NCOV-voorzitter op bezoek in Zeeland streeknieuws Genieten én werken aan boord van de Groninger Tjalk Boreas berichten Varkensboer: Vervoersverbod kan geen week meer duren (Vraag dus eerst naar >n/e Vakantieservice.) De Meulmeester verzet de bakens Miljoenen contract voor bouw paling- kwekerij in Bruin isse Schipper Jan Faber heeft van zijn beroep zijn hobby gemaakt WALCHEREN - Een delegatie van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond (NCOV) met onder an dere voorzitter J. ten Hoopen komt maandag 3 septem ber op (werk)bezoek in Zeeland. Bezocht worden onder meer de gemeenten Borsele, Arnemuiden en Middelburg. Advertentie Behalve voorzitter Ten Hoopen maakt ook de gedeputeerde voor eco nomische zaken mr J. A. de Boe deel uit van deze delegatie. Het bezoek be gint om 13.00 uur met een bezoek aan Borsele, waar de kleine kernenpro- blematiek centraal staat. Aanslui tend wordt een bedrijf in Arnemui den bezocht. Aan het eind van de middag wordt het gezelschap ontvan gen door het college van b en w van Middelburg. Samen met vertegen woordigers van de ondernemersver eniging NCOV alsmede de fracties wordt van gedachten gewisseld over de relatie tussen gemeentebestuur en het locaal georganiseerde midden- en kleinbedrijf. Het werkbezoek wordt 's avonds af gesloten met de jaarvergadering van de NCOV-Zeeland. Deze begint rond 19.45 uur. Na het huishoudelijk ge deelte gaat voorzitter J. ten Hoopen in op het regionaal-economisch be leid in de provincie Zeeland, de toe ristische ontwikkelingen en de pro blematiek van de kleine kernen. Gedeputeerde De Boe spreekt vervol gens over het thema Kansen en Be dreigingen voor het midden- en klein bedrijf n Zeeland. De avond wordt met een forumdiscussie afgesloten. DREISCHOR Orgelconcerten Donderdag 9 aiigustus verzorgt or ganist Dirk Janszn. Zwart het vijfde orgelconcert van dit seizoen in de her vormde kerk in Dreischor. Het pro- GOES - Het vervoersverbod voor varkens in Zeeuws-Vlaanderen in verband met varkenspest in België, kan geen week langer meer duren. Dat zegt J. Dekker, varkensboer in het Zeeuwsvlaamse Retranchement. Hij spreekt van een noodsituatie. ,,We zitten nu al met een overschot van 600 a 800 biggen", legt hij uit. „Elke week komen er 300 biggen bij. De nood is heel erg hoog. De bruikba re ruimtes bij de varkensboeren in Zeeuws-Vlaanderen zitten momen teel tjokvol. Niet alle ruimtes kun nen benut worden omdat de varkens daar vier maanden moeten blijven. De boeren komen dan in de knoei met opslag van landbouwprodukten en stalling van koeien." ,,In de stallen waar de varkens nu staan is het bloedheet", haalt Dekker het probleem van de hoge temperatu ren aan. ,,De ventilatie is niet bere kend op zoveel varkens. Het is echt zo'n slechte situatie." Enkele weken geleden probeerden de veeboeren door middel van een kort geding tegen minister Braks op heffing van het vervoersverbod te be werkstelligen. De uitspraak dinsdag was in het nadeel van de Zeeuws vlaamse boeren. Verschillende belan genorganisaties hebben inmiddels bij het ministerie van landbouw hun zorgen over de situatie in Zeeuws- Vlaanderen kenbaar gemaakt en aan gedrongen op maatregelen als verrui ming van de vervoersmogelijkheden en een overnameregeling van over schot biggen. Woensdag heeft de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij, in overleg met advocaten en veeboeren, waaronder Dekker, besloten een Arob-procedure te gaan voorbereiden. Om tot 'een bundeling van krachten te komen bij de voorbereiding van juridische stap pen zal op maandag 6 augustus een coördinerend overleg plaatsvinden met vertegenwoordigers van de be langenorganisaties. gramma voor deze avond bestaat uit composities van Walther, Bach, Han del, Wesley en Roger. Ook composi ties van Zwart zelf komen voor het voetlicht. Het concert begint om 20.00 GOES Orgelconcert Zaterdag 18 augustus concerteert organist Louis Toebosch op het Mar- cussenorgel van de Grote Kerk in Goes. Toebosch geniet in binnen- en buitenland grote bekendheid als or ganist en improvisator. In 1951 was hij eerste prijs-winnaar van het Inter nationale Orgelimprovisatieconcours in Haarlem. Hij componeerde vele werken voor orkest, koor, orgel, cla- vecimbel en kamermuziek. Voor het concert in Goes heeft Toebosch en ge varieerd programma samengesteld uit werken van Sweelinck. Buxtchu- de, Schumann en Geeien. De organist speelt ook eigen werk. Het concert begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Orgelconcert Onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum wordt dinsdag 14 augustus in de Nieuwe Kerk in Mid delburg een orgelconcert gegeven door organist Herman van Vliet. Hij werd in 1941 geboren en genoot zijn muzikale opleiding bij Wim van dei- Panne. Vervolgens studeerde hij aan het Utrechts conservatorium bij Stof fel van Viegen en Cor Kee. Bij Feikc Asma volgde hij interpretatielessen. Wegens zijn verdiensten voor de or gelcultuur werd Van Vliet in 1983 on derscheiden door de Société Acade- mique 'Arts, Sciences, Lettres te Parijs. Tijdens het orgelconcert in Middelburg worden onder meer wer ken uitgevoerd van Bach, Handel en Franck. Het concert begint, om 20.00 Straks bent u verder van huis. Tijdens uw vakantie wilt u ontspannen en genieten. Ge- li|k hebt u Maar mogen wij u voor uw vertrek één advies geven? Zorg ervoor dat alles goed is geregeld en verzekerd' Anders bent u straks letterlijk verder van huis. Bezoek ons kantoor dus ruim voor uw vertrekdatum en maak gebruik van onze complete Vakantieservice. Dat is uw garantie voor een onbe zorgde vakantie. Complete Vakantieservice: Alle gangbare valuta Eurochequepas cheques Pluscard: grenzeloos betaalgemak Reischeques: veilig "geld" Reisverzekeringen Kluisloketten De Nutsspaarbank doet meer als u op vakantie gaat. Nutsspaarbank Zicrikzee, Havenpark 16, rel. 01110-14051 BRL'INISSE - Het Yersekse schaal- en schelpdierenbedrijf De Meul meester NV, een firma die al onge veer een eeuw bestaat, heeft altijd wel de bakens op tijd weten te verzet ten, watnde vernietiging van het oesterbestand van de Zeeuwse platte oester is niet de eerste ramp die oesterteelt treft. Begonnen als oesterkweek- en ex portbedrijf is men al in een vroeg sta dium overgegaan tot opneming van de kreeften, in het exportpakket. Eerst de Zeeuwse kreeften die in gro ten getale langs de oevers van de Oos- terschelde en van de Grevelingen in bepaalde delen (districten genoemd) voor kwamen. Ook de kreeften verdwenen uit de Zeeuwse wateren, althans in de grote aantallen waarin ze in het eerste kwart van de 20e eeuw voorkwamen. Men heeft toen de steven gewend naar Nova Scottia aan de oostkust van Canada, vanwaar de kreeften worden geïmporteerd om in do basins op Yersekc terecht tc komen Per jaar wel 350.000 kilo, die per vliegtuig worden overgevlogen. In het 'bedrijf heeft men nu een nieuwe investering gedaan: een com pleet nieuwe koelinstallatie die het water in de bassins op zes graden Cel sius houdt. Dat is de temperatuur wa- i-in de kreeft (een zcei- temperatuur schommelingen gevoelig schelpdier) zich het best op zijn gemak voelt. An dere kreeftensoorten uit -andere de len van de wereld zullen de terugloop in het bedrijf door de sterfte van de Zeeuwse platte oester moeten opvan gen. Men denkt aan import uit Afri ka. BRUINTSS'E - Het bedrijf Aqua Culture Consulting uil Bergambacht heeft onlangs een eonlrael afgesloten voor de bouw van een palingkweke rij in Bruinisse. Met hel contract is cm bedrag van twee miljoen gulden gemoeid De aanvraag voor de pa lingkwekerij is afkomstig van de ge broeders A. en J. C. Schot uit Brui nisse. Het bedrijf uit Bergambacht is gespecialiseerd in het bouwen van visk week system en. De nieuwe kwe kerij van de gebroeders Schot moet per jaar 50.000 kilo paling gaan pro duceren. In Nederland wordt jaar lijks 9000 ton paling geïmporteerd, afkomstig uit Portugal, Frankrijk en Spanje De palingen worden gemest tot eon gewicht van 150 gram en zijn door hun vetgehalte zeer goed ge schikt voor het zogenaamde palingro- ken. Begin volgend jaar wordt met de bouw van de nieuwe kwekerij begon nen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Gcndercn: drs R Luijk tc Het eren, die dit beroep heeft aan genomen BRUINISSE - Schipper Jan Faber uit Bruinisse lijkt een gelukkig mens, als hij tevreden aan zijn pijp lurkend over het water tuurt. Ongeveer 20 jaar geleden kocht hij de Boreas, een Groninger tjalk voor zijn plezier. Nu ver dient hij er zijn boterham mee, door tegen betaling pas sagiers mee te nemen voor een zeiltochtje van ongeveer twee uur op het Grevelingenmeer. De Boreas werd gebouwd in 1901 en werd gebruikt voor het vervoer van turf, zand, grind, graan, suikerbieten en dergelijke. De Groninger tjalk kon door zijn vorm veel dragen en overal komen. Het zijn stoer aandoende, for se schepen, soms zelfs wat lomp, maar met vloeiende lijnen. Eenvoud Het zijn eenvoudige schepen, zon der sier, hetgeen goed paste bij het karakter van de Groninger schipper. Het belangrijkste was dat de schepen sterk, onverslijtbaar en goed bruik baar waren en dat waren de Gronin ger tjalken. De Boreas is van ijzer, met een opbouw van staal, die pas een jaar of twintig geleden Is aange bracht. Het is al snel duidelijk, dat de Bo reas veel voor Faber betekent. Hij woont het hele jaar door op het schip. Wanneer hij met een groepje passa giers uitvaart, vraag je je af of hij van zijn hobby zijn beroep heeft ge maakt, maar dit blijkt eerder an dersom te zijn. Al vanaf zijn veertiende jaar be vaart hij beroepshalve de wereld zeeën en kwam zodoende in veel lan den. Hij heeft danook geen enkele moeite met zijn vreemde talen. En gels, Noors, Zweeds en Deens spreekt hij vloeiend. Het Duits ,,ligt" hem niet zo, maar dat komt misschien om dat hij in de Tweede Wereldoorlog met konvooien meevoer op de Oost zee. Dat waren spannende tijden. Maar nu geniet hij volop van het va ren. Vooral die ene week in het jaar, dat een groep ex-ministers (nee, hij wil geen namen noemen) met hem mee vaart. Dan is het lachen geblazen. Ze' zijn allemaal boven de zeventig, maar hij laat ze flink werken. Ze geven er niets om als hij ze daarbij eens lekker uitscheldt. Want wie mee wil varen zal moeten meewerken. Zo'n tjalk van 23 meter lang is niet alleen te be mannen. Er moeten zeilen worden ge hesen en dat zijn er heel wat, hoewel ze niet altijd allemaal gebruikt wor den. Er is een grootzeil, bazaan, fok, grote kluiver en een kleine kluiver. Zwaarden moeten regelmatig wor den opgehaald en weer neergelaten en natuurlijk moet er iemand aan het roer staan om de juiste koers aan te houden. „Steady as she goes" roept hij naar de Engels sprekende passagier. Het is de bedoeling, dat dc tjalk tegen de wind in blijft varen, terwijl de schip per de zeilen strijkt. De opdracht wordt echter niet helemaal begrepen en er breekt licht paniek uit. Maar Faber is de situatie snel meester en alles kan in orde gemaakt worden voor het veilig aanleggen aan de stei ger. Tevreden stappen de passagiers weer van boord. Een zeer plezierige en leerzame ervaring rijker. Schipper Jan Faber; al den Schipper jan ra ver; al vanaf zijn veertiende jaar op hel water te vin- Gereformeerde Kerken Benoemd tot bedrijfspastor bij de NCRV (part-time): drs. A. J. van Nij- en. geestelijk verzorger van het streekziekenhuis Goois-Noord te Bla- ricum (part-time), wonende te Drie- bergcn-Rijsenburg, die deze benoe ming heeft aangenomen en tevens in het ziekenhuis werkzaam blijft. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Smilde: J. Sehoema- ker, kand. te Kampen. Beursbericht Markt Goes dinsdag 31 juli 1990 Uien Prijzen exclusief BTW. Uien, direc te levering op auto geleverd: Ronde 9 tot 12 cent per kg. Platte 6 tot 8 cent per kg. Vlas Prijzen exclusief BTW. Ongerepeld, op auto geleverd tot 35 cent kg. Granen, zaden en peulvruchten Prijzen per 100 kg en exclusief BTW: Brouwgerst 1001 brouw tot 48,75, maalgerst 34,25, tarwe 37,10. Hooi en stro Prijzen per 1000 kg en exclusief BTW: Weidehooi, nieuwe oogst, 170,00 tot 180,00; dijkhooi, nieuwe oogst, 130,00 tot 160,00; Veld- beemd 60,00 tot 75,00; gerstestro 50,00 tot 60,00, tarwestro tot f 55,00, Engels raaigras 50,00 tot 55,00. Veemarkt Den Bosch DEN BOSCH, 1-8. Prijzen slacht - runderen per kg geslacht gewicht zonder nier en slot vet, inclusief BTW (volgens PVV). Aanvoer slacht runderen 872, waar van mannelijk 81. Mann. super 8,90- 9,90, mann. extra kwal. 8,20- 8,90. Mann. Ie kwal. 7,30-/ 8.20. Handel stroef en prijzen lager. Mann. 2e kwal. 6,60-/ 7,30, mann. 3e kwal. 6,10-/ 6,60. Handel stroef en prijzen lager. Vrouwelijk super 9,75-/ 11,80. Vrouwel. extra kwal. 8,00-/ 9,75. Vrouwel. Ie kwal. 6,50-ƒ 8,00. Han del slecht en prijzen lager. Vrouwe lijk 2e kwal. 5,75-/ 6,50. Vrouwelijk 3e kwal. 5,30-f 5,75 en worstkwali teit 5,00-/ 5,75. Handel slecht en prijzen lager. Gebruiksrunderen per stuk inclu sief BTW. Aanvoer gebruiksrunderen 597, waarvan graskalveren 147. Melk- en kalfkoeien le soort 1950-/ 2900, 2e soort 1275-ƒ 1950. Handel rustig en prijzen iets lager. Melkvaarzen le': soort 1700-/ 2100 en 2e soort 1400- 1700. Handel rustig en prijzen lager. Kalfvaarzen le soort 2125-.f 2950, 2e soort 1675-/ 2125. Handel flauw en prijzen lager. Guste koeien le soort 1650-/ 2150, 2e soort 1200-/ 1650. Handel traag en prijzen lager. Enterstieren 1100-/ 2050. Handel traag en prijzen lager. Pinken 1*100- 1800. Handel traag en prijzen lager. Graskalveren 850-f 1350. Handel traag en prijzen lager. Vleeskalveren per kg levend ge wicht inclusief BTW. Aanvoer vieeskalveren 25. Vlees kalveren le soort geen notering, vleeskalveren 2e soort 5,00-f 5,75 en vleeskalveren 3e soort 4,50-f 5,00. Handel rustig en prijzen gelijk. Nuchtere kalveren voor de meste- rij, inclusief BTW. Aanvoer roodbont 683. Stierkalve ren extra kwaliteit 610-/ 740, le kwaliteit 340-/ 610, 2e kwaliteit 240-f 340. Handel rustig en prijzen gelijk. Vaarskalveren extra kwaliteit 440-/ 595, le kwaliteit 340-f 440, 2e kwaliteit 240-/ 340. Handel rustig en prijzen gelijk. Aanvoer zwartbont 473. Stierkalveren extra kwaliteit 435-/ 565, le kwaliteit 295-/ 435, 2e kwaliteit 210-/ 295. Handel rustig en prijzen gelijk. Vaarskalveren extra kwaliteit 270- 400, le kwaliteit 250-f 270 en 2e kwaliteit 160-f 250. Handel rustig en prijzen gelijk. Aanvoer vleesras sen 141. Vleesrassen le kwaliteit 640-/ 840 en 2ekwaliteit 390-/ 640. Handel rustig en prijzen gelijk. Slachtvarkens per kg levend ge wicht inclusief BTW. Aanvoer 601. Slachtvarkens geen notering, zeugen extra kwal. ƒ2,10- 2,25, zeugen le kwal. 2,00-/ 2,10 en zeugen 2e kwal. 1,80-/ 2,00. Handel slecht en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht, inclusief BTW. Aanvoer 1325, waarvan lammeren Slachtschapen 2,00-/ 4,00. Handel traag en prijzen iets lager. Zuiglam- meren 6,00-/ 8,00. Handel traag en prijzen lager. Slachtschapen en lammeren per stuk, inclusief BTW. Slachtschapen 80-/ 115. Handel traag en prijzen iets lager. Zuiglam- meren 100-/ 160. Handel traag en prijzen iets lager. Gebruiksschapen en lammeren per stuk. inclusief BTW. Aanvoer 673 stuks. Weidelammeren 60-/ 105. Handel traag en prijzen la ger. Aanvoer geiten en bokken 162. Prij zen 15-/ 45. Handel rustig en prij zen gelijk. Aanvoer totaal 5552 stuks. Ncdlloyd Barcelona 2-8 le Frcmantle Ncdlloyd Rotterdam 1-8 van Singapo re naar Surabaya Alida Smits 1-8 thv. Hongkong naar Hongkong Baltic Sun 6-8 verw. te Port Nawkes- bury Pietersgracht 1-8 te Qingdao

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 6