Ensemble Alteklein geeft 'n eigen swing aan muziek Doktersvrouw in de jungle 1 \r Noordweller gemeenschap belicht tijdens i^ljtponstelling in kerk Tony Danza te zien in 'She's out of control' Tien jaar muziek met pit én pret De Concertzaal te Zierikzee 4 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 augustus 1990 Nr. 24791 5 NOORDWELLE - „Ik vond het verschrikkelijk leuk om te doen", vertelt Janny Doo ge die de stuwende kracht is achter een tentoonstelling die momenteel gehouden wordt in de Hervormde kerk van Noordwelle. Samen met Marlies van Pijkeren heeft zij het gedeelte, dat beter bekend staat als het koor van de kerk, ingericht. Tijdens de tentoonstelling worden facetten van het dorpsleven, als oranjecomité, ouderen- en jon- gerensoos en de zondagsschool belicht. Janny Dooge: Verschrikkelijk leuk om te doen". (Fot&: Joop van Houdt). De tentoonstelling werd ingericht in het kader van de braderie die wérd gehouden. „Iedereen van het dorp doet altijd mee met de braderie en wij als kerk wilden ook wel mee doen. Het idee werd geopperd om de kerk tijdens deze dag open te laten blijven", aldus Janny Dooge, die te vens ouderling is van het kerkgenoot schap. Dit werd overlegd met heer en kerkvoogd j. de Jonge die het een 'goed idee vond. „Hek openstellen van de kerk moest echter wel een doel hebben". Het orgel van de kerk is nodig aan restauratie toe en zo werd een orgel fonds opgericht. Het idee voorde ten toonstelling werd langzaam aan ge boren. ,,Ik heb zelf heel veel foto's en kranteknipsels van het dorp, gebeur tenissen en activteiten", laat de ou derling weten. Bij het optellen kwam mentot twaalf verschillende onderdelen, zo als daar zijn de dorpsgemeenschap, ouderensoos, jongerensoos, toneel, strao, naaiclub, speldagen, oranjeco mité, zondagsschool, kerk, de stich ting dorpshuis en het Noordernieuws Welle. „Ik ben van iedere geleding foto's gaan zoeken. Als je dan ziet hoeveel materiaal je hebt, daar ril je van". Janny Dooge ging verder met de op zet van de tentoonstelling. „Ik ben fo tokarton gaan kopen en heb van som mige mensen nog wat foto's geleend". Dit waren er maar een paar, want an ders zou het allemaal te verwarrend worden. Vervolgens heeft ze tafels bij elkaar gescharreld en het foto mate riaal bij elkaar gezet. ,,Ik heb zoveel mogelijk gepro beerd de onderwerpen bij elkaar te houden. Elke groep heeft zij eigen achtergrondkleur". De opzet van de tentoonstelling werd begonnen met de ramp. „Dit blijft een interesant onderwerp". Ter illustratie zijn foto- boeken.neergelegd, opengeslagen op bladzijden waar Noordwelle staat. Er is ook een gedeelte op de tentoonstel ling waar de kerk is te zien voor, tij dens en na de restauratie. „Van de restauratie zelf hebben we maar één foto". Verder is op de ten toonstelling een verzameling van bij bels te zien. „Van hele oude tot bijbels die we nu nog steeds gebruiken. Ook het zilver dat tijdens de dienst nog steeds gebruikt wordt is te zien". Van elke groep die actief is in Noordwelle is een fotocollage aanwe zig. „Ik heb me van te voren wel afge vraagd wie er allemaal zou komen kijken. Voor de eigen inwoners is het natuurlijk leuk, maar tijdens de ten toonstelling zijn ook veel toeristen komen kijken die zeer geïntereseerd waren. We hebben alleen positieve reacties gehad". „Er kwam zelfs een toeriste uit Utrecht die vertelde dat ze zich zelf al gezien had op een foto. Zij logeer de vroeger in het oude trapgevelhuis je", aldus Janny Dooge. „De bezoe kers van de. tentoonstelling kunnen een boekje met oude foto's van Noordwelle kopen. Voordat de ten toonstelling van start ging kwam ik toevallig Pols van de Zeeuwse Boek- ZIERIKZEE - Een kring van mensen verdringt zich op de hoek van de Sint Domusstraat en het Visslop (Zierik- zee)rond de muzikanten van Ensemble Alteklein dat daar rond half twee is neergestreken voor een optreden in de buitenlucht. Het is het zoveelste optreden van dit muziekgezelschap dat dit jaar precies tien jaar bestaat. Het huidige Ensemble Alteklein dat negen muzikanten telt en dat me dio 1980 van de grond kwam heeft een voorloper. Voor 1980 bestond er vol gens Harry van der Wekken, muzi kaal leider van de groep ook al een gelijknamig Ensemble dat echter een geheel andere bezetting en een ander repertoire had. „Het ging meer in de richting van pop" omschrijft Van der Wekken de eerste versie van Alte klein. Blaasmuziek Na vijf jaar leek de tijd rijp voor een andere opzet, waarbij het accent verschoven werd naar de akoestische blaasmuziek. Het nieuwe Ensemble Alteklein, genoemd naar een vroege re polder even buiten Zierikzee, was een feit en „wie een toeter had en zin had om gezamenlijk wat te musice ren was welkom". Met uitzondering van Harry van der Wekken, de muzi kaal leider, componist en arrangeur van Alteklein waren het voorname lijk beginnende muzikanten die het nieuwe Alteklein gestalte gaven. Dat gebrek aan muzikale ervaring - als Altekleiner behoefde je geen noot te kunnen lezen- deed zich tijdens de repetities weieens gelden, herinneren Van der Wekken en mede-Altekleiner Toine Tiggelmans zich. „Het duurde soms wel een half jaar voordat een nieuw nummer was ingestudeerd". Het ging de Altckleiners echter voor al om het gezellig musiceren. „Al te groot" Dat gezellighcidsaspect trok blijk baar veel Schouwen-Duivelandse muzikanten aan. Zo halverwege de jaren tachtig dreigde Alteklein met twintig muzikanten „al te groot" te worden en „ontaardde" de repetities soms in uiterst gezellig maar weinig muzikale kletsavondjes. Van der Wekken en Tiggelmans: „Na '85 is het serieuzer geworden, omdat we alleen nog muzikanten aannamen die met het oog op de voor ons ideale bezet ting nodig waren". De basis van deze bezetting vormen 5e saxofoons die worden aangevuld met koperinstrumenten, een dwars fluit, drums en percussie-instrumen ten. Die bezetting is overigens geen vast gegeven want het gebruik maken van andere instrumenten door de Al- tekleiners betekent een verruiming van het repertoire. Om die reden kij ken Van der Wekken en Tiggelmans dan ook met verlangen uit naar de komst van een bassist en zou een „trekkast" ook zo gek nog niet zijn. Stijl In zijn nog vrij korte bestaan heeft Ensemble Alteklein zich ontpopt als een gezelschap met een geheel eigen stijl. Een stijl die Van der Wekken omschrijft als akoestische blaasmu ziek, waarin verschillende muziek stijlen door hem tot een passend ge heel zijn verwerkt. Diegene met een redelijk muzikaal gehoor ontdekt in de muziek van Alteklein Zuidameri- kaanse en Afrikaanse ritmes, fanfa re, blues, pop en jazz. Zich toeleggen op één bepaalde stijl vinden Van der Wekken en Tiggelmans te beperkt. Bovendien komt iedereen aan zijn trekken met zo'n mengelmoes aan stijlen, waarbij het instrumentale op zijn tijd wordt afgewisseld met enige vocale uitspattingen van de muzikan ten. Het aanheffen van een lied doen de Altekleincrs overigens zonder eni ge oefening. Dat heeft volgens Tiggel mans en Van der Wekken toch geen ef fect omdat zich onder de muzikanten geen echte zangers bevinden. Aard Hoe afwisselend het repertoire van Ensemble Alteklein ook moge zijn, dijenkletsers en simpele meezingers zul je bij Alteklein daarentegen niet gauw horen. „We treden wel vaak in de open lucht op maar we zijn be paald geen dweil- of looporkest. Dat is ook niet mogelijk omdat we van muziek spelen en vanwege ons drum stel" verklaren beide Altckleiners de aard van hun ensemble. handel tegen. Hij had nog boekjes van Noordwelle. Deze hebben we voordelig kunnen kopen en de meer: prijs die we er voor vroegen was voor de braderie". „Voor de tentoonstelling hadden vve eigenlijk ook vitrines nodig. Ik ben toen langs een aantal mid denstanders gegaan die in Noordwel le wonen. Eén van hen gaf mij te tip om contact te zoeken met de Stich ting Westerschouwen Cultureel. Dat heb ik gedaan en zodoende mochten we er één lenen". Via via is Janny Dooge in contact gekomen met een juwilier, waarvan ze een glazen vitrine mocht lenen. Hierin staat het zilverwerk dat in het bezit is van de kerk. Voordat de ten toonstelling kon worden ingericht is de ouderlinge twee a drie weken be zig geweest met het verzamelen van het materiaal. „Iedere keer valt je weer iets in en zo blijft de tentoon stelling groeien", vertelt Janny Doo-, ge. Tijd „Soms dacht ik wel, dat ik meer tijd wilde hebben, maar tijdens het verzamelen kwam er steeds meer ma teriaal bij". Janny kwam tijdens het zoeken ook vaak periodes tegen waar ze nog niets van had. „Dan ging ik verder zoeken. Dat was heel leuk, want je ziet alles weer eens een keer. De foto's van de kinderen bijvoor beeld". Het indelen en opzetten van de tentoonstelling gebeurde op een middag samen met Marlies van Pij- keren, die diaken is bij de kerk in Noordwelle. „Wij hebben tijdens de braderie ook om beurten bij de tentoonstelling gestaan", aldus Janny. Het foldertje dal was gemaakt, had een functie. „Hierin staat een beknopte ge schiedenis van de kerk. Het was de bedoeling dat mensen, als zij een fol dertje pakten, geld deden in het bus je dat erbij stond. Dit geld komt dan weer ten goede aan het orgel", aldus de ouderlinge. Voor belangstellenden die nog geen kans gezien hebben de tentoonstel ling te bezichtigen, is besloten de ex positie te prolongeren voor tien da gen. „Zondagmorgen na de dienst, vanaf half twaalf, zijn we ook open", laat Janny weten. Advertentie vertoont zaterdag 11 aug. 20.00 uur a zondag 12 aug. 20.00 uur a Uniformen ontbreken bij dit mu ziekgezelschap eveneens. „We hebben pluriformen" grapt Van der Wekken met betrekking tot de heterogene outfit van de muzikanten, die va rieert van een streepjes boerenkiel met pet tot leggings met daaronder pumps. Dit alles zorgt voor een ont spannen sfeër waarin het prettig mu siceren is, want dat staat ook nu nog steeds voorop. Dat samen gezellig musiceren wordt nóg versterkt doordat de muzi kanten een eigen inbreng in de num mers hebben en ook in de gelegen heid worden gesteld om solo te spelen Van der Wekken: „In het begin brachten we ook wat fanfare-mopjes maar nu staan er meer langere num mers met sologedeeltes op ons pro gramma." Nummers die hij in zijn studiootje achter het huis zelf compo neert of bewerkt voor zijn ensemble. Optreden Ofschoon Ensemble Alteklein in principe 't liefste in de open lucht op treedt is het gezelschap toch ook re gelmatig binnen vier muren te be luisteren. Onder andere als luchtig intermezzo tijdens een politieke bij eenkomst. In de open lucht spelen heeft, mits de locatie goed is, het be langrijke voordeel dat diegene die de muziek van Alteklein waardeert, kan blijven luisteren. Wie er daarentegen niets van moet hebben kan gauw een straatje om lopen. Want behalve de enthousiastelingen zijn er volgens de beide muzikanten ook mensen die de muziek van Ensemble Alteklein ab soluut niet zien zitten. Een midden weg tussen deze twee uitersten lijkt niet te bestaan. Vergeten De optredens van het jubilerende ensemble beperken zich niet tot op tredens tijdens evenementen in de re gio. Van der Wekken en Tiggelmans: „Jarenlang traden we alleen in Zee land op. Maar de laatste tijd worden we ook voor evenementen buiten de regio uitgenodigd". Zoals bij voor beeld tijdens het Jazzfestival in Zwolle van 8 september. Nu er ook van buiten de provincie belangstel ling bestaat voor Ensemble Alteklein wil deze op passende wijze zijn mu zikale visitekaartje afgeven. Een kleurrijke afbeelding, ontworpen door Wim Bakker voldoet letterlijk én figuurlijk aan dat verlangen. Vrijdag 10 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Matlock, Amerikaanse ad- vocatenserie. 18.30 uur The Muppetshow. Gast: Ethel Merman. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Blue revolution, 8-delige se rie over de betrekkingen tussen de mens en de zee. Afl. 1. 20.15 uur Boggle, spelprogramma. 20.45 uur Curieus, Carl Huybrechts ontvangt twee bekende Nederlan ders. 21.30 uur Inspecteur Morse,' Engelse misdaadserie. Afl.: De geest in de ma chine. 22.25 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Lekker weg. Vandaag: Lek ker weg in Amsterdam. 23.35 uur Winter kills, Amerikaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur TROS Sport: Holland Cup, verslag van het jeugdvoetbaltoemooi vanuit Amsterdam. 16.30 uur TROS vrijdagmatinee: American romance, Amerikaanse speelfilm. 18.32 uur Heathcliff co, tekenfilm serie. Herh. 19.00 uur Tik tak, kleuterserie. 19.05 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 19.25 uur T. en T. Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Sweethearts, comedyserie. 21.10 uur Te land, ter zee en in de lucht, amusementsprogramma. Van avond: Tobbedansen. 22.05 uur 'Allo 'allo, Engelse comedy serie. Afl. 6. 22.35 uur In the heat of the night, Amerikaanse serie. 23.20 uur Toerisme Trofee 1990, wed strijd tussen Nederlandse gemeenten in het kader van het Europese jaar voor toerisme. 23.30 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 19.00 uur Sesamstraat. 19.15 uur Studio Sport. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Fats Waller, filmportret van de jazz pianist Thomas 'Fats' Walter. 21.09 uur De finales, eindexamenfilm uit 1990 van Joram Lürsen over het jongetje Abe, die de kans krijgt een proefwedstrijd te spelen voor Ajax. 21.45 uur 100 Meesterwerken. 21.56 uur De verhalenvertellers, serie verhalen uit alle werelddelen. 22.00 uur NOS-Laat, achtergrondin formatie. 22.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 72. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de nerts. 18.10 uur Suske en Wiske, 29-delige poppenreeks naar een verhaal van Willy Vandersteen. Afl. 19. 18.35 uur Oproep der kabouters Spaans/Nederlandse tekenfilmserie. Afl.: De verschrikkelijke. 19.00 uur Programma van de Chris ten-Democratische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Serpieo, Amerikaanse speelfilm. 22.05 uur Verrassende vertellingen (Tales of the unexpected). Vandaag: De geluidsmachine. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. 22.50 uur Een jaar in Vietnam (Tour of Duty), 13-delige Amerikaanse reeks. Afl. 10. 23.40 uur Coda, Wij zijn zo gekwest, van Nelly Sachs, in een vertaling van Huub Beurkens. BRT 2 18.55 uur Nieuwskrant 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur Hitte en stof, Engelse speel film. 22.05 uur Sport extra: wielrennen, Torhout-Werchter Classic, samenvat ting. Film in concertsaal Zierikzee ZIERIKZEE - Zaterdag 11 en zondag 12 augustus wordt in de concertzaal in Zierikzee de film 'She's out of control vertoond. Het gaat hier om een comedy met in de hoofdrollen Ami Dolenz en Tony Danza, de laatste onder meer be kend van de tv-comeyserie De baas in huis. Het verhaal handelt over het ware leven, de fantasie van elke tiener en de nachtmerrie van iedere vader. De voor stellingen beginnen om 20.00 uur. een radio-station, doet pogingen om zijn dochter te beschermen. 'She's out of control' is het verhaal van Katie Simpson, een onhandig meisje in de groei. Een tiener die op groeit tot een mooie jonge vrouw en zichzelf geheel plotseling ziet achter volgd door jongens die het druk heb ben met hun eigen biologische veran deringen. Aandacht Katie (Ami Dolenz) is verrukt van de gaven van moeder natuur en de plotselinge aandacht van de jongens. Haar vader Doug Simpson (Toni Dan za) is dat allerbehalve. Hij keert te rug van een zakenreis en ontdekt dat zijn geliefde oogappel drastisch is veranderd. Simpson, algemeen directeur van Zijn goedbedoelde pogingen lopen echter mis en veranderen zijn leven ingrijpend. Hij raakt verzeild in nachtelijke uitstapjes als hij zijn dochter wil bespioneren. Zo komt hij onder meer in aanraking met een bi zarre psychiater annex popkenner, raakt verzeild in een explosieve slip- jacht en belandt uiteindelijk in de ge vangenis. 1 ROTTERDAM - Tbt en met 2 sep tember is in museum de Dubbele Palmboom in Rotterdam de tentoon stelling „Het oog wil ook wat" te zien. Deze expositie laat een collectie zien van brillen, optische en medi sche instrumenten, boeken en optiek gravures. 84 Jben Dr. Noland ze zo zag staan, ter wijl hij zich voorbereidde op de ope ratie, wist hij precies waar hel ge sprek, daarbuiten over ging. Iemand zou opperen, dat het aan boze geesten lag, een ander zou vergiftiging veron derstellen. Weer anderen zouden het houden voor een van die algemene ziekten, die niet noodzakelijkerwijs aan de invloed van boze geesten wor den toegeschreven. En natuurlijk zouden er ook zijn, die beweerden dat een stukje van de nagels van het kindje of een lokje haar als middel waren gebruikt om haar onder een boze betovering te brengen! Maar vandaag had hij geen tijd om zich in hun dwaze denkbeelden te verdiepen. Met een zwaar hart ging hij naar de operatiekamer. De injec tie had uitwerking gehad en het kind ademde weer wat vrijer. Martha en Shorty hadden alles schoongeboend en stonden klaar met instrumenten en verbandmiddelen. Snel schoot Dr. Noland in zijn jas en (rok zijn rubber- handschoenen aan. Hij ging naar de tafel en knikte tegen Martha. Ze reik te hem zijn operaticmesje aan. „God helpe mij", zei hij zacht voor zich zelf, terwijl hij de eerste incisie maakte. In zijn hele medische loopbaan was hem niets ooit zo zwaar gevallen als dez«; operatie. In andere gevallen was er nooit die sterke persoonlijke bin ding geweest tussen hem en de pa tiënt. Meer dan ooit tevoren was hij zich van het vreselijk drama van de chirurgie bewust: het wonden van menselijk vlees in een uiterste po ging tot genezing en behoud van het leven! Zorgvuldig werkte hij, terwijl Shorty nu en dan met een doek het zweet van zijn gezicht wiste. Plotseling riep Martha uit: „Ze ademt niet meer, dokter". Hij had het al gezien en zijn opge heven hand bleef doelloos midden in een beweging stilstaan. Hij legde zijn scalpel neer en gaf opnieuw een injec tie. Het kind verroerde zich niet. Wanhopig begon hij te masseren. Toen luisterde hij naar het hartje. Maar de baby bleef slap liggen le venloos. „O, mijn God!" riep hij in wanhoop uit, terwijl hij zich op een stoel liet vallen. Het zou een opluchting ge weest zijij als hij nu had kunnen hui len, maar zijn ogen bleven droog. „Ik vind het zo vreselijk voor u, dokter", zei Martha zacht, met tranen in haar ogen. „Ik vind hel heel heel erg". „Ik ook", voegde Shorty eraan toe. „Kpelei". Met grote inspanning stond Dr. No land op en zei op zachte toon: „Voor ik het aan mijn vrouw vertel, wil ik er zeker van zijn dat mijn diagnose juist was". Onzeker liep hij terug naar de operatietafel. „Kom me maar even helpen Door JENS LARSEN Het was geen operatie meer, maar hij wilde de oorzaak van de dood van zijn kind met zekerheid vaststellen. Beelden drongen zich aan hem op: kleine Doris lachend en huilend, kostbare ogenblikken waarin hij haar had gezien als ze gevoed of ge baad werd, als ze sliep of met haar voetjes speelde, als ze in Evelyn's ar men lag. Zijn diagnose was juist geweest. Hij maakte de incisie dicht en viel daarna in elkaar op de stoel. Martha bracht hem wat water en Shorty pro beerde hem wat koelte toe te wuiven. Tbn slotte kwam hij weer tot zich zelf en probeerde te denken. „Ik moet gaan Er was een lan ge pauze waarin hij probeerde zijn gevoelens meester te worden Mijn vrouw moet het weten". Hij keek wat verbijsterd rond. „De be grafenis. We moeten haar begra ven morgen, morgenmiddag, mis schien". Weer viel er een stilte. „O God! Shorty er moet een kistje zijn. Kun jij een kistje maken. Shor ty?" Hij hield op bedacht dan dat het Jerry was die het best kon timme ren. „Nee, Jerry weet wel hoe het moet. Zeg Jerry, dat hij een mooi kistje maakt, wil je ShortyMaar er klopte iets niet. Wat was het? Tben ineens herinnerde hij het zich. „Maar Jerry is nog in Dingsu! Maak jij het maar, Shorty!" „Ja sir". 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5