'Levende reeën zijn abosluut veel mooier dan dode reeën' Drukkere waterrecreatie hard aan uniformering: regels toe 80% klachten betreft overlast van speedboten en jetski's Nieuwe indeling van bos te Schuddebeurs Geen speel- automatenhal Schade aan wegen door droogte Steeds drukker voor straatveger Hoeveelheid reeën in de kop van Schouwen wordt via afschot in de hand gehouden J"-"" - Het wordt steeds drukker op het water. En niet alleen met surfers.... (Archieffoto). ZlERIKZEE - Zo'n tachtig procent van de klachten die bij de RP te water binnenkomen gaan over overlast, vooral van speedboten, waterscooters en jetski's, schat A. Heyen, die op de meldkamer van de rijkspolitie in Driebergen zit. „Het is een beetje een machowereldje. De jongelui willen de bink uithangen en het ontbreekt ze vaak aan nautische ervaring". De overige klachten gaan over aanvaringen tussen jachten, pleziervaartuigen en speedboten. Jaarlijks neemt het vaarverkeer met zo'n vier procent toe, vorig jaar lag de groei zelfs op tien proc- dent. Met de sterke groei van de watersport neemt het aantal ongevallen en de overlast ook toe, is de indruk van de RP. Het aantal meldingen gaat met de tempera tuur omhoog, vertelt de RP te water in Driebergen. Voor al de afgelopen hittegolfweek was dat te merken. Vervolg van pagina 1 Het grand canal was een zichtlaan van die buitenplaats. Vroeger was het de gewoonte om de beplanting rondom een buiten zo in te delen dat men vanuit het huis de oprijlaan kon zien, het theehuisje en de vijver. De zogeheten zichtlijnen", aldus La- bruèyre. Behalve het opnieuw uitgraven van het grand canal is het ook de bedoe ling om langs die waterpartij de lan ge laan met linden aan te planten die typerend was voor de dertiger jaren. De derde waterpartij die via het plan wordt aangepakt is de vijver voor Mon Plaisier. Een langwerpige water partij waarop in strenge winters wordt geschaatst door mensen uit Schuddebeurs en omgeving. Uit luchtfoto's en andere oude foto's blijkt dat die vijver vroeger een gril lige, bochtige vorm had en wat langer was. Over de twee smalste gedeelten liep een bruggetje. Uitvoering Wanneer alles volgens plan ver loopt kan men binnen enkele maan den beginnen met de uitvoering van de de eerste fase van het plan. Naar verwachting kan over ongeveer tien jaar het bosgebied helemaal zijn te ruggebracht in zijn vroegere staat. De kosten voor de nieuwe indeling worden gedragen door Schorer. Vol gens Beek is het mogelijk dat de rijksoverheid een gedeelte van die kosten subsidieert. Bij de onderhandelingen is geble ken dat het bos toegankelijk blijft voor publiek. .Iedereen mag er vrij wandelen. Maar het is niet de bedoe ling dat men er met honden of paar den doorheen gaat. En natuurlijk he lemaal niet met brommers, zoals dat tot nu toe af en toe gebeurde. Het be treft tenslotte een beschermd na tuurgebied. Zo staat het bos al jaren in het bestemmingsplan", aldus Beek. ZlERIKZEE - De exploitant van speelautomaten Van de Wijngaard bv uit Breda heeft van de gemeente Zie- rikzee geen toestemming gekregen voor het vestigen van een speelauto- matenhal in de binnenstad van Zie- rikzee of in het buitengebied. Volgens Van de Wijngaard is zijn aanvraag door de gemeente afgewe zen omdat de APV (Algemeen Plaat selijke Verordening) van Zierikzee geen ruimte biedt voor een dergelijke voorziening. Al eerder probeerde hij toestemming te krijgen om in de ge meente Duiveland een speelaütoma- tenhal te vestigen. Ook daar ketsten de plannen af omdat het Duivelandse gemeentebestuur niet bereid was in de APV een verordening op te nemen die de vestiging van een speelauto- matenhal zou mogelijk maken. Vol gens Van de Wijngaard omvatten zijn plannen niet alleen de opstelling van fruitautomaten (die berucht zijn van wege de gokverslaving die zij kunnen veroorzaken) maar ook kansspelau to's, snookertafeis en enkele bowling banen. Relatief gezien gebeuren er echter weinig ernstige ongelukken, aldus J. van Galen van het Breed Overleg Wa terrecreatie (BOW), waarin de wa tersportorganisaties en de overheid zijn verenigd. Het BOW voert mo menteel een" onderzoek uit naar oor zaken van ongelukken op het water Daarbij worden gegevens van de RP te water, Rijkswaterstaat en verzeke raars gebruikt. Het blijkt echter moeilijk om een precies overzicht te krijgen van het aantal ongelukken omdat een uniforme registratie ont breekt, aldus het BOW. Meer zonering Het BOW is voorstander van invoe ring van meer zoneringsmaatregelen. Er zijn momenteel op verschillende plaatsen wel al zones ingesteld waar snel mag worden gevaren of waar mag worden gesurfd. Zoals bijvoor beeld aan de noordwest-zijde van het Sneekermeer. Daar mag onbeperkt hard wordefi gevaren, maar er zwem men en surfen ook mensen. ,,Het ver baasd me dat daar nog geen ongeluk ken zijn gebeurd", zegt RP.'er De Jong van de RP74. Verdere indeling in zones voor plankzeilen, vissen, kanoen en varen met speedboten kan de veiligheid volgens het BOW bevorderen. „Maar het moet natuurlijk niet al te streng want het blijft een sport", aldus Van Galen. De watersport ontkom, niet aan een steeds strakkere uniforme regel geving, stelt L. Meiresonne, directeur van de Stichting Recreatie, waaron der het BOW valt. „Er is een giganti sche dichtheid van boten, etcetra, Daardoor botsen belangen. Dat schreeuwt om regels. Zonering is dan een van de beste mogelijkheden". Als voorbeeld noemt hij de rivier de Lek, waar beroepsvaart vaart. In sommige insteekhavens wordt ook gesurfd. Als een surfer daar iets buitenkomt, is er kans dat een Rijnaak deze niet meer kan ontwijken. Groei Ook A. Heyen van de meldkamer in Driebergen vindt dat de recreanten tegemoet moet worden gekomen door meer aparte banen voor bijvoorbeeld speedboten te creëren. De groei van het aantal snelle motorboten houdt geen'gelijko tred met het aantal apar te zones, meent hij. Dat is ook de in druk van de Koninklijke Nederland se Wa.tersport Vereniging. De KNWV betwijfelt echter of een verplichte z!óhering werkt, aldus Woordvoerder J. Jibbem De KNWV geeft voorkeur aan een „natuurlijke" verbetering van de inrichting van de waterrecreatiegebieden. „Gelukkig is het water niet in al lerlei .hokjes verdeeld. Dat werkt in de praktijk ook niet. Wel zouden er meer mogelijkheden kunnen worden gecreerd voor bijvoorbeeld snel va ren. Ook voor surfers zijn er te wei nig voorzieningen". Door het aanleggen van surfstran- den kom je de surfer tegemoet en be perk je de overlast". Nu ontstaan door een onjuiste inrichting vaak problemen, bijvoorbeeld als een jachthaven wordt aangelegd vlak achter een sluis. Een algemene reglementering van het verkeersnet, zoals op de weg, ont breekt op het water. Provincies, de rijksoverheid, waterschappen en ge meentes hanteren verschillende re gels. Dat maakt het er voor het va rend publiek niet eenvoudiger op. „Wij vinden dat de diverse regels meer op elkaar afgestemd zouden moeten worden", stelt Van Galen van het BOW. Boekenkast Oo de KNWV vindt dat. „Wie van de ene kant van Nederland naar de andere kant vaart, zou een hele boe kenkast aan boord moeten hebben om alle reglementen er op te kunnen naslaan", aldus Jibben. Op verschil lende plaatsen gelden bijvoorbeeld een groot aantal verschillende maxi mumsnelheden en op de ene plek is snel varen zonder vergunning niet toegestaan, op de andere weer wel. De veelheid aan regels is „uiterst ver warrend" voor het publiek. De ver eniging is er voor dat de regels meer op een lijn komen. De maatregelen die worden geno men om de overlast te beperken en de veiligheid te vergroten verschillen ook van plaats tot plaats. In Midden- Limburg is bijvoorbeeld een verbod voor waterjets ingesteld, op andere plekken, zoals in noord-west Overijs sel, worden te snelle vaarders harder aangepakt. De aanpak van speedboten ver schilt van arrondissement tot arron dissement, vertelt commandant Kre- mers van de RP74. Zo hebben speedbootvaarders op de Kagerplas- sen in Zuidholland een vergunning nodig. In Friesland moeten de boten alleen geregistreerd staan. In heel Nederland wordt een vaartuig aange merkt als snelle motorboot als het 16 kilometer of sneller kan varen en zo staat geregistreerd, vertelt Kremers. De provincie Friesland vormt daarop een uitzondering. Alleen als een boot ook echt harder vaart dan 16 kilome ter geldt het als een speedboot. ZIERIKZEE - Grote hitte en lang durige droogte veroorzaken grote schade aan de wegen in Walcheren en in Tholen. De schade op Walcheren a 10,- miljoen van vorig jaar is nog niet hersteld. Voor dit jaar wordt op een even groot bedrag gerekend. Oorzaak is dat veel polderwegen en secundaire wegen op veengrond zijn aangelegd. Bij een daling van het grondwaterpeil scheurt het' wegdek en gaat het golven. In Tholen waar de schade op een miljoen wordt ge raamd probeert men verdere schade te beperken, door water uit het Zoom meer in de betrokken poldergedeel ten te pompen. De polderbesturen wijzen de provincie met zijn uitge breid toerisme als de boosdoener aan, maar het provincie-bestuur wei gert in de schade bij te dragen. Op Schouwen-Duiveland komt wegen- schade wel voor maar niet in getallen met zes nullen. Vervolg van pagina 1 les weet hier" glundert Den Haan wanneer de zoveelste toerist hem de ze dag aanspreekt Voldoende Ondanks dat Den Haan zijn werk tijdens de Tberistendagen met plezier doet verbaast hij zich ook over de nonchalance waarmee de mensen hun 'afval op straat gooien. „Mensen gooi en veel op straat neer. Op dit moment is het echt hopeloos" zegt hij tussen zijn rondes door. Zijn er wellicht te weinig afvalbakken in de stad? Zijns inziens is dat niet het geval: er zijn er heus voldoende. De zes vaste afvalbakken in het' hart van de stad zijn met het oog op de drukte met de Toeristendagen uit gebreid, Alleen in het Havenkwartier zijn er al twaalf extra bakken neerge zet. Er zijn echter nog vijftien extra bakken besteld die dit jaar nog een plaatsje in de stad zullen krijgen. Bakken die allemaal regelmatig door Den Haan worden geleegd. Voldoen de afvalbakken. En toch ligt het cen trum na afloop van deze Dolle Dins dag bezaaid met papiertjes en blik jes. Opvoeding „Door al die reclame om de vakan tie in eigen land door te brengen wordt het steeds drukker en da's te merken ook. Het ligt overigens aan de mensen zelf dat al die rommel op straat ligt. 't Hangt af van de opvoe ding maar sommigen zijn nog te be roerd om hun afval in die bakken te gooien. Er zijn er echter ook die dat wel netjes doen" aldus de Zierikzeese straatveger. Den Haan ziet nog een ander kant aan het fenomeen van de rommel. Is niet altijd even leuk en soms mopper ik weieens inwendig maar aan de an dere kant houden die toeristen mij ook aan het werk". Bovendien blijkt dat de rommel die na een drukke zo merse dag in de stad ovèrblijft niet alleen toe te schrijven is aan tde oer- isten. Ook onder de Zierikzeeënaren blijken sloddervossen te zijn. De han delaren die dinsdags in Zierikzee neerstrijken ruimen hun afval vol gens Den Haan in het algemeen wel aardig op. „Ik heb er in ieder geval geen dol mee, dat heb ik met niemand zegt de Zierikzeese straatveger die zich klaarmaakt voor zijn vier uur durende „kruistocht tegen de rom mel op straat". AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft de afgelopen weken tien jongens gearresteerd die worden ver dacht van mintens tien gewapende overvallen op hotelportiers, inbraken en overvallen op winkels. Een woor- voerder van de Amsterdamse politie heeft dit bekendgemaakt. AMSTERDAM - De gemeente Am sterdam moet in de komende vier jaar rond de 125 miljoen gulden be zuinigen. Het program-akkoord dat de nieuwe college-partijen PvdA, Groen Links, D66 en de VVD hebben gesloten levert in financieel opzicht een negatief beeld op, zo concludeert wethouder van financiën F. de Grave (VVD). gebeurt. Zo wordt de reeënstand die overblijft ook sterker en gezonder". Volgens hem kan een goede jager aan de bouw en het gedrag van een ree zien met wat voor dier hij heeft te ma ken. De keuze die een jager maakt, wordt achteraf gecontroleerd en be kritiseerd via een reewildgewijen- tentoonstelling. „Van elk geschoten dier wordt het gewij en gebit be waard en opgezet. Op de tentoonstel ling wordt dat alles door deskundi gen bekeken en van commentaar voorzien". Het geeft volgens Punt veel voldoe ning om na lang wachten een ouder of zwak dier te kunnen schieten waarop men al langer zit te wachten. „In de bronstijd lukt dat vaker omdat de dieren dan sneller hun voorzichtig heid verliezen". De kogel waarmee een ree wordt geschoten is zodanig gecontrueerd dat het dier er gelijk door wordt gedood. Delicatesse De jager mag een ree die hij heeft geschoten houden om op te eten. „Reerug is een delicatesse". Omdat een ree 15 a 20 kilo weegt, geeft Punt ook altijd stukken vlees aan beken den. „Aan de eigenaar van de grond waar ik jaag bijvoorbeeld". Sinds ok tober 1989 is het jachtgebied van de leden van de reewildcommissie aan zienlijk ingeperkt. „In een gedeelte van de Kop van Schouwen mogen wc niet meer ja gen. Dat komt omdat de commissie Duinbehoud en Vogelbescherming daartegen is gaan procederen. Zc vinden dat de jacht verstorend werkt vanwege geluidsoverlast en dat de natuur zichzelf wel kan redden zon der ingrijpen van de mens via de jacht". De leden van de reewildcommissic maken zich nu grote zorgen. „Wie grijpt er in wanneer het reewildbe- heer uit de hand loopt en wie ruimt de verwilderde katten en de grote hoeveelheid konijnen op die in het ge bied rondlopen. Vooral de schade die konijnen aanrichten is aanzienlijk. Zij vernietigen onder andere het helmgras dat de duinen moet be schermen". Volgens Punt is het goed mogelijk om de jacht en natuurbe heer te laten samengaan. „Nederland is te klein om de natuur zijn gang te laten gaan. Er blijft wildbehcer op een verantwoorde manier nodig". Om de reewildstand op ongeveer 300 dieren te houden, moeten jaar lijks nog zo'n 50 dieren worden afge schoten. Via een door de rijksover heid verleende vergunning wordt dat gedaan door leden van de Reewild commissie Schouwen-Duiveland, een onderdeel van de afdeling Zierikzee van de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging. Tussen een januari en 15 maart mag men op vrouwelijk reewild jagen en van een mei tot 15 september op reebokken. ELLEMEET - Zo'n drie a vijf keer per week staat hij heel vroeg op om nog voor zonsopgang zijn positie te kunnen innemen boven op een duintop nabij het Water gat in Renesse. Tegen de wind in om geen geur te ver spreiden en gehuld in bruin/groene camouflagekleding zit hij urenlang heel stil op zijn driepootstoeltje. Turend door zijn verrekijker, schietstok en geweer in de aanslag. Henk Punt uit Ellemeet is jager. Hij is een van de vijf tien leden van de Reewild commissie Schouwen- Duiveland die in hun vrije tijd via de jacht meewerken aan het reewildbeheer op Schouwen-Duiveland. Punt zit gedurende zeven maanden per jaar vele tientallen uren op zijn post en schiet jaarlijks ongeveer twee reeën die hij zorgvuldig heeft selecteerd. Gewetenswroeging heeft hij daarbij niet. „Levende reeën zijn absoluut veel mooi er dan dode reeën. Maar om te voorkomen dat de groep reeën in de Kop van Schouwen te groot wordt moeten per jaar zo'n vijftig dieren worden afgeschoten". In een te grote groep reeën onstaat volgens Punt stress. „Reeën zijn soli dair levende dieren die elk hun eigen territorium hebben en elkaar buiten de paartijd niet verdragen. Als de groep te groot wordt verjagen ze el kaar naar gebieden die daarvoor niet geschikt zijn, zoals boomgaarden of parken. Daar kunnen ze grote schade aanrichten doordat ze hun nieuwe ge bied gaan markeren met behulp van hun gewei". Verder lopen de dieren in een te grote groep meer kans op ziek tes omdat het aanbod van hoogwaar dig voedsel kleiner wordt. Geschikte omgeving Reeën komen van nature niet voor op Schouwen-Duiveland. In 1961 nam de Dienst der Domeinen het initiatief om een aantal reeën uit te zetten in het duingebied Kop van Schouwen Omdat dat een heel geschikte omge ving bleek te zijn voor reeën en om dat de dieren het natuurgebied com pleter zouden maken. In 1970 was het aantal reeën in het gebied zo gegroeid dat er voor het eerst moesten worden afgeschoten. „Reeën zijn absoluut niet zeldzaam. In Nederland zijn er ongeveer 25.000. Er zijn geen natuur gebieden waar nog plaats is om de reeën die hier overtollig zijn, uit te zetten", aldus Punt. In de Kop van Schouwen-Duiveland lopen ongeveer 300 volwassen reeën. Daar komen jaarlijks 70 a 80 kalveren bij. Op grond van een rcewildbehcersplan is bepaald dat jaarlijks zo'n zelfde hoe veelheid dieren moet verdwijnen uit het gebied. „De natuurlijke vijanden van reeën: lynxen en wolven, komen van wege de grote bevolkingsdichtheid niet meer voor in Nederland. Reeën zijn hier wel gebleven omdat ze een enorm aanpassingsvermogen heb ben. In een gebied waar een beetje dekking vinden, voelen ze zich al snel thuis". Niet door lynxen of wol ven, maar wel door liet verkeer ster ven in de Kop van Schouwen jaar lijks ongeveer 25 reeën. Vanuit hun duingebied komen ze op de weg te recht en worden aangereden. Daar naast sterven ongeveer vijf reeën om dat ze worden opgejaagd door los lopende honden en daarbij tegen af rasteringen botsen. Selectie Een van de redenen waardoor Punt vaak urenlang op een duintop zit zon der te schieten, is selectie van de reeën die hij ziet. „Het is de bedoe ling om zwakkere en oudere dieren te schieten. Net zoals dat in dc natuur ln camouflagekleding op een duintop. Op de uitkijk naar reeën. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4