JA Bruinisse stuurt asielzoekers na ongeval met wethouder weg Schoolkinderen Brouwershaven maken zich druk om het milieu m *c<ir%ZS Titelhouder Akkermans geveld door aandoening DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vernielingen in Renesse Aanvaring twee surfers De Schone Schouwen-Duivelanders WA> ffih PÊ ear mi Nieuw raads lid in Bru GOED THUIS IN HET NIEUWS VAN êCHOUWENmVELAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zuurstofgebrek Stoppen Toerisme Wielerronde De vissen in de Zierikzeese wateren hebben De gerechtsbode Van de Velde legt zijn hobby- Het toeristisch bedrijfsleven heelt er dankzij Vandaag het laatste nieuws over de Grote Prijs een gebrek aan zuurstof. (Pag. 2). achtig baantje opzij. (Pag. 3). het mooie weer een goed seizoen opzitten. Zierikzeesche Nieuwsbode. (Pag. 7). (Pag. 4). VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1990 14ti.sU* .jaargang: Nr. 24796 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Jeugd is geen leeftijd, het is een geestestoe stand. Ullman BRUINISSE - Op last van het gemeentebestuur van Bruinisse hebben de asielzoekers hun woning aan de Prinses Beatrixstraat verlaten. De familie heeft de ach terliggende periode voor de nodige overlast gezorgd. En de betrokkenheid van de Bruse asielzoekers bij het dode lijk ongeval van wijlen wethouder A. J. Bal is de drup pel, die volgens burgemeester A. Vogelaar de emmer deed overlopen. Vogelaar noemt het vertrek van de asielzoekers - afgelopen dinsdagmid dag om 12.00 uur stipt - een kwets baar onderwerp. De gemeente heeft zelf geen ruchtbaarheid willen geven aan het college-besluit. „Het is aller minst mijn bedoeling een hetze te veroorzaken jegens asielzoekers. De vorige familie heeft zich prima ge dragen", aldus Vogelaar. Maar dat gold volgens zijn zeggen niet voor de laatste familie. Geduren de het verblijf van deze uit Zaïre af komstige groep is de buurt regelma tig overlast bezorgd. Feestjes mond den uit in voor de omgeving onaccep tabele taferelen. „U moet mij niet kwalijk nemen, dat ik als burgemees ter niet alle details ken". RENESSE - In de voorgaande nach ten is er in Renesse een aantal vernie lingen aangericht in de omgeving van de Rampweg. De vernielingen hielden in dat rijshout en perkoenpa- len uit de grond getrokken werden, waarvan een kampvuur werd gehou den. De schade van de vernieling be draagt ongeveer 5.500,00. De daders, een grote groep jongeren zijn bij het korps van de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland niet bekend. Aangifte van de vernielingen werd gedaan door Waterschap Schouwen- Duiveland. In het kader van het lik- op-stuk-beleid is een viertal bekeu ringen uitgeschreven. Twee keer voor verboden wapenbezit, eenmaal voor openbaar dronkenschap en eenmaal voor het urineren op straat. BRUINISSE - Twee surfers zijn op het Grevelingenmeer in aanvaring met elkaar gekomen. Eén van de be trokkenen liep hierbij een gebroken been op. De betrokkenen zijn me vrouw F. C. uit Werchter, België, die het slachtoffer werd en P. V. uit Genk, eveneens in België. Door de Rijkspolitie te water, post Bruinisse, wordt nog een onderzoek ingesteld naar de aanvaring. SNEEK - Een 62-jarige inwoner van de Friese gemeente Balk is overleden nadat hij op een zeilboot op het Slo- termeer overboord was geslagen. De Rijkspolitie te Water in Sneek heeft dit bekend gemaakt. Zaterdagmorgen 4 augustus was er een feestje, waarbij het alcoholge bruik aanzienlijk was. Relaties van de bewuste familie waren hiervoor naar Schouwen-Duiveland gekomen. Een van hen, de dertigjarige M. M. Burgemeester A. Vogelaar: ,,In het belavg.-van gemeenschap én familie". uit Zaïre, stapte na het gebruik van teveel alcohol in de auto en veroor zaakte het dodelijke ongeval met wethouder Bal. Dat heeft een enorme schok veroor zaakt in het Bruse en de aversie tegen de betreffende familie groeide daar mee. Burgemeester Vogelaar en wet houder C. J. van Liere besloten daar op stappen te ondernemen in het kader van de Rijksregeling Opvang Asielzoekers (ROA) en stapten naar het minister van welzijn, volksge zondheid en milieu. Het ministerie schaarde zich achter het collegè-stadpunt, dat het verblijf van de familie onhoudbaar was ge worden. Volgens Vogelaar waren de overige betrokken instanties het hier mee eens. Afgelopen maandag is er met de familie in het bijzijn van di verse instanties gesproken en werd men gesommeerd Bruinisse te verla ten. De familie is nu ondergebracht in een opvangcentrum in Stendersbeek. Volgens Vogelaar heeft de familie geen problemen gemaakt over het geëiste vertrek. „Het is gebeurd in het belang van zowel de gemeenschap als de betrpkken familie en iedereen werkte hieraan mee", aldus de eerste burger. Op de vraag of het gebeuren conse quenties heeft voor de eventuele op vang van andere asielzoekers kon Vo gelaar niet zeggen. Hij wijst erop, dat de beslissing nu snel genomen moest worden en dat het gemeentebestuur er niet op vooruit wil lopen om nu al een standpunt in te nemen over het op termijn weigeren of toelaten van an dere asielzoekers. ZIERIKZEE - De vanavond, vrijdag, te verrijden achtste Wielerronde van Zierikzee, met als inzet de Grote Prijs Zierikzeesche Nieuwsbode, moet het doen zonder de winnaar van vorig jaar Ton Akkermans. De vierentwintigjarige Brabander, van beroep carrosseriebouwer, is ge veld door de ziekte van Pfeiffer. Hij moet het huidige wielerseizoen dientengevolge noodgedwongen als beëindigd beschouwen. De in Ze venbergen woonachtige Ton Akkermans had vandaag voor de derde keer meegereden. ,,De eerste keer ben ik afgestapt, en vorig jaar won ik dus", aldus de klepper die het enorm spijtig vindt niet te kunnen starten in Zierikzee. .Volgend jaar hoop ik er weer wel bij te zijn", al dus Akkermans die verklaarde het liefst amateur te willen blijven en niet denkt aan een profcarrière. Overigens wel aan de start om 18.30 uur verschijnt Nederlands amateurkampioen 1990, de Limburger Toine Bok. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BROUWERSHAVEN - „Bij bungalowpark Den Osse wordt op dit moment gebouwd en al het plastic en piep schuim waait over de omgeving uit. Als bijvoorbeeld koeien dat plastic eten is dat niet fris". Dit is een voor beeld wat Onno de Vries uit Brouwershaven vertelt. On- no is één van de initiatiefnemers van De Schone Schou wen-Duivelanders, een milieu-club. Onno, die tijdens dit gesprek het meest aan het woord komt, is lid van Greenpeace. „In het vorig schooljaar heb ik een spreekbeurt gehouden over Greenpeace en het leek me wel leuk om op ons eigen eiland wat te doen aan het milieu", vertelt Onno. Hij is leerling van de Christelijke Ba sisschool De Schouw in Brouw. „Eerst waren er een heleboel kinde ren die lid werden van de club". Verschillen Maar binnen de toch wel grote groep ontstonden verschillen. „We zijn daarom uit elkaar gegaan. Die andere groep doet niet zoveel meer". De huidige leden van dc Schone Schouwen-Duivelanders zijn naast Onno, Wim Hanse, Martièn Kriste- lijn, Robby Otter, Jan de Pagter en de broer van Onno, Sjoerd de Vries. „De groep is wel groter geweest, maar er zijn weer kinderen van school ge gaan". Wim: „Onno en ik hebben het nog een tijd samen gedaan". De milieu club bestaat inmiddels één jaar. On no: „Wé hebben al verschillende ac ties gehouden". De club is een keer gaan praten met burgemeester L. N. Labruyère over het veelvuldige ge bruik van auto's in Brouwershaven. „Mensen gaan Heel vaak met de1 auto naar de supermarkt en brengen kinderen met de auto naar school", aldus Onno. De Schone Schouwen- Duivelanders vinden dat de autobe lasting maar omhoog moet, om zo het autogebruik 'terug te dringen. Een «opmerking die niet door iedereen met enthousiasme ontvangen zal worden. Op de vraag hoe het dan zit met de mensen die afhankelijk van de auto zijn, bijvoorbeeld taxichauf feurs, heeft het groepje al een oplos sing klaar. Vergunning „De mensen die per sé met de auto moeten rijden, zouden dan een ver gunning kunnen krijgen", vertelt Wim. Het werk van de Schone Schou wen-Duivelanders beperkt zich niet tot bezoèken aan de burgemeester: „We hebben ook een folder gemaakt en die huis-aan-huis rondgebracht". Dat Onno ook een zekere zakellijke inslag heeft, blijkt uit de totstandko ming van de folder. Met het origineel van de folder gin gen ze naar winkeliers en vroegen hen om de folder een aantal keer te kopiëren. „Zo kwamen we aan het aantal dat we nodig hadden. Er wa ren zelf winkeliers die de folder heb ben opgehangen". Voor de 'Jeugd Greenpeace', zoals de club zich ook wel noemt, werd het duidelijk dat, wilden ze nog meer fol ders uitgeven, ze hiervoor geld moes ten hebben. „Tijdens de kinderrom melmarkt hebben we toen geld opgehaald met een enveloppen-lote rij. zodat we geld hadden om nieuwe folders te maken. Komende zaterdag staan we weer op de kinderrommel markt". Milieu-telefoon De Jeugd Greenpeace uit Brou wershaven heeft via Onno regelmatig schriftelijk contact met de milieu organisatie. „We hebben wel eens vra gen en die stel ik dan via een brief". Eén van de vragen was, hoe ze om moesten gaan met dc vervuiling tij dens de bouw van bungalowpark Den Osse. „Greenpeace schreef toen dat we de milieu-telefoon moesten bel len. Deze gaf ons de tip om er de krant bij te halen", legt Onno uit. Verwachting tot zaterdagavond: Later regen In de nacht opklaringen, hier en daar mistbanken en een minimum temperatuur tussen 14 graden bij zee en 8 graden plaatselijk landinwaarts. Overdag toenemende bewolking, in de middag gevolgd door enige regen. Middagtemperatuur rond 19 graden. Matige zuidwestenwind, in.de nacht landinwaarts weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 21 aug. Zondag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 21 graden Wind: zuidwest 3 Maandag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 22 graden Wind: zuidwest 4 Dinsdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 19 graden Wind: west 4 ZON 18 aug. EN MAANSTANDEN het strandje bij het bungalowpark. „Er staat er maar één en die is hele maal kapot". De Brouwse milieugroep laat het er niet bij zitten. „Als het zo doorgaat, wordt de wereld één grote vuilnis bak. We moeten er toch ook nog in le ven", laat Onno weten. Wim vult hem aan: „Anders lopen onze kinderen straks met gasmaskers op". Op de vraag of zij iets merken van hetgeen ze gedaan hebben, wordt er diep na gedacht. De moeder van Onno, me vrouw G. N. de Vries-Bijl helpt haar zoon: „Doordat jullie in de krant staan, zijn er meer groepjes geko men". Iets wat bevestigd wordt door Onno en Wim. Opzoeken De milieu-club schuwt het niet om de boosdoeners op te zoeken. „We zijn een keer gaan praten bij de Reini gingsdienst over de Schelphoek". Doordat er een hek weg was bij de vuilstortplaats, waaide er allemaal vuil weg. „De directeur vertelde toen dat de mensen die daar werkten het grootste gedeelte van de rommel al hadden opgeruimd. De directeur vond het wel goed dat wij al zo vroeg bezig waren met het milieu. Hij zei: „De jeugd heeft de toekomst". Met zelfgemaakte prikstokken en 'grijpers' gaan de kinderen er op uil om Brouwershaven en omstreken schoon te houden. „Het schoolplein hebben we ook een keer schoonge maakt en we hebben een batterijbak neergezet". vervolg pagina 2 Zon op 06.27, onder 20.59 Maan op 03.28, onder 20.03 19 aug. Zon op 06.28, onder 20.57 Maan op 04.54, onder 20.24 20 aug. Zon op 06.30, onder 20.55 Maan op 06.19, onder 20.40 Nieuwe Maan: 20 augustus (14.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een zwakke rug van ho- gedruk passeert de komende nacht van west naar oost-ons land. Hierin komen opklaringen voor, terwijl landinwaarts de wind vrijwel weg valt. 'Door uitstraling kan het dan flink afkoelen, in het binnenland tot zo'n graad of 8. Plaatselijk ontstaan daarbij enkele mistbanken. Aan zee wordt het bij een zwakke tot matige westelijke wind aanzienlijk minder koud. Op zaterdag staat ons weer in het teken van een oceaanstoring, die ons vanaf de Britse eilanden nadert. Na enkele opklaringen in de ochtend bereikt de bijbehorende bewolking ons in de loop van zaterdag, gevolgd door wat regen of motregen. Bij een matige zuidwestenwind wordt het op zaterdagmiddag in verband met de bewolking niet warmer dan een graad of 19. Zondag stroomt vanuit het zuidwesten vochtige en tamelijk warme lucht over ons land. BRUINISSE - De heer J. (Jan) Kempe uit Bruinisse gaat zitting ne men in de Bruse gemeenteraad. Door het plotselinge overlijden van wet houder A. J. Bal was er voor lijst Van de Velde een vacature ontstaan. Kempe verdient de kost als postbo de. Over de invulling van de wethou derszetel is vooralsnog geen duide lijkheid. In de gemeenteraad van augustus worden de zogenaamde ge- loofbrieven van Kempe onderzocht, waarna tot installatie kan worden overgegaan. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER. BEL 01110-16551 - Onno de Vries. Wim Hanse en Martien Kristctijn (v.l.n.r.) bij één uan hun irritaties: een tcapollc uuitnisbak op het strand. (Foto: Joop van Houdt). „Want dat is dan slechte reclame voor de houwers". Een andere irrita tie van de Schone Schouwen-Duive landers is de kapotte prullenbak op Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. /URiK/ffMHr H Mf UWSBODI U Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1