'Ik heb altijd geroepen dat het uitzicht niet goed was' Expositie van de grote kerk hobbyisten in te Zierikzee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Renessenaar neemt bocht te ruim Inbraak in vakantiewoning -.Vv_ v Diefstal uit auto WA> Bromfietser berooft Duitse vrouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Verkeer Zeilvaart Afscheid Duiven ANWB en verkeerspolitie verwachten geen Sail '90 bewijst dat de zeilvaart nog lang niet Gemeentesecretaris B. de Groot van Bruinisse Combinatie Van der Kamp; de liefde voor de verkersproblemen, maar wel drukte komend vergeten is. Een duik in de historie. (Pag. 3). neemt na veertig dienstjaren afscheid. (Pag. 5). klassieke postbode. (Pag. 9). weekeind. (Pag. 2). VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1990 146sle jaargang Nr. 24792 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In rechtszaken moet men nooit zijn gezonde mensenverstand, doch uitsluitend een jurist raadplegen. Zakenwereld-epigrammen BEEK - Het gevecht tussen voor- en tegenstanders van geluidsoverlast door vliegtuiglawaai rond de lucht haven Maastricht in Beek heeft ge leid tot een overwinning voor de te genstandei's. Op hun verzoek en vooral uit vrees voor een stroom van klachten van omwonenden over een oorverdovend lawaai van laag over vliegende tornado-jachttoestellen, besloot de luchthavendirectie op het laatste moment een vliegshow niet te laten doorgaan. RENESSE - Donderdag om onge veer 20.00 uur kwam J. M. uit Renes- se met zijn auto in de sloot terecht. Volgens de politie zou hij de bocht te ruim hebben genomen. Het ongeluk vond plaats toen J. M. vanaf de Stoofweg linksaf wilde slaan om de Lage Zoom op te rijden. Dat gebeurde op zodanige wijze dat de Renessenaar met zijn .auto in de sloot belandde. Het voertuig werd daarbij beschadigd. NIEUYV-H AAMSTEDE - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in een vakantiewo ning aan. het Verklikkerpad in Nieu w-Haamstede. Het betrof een woning van H. L. van der H. uit Amsterdam. De dieven verschaften zich door middel van. braak toegang tot het pand en gingen er vandoor met een portemonnaie en portefeuille met inhoud, een fotoca mera en een zonnebril. De totale waarde van de gestolen goederen is niet bekend. 225 gulden boete voor tractorbestuurder die aanrijding veroorzaakte bij het oprijden van de iveg ZIERIKZEE - „Ik heb altijd geroepen dat het uitzicht niet goed was. Na het ongeluk zijn de struiken gerooid". Als het kalf verdronken is dempt men de put, maar het kalf is er niet minder dood om. Dat ondervond M. van de S. uit Zierikzee. Tijdens de zitting van het kantongerecht in Zierikzee legde mr W. F. van Solirige hem een boete op van 225 gulden of vijf dagen gevangenisstraf. „Een slecht uitzicht ontslaat je niet van de plicht om geen hin der op te leveren voor andere weggebruikers", aldus de kantonrechter. aldus de officier van justitie. Toch was de straf die hij eiste grotendeels voorwaardelijk: Voor het veroorza- niet gehoord dat de officier van justi tie dc voorwaardelijke straf, waar voor hij pleitte, al had geeist. Niet gezien A. P. B. uit Kerkwerve kreeg een boete van 200 gulden of vier dagen vervangende hechtenis. Op 16 sep tember 1989 verzuimde hij voorrang te verlenen toen hij met zijn auto van af de Stapelsweg de provinciale weg Zierikzee'Haamstede opreed. ,,Ik zag hem niet aankomen", aldus de Kerk- wervenaar die bij de aanrijding de macht over het stuur verloor en met zijn zijn auto in de sloot belandde. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SCHARENDIJKE - In de nacht van woensdag op donderdag werd in Scharendijke een auto opengebro ken. Het was het voertuig van P. S. uit het Duitse Konz-Niedermenning dat stond geparkeerd bij een camping aan de Kuyerdamseweg. De dieven gingen er vandoor met een auto radio. De Zierikzeeenaar kwam voor om dat bij op 5 oktober 1989 met een trac tor vanaf een landbouwperceel de Zuid Langeweg nabij Dreischor opreed. Een autobestuurder, Van O. uit Dreischor, werd daardoor zo ver rast dat hij op de tractor reed. Zowel Van O. als zijn dochtertje die bij hem in de auto zat moesten vanwege ver wondingen ter observatie worden op genomen in het ziekenhuis. Hoge hossage „Omdat de bossage langs de weg zo hoog was moest je eerst een stuk de weg op rijden om te kunnen kijken of er wat aan kwam. Op het moment dat die auto op mijn tractor botste stond ik nog stil. Ik wilde net gaan rijden", aldus M. van de S. Maar officier van justitie mr C. van Ginkel was van me ning dat een tractorbestuurder ook in die omstandigheden niet mag gok ken. Als er geen uitzicht is, moet u maar aan een ander vragen om even te kijken of er wat aankomt". Hij eiste een boete van 225 gulden of vijf dagen vervangende hechtenis. De advokaat van de tractor bestuurder, mr P. de Jonge, zei te be twijfelen of Van O. maar 60 kilome ter per uur had gereden met zijn auto, zoals in het proces-verbaal van de politie stond. ,,De vooras van de tractor was door de botsing gebro ken. De reparatie kostte 7000 gulden. Zo'n forse schade kan nooit worden veroorzaakt door een modale auto die 60 kilometer per uur rijdt". Maar kantonrechter Van Solingc was een andere mening toegedaan. „Alleen deskundigen kunnen uit het schadebeeld conclusies trekken over de snelheid waarmee werd gereden. Want de schade hangt ook af van de. hoek van waaruit de botsing plaats vond. Iedereen neemt de hele dag ri sico's. Als het misgaat moet je de con sequenties dragen. Hij veroordeelde de tractorbestuurder, conform de eis van de officier, 225 gulden of vijf da gen. In de hand „U moet uzelf een beetje in de hand zien te houden", dat zei mr Van Solin- ge tegen P. J. uit Bruinisse. De Brue- naar moest voorkomen omdat hij op 22 september 1989 dronken in de auto van zijn moeder stapte terwijl hij geen rijbewijs had. Toen hij vanuit de Dijkstraat in Bruinisse de Mr. W. F. van Solinge: Slecht uitzicht ontslaat je niet van de plicht om geen hinder óp te leveren voor andere weggebruikers. ken van de aanrijding 150 gulden boete of drie dagen en voor het rijden zonder rijbewijs twee weken hechte- '.Steinstraat in-areed vloog de auto,.uvt. r nis met een proeftijd van twee jaar. de bocht, ramde een boom en botste vervolgens tegen een geparkeerd staande auto. „Mijn moeder had on eenheid gehad met de buurman. Dat wilde ik op mijn manier gaan recht zetten", aldus P. J. die ook in 1987 en 1989 werd aangehouden vanwege au torijden zonder rijbewijs. Door het ongeluk belandde hij drie maanden in het ziekenhuis. „Daar door kon op 22 september het alco holpercentage in uw bloed niet wor den gemeten. Dat zou er niet zo best hebben uitgezien denk ik. Want ge tuigen hebben verklaard dat u op handen en voeten de auto inkroop", Onvoorwaardelijk was de ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Olmdat P. J. geen rijbewijs heeft, houdt dat in dat hij in die pe riode geen rijles mag gaan nemen. Die milde eis werd door de kanton rechter ook gevonnist vanwege de persoonlijke omstandigheden van P. J. Via recent onderzoek is komen vast te staan dat de Bruenaar voor behan deling moet worden opgenomen in een psj'chiatrisch ziekenhuis. De ach tergronden van de Bruenaar werden nog eens uitgelegd door de advokaat van P. J. mr B. varfLeeuwen. Hij had ZIERIKZEE - Onder de titel .Bloemen' is in de Grote Kerk te Zierikzee een tentoonstelling- te zien van hobyisten. De tentoon stelling bestaat uit werk van amateurs die hun werk graag aan een groter pu bliek willen laten zien. De expositie is te zien van 10 augustus tot 25 augustus. De tentoonstelling is opgezet door het plaatselijk comité stichting Oude Zeeuwse Kerken. „We hebben eerder in het jaar een oproep gedaan aan hobbyisten om mee te doen aan de ex positie", vertelt H. M. van der Post, voorzitter van het plaatselijk comité. „De kerk is voor vele miljoenen ge restaureerd en het onderhoud en ver zekeringen kost ieder jaar zo'n 25.000,00". Doen „Je moet iets met de kerk doen, an ders is het zonde", aldus Van der Post. In het voorjaar van 1990 is al eerder zo'n expositie gehouden in de kerk. Een onderdeel van de tentoonstelling is een uitgebreide collectie fuchsia's. De Zeeuwse Fuchsiavereniging laat deze plant op z'n mooist zien. Met kunstgras als ondergrond en een vij vertje in het midden wordt een tuin naagebootst waarin de vele verschil lende planten tentoongesteld wor den. De planten zijn afkomstig van leden van de Zeeuwse Fuchsiavereni ging- „In het voorjaar konden we niet meedoen, want dan is het bloeitijd en dan zitten er geen bloemen in de planten", vertelt Ria van Liere, lid van de Fuchsiavereniging. „Voor heen hebben we zes jaar in een kas geëxposeerd en nu in een kerk". „Volgend jaar gaan we zoeken naar een plaats ergens buiten om de plan ten te laten zien", laat Van Liere we ten. Op de vraag aan haar of de plan ten niet lijden van 'de warmte in de kerk, zegt ze: „De planten kunnen goed tegen de warmte, Voorheen ston den we in kassen en dat v/as wel wat Complete tuinen worden aangelegd in de Grote kerk. (Foto: Joop u< n Houdt). warmer. Waar ze niet zo goed tegen kunnen is het 'vervoer. Van de warmte in de koude en andersom. We brengen ze op z'n mooist hier en weer thuis aangekomen vallen zo'n beetje de laatste bloemen eraf", vertelt Van Liere. Grond „Maar als ze dan weer zes weken in de volle grond staan, gaan ze weer bloeien". Een ander onderdeel van de expositie is een indrukwekkende ver zameling vlinders van L. M. van der Swan uit Zierikzee. „Daar is het ei genlijk allemaal mee begonnen", al dus Van der Post. „Ik kwam een bij hem thuis en toen liet hij een aantal vlinders zien. Van der Swan bewaar de deze in een ladenkast allemaal achter elkaar". „We waren het er over eens dat het jammer was, dat verder niemand de ze vlinders kon zien. Zo zijn we op het idee van deze tentoonstelling ge komen", laat Van der Post weten. Vraag Op de vraag wanneer Van der Swan begonnen is met zijn verzameling zegt hij: „Rond 1967. Ik woonde toen in Suriname en Zuid Amerika is hét continent waar vlinders zitten. Een kennis van mij verzamelde al jaren vlinders en zo is het een beetje begon nen". Van der Swan vindt het leuk om zijn vlinders aan anderen te laten zien. „Maar je moet er wel tijd voor hebben hoor", laat hij weten. Een ander deel van de kerk is inge richt door de familie Verhagen. Ri- nus Verhagen kweekt zelf droogbloe men en maakt hier droogbloemstuk jes van. „Ik doe dit al twintig jaar en het is puur hobbyisme. Mijn vouw is verantwoordelijk voor het kantklos sen", vertelt Rinus. Zijn dochter Carolien maakt 'voor haar hobby schilderijtjes van droog bloemen en sieraden. Een actief ge zin. Verhagen: „Ja, als er maar één een hobby heeft gaat het bijna niet". Verder is er tijdens de tentoonstelling miniatuur boeren- en andere oude karren te zien van H. J. van der Wek ken, aquarellen van mevrouw Van Lieshout, bloemsierkunst van St. Boot en houtsnijwerk. De tentoon stelling is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. uitgezonderd van de zondag. mr P£ fu BRUINISSE - De politie zoekt een jongeman die donderdagmorgen in Bruinisse een Duitse toeriste beroof de. De beroving vond plaats op de Jachthavenweg tussen 8.25 en 8.40 uur. Mevrouw S. W. uit het Duitse Selfkant reed met de fiets over de Jachthavenweg met aan haar schou der een tas met daarin foto apparatuur. Een jongeman op een bromfiets passeerde haar en rukte daarbij de tas van haar schouder. De Duitse kwam daardoor met haar fiets ten val en werd verwond aan haar knie. De gestolen foto-apparatuur is ongeveer 1800 Dm waard. De politie zoekt de jongeman die de brutale be- roving pleegde. Hij reed op een witte off thé road bromfiets die waar schijnlijk een blauwe tank heeft. Hij is tussen de 16 en 25 jaar en droeg een rood jack met witte strepen op de mouw rond de bovenarm. Iedereen die informatie kan geven die tot aan houding van de dief kan leiden wordt verzocht om contact op te nemen met de politie. Telefoon 01110-14055. Verwachting tot zaterdagavond: Warm Zonnig en warm. Middagtemper- tuur van 25 graden aan de kust tot 30 graden in het binnenland. Minium- temperatuur omstreeks 22 graden. Weinig wind, aan de kust 's middags wind van zee. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 14 aug. Zondag: Zonneschijn: 70% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 29 graden Wind: var. 2 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 307c Min.temp.: 16 graden Middagtemp.: 27 graden Wind: var. 2 Dinsdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 307c Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 25 graden Wind: west 2 ZON- EN MAANSTANDEN 11 aug. Zon op 06.15, onder 21.13 Maan op 22,29, onder 12.28 12 aug. Zon op 06.17, onder 21.11 Maan op 22.50, onder 13.54 13 aug. Zon op 06.19, onder 21.09 Maan op 23,18, onder 15.20 Laatste Kwartier: 13 augustus (17.54) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - In een groot deel van het land liet de zon de afgelopen dagen nog vaak verstek gaan. Dat gaat mor gen veranderen. Dan mogen we ook in het noorden de zon verwachten. De temperatuur gaat verder omhoog. In het binnenland kunnen, in het week einde, tropische waarden worden be reikt. Aan de kust zorgt een wind van zee 's middags voor enige verkoeling. Het wordt geen hittegolf. Begin vol gende week gaat de temperatuur om laag. Waarschijnlijk komt boven Frankrijk een onweersstoring tot ontwikkeling, die zondagavond het zuidoosten van ons land kan berei ken. In de loop van de volgende week wordt de kans op regen ook in de rest van het land vrij groot. ROTTERDAM - De Nederlandse reisorganisatie De Jong-Intra Vakan ties heeft voor het eerst de door dit - bedrijf ingestelde Europese milieu- prijs uitgereikt aan het Nederlands Alpenplatform. De prijs van tiendui zend gulden werd aan het Alpenplat form toegekend, omdat deze organi satie zich inspant voor een verantwoord samengaan van de Al pen als vakantiegebied en bescher ming van het milieu. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts 10,per maand Met kans'op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwett-Duiveiand. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al hel nieuws van Schouwen-Duivcland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uit de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duivcland beschikbaar gesteld. -K- Bon voor z.omerlang leesplezier JA, voor 40— willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste (wee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens m aflak ik kans op hel winnen van hei foloboek Schouwen-Duivcland. Naam ZIERIKZEESCHE BI NIFUWSBODFÖ Adres Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: ingevulde ondertekende bon. nirl 'wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4.100 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1