Het Rode Kruisgebouw afdeling Bruinisse is officieel geopend Ruimtedorp gaat in vlammen op na drie dagen heel hard werken f Hekman: „Met zelfwerkzaamheid is een stnk burgersehapszin getoond Middenschouwen wil andere opzet van subsidies Activiteit voor de kinderen geslaagd Drietal onge vallen aan de Kuijerdamse weg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 augustus 1990 Nr. 24797 3 BRUINISSE - „De vele vrijwilligers hebben vele honderden uren gestopt in het op knappen van het gebouw. En deze vrijwilligers waren niet alleen leden, maar ook niet- leden hebben meegewerkt. Dat getuigt van een stukje burgerschapszin". Dit zijn de lo vende woorden van de voorzitter van het Rode Kruis afdeling Bruinisse T. C. Hekman. Het nieuwe Rode Kruisgebouw is gevestigd in het voormalige gemeentehuis van de ge meente Bruinisse. „Als Rode Kruis kunnen we eigenlijk geen feestje geven. Het geld moet eigenlijk voor andere doeleinden gebruikt worden", aldus Hekman. Maar het be stuur wilde op deze manier de vrijwilligers en andere instanties die financieel hun bij drage aan het nieuw pand hebben geleverd toch bedanken. Ambulance-medewerkers worden ingezet om de sleutel van het nieuwe Rode Kruispand in Bruinisse ter plaatse te brengen. (Foto: Joop van Houdt). UTRECHT - Aan 1.100 artsen zal de komende maanden medewerking worden gevraagd in het kader van het onderzoek naar de euthanasie praktijk in Nederland. Het onder zoek wordt uitgevoerd door het Insti tuut Maatschappelijke Gezondheids zorg van de Erasmus Universiteit in Rotterdam en het Centraal Bureau voor de Statistiek. De commissie- Remmelink moet er op 1 mei 1991 rapport over uitbrengen aan minister Hirsch Ballin van justitie en staatsse cretaris Simons van volksgezond heid. Vervolg van pagina 1 gegaan, tenzij hiervoor zwaarwegen de argumenten zijn om hiervan af te wijken. Verder komen tijdens de raadsver gadering aan de orde de voorstellen tot het verlenen van subsidies aan de Stichting Uit in Zeeland en aan het Gespecialiseerd Jeugd en Volwasse- nenwerk in Zeeland. De Stichting Uit in Zeeland houdt in het kader van de Zeeuwse Cultuur- maand van 26 september tot en met 3 oktober een Uitfestival op Schou- wen-Duiveland. Dit evenement be staat uit verschillende evenementen in Zierikzee, Brouwershaven, Renes- se, Burgh-Haamstede en Scharendij- ke. Ondanks het feit dat de gemeente geen nieuwe financiële verplichtin gen wil aangaan, is het voorstel van b en w de stichting toch een extra sub sidie toe te kennen van 925,00. Reden Reden hiervoor is dat de gemeente Middenschouwen subsidie verstrekt aan de Stichting Uit in Zeeland en de activiteiten zijn gericht op seizoens verlenging en het promoten van Zee land, wat voor het college van b en w zwaarwegende argumenten zijn om de extra subdidie toch toe te kennen. Ook ten aanzien van de garantie subsidieaanvraag van het Gespecia liseerd Jeugd en Volwassenwerk in Zeeland hebben b en w een positief voorstel ingediend bij de raadsleden. Het doel van dit Werk is, om de lange schoolvakantie van het kind wat te doorbreken door het verstandelijk gehandicapte kind gedurende een week leuke en zinvolle activiteiten te bieden. „Evenals vorig jaar stellen wij voor, in afwijking van de beleidslijn om geen nieuwe financiële verplich tingen aan te gaan, de gevraagde garantie-subsidie te verlenen. In 1989 was er overigens één deelnemer uit onze gemeente", aldus het voorstel van b en w. Of beide aanvragers de subsicjie ook werkelijk krijgen, is af hankelijk van de uitspraak van de raadsleden. Voor de ontvangst van de mensen was de organisatie van de opening uitgeweken naar het dorpshuis, om dat het nieuwe gebouw niet alle men sen in één ruimte kon herbergen. De officiële opening werd verricht door burgemeester A. Vogelaar. „Toen ik hem vroeg of hij dit wilde doen,'zei hij: Moet ik dat doen. Zoveel heb ik er niet voor gedaan", vertelt Hekman. „Maar burgemeester, als Rode Kruis hebben wij nooit tevergeefs een be roep op de gemeente Bruinisse ge daan. Uw voorganger zat op de zelfde lijn als ik", liet de voorzitter en te vens ex-burgemeester van Bruinisse weten. Hekman liet de aanwezigen op de vroege zaterdagmorgen weten, dat nieuwe leden zich altijd kunnen melden. „We hebben nu zo'n zeven honderd leden. Niet gering voor een gemeente als Bru, maar dat betekent wel dat nog zo'n vijfhonderd gezin nen geen lid of donateur zijn". Last „Als mensen bij de uitgang straks hun zware last van een te dikke por temonnee willen verlichten, kan dat aan de uitgang waar een grote bus staat", tipte de voorzitter de aanwezi gen. Ook burgemeester Vogelaar sprak de aanwezigen aan over het aantal leden: „De Rode Kruis afde ling Bruinisse heeft inmiddels zo'n zevenhonderd leden. Veel, maar tege lijkertijd nog te weinig omdat ieder een aan het Rode Kruis behoort mee tc doen. Het Rode Kruis en de plaat selijke afdeling verdienen het èn men verdient het aan zichzelf". Dat de afdeling actief is, is volgens de burgemeester tijdens de openings dag te merken. „Formidabel wat er in de afgelopen tijd gepresteerd is. Deze bloeiende afdeling met haar Co lonne, de Welfarcgroep en haar Jeugd Rode Kruis heeft zichzelf opnieuw nadrukkelijk bewezen", vertelt de burgemeester. Volgens Vogelaar is het van vitaal belang dat er, met de oog op de toekomst een Jeugd Rode Kruis is. „Overigens heb ik nog een duidelijk signaal van de voorzitter opgevangen. Vanwege uitbreiding van taken is aanvulling van nieuwe leden voor (1e Colonne en de Welfare- groep dringend gewenst", laat de eer ste burger weten. Het voormalige pand van de afde ling is aan de Molenstraat. Een on derkomen dat eigenlijk te klein was. Dooreen toeval kwam men terecht in het oude gemeentehuis. W. Jumelet, vrijwilliger bij de afdeling, kwam voor een 'halfjaarlijks bezoek bij tandarts R. C. A. Backer, die zijn praktijk uitoefent in het voormalige gemeentehuis. Door dit bezoek wer den onderhandelingen gestart en is het nu mogelijk dat de afdeling in haar nieuwe huisvesting zit. „Zelf vraag ik mij inmiddels af wie er bij wie inwoont", aldus Vogelaar, die vol lof was over het vele werk dat er gestoken is in het oude pand. „U hebt mij verzekerd, mijnheer de voorzit ter, dat door zelfwerkzaamheid zo'n bedrag van 30 a 40.000 gulden in het pand is geïnvesteerd en verdiend". Aanmoediging Als aanmoediging had de afdeling van het Rode Kruis een financiële bij drage gekregen. Een bedrag wat niet geheel nodig bleek. „Natuurlijk bent u zo eerlijk geweest om dit gewoon aan het gemeentebestuur te vertellen en te vragen of U het niet benodigde bedrag mocht gebruiken voor de aan schaf van een overheadprojector en projectie-bord. Ik kan met blijdschap mededelen, dat het gemeentebestuur hiertegen geen bezwaren heeft, al weet ik niet wat men gezegd zou heb ben wanneer men geweten had, dat beide artikelen al aangeschaft wa ren", richt Vogelaar zijn woorden naar de voorzitter. Een opmerking die Hekman niet onbetuigd Iaat: „We zijn soms wat voorbarig. Vanuit Middelburg kre gen we ook kritiek toen we de mobi- lifoons aanvroegen. Als de gemeente het niet eens was met het uitgegeven geld, hadden we geld van de bazar moeten gebruiken". De voorzitter memoreerde nog aan de voorgangers van de afdeling in het voormalige ge meentehuis. „Backer had niet zo'n goede erva ringen met de vorige bewoners. Maar nu komt er een andere instelling in, met een ander niveau". Volgens de voorzitter was het enthousiasme van de vrijwilligers enigszins overgesla gen naar de tandarts, want deze had inmiddels de buitenkant laten schil deren. De Bruse tandarts sprak de aanwezigen nog een kort woordje toe. „Ik wil graag mijn dank uitspreken voor het feit dat ik mijn praktijk kan blijven uitoefenen. Ik ben bijna in een nieuw gebouw beland. Het ver trouwen dat ik in de afdeling Brui nisse van het Rode Kruis heb gesteld is op geen enkele manier be schaamd", waren de lovende woorden van Backer. ZIERIKZEE - „Jij gaat maar mooi achter in de bak van de auto zitten", vertelt een vader tegen zijn zoon. De jon gen is samen met zijn vader en moeder naar de verbran ding van het huttendorp geweest en hij heeft zijn kleren niet droog weten te houden: hij dreef. Hij was één van de vele kinderen die drie dagen meegewerkt heeft aan het ruimtedorp, een activiteit van Club- en Buurthuis de Lichtboei uit Zierikzee en de Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. „Het is geweldig geslaagd", aldus Tea van 't Leven, agogische kracht hij de Lichtboei en actief tijdens de jeugdactiviteit. Rond de klok van zevenen verza melden de 260 deelnemer^, hun ou ders en andere belangstellenden zich op het veld aan het Haringvliet. Dit veld is drie dagen het toneel geweest van kinderen die met hout, hamers en spijkers in de weer waren om een ruimtehut te bouwen. Tijdens de fi nale konden de kinderen hun ouders de resultaten laten zien en zelf nog even genieten van de bouwwerken, die ze samen met de twaalf vrijwilli gers hebben opgebouwd. Snorrenploeg Met de komst van het korps van de brandweer Zierikzee, De Snorren ploeg Stijgt de spanning. Ondertus sen wordt er door de kinderen nog met hooi gesjouwd om de hut maar goed te laten branden. Mireille Ver ton is eigenlijk niet zo over het ver branden te spreken. „Ik vind het ei genlijke wel jammer van de hut". Ze laat samen met haar collega- bouwster Debora Jobsen het inte rieur van hun hut zien. Deze is behan gen en om er een feestelijk tintje aan te geven, hebben ze slingers opgehan gen. Boven op de hut zit een mannetje of vrouwtje met een regenjas. Mis schien een voorbode van hetgeen er nog moet komen, als deze figuur de brand zou overleven. „Vanmorgen toen ik aan het wer ken was, zat er ineens een ruimtewe zen in mijn hut", vertelt Mireille. Op de vraag waar deze vandaan kwam zegt ze: „Uit de ruimte natuurlijk. Iedereen kwam kijken", aldus Mi reille, die het (le drie dagen goed naar haar zin heeft gehad. „Ze willen nu een hut in de tuin gaan houwen", verklapt de moeder van Mireille. Door de brandweermannen worden grote fakkels gemaakt en in benzine gedoopt, onder aandachtige blikken van vele kinderen. De vuurbestrij- ders doen het rustig aan met hun werkje wat voor hen ook niet dage lijks werk is. Voordat het grote mo ment aanbreekt, worden de kinderen door R. Prager, directeur van de Lichtboei weggestuurd. Het grote feest kan beginnen. „M'n hut, m'n hut", roept een jongen wanhopig, maar er is niets meer aan te doen. Ho ge vlammen schieten uit zijn 'werk', vergezeld door dikke zwarte wolken. „Oh, wat een luchtvervuilling", rea geert een meisje op de zwarte uitstoot van de wolken. Prachtig Een probleem waar weinig kinde ren zich op dat moment druk om maakten. Het overgrote deel vond het prachtig. Vol spanning werden de brandweermannen met hum fakkels gevolgd. ,,Ja dat is mijn hut, kijk maar naar de vlag. Ja, hij brandt!". Met verhitte gezichten wordt alles precies in de gaten gehouden. De ge zichten zijn niet alleen verhit door de spanning, maar ook van de warmte die van de vlammen afkomen. Op het moment dat ruimtehut 53 wordt aan gestoken roept een jongen: „Nou moet jc oppassen. Er zitten allemaal klappertjes in". Voor een aantal kinderen is de af sluiting niet zo feestelijk als ze zich hebben voorgesteld. Hun hutten zijn door vier of vijf jongeren, nog voor dat de brandweer gearriveerd was, al vernield. Eén van de ouders komt bij onder andere Prager klagen. „Hoe zit dat eigenlijk met die lei ding hier. Er zijn daar een paar kin deren die vanavond zijn gaan eten en toen ze terug kwamen, lag hun hut in diggelen". Een paar huilende kinde ren illustreren hun verdriet. Prager biedt hiervoor zijn excuses aan. „We hebben alles in de gaten gehouden. Om alles goed in de gaten te kunnen houden hebben we eigenlijk tien gro te mannen nodig. Ik weet wie het zijn. De politie is hier gisteren zelf geweest", aldus Prager. Het blijkt zelfs dat een aantal mensen de avond ervoor heeft gepost bij het dorp, om de werkstukken van de kinderen te beschermen. Verpesten J. Elenbaas, coördinator van Stich ting Jeugd: „Vier of vijf van die gas ten verpesten het voor 260 kinderen". Elenbaas is erg enthousiast-over het huttendorp: „Het is zo'n leuke activi teit. We zouden eigenlijk een be schermde kinderbouwplaats moeten hebben". De problemen rond de ver nielde hutten worden snel opgelost. Eén grote stapel hout wordt aangewe zen die door de gedupeerde kinderen geblust mag worden. „En daar is het eigenlijk toch ook om te doen", aldus Tea van 't Leven. Door (le omstanders wordt steeds meer vrijwillig afstand genomen door de brand. De hitte die er vanaf komt is te warm om gewoon te blij ven staan. Een jongen met een duik bril en snorkel probeert het zo lang mogelijk uit te houden, maar ook voor hein wordt het te heet en zoekt een koeler plekje. De brandweer houdt ondertussen de omliggende strook gras en de bomen nai, om er ger te voorkomen. Na ongeveer twintig minuten is er van het huttendorp niet veel meer over dan wat lage vlammetjes. Het grootste gedeelte van het vuur is ge doofd, maar er komt nog een enorme warmte vanaf. Voor de Snorrenploeg zit het belangrijkste erop. „Ik heb m'n eigen even afgosproeid tegen de hitte", vertelt C. Snijders, brand weerman van het korps Zierikzee. „We doen het voor de kinderen, maar voor onszelf is het ook leuk", aldus A. Mol, tevens lid van het Zierikzeese korps. Waterspektakel Nu is het tijd voor het waterspekta kel. In één keer valt het kwartje dat er kinderen voor de verbranding in regenpakken naar het veld liepen. Een echte regenbui dreigde niet. Het was nu de beurt aan de kindéren om de overgebleven resten van het bran dende ruimtedorp te blussen. Er wordt door de kinderen gedrongen om bij de brandweerman te kunnen staan. Dat ze nat worden vinden ze niet erg: daar gaat het juist om. Uit een brandslang komt soms zo'n druk dat ze niet eens kunnen blijven staan. Aan (le brandweerlieden is te mer ken dat ze er zelf erg lol in hebben. Buiten het kinderen nat spuiten, doen zij hun best om omstanders nat te spuiten. Omstanders die het wa terballet een leuk tafereel vinden, maar er niet op gerekend hebben dat ze zelf nat zouden worden, kunnen het pak niet droog houden. Hetzelfde gold voor een stel jongens die op een afstandje stonden te kijken. Ook zij wilden wel kindertjes nat spuiten. Nadat ze de slang moesten teruggeven aan een brandweerman, kregen de knullen de volle laag van de brandweerman, die hier duidelijk van genoot. Dat de kinderen nat zou den worden, was voor sommige moe ders niet nieuw. Ter. plekke werd hun kind afgedroogd en in droge kleren gestoken. Een kind dat zelf helemaal dreef riep: „Hé Marko, waarom blijf je niet". De oudere jongen antwoor- de: „Omdat ik anders hartstikke ver kouden wordt". Woorden die een ge slaagd huttendorp afsluiten. De kinderen hebben genoten en daar ging het die drie dagen om. Nadat het officiële gedeelte, met de toespraken was afgelopen, ging ie dereen in een stoet naar het nieuwe onderkomen, voorop gegaan door Hekman en Vogelaar. De voorzitter had voor calamiteiten een portofoon bij zich. Aangekomen bij het Rode Kruisgebouw, bleek dat Hekman de sleutel vergeten was van de voordeur. „Ja, ik word een beetje vergeetach tig", liet hij de mensen verontschuldi gend weten. Maar, voor alles is een oplossing, dus werd via de portofoon de ambulance opgeroepen. Een in scè ne gezette opening, die door sommige omstanders geloofd werd. Even later komt de ambulance de hoek omgere den met sirene en zwaailicht. De am bulancemedewerkers reageren als in een noodsituatie. Ze stappen snel uit en halen de brancard uit de wagen, waarop een rood kussentje ligt. Op het kussentje lag weer de sleutel met een rood en wit lintje, de kleuren van de Rode- Kruisvlag, zodat de opening toch zijn doorgang kon vinden. ELLEMEET - Twee auto's met ma teriële schade is wat zaterdag om streeks 10.40 uur overbleef na een botsing van personenauto's op de splitsing Kuijerdamseweg - Provinci- aleiyeg (te Scharendijke). Betrokke nen bij dit ongeval waren M. W. üit Deventer en C. E. uitZwijndrecht. W. wilde vanuit de Kuijerdamseweg de Provincialeweg oprijden. Hierbij nam de bestuurder, volgens een woordvoerder van de polities de bocht te ruim en botste tegen de auto van E. De auto van W. werd aan de voorzijde gedeukt, de auto van E. werd aan de voorzijde vernield. Later op die dag omstreeks 22.40 uur reed J. J. R. uit Rozenburg zijn auto total loss op de Kuijerdamse weg. R. reed over de weg vanuit Scha rendijke richting- Renesse. Volgens een woordvoerder zat hij tijdens het rijden wat aan zijn radio te frunik- ken, waardoor hij van de weg raakte en tegen een boom reed. R. liep zelf geen verwondingen op. Op de vroege zondagochtend om 1.20 uur werd door de surveillerende agenten een Mercedes gesignaleerd tegen een verkeersheuvel aan de Kui- jersdamseweg te Scharendijke. De auto was totaal vernield. Door de po litie is de auto weggetakeld naar Zie rikzee. Bij navraag bleek de auto van A. M. S. uit Geldrop. Deze zaak is bij de politie nog verder in onderzoek. Zierikzee In Zierikzee vond op dezelfde dag rond 12.30 uur een aanrijding plaats van een vrachtauto en een personen auto. De vrachtauto met bestuurder J. G. v. B. uit Dreischor reed vanuit de Zuidwellestraat richting de Laan van St. Hilaire. J. F. V. reed op dat moment over de Laan van St. Hilaire richting de Zuidwellebrug. De vrachtwagenbestuurder verleende, volgens de woordvoerder van politie, geen voorrang waardoor de twee in botsing kwamen. Van de vrachtwa gen werd de linkervoorzijde en de bumper gedeukt. De personenauto liep materiële schade op aan de lin ker achterzijde. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6°/p B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Infevertfjden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3