JA Wethouder Van der Salm: „Het college en de raad op één lijn" Nieuw plan Leeuwenburg in Oosterland komt van de grond 3-2bS> DE ZIERIKZEESCHE COURANT WA> VED THUIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 147ste jaargang Nr. 24798 Basisscholen Vismarkt Cultuur Hockey Een projectgroep van het ministerie wil kleine De gemeente Zierikzee gaat Ria Geluk de Vis- Uitvoerig aandacht voor het theaterprogramma Stoepeschieterstoernooi gewonnen door team basisscholen in toekomst kwijt. (Pag. 2). markt voor 3600 gulden verhuren. (Pag. 3). 1990-91 in de Concertzaal te Zierik2ee. (Pag. 6 de Fossielen uit Breda. (Pag 9). en 7). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De verwaandheid die het onderwijzen met zich meebrengt, verleidt een mens er vaak toe te vergeten dat hij een domkop is. Lord Halifax Gemeente Westerschouiven wil alles in het werk stellen om scholen Noordivelle en Serooskerke open te houden BURGH-HAAMSTEDE - Het gemeentebestuur van de gemeente Westerschouwen gaat er alles aan doen om openbare basisschool De Stove te Noordwelle en obs De Schelphoek te Serooskerke open te houden. Dit werd duidelijk tijdens de raadsverga dering gisteravond (maandag) in het gemeentehuis van Westerschouwen te Burgh- Haamstede. „Ik denk dat wij als college van b en w op één lijn zitten, om er alles aan te doen de scholen in stand te houden", aldus wethouder G. J. W. van der Salm (PvdA). Er zal door het college bij gedeputeerde staten op worden aangedrongen aan deze openhouding hun goedkeuring te verlenen. stel naar gs dat zij de school wil openhouden. f Dit voorstel moet voor 1 oktober bij gs zijn, zodat deze tot 1 februari te tijd hebben het gemeentelijke voor stel goed te keuren. Bestond de goed keuring vorige keer uit drie jaar, dit keer zal de goedkeuring waarschijn lijk één jaar geldig zijn. Het leerlin genaantal van obs De Schelphoek zit op dit moment boven de gestelde norm van 23. Wat betreft obs De Sto ve, zit deze onder de norm, wat vol gens het besluit van het ministerie betekent dat deze school zou moeten sluiten. Toch wil het gemeentebe stuur proberen deze school open te houden. Om dit te bereiken, heeft het gemeentebestuur een aantal argu menten. Grondwet Zij beroept zich onder andere op een artikel in de grondwet dat be paalt dat er in elke gemeente vol doende mogelijkheden moeten zijn om openbaar onderwijs te 'kunnen- volgen. Met de huidige spreiding van deze scholen is de gemeente Wester schouwen van mening, dat zij hier aan voldoen. Een ander argument is dat er in Noordwelle een plan in voor bereiding is, om vijftien woningen te bouwen. De school vormt volgens het gemeentebestuur het middelpunt van Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Openbare basisschool De Stove te Noordwelle, (Archieffoto). Openbare basisschool De Schelphoek te Setoóskèïke. (Archieffoto)' Gedeputeerde staten moeten het voorstel van de gemeente goedkeu ren. Mocht het zo zijn dat er een nega tief besluit valt over het voorstel, dan is de gemeente bereid het via een be roep bij de Raad van State verder uit te vechten. Een procedure die door in middels twee andere gemeenten in den lande is gevolgd. De situatie van die gemeente leek volgens Van der Salm erg veel op die van Noordwelle en Serooskerke. Door gedeputeerde staten van die betreffende provincie is de zaak verloren. Een gegeven wat Van der Salm gunstig stemt. De pro cedure die door de gemeente even tueel gevolgd gaat worden kan ook door de ouderraden van de beide Wes- terschouwse scholen worden gevolgd. Norm Door de toenmalige staatssecreta ris van onderwijs is in 1988 een norm gesteld van 23 kinderen om de school open te kunnen houden. Ondanks het feit dat er op dat moment minder dan 23 kinderen op school zaten, is door gedeputeerde staten van Zeeland het voorstel van de gemeenteraad van Westerschouwen, om de beide scholen open te houden, goedgekeurd. Met de goedkeuring van gs kwam tevens het dringende advies om de twee scholen te fuseren. „Twee van zulke kleine schooltjes op zo'n kleine afstand van elkaar, zijn op den duur niet levens vatbaar en een fusie zou de positie van in ieder geval één van de beide schooltjes versterken", klonk het ad vies van gs. De goedkeuring van gs ging toen over een tijdsbestek van drie jaar, waarvan het einde nu in zicht is. Ge deputeerde staten van Zeeland moe ten nu opnieuw een besluit vormen over de beide kleine schooltjes. Van de gemeenteraad gaat nu een voor- sociale en culturele activiteiten. De kinderen zullen, als zij naar of Renes- se of Serooskerke naar school moe ten, door hun ouders gebracht moe ten worden, omdat zij een gevaarlijke verkeersweg moeten oversteken, wat voor de ouders een extra belasting zal zijn. Een laatste argument dat wordt aangevoerd is, dat kinderen die extra aandacht nodig hebben, deze. aan dacht ook krijgen. Volgens het ge meentebestuur zal dit, op scholen die niet in de vertrouwde omgeving lig gen, niet het geval zijn. Argumenten die voor de gemeente zwaarwegend genoeg zijn het bij gs voor elkaar te krijgen om de school in Noordwelle vooralsnog open te houden. Met het bouwen van vijftien wonin gen in Noordwelle wordt geprobeerd de leefbaarheid van de kern te waar borgen. „Als het bestemmingsplan aangenomen wordt, kunnen er bin nen afzienbare tijd woningen staan, bewoond worden en er eventueel kin deren bij komen", vertelde Van der Salm de raadsleden. J. W. Geleijnse (CDA) pleitte voor het bestaan van de school. „Met de geplande woning- OOSTERLAND - Het plan Leeuwenburg in Oosterland komt gestadig van de grond. „Planologisch is het plan rond", vertelt D. A. Haak, directeur gemeentewerken, van de gemeente Duiveland. „Op dit moment is er nog maar één particulier aan het bouwen. De reden dat hij er zo snel bij is, komt doordat op de plaats van zijn vorige woning de ontsluitingsweg van Leeuwenburg gepland was", vult J. P van der Laan, hoofd algemene zaken van Duiveland aan. „Het plan ligt ten noorden van de bebouwde kern van Oosterland, aan de Oud Heiligenweg", aldus Haak. Op de vraag waarom Oosterland wordt uitgebreid, zegt hij: „De uit breiding is gepland omdat er behoef te was aan woningen en omdat er in de kern geen ruimte meer was". Dit zou kunnen betekenen dat het inwo nertal van de Duivelandse gemeente groeit. „Er is wel een woningbehoef te maar dat wil niet per definitie zeg gen dat het aantal inwoners groeit", laat de directeur gemeentewerken weten. Gezinsverdunning „Wij noemen dat gezinsverdun ning". Met andere wóórden: een gezin met een aantal kinderen, dat op- Boven de stippellijn, parallel aan de Leuvenstraat bevindt zich de lokatie met nieuwbouwplannen. Links van deze eerste fase is een eventuele tweede fase gepland. nieuw in een huis te Oosterland gaat wonen. In de eerste fase zijn voorlo pig 38 woningen gepland. „Er zijn in middels al zeven vergunningsproce dures opgang gekomen en het ziet er wel naar uit dat deze er ook komen", vertelt Van der Laan. Verder is er nog een aantal verkoopbesluiten dat goedgekeurd moet worden door de gemeenteraad van Duiveland. In het plan is rekening gehouden met het groen en er zijn parkeer plaatsen gepland. Het bestemmings plan dat voorheen rustte op de grond was landbouwbedrijf. „In oorsprong hadden we een ander plan voorge legd aan gedeputeerde staten", laat Van der Laan weten. „Hierop werd een hogere capaciteit aangegeven voor meer sociale wo ningbouw. Dit plan werd echter niet goedgekeurd door gs. In 1984 is er een Kroonprocedure gestart tegen deze negatieve uitspraak", legt het hoofd algemene zaken uit. In november '87 werd de goedkeuring alsnog verkre gen. Het plan werd na de goedkeu ring vernieuwd. Van der Laan: „Om dat er meer vraag kwam naar premie A-woningen en woningen in de vrije sektor hebben wc het eerste plan ge wijzigd. Hiervan hebben we 12 juni jongstleden goedkeuring gekregen". Principe „Als gedeputeerde staten het nieu we plan niet goedgekeurd hadden, hadden wc in principe door kunnen gaan met het oude plan". Beide heren verwachten dat de eerste fase van het' plan na vijf jaar vol is. „Er bestaat nog een tweede fase van het plan Leeuwenburg. Maar dit is nog een uit te werken gebied", legt Haak uit. „Als de eerste fase 'vol' is, komt de tweede fase aan de beurt". Van der Laan vult hem aan met te zeggen dat dit gebied snel uit te werken is op pa pier omdat het bestemmingsplan al geregeld is. Van der Laan: „Tot nu toe wordt dit gebied nog door de gemeente ver pacht. anders ligt dat land er ook zo maar". Over het feit of er genoeg ge gadigden zijn voor grond in het nieu we plan maken beide heren zich niet druk. „De grondprijs in Oosterland is erg laag", prijst de directeur ge meentewerken het te bebouwen land aan. „De grondprijs is in de vrije sector 94,72 per vierkante meter, inclusief mi nt BI tr bouw in Noordwelle gaan we de goe de kant op", aldus Geleijnse. Hetzelf de gold voor J. van den Berge (RU) die hoopt dat het college er alles aan zal doen bij gs om de scholen open te houden. Aansluiten „Ik wil mij graag aansluiten bij de vorige spreker. Wij hebben tijdens ons verkiezingsprogramma al laten weten ons sterk te maken voor de kleine kernen", liet C. A. Hoorweg (VVD) zijn collega-raadsleden weten. Volgens J. C. Hendrikse (PvdA) is het moeilijk voor gs om de scholen op grond van aantallen te sluiten. „Wij wensen het college alle sterkte toe en hopen op de hoogte gehouden te wor den over de vorderingen", vertelde Hendrikse. Andere geluiden Vandaag, dinsdag, heeft een pro jectgroep van het ministerie van on derwijs andere geluiden laten horen. Een ideale basisschool telt volgens haar 500 leerlingen en dat kan slecht nieuws betekenen voor de kleine scholen. (Zie ook elders in deze krant). BTW". Op het plan is ook een aantal woningen ingetekend voor de sociale woningwet-woningen. Haak: „Dit kan zijn voor de Christelijke Woning bouwvereniging Schouwen en Duive land of voor woningbouwvereniging Beter Wonen. Maar voor deze wonin gen zijn nog geen aanvragen gedaan". Als hier geen aanvragen op komen, omdat de beide woningbouwvereni gingen bijvoorbeeld niet voor Ooster land kiezen om te bouwen, hoeven er niet per definitie woningwet-wonin gen te komen. „Als er niet ingete kend wordt voor deze woningen ver dwijnt dit plan. De huizen worden als facultief aangetekend wat betekent dat hier een keuze in gemaakt kan worden, het kan ook veranderen in premie A-woningen", aldus Van der Laan. De huizen die gebouwd kunnen gaan worden in Leeuwenburg mogen niet hoger zijn dat 4,5 meter. „Dit is de goothoogte. Voor deze hoogte is ge kozen om een verantwoordelijke landschappelijke overgang te krij gen", aldus Van der Laan. De gemeen schappelijke groenstrook tussen het oude gedeelte en de nieuw te bouwen wijk is te koop aangeboden aan de huidige woningeigenaren. „Om er één geheel van te maken". Dit werd door de bewoners wel in dank afgeno men. De eigenaren zijn nu al bezig met hun tuinen te vergroten. Verwachting tot woensdagavond: Stijging van temperatuur In de nacht flinke opklaringen en een minimumtemperatuur van onge veer 9 graden. Overdag af en toe zon maar vooral in het noorden mogelijk wat regen. Middagtemperatuur tus sen 19 graden in het Waddengebied en 23 graden in het zuiden. Wind draai end naar zuidwest, overwegend ma tig, vannacht in het Waddengebied eerst nog krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 25 aug.: Donderdag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: noordwest 2 Vrijdag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: oost 3 Zaterdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 26 graden Windkrapht: variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 22 aug. Zon op 06.34, onder 20.51 Maan op 08.58, onder 21.06 23 aug. Zon op 06.36, onder 20.49 Maan op 10.13, onder 21.19 Eerste Kwartier: 28 augustus (09.34) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De depressie, die vooral in het Waddengebied veel wind bracht, ligt dinsdagavond boven de zuidelijke Oostzee. Zij verwijdert zich het komende etmaal snel verder in de richting van Rusland. Ons land krijgt de komende nacht nog te ma ken met een rug van hogedruk. Deze rug is nog gevuld met koele, uit noor delijke breedten afkomstige oceaan- lucht, waarin flinke opklaringen voorkomen. Tijdens deze opklarin gen kan het komende nacht bij een verder afnemende wind tot rond 9 graden afkoelen. Overdag krijgen wij te maken met de uitlopers van een warmtefront, dat van Schotland naar Denemarken loopt. Naast enke le opklaringen brengt dit front in de loop van de dag bewolking, waaruit vooral in het noorden wat regen kan vallen. Achter het front stroomt wat warmere lucht naar ons land. De mid- dagtemperaturen variëren op woens dag tussen de 19 graden in het Wad dengebied en 23 graden in het zuiden. Deze lucht blijft de komende dagen bij ons stagneren. Het wordt daar door, mede door de zon, de komende dagen geleidelijk nog wat warmer. DEN HELDER - De Witte de With en de Pieter Florisz zijn op weg naar de Perzische Golf. Met slechts enkele minuten vertraging zetten de beide fregatten van de Koninklijke Marine koers naar het crisisgebied. Uitge wuifd door familieleden, marineper soneel en een enkele politicus. Het ging er over het algemeen rustig aan toe, schouderklopjes, knuffels en slechts af en toe een tevergeefs inge houden traan. CHOUWEN-DUIVELAm Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN, OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. 7I1RIK7FIVKIH Ml IIWSBOm U sc<?A Plaats Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1