Gezellig sfeertje in Burgh tijdens Folkloristische Dag JA Plannen voor woningbouw aan Haven Zuidzijde Brouwershaven Diefstal surfartikelen ZIERIKZEE - PSV (landelijke jeugd) DE ZlERIKZEESCHE COURANT WA> wr Ondanks warmte toch enkele duizenden bezoekers Bouwprijzen tussen twee en drie ton en standhouders ai voldoende om een heel bijzondere sfeer op te roepen. Daaraan droeg de pittoreske omge ving van het dorp Burgh ook het no dige bij. „Het is hier een prachtige plaats voor een ringsteekdemonstra tie. Die bomen langs de baan horen helemaal bij het folkloristisch ka rakter van het ringsteken", aldus de voorzitter van de Zeeuwse Ringrij- dersvereniging, Piet Jan Reijnierse uit Grijpskerke. Hij vertelde dat in de 17e en 18e eeuw op Schouwen-Duiveland volop aan ringsteken werd gedaan. „Toen was het een algemeen gebruik in heel Holland en Zeeland". Een gebruik dat in de loop der tijd uitstierf. „Al leen in Walcheren is men het altijd blijven doen". Het waren dan ook 16 in Walcherse dracht gestoken ringrij- ders die het oude folkloristische ge bruik weer terug brachten in Burgh. Smalle zandbaan En dat gebeurde precies volgens'de regels. Op de straatweg van de Ring werd over een lengte van 36 meter een zandbaan gemaakt die werd gemar keerd door schuin staande palen waarlangs touwen werden gespan nen. De baan was aan de straat niet breder dan een meter en ter hoogte van de paardenbenen 1,65 meter om dat de palen schuin stonden. „Dat En dat was zeker ook het geval bij het ringsteken met sjeesjes aan de Le- liëndaleweg. De oude voertuigen wa ren bovendien versierd met bloem stukken in bijpassende kleuren. Veel publieke belangstelling was er ook voor het optreden van de Zeeuwse volksdansgroep Walacra. Ongeveer 20 dansers van de groep plus een kin dergroep kwamen naar Burgh om daar anderhalf uur aan een stuk door oude Zeeuwse volksdansen te demon streren. Er werd onder andere ge-i danst op schoolliedjes van vroeger. Tussen de dansen door werd het pu bliek geïnformeerd over de kleding SCHARENDIJKE - Van de auto van P. R. uit Duitsland werden zon dagmorgen surfartikelen gestolen ter waarde van enkele honderden guldens. De diefstal vond plaats terwijl de auto stond geparkeerd aan de Elker- zeeseweg bij Scharendijke. Gestolen werden twee gieken en een surfzeil. Advertentie vanavond 13 augustus - 19.30 uur - Den Hogen blok Oudeweg 1 Zierikzee Telefoon 01110-14951 Hoofdsponsor VV Zierikzee ZlERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 13 AUGUSTUS 1990 146ste jaargang Nr. 24793 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Stoepje Aangeschoten jongelui sloopten een stoepje aan de Kerkring te Nieuwerkerk. (Pag. 2) Vlasdag De Vlasdag in Dreischor werd bezocht door meer mensen dan ooit tevoren (Pag. 3). Salvatorhoeve Toneelspelers namen tijdens het Zomernacht- feest in Ouwerkerk de kwestie Salvatorhoeve op de korrel, (Pag. 3). Winst VV Zierikzee won met 1-2 van de eerste klasser Serooskerke. (Pag. 6). De bouwmeester moet niet alleen tekenen, doch ook muziek verstaan. Vitruvius ZON- EN MAANSTANDEN 14 aug. Zon op 06.21, onder 21.08 Maan op 23.57, onder 16.44 Nieuwe Maan: 20 augustus (14.39) HET WEEROVJERZICHT DE BILT - Een gebied met warm- testoringen, waarin onweersbuien voorkomen verplaatst zich het ko mende etmaal naar Duitsland. Deze storingen ontstonden langs de grenslijn tussen zeer warme lucht bo ven Midden- en Zuid-Europa en iets minder warme lucht boven onze om geving en Duitsland. In de hete cen traal Europese lucht werden zondag middag in Duitsland temperaturen tot 36 graden gehaald. Het genoemde storingsgebied beïnvloedt de komen de nacht en op dinsdagochtend vooral het weer in het zuidoosten van ons land. Daar vallen mogelijk enkele buien met onweer. Overdag draait na het wegtrekken van de genoemde sto ringen naar Duitsland de wind naar het westen en neemt toe tot matig. Vanaf de Noordzee stroomt dan wat koelere lucht binnen. De maxima zijn op dinsdagmiddag met waarden tus sen de 20 graden aan zee en 26 graden in het oosten dan ook flink wat lager dan de afgelopen dagen. In de loop van de middag neemt het aantal op klaringen vanuit het westen toe. De computerberekeningen voor het weer op langere termijn spreken elkaar op een dusdanige wijze tegen, dat een uitspraak over het weer later in deze week niet is te geven. Bijyia iedereen was in klederdracht. (Foto: Joop van Houdt). DEN HAAG - Er moet een oplos sing komen voor studenten in het bui tenland die door de invoering van de OV-kaart wel 62,50 gulden gekort worden op hun basisbeurs, terwijl ze de kaart niet kunnen gebruiken. Dit stelt de Landelijke Studenten Vak bond (LSVB), die het probleem van de Nederlandse studenten in het bui tenland heeft aangekaart bij minis ter Ritzen van onderwijs. die men droeg; de Middelburgse am bachtsdracht. Kantklossen In de kramen op de braderie zaten ook mensen die oude ambachten zo als kantklossen en glas graveren pre senteerden. Op het grasveld bij de Ring werd muziek gemaakt door Country Meindert en door de Boeren- kapel Haamstede. Kinderen én vol wassenen probeerden oude Zeeuwse en' Vlaamse volksspelen zoals bal- werpen, trou-madame, schuiftafel, het tonspel en hoef ijzer werpen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot dinsdagavond: Koeler Half tot zwaar bewolkt en in de nacht en ochtend vooral in het zuid oosten enkele regen- of onweersbui en. Overdag vooral in het westen pe rioden met zon. Minimumtempera tuur ongeveer 16 graden. Middagtem- peratuur tussen 20 graden aan zee en 26 graden in het oosten van het land. Vannacht weinig wind, overdag wind uit westelijke rich tingen. WEERSVOORUITZICHTEN 'Verwachting t/m vrijdag 17 aug.: Woensdag: Zonneschijn: 50%. Kans op neerslag: 20% Min .temp.: 14 graden Middagtemp.: 22 graden Windkracht: west 4 Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 14 graden Mid&agtemp.: 23 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Zonneschijn: 30% Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht: noordwest 4 Zij troffen op de straatweg van de Ring een professionele zandbaan aan waarop mensen van de Zeeuwse Ring rijders vereniging met Zeeuwse koudbloedpaarden de hele dag door een demonstratie ringsteken te paard gaven. Op het grasveld rondom de kerk waren allerlei Vlaamse volks spelen uitgestald die het publiek gra tis kon proberen en natuurlijk was ook de kerk die hart van de Ring vormt open voor bezichtiging. Sjezen Op het parkeerterrein achter het ZWN-station, aan de Leliëndaleweg, werd door de ringrijdersvereniging een demonstratie ringsteken met sje zen gegeven. Daar vond ook de de monstratie van Zeeuwse volksdansen plaats die werd verzorgd door de volksdansgroep Walacra uit Veere. De twee centrale lokaties Ring en parkeerterrein Leliëndaleweg wer den met elkaar verbonden door een braderie bestaande uit ongeveer veer tig kramen. Het overgrote deel van de standhouders had zich aangepast aan de sfeei^ van het evenement door zich in Schouwse dracht te steken. pt Biir Het ringsteken met sjezen was een van de hoogtepunten tijdens de eerste Folkloristische Dag in Burgh. (Foto: Joop van Houdt). BURGH - ,,Die zwarte wollen kousen ben ik niet ge wend, dat is wel warm. Maar voor de rest gaat het goed hoor met die kleding. Het hoort er nu eenmaal hij hè, al dus een in zwarte broek en hes uitgedoste man. De Zeeuwse klederdracht én de oude Zeeuwse gebruiken stonden centraal tijdens de Folkloristische Dag die afge lopen zaterdag voor het eerst werd gehouden in Burgh. Het nieuwe initiatief bleek een schot in de roos. Een sfeervol evenement dat ondanks het warme strandweer enkele duizenden belangstellenden naar het Ringdorp lokte. Hoewel de bevolking van Burgh zelf dat nog niet massaal had ge daan, waren de in klederdracht gestoken ringrijders, volksdansers zand is om de paarden goed te kun nen laten galopperen". Het enthousiaste gebrul dat de ringrijders uitstootten wanneer zij er in slaagden de ring (met een dia meter van 38 tot 10 millimeter) te ste ken, hoorde ook hij de folkloristi sche traditie. „Dat zijn vreugdekre ten", aldus Reynierse. Een op een wa gen gezeten jury hield de hele dag door de stand nauwkeurig bij. In to taal kregen de 16 deelnemers zo'n 30 beurten. Niet alleen zij maar ook hun Zeeuwse koudbloedpaarden wa ren prachtig uitgedost. BROUWERSHAVEN - Het college van b en w van Brouwershaven heeft plannen voor woningbouw aan de Haven Zuidzijde in Brouwershaven. Zij vraagt de raad voor de verdere ontwikkeling van die plannen een kre diet van 32.820,- beschikbaar te stellen. Het voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van maandag 20 augustus. De vergadering wordt gehou den in het Brouwse stadhuis en begint om 19.30 uur. dat het niet om goedkope huurwonin gen gaat maar om vrij prijzige koop woningen. „De bouwprijzen dienen in de orde van grootte tussen 200.000,- en 300.000,- te zijn gele gen", aldus het college. Voor wat betreft de toekomstige bewoners mikt het college op de post- actieven ofwel gepensioneerden en dienen die 'affiniteit te hebben met het water en de watersport'. Het plan voor winingbouw aan de Haven Zuidzijde hangt samen met het plan van de gemeente om de Poortdijkstraat te ontlasten via de aanleg van een rondweg vanaf de pro vinciale straatweg naar de Haven Zuidzijde. Er is reeds contact gezocht "met een architectenbureau uit Edam. Om hoeveel woningen het gaat en waar zij precies komen te staan blijkt niet uit de stukken voor de gemeente raadsvergadering. Wel is duidelijk Zij krijgen als het aan het college ligt wel waar voor hun geld. „Bijzon dere aandacht dient te worden gege ven aan het aan één zijde uitzien op het water en de ligging aan de zonzij de aan de andere kant", aldus het col lege. Het is niet de bedoeling dat er een aantal identieke huizen gebouwd gaat worden. Men denkt aan verschil lende groottes en hoogtes. In verband met de inpassing in de omgeving wordt advies gevraagd aan de Rijks dienst voor Monumentenzorg. Schoolzwemmen Verder komt tijdens de raadsverga dering het schoolzwemmen aan de or de. Bijzondere basisschool De Schouw uit Brouwershaven heeft de gemeente laten weten te overwegen om met deze activiteit testoppen. Dit omdat het de school handenvol geld kost. Ook bij het bestuur van bijzon dere basisschool Do Zonnewijzer in Zonnemaire speelt men met deze ge dachte, zo blijkt uit de stukken. Een en ander houdt verband met de invoering van de zogenaamde Londo- normen. Gevolg daarvan is dat bij zondere scholen van het rijk geen vergoeding meer krijgen voor het schoolzwemmen. Daarmee is er volgens het college ongelijkheid ontstaan tussen openba re basisscholen, die geheel door het rijk gefinancierd worden, en bijzon dere basisscholen. Het college stelt de raad voor om aan die ongelijkheid een eind te maken door het school zwemmen bij de bijzondere basis scholen te financieren uit de algeme ne middelen van de gemeenten. Zonnemaire Ook op de agenda van de gemeente raadsvergadering de ontwikkeling van het centrumgebied in Zonnemai re. De gemeente wil de voormalige kleuterschool slopen en het Groene Kruis-gebouw aankopen. Alles bij el kaar kost dat de gemeente 69.000,-. „Daarnaast zal voor het centrumge bied een plan ontwikkeld moeten worden. Op grond van ervaringscij fers ramen wij de kosten van planont wikkeling op 25.000,-". In totaal gaat het derhalve om een krediet van 94.000,-. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag a) het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! En op woensdag gratis de Nieuwsbode Extra met alle informatie over het bedrijvige leven op Schouwen-Duiveland. VUL DIE BON DUS SNEL IN. OF NÓG SNELLER, BEL 01110-16551 -^•f - Naam Adres Postcode Telefoon Wij willen ook goed nieuws thuis, en een gratis proefabonnement van 2 weken. Plaats: Handtekening: Bon opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar: Serikzeesche Nieuwsbode, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1