Hittegolf WMZ spoort aan tot zuinigheid met water ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 augustus 1990 Nr. 21787 5 ZIERIKZEE - De fabrikanten van frisdrank en bier spinnen er garen bij en de echte zonaanbidders maken er gretig gebruik van: zon in overvloed in Zeeland vakantieland en daarbuiten. Wie terugkomt van een vakantie aan de Costa del Sol in ons doorgaanse zo koude kikkerlandje moet tot zijn of haar grote frustratie constateren dat men zich een dure vliegreis had kunnen besparen. Het KNMI voorspelt een onvervalste hittegolf en nu al werkt de Watermaatschappij Zuid-West Nederland op topcapaciteit. ,,We kunnen het nu nog aan", aldus mevrouw E. Dekker van de WMZ. „Maar als dit weer nog weken aanhoudt kunnen we in de problemen komen". Om problemen te voorkomen spoort de WMZ de mensen aan om zuinig te zijn met water. „Want we moeten nu al alle zeilen bijzetten", aldus Dekker. Op eon gewone voorjaarsdag wordt op Schouwen-Duiveland 6000 kubieke meter water gebruikt. „Nu gaat het om meer dan het dubbele", aldus Dekker. „Om precies te zijn om zo'n 15.800 kubieke meter per dag". De veronderstelling dat de aanwezigheid op Schouwen- Duiveland van meer dan 130.000 recreanten daar wel een belangrijke rol bij zal spelen is volgens Dekker niet echt hard te maken. Dat de aanwezigheid van de recreant zeker invloed heeft op het waterverbruik staat als een paal boven water. Om na een dagje aan het strand nog enigszins fris tussen de lakens, of in de slaapzak, te kunnen duiken zal menige recreant nog even het Westerschouwse zand van zich af willen spoelen. Ook kledingstukken worden wat vaker dan normaal gewassen en wie te laat bij de supermarkt was om nog een voorraadje frisdrank of bier aan te kunnen schaffen zal zijn dorst wellicht laven met water. Toch gaat het volgens Dekker te ver om te veronderstellen dat het hoge waterverbruik uitsluitend op het conto van de recreant geschreven moet worden. Ook de akkerbouwers en fruittelers doen wat dat betreft een stevige duit in het zakje. ,,Er wordt bijvoorbeeld ook meer gesproeid", aldus Dekker. Volgens haar is er spake van een record- waterverbruik. Vórig jaar was het ook al veel, maar nu is het nog erger". Reden voor de WMZ om bijvoorbeeld een eerder deze week geplande brandweerdemonstratie in Renesse af te gelasten en de mensen op te roepen om water niet voor hun plezier te gebruiken". Maar voorlopig is er nog geen reden voor paniek volgens Dekker. ,,Die oproep is alleen bedoeld als voorzorg". Voor de statistici onder ons: het (waterverbruik ligt het hoogst tussen zes uur 's middags en elf uur 's avonds. De WMZ verzorgt de watervoorziening in heel Zeeland, met uitzondering van St. Philipsland. Op Schouwen- Duiveland is men voor wat betreft het drinkwater voor een groot deel afhankelijk van de waterwinning uit het duingebied. Op de vraag of het Schouwse duingebied het gevaar loopt uit te drogén als gevolg van het hoge waterverbruik antwoordt Dekker dat er afspraken zijn over de hoeveelheid water die men aan het duingebied mag onttrekken. ,,We mogen gewoon niet meer oppompen dan waar we vergunning' voor hebben". Voor wie verkoeling zoekt is er de boswaehterij. tussen de warmte en die aanrijdingen Vooral als het broeierig is hebben veel men se U moeite om goed geconcentreerd te blijven rijden", aldus Lenselink. Een fenomeen dal vooral bij aanhoudend fraai zomerweer de kop opsteekt is kampvuren op het strand. Een bezigheid die het nodige risico oplevert voor het kwetsbare duingebied. Lenselink: ..Daarom wordt er 's nachts door de bereden politie gepatrouilleerd op het strand. Dat gaat wel ten koste van het toezicht overdag, maar het is het een of het ander". Een groep mensen die de droogte met lede ogen aanziet wordt gevormd door de boeren. Op de waddeneilanden, in Drenthe en in het zuiden van het land ontstaan problemen. Door verdroging van het gras worden veehouders geconfronteerd met een gebrek aan voer. Zodanig zelfs dat men ziéh over de vraag wanneer er nu echt sprake is van een hittegolf. Volgens de ene deskundige mag daar al van gesproken worden als de temperatuur vijf dagen achter elkaar 25 graden of hoger is, waarvan drie 'tropische' dagen waarbij hel kwik de 30 passeert. En dat is nu juist wat het KNMI de komende dagen verwacht: men voorspelt een gemiddelde van 32 graden. Voor wie het naadje van de kous wil weten: in 1983 was er voor het laatst een hittegolf en dat jaar wordt nog steeds lot oen van de meest warme zomers van de tachtiger jaren gerekend. Tbt nu toe is de zomer trouwens nog heel normaal verlopen. In de juni waren de temperaturen zelfs nog wat aan de lage kant, maar juli vertoonde al hogere temperaturen dan normaal gesproken in deze maand gemeten worden. En het ziet er naar uit dat de weergoden nog heel wat in petto hebben. De hoge temperaturen en het uitblijven van regen noopt ook op andere gebieden tot grote voorzichtigheid. ,,Dc boswaehterij is op dit moment kurkdroog", aldus W. J. Geleijnsse, ondercommandant van het korps Haamstede van de vrijwillige brandweer. ,,Wij houden het bos dan ook nauwlettend in de gaten. Als ze vanaf de vuurtoren ook maar één rookpluimpje zien wordt er al alarm geslagen", aldus Geleijnse. Het is zijn ervaring dat de bezoekers van de boswaehterij zich door de bank genomen zeer correct gedragen. Overal in het bos wordt men er middels teksten op tegels op gewezen dat roken in de boswaehterij uit den boze is. Nu worden de bezoekers van het bos nog eens extra attent gemaakt op het gevaar van bosbrand door de plaatsing van opvallende rode borden. Als optreden nodig mocht zijn komt de brandweer van Westerschouwen goed beslagen ten ijs. Er is al een aantal keren geoefend in het bos. Bluswater is volgens Geleijnsse op dit moment, mocht het gebruik ervan nodig zijn, nog geen probleem. ,,Er zijn voldoende Warm weer maakt dorstig en dat is volgens Lenselink ook te merken aan het gedrag van de recreant. „Er wordt meer gedronken Er is op bepaalde uren een ware run op winkels om bier en frisdrank in te slaan". Op de vraag of er een relatie is te leggen tussen het feit dat er tijdens warme dagen meer gedronken wordt en het feit dat er zich met de regelmaat van de klok aanrijdingen voordoen reageert' Lenselink terughoudend. ,,Ik denk dat er wel een zekere relatie is genoodzaakt ziet veevoer van elders aan te voeren. In Drenthe dreigt flinke schade aan de fabrieksaardappelen. Een tweede tegenslag daar omdat de aardappelen eerder al te lijden hadden van nachtvorst. Op Schouwen-Duiveland is volgens een woordvoerder van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) op dit moment nog geen sprake van schade op grote schaal. Wel wordt verwacht dat aardappelen en graan veel eerder geoogst zullen moeten worden dan normaal. „Het graan rijpt nu te snel. Dat houdt in dat het eerder geoogst zal moeten worden en dat de korrel kleiner zal zijn", aldus de ZLM-woordvoerder. Hij verwacht dat ook in de suikerbietenteelt schade zal ontstaan als gevolg van de droogte. „Ook de aardappelen zullen eerder geoogst moeten worden omdat het loof door de droogte veel sneller afsterft". Vooral de gewassen op de drooglcgcvoeligc gronden, op Schouwen-Duiveland in de hoger gelegen plaatgrond van Westerschouwen, zullen volgens de ZLM-woordvoerder te lijden hebben van de droogte. Dut laatste -wordt beaamd door mevrouw P. Keijzer van de dienst landbouwvoorlichting van het ministerie van landbouw en visserij. „In kleigrond wordt het vocht langer vastgehouden en is er dus vaak nog een zekere reserve. Op plaats gronden heb je dat niet", aldus mevrouw Keijzer. Zij stelt dat de groeiomstandigheden voor het gewas op dit moment slechter zijn dan vorig jaar om deze tijd. „Er is weinig regen geweest en op sommige plaatsen zie je echt al scheuren in de grond", aldus mevrouw Dc Keijzer. Niet louter kommer en kwel gelukkig. De boeren kunnen dan niet staan te juichen, in de horeca worden goede zaken gedaan. De vraag naar frisdrank en bier is de laatste dagen door het mooie weer sterk stijgende. Bij verschillende 'oicr- en frisdrankfabrikanten wordt overgewerkt of zijn extra mensen ingezet om aan de vraag te kunnen voldoen. Coca Cola-Nederland verwacht dat als het zomerse weer nog even aanhoudt, en daar ziet het wel naar uit, er stagnatie ontstaat in de aanvoer. Bij Heineken draait alles op volle toeren maar verwacht men geen problemen met de leveranties. Overigens blijkt het fenomeen alcoholarm bier stevig in opmars. Mede dankzij de introduktie van deze biersoort is de omzet van de verschillende bierfabrikanten het laatste jaar gestegen maar wel zou er op dit moment meer vraag zijn naar frisdrank dan naar bier. Zoals al aangestipt verwacht het KNMI een hittegolf. Nu al zijn in De Bilt zes zomerse dagen achter elkaar gemeten waarbij het kwik gemiddeld opliep tot 28 graden. Overigens lopen de meningen uiteen daar loofbomen voor terug te planten. Op lange termijn moot do boswaehterij zijn omgevormd van een bos waarin naaldhout de boventoon voert in een bos mot naaldhout en loofhout, open plekken en meer ondergroei Het is echter niet zo simpel om in de zandgrond loofboompjos te laten wortelen. Zeker nipt als er een penurie van droogte aanbreekt. Mol zal de laatste zijn om te stellen dat he' gevaar voor bosbrand aanwezig is Hij tekent daar echter wel bij aan dat hol overgrote deel van do recreanten het strand opzoekt. ,.A1 heb je niauurlijk altijd ménsen die lieve?- de schaduw opzoeken". brand kranen en aan boord van de brandweerwagen hebben we ook altijd oen flinke voorraad", aldus do ondercommandant. Hij meldt verder dat de brandweer in Westerschouwen in dc zomerperiode werkt met weekenddiensten. Dit om te voorkomen dat men als de nood aan de man zuu komen onvoldoende brandweerlieden op zou kunnen trommelen. „Maar als we allemaal nog wat beter opletten dan anders is er niets aan dc hand", aldus Geleijnsse. Hij tekent daar bij aan dat hot korps Haamstede met smart wacht op het gereed komen van de nieuwe brandweergarage langs de Serooskcrkseweg. „Als wc daar eenmaal zitten wordt het voor ons een stuk makkelijker om snel uit te rukken" „Voor ons is het vervelende van de droogte dat do jonge loofboompjos het heel moeilijk hebben", vertelt K. Mol, districtshoofd van Staatsbosbeheer en als zodanig verantwoordelijk voor het beheer van onder meer de boswaehterij in Burgh-Haamstedc. Al enige tijd geleden is men begonnen om hier en daar naaldhout te rooien om Voorlopig maakt Mol zich meer zorgen over het fenomeen illegaal kamperen dat dc laatste tijd steeds vaker de kop opsteekt. Wie geen plaatsje meer kan vinden op camping of bungalowpark zot tent of caravan botweg in eer natuurgebied neer „En dat kost ons echt handenvol werk en geld", aldus Mol. „Die illegale kampeerders graven in de grond, laten rotzooi achter en dat moet toch allemaal weer opgeruimd worden", aldus Mol. Of de illegale recreanten blijvende schade aan dc natuur aanrichten is volgens Mol niet te zeggen.»,.Dat kun je eigenlijk pas na een tijdje te zien" Net als brandweerman Geleijnsse heeft Mol aardig wat vertrouwen in het gedrag van dc recreant. „Je ziet toch dal mensen moer milieubewust zijn en dal er sprake is van een zekere sociale controle. Wie zomaar iels weggooit krijgt commentaar van anderen. Dat zie je overal en ook in de boswaehterij. Hot mooiste - zou natuurlijk zijn als je geen afvalbakken hoeft neer te zetten en dat men de eigen rommel weer mee terug neemt, dat zou ons een hogp werk besparen. Maar zover is hot nog niet". „Voor ons is de werkdruk in zo'n warme periode zeker hoger", stelt adjudant M. P. Lenselink, groepscommandant van de rijkspolitie Schouwen-Duiveland. Volgens hem leidt dc warmte tol een toename van hot aantal klachten over geluidsoverlast „Mensen organiseren tuinfeesten of barbecues buiten en daar hebben anderen weer last van", aldus Lenselink. „Veel mensen slapen met dc ramen open" Lenselink vertelt dat ook automobilisten die hun boordapparatuur wel erg bord aan hebben staan door dc politie worden gesommeerd om het volume naar een aanvaardbaar niveau terug te schroeven. Behalve geluidsoverlast constateert Lenselink ook parkeeroverlast Dat geldt dan met name in de nabijheid van strand overgangen in dc Schouwse Westhoek. „Met dit weer gaat iedereen naar het strand. Ga maar kijken bij het parkeerterrein bij de Rotonde in Wcstenschouwcn, Ik weet bijna zeker dat daar een bordje 'vol' bij staat". Naast de verblijfsrecrcant die vanaf de camping naar het strand gaal is er volgens Lenselink ook sprake van een massale toeloop van dagrecreanten. „Men vlucht met duizenden tegelijk naar het strdnd", aldus dc groepscommandant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 5