI wil eerst de berekening van Natuur en Milieu en het Wereldnatuurfonds na der bestuderen. De uitgave is een reactie op eerdere brochures van de auto-branche, uitge geven door BOVAG RAI. Do Reclame Code Commissie betitelde deze bro chures, onder meer verspreid via weekbladen, als misleidend. had niet onmiddellijk commentaar. ter Maij-Weggen, de eerst-verant- Ook bij het departement van minis- woordelijke voor het autoverkeer, Commentaar Het ministerie van milieubeheer Mensen moeten minder kilometers met de auto afleggen. (Archief). BADHOEVEDORP - Bij twee ge houden snelheidscontroles zijn in to taal 840 processen-verbaal opge maakt. Dat heeft de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie be kendgemaakt. Op dè A2 ter hoogte van Ouder-Amstel werden in totaal 2.066 bestuurders gecontroleerd. Daarvan kregen er 440 een bekeu ring. Op de A-l ter hoogte van Naar den werden 5.772 bestuurders gecon troleerd en werden er 400 bekeurd. LELYSTAD Het ongeveer twaalf jaar oude jongetje dat donderdag 16 augustus op de parkeerplaats Rivier duin bij Lelystad dood werd aange troffen, is door wurging om het leven gekomen. Dat is uit sectie gebleken THOLEN - Het dagelijks bestuur van de provincie is niet bereid extra geld beschikbaar te stellen aan het wegschap Walcheren en het water- Schap Tholen voor het herstel van schade aan wegen door droogte. De schade is een gevolg van de droge zo mer van vorig jaar. Zij schrijven beide schappen, dat zij de kosten van herstelwerkzaamhe den moeten zien te dekken uit het aandeel dat zij voor het beheer en on- derhoude van hun wegen krijgen op basis van de Wet uitkeringen wegen (WUW). Een andere mogelijkheid is, dat de schappen de kosten uit eigen middelen financieren. Gs onderschrijven, dat gedeelten van de weg Grijpskerke Aagtekerke (Pekelingseweg-Loodholseweg) van het wegschap Walcheren aan verbete ring toe zijn en thuishoren op het ur gentieschema. Gezien dc andere we gen die al op het schema staan, krijgt dit werk de 37e plaats. Daaruit con cluderen gs, dat aanspraak op extra geld ook niet gerechtvaardigd is. Zowel het wegschap Walcheren als het waterschap Tholen had een be roep gedaan op de reserve, die de pro vincie jaarlijks krijgt op grond van de WUW. Voor 1990 is dat geld be stemd voor de secundaire wegen. Voor 1991 wordt dezelfde bestemming voorgesteld; het gaat dan om ruim 1,7 miljoen gulden. Provinciale staten beslissen daarover (november) bij de vaststelling van de begroting voor komend jaar. Secundaire wegen zijn voornamelijk wegen in beheer en on derhoud bij do provincie Voortbestaan kleine scholen met advies projectgroep bedreigd ZIERIKZEE - De meeste basisscholen in ons land zijn veel te klein. De onderwijskundig gezien ideale basis school telt ongeveer 500 leerlingen. Om scholen van die omvang te hereiken dient de overheid de opheffings- en stichtingsnormen voor basisscholen drastisch te verho gen. Het zogeheten instandhoudingsbeleid, dat nu tot in detail regelt hoe lang bedreigde scholen kunnen voortbe staan, dient geheel te worden afgeschaft. Dat schrijft een projectgroep in een advies dat zij vanmiddag, dinsdag heeft aangeboden aan staatssecreta ris Wallage van onderwijs. Wallage had de projectgroep, een gezelschap van wetenschappers, ambtenaren van zijn departement en medewerkers van het Sociaal Cultureel Planbu reau, in april van dit jaar om oen ad vies over schaalvergroting in het ba sisonderwijs gevraagd. De projectgroep bepleit een, unifor me opheffingsnorm voor alle scholen van 250 leerlingen. Basisscholen met minder leerlingen zouden slechts bij zeer hoge uitzondering mogen voort bestaan. Ook de verschillende stich tingsnormen, die aangeven bij welk aantal leerlingen een nieuwe school door de overheid wordt betaald, moe ten worden vervangen door een getal cïat in ieder geval boven de 250 ligt. Kwaliteit Grotere basisscholen zijn nodig om de kwaliteit van het onderwijs te ver beteren, schrijft de projectgroep. De opbrengst van de schaalvergroting, die kan oplopen tot jaarlijks 700 mil joen gulden, moet opnieuw in het ba sisonderwijs worden geïnvesteerd. De scholen kunnen dat geld goed gebruiken om zich onderwijskundig en op management-niveau te verster ken. Een dergelijke versterking is no dig omdat zij de komende jaren een grotere vrijheid krijgen, omdat zij nog niet al hun taken naar behoren uitvoeren en omdat het hard nodig is dat er een einde komt aan de groei van het aantal verwijzingen van leer lingen naar het speciaal onderwijs. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand Zierikzoc 22 augustus 05 50 180 11.40 -114 18.00 165 23 augustus 06.25 176 00.05 -157 18.30 168 12.05 -113 Roompot Buiten 22 augustus 03.50 192 09.55 -116 16.10 175 22.25 -159 23 augustus 04 30 191 10.35 -116 16.50 179 23.05 -157 Bruinisse 22 augustus 06 10 197 11.35 -122 18 25 180 23.55 -164 23 augustus 06 40 192 12 05 -122 19.00 179 Wcmcklinge 22 augustus 05.#) 204 11 35 129 17.55, 191 23 augustus 06.20 202 00 05 171 18 30 194 12.05 128 Om de bereikbaarheid van de te vormen grotere scholen op het platte land te garanderen, moeten de moge lijkheden voor leerlingenvervoer en openbaar vervoer daar worden uitge breid. De projectgroep beseft dat dit geld zal kosten: een deel van de op brengst van de schaalvergroting zal daarvoor moeten worden ingezet. Al leen in 'extreme situaties', en dan nog tijdelijk, zou de overheid kun nen overwegen om 'lespunten' (ne venvestigingen) met minder dan 250 leerlingen toe te staan. Vervoersvoorzieningen zouden in bijzondere gevallen ook een oplos sing kunnen vormen voor ouders die hun kind naar een school van een 'kleine of zeldzame' richting willen sturen. Mocht dit geen oplossing vor men, dan zouden samenwerkings scholen van een aantal of zelfs alle richtingen kunnen worden gevormd. De projectgroep geeft in haar rap port een gedetailleerde beschrijving van de verschillende aspecten van schaalvergroting. Op dit moment zijn er 8.400 basisscholen, een aantal dat langhaam stijgt. De gemiddelde school telt 170 leerlingen. Die doen door de bank genomen iefs minder dan vijf minuten over de reis van huis naar school. Grote scholen blijken goedkoper dan'kleine. Scholen met minder dan 50 leerlingen kosten 7.200 gulden per leerling per jaar. Voor scholen met meer dan 300 leerlingen is dat be drag: 3.700 gulden. Grote scholen zijn ook produktiever: de verhouding tus sen prestaties (waar komen de leer lingen terecht) en kosten valt gunsti ger uit. Bovendien blijkt dat leerlingen die van grotere scholen ko- men, beter in taal en rekenen zijn. Optimaal is volgens de project groep een school van ongeveer 500 leerlingen. Zo'n school telt zestien re guliere groepen en twee groepen voor leerlingen die anders zouden worden doorverwezen naar het speciaal on derwijs. Zo'n school heeft bovendien een van onderwijs vrijgestelde direc teur met voldoende ondersteuning voor administratie en huishoudelijke taken. Tot slot beschikt de school over overblijffaciliteiten en een stel sel van leerlingenvervoer. Norm De opheffingsnorm voor een basis school ligt nu vaak veel lager dan de 250 die de projectgroep bepleit. De norm is afhankelijk van het aantal inwoners van een gemeente en de af stand die de leerlingen na opheffing zouden moeten afleggen van huis naar een andere school. Belangrijk daarbij is ook de richting. Is een school de laatste in een zogeheten 'kleine kern' of de enige van een be paalde richting binnen een- loopaf stand van 11.250 meter, dan blijft zij nog voortbestaan als zij 23 leerlingen telt. Dc minimale stichtingsnorm ligt nu bij 50 leerlingen of 30 leerlingen jonger dan zeven jaar. De projectgroep doet in haar rap port een globaal geformuleerde schatting van de gevolgen als al haar aanbevelingen zouden worden uitge voerd. Zij verwacht dat in dat geval ruim de helft van alle bestaande ba sisscholen zal worden opgeheven. On geveer 40 procent van de leerlingen moet daarbij op zoek naar een andere school. De verandering in de verde ling van scholen naar levensbeschou welijke richting bedraagt echter maar 'enkele procenten'. Sprinj Actuele informatie over afwijkingen 06 91122353 BROUWERSDAM Dr scholen zijn weer begonnen cn dc meesten zijn toccr in hun dagelijkse ritme terugge keerd De vakanticgebicden lopen leeg Zo ook <l< Brouwersdam. getuige bovenstaande foto. De afgelopen weken krioelde het er van dc vakantievierende en illegaal kamperende mensen Wat een rust straalt dit (ent je vit van de anoniem gebleven recreant Het zomerseizoen 1990 lijkt met dit tafereel definitief gesehicdenis. Ondernemend Schouwen-Duiveland kan de >*■:- n aken landelijk hebben de toeristische bedrijven goed geboerd en het zal hier niet anders zijn Er< n rust. want in het najaar beginnen de voorbereidingen weer. (Foto Joop van Houdt) Tot en met woensdag 22 augustus Brouwershaven Expositie aquarellen Piete Viss van Heemst. Benedenverdieping Vergul de Garnaal. Tijdens kantooruren. Tot eind september Burgh-Haumstede Expositie aquarellen Cor Lieve. De Burght. Dagelijks tijdens kantoor uren. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag lot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot zaterdag 25 augustus Zierikzee Tentoonstelling van amateur fuchsia kwekers in de Grote Kerk. De ten toonstelling is geopend van 10.00 tot 17.00 uur uitgezonderd zondags. Tot en met 25 augustus Zierikzee Expositie van Tie Hof in de Een hoorn. Dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 21 augustus Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Bert Visser uit 's-Gravenzande (Chr. Geref. kerk). Nederlandse Her vormde kerk. Van 14.00 tot 16 00 uur. Woensdag 22 augustus Zierikzee Vergadering fractie PvdA. Stadhuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Commissie-vergadering grond- en pachtzaken. Gemeentehuis van Wes- terschouwen te Burgh-Haamstede. 16.30 uur. Haamstede Opening expositie Kunst als proces door G. J. W. van der Salm. 16.00 uur. Ouwerkerk Middag over Ouwerkerk vroeger en nu. Dorpshuis. 14.00 tot 16.00 uur. Oosterland Begin zangrepetities Duivelands Mannenkoor. Dorpshuis Oosterhof. 19.45 uur. Donderdag 23 augustus Zierikzee Afscheidsreceptie S. Willemse van de plantsoenendienst Zierikzee in de trouwzaal van het stadhuis. 16.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare vergadering commissie openbare werken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Hans den Hoed uit Middelhar- nis. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Janszoon Zwart in de Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Excursie plattelandsvrouwen naar Port Zêlande. Vertrek 13.00 uur vanaf Breed veld. Vrijdag 24 augustus Zierikzee Officiële ingebruikname van gereno veerde stadscentrum in de Vier schaar. 15.00 uur. Zaterdag 25 augustus Burgh-Haamstede Start voetbalwedstrijden in het ka der van het 25-jarig jubileum DFS op sportpark Van Zuijen. 14.30 uur. Receptie 25-jarig jubileum sportver eniging DFS in dorpshuis De Schut- se. Van 19.30 tot 21.00 uur. Zaterdag 25 augustus t/m zaterdag 15 september Zierikzee Expositie Bas Sayors in Noordhaven: poort. Dagelijks (m.u.v. maandag) van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Van 27 augustus tot en met 1 september Zierikzee Expositie van Petra Spek in de Een hoorn Geopend maandag tot en met zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. Dinsdag 28 augustus Zierikzee Commissievergadering Openbare Werken en Milieu in stadhuis. 16.30 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Wim dc Penning uit Nieuw Lek kerland. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert door Jan Jongepier uit Leeuwarden in dc Grote of Sint Nico- laaskerk. 20.00 uur. Oosterland Fietstocht van NBvP afdeling Duive- land. Start om 13.30 uur vanaf De Oosterhof. Woensdag 29 augustus Zierikzee Informatie avond voor omwonenden Mulockstraat 44. in do grote commis siekamer van het stadhuis. 20.00 uur. Donderdag 30 augustus Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Johan den Hoedt uit Ridder kerk Nederlandse Hervormde kerk Van 14 00 lot 16.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2