De Broer van Rode Appie en de grote liefde voor de klassieke 'postbode' Oranjehemden op de Eddy Smit triomfeert schouders Feestterras met bekende Nederlandse artiesten O ef enprogramma zsc Vliegeren in Seharendijke Sjeesies en koetsen in Seharendijke Combinatie Van der Kamp; één grote duivenfamilie 't 4 A ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 augustus 1990 Nr. 24792 9 Een spelmoment van de finale tussen Duinoord en Blomshoeve Wielewaal. Eerst genoemde won overtuigend met 9-0 en prolongeerde zodoende de kampioenstitel. (Foto: Joop van Houdt) BXJRGH-HAAMSTEDE - Even werd gisteravond, don derdag', op het sportpark Van Zuijen, te Burgh- Haamstede, getoond hoe het na afloop van de WK-finale 1990 te Rome had kunnen zijn. De nationale driekleur ging fier de lucht in, de oranjehemden gingen spontaan op de schouders en het gejuich was niet van de lucht. He laas geen Nederlands elftal, maar wel de uitzinnig en thousiaste winnaars van het 22e Campingvoetbaltoer nooi van de sportvereniging DFS. De kampioen Duinoord, gehuld in de zo aansprekende oranje shirts, had zojuist de finale met 9-0 gewonnen van Blomshoe ve/Wielewaal. BIJRGH-HAAMSTEDE - Tijdens de één na laatste Haamstedeloop voor trim mers toonde Zierikzeeënaar Eddy Smit zich de sterkste van de in totaal 165 liefhebbers. Tioeede werd John de Hartog uit Zwijndrecht. De winnaar van vorige week. Arjan Beye, dook nu als derde onder het finishdoek door. ,,Maar ik liep nu wel vijf seconden snellers dan vorige week. In het begin kon ik de winnaar nog bijhouden maar hij ging op een gegeven moment te hard", aldus de Haamstedenaar. Winnaar Smit was content met zijn tijd. ,,De eerste keer hier heb ik ook gewonnen maar liep.er toen vier seconden langzamer over. Vandaag ging het lekker en liep ik in het begin samen met Rinie van Dijke", aldus de veteraan. Van Dijke liep nu evenwel 6600 in in plaats van 9900 m. ,,Ik heb al zoveel gedaan deze week", was zijn verweer. De uitslagen op de diverse afstanden waren: 9900 m: Heren: 1) Eddy Smit/Zierikzee, 36.002) John de Hartog/Zwijndrecht, 37.073) Arjan Beye/Burgh-Haamstede, 37.08. Dames: 1) Greetje Smit/Zierikzee, 43.46: 2) Ellen Herlaar/Beverwijk, 48.15 min. 6600 m: Heren: 1) Gerrit Huiting/Breevoort, 23.54; 2) Rinie van Dijke/Burgh- Haamstede, 24.07. Dames: 1) Corrie den Boer/Renesse, 30.52. 3300 m: Heren: 1) Leo Dirks/Vlaardingen. 11.44. Dames: 1) Simone van de Gaag/Vlaardin gen, 17.56. Bij de jeugd (2Vz km) werd winnaar Ar jan van de Heiden uit Hilva- renbeek in 7.03 minuten. (Foto: Joop van Houdt). De Nederlandse zangeres Chezana zal onder andere ook optreden op het feest- terras ter gelegenheid van de 8e Wielerronde van Zierikzee. ZIERIKZEE - Na nu pas bekend is geworden zullen op het feestterras, dat ter gelegenheid van de Wielerronde van Zierikzee vrijdag 17 augustus op het Havenplein wordt opgesteld, diverse Nederlandse artiesten bekend van radio en tv acte de présance geven. Al vrij vroeg in de eindstrijd tussen Duinoord en Blomshoeve/Wielewaal bleek dat het twee keer dertig minu ten een eenrichtingsverkeer zou wor den. Zodoende kreeg het ongeveer 350 koppige publiek slechts weinig span nende momenten voorgeschoteld. Dit deed evenwel niets af van de vreugde van de zegevierenden na afloop. Niet in de laatste plaats omdat Duinoord gisteren succesvol de titel van 1989 prolongeerde. De zes man sterke campingcommis Het is op de kop af nu precies vier jaar geleden dat de Combinatie Van der Kamp haar tenten opsloeg in het Noordwelse. Daarvoor woonde het echtpaar Van der Kamp in het West- landse Poeldijk. ,,Ria had al jaren een caravan in Renesse waar we elk weekend naar toe gingen. Op een ge geven moment fietsen wij hier door Noordwelle en zien dit huis te koop staan, dat al drie jaar leegstond. We zagen het meteen zitten", aldus een enthousiast vertellende Gerard van der Kamp. Bouwvallige woning De heer des huizes, van beroep tim merman, knapte de bouwvallige wo ning in Noordwelle binnen zes weken van fundering tot dak op. ,,Alle kozij nen waren verrot dus die zijn alle maal vernieuwd. Tijdens die verbou wing was ik bezig van 's morgens zeven tot 's nachts één uur". Al die tijd verbleven de echtelieden in de ca ravan te Renesse. Reeds bij aanschaf van de woning had Gerard aan zijn vrouw kenbaar gemaakt dat hij na tien jaar weer graag duiden wilde gaan houden. Ria: ,,Ik wist helemaal niet wat duiven houden betekende. Maar ik werd al snel door het duivenvirus besmet en zou nu niet meer zonder ze kunnen". Van der Kamp begon met vier gekochte duiven, maar dit aan tal zou al snel uitgroeien. Ook de twee villa-achtig aandoende duiven tillen werden eigenhandig door de 52-jarige duivenmelker opgebouwd. Nadat deze onderkomens ongeveer in november 1986 gereed waren kwam de ontwikkeling tot zogenaamde grote liefhebber vervolgens pas goed opgang. Omdat de Combinatie Van der Kamp zoveel duiven bezit geeft zij per wedvlucht relatief ook meer exemplaren mee dan een gemiddelde liefhebber. Zo gebeurt het dat er 30 oude duiven worden ingekorfd (tegen gemiddeld acht bij anderen), en wel 80 jongen (het gemiddelde daar is 20 stuks). En dat stuit nogal eens op te genstand. ..Maar met die nieuwe pun tentelling kan een kleine liefhebber best wel tegen ons op, als ze de beesten ook maar goed verzorgen en gezond houden", is Gerard er evenwel van overtuigd. „Wij houden nu eenmaal van veel sie, bestaande uit voorzitter Leen Verhage, Dick de Glopper, Hans Fondse, Rob van Dijke, Adriaan Han- se en Simon Hart, sprak weer van een sportief en geslaagd Campingvoet baltoernooi. „Alleen de opkomst van het publiek tijdens de toernooi- avonden viel wat tegen", betreurde voorzitter Verhage het tijdens zijn traditionele bedankwoordje vooraf gaand aan de prijsuitreiking. Het Campingvoetbaltoernooi van SV DFS wordt jaarlijks over twee duiven. We kunnen ze gewoonweg niet doodmaken, zoals sommige an dere duivenmelkers wel doen", ver volgt Van der Kamp terwijl hij De Makke een pinda uit zijn mond laat pikken. „Zie je hoe vertrouwd ze zijn", klinkt het trots. Uit alles blijkt dat de duif bij de enige Noordwelse duivenmelker op de eerste plaats komt. Zo trotseert Ria van der Kamp alle ongemakken die zij ondervindt van beschermende middelen. Op een ge geven moment bleek namelijk dat zij allergisch was voor het stof van de duif. Enorme aanvallen waren haar deel met opname in een ziekenhuis als gevolg. Daar werd geconstateerd dat de 54-jarige geboren Haagse leed aan een zogenaamde duivenlong. Haar liefde voor de oudste postbode allertijden zat evenwel zo diep, dat zij nu toch getooid met een speciale helm dagelijks in de til is te vinden. „Ria is zowel mijn linker- als rech terhand, zonder haar kon ik ze wel wegdoen. Het voeren en het onder houd van de hokken wordt overdag allemaal door haar gedaan. Omdat ik gewoon werk, heb ik daar allemaal weken uitgesmeerd. De organiseren de commissie zou dit graag terugge bracht zien tot één week. „Laten we daar met zijn allen eens over denken. Wij denken toch dat zoiets mogelijk moet zijn", sprak de praeses. Een op vallende rol tijdens de 22e editie van de strijd-der-campings was er wegge legd .voor runner-up 't Zeepe. Meestal in de onderste regionen eindigend realiseerde 't Zeepe nu een 3-2 over winning op de kampioen Duinoord en finishte mede hierdoor op een vierde plaats. De precieze einduitslag van het 22e Campingvoetbaltoernooi van SV DFS was als volgt; 1) Duinoord; 2) Blomshoeve/Wielewaal; 3) Sine Cure; 4) 't Zeepe; 5) Duinhoeve; 6) Rozenhof; 7) Minicamping Cauershoeve; 8) DFS. Junioren Eèn dag eerder werd er door de ju nioren van de diverse campings nog gestreden om de beste plaatsen. Ook daar werd er sportief gestreden en deden er zich geen calamiteiten voor. De verdeling van de plaatsen daar was: 1) Blomshoeve/Wielewaal; 2) DFS; 3) 't Zeepe/Rozenhof; 4) Duin oord; 5) Molenhoek; 6) Duinhoeve. geen tijd voor", vertelt Gerard even snel tussendoor, terwijl Ria voor kof fie aan het zorgen is. Maar niet alleen het doorzettingsvermogen van de vrouwelijke helft der Combinatie toont de liefde voor de duif. Smogfase Wegens de enorme warmte het afge lopen weekend ontstond de ene na de andere smogfase. Terwijl vele duiven- houders hierdoor enorme aantallen vogels verspeelden was dit juist voor de Combinatie i-eden genoeg om de 'kinderen' thuis te houden. „Ja, we zijn geen dierenbeulen", klinkt het even fel. Maar ook een duif als Kale Kop, die in het begin van het seizoen na een gevecht aan zijn kop gewond raakte en waar nu nóg het rose huidje is te zien, heeft niet aan een wed vlucht meegedaan. „Eerst moet hij weer helemaal gezond zijn". Geen enkele duif doet aan een wed strijd mee wanneer Gerard en Ria ook maar het geringste vermoeden hebben als deze niet in orde is. „De duiven die wel aan een vlucht heb ben meegedaan krijgen minimaal SCHAREN DIJKE - Het oefenpro gramma van ZSC is als volgt: Zaterdag II augustus ZSC 1- Wemcldinge 2, 14.30 uur; dinsdag 14 augustus ZSC l-'s H-Arendskerke 2, 19.00 uur; zaterdag 18 augustus ZSC 1-combinatie ZSC 2 3, 14.30 uur; donderdag 23 augustus Brouwersha ven 1-ZSC 1, 18.45 uur; zaterdag 28 augustus ZSC 1-O.V.V. (Europoort), 19.00 uur; dinsdag 28 augustus ZSC 1- Middelburg 2, 19.00 uur. SCHARENDIJKE - Vliegeren als vrijetijdsbesteding, maar ook als sportbeoefening, dat is wat zaterdag 11 augustus aanstaande in Seharen dijke is te aanschouwen. Vliegeren een tot serieuze kunst verheven ont spanning voor jong en oud. Vanaf 's morgens 11.00 uur wordt vanaf de Dorpsdijk te Seharendijke dit vliegerfestijn gehouden. De orga nisatie ervan is in handen van de Werkgroep Evenementen Seharendij ke in samenwerking met de vereni ging Zeeuwse Vliegervrienden. De gehele dag worden er demonstraties gegeven met de meest uiteenlopende soorten vliegers. Ook het altijd spec taculaire stuntwerk met deze kleur rijke hemelsierders staat op het pro gramma. SCHARENDIJKE Woensdag 15 augustus aanstaande wordt er een door de Werkgroep Evenementen Seharendijke georganiseerde en Schouwse Ruiters uitgevoerde paar den en pony evenement gehouden op liet Putmeetveld te Seharendijke. Na ccn optocht door het dorp Seha rendijke, welke begint om 18.45 uur, wordt er door de deelnemers onder andere aan dressuur en springen ge daan op het Putmeetveld. Tevens wordt door de aanwezige pony's een stoelendans gehouden. Liefhebbers van zaken uit vervlogen tijden kun nen hun hart ophalen met het bekij ken van oude sjeesies en koetsen wel ke getrokken worden door de prachtige zwarte Friese paarden. drie weken rust, voordat ze weer een keer meegaan", doet Van der Kamp nog uit de doeken. De zaterdagvlie ger Van der Kamp, lid van de post duivenvereniging Zierick, denkt dan ook dat onder andere de vorenge noemde intensieve verzoring mede ten grondslag ligt aan de dit seizoen inmiddels 14 behaalde overwinnin- g<wi. Reeds twee jaar achtereen is de Combinatie Van der Kamp Generaal- winnaar van de PV Zierick. Ook dit seizoen hebben Gerard en Ria de meeste zeges achter de naam staan en bezet men een vierde plaats in de Af deling Zeeland zaterdagvliegers. Om goed te kunnen vliegen moet een mel ker, volgens Gerard van der Kamp, aan drie voorwaarden voldoen. Men moet met een juiste basis beginnen, zorgdragen voor een goede verzor ging en beschikken over fatsoenlijke hokken. Van der Kamp is begonnen met duiven van de rassen Van de Hoek/Tournier, Janssen/Arendonk en Stan Raaymakers. Eigen kweek Echtpaar Van der Kamp vliegt evenwel alleen maar met eigen ge kweekte duiven. Voor deze kweek is er de beschikking over dertig exem plaren. „En we kweken alleen het puur noodzakelijke, en niet- meer", laat de handige timmerman weten. Voorlopig doet de Combinatie slechts mee aan vitesse (korte afstand) en midiond (middenlange afstand) vluchten. De op 14 juli jongstleden gehouden wedvlucht vanuit Breteuil (255 km) betekende ook voor het in den lande steeds bekender wordende duivenmelkers-echtpaar een ramp- vlucht. „Vermoedelijk wegens atmosferi sche storingen, wat trouwens steeds vaker voorkomt, zijn er tientallen duiven waarschijnlijk in zee verdwe nen", aldus een weer triest wordende Van der Kamp. Toch daalden er in de loop van die week alsnog enkele exemplaren op de til in Noordwelle. „We zitten hier ook niet zo gunstig met al dat water natuurlijk. Want een duif is erg bang van water. Meest al zullen ze proberen een brug of dam te vinden waarover ze dan naar de overkant vliegen". Soms gebeurt het dat na lange tijd een afgeschreven duif toch ineens weer op de treeplank zit te koeren, „Pas kwam er nog eentje terug met een briefje aan zijn poot. Het is een Frans briefje, maar we kunnen het jammer genoeg niet lezen. We zoeken nog iemand die wel Frans kan", aldus Ria. Deze duif was zeer waarschijn lijk, gezien de afdrukken op zijn rug, door een roofvogel aangevallen, door de bewuste Fransman verzorgd en vervolgens weer losgelaten. Wens Een grote wens voor de Combinatie van der Kamp is om eens als eerste in de Afdeling Zeeland te worden. „We zijn tot nu toe wel tweede, derde of la ger geworden, maar nog nooit eer ste". Wanneer dat eenmaal bereikt is is er nog de ambitie om op nationaal niveau een woordje mee te gaan spre ken. En mocht dit allemaal niet luk ken hebben ze altijd nog de duif zelf, want dat is toch eigenlijk waar het al lemaal om draait bij Combinatie Van der Kamp; duivensport als liefhebbe rij. Vanaf 12.00 uur begint het Roland Trio met het ten gehore brengen van de eerste noten. Vervolgens zullen re gelmatig te zien en te horen zijn rock en roll/anger Wally Prcyll, bandparo- dist John van Krimpen, de zangeres sen Chezana en Annemarie en het ko misch duo Ellis Chicago Nico Bent ley. Laatstgenoemden staan be kend om de act The Dutch Brothers. Dansschool Kramer verzorgt tussen door nog ccn demonstratie rock roll. Straatfeest Het feestterras, dat wordt opge steld door restaurant Do Beuzc, cafe taria 't Centrum, restaurant Concor dia en Me Dean Fast food Counter, biedt plaats aan een paar honderd be zoekers. Zowel de Stichting Wie lersport Zierikzee als de vier organi serende middenstanders willen er een gezellig straatfeest van maken met zang, dans. eten en drinken. Het feestterras vervangt het uit de gratie geraakte traditionele wielerbal. Bandparodisl John van Krimpen is ook één van de artiesten welke op het feestterras optreden. NOORDWELLE - Hij heet Gerard, zij luistert naar de naam Ria. Een aantal van hun 'kinderen' zijn Kale Kop, Gebroken Borstbeen, Jonge Raket en Broer van Rode Appie. Tezamen vormt dit bonte gezelschap de Combinatie Van der Kamp; een duivenfamilie bestaande uit bijna 200 gevleugelde vrienden met aan het hoofd pa en ma Van der Kamp. Naast de vrolijke fladderaars scharrelen in huize Van der Kamp aan de Dorps- ring te Noordwelle ook nog rond poes Puk en Hector, een Duitse Herder.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 9