Scholieren gaan weer in grote getale in Zierikzee naar school Nederland pleit voor herverdeling oliestroom Steeds meer arbeidsonge schikten weer aan de slag WATERSTANDEN 'Niet dulden dat afgestudeerden misbruik maken van O V-jaar kaart' Na zomervakantie meer scholieren hij verkeersongevallen betrokken Diesel duurder, prijs benzine blijft ongewijzigd Boete voor zwartrijden in trein toch omhoog Voorlichtingscampagne van start 2 Veel scholieren komen op de fiets naar Zierikzee om lessen te volgen aan bijvoorbeeld de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland. DEN HAAG - Nederland wil een herverdeling van de olie-aanvoeren naar Europa omdat ons land onevenredig zwaar wordt getroffen door het olie-embargo tegen Irak. Minister Andriessen van economische zaken, die dit maandag heeft gezegd na overleg met oliemaatschappij en, voelt vooralsnog niets voor ingrijpen van de overheid in de stijgende brandstofprijzen. Andriessen verklaarde na afloop „niet het gevoel te hebben de uitleg van de oliemaatschappijen onrede lijk te vinden". Hij zei bovendien ,,geen machtsmiddelen te hebben om iets aan de prijzen te doen, tenzij een- hoge uitzonderingssituatie". Van het laatste is volgens hem evenwel geen sprake. Alle olie die na zondag wordt ver scheept of door 'de pijplijn' gaat valt volgens Andriessen onder het olie embargo. Komt dergelijke olie toch in ons land dan wordt zij in beginsel in beslag genomen. Het is 'in zekere mate' wel mogelijk olie voor andere landen in entrepot op te slaan. An driessen heeft de verwachting dat de maatschappijen mee zullen werken aan het embargo. ZIERIKZEE - Aan alle goede dingen komt een eind. Zo ook vakantie. Voor velen zit deze tijd van luieren er weer op en gaat iedereen weer met frisse moed aan het werk of naar school. Zo ook de leerlingen van bijvoorbeeld de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland en Rijks scholengemeenschap Professor Zeeman te Zierikzee. Van alle windstreken van het voormalige eiland komen de leerlingen, vaak per fiets of bromfiets, naar school. Vooral in de beginperiode, direct na de zomervakantie, zijn in ons land meer scholieren bij verkeersongeval len betrokken dan gedurende de rest van het jaar. In sommige provincies is er zelfs een toename met 15 tot 20 pro cent. Samen met de Regionale Orga nen voor de Verkeersveiligheid richt Veilig Verkeer Nederland zich daar om in de komende tijd tot automobi listen en andere gemotoriseerde weg gebruikers. Dit met het dringende verzoek aan het begin van het nieuwe schooljaar meer dan anders rekening te houden met de ruim twee miljoen Nederland se schoolkinderen tussen de zes en ze ventien jaar die straks weer zelfstan dig, lopend en fietsend, onderweg zijn. 'Wij gaan weer naar school' is het thema van de campagne. Kwetsbaar Scholieren vormen een kwetsbare groep verkeersdeelnemers. In de pe riode van 1984 tot en met 1988 vielen onder de jeugd tot achttien jaar bij ongevallen gemiddeld per jaar 168 doden en 11.923 gewonden; dat is bij na een kwart van alle verkeersslacht offers. Veel van deze ongelukken ge beuren op weg van huis naar school. Dat er meteen na de zomervakantie een piek in het aantal verkeersonge vallen is te constateren, heeft onder meer te maken met het feit dat veel kinderen die voor het eerst naar een school voor voortgezet onderwijs gaan, onbekend zijn met de route naar de nieuwe school, die verder van huis staat, zelfs in een andere plaats, dan de basisschool waar ze op zaten. Onbekendheid niet die andere lan gere schoolroute, die in de meeste ge vallen fietsend wordt afgelegd, kan zeker in het begin problemen opleve ren voor scholieren, vooral buiten de bebouwde kom en op wegen waar fietspaden ontbreken. Volgens jaarverslag GMD ZIERIKZEE - Tegenover de groei van het aantal arbeidsongeschikten staat eveneens een toename van het aantal arbeidsongeschikten dat weer aan het werk gaat. Vooral de Wet Ar beid Gehandicapte Werknemers biedt middelen om die terugkeer te bereiken. Per saldo is echter sprake van een verdere stijging van het aan tal mensen met een (al dan niet ge deeltelijke) uitkering AAW/WAO. Dat blijkt uit het vandaag, dinsdag, verschenen jaarverslag van de Ge meenschappelijke Medische Dienst (GMD) over 1989. De GMD adviseert bedrijfsvereni gingen (uitvoerders van de sociale ze kerheid) over de mate van arbeidson geschiktheid, ondersteunt bedrijven bij de herplaatsing van hun uitgeval len werknemers en probeert mensen met een handicap weer aan de slag te krijgen. Stijgende lijn Dat laatste lukt steeds beter, zo blijkt uit het jaarverslag. In 1989 keerden 38.000 arbeidsongeschikten terug in het arbeidsproces, tegen 32.000 in 1988. Over een reeks van ja ren tekent zich een stijgende lijn van dit aantal af. Vorig jaar werden 19.074 personen bij hun eigen werk gever herplaatst, tegenover 6412 in 1984. Het aantal plaatsingen bij een nieuwe werkgever bedroeg vorig jaar 10.217, tegenover 2557 in 1984. De GMD schrijft de toename toe aan nieuwe ontwikkelingen rond de Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP. Roompot Buiten Bruinisse Wemeldinge Springtij: 9 augustus Actuele informatie over afwijkingen: 06-91122353 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 8 augustus 05.45 175 11.35 -120 17.55 161 9 augustus 06.30 178 00.05 -160 18.35 161 12.10 -120 8 augustus 04.05 181 10.10 -121 16.15 167 22.30 -161 9 augustus 04.30 187 10.45 -120 16.50 170 23.15 -163 8 augustus 06.10' 189 11.35 -129 18.30 172 24.00 -169 9 augustus 06.50 191 00.00 -169 19.10 169 12.15 -128 8 augustus 05.50 199 11.35 -135 18.00 187 9 augustus 06.20 202 00.05 -174 18 40 187 12.15 -134 Risicoverhogende factoren zijn ver der hun geringe verkeerservaring, overmoed en het fietsen in groepen waarbij meer op elkaar wordt gelet dan op het overige verkeer. Daar komt bij dat de stromen fietsende en lopende scholieren in de eerste weken van het nieuwe schoolseizoen een totaal ander wegbeeld veroorzaken voor de gemotoriseerde verkeersdeel nemers die in de voorgaande weken niet meer gewend waren aan school kinderen onderweg. In voorgaande jaren werd eveneens extra aandacht gevraagd voor de vei ligheid van de jeugd na de schoolva kantie. Zo werden onder meer in Friesland, Limburg en Gelderland spandoeken met de tekst 'Wij gaan weer naar school' langs wegen opge hangen. Met de campagne dit jaar wordt een begin gemaakt met een structurele landelijke aanpak voor een zo breed mogelijke doelgroep. 'Wij gaan weer naar school' wordt een jaarlijks terugkerend thema met een steeds uitgebreider arsenaal aan materialen en diensten; zo zullen in de volgende campagnes ook veilige schoolroutes, (voet- en fietspaden, oversteekplaatsen, minder druk ver keer in de buurt van scholen) worden opgenomen. De nieuwe aanpak is gestoeld op nauwe samenwerking tussen Veilig Verkeer Nederland en de Regionale Organen voor de Verkeersveiligheid. ROTTERDAM - Shell verhoogt de Aan de uitvoering wordt,'mede aan prijzen voor diesel, gasolie, huis de hand van een actiewijzen gestalte gegeven door gemeenten, scholen, po- De laatste maanden kwam van de totale olie-aanvoer in ons land dertig procent uit Irak en Kuwayt samen in tegenstelling tot een invoer van 17 a 18 procent normaal. Volgens Andries sen is er sprake van een ongelijke dis tributie. Met name Denemarken wordt daardoor zwaar getroffen door het embargo en in iets mindere mate ons land, Griekenland en Italië. Ons land zal een herverdeling van de olie-stromen aankaarten tijdens het overleg van het Internationale Energie Agentschap, later deze week in Parijs. Normaal treedt bij een te rugval van de olieproduktie met ze ven procent automatisch een mecha nisme in werking om de stromen te herverdelen. Nu is er volgens Andriessen een te rugval van ongeveer acht procent. Dit rechtvaardigt naar zijn mening niet het in werking stellen van het mechanisme. Daarom wil hij een be roep doen op de oliemaatschappijen de aanvoer vrijwillig te wijzigen. De oliemaatschappijen hebben An driessen maandag gezegd dat zij voor de prijsstelling van hun produkten een zogenaamde vervangingswaarde hanteren. Daarom hebben zij de prij zen voor hun produkten de afgelopen dagen al verhoogd met drie tot vier cent en heeft een van hen reeds een verhoging met nog eens vier cent voor diesel en enkele andere produk ten aangekondigd. De oliemaatschappijen gaan glo baal uit van een stijging van een cent per liter voor onder meer benzines en dieselolie bij een stijging van de.prijs voor ruwe olie met een dollar per vat van 159 liter. In de afgelopen weken is de olieprijs gestegen van ongeveer zestien dollar tot bijna 26 dojlar maandag. De oliemaatschappijen gaan overigens uit van noteringen in guldens. instrumenten voor (her)plaatsing van arbeidsongeschikten. Zo biedt de Wet Arbeid Gehandicapte Werk nemers (WAGW) de GMD meer mid delen om mensen met een handicap aan het werk te houden of krijgen. Verder besteden bedrijven meer aandacht aan herplaatsing van uitge vallen werknemers en wordt de GMD in een vroeger stadium ingeschakeld. De bedrijfsvereniging meldt uitge vallen werknemers al halverwege de ziektewetperiode (na zes maanden) bij de GMD. In regel komt iemand na een jaar ziektewet in de WAO terecht. De GMD kan nu eerder beginnen met pogingen dat te voorkomen. Verscherpt Tenslotte heeft de GMD die laatste activiteiten verscherpt en wordt via zogenoemde bedrijfsteams in nauw contact met de werkgever naar moge lijkheden voor herintreding gezocht. De Sociale Verzekeringsraad (SVR, het toezichthoudend orgaan binnen de sociale zekerheid) meldt op grond van onderzoek dat het toepassen van sancties richting werkgever niet of nauwelijks voorkomt, terwijl de WAGW die mogelijkheid wel biedt. De SVR concludeert dat de uitvoe ringsorganen bang zijn dat sancties de goede relatie met de werkgever zullen verstoren. De mogelijkheden voor terugkeer van ai-beidsonge- schikten op langere termijn vindt men belangrijker dan de winst van het moment, aldus de SVR. litie, ouders, plaatselijke afdelingen van Veilig Verkeer Nederland, radio, televisie en pers. Via spandoeken, posters, stickers en radio- en televi siespots wordt het gemotoriseerd ver keer geattendeerd op de aanwezig heid van veel scholieren op de weg. Maar ook de leerlingen zelf worden voorgelicht hoe zij hun eigen veilig heid kunnen vergroten. Voor dat doel is voor de basisscholen een speciale lesbrief samengesteld; voor de on derbouw van de basisscholen en voor het speciaal onderwijs zijn er kleur platen en kijkdozen gemaakt die een les over de schoolroute ondersteu- CAIRO - De inval van Irak in Ku wayt heeft niet overal het nieuws ge haald. In de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) zwegen radio en tele visie in ieder geval tot vrijdagmid dag over de gebeurtenissen in Ku wayt. brandolie en petroleum met ingang van woensdag 8 augustus met vier cent per liter. De adviesprijs voor diesel komt daarmee op 1,088 gulden per liter (zelftank). Shell Nederland heeft dit bekendgemaakt. De prijzen voor. benzines blijven ongewijzigd. Shell heeft de prijzen van zowel benzines als diesel, gasolie, huis brandolie en petroleum maandag al met drie cent per liter verhoogd. De prijsverhoging is volgens Shell een gevolg van de recente prijsontwikke lingen op de internationale markt. Het concern sluit een verdere prijsstijging op korte termijn niet uit. Dat geldt ook voor benzines. Daarvoor zijn de internationale note ringen inmiddels ook verder geste gen. Als blijkt dat deze van langere duur zijn, zal dat eveneens tot een verhoging van de verkoop- en ad viesprijzen leiden, aldus Shell. Maandag hebben de grote partijen in de Tweede Kamer nog kritiek geuit op de prijsstelling van de oliemaat schappijen. De controle ligt bij de douane en het ministerie. Op overtreding staan volgens Andriessen zware (gevange nisstraffen. De minister heeft verder verklaard dat Nederland gehoor zal geven aan een eventuele oproep van de Verenig de Naties de boycot uit te breiden. Onder het embargo vallen volgens EG-afspraak ook militaire goederen en technologiën. Dit heeft volgens het ministerie geen verdere gevolgen voor ons land omdat hiervoor reeds sinds 1981 (het begin van de Golfoor log tussen Irak en Iran) een export verbod geldt. ZIERIKZEE - Zwartrijders in de trein zullen binnen afzienbare tijd toch honderd gulden boete moeten betalen als zij worden gepakt. Dat is het resultaat van overleg dat verte genwoordigers van de Nederlandse Spoorwegen en het ministerie van verkeer en waterstaat hebben ge voerd. Volgens het ministerie heeft minis ter Maij-weggen op 20 juni aan alle openbaar vervoerbedrijven, inclusief NS, een brief gestuurd waarin het be sluit om de boetes voor zwartrijden te verhogen van 25 naar 100 gulden bekend is gemaakt. D'e spoorwegen beweren echter dat dat schrijven nooit is aangekomen. Vandaar dat zwartrijders in de trein er ook sinds 1 augustus, de invoeringsdatum van de boeteverhoging, nog met de lage geldstraf vanaf komen. Dat zal niet lang meer duren. In het overleg tussen NS en het ministerie is afgesproken dat ook zwartrijden de treinreizigers honderd gulden boete moeten gaan betalen. „Wij moeten er wel aan geloven, het is op gelegd", aldus een woordvoerder van NS. De spoorwegen hadden liever ge zien dat alles bij het oude bleef. Ho gere boetes leiden maar tot meer agressie, vreest NS. Bovendien wil het bedrijf het zwartrijden, dat in de trein aanzienlijk minder voorkomt dan in andere takken van openbaar vervoer, met andere middelen bestrij den. Over de invoeringsdatum van de boeteverhoging in de trein bestaat nog wat onduidelijkheid. ZIERIKZEE - „We zullen niet dulden dat mensen die er (jeen recht op hebben, de kaart toch gebruiken." Direc teur prof. dr. W. S. P. Fortuyn van de OV-Studentenkaart BV liet er maandag in Amsterdam, bij de start van de voorlichtingscampagne over de invoering van de OV- jaarkaart voor studenten, geen misverstand over be staan. Op het moment dat een student straks geen recht meer heeft op studiefinanciering, vervalt ook het recht op de kaart, waarmee hij gratis mag reizen. De student moet de kaart dan binnen drie dagen inleveren en de OV- Studentenkaart BV zal er voor zorgen dat dat ook ge beurt. Zonodig zal de OV-Studentenkaart BV een hard invorderingsbeleid voe ren, zei Fortuyn, wiens organisatie de OV-jaarkaart gaat (laten) maken en verspreiden. De student die geen recht meer heeft op de kaart, zal dooi de BV beschouwd worden als een ge wone burger. Hij moet dan het nor male bedrag van ongeveer 315 gulden per maand voor de kaart gaan beta len. Administratiekosten en, zono dig, incassokosten komen daar nog bovenop. Onwillig De OV-Studentenkaart BV heeft Dunn Bradstreet, een internatio naal incassobureau, in de arm geno men om onwillige studenten achter de broek te zitten. Droogjes gaf de aanwezige van dit bureau de feiten over zijn organisatie weer. Dunn Bradstreet heeft een jaaromzet van 4 miljard gulden en 70.000 werknemers verspreid over heel de wereld Daar onder zijn 500 werknemers in Neder land: de studenten zijn gewaar schuwd. Fortuyn zei geen idee te hebben van de omvang straks van het pro bleem dat bij met de inname van de kaart zal krijgen. Het zal volgens hem sterk afhangen van wat hij de 'normontwikkeling in de samenle ving' noemt. Hoe meer mensen moei te hebben met studenten die na hun studie de kaart blijven gebruiken, hoe kleiner de problemen zullen zijn. „Wij weten in ieder geval dat de eer ste klap een daalder waard is. De eersten die moeilijk doen. zullen kei hard worden aangepakt." De directeur van de OV-Studenten kaart BV is ook niet bang voor frau de. Het namaken van de speciale OV- jaarkaart voor de studenten loont pas de moeite als er ongeveer 20.000 van kunnen worden verspreid. Bij zulke aantallen is de pakkans veel te hoog T/m 11 augustus Zierikzee Expositie werk van 46 beeldhouwers in Beeldentuin en huis van het voor malige Burgerweeshuis. Tevens kleinantiek en potterie. Openingstij den ma. t/m za. 10.00-17.00 uur. Burgh Expositie portretten en aquarellen Hermance Mees en bronzen sculptu ren van Edith Brinkman. Nederland se Hervormde kerk. Dagelijks van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. (Behalve zondags). Tot 18 augustus Burgh-Haamstede Expositie make-up in Bewaerschole. Tot en met woensdag 22 augustus Brouwershaven Expositie aquarellen Piete Viss van Heemst. Benedenverdieping Vergul de Garnaal. Tijdens kantooruren. Tot en met 1 oktober Zierikzee Expositie fossiele beenderen uit de Oosterschelde. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Expositie Zeeuwse klederdrachtpop pen. Stadhuismuseum. Maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 18 augustus Zierikzee Expositie ikonen Elly den Engelse en beelden Marian van Puyvelde. De Eenhoorn. Dagelijks behalve zon dags van 11.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 7 augustus Zierikzee Commissievergadering onderwijs in raadzaal stadhuis. 19.30 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door A. de Vries uit Burgh-Haamste de (Geref. kerk). Jan Hortensius uit Gouda. Nederlandse Hervormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Woensdag 8 augustus Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Renesse Zomeravondconcert in Hervormde Jacobuskerk met medewerking van gitarenduo Symbios, om 20.00 uur. Burgh-Haamstede Aad Peters treedt op met zijn pop penspel in christelijk cultureel cen trum. 16.00 uur. Donderdag 9 augustus Burgh Slotconcert rond Gruysenorgel met medewerking van Wim Boer en Her- mien Wieringa. Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door mw. Vermeer en dhr. Van-Buren uit Maasland. Nederlandse Hervorm de kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Scliarendijke Openbare commissievergadering voor bezwaarschriften in het gemeen tehuis van Middenschouwen. 20.00 uur. Dreischor Orgelconcert door Dirk Janszoon Zwart in de Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Vrijdag 10 augustus Zierikzee Open kerkdagen 1990 in de Gasthuis- kerk, Havenplein. Van 13.00-16.30 uur. Brouwershaven Bijeenkomst organisatie Benelux- zeilvvedstrijden in Tbnnenmagazijn. 19.30 uur. Ouwerkerk Zomeravondfeest. uur. Ring. Vanaf 21.30 om namaken te proberen, zo meent hij. Vol vertrouwen Voorlopig is de aandacht van alle betrokkenen echter niet bij dit soort problemen. In de Media Room van het Centraal Station in Amsterdam grepen zij de mogelijkheid vooral aan om hun eigen organisatie nog eens over het voetlicht tc brengen. De Informatiseringsbank in Groningen, het Rijkscomputercentrum in Apel doorn, de SDU Staatsdrukkerij en Uitgeverij in Den Haag en de PTT. Met de OV-Studentenkaart BV van Fortuijn staan zij klaar om de invoe ring van de OV-jaarkaart voor stu denten per 1 januari van het komend jaar tot een succes te maken. Gemakkelijk zal dat niet zijn, maar alle aanwezigen waren vol ver trouwen. Normaal bij operaties van deze omvang is een foutenpcrccntage van circa 5. In dit geval zou dat neer komen op toch al gauw 30.000 stu denten. Veel tc veel natuurlijk, dus geheime nood-scenario's liggen klaar, aldus Fortuyn. Voorlopig blijven die scenario's in de kast liggen, zeker als de studenten gehoor geven aan de oproep om cr voor te zorgen dat hun gegevens bij de Informatiseringsbank in Gronin gen in orde zijn. De bank, een onder deel van het ministerie van onder wijs, spendeert de komende maan den 4,5 miljoen gulden aan de cam pagne 'De ÓV-studentenkaart laat je niet lopen', die juist dat aan de stu denten duidelijk maakt. De invoe ring van de kaart kost in totaal 12 tot 13 miljoen gulden. Van 10 tot 25 augustus Zierikzee Tentoonstelling van amateur fuchsia kwekers in de Grote Kerk. De ten toonstelling is geopend van 10.00 tot 17.00 uur uitgezonderd zondags. Zaterdag 11 augustus Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingen- meer. Benelux Kampioenschappen Laser, „420" en „470". Zonnemaire Film en dia-avond met titel Bekijk Zeeland onder water. In café Bommc- nede te Zonnemaire. 20.00 uur. Dreischor ,,'t Oude Vlasdorp", Vlasdag. Van 10.00 tot 16.00 uur, activiteiten aan de Ring die te maken hebben met de teelt on bewerking van vlas, tevens braderie en kinderrommelmarkt. Zondag 12 augustus Brouwershaven Zeilwedstrijden op het Grevelingcn- meer. Benelux Kampioenschappen Laser, „420" en ,,470". Maandag 13 augustus Haamstede Maandagavondzang, een programma van samenzang en orgelspel in de Ge reformeerde kerk. 20.00 uur. Dinsdag 14 augustus Renesse Bezichtiging kerk en orgelbespeling door Jaap Hollaar uit Middelharnis (Chr. Geref. kerk). Nederlandse Her vormde kerk. Van 14.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Orgelconcert in de Grote of Sint Nico- laaskerk door Jan Hage uit Drei schor. 20 00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 2