Wethouder A. J. Bal herdacht tijdens buitengewone vergadering Bruse raad Brouwershaven koopt Groene Kruisgebouw in Zcnnemaire 33 r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester A. Vogelaar: „We hebben hem leren kennen als een rustig, kundig en betrouwbaar bestuurder Om het centrumgebied van het dorp opnieuw te kunnen inrichten WA> PÉ Bitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ffl DINSDAG 7 AUGUSTUS 1990 146ste jaargang Nr. 24790 Fiets Speelplezier Nog even en dan gaan de kinderen weer op de Een weekje speelplezier voor verstandelijk c fiets naar school. VVN vraagt mede- handicapten. (Pag. 3). weggebruikers om extra voorzichtig te zijn. (Pag. 2). Museumlartd Wielrennen Schouwen-Duiveland; museumland. In een De Nederlandse kampioen '90 komt aan de nieuwe brochure staan alle musea omschre- start bij de Ronde van Zierikzee. (Pag. 7). ven. (Pag. 4). WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Het leven is een voortdurend afscheid nemen. Elise von Heyking BRUINISSE - „We hebben hem leren als een rustig, kundig en betrouwbaar bestuurder. Een man die niet wilde uitblinken door grote en vele woorden, maar van uit zijn gevoel voor verantwoordelijkheid en zijn plichts besef iets wilde betekenen voor zijn dorp en zijn dorps genoten". Met die woorden omschreef burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse de zaterdag bij een verkeerson geval om het leven gekomen wethouder A. J. Bal. Tijdens een buitengewone gemeenteraadsvergadering werd de heer Bal gisteravond herdacht. De gemeentevlag hangt halfstok. In het gemeentehuis van Bruinisse hangt een drukkende stilte. Een stilte die_pas verbroken wordt als burge meester A. Vogelaar het woord neemt voor het uitspreken van het ambtsge bed. Men is bijeengekomen om eer te bewijzen aan een man die totaal on verwacht uit het leven is weggerukt. Een man die 16 jaar deel uitmaakte van de gemeenteraad van Bruinisse: A. J. Bal. van b en w stonden wij toch al snel versteld over de manier waarop wet houder Bal de zaken onder de knie kreeg en over het enthousiasme waar mee hij de zaken aanvatte en oppak te", aldus Vogelaar. Hij kenschetste Bal als een dege lijk, nuchter, eerlijk en betrouwbaar mens. „Zijn eenvoud en rechtscha penheid openden deuren voor hem in overlegsituaties. Hij had een uitstra ling die vertrouwen opwekte". Bal was een man die, zo schetste burgemeester Vogelaar, vast van plan was om van zijn wethouderschap een succes te maken. „Zeer verdrietig' zijn wij erover dat het niet zo heeft mogen zijn. Maar het absolute van de dood, het op deze wei'eld niet meer bereikbaar zijn voor elkaar, vormt steeds weer een mysterie dat wij bij het doorkruisen van onze plannen als en gebeuren ervaren waarop wij niet of nauwelijks voorbereid zijn". Hart voor het werk Vogelaar omschreef Bal als iemand die opging in gezin en werk. „Een praktisch ingesteld man die het liefst met beide benen op de grond bleef staan. 'Je moet er wel iets voor doen' was zijn principe. En 'een stukje hart voor je werk hebben', wat het ook mo ge zijn.", aldus Vogelaar. Bal was bij leven vele jaren voorzi- trer van de Stichting Festiviteiten Bruinisse, verantwoordelijk voor de jaarlijke visserijdagen.- „Luttele we ken geleden nog was het dat ik hem tijdens de vlootshow intens zag ge nieten", aldus Vogelaar. Hij vervolgde met een beschrijving van die ontmoeting met Bal. „Even later, bij het verlaten van het vlagge- schip gaven wij elkaar de hand voor een voorlopig afscheid vanwege onze vakanties. Geen moment heb ik mij toen gerealiseerd dat dit de laatste handdruk was van een mens die ik in korte tijd ten zeerste ben gaan waar deren en voor wie ik een groot respect heb gekregen. Wij moeten nu allen voorgoed afscheid nemen van een man die in onze herinnering nadruk kelijk zal blijven voortleven". Twee minuten stilte De herdenkingsbijeenkomst in het Bruse gemeentehuis werd bijge woond door familie, vrienden, en ver- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Burgemeester A. Vogelaar. tegenwoordigers van de verschillende besturen waar Bal als raadslid en wethouder zitting in had. Onder de aanwezigen onder meer oud burgemeester T. C. Hekman, oud wethouder en voorganger van Bal M. J. van de Velde, adjudant M. P. Lense link, groepscommandant van de rijkspolitie en W. den Boer, burge meester van de gemeente Midden- schouwen. Omdat zij wegens vakan tie onbereikbaar waren ontbraken raadsleden J. Bogert, C. van den Ber ge en J. Huizer. Ter nagedachtenis aan A. J. Bal werd tijdens de buiten gewone gemeenteraadsvergadering twee minuten stilte in acht genomen. Overrompelend Burgemeester Vogelaar verwoordt in zijn herdenkingsrede allereerst het gevoel dat iedereen overviel bij het horen van het nieuws. „Groot was mijn ontsteltenis toen ik zaterdag ochtend tijdens mijn vakantieverblijf het overrompelend droeve nieuws vernam van het zo plotseling ver scheiden van onze collegeabestu-ur- der en vriend Abraham Jan Bal. Deze diep tragische gebeurtenis zal ook u, die hem van nabij kent, op dezelfde wijze intens hebben aangegrepen". „Geen ziek zijn dat vooraf ging, maar een abrubt einde door een af schuwelijk verkeersongeval. Zijn stoel is vanavond leeg. De menselijke vragen als: 'waarom' en 'waartoe' dringen zich aan je op zonder dat het antwoord er komt", aldus burge meester Vogelaar. Hij omschreef vervolgens de poli tieke loopbaan van wijlen A. J. Bal. Zestien jaar geleden kwam hij in de gemeenteraad. „Als kind groeide hij op in de dertiger jaren, de jaren van crisis en armoede. Zijn latere keuze om zich via de vakbeweging in te zet ten voor betere sociale voorzieningen heeft naar wij mogen aannemen daar zijn basis", aldus Vogelaar. „Gevoel voor sociale rechtvaardigheid en mede-menselijkheid sprak daaruit. Ook zijn politiek actief zijn moet daar alles mee te maken hebben gehad" Wethouder Op 1 mei dit jaar werd de bestuur lijke loopbaan van Bal bekroond met zijn benoeming tot wethouder van de gemeente Bruinisse. „In het college BROUWERSHAVEN - De burgemeester en wethouders van Brouwershaven willen het centrumgebied van Zonnemaire (de I. M. van de Bijlstraat vanaf het Dorpshuis en de voormalige kleuterschool tot en met het parkje met daarin het standbeeld van pro fessor Zeeman en de voormalige brandweergarage aan de overzijde daarvan) opnieuw in richten. En het ziet er naar uit dat het college daarin wordt gesteund door de Brouw- se gemeenteraad. Tijdens een openbare vergadering maandagavond in het stadhuis te Brouwershaven stelde de adviescommissie voor de volkshuisvesting en ruimtelijke or dening zich unaniem achter het plan om het Groene Kruisgebouw aan de I. M. van de Bijlstraat te kopen voor 61.500 gulden. Dat Groene Kruisgebouw, met de bijbehorende 700 vierkante meter grond, is het enige gedeelte in het centrumgebied dat nog niet in bezit is van de gemeente. Wanneer de Brouw- se gemeenteraad (naar verwachting aan het eind van deze maand) defini tief besluit tot aankoop van het ge bouw, kunnen de verdere plannen voor de herinrichting van het gebied worden gemaakt. Sloop Tijdens de commissievergadering bleek dat het college van b en w die plannen wil laten maken door een gespecialiseerd bureau. Men heeft daarvoor een bedrag van 25.000 gul den geraamd. Maar het bureau is wel gebonden aan enkele voorwaarden. Zeker is dat het voormalige kleuter- schoolgebouw binnenkort zal worden gesloopt. Daarvoor is een bedrag van 7.500 gulden uitgetrokken. Of ook het Groene Kruisgebouw tegen de vlakte gaat hangt af van de plannen die worden gemaakt voor de nieuwe inrichting. Wel is zeker dat ook de huidige ge meen tewerk plaats wordt gesloopt en dat achter de huidige gymnastiek zaal een nieuwe werkplaats wordt gebouwd. Het college van b en w denkt verder bij de inrichting van het centrumgebied aan woningbouw op beperkte schaal, meer parkeerge legenheid bij het Dorpshuis en uit breiding van het dorpshuis zelf. Dat laatste ten behoeve van een extra ruimte waarin de huisarts spreekuur zou kunnen houden. Dat gebeurt nu Er zijn plannen voor de herinrichting van het centrum van Zonnemaire. nog in het Groene Kruisgebouw. Om dat het Groene Kruis heeft besloten dat gebouw (samen met de meesten andere op Schouwen-Duiveland) af te stoten is dat een aflopende zaak. „Tenzij de gemeente een voorziening creeërt waar het spreekuur kan plaatsvinden", aldus de voorzitter van de adviescommissie, burgemees ter L. N. Labruyère. Bij het voorleggen van de plannen aan de commissie kreeg hij, behalve positieve reacties, vooral opmerkin gen over de prijs van 61.500 gulden die de gemeente zou moeten betalen voor'aankoop van het Groene Kruis gebouw. „Dat vind ik een fors bedrag voor een gebouw dat in feite alleen een kleine woninkje omvat", aldus R. J. van der Wekken (CDA). „Je betaalt 60 procent van de economische waar de voor een huis dat je in bewoonde staat overneemt", bracht A. de Vlie ger (PvdA) naar voren. Alleen M. C. J. Mol (VVD) kon niet zo zitten met het bedrag. „We zullen het gebouw in be zit moeten krijgen". Taxatie Burgemeester Labruyère vertelde dat gesprekken met de huidige bewo ner van (een gedeelte) van het Groene Kruisgebouw hebben uitgewezen dat deze bereid is andere woonruimte te accepteren. Hij legde uit de de ver koopprijs van het gebouw is bepaald aan de hand van een taxatie. „Bere kend naar de huidige grondprijzen zouden alleen al de kosten voor de 700 vierkante meter grond op bijna 50.000 gulden komen. Waarom zou den we dan moeilijk doen over de 10.000 gulden die daar nog bij komen. We hebben nu de kans het gebiedje te verwerven en daarmee het centrum van Zonnemaire beter in te richten". Tijdens de vergadering spraken de commissieleden zich ook positief uit over de plannen voor nieuwbouw- en verbetering van woningen in de ge meente gedurende de komende vijf jaar. Op basis van een voorschrift van dc rijksoverheid wordt die plan- ningslijst elk jaar aangepast en met een jaar uitgebreid. Zoals het er nu uitziet worden in 1991 in Schudde- beurs drie huurwoningen in de socia le sector gebouwd als vervanging van enkele woningen aan dc Klooster- ,wcg. In Brouwershaven verrijst (in 1990 en 1991)het woonzorgproject met in totaal nieuwe 29 huurwoningen in de sociale sector. Aan de Christi- nastraat in Zonnemaire worden in 1991 vier premie koopwoningen ge bouwd en verder worden dat jaar in Brouwershaven 18 huurwoningen aan de Wethouder den Boerstraat en Wethouder Dekkerstraat ingrijpend verbeterd. In Dreischor 10 huurwo ningen aan de Heshuijzenstraat en in Zonnemaire in totaal 20 huurwonin gen aan de Beatrixstraat en Bern- hardstraat. Uit de gemeentelijke subsidiepot voor restauratie van monumenten- panden werd het afgelopen jaar weer geen enkele uitkering verstrekt. De particulieren die een beroep deden op de pot bleken daarvoor niet in aan merking te komen omdat het om on derhoud van hun woning, in plaats van om restauratie, bleek te gaan. De adviescommissie stelde zich daarom achter het voorstel om het geld te re serveren voor restauratie van de Sint- Nicolaaskerk. Een klus die ruim 3 ¥2 miljoen kost. De pot restauratie mo numenten van de gemeente omvat jaarlijks ongeveer 200.000 gulden. Maar men hoopt voor de restauratie van de kerk een grote aanvullende subsidie te krijgen van de rijksover heid. Oud ei Een oud ei dat op het punt staat om uitgebroed te worden. Zo omschreef Mol (VVD) het voorstel het gedeelte van de Rietdijk, dat binnen de be bouwde kom van Zonnemaire ligt, over te nemen van het waterschap. In tegenstelling tot eerdere voorstellen, is het college nu met het Waterschap overeen gekomen dat de weg wordt overgenomen zonder de op- en afrit ten en dat de weg eerst wordt gere construeerd op kosten van het Water schap. Daarbij wordt de wegbreedte zoveel mogelijk op 3.60 meter ge bracht en de bermen aangevuld. „Vol doende voor de landbouwwerktuigen en de auto's van omwonenden", was de commissie unaniem van mening. Verwachting tot woensdagavond: Perioden met zon Perioden met zon. In het noorden ook enkele wolkenvelden en droog. Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden, middagtemperatuur onge veer 22 graden. Matige wind uit zuid west tot west. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 11 aug.: Donderdag: Zonneschijn: 40% Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 13 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: var. 3 Vrijdag: Zonneschijn: 507o Kans op neerslag: 20% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 24 graden Windkracht: var. 3 Zaterdag: Zonneschijn: 507e Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 14 graden Middagtemp.: 25 graden Windkracht: zuidwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 8 aug. Zon op 06.11, onder 21.19 Maan op 21.45, onder 08.24 9 aug. Zon op 06.12, onder 21.17 Maan op 21.59, onder 09.43 Laatste Kwartier: 13 augustus (17.54) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen zijn er perioden met zon. Die hebben we te danken aan een uitloper van een omvangrijk hogedrukgebied op de Atlantische Oceaan ten zuidwesten' van Ierland. Deze uitloper van het hogedrukge bied breidt zich via Noord-Frankrijk en het Engelse Kanaal uit in onze richting. Dit betekent dat de meeste zon in het zuiden van het land te ver wachten is. I11 het noorden kunnen nog enkele wolkenvelden overdrij ven, die samenhangen met -een zwak front op de Noordzee. Neerslag wordt er niet verwacht. Ook na morgen blijft de invloed van het hogedrukge bied merkbaar. Het blijft daarom meestentijds droog en er zijn zonnige perioden. De middagtemperatuur loopt nog iets verder op tot ongeveer 24 graden. DORDRECHT - De loco-burge meester van Dordrecht, P. Janse, heeft een voor vandaag (dinsdag) ge plande persconferentie van het Vlaams Blok en de Centrumpartij in die stad verboden. Deze zou worden gehouden in het huis van de alge meen secretaris van de CP'86 in Dor drecht. Janse heeft voor zijn verbod gebruik gemaakt van een artikel in de gemeentewet die de burgemeester de mogelijkheid biedt om bijeenkom sten waarbij gevaar dreigt voor ver storing van de openbare orde, te ver bieden. 'n Zomerlang eesplezier voor slechts 10,per maand Mei kans op het winnen van hel schitterende fotoboek van Schouwen-Duiveland. Maandag - Dinsdag - Donderdag - Vrijdag al het nieuws van Schouwen-Duiveland bij u thuis met de Zicrikzeesche Nieuwsbode! Wekelijks worden uit de inzenders van onderstaande bon 4 fotoboeken van Schouwen- Duiveland beschikbaar gesteld. 3< Bon voor zomerlane leesplezier zierikzefscheh nieuwsbode!! JA, voor f 40,willen wij de Zierikzeesche Nieuwsbode 4 maanden lang ontvangen. De eerste twee weken krijgen wij deze krant gratis. Tevens maak ik kans op het winnen van het fotoboek Schouwen-Duiveland. Naam Adres Postcode Telefoon Plaats: Handtekening: De ingevulde ondertekende bon. met wettig betaalmiddel, in een gesloten envelop, zon der postzegel, sturen naar: Zierikzeesche Nieuwsbode, abonnementenadministratie, antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 1