,,'t Wordt steeds drukker en dat is te merken ook" Bos rondom Mon Plaisir terug naar oorspronkelijke indeling SbSPi DE ZIERIKZEESCHE COURANT ffir Pc ear Duitse toerist verdronken in zee Oosterlandse vrouw komt met de schrik vrij Straatveger Piet den Haan Op basis van een luchtfoto uit 1936 ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Twee Chinezen 250.000ste bezoeker Reewildbeheer Winst In Oud-Vossemeer op Tholen werden de lijken De 250.000ste bezoeker van Delta Expo kwam Jaarlijks moeten in de Kop van Schouwen on- De VV Zierikzee won overtuigend van Arne- van twee Chinezen gevonden (Pag. 2). dit jaar vroeger dan anders. (Pag. 3). geveer 50 reeën worden geschoten (pag. 4). muiden. (Pag. 7). DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1990 146ste jaargang Nr. 24791 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Een belofte moet niet naar de letter maar naar de geest worden gehouden. Cicero Aanspreken Tevens maak ik kans op het winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveland. Er viel heel wat op te ruimen na de toeristendag. (Foto: Joop van Houdt). ,,Ik vind het hartstikke leuk die Tberistendagen vanwege de contacten met de mensen en zo" stelt Den Haan tevreden vast. Niet alleen de Zierik- zeeënaren maar ook de vakantiegan gers blijken nogal eens naar Den Haan toe te stappen voor een praatje. Vaak ook vragen ze hem waar ze een goede bakker of slager of een bank kunnen vinden. ,,Ze denken dat ik al- vervolg pagina 4 Naam Adres Postcode: Plaats: Telefoon: - Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. werken Brouwershaven ing J. H. M. Beek, die het plan op zijn kamer in het stadhuis heeft liggen. Waterpartijen Essentieel voor het plan is het in de oorspronkelijke staat terug brengen van de diverse waterpartijen in het bos. Op luchtfoto's zijn nog de contou ren te zien van wat vroeger een ronde bosvijver was. De droge greppel die daarvan is overgebleven zal weer op nieuw worden uitgegraven. Tegenover Welgelegen, de buiten plaats aan de overzijde van de Don- kereweg, zijn in het bos van Mon Plaisier de contouren achtergebleven van een grand canal. Een lange rech te waterpartij waarlangs aan weers kanten een oprijlaan lag. „Dat stuk bos behoorde vroeger bij Welgelegen. vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting tot vrijdagavond: Gematigd warm Vannacht half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in het noorden moge lijk wat regen. Overdag droog en vooral in het zuiden perioden met zon. Minimumtemperatuur ongeveer 15 graden. Middagtemperatuur van 20 graden in het Waddengebied tot 25 graden in het zuiden van het land. Overwegend matige wind, f-erst zuid westelijk, overdag draaiend naar noordwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 13 aug. Zaterdag: Zonneschijn: 60% Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 26 graden Windkracht: variabel 2 Zondag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 27 graden Windkracht: variabel 2 Maandag: Zonneschijn: 50% Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 15 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: west 3 ZON- ËN MAANSTANDEN 10 aug. Zon op 06.14, onder 21.13 Maan op 22.13, onder 11.05 Laatste kwartier: 13 augustus (17.54) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Ons weer ligt groten deels binnen de invloedssfeer van een langerekt hogedrukgebied. De as van dit gebied loopt vanaf de oceaan via Noord-Frankrijk naar het zuidwes ten van Duitsland. Bij Schotland ligt een zwakke storing. Deze beweegt zich oostwaarts naar Denemarken. In de komende nacht ligt voornamelijk de noordelijke helft van ons land tij delijk binnen het bereik van deze sto ring. Dit wordt daar merkbaar door de aanwezigheid van veel bewolking, waaruit mogelijk wat regen valt. Het zuiden van het land ontsnapt waar schijnlijk aan deze overwegend lichte regen. Morgen is het dankzij de nabij heid van het genoemde hogedrukge bied droog. Vooral in het zuiden ko men dan flinke perioden met zon voor, met name in de middag. De middagtemperaturen worden met waarden tussen 20 graden in het noorden en 25 graden in het zuiden ongeveer gelijk aan die van vandaag. Ook tijdens het komende weekeinde bepaalt het genoemde hogedrukge bied ons weer. Het wordt dan nog iets warmer. RENESSE - De 29-jarige K. H. Cap- pallo uit het Duitse Duisberg is dins dagmiddag verdronken in zee. De va kantiegast kwam om het leven nabij de strandovergang het Watergat te Renesse. Cappallo bracht zijn eerste vakan tiedag op Schouwen-Duiveland door. Dinsdag om ongeveer 16.00 uur stapte hij met twee vrienden in zee voor een koele duik. Pas toen de beide andere Duitsers uit het water kwamen misten zij hun vriend. Om ongeveer 17.30 uur werd de reddingsbrigade gewaarschuwd die met boten op zee naar de Duitser zocht. Later bleek, dat het lijk van Capallo aangespoeld op het strand nabij de duinovergang Duinhoeve, 400 meter verderop. Ver moed wordt dat hij te ver in zee is ge gaan en daarbij is verrast door de sterke stroming van het zeewater. OOSTERLAND - De 54-jarige me vrouw M. C. uit Oosterland had dins dag erg veel geluk. Toen zij met de fiets de Rijksweg N59 overstak werd ze aangereden door een auto en des ondanks kwam ze met de schrik vrij. De aanrijding vond plaats om onge veer 18.00 uur plaats. M. C. kwam met de fiets vanuit de richting Sir- jansland en wilde bij de Blaauwe Keet de Rijksweg N59 oversteken om naar Oosterland te gaan. Kennelijk zag ze bij de oversteek een auto be stuurd door H. J. O. üit Gouda over het hoofd. Deze automobilist kwam over de N59 aanrijden vanuit de rich ting Bruinisse. Hij kon de overste kende Oosterlandse niet meer ont wijken en reed tegen het achterwiel van haar fiets. M. C. zelf werd niet ge raakt door de auto zodat ze met de schrik vrijkwam. De auto werd licht beschadigd en uiteraard was ook de fiets van de Oosterlandse kapot. ZIERIKZEE - Dinsdagmiddag: even na vijven. Nu de laatste bezoekers van de vierde Toeristendag in Zierikzee zich huiswaarts begeven en de handelaren en artiesten hun bullen pakken, blijkt welke (ongewenste) visitekaartjes ze als dank voor 't aangenaam verpozen hebben achtergelaten: papieren en lege blikjes her en der op de straat en vui le stoepen. Dat betekent werk aan de winkel voor straatveger Piet den Haan. Samen met een extra straatveger de ongewenste herinneringen aan een gens door de Nieuwe Bogerdstraat te en de gele bezemauto van de Reini- gezellige en drukke Tberistendag weg rug naar het centrum, van waar de gingsdienst Schouwen-Duiveland te werken. Vanaf de Balie gaan Den schoonmaakploeg richting Lange No- trekt hij tussen 18.00 en 22.00 uur Haan en zijn makkers door de Post- belstraat gaat. Daarna volgt nog een door het centrum van Zierikzee om straat naar de Vismarkt en vervol- rondje maar dan aan de andere zijde van de straat. Als alles meezit is Zie rikzee tegen tienen weer „aan kant." Rondje Voor Den Haan betekenen die Toe- ristendagen lange werkdagen. Klok slag acht uur is hij zoals altijd begon nen met zijn eerste ronde om de circa vierhonderd bakken die Zierikzee rijk is te legen. De gehele dbg door is hij met zijn kar door Zierikzee gere den om die bakken tijdig te legen. Den Haan: ,,'Is een zootje. Ik heb van daag wel vier karren vol wegge bracht". Wie weet dat het gewicht van de kar een kleine vijfhonderd kilo is en het maximale totaalgewicht drie duizend kilo kan wel narekenen voor hoeveel afval de bezoekers van de Toeristendag hebben gezorgd. Zolang ze die afval maar netjes in de daarvoor bestemde bakken depo neren is er geen vuiltje aan de lucht. Den Haan rijdt immers constant rond om de bakken tijdig te legen, 't Wordt anders als ze hun papieren, plastic fritesbakjes en lege blikjes lukraak ergens neersmijten. Niet alleen is die slordigheid een doorn in het oog van menige Zierikzeeenaar, het geeft Den Haan ook het nodige te doen. Herinrichting De herinrichting van het centrum speelt daarbij ook een rol. Den Haan: „Door die brede trottoirs heb ik meer werk gekregen omdat deze met de hand moeten worden aangeveegd, zo dat het vuil voor de bezemwagen te recht komt. De mensen lopen hier nu wel rustiger en daarom heb ik dat ex tra werk er wel voor over". Den Haan moet een beetje lachen wanneer verondersteld wordt dat hij na afloop van zo'n Tberistendag wel versleten moet zijn. „Jawel ik ben 's avonds wel moe, maar da's gezond. Versleten ben ik er niet van hoor". Dat komt waarschijnlijk omdat Den Haan geniet van de drukte die zo'n Tberistendag met zich meebrengt. 'n Zomerlang leesplezier voor slechts per maand Met kans op het winnen van het schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zierikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uit de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. SCHUDDEBEURS - Een luchtfoto uit 1936 en een aantal oude familiefoto's vormen de basis voor een plan waarmee de eigenaar van de buitenplaats Mon Plaisir jonkheer drs D. M. Schorer het bos rondom het landgoed aan de Donkereweg in Schuddebeurs wil laten terugbrengen naar de indeling en het uiterlijk dat het had in de dertiger ja ren van deze eeuw. Na de reconstructie blijft het bos toegankelijk voor publiek en ook de vijver voor het landgoed mag in de winter worden gebruikt als ijsbaan. trictshoofd Staatsbosbeheer M. C. Mol is zijn instantie bereid om het beheer van haar 12 hectare bosgebied in de komende jaren aan te passen aan het totaalplan dat door de stich ting PHB voor het hele gebied werd gemaakt. Via dat totaalplan kan het bosge bied in acht tien jaar via verschil lende fases worden teruggebracht naar de indeling en het uiterlijk dat het in de dertiger jaren had. Dat houdt onder andere in dat 30 are bos wordt gekapt en 22 are opnieuw en op een andere manier wordt ingepland. „Het bos wordt meer afwisselend met open plekken en dichtbegroeide stukken. En ook het grillige paden verloop van vroeger wordt er in te ruggebracht", aldus hoofd gemeente- Dat blijkt uit overleg dat het dage lijks bestuur van de gemeente Brou wershaven voerde met de eigenaar van de buitenplaats. Schorer wil de werkzaamheden voor de reconstruc tie van het bos het liefst nog dit'jaar van start doen gaan. Maar eerst moet het Brouwse college van b en w toe stemming geven voor uitvoering van het plan en moet het provinciaal be stuur een verklaring van geen be zwaar afgeven. Volgens de burge meester van Brouwershaven L. N. Labruyère zal met name dat eerste geen problemen opleveren. „We kun nen er moeilijk tegen zijn dat men het bos in de oorspronkelijke staat wil terugbrengen". Verhuizingen Bon voor zomerlang leesplezier JA, voor f 40,witten wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Schorer kwam op dat idee omdat hij besloot om vanuit Wassenaar te rug te verhuizen naar Schuddebeurs. Toen de familie Schorer in vroeger ja ren in Mon Plaisir woonde, was zij te vens eigenaar van het hele, 17V2 hec tare grote bosgebied rondom de buitenplaats. Die grond werd ver kocht aan Staatsbosbeheer toen men besloot het landgoed niet langer meer permanent te bewonen. Nu men er weer terug keert wil men ook het bos weer gaan beheren. Daarom werd via een overeenkomst met Staatsbos beheer *5,6 hectare van het bosgebied in erfpacht overgedragen aan Scho rer. De jonkheer liet de stichting tot behoud van Particuliere Historische Buitenplaatsen (de stichting PHB) een plan maken waarmee het hele 17V2 hectare grote bosgebied in onge veer tien jaar zou kunnen worden te ruggebracht naar de stijl en inrich ting van de jaren dertig. Volgens dis Hoewel het nu droge greppels zijn, zijn via een luchtfoto nog de vormen te zien van de vroegere bosvijver middenho venen het grand canal (litiks daarnaast). Ook de vroegere vorm van de vijver voor Mon Piasier (links onder) is zicht baar. (Archieffoto gemeente Brouwershaven). zierikzeescheh nieuwsbode!!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1