'Iedereen die een vaste hand heeft, kan schieten' verstandelijk gehandicapten 'Nadere invulling Neeltje Jans nodig om stroom van bezoekers vast te houden' Initiatief van Stichting Dienst Sociaal Pedagogische Zorg in Zeeland Vergeten groep? Weekje speelplezier voor Salmonella bacterie aangetroffen in eierkluts- machine Visser in het gelijk gesteld m- Avwrwt*-, Overschrijding aantal kampeer middelen Gedurende acht weken op maandag braderie op Centrumplein Bruinisse Jaarverslag Delta Expo: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 augustus 1990 Nr. 24790 6 De (brom)fietsers lijken in Zeeland een vergeten groep als het om de ver keersveiligheid gaat. Bijna de. helft van alle verkeersslachtoffers zijn fietsers en bromfieters en dat is op z'n zachtst gezegd opzienbarend. In Zierikzee vallen in regionaal opzicht de meeste slachtoffers onder de tweewielgebruikers. Bij maar liefst 56% van de ongevallen zijn fietsers en bromfietsers betrokken. Een me dewerker van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) heeft in deze krant een pleidooi ge houden voor het veiliger maken van bestaande fietspaden. En die visie kan van harte oyidersteund worden. Wie zich op de fiets wil verplaatsen kan op Schouwen-Duiveland veel verkeersgevaarlijke situaties tegen komen. Dat is voor een plattelands gebied een kwalijke zaak. Er moet immers vaker op de fiets geklommen worden om op school te komen. En ook boodschappen worden niet zel den buiten het eigen dorp gedaan. Daarom is het een goede zaak als de zes gemeenten hun eigen fietspa den nogeens bekijken. Het aanleg gen van nieuwe fietspaden is een kostbare bezigheid. Maar het ver keersveiliger maken kost beduidend minder. Daarvoor zijn vaak goedko pe en zeer effectieve maatregelen denkbaar. Overigens, duur of niet. Ooit wei eens uitgerekend wat een mensenle ven nog meer dan geld alleen waard is? AvdW VENLO - Alleen op een garde van de eierklutsmachine In de keuken van het verpleeghuis Maria Auxilia- trix in Venlo is de salmonella bacterie type D aangetroffen. Nader onderzoek naar kiemen die in de keuken zijn aangetroffen heeft dat uitgewezen. Dit heeft een woordvoer der van de Keuringsdienst van Waren bekend gemaakt. De Keuringsdienst van Waren heeft al eerder laten weten dat geen Salmonella-bacterieën waren aange troffen in eieren, melkpoeder en ge droogde puddingresten in de keuken. De directie van het verpleeghuis zei maandagavond niet bevoegd te zijn nadere mededelingen te doen over het onderzoek van de Keuringsdienst van Waren. De directie acht het wel waarschijnlijk dat de kok die de reeds klaargemaakte pudding met ei- erschuim heeft opgeklopt, gebruik heeft gemaakt van de bewuste machi ne. Dat staat evenwel nog niet voor 100 procent vast. Mogelijk dat het door justitie en het ministerie van WVC ingestelde onderzoek daar uit sluitsel over kan geven. ZIERIKZEE - De visser J. A. van Beers uit Bergen op Zoom heeft met succes een procedure aangespannen tegen het ministerie vn landbouw, natuurbeheer en visserij. Het minis terie weigerde hem in 1987 een ver gunning te geven, voor het met me chanisch vermogen vissen op kokha nen. Van Beers meende dat hij voldeed aan de voorwaarden om een dergelij ke vergunning te krijgen, maar het ministerie wilde niet hoger gaan dan 35 met motoren vissende- kokhanen- schepen en weigerde het afgeven van een vergunning. De AROB-rechter heeft Van Beers in het gelijk gesteld, mede op grond van het feit, dat in 1987 wel aan twee andere vissers nog vergunning was gegeven. ZIERIKZEE - Mark knikt hevig. Zeker weten dat de speelweek leuk is. Gerard- Jan vindt dat blijkbaar ook. Hij komt de „mevrouw van de krant" weieens even ver tellen hoe goed hij het naar zijn zin heeft. Zo leuk is het dat hij het haast niet onder woorden kan brengen. Mark en Gerard-Jan zijn twee van de acht jongeren die zich in Zierikzee hebben aangemeld voor de speelweek voor ver standelijk gehandicapten, die deze week wordt gehou den. Het is niet de eerste keer dat er voor zeer moeilijk lerende kinderen een speciale vakantieweek wordt ge houden. In 1987 kwam de Stichting Dienst Sociaal Pedagogische Zorg in Zeeland met het idee om speciaal voor deze groep kinderen een speel week te organiseren. Een week die de lange vakantieperiode van zes weken wat zou breken. Een week ook waar in hun ouders eens even op adem zou den kunnen komen en wat tijd voor zichzelf zouden hebben. Spelletjes en uitjes Sinds dat jaar worden er zo halver wege de vakantieperiode op tal van plaatsen in het Zeeuwse vakantiewe ken georganiseerd, waarbij de kinde ren vijf dagen lang van 9.30 tot 15.30 uur worden beziggehouden met spel letjes en uitjes. In het vroegere schoolgebouw aan de dr Basterstraat in Zierikzee heb ben zich maandagmorgen acht kinde ren tussen de zeven en zestien jaar ge meld voor deze speelweek. De mees ten van hen zijn leerlingen van de Beatrixschool, eentje is afkomstig van Zonneveld. Een aantal van deze ECHTELD - De 19-jarige J. C. van Baaren uit Echteld is in Echteld om het leven gekomen bij een verkeers ongeval. Dat heeft een woordvoerder van de Rijkspolitie district Nijmegen meegedeeld. De jongeman verloor in een bocht van de weg de macht over het stuur van zijn auto en belandde in de sloot. Hij overleed ter plekke. speelgasten komt op herhaling en een van hen vraagt ietwat nieuwsgierig waar het babytje van juf Sophie Bin is. Samen met nog een aantal andere vrijwilligers, onder wie ook Jacolien van Bemden zorgt ze ervoor dat deze kinderen een leuke week hebben. Dier Een week waarin alles draait om het dier, want ook dit jaar hebben de vrijwilligers in Zierikzee weer een thema uitgekozen. Nadat eerder on derwerpen als ballons en voertuigen in het middelpunt van de belangstel ling stonden zijn het nu de dieren die alle aandacht krijgen. „We kiezen al tijd een onderwerp dat iedereen aan spreekt en waarmee we uit de voeten kunnen" vertellen Sophie Bin en Ja colien van Bemden. Button Maandagmorgen begint de pret met een glas limonade voor de kinderen en 'n kopje koffie voor de vijf vrijwil ligers die deze eerste dag in goede ba nen moeten leiden. De kennismaking verloopt via een dieren-poppenspel, waarbij alle ogen zijn gericht op een beertje, een hondje en een konijntje Vervolgens krijgen de kinderen een button met daarop hun naam De meesten kijken er met trots naar. Vrij spelen Deze eerste dag heeft nog geen vastomlijnd programma maar biedt volop ruimte voor vrij spelen. Dat ge beurt dan ook volop. In een hoekje doen een paar kinderen een spelletje en Mark leeft zich samen met een vrijwilliger uit op het tafelvoetbal, terwijl Kees gewichtig rondstapt met zijn draadloze telefoon. „De eerste dag is een soort kennismakingsdag waarbij kinderen en vrijwilligers el kaar wat beter leren kennen" verkla ren de twee vrijwilligsters. Dinsdag trekt de ploeg erop uit; er staat immers een bezoek aan de Toe ristendag op het programma, waarbij ook een ritje met de paardentram is inbegrepen. Het hoogtepunt van de vakantieweek is het uitstapje naar de Roompot, iets dat elk jaar opnieuw terugkomt. Om dat tripje in goede banen te lei den gaan er acht a negen vrijwilligers mee, zodat elk kind een eigen begelei der heeft. Geen overbodige luxe zo blijkt uit de woorden van beide vrij willigsters. Niet alleen dragen ze ver antwoording voor andermans kinde ren maar ook vereist de begeleiding van deze kinderen nogal wat aan dacht. Dankbaar Het mag dan best intensief werk zijn om deze kinderen te begeleiden, het is ook dankbaar om het te doen. Jacolien van Bemden is voor de vier de keer present en zou het niet willen missen. Ze heeft er graag een week vakantie voor over. Zeker, het is Soms best vermoeiend maar ze geniet er van wetende dat de kinderen zich pri ma vermaken en hun ouders nu eens tijd hebben voor andere zaken. Problematisch „Deze kinderen hangen meer aan je dan het doorsnee kind" denkt ze. Wanneer ze in de stad loopt dan hoort ze nog regelmatig haar naam roepen. En dat door dat ene weekje per jaar, dat valt of staat met de aanwezigheid van voldoende vrijwilligers. Dat laatste blijkt dit jaar in tegenstelling tot voorgaande jaren een beetje pro blematisch te zijn geweest. Sophie Bin en Jacolien van Bemden hebben er geen duidelijke verklaring voor, misschien dat nog veel Schouwen- Duivelanders met vakantie zijn. An dere evenementen kampen met het zelfde euvel weten ze te vertellen. De kinderen die vijf dagen lang van 9.30 tot 15.30 uur naar hartelust kun nen spelen en genieten hebben er geen weet van. Geen zorgen alleen maar leuke dingen, zoals onder ande re een bezoek aan de natuurgebied De Hollandse Hoeve bij Goes waar een bezoek aan de speeltuin wordt ge bracht en de pannekoekenkraam ge garandeerd met een bezoek wordt vereerd. De week wordt uiteraard op gepaste wijze afgesloten met film, patates en ijs. 't Is alleen nog even af wachten wat de weergoden van plan zijn, maar anders kan de week voor de acht speelgasten niet meer stuk. CiF-RE*r„iKsptli Concentratie bij het dierentuinspel. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Ze heb ben het er al eerder over gehad en ook op de vergadering van maandag 13 augustus gaat het weer om over schrijding van het maiximum toe gestane aantal kampeermiddelen. De vergadering van de commissie beroeps- en bezwaarschriften van de gemeente Westerschouwen begint om 15.30 en wordt gehouden in het ge meentehuis. Als eerste komt maandag kampeer- centrum Ginsterveld aan de beurt. Ook daar is een teveel aan kampeer middelen geconstateerd. Hetzelfde geldt voor het terrein dat beheerd wordt door P. J. P. van der Reijnst. Daar zouden zes sta-caravans verwij derd moeten worden. Als derde wordt het bezwaarschrift van M. P. Moelker besproken en als vierde komt de gereformeerde kerk Haam stede aan de beurt. In het laatste ge val gaat het om een sta-caravan die bij de kerk geplaatst is. Als laatste op de agenda staat genoteerd het be zwaarschrift van F. Buningh. Hij moet wallen op zijn perceel aan de Strandweg in oorspronkelijke staat terug brengen. De vergadering van de commissie beroeps- en bezwaar schriften is openbaar. BRUINISSE - Vroeger was hij vaste klant bij de schiet- kraam tijdens de kermis in zijn dorp. Nu trekt hij zelf met luchtbuksen, papieren bloemen en prijzen langs de diverse braderiën om de mensen aan die attractie te la ten deelnemen. Ruud Siebel uit Dirksland is een van de ondernemers die deze zomer gedurende acht maandagen de braderie op het Centrumplein te Bruinisse bevolken. Het was gisteren alweer de zesde keer dat de braderie plaatsvond. NEELTJE JANS - Om te zorgen dat Neeltje Jans aantrekkelijk blijft voor een breed publiek is het noodza kelijk dat werk gemaakt wordt van de nadere invulling van het voorma lige werkeiland. Dat staat in het jaarverslag van Delta Expo over 1989. In 1989 kreeg Delta Expo voor het eerst in haar bestaan te maken met een daling van het aantal bezoekers. „Een bestuur onderneemt op zulke momenten onmiddelijk aktie", aldus het jaarverslag. „Allereerst vraagt het zich af wat de oorzaken van de te ruglopende belangstelling zijn om vervolgens besluiten te nemen over passende maatregelen". Studie Om het bezoekersaantal op korte termijn weer wat op te krikken be sloot men tot optimalisering van het dienstbetoon en het verbeteren van dc promotie. „Voor de langere ter mijn heeft het bestuur besloten een eerste studie uit te laten voeren naar de inhoudelijke en planologische mo gelijkheden voor de inrichting van Neeltje Jans". Het bestuur van Delta Expo stelt zich daarbij op het standpunt dat men bij die inrichting terdege res pect moet hebben voor Neeltje Jans en de directe omgeving daarvan. Wat dat in de praktijk precies inhoudt, blijkt niet uit het jaarverslag. Gesteld wordt dat de aantrekkings kracht van het voormalige werk eiland zeer groot is. „Zowel voor spe cialisten, onderwijsgroepen als belangstellende toeristen. De ken nismaking met de schaal van het werk en het zicht op het snelstromen- de water laten een grote indruk achter" Ook het weer speelt volgens het jaarverslag een niet onbelangrijke rol voor wat betreft het bezoekers aantal. Vertaald: in de fraaie zomer van 1989 ging men liever naar het strand dan naar Neeltje Jans. Opvallend is volgens het jaar verslag het aantal groepen uit Oost bloklanden en het feit dat onderwijs groepen een relatief groot aandeel in het geheel van gezelschappen inne men: 25 procent. Driekwart van de bezoekers aan Delta Expo is afkom stig uit Nederland. De overige 25 pro cent bestaat voornamelijk uit West- Duiters en in iets mindere mate Bel gen. Als mogelijke reden voor het terug lopende aantal bezoekers wordt in het jaarverslag onder meer de daling van de 'nieuwswaarde' aangevoerd. In '87 was een bezoek aan Neeltje Jans interessant omdat toen de ke ring in gebruik genomen werd en in '88 maakten veel mensen van de net geopende weg over de stormvloedke ring gebruik om dit technische hoog standje eens van dichtbij te bekijken. En het was druk in het centrum van het vakantiedorp Aquadelta waar de braderie plaatsvond. Vele honderden mensen slenterden langs de kramen met sieraden, kleding, curiosa, leder waren, snoepgoed en spelletjes. On danks al die belangstelling werd er bij de meeste kramen niet bijzonder veel verkocht. De belangstelling van het publiek ging vooral uit naar de kramen, waar spelletjes konden wor den gedaan en etenswaren werden verkocht. Leuk om te richten Aan het schietkraam van Ruud Sie bel verzamelden zich zowel opgescho ten jongelui als gezinnen met kinde ren. „Ik vind het leuk om op dingen te richten", aldus de 9-jarige Kim uit het Overijsselse Lasser die onder lei ding van haar vader een levensgrote luchtbuks hanteerde. „Ik heb alleen hier nog maar geschoten. Mijn vader is het mij aan het leren deze vakan tie". Behalve kleine meisjes, zegt Siebel ook steeds vaker grote meisjes en vrouwen aan zijn kraam te zien. „Als het een beetje rustig is aan de kraam, dan komen ze. Volgens mij komt dat door het jagersinstinct dat in iedere mens, en dus ook in vrouwen, zit". De resultaten die aan de schietkraam worden geboekt zijn volgens de ex ploitant het resultaat van oefening en van aanleg. „Iedereen die een vas te hand heeft kan schieten. Als je een beetje beverig bent, moet je er niet aan beginnen". Ook het leven van een schiettentex ploitant is niet zonder gevaren zo blijkt uit zijn verhaal. „Vooral bij kinderen komt het nog wel eens voor dat ze met het geweer gaan zwaaien. Dat houdt in dat de kogel alle kanten kan opvliegen. Daarom houden we het geweer voor ze vast, tot ze gaan mikken". Vooral als men af en toe raak schiet, stimuleert dat de mensen voor de kraam om verder te gaan. „Er zijn er bij die blijven gaan. Die willen koste wat kost die 34 punten halen". Want dan mag men een van de prijzen uitzoeken die in de kraam lig gen uitgestald. echtpaar Wijers uit Rotterdam blijft menige braderiebezoeker staan om een portie van het zoete baksel te ko pen. „Ik heb het geleerd van mijn va der. Die bakte ze vroeger bij ons thuis voor zijn plezier. En op mijn 18e ben ik zelf begonnen met poffertjes te bakken in een kraam". Dat is inmid dels 38 jaar geleden en in die periode ontwikkelde Wijers zijn eigen unieke recept voor poffertjesdeeg. „Dat mag niet in de krant". Maar hij wil wel kwijt dat het bijzondere hem zit in het meel dat hij gebruikt. „En het be slag moet heel vers zijn. Ik maak zes a tien keer per dag nieuw beslag". Op de kinderen oefenden vooral de twee pony's die op de braderie rond liepen aantrekkingskracht uit. Men kon kiezen uit een grote of een kleine ronde en zelfs een rit in het buitenge bied. Speciaal voor de jeugd stond midden op het centrumplein een groot luchtkussen opgesteld. De eerstvolgende twee weken kan iedere belangstellende op maandag nog terecht op het Centrumplein in Bruinisse. Want dan wordt daar weer een bi"aderie gehouden. LEUNEN - Enkele honderden var kens zijn omgekomen bij een brand in de stallen van een varkensfokbe- drijf in Leunen bij Venray. De brand is waarschijnlijk ontstaan tijdens het lassen van een rooster. Dat heeft de politie meegedeeld. Van de vier aan elkaar grenzende stallen waarin zich 2.000 mestvarkens bevonden, gingen er twee verloren. De schade wordt voorlopig geraamd op ruim 100.000 gulden. SCHIPHOL - Fokker hoopt eind deze week definitief te kunnen mee delen of twaalf toestellen van het ty pe Fokker-100 zullen worden geleverd aan de Iraanse luchtvaartmaatschap pij Iran Air. Ook bij de poffertjeskraam van het Poffertjes bakken op Aquadelta. (Foto: Joop van Houdt). Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur: A. van der Wouden Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice: Bezorging tot 20.00 uur 01110-17314. Woonhuisaansluitingen: Redactie (na 17.30 uur): 01110- 15071, 01110-12449. (niet voor bezor ging) Fotograaf (na 1730 uur): 01112-1575 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 43,50; per jaar f 166,00; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tol 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Advertentietarieven: Advertenties 01110-16551. 60 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) 6.80. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 3