nieuws 'Soms wist ik zeker dat iemand een verhaal zat op te hangen' Joop van Houdt Brugzicht blij met nieuwe bus Een hele stap! fotostudio a Nieuwe stichting-? Nieuwe cursus viskweker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 augustus 1990 Nr. 24790 3 Het gemeentebestuur van Bryinis- se heeft met het wegsturen van de asielzoekende familie een hele stap gei et. Best wel een moedige ook, want het bezwaar maken tegen de aanwezigheid van asielzoekers heeft de gemoederen in Nederland al heel wat keren beziggehouden. Maar in Bruinisse was het bezwaar niet zozeer gericht tegen asielzoe kers, maar meer tegen de mensen daarachter. Bruinisse had een fami lie getroffen, die keer op keer voor overlast zorgde in het dorp. Dat esca leerde enige tijd geleden in een dode lijk ongeval, waarbij de wethouder Bal kwam te overlijden. Het ge meentebestuur ban Bruinisse ris keert met het resolute optreden kri tiek, maar neemt dit terecht op de koop toe. In een klein dorp als Bruinisse had de familie niet langer kunnen blij ven. Daar kun je minder als in een grote stad in de anonimiteit blijven. Het is evenwel triest, dat deze fa milie het vertrouwen van de dorps gemeenschap heeft beschaamd. Nu dreigt er een situatie, dat het ge meentebestuur liever helemaal geen asielzoekers meer ziet. Best begrij pelijk, maar niet acceptabel. Burge meester Vogelaar stelt met nadruk geen hetze te willen veroorzaken en doet dat ook niet. Maar de opvang van asielzoekers op (korte) termijn mag niet ter discussie gesteld wor den. Daar heeft de Nederlandse sa menleving voor gekozen. Problemen kunnen zich in alle families voor doen; ook bij asielzoekers. Bruinisse moet open blijven staan voor de op vang van asielzoekers. Hoe moeilijk dat voor sommigen misschien ook te verdragen zal zijn. AvdW Advertentie TROUWREPORTAGE De afgelopen jaren kon je de heer C. M. van de Velde maar beter niet al te vaak tegenkomen. (Foto: Joop van Houdt). Bijbaan als gerechtsbode ivas hobby voor C. M. van de Velde uit Zierikzee ZIERIKZEE - „Zaak 23. Meneer J. Jansen". Met luide en duidelijke stem en een zeke re autoriteit uitstralend, kondigde C. M. van de Velde uit Zierikzee bijna acht jaar lang tijdens de zittingen van het kantongerecht te Zierikzee de mensen aan die moesten voorkomen. „Ja, de manier waarop dat gebeurt moet passen bij de omgeving en moet het gewicht van een rechtszaak uitstralen". Van de Velde leerde de fijne kneepjes van het vak van zijn vader J. M. van de Velde. Toen die overleed nam hij zijn taken als ge rechtsbode, veilingmeester en assistent van de deurwaarder over. NOORDGOUWE TELEFOON 01112-2178 ZIERIKZEE - Naar verluidt bestaan er op Schouwen-Dui- veland vergevorderde plannen om te komen tot de oprichting van een nieuwe muzikale stich ting. De redactie kon nog geen duidelijkheid krijgen _over de doelstellingen die deze nieuwe stichting heeft. De initiatief nemer die voorlopig anoniem wil blijven verklaarde echter tegenover de redactie dat de nieuwe stichting zal voorzien in een grote behoefte en nood zakelijk voor de ontwikkelin gen in de negentiger jaren. Binnenkort hopen we de lezers meer informatie te kunnen ge- Taken die hij omschrijft als bij baantjes. ,,Het komt maar een paar keer per jaar voor dat de notaris een openbare veiling moet hóuden en het gebeurt ook niet zo vaak dat de deur waarder beslag moet leggen op ie mands goederen. De laatste jaren nog minders dan in de tijd daarvoor. Daaraan kun je ook merken dat het economisch beter gaat in Nederland". Bij zo'n openbare veiling fungeert Van de Velde als de veilingmeester die de goederen bij opbod verkoopt terwijl de notaris alles nauwlettend in het oog houdt. En wanneer beslag moet worden gelegd op iemands goe deren, assisteert hij de deurwaarder. Twee taken die Van de Velde blijft doen omdat ze maar af en toe voorko- Te druk Maar met zijn maandelijks terug kerende bijbaan als gerechtsbode bij hot kantongerecht stopt hij voorlo pig. Zijn bedrijf, dat een combinatie vormt van een fruitteeltbedrijf, loon bedrijf en verhuurbedrijf, eist steeds meer tijd en aandacht op. ,,Ik heb het zo druk dat ik het niet meer kan ma ken om elke maand een hele middag weg te zijn. Ook al vanwege de zeer geringe financiële vergoeding die men voor het werk als gerechtsbode krijgt". Jammer vindt Van de Velde het ze ker. ,,Ik heb dat werk altijd met heel veel plezier gedaan. Ik beschouwde het als een hobby,vals een mogelijk heid om even uit de sleur van mijn bedrijf te stappen. Je komt bij het kantongerecht allerlei andere soor ten mensen en toestanden tegen. Daardoor bekijk je de dingen thuis ook anders, ga je alles meer relative ren. Later als ik het wat minder druk krijg, wil ik bet werk als gerechtsbo de zeker weer oppakken". Als gerechtsbode was Van do Voldo do enige met wie de mensen die moes ten voorkomen contact hadden voor /.c de rechtszaal in mochten en wan neer ze ei- weer uit kwamen. „Alles wat zo kwijt willen reageren zo af op mij. Meestal mopperden ze erover dat ze niet aan de beurt waren op het .ti jd- Advertentie Voor aanleg gas- en waterleiding BEL 01110-14739 (ÓÓK S AVONDS EN IN HET WEEKEND) ZIERIKZEE - Ze hebben er op het dagverblijf Brugzicht in Zierikzee met smacht op zitten te wachten; de nieuwe bus. Voor het vervoer van de kinderen is Brugzicht aangewezen op busjes. Ford-dealer Van Wonden-, berg Zeeland bv heeft in de persoon van directeur J. Mijnster (links) de bus ter plaatse overhandigd. Dat ge beurde op verzoek van Brugzicht op een feestelijke wijze. Mijnster overhandigde de sleutels aan Brugzicht- medewerkster Katrien Koster. Die kon ze op haar beurt aan chauffeur P. van der Weele geven (op de foto naast de bus). De Ford Transit is geleased bij Autolease Zeeland (foto: Joop van Houdt). stip dat op hun oproep stond ver meld. Maar ze wilden ook weten of de kantonrechter een goede bui had en welke officier van justitie er was". Verder hoorde Van do Velde in de wachtkamer heel wat sterke verhalen over de wijze waarop mensen hun mond wel eens open zouden gaan doen bij de kantonrechter. En dat ze hef niet eens waren met hun bekeu ring „Maar die verhalen hoorde ik ze binnen in de rechtszaal nooit op de zelfde wijze herhalen". Verhaal ophangen Omdat hij de mensen aankondigde, zal Van de Velde meestal ook in de rechtszaal bij do behandeling van de zaken. „Ik vond het altijd heel inte ressant om te horen wat de mensen ter verdediging aanvoerden. Soms wist ik zeker dat iemand een verhaal zat op te hangen. Omdat ik die per soon kende, of de omgeving die ter sprake kwam. Dan dacht ik: die liegt zo hard, dat hij het zelf gelooft en de rechter straks, ook nog". Het viel Van de Velde dan soms ook zwaar om zijn mond dicht te houden. „Je zou dan wel eens wat willen zeg gen, maar dat doe je natuurlijk niet". Ook kreeg de gerechtsbode te maken met mensen die na afloop van de zit ting boos of aangeslagen waren door het vonnis. „Dan riep ik altijd maar: Het komt wel goed, het valt niet al tijd mee. Of als ze agressief reageer den: Je sehiet er niets mee op. Als je niks gedaan had, stond je hier niet. Dan bedaarden ze meestal wel. En als dat niet hielp, dreigde ik ermee de parketpolitie te roepen". Gedurende de periode dat Van de Velde bij het kantongerecht werkte, was het meestal mr W. F. van Solinge die recht sprak. „Dat vond ik heel prettig want op den duur ga je elkaar beter kennen en dan vraagje ook wat gemakkelijker wat aan elkaar. En voor de zaken die worden aangehou den is het ook belangrijk dat ze steeds door dezelfde rechter worden behandeld". Maar sinds Van Solinge ongeveer twee jaar geleden ziek werd, houden diverse kantonrechters zitting in Zierikzee. Meestal is Van de Velde het wel eens met de vonnissen die zij uitspreken. ,,Ze zullen geen boete geven als ze er niet van over tuigd zijn dat iemand zich ook echt schuldig heeft gemaakt aan een be paald feit. Soms vind ik zelfs dat wat meer boete best op zijn plaats was ge weest". Opvolging Vanaf volgende maand is Van de Velde niet meer present bij de zitting van het kantongerecht. Als zijn op volger wordt waarschijnlijk de heer Bosma uit Kerkwerve voorgedragen. BRUINISSE - Na half september gaat een nieuwe cursus Viskweker van start onder auspiciën van de Ver eniging van Aquacultuur. Het secre tariaat van de vereniging is geves tigd in Urk. Gedurende plm. dertig weken wordt één dag per week theorieles ge geven. Gedurende vier aaneengeslo ten dagen (van maandag tot vrijdag) worden praktijklessen over diverse onderwerpen gegeven. ZIERIKZEE Omroep Zeeland De Omroep Zeeland wijdt zaterdag 18 augustus een extra uitzending aan de eerste wedstrijd van de vc Vlissin- gen in het betaald voetbal. Zoals be kend debuteert Vlissingen op eigen veld tegen RBC uit Roosendaal. Tus sen 18.00-21.00 uur zijn er voorbe schouwingen en rechtstreekse flitsen van deze eerste professionele compe titiewedstrijd op Zeeuwse bodem. Behalve aan de wedstrijd Vlissingen- RBC besteedt de omroep die dag ook aandacht aan anderesportactivitei ten. De presentatie is in handen van Jan Parent. Verslaggever ter plaatse is Koen Mijnheer. Met dit programma loopt de omroep vooruit op de regu liere sportuitzendingen, die zaterdag 1 september beginnen. Vanaf die da tum besteedt de omroep elke zater dag en zondag aandacht aan sport. Deze uitzendingen duren beide dagen van 18.00-19.00 uur. SEROOSKERKE Rommelmarkt Openbare Basisschool de Schelp- hoek houdt zateï-dag 18 augustus een rommelmarkt. Voor het kopen van tweedehands artikelen kan men te recht van 9.00 tot 16.30 uur op het schoolplein aan de Frederikstraat. DREISCHOR Orgelconcert De organist Dirk Jansz. Zwart geeft donderdag 23 augustus de ze vende en laatste orgelbespeling van dit seizoen in de Hervormde kerk te Dreischor. Het programma voor deze avond bestaat gedeeltelijk uit ver zoeknummers die zijn opgegeven na de vorige orgelavonden. Er worden werken gespeeld van Bach, Cesar Franck, Joh. L. Krebs en Louis Vier- ne. Een en ander begint om 20.00 uur en wordt omlijst door koraalbewer kingen. NOORDGOUWE Plattelandsvrouwen De afdeling Noordgouwe en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen start het nieuwe seizoen op donderdag 23 augustus op een zonnige manier. De groep brengt een bezoek aan Port Zé- lande. Men vertrekt om 13.00 uur van af het Breedveld in Zonnemaire. OOSTERLAND Koorleden gezocht Sinds bijna een jaar is -Goeree- Overflakkee een jongerenkoor rijker. Onder de naam Psallitte Deo (Psalm zingt Gode) repeteren iedere vrijdag 45 jongeren in de leeftijd van 16 tot 29 jaar in de Prins Mauritsschool te Middelharnis. De jongeren komen hier wekelijks bijeen om met piano en pijporgel psalmen en gezangen in te studeren. Deze gezangen dienen overeen te komen met het Gerefor meerd belijden, zoals dat verwoord is in de drie formulieren. De groep'staat onder leiding van Paul Kieviet. Het gaan om 10 jongeren en 35 meisjes ko mend uit de Christelijke Gerefor meerde Kerk, de Gereformeerde Ge meente en de Nederlandse Hervorm de Kerk. Wie voor het koor belang stelling heeft (vooral jongens) kun nen meteen meewerken aan de uit- voeringen, die gepland staan voor vrijdag 2 november en maandag 24 december. De repetities beginnen weer op vrijdag 24 augustus om 19.00 uur. Voor informatie kan gebeld wor den met Cor Donselaar in Ooster- land, 01114-2379. Duivelands Mannenkoor De eerstvolgende repetitie van het Duivelands Mannenkoor, na de va kantie, begint woensdag 22 augustus om 19.45 uur in het dorpshuis Ooster hof aan de St. Joostdijk. Mbumazending In de afgelopen twee maanden is er weer in Oosterland gecollecteerd voor de Mbuma-zending. De op brengst was 734,95. Alle gevers en collectanten hartelijk dank namens de organisatie. BRUINISE Nieuwe kotter YE 79 De nieuwe kotter YE 79 die Maas kant Bruinisse bouwde voor de ge broeders Van Rooy in Yerseke, ver trekt vandaag, vrijdag naar Yerseke voor het bijwonen van vlaggetjesdag. Na de geslaagde technische proef vaart begint de grootste nieuw ge bouwde mosselkotter van Westeuro pa, maandag met proefvissen. Open huis nieuwe onderkomen Rode Kruis Het bestuur van het Rode Kruis af deling Bruinisse nodigt een ieder uit om een kijkje te nemen in het nieuwe onderkomen dat is gecreëerd op de zolder van het oude gemeentehuis, boven de praktijk van tandarts Bac ker. De open dag is morgen, zaterdag 18 augustus van 14.00 tot 16.00 uur. De diverse afdelingen zoals Colonne, Verbindingsdienst, Welfare en Jeugd Rode Kruis zullen demonstraties en informatie verzorgen. Rommelmarkt Scouting De Scoutinggroep Prinses Margriet houdt op zaterdag 1 september weer haaiy traditionele rommelmarkt op het Kerkplein die om tien uur begint. Er zal weer veel kwartjesspul aanwe zig zijn zoals in voorgaande jaren waarmee de Scoutingmarkt zich al heeft gekwalificeerd als de goed koopste rommelmarkt van het noor delijke halfrond. Verder staan de padvindsters en kabouters met een schiettent, een vissenspel, de beken de Scout-O-matic, er zijn handwer ken en boeken, een koffiestand, olie bollen en een verloting. En bovendien is er de mogelijkheid om elkaar weer eens gezellig in het centrum van het dorp te ontmoeten. •S HEER HENDRIKSKINDER^N Ypsilon De regionale afdeling van Ypsilon houdt dinsdag 21 augustus een con tactavond in het 's-Heerhendrikshuis te 's-Heer Hendrikskinderen, die om 19.45 uur begint. De informatieve avond wordt begeleid door Joop Eey- deman, sociaal-psychiatrisch ver pleegkundige bij het Riagg in Goes. Ypsilon is een vereniging van ouders en andere familieleden van chronisch psychotische en schizofrene mensen. Informatie: 01659-2529. MIDDELBURG Zomeravondserie Het laatste concert van de zomer avondserie die door de Stichting Or gelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt gehouden, vindt plaats dinsdag 28 augustus en wordt gegeven door organist Klaas J. Mul der. Het programma dat zal worden uitgevoerd is, traditioneel, samenge steld uit gevraagde nummers. In de loop van deze reeks druk bezochte concerten is een groot aantal verzoe ken binnengekomen. Deze hoeveel heid overtreft de lengte van enkele programma's. Klaas J. Mulder heeft hieruit een keuze moeten maken en het volgende programma samenge steld. De overgebleven aanvragen zullen zoveel als mogelijk, in het vol gende seizoen worden uitgevoerd. Uitgevoerd wordt achtereenvolgens: Inleidend koraalspel; Fuga gigue, J. S. Bach; Concerto No. 10 in d, G. F. Handel; Andante, S. Landman; Mar- che (uit 'le Prohete'), G. Meyerbeer; Prelude in classic style, G. Young; Sortie in Es, L. A. Léfébure-Wely; Choral III, C. Frank; Allegro Assai (Final) uit Sonate I, A. Guilmant en Improvisatie, K. J. Muldei*. Het con cert begint om 20.00 uur. Veerdienst Op het veer Vlissingen-Breskens wordt de dienst in het weekeinde van 24 tot 27 augustus onderhouden met de enkeldekkers Prinses Beatrix en Prinses Margriet. De dubbeldekker Prinses Juliana wordt vrijdag 24 augustus 18.50 uur uit de vaart geno men voor onderhoudswerkzaamhe den aan de voortstuwingsinstallatie. Maandagmorgen 27 augustus, 4.50 uur komt zij weer in de vaart. Als het verkeefsaanbod daartoe aanleiding gééft, 'kan dë tweede dubbeldekker zaterdag vanaf 7;20 uur (vertrek Vlis singen) worden ingezet en zondag vanaf 18.20 uur (vertrek Vlissingen). Vrachtverkeer moet rekening houden met een lagere doorrijhoogte bij de enkeldekkers. Voertuigen met- een hoogte van 3,90 tot 4,00 meter kunnen alleen bij gunstige waterstand wor den overgezet. Voertuigen van 4,00 meter en hoger kunnen niet worden meegenomen. Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hef einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3