'Onze expositie is een soort jour voor vaste groep mensen' Keuze vakantieland los van politiek Doktersvrouw in de jungle Straattheater Ubo Roi treedt op in Renesse Aanrijding Hoogenboom- laan Ontruiming camping Haamstede Commisie bezwaar schriften Midden- schouwen Ikonen van Elly den Engelse en beelden van Marian van Puyvelde in de Eenhoorn 4 RENESSE - Een Duitse personen auto werd beschadigd bij een aanrij ding die woensdagmorgen plaats vond op de kruising Vroonweg/Hoo- genboomlaan te Renesse. Het ongeluk gebeurde om ongeveer 9.00 uur. P. den H. uit Zonnemaire reed met een vrachtwagen over de Hoogenboomlaan en wilde linksaf slaan de Vroonweg op. Daarbij raakte zijn voertuig de achterkant van de personenauto van de Duitser L W. K. die vanaf de Vroonweg de Hoogen boomlaan wilde rijden. De auto van de Duitser werd gedeukt. Vervolg van pagina 1 ondertussen uiteen. Door hen is be sloten verder geen problemen te zoe ken en de camping te verlaten. De tafels en stoelen worden op gestapeld en de gedupeerde gezinnen vertrekken naar de tenten om op te gaan breken. Vanuit de gasten komt ook de nodige kritiek op het beleid. ..Op de campings waar veel jongeren zitten en iedere avond ruzie makken, wordt niets gedaan. Dat is ook een bepaald beleid", vertelt C. Kort uit Spijk bij Rotterdam. Onder het opruimen wordt hij gefilmd door Ver- onique, waar hij zijn kritiek op de ge meente ook niet onder stoelen of ban ken schuift. Gort heeft besloten een plaats in het kamphuis te nemen die hem werd aangeboden door Dambruin. Het kamphuis is ook een onderdeel van camping In de Boögerd. Voor een aan tal gasten «gaat de onti'uiming langs hen heen. Om elf uur komt de politie terug onder grote publieke belang stelling. C. Uiterhoeve gaat samen met de politie kijken of er inderdaad door de gasten wordt opgebroken. ,,Ik ben blij dat u het in samen spraak met de kampeerders zo ver heeft gebracht. Wij als gemeente zijn niet blij met deze hele situatie", ver telt Van der Salm. „En ik niet min der", laat Dambruin onomwonden weten. Op de vraag aan de wethouder of zij nu elke camping gaan ontruimen, die te veel tenten of caravans heeft staan, zegt hij: „We treden niet op te gen elke camping. Alleen tegen die campings die zijn aangeschreven om dat ze tijdens de Pinksterdagen te veel kampeermiddelen op hun ten- rein hadden staan". Dit waren er volgen de wethouder twintig. Inmid dels hebben deze ondernemers hun plaatsen verminderd tot het toegesta ne aantal. Teveel „Er is nog één camping waar teveel middelen staan. Het gaat hier om één plaats. Ik geef toe dat het kinderach tig klinkt", vertelt Van der Salm. De wethouder doelt op de camping San Remo van Kooman in Renesse. Op de vraag of meer plaatsen geen oplos sing voor het illegaal kamperen is, laat Van der Salm weten dat het ille gaal kamperen al een tijd een doorn in het oog is van de gemeente West er- schouwen. ..Wij gaan dit het winterseizoen dan ook aanpakken, maar om deze camping meer plaatsen te geven is op geen oplossing. De mensen om wie het hier gaat, zijn geen wildkam- peerders. Die hebben in januari al geboekt", aldus de vertegenwoordi ger van de gemeente. „Er wordt gesuggereerd dat ik dit leuk vond om te doen, maar hier valt echt geen populariteitsprijs te win nen", vertelt Van der Salm, die hot geen pretje vindt om mensen weg te sturen. Aan de mensen die de cam ping moeten verlaten is nog een alter natief geboden: camping Duinhoeve. Op de vraag aan één van de gedupeer de kampeerders, wat zij nu gaan doen zegt hij: „We gaan weg, maar niet naar de Duinhoeve. Dat is net een om gevallen flatgebouw. Dan kan ik net zo goed thuis in de tuin gaan zitten". Rond de klok van elven komt de eerste kampeerder met achter zijn auto een caravan. Voor hem zit de va kantie bij camping In de Boögerd er op. SCHARENDIJKE - De commissie voor de bezwaarschriften van de ge meente Middenschouwen houdt don derdag 9 augustus een openbare ver gadering. De vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis te Scha- rendijke. Aan de orde komt onder andere het bezwaarschrift van de Stichting Kle ding Inzameling Charitatieve Instel lingen tegen het besluit van burge meester en wethouders tot het weige ren van toestemming voor het plaat sen van kledingcontainers voor het inzamelen van kleding. OPSTERLAND - In de Friese ge meente Opsterland is woensdag avond drie hectare heidegrond op de Lippehuisterheide door brand verlo ren gegaan. Dit heeft een woordvoer der van de brandweer van Beester- zwaag woensdagavond meegedeeld. Exposant e EUy den Engelse bij een deel nan haar werk, RENESSE - Vier keer eerder exposeerden ze op Schouwen-Duiveland met ikonen die ze beiden maakten en twee keer eerder met een combinatie-expositie van beelden en ikonen. Vanaf maandag 6 augustus is in de Eenhoorn aan het Havenplein te Zierikzee weer een ex positie van ikonen van Elly den Engelse-Hol uit Renesse en beelden van Marian van Puyvelde-Burg uit Nieuw- Haamstede. „Ons werk past qua kleur en compositie goed bij elkaar. Erf we vinden het ook gezellig om samen te exposeren. De tentoonstelling lijkt wel een soort jour voor een vaste groep mensen, die elk jaar naar ons werk komen kijken". dc tijd van het jaar, steeds weer ande re ikonen opgehangen. Dat wisselde met de godsdienstige feestdagen. Via ikonen werd ook het oerbeeld van God aanbeden". Uiteraard is de expositie die vol gende week van start gaat in de Een hoorn bedoeld voor iedere belang stellende. Men kan van 6 tot en met 18 augustus dagelijks (behalve zondags) van 11.00 tot 16.00 uur terecht in de expositieruimte aan het Havenplein in Zierikzee. Symbolen „Vreemde schilderijen met een hoop symbolen", zo omschrijft Elly den Engelse ikonen. Zij werd geboeid door deze zeer oude vorm van schil derkunst tijdens reizen in het buiten land. „Het zijn zuiver bijbelse voor stellingen. Ze worden sinds 200 na Christus in de orthodoxe kerk ge bruikt om de heilsgeschiedenis door te geven. De mensen konden toen nog niet lezen of schrijven. Ikonen zijn net grote stripverhalen. In de ortho doxe kerken werden, al naar gelang De afbeeldingen zijn van oudsher ingelegd met 23Va karaats bladgoud en hebben een zeer eigen stijl en sfeer. Elly den Engelse maakt ze op de originele wijze, zoals dat door de eeuwen heen gebeurde. „Ik mag zelf geen nieuwe ikonen bedenken. De or thodoxe kerk heeft een aantal afbeel dingen vastgesteld waarvan niet mag worden afgeweken. Maar geluk kig zijn dat wel vele honderden voor beelden". Toch krijgen de ikonen wel een ei gen stempel van degene die ze maakt. „De voorbeelden zijn in zwart/wit. Het grootste gedeelte van dc kleuren kun je „zelf invullen. Behalve de kle ding van Maria. Zij moet altijd blauw en roodbruin dragen". Ook via de Vervolg van pagina I net een reis Turkije hebben geboekt op hun keuze aan te vallen betwijfelt het Amnesty International-lid uit Dreischor. Mensen daarop aanspre ken lijkt mij persoonlijk omwille van ieders privacy een nare bezigheid, die ook wel eens averechts kan uitpak ken, omdat het betuttelend over komt". Het vermanende en betutte lende vingertje valt bij de gemiddel de Nederlander nu eenmaal niet in goede aarde. Ervoor zorgen dat de mensen zich goed informeren alvorens verant woord en kritisch een vakantie bestemming te kiezen vindt het Am nesty International-lid uit Dreischor een beter alternatief voor deze nete lige kwestie, ,,'t Is de vraag ook waar je de grens trekt. Welke schendingen van de mensenrechten accepteer je nog wel en welke absoluut niet. Da's moeilijk te bepalen. Persoonlijk denk ik dat je de meeste Europese landen rustig kunt bezoeken, on danks dat er zaken zijn gesignaleerd die veranderen moeten" Dat betreft dan vaak de positie van gewetensbe zwaarden, Door het ontbreken van het systeem van vervangende dienst plicht laat hun situatie vaak te wen sen over. Ofschoon ze een bezoek aan een land als Turkije bepaald niet boven aan haar verlanglijstje heeft staan, geeft ze eerlijk toe dat mocht haar ooit een reis naar dat land worden aangeboden ze niet uitsluit toch het vliegtuig richting Ankara te pakken, omdat ze dan wellicht toch „zwicht" voor de cultuur en de historie van het land. „Je kunt denk ik wel gaan mits je je ook maar realiseert welke prak tijken zich daar afspelen" stelt Betty Blikman realistisch vast. Ze tekent daarbij aan dat er binnen dc Am nesty International groep ook leden zijn die in de huidige situatie abso luut niet met vakantie naar Turkije willen. Zelf beslissen Ook Leo van den Ouden van toe- wijze waarop de gezichten worden ge schilderd drukt de ikonenmaakster haar eigen stempel op dc schilderij en. „Om in dc oorspronkelijke stijl te blijven maak ik Oosterse gezichten met grote ogen, lange smalle neuzen en kleine mondjes". Vastgelegd Ook dc regels voor dc wijze waarop een ikoon wordt geschilderd zijn door de orthodoxe kerk vastgelegd. Zo ge bruikt Elly den Engelse de ei- tcmpera-tochnick. speciale verfpoe- ders die worden gemengd met een ei geel emulsie en bladgoud. Voor ze aan de afbeelding zelf kan-gaan wer ken, brengt ze zes lagen levkas; lijm gemengd met een krijtsoort aan op de met linnen bespannen houten plaat die dc ondergrond van een ikoon vormt. Marian van Puyvelde gebruikt vooral brons en cement als basis voor haar kunstwerken. Beelden van 30 tot 150 centimeter groot die zij het liefste boetseert in de tuin yan haar huis in Nieuw-Haamstede, omgeven door het duinlandschap. Gedurende enkele dagen per week werkt zij in het atelier van Peter de Jong in Mid delburg. Als gevolg van patineren, waarbij door middel van een kleur stof een bronstintje op de beelden verschijnt, hebben ook haar cemcn- tenbeelden iets van brons. Marian van Puyvelde begon op la tere leeftijd met het boetseren van beelden. Ze schilderde al langer met een voorkeur voor ikonen. Zij was het die bij Elly den Engelse de eerste be ginselen van die techniek overbracht. „Ik ben naar iets andere gaan uitkij ken, omdat ik moeite met mijn ogen kreeg. Het maken van ikonen is een uiterst nauwkeurig werk". Figuratief ringearbcdrijf en reisbureau Van Oe •veren vindt het een moeilijk onder werp waarop niet zo een twee drie een antwoord te vinden is. Als dienst verlenend bedrijf voelt hij er weinig voor om zijn cliënten terecht te wij zen. ,Ik denk dat de mensen mans ge noeg zijn om zelf hun vakantie bestemming te kiezen. Het maakt ons niet uit waar de mensen naar toe gaan, dal reisdoel bepalen ze zelf Veel klanten van ons dragen Am nesty International bovendien een warm hart toe, maar willen tijdens hun vakantie gewoon een paar weken zorgeloos genieten. Want waarvoor ga je immers op vakantie Da's voor de zon, het strand en om wat te zien" aldus Van Den Ouden. Zo'n vakantie blijkt in de visie van Van Den Ouden ook in een ander op zicht heilzaam te kunnen zijn. De va kantieganger met een gemiddelde in teresse komt doorzijn verblijf in den vreemde oog in oog te staan met za ken die anders ver van zijn bed blij ven. Het aanschouwen van dc armoe de in een ontwikkelingsland of een door vreemde mogendheden in twee- en gescheurd land zoals Cyprus be vorderen eveneens het bewustzijn over misstanden in de wereld. Wel gaan of niet met vakantie gaan naar een land waar de mensenrechten wor den geschonden 't is en blijft een persoonlijke keuze. Een vrije keuze ook, waarover echter wel mag wor den nagedacht. AMSTERDAM - „Nog acht nachtjes slapen Als een kind dat zich nu al verheugt op zijn verjaardagsca deautjes. Zo klonk voorzitter K. de Maat van dc Stichting Sail Amster dam woensdagmiddag tijdens dc start van de laatste persconferentie die werd gehouden voordat het om vangrijke nautisch spektakel Sail '90 losbarst. In de RAI hadden zich vele tientallen journalisten „officials" verzameld voor een voorproefje van wat ze tussen 9 en 14 augustus te wachten staat. Dia's, pen enigszins in het water gevallen lasershow en veel informatie. Vooral veel informatie. Vrijdag 3 augustus Nederland 1 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 17.30 uur Journaal. 17.40 uur Matlock, Amerikaanse ad- vocatenserie. 18.30 uur The Muppetshow. Gast: Dom Deluise. 19.00 uur Journaal. 19.20 uur Dc reis om de wereld in 80 dagen. Afl. 7. 20.15 uur Boggle, spelprogramma. 20.45 uur Curieus, Carl Huybrechls ontvangt twee bekende Nederlan ders. 21.25 uur Inspecteur Morse, Engelse misdaadserie. Afl.: Dc geest in de ma chine. 22.20 uur Brandpunt, actualiteiten magazine. 23.00 uur Journaal. 23.10 uur Lekker weg. Vandaag: Lek ker weg in Rotterdam. 23.35 uur Naked face, Amerikaanse speelfilm. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur TROS vrijdagmatinee: Can-Can, Amerikaanse speelfilm. 18.11 uur De Masai, documentaire over deze Afrikaanse stam. 18.25 uur Heathcliff co, tekenfilm serie. Herh. 19.00 uur Tik tak, kleuterserie. 19.05 uur Alf, Amerikaanse comedy serie. 19.25 uur T. en T. Amerikaanse serie. 20.00 uur Journaal. 20.27 uur Sweethearts, comedyserie. 21.05 uur Op goed geluk, spelpro gramma. 21.50 uur 'Allo 'allo, Engelse comedy serie. Afl. 5. 22.20 uur In the heat of the night, Amerikaanse serie. 23.05 uur Toerisme Trofee 1990., wed strijd tussen Nederlandse gemeenten in het kader van het Europese jaar voor toerisme. k 23.15 uur Journaal. Nederland 3 09.00, 13.00 en 18.50 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 19.00 uur Sesamstraat. 19.15 uur Studio Sport. 20.00 uur Journaal. 20.20 uur Ben Webster, filmportret van de jazz-tenorsaxofonisi Ben Webster. 21.52 uur De verhalenvertellers, serie verhalen uil alle werelddelen. 22.00 uur NOS-Laat, achtergrondin formatie. 22.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Nieuws. 18.00 uur Tik tak, animatieserie. Afl. 65. 18.05 uur Plons, afl.: Plons en de ku- kuracha. 18.10 uur Suske en Wiske, 29-delige poppenreeks naar een verhaal van Willy Vondersteen. Afl. 12. 18.35 uur Oproep der kabouters Spaans/Nederlandse tekenfilmserie. Afl.: De Tilorer gems. 19.00 uur Programma van de Chris ten-Democratische Omroep. 19.25 uur Mededelingen en prbgram- m a-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20,00 uur Moord in opdracht, En gels/Canadese speelfilm. 22.00 uur Verrassende vertellingen (Tales of the unexpected). Vandaag: Bewijs van schuld. 22.30 uur Nieuws. 22.45 uur Weerbericht. 22.50 uur Een jaar in Vietnam (Tour of Duty), 13-delige Amerikaanse reeks. Afl. 9. 23.40 uur Coda, Cöte sauvage, van Erik Spinoy. BRT 2 18.30 uur Nieuwskrant. 18.45 uur Rin, Japanse serie. 19.00 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.30 uur Nieuws. 20.00 uur De rechtsmachine, 7-deIige serie over de werking van het gerech telijk apparaat. 20.45 uur Een goede eeuw kunst, 7- delige serie. Afl. 4. 21.15 uur Concert, twee orkestsuites en de suites uit de balletten De vuur vogel en Petroesjka van Stravinsky, uitgevoerd door het BRT Filharmo nisch Orkest o.l.v. Alexander Rahbari vanuit Brussel. RENESSE'- Morgen, vrijdag 3 augustus, treedt theatergroep Ubo Roi op in Renesse. Het optreden vindt plaats op het Sehelpenterrein en begint om 17.00 uur. Eerder doze weck was het Roe meense theatergezelschap te zien in Zierikzee. In het kader van het pro ject 'Roemenië op weg naar' heeft de Stichting Recreatie Activiteiten Wes- terschouwen Ubo Roi uitgenodigd. De voorstelling is gratis toeganke lijk. Marian van Puyvelde werkt voor namelijk figuratief. Mensen en die ren vormen de onderwerpen in haar werk. „Ik ben altijd geboeid door de vorm van een lichaam en zijn ver schillende houdingen. Ik werk het liefst tussen het abstracte en figura tieve in, met zeer gestileerde vor men". Beide kunstenaressen expo seerden al eerder apart en samen in vele plaatsen in Nederland en Belgie. 80 Alles was zoveel gemakkelijker voor haar geworden en de baby was een dagelijkse vreugde. Hel was goed om Harry zo vol energie en activiteit te zien na de lange tijd dat hij door dc tegenwerking van dc medicijnman geen medisch werk van enig belang had kunnen doen. En haar oudere stonden op hel punt om uit New York te vertrekken voor de lange reis, waarvan hun kleinkind het eerste en belangrijkste reisdoel was. Evelyn moest glimlachen bij het idee, dat haar moeder in een draagstoel dooi de jungle zou reizen. Stel je voor, Harry! Nog maar drie weken en dan trekken vader en moe der door dc jungle om bij ons te zijn. Ik kan haast niet zo lang wachten Je weet niet half hoe gelukkig ik ben!" Harry sloot haar in zijn armen voor een kus en zei: „Heb ik je wel eens verteld, dat je een prachtvrouw bent. Evelyn?" Nog wat praktische raadgevingen, nog een kus en daar was hij al weg om zich bij Jerry en de mannen uit Dingsu te voegen. De dorde avond na Harry's vertrek werd de baby met een angstige kreet wakker. Een lamp aanstekend ging Evelyn naar de wieg en nam kleine Doris mee naar haar eigen bed, waar ze haar in slaap neuriede. Dc baby sliep echter maar even. Na enkele mi nuten schreeuwde ze weer. Evelyn nam haar op en wiegde haar in haar armen. Toen hield het huilen op, maar het kind viel niet weer in slaap. Ontzet zag Evelyn ineens, dat de lede maten van de baby trekkingen ver toonden. Ze hield op met neuriën en keek angstig naar haar kindje „Martha!" „Ja, ma'am". kwam het slaperige antwoord uit de kamer ernaast. En kele ogenblikken later verscheen Martha in haar nachtjapon op de drempel. „Is er iets niet goed""' „Kijk eens naar die trekkingen in haar armen en benen. Heb je dat ooit eerder gezien bij een kind°" „Ja mevrouw", zei ze kalm. „dal komt soms voor bij kleine baby's". „Maar ze schreeuwde ook zo. Mar tha. Twee keer'" „Misschien dal het laxeermiddel dat ik haar vanmiddag gaf. is gaan werken en dat ze daardoor wat pijn heeft, ma'am. Maakt u zich maar niet ongerust. Het komt vast wel terecht". Evelyn haalde opgelucht adem. „Wat ben ik blij, dat jij hier bent, Martha1" „Laat u mij nu maar voor de baby zorgen en gaat u wat slapen". „Nee, Martha, ik wil haar'liever bij me hebben. Ga jij maar weer slapen. Als ik je nodig heb, zal ik wel roe pen". Martha ging terug naar haar kamel en Evelyn bleef met de kleine Doris in haar armen zitten, terwijl ze be- Door JENS LARSEN zorgd naar de trekkingen in haar lijf je keek. Toen de baby ten slotte weer in slaap viel, legde ze haar voorzich tig op het bed en bleef naar haar zit ten kijken. De stilte van dc nacht werd slechts onderbroken door de krekels, de kik vorsen en de nachtvogels, en door vaag uit de verte doordringende ge luiden van een wild gezang en van tamtams uit het dorp. Dc periode van rouw over het stamhoofd was juist geëindigd en dus konden zij die niet door dc epidemie waren aangetast, hun ceremoniële vollemaansfeest weer houden. Toen werd Doris op nieuw met een kreet van pijn wakker, het was Evelyn als ging ze door dc grond. Voor de tweede keer riep ze Martha. „Er is iets niet goed met haar. Ik weet het zeker!" De trekkende bewegingen waren nu krampachtig geworden - snelle sa- ment rek kingen. met slechts korte tussenpauzen. Martha keek bezorgd. „Ik ben bang, dat u gelijk hebt. Het ziet eruit als stuipen!" „O. nee Martha!" Evelyn kwam on der dc klamboe vandaan en vouwde die over de achterrand van hel bed. „Het kan toch geen pokken zijn. wel?" vroeg ze angstig, terwijl ze zich begon aan te kleden. (wordt Vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1990 | | pagina 4