'U brengt ons hiermee in grote moeilijkheden' 'Het is hoog tijd dat de kerk wordt gerestaureerd' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bromfietsster gewond bij aanrijding Jongeren betrapt bij diefstal uit telefooncel Christelijke Gereformeerde Kerk Haamstede gesommeerd sta-caravan bij kerk te verwijderen Brouwershaven wacht op nieuwe regeling voor restauratie kanjermonumenten WA> H 61LT Aanrijding: op polderweg: bij Dreischor SCHoiïiï»>3%su Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Bedrijven Kritiek Uit-festival Dressuur Het aantal bedrijven in Zeeland is volgens de Recreatie-ondernemers bekritiseren het beleid Van 26 september tot 3 oktober wordt in de re- De eerste Reehorstzomertrofee dressuurwed- Kamer van Koophandel gegroeid. (Pag., 2). van de gemeente Westerschouwen. (Pag. 3). gio een Belgisch Uit-festival gehouden. (Pag. strijd is een succes geworden. (Pag 7) 5). DINSDAG 14 AUGUSTUS 1990 146ste jaargang Nr. 24794 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De bouwkunst is tot op zekere hoogte de uit drukking van de beschaving van een volk. Balzac ZIER1KZEE - E. V. uit Zierikzee werd gewond toen zij als bestuurster van een bromfiets was betrokken bij een aanrijding met een auto. Het ongeluk gebeurde maandag om ongeveer 10.30 uur op de kruising Caustraat/Huybertstraat. E. V. reed met haar bromfiets over de Huy- bertstraat komende vanuit de rich ting Plevierstraat. Op de kruising zou zij geen voorrang hebben gegeven aan een auto bestuurd door M. van V. uit Zierikzee die over de Caustraat reed komende vanuit de richting Grachtweg. Bij de aanrijding die volgde werd de bromfietsbestuurster gewond en werden zowel de auto als 'de bromfiets beschadigd. RENESSE - De 18-jarige W. K. en de 17-jarige I. de G., beiden uit Amstelveen zijn door de politie be trapt toen zij maandagavond bezig waren met het slopen van de geldla- de uit een telefooncel aan de Oude Moolweg te Renesse. Beide jongeren trokken door hun werkzaamheden de aandacht van voorbijgangers, die de politie waar schuwden. Bij aankomst van de poli tie om ongeveer 21.30 uur waren de Amstelveners nog druk aan het werk, zodat ze op heterdaad konden worden betrapt. Beide jongeren werden vast gezet in het politiebureau te Zierik zee voor verhoor. BURGH-HAAMSTEDE - ,,U brengt ons hiermee wel in grote moeilijkheden. Als wij die sta-caravan weg moeten halen hebben wij geen mogelijkheid meer om de kinde ren op te vangen". Dat bracht H. van Duikeren naar voren tijdens de vergadering van de commissie voor de beroeps- en bezwaarschriften van de gemeente Westerschouwen gisteren, maandag, in Burgh-Haamstede. Van Duikeren heeft namens de Christelijke Gereformeerde Kerk een be zwaarschrift ingediend tegen een aanschrijving van de gemeente waarin de kerkgemeenschap gesommeerd wordt een sta-caravan bij de kerk, die gebruikt wordt als crèche tijdens de kerkdiensten, te verwijderen. maatregel zijn, maar die staat er al vijf jaar. En toen de kerk vroeg om toestemming om een tweede sta caravan tc mogen plaatsen werd het hot college echt tc gek", aldus Veer- hock. Hij tekende daar meteen bij aan wol te willen geloven dat de wil om te bouwen er wel is bij het kerkge nootschap. Maar hij koppelde daar meteen de opmerking aan vast dat het college toch voet bij stuk wil hou den. Andere aanvraag Voorhoek kwam vervolgens met een handreiking richting Christelijke Gereformeerde Kerk. ,,Ik denk dat er van de kant van de kerk een ander soort aanvraag moet komen", aldus Veerhoek. Een heel ander verhaal was dat van de Rotterdammer F. Bu- ningh. Vijftien jaar geleden kocht hij een perceel grond langs de Strand weg bij Nieuw-Haamstede. Lange tijd keek hij niet naar de grond om totdat hij de tijd rijp aeht- te om de grond te benutten door er een huis op te bouwen. Om die bouw mogelijk te maken was het in zijn ogen noodzakelijk om de sloot en houtwal die zo'n beetje dwars over het perceel liep te slechten. Verwachting tot woensdagavond: Al in 1985 werd aan de kerk vergun ning verleend voor de bouw van oen ruimte waarin tijdens kerkdiensten, de kinderen bezig gehouden kunnen worden. Als noodoplossing zette men. in afewachting van het moment waarop gebouwd zou kunnen wor den, een sta-caravan neer waarin men de kinderen voorlopig op kon van gen. Nu, vijf jaar later, staat de cara van er echter nog steeds en wordt er ook geen aanstalten gemaakt om te gaan bouwen. De gemeente vindt dat de caravan er nu wel lang genoeg gestaan heeft. Geldgebrek -..Vohfens- .Van Duikeren is er-^en sprake van onwil bij het kerkbestuur maar is hot domweg een kwestie van gebrek aan geld. „Er zijn vrij hoge kosten aan verbonden on dat gold is er niet", aldus Van Duikeren. Tegen do brief va» do gemeente voerde hij aan dat de caravan niet go/ion kan worden als een kampeermiddel. „We gebruiken hem allien op zondag z'o'n anderhalf uur. Voor de rest staat hij er maar te staan", aldus Van Duike- Collegë- vertegenwoordiger wet houder ir. C. YV. Veerhoek bleek niet erg onder de indruk van de argumen ten van Van Duikeren, maar liet wel 'doorschemeren dat de gemeente best bereid is om naar een andere oplos sing te zoeken. „Die caravan zou een tijdelijke" n doorn in het oog nan de kerk is. (Foto: Joop BROUWERSHAVEN - „Waarom moeten ze er zo lang over praten. Het is hoog tijd dat ze beginnen met restaureren, want de aftakeling van de kerk wordt erger en er ger". Mevrouw A. N. Rijnberg-Dalebout uit Brouwershaven is een van de vrijwilligers die gedurende enkele middagen per maand in de Sint-Nicolaaskerk te Brouwershaven zit om belangstellenden in de gelegenheid te stellen het uit de dertiende eeuw dateren de monstermonument te bezichtigen. Steeds vaker krijgt ze daarbij verbaasde en zelfs ontdane reacties over de toestand waarin de kerk zich bevindt. De eens witte muren zitten vol donkere, afgebladderde, schimmelachtige plekken en de grote luidklok mag sinds februari van dit jaar niet meer worden gebruikt omdat Monumentenzorg bang is dat een aantal balken het door het harde geluid zal begeven. Een doeltreffende res tauratie van het monument kost 3,6 miljoen gulden. Een bedrag dat, ondanks ijverig sparen en het organiseren van bazars, verlotingen en verkopingen, de fi nanciële mogelijkheden van de eige naar van de kerk, de Nederlandse Hervormde Kerk Brouwershaven, ver tc boven gaat. Men heeft in Brou wershaven zijn hoop gevestigd op de zogeheten subsidieregeling voor kan jermonumenten. Een regeling die speciaal is bedoeld voor hele grote monumenten waarvan de restauratie kost i zes keer het gemeentelijk bud get overschrijden. Nog niet van kracht De Sint Nicolaaskerk voldoet aan belde voorwaarden en lijkt dus een goede kans le maken op subsidie van 80 procent van do restauratiekosten (bijna 2,9 miljoen gulden) die via de regeling beschikbaar kan worden ge steld voor kerken. Maar. de nieuwe regeling voor kanjormonumenten is nog niet van kracht. Hij vormt onder deel van een nieuwe algemene maat regel van bestuur die in de plaats komt van de huidige Rijkssubsidiere geling Restauratie Monumenten. Vol gens hoofd algemeen secretariaat Rijksmonumentenzorg. J. Hollestelle uit Zeist gaat de nieuwe regeling in op een januari 1991 of op een januari 1992. „Dat hangt er van af wanneer het concept wordt goedgekeurd. Dat ligt nu ter beoordeling bij de Raad van State;". Het duurt dus nog even voor duide lijk is of het rijk 80 procent van de restauratic van het Brouwse kanjcr- monument zal subsidiëren. De overi- De muren zitten vol afgebladderde plekken, (foto .loop van Houdt) go 20 procent van de restauratie kosten, ruini 700.000 gulden, zou hij een gebracht moeten worden via bijdragen van het provinciaal be stuur, de gemeente Brouwershaven en de eigenaar van de kerk zelf. Ter wijl de lijd die blijkbaar nodig is om over dit alles duidelijkheid te krij gen verstrijkt, lijkt het verval van de kerk in een steeds sneller tempo voort le gaan. Tijdens dc Watersnoodramp in 1953 stond hot zoute zeewater gedurende negen maanden bij vloed tot op ccn hoogte van ongeveavier meter in dc kerk. De 40 a 50 centimeter dikke mu ren werden daarbij doordrenkt met zout en met dc vloedstromen werden stukken hout en andere obstakels meegevoerd die tegen de muren bot sten en zo nog extra beschadigingen veroorzaakten. Zout „Dat zout gaat nooit moer uit de muren. Door eerder uitgevoerde be handelingen zag je het eerst niet zo goed, maar de laatste jaren worden de beschadigingen ergeren erger", al dus mevrouw Rijnberg. „In de winter trekt het zout dat in de muren zit vocht aan en in de zomer verdampt dat water weer. Zo krijg je werking in de muren". Werking die zichtbaar is doordat dc bitumcnlaag, die na de Watersnoodramp op de muren werd aangebracht, afbrokkelt. Daaronder wordt een soort schimmel zichtbaar. „Dat is geen echt schimmel hoor. Ik noem het wit haar. Maar het is zout dat uit de muren komt". Mevrouw Rijnberg zat tien jaar in dc kerkeraad van dc Nederlandse Hei-vormde Kerk. Tegenwoordig is zij notabele en 'manusje van alles'. „We zijn altijd bezig om geld te ver zamelen voor restauratie. Ongeveer vijf jaar geleden is een gedeelte van dc buitenkant van de kerk gerestau reerd via een wcrklozenprojcct.". Mevrouw Rijnberg zegt duidelijk te kunnen merken dat de muren van dat gerestaureerde kcrkgedeelte minder vochtig zijn geworden. „Maar aan de binnenkant is restau ratie net zo hard nodig. Dat moet wel heel grondig gebeuren. Ze kunnen beter een jaar later beginnen en bet dan heel goed doen, zoals het hoort". vervolg pagina 4 Naar eigen zeggen deed hij dat niet dan na overleg met gemeente en wa terschap. „Ik kreeg het advies om de sloot om te leggen en over de houtwal werd niets gezegd", aldus Buningh. Hij stelde dat het slechten van de houtwal met medeweten en goedvin den van een ambtenaar van de ge meente gebeurd zou zijn. Achteraf Pas achteraf, toen het kalf dus reeds verdronken \Vas, zou S. L. de Feiter van de gemeentelijke plantsoe nendienst een bezoek aan Buningh hebben gebracht en hem erop hebben gewezen dat voor het slechten van de houtwal toestemming van de ge meente nodig was. De Feiter kwam toen met het compromisvoorstel om langs de omgelegde sloot een nieuwe houtwal aan te leggen. f Buningh voelt daar niets voor, zo bleek tijdens de vergadering giste ren. Aanvankelijk zou hij volgens wethouder Veerhoek echter wel inge stemd hebben met het voorstel van De Feiter. Nu heeft de Rotterdammer echter zijn mening herzien. Het college van b en w is, zo bleek uit het betoog van Veerhoek, toch vastbesloten om op de plaats waar deze weggehaald is weer een nieuwe houtwal te (doen) creëren. „We leggen u geen boete op. Dat zou te makkelijk zijn. Wc hechten grote waarde aan dc houtwallen in onze ge meente", aldus Veerhoek. De commis sie vergaderde in beslotenheid over het advies dat aan het college van b en w uitgebracht moet worden. Meer bewolking Eerst nog opklaringen, maar later meer bewolking en aan het eind van de dag van het westen uit regen. Mi nimumtemperatuur rond 14 graden, middagtemperatuur van 20 graden aan de kust tot 23 graden in het bin nenland. Wind draaiend naar zuid west tot zuid, geleidelijk toenemend tot matig, aan de kust tot krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 18 aug.: Donderdag:Zonneschijn: 30 Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: zuidwest 5 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 507e Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 4 Zaterdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 12 graden Middagtemp.: 20 graden Windkracht: west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 15 aug. Zon op 06.22, onder 21.06 Maan op onder 17.57 16 aug. Zon op 06.23, onder 21.04 Maan op 00.53, onder 18.53 Nieuwe Maan: 20 augustus (14.39) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Erg warm wordt het deze week niet meer. De weersontwikke lingen wijzen ondubbelzinnig op een toenemende invloed van Oceaande pressies. Bij Ierland komt vannacht een depressie aan die in activiteit toe neemt. De bewolking ervan zien we morgen boven ons land verschijnen en aan het eind van de dag kan het van het westen uit gaan regenen. De activiteit van de depressie zal ook blijken uit het toenemen van de wind. Bewoling, regen en een stevige wind geven morgenavond aan het weer heel ander karakter dan we de laatste tijd gewend zijn. DREISCHOR - Op de kruising" Gaanderseweg/Dreischorseweg in de polder nabij Dreischor vond maan dag een aanrijding plaats waarbij twee auto's aanzienlijk werden be schadigd. Het ongeluk gebeurde doordat H. G. uit Eindhoven de situatie ter plaatse niet goed kende. Hij reed over de polderweg en zou daarbij de krui sing niet hebben opgemerkt. Dat hield ook in dat hij geen voorrang verleende aan een auto bestuurd door J. van der H. uit Scherpenisse die vanaf een andere kant de kruising na derde. Er ontstond oen aanrijding, waarbij de klap zo hard aankwam dat beide auto's aanzienlijk werden beschadigd. Niemand werd noemens waardig gewond. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 i jé Wij willen ook goed nieuws thuis. -tJM en een gratis proefabonnement van "J M 2 weken. Naam Adres Postcode Plaats Telefoon Handtekening. Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1