Na traditie van eeuwen zeilvaart nog lang niet in het vergeetboek Sporttour was hoofdthema van de Ring Promotiedag Burgh-Haamstede Verkoop Reparatie Zeeuwse Universiteit start nieuwe cursussen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdaff 10 augustus 1990 Nr. 24792 3 Levende herinneringen aan de tijd voor het stoomtijdperk ü^illcbtoccli. - Kees in Willebrntch. BRUINISSE - De zeilvaart van weleer is nog lang niet vergeten. Dat blijkt wel uit het feit dat men voor Sail '90 miljoenen bezoekers verwacht. Eeuwen lang was zeilen de enige mogelijkheid om met een schip, zonder gebruik te maken van riemen, van de ene naar de andere plaats te komen. Zo was het in de koopvaardij en zo is het de visserij ook vergaan. Een blik in het verleden van de vis- zeilvaart, in de tijd voordat de stoomboot haar intrede deed. De grote omschakeling kwam nog niet eens zo lang geleden: zeventig jaar geleden viste nog menig visser met een zeilschip. Behalve de 'stoomboten' waarmee Die eerste motor-vissersschepen wa in Yerseke en ook in Bruinisse werd ren zo'n 14 tot 26 pk sterk, gevist waren de met een motor uitge ruste mosselschepen op de vingers De Leinmerse jachten en Hoogaar- van één hand te tellen. Na de eerste zen die met een motor uitgerust wer- wereldoorlog echter zette de motori- den bleven vaak uiterlijk ongewij- sering van de vissersvloot sterk door. zigd. Men dacht er niet meteen aan om ook maar een stuurhut te bou wen. Men bleef het schip besturen met de helmslok, staand of zittend in de 'stierbak' in de open licht. Wie een zeilvaartuig uit de oude tijd nader bekijkt ziet allereerst de platte bo dem ofwel in vaktaal 'het vlak'. De spanten die van het vlak uitlopen naar de opbouw noemt men kniëen en liggers. Het verdiepte gedeelte waar men stond om het roer te bedienen werd zoals al aangestipt de 'stierbak' ge noemd. Bij een Hoogaars was dat wat men elders de kajuit noemt en waarin men leefde en sliep 'het kot' ge noemd. Bij een jacht was de kajuit onder het voordek. In dit vooronder was plaats ingeruimd voor de slaap plaatsen ofwel kooien. In hel midden van hel schip bevond zich hei ruim. Om in hel vooronder te Schepen van het jacht-model. Zwaarden Bij een Hoogaars vond men die sa men met schoppen, rieken, dreggen, meertouwen en dergelijke. Een hoog aars was uitgerust met grootzèil, fok en kluiffok. Van die laatste werd al leen met stil weer gebruik gemaakt, Ging het te hard waaien dan werd het zeil kleiner gemaakt. In vaktaal wordt dat het reven van de zeilen ge noemd. Katteval Om het zeil te bedienen liepen al lerlei touwen en draden naar de mast. Elk touw had zijn eigen naam. Een kleine greep: binnenval, fokke- val, katteval, staande Dirk en lopen de Dirk. Om het zeil en de fok te hij sen of te laten zakken had men verschillende katrollen ofwel blok ken. Ook deze hadden allemaal hun eigen benaming. Het strijken van de zeilen deed men mei de strijkblokken. De plank waarop de mast kwam te liggeii heet te de strijkloper. De zijkanten van een schip werden in die tijd de boeien genoemd. Het anker werd neergelaten met.de Een Bmse hoogaars. 'roI(, helemaal op de' voorplecht. Om de rol te bereiken was er de 'klap- muste'. Onmisbare attributen aan boord van een zeilschip waren de stokken, haken en vaarbomen, bij het vissen gebruikte men korren. Met de vijfhoekkorren werd op zeesterren gevist. Mosselzaad Toen de schepen nog klein 'waren en de boeien laag werden de mosselen of het mosselzaad van boord gewerkt door het met een schop overboord te gooien. Toen de schepen en daarmee ook de boeien hoger werden verzon men een andere methode. Er werden kokers gebruikt om de mosselen van boord te krijgen. Het was aan de stuurman om zoda nig te manoeuvreren dat het mossel zaad gelijkmatig over de mosselper celen verdeeld werd. Later kwam het gebruik van een soort Jacobsladder in zwang waarbij de mosselen middels bakjes of schoe pen naar boven en overboord werden gewerkt. Vandaag de dag worden de mosselen overboord gespoten. Vroe ger werden de korren met mechani sche lieren naar boven gehaald. Latei- ging men gebruik maken van een uit- klaplier. Was het zeilschip in de thuis haven aangekomen dan werd het zeil 'onder de huik' gedaan. S. A. Jumelet Azn komen moest men door de 'clieven- deur'. Helemaal voorin in het voor onder was de 'krop'. Men kon daar slapen maar meestal werd de krop gebruikt voor het op bergen van touw en navigatieinstru- menten. Stuurde men een Hoogaars dan kon men zitten op een bank. Het roer werd opgehangen aan de achter steven en kon bediend worden mid dels de helmstok. Bij mooi weer kon die helmstok vastgezet worden zodat het schip een vaste koers voer. Een zeilschip met platte bodem kan niet zonder zwaarden. Deze zwaarden konden op en neer gehaald worden en dienden om de stabiliteit van het schip te verhogen en om goed te kun nen manoeuvreren in wind en stroom. Het op en neer halen van de zwaarden gebeurde door middel van de zwaardloper. Bij een jacht diende het vooronder voor het opbergen van mosselman den. Daar waren er verschillende van: kinnetjes, Brusselse mandjes, meehelse mandjes etc. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 Barry Hughes en Wim Rijke als publiekstrekkers ZIERIKZEE - In september start de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) wederom met een aantal cursussen. Er zijn taalcursussen, algemene cur sussen en creatieve cursussen. In Zie- rikzee staan dit jaar opnieuw de vol gende taalcursussen op het program ma: Engels, Schakespeare's sonnets, Frans, Duits, Duits voor Onderne mers en/of jun werknemers en Rus sisch. Nieuw op Schouwen-Duiveland zijn de cursussen lokaal en regionaal historisch onderzoek, natuur en mi lieu, Nederlandse moderne litera tuur, statistiek, interieurinrichting, vaarbewijzen en marifoon, naaien en patroontekenen. In Burgh-Haamste de staan dit jaar twee cursussen op het programma, te weten meer ple zier van uw siertuin en geschiedenis van de Sovjet-economie. Programma Het nieuwe programma van de ZVU komt een dezer dagen uit en biedt naast de 'oude' cursussen ook een nieuwe cursussen. Zo is het talen pakket uitgebreid met een cursus Noors en een cursus Engelse Letter kunde, terwijl aan de algemene en creatieve cursussen eveneens een aan tal nieuwe cursussen zijn toegevoegd. In een aantal plaatsen in Zeeland, te weten Middelburg, Goes en Zierik- zee wordt een informatiedag gehou den. Voor Middelburg en Goes is de informatiedag zaterdag 1 september. In Zierikzee vindt de informatie dag plaats zaterdag 29 september. Tij dens de informatiedag kan kennisge maakt worden met de docenten en medewerkers. Er is tevens een moge lijkheid om vragen te stellen over de cursussen en liggen boeken en werk stukken ter inzage. Geïntereseerden voor één van de aangeboden cursus sen kunnen zich tijdens de informa tiedag inschrijven. BURGH-HAAMSTEDE - „Zet 'm op Karin". Dit waren geluiden die te horen waren op de Ring Promotiedag in Burgh-Haamstede. Karin was één van de kandidaten die het fietsend opnam tegen een computer. „En als je het van de computer wint is er een mooie prijs voor jou", al dus een de promotiedames die reklame maakten voor' een yoghurt-frisdrank. Het fietsen was één van de onder delen van de Sporttour. Als klap op de vuurpijl trad rond 15.00 Barry Hughes op, bekend van radio en tv. Burgh-Haamstede is op de donder dag in het zomerseizoen een bron van gezelligheid. Deze dag wordt gehou den door de Middenstandsvereniging en voor de afgelopen Ring Promotie dag werd de Sporttour naar het cen trum van Haamstede gehaald. Zo'n beetje alles wat met sport te maken had, was er te vinden. Een facet wat niet meer los gezien mag worden van de sport is de reklame. Reclame Iets wat wat dan ook in veelvuldig heid aanwezig was. Maar het bleef niet alleen bij de reklame. Je moest er ook wat bij doen. Zo kon er bij de stand van een aardbeien yoghurt- drank gefietst worden tegen de com puter. Bij een stand 'waar je na het eten van de reep direct weer energie krijgt', moest een parcours worden afgelegd met een voetbal. Dit alles met begeleiding van liet commentaar van de vrouwen die na mens dat produkt mee naar Burgh- Haamstede waren gekomen. ,Wie doet er mee?", was voldoende om aandacht te krijgen en zo mensen naar zich toe te trekken. Een jongen wilde wel eens laten zien wat hij met de bal kon. Hij voetbalde immers. Na het uitleggen van het parcours mocht hij eerst even droog oefenen. ,,Ja het even aanpassen want het is hier nogal klein", vertelde de vrouw. Een onderdeel wat ook hoort bij de Ring Promotiedag is de kinderrrom- meïmarkt. De kinderen hadden thuis hun speelgoedkast eens goed opge ruimd en datgene waar ze toch niet meer naar omkeken, lag netjes uit gespreid, soms op een deken, in de hoop dat er gegadigden voor waren. Speelgoed Er lag echter niet alleen speelgoed. Er zijn vast moeders geweest die het goed idee vonden en hielpen hun zoon of dochter met het verzamelen van de spullen. Zo was het bijvoorbeeld mo gelijk dat een jongen een oud gordijn kon verkopen. „Heb je er misschien een tasje bij?" vroeg de koopster. Iets waar hij op voorbereid was. Even la ter schoof het gordijn in een grijs plastic tasje. Onder het genot van een drankje bij een plaatselijke lunchroom wer den de bezigheden van de kinderen gadegeslagen. Een muziekje van Tro- picana die zorgde voor zonnige en sfeervolle Caraïbische en Zuid- Amerikaanse muziek, maakten dat de bezoekers zich in verre vakantie oorden waanden. Een belangrijk deel van de sport tour speelde zich af op he1, podium van een vrachtauto. Met moderne top- 40 muziek werden de jongeren naar het podium gelokt, waar even later de nationale bekendheid Wim Rijke het podium betrad. Rijke kreeg lan delijke bekendheid door een duet met Conny van de Bos te zingen. Op het podium bleek dat hij niet alleen kon zingen, maar dat hij ook over een vlotte babbel beschikte. Vrij ,,Ik heb Conny van de Bos vandaag vrij gegeven, dus ik zoek straks ie mand die met mij een duet wil zin gen", vertelt Rijke aan het tot dan toe nog schaarse publiek. Een aantal dat snel vermeerderde toen hij het spel aankondigde. ,,Het spel wat we zo meteen gaan spelen is ook bekend van de spelshow van Showmasters dat gepresenteerd wordt door Sandra Reemer", begint Rijke. Even later staat er een knulletje op het podium van een turf hoog en een oranje korte broek, die nog getuigt van de loyaliteit aan 'onze jongens'. ,,Ben je nog een beetje fan van het Nederlands elftal", vroeg Rijke aan hem. Verlegen antwoordde hij: „Niet meer zo". De zanger gaf toe dat zijn enthou siasme ook behoorlijk was weggeëbt. „Ik heb wel moeten huilen hoor", liet hij nog weten aan het publiek dat steeds talrijker wex-d. Rond de Ring in Burgh-Haamstede stonden kraam pjes opgesneld die door onder andere de plaatselijke ondernemers bemand en/of bevrouwd werden. In het zonne tje liepen de bezoekers de kraampjes kijkend en zoekend of er iets voor hun gading bij zat. Interesse Twee meisjes stonden met veel inte resse de bikin's te bekijken die te koop werden aangeboden. Eerst werd keurend gekeken naar de combinatie van kleuren en even later, een niet he lemaal onbelangrijke factor, het prijskaartje dat aan de strandmode hing. De braderie bood voor ieder wat wils. Zo was er een poffertjes kraam die met opgepoetst koper aan de tijden van weleer deed denken. Naast de poffertjeskraam kon men proeven van Vietnamese loepia's en andere lekkernijen uit dit land. Er was één kraam die bij de bezoe kers veel aandacht trok: de kraam waar oude klederdrachten te zien waren. Klederdrachten met alle klei ne facetten die de dracht helemaal afmaakten. Voor diegene die graag een foto van hem- of haarzelf wilde in kleder dracht, kon voor een kleine prijs ach ter een pop gaan staan en het hoofd erdoor steken. In de kraam stonden ook poppen die geheel zoals de tradi tie het wil, waren aangekleed. Ondanks dat de Sportour van te voren veel activiteiten beloofde bleef het grotendeels beperkt tot de activiteiten rond de Ring. Van een ballon waarin een uitzicht beloofd werd, was rond de'klok van half drie nog geen enkele sprake. Hetzelfde gold voor het mini-voetbalveld op de Beatrixweide. Hierop zou door ver schillende teams worden gevoetbald, maar het veld lag er eenzaam en ver laten bij, verscholen van de drukte die zich vijfhonderd meter verderop plaatsvond. Veel belangstelling was erpoor de talentenjacht. (Foto: Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 17.30 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3